Zprávy Radia Praha

Rakouský prezident Klestil je rozhořčen Zemanovými slovy k Temelínu

Rakouský prezident Thomas Klestil v telefonickém rozhovoru se svým českým protějškem Václavem Havlem vyjádřil rozhořčení nad výroky českého premiéra v rakouském tisku. Miloš Zeman v rozhovoru pro chystané pondělní vydání vídeňského časopisu Profil mimo jiné ostře kritizuje bývalého předsedu rakouské nacionalistické strany Svobodných Jörga Haidera a protitemelínskou petiční akci.O telefonátu informoval Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Havel podle Špačka míní, že dialog Rakouska a České republiky se musí na obou stranách zbavit vášní a emocí a vrátit se k věcné stránce problému. "Věcná stránka již má svůj vývoj od Melku přes Brusel," tlumočil Špaček Havlova slova.

Jörg Haider věří, že mu Zemanova kritika přinese další hlasy pod protitemelínskou petici

Bývalý šéf rakouské strany Svobodných Jörg Haider v rozhovoru pro německý nedělník Welt am Sonntag prohlásil, že mu "nadávky z české strany" přinesou další hlasy pod protitemelínskou petici. Odpovídat však na ně nehodlá, protože se údajně nechce snížit na stejnou úroveň. Nečeká ani omluvy, protože by ho "urazily". "Když už musím vytrpět nadávky, ať se alespoň vyplatí," reaguje Haider na průzkumy mínění, že verbální útoky premiéra Miloše Zemana přinesou až 100.000 dalších hlasů pod petici. Rakouská vláda musí po referendu obnovit jednání o zastavení Temelína, tvrdí Haider. Přesto, že lidovci kancléře Wolfganga Schüssela nechtějí jednání o energetické politice EU otevírat, "může FPÖ přesto vetovat český vstup do EU", říká a odvolává se na dohodu v koaliční vládě. Německé politice Haider vytýká, že sice je oficiálně skeptická vůči jaderné energetice, ale ve skutečnosti je příliš "zbabělá" o tom jednat v EU.

Členská základna ODA se nechce sloučit s Unií svobody

Členská základna ODA se postavila za vedení strany, které odmítlo ultimáta koaličních lidovců a Unie svobody. KDU-ČSL požaduje, aby aliance do nedělní půlnoci rozhodla o sloučení s Unií svobody-DEU kvůli mnohamiliónovému dluhu u České pojišťovny. Ústřední sněm strany, který jediný může rozhodovat o zásadních krocích, se sejde až příští víkend. Lidovci ale chtějí při nesplnění podmínek vyškrtnout členy ODA ze společných čtyřkoaličních kandidátek. Senátorka Jitka Seitlová podotkla, že kromě názorových pohnutek nemůže ODA k takovému kroku přistoupit ani z praktických důvodů. Vedení strany nemůže podle ní obejít členskou základnu, protože by to bylo porušení stanov. Upozornila na skutečnost, že postup Unie svobody a lidovců zásadně odporuje myšlenkám, s nimiž strany čtyřkoalici zakládaly.

Čtyřkoalice se podle Mlynáře změní v dvojblok

Poslanec Unie svobody-DEU Vladimír Mlynář soudí, že pokud ODA nepřijme nabídku jeho strany na sloučení, čtyřkoalice se změní na dvojblok KDU-ČSL a unie. V takovém případě by se měl změnit i dosavadní název čtyřkoalice. Mlynář připustil, že sloučení a převzetí dluhu aliance nepovažuje za prozíravé řešení. Zúžení čtyřkoalice na dva proudy - liberální a křesťansko-demokratický - ale podporuje již dlouho. Z dosavadních prohlášení zástupců ODA získal Mlynář dojem, že nabídka unie na integraci je bezpředmětná. V tom případě Unie svobody zřejmě zahájí jednání s KDU-ČSL o vytvoření politického dvojbloku. Možné převzetí dluhu ODA by podle něj znamenalo pro Unii svobody-DEU vážný problém. Většina vedení unie ale na pátečním jednání s takovou nabídkou souhlasila.

Vyjednavači s EU z lucemburské šestice přijedou do Karlových Varů

V Karlových Varech budou příští pátek o přípravě na vstup do Evropské unie jednat hlavní vyjednavači z kandidátských zemí takzvané lucemburské skupiny. Skupinu, nazvanou podle lucemburského summitu z prosince 1997, tvoří kromě České republiky Polsko, Maďarsko, Estonsko, Slovinsko a Kypr. Jen před několika dny se v Brně s českým státním tajemníkem Pavlem Teličkou sešli vyjednavači takzvané visegrádské čtyřky a britský státní tajemník Peter Hain. Shodli se, že zemědělská politika nyní bude nejcitlivějším problémem při vyjednávání o vstupu do EU.

Meteorologové varují před nebezpečím povodní

Meteorologové varují před záplavami, které by mohl kvůli oteplení způsobit tající sníh. Největší nebezpečí hrozí na menších řekách ve středních polohách, voda však bude stoupat na vodních tocích po celém území republiky. Vzestup říčních hladin na některých místech může umocnit uvolňování ledů. Toky mohou dosáhnout prvního, nejnižšího stupně povodňové aktivity. Jako nejvíce ohrožené řeky meteorologové uvedli Chrudimku, Teplou, Bílinu, Ploučnici, horní Vltavu, Skalici, Blanici, většinu toků povodí Berounky, Lomnou, Svratku, Jihlavu, Dřevnici a Třebůvku.

V Temelíně odloží některé testy

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín odloží kvůli problémům s armaturami německé výroby v nejaderné části některé plánované testy. Podle ředitele elektrárny Františka Hezoučkého bude oprava armatur zřejmě znamenat určité prodloužení nynější etapy spouštění. Nesprávná funkce armatur německé výroby byla důvodem odstavení bloku již 14. ledna. Zasáhl tak limitační systém elektrárny, který kontroluje parametry jednotlivých zařízení. Elektrárna se nyní podle Hezoučkého soustřeďuje na přípravu druhého bloku, kde pokračují práce se zavážením paliva. První blok pracuje na 100procentní výkon a vyrábí 1000 megawattů elektřiny. Podle původních údajů vedení elektrárny měla tato etapa, která začala 11. ledna a zahrnuje více než 300 zkoušek, trvat zhruba tři týdny.

Nejprodávanějším vozem Škody Auto byla loni Fabia

Nejprodávanějším automobilem v České republice byla v loňském roce s 23.142 prodanými vozy Škoda Fabia. Na druhé pozici skončil vůz nižší střední třídy Škoda Octavia s prodejem 14.841 vozů, těsně před Škodou Fabia Combi s odbytem 14.606 aut. Fabie byly zároveň nejprodávanějšími typy ve třídě malých a mini vozů. Celkem se v této třídě prodalo 78.569 vozidel, což představuje 51,6 procenta celkových prodejů. Značka Volkswagen uhájila první místo ve střední třídě, kde se prodalo 3586 vozů Passat. Následoval Ford Mondeo s 1767 kusy a Renault Laguna s 1231 vozy. Celkem si vůz střední třídy v roce 2001 koupilo 11.721 zákazníků. Nejoblíbenějším vozem vyšší a luxusní třídy byl model Audi A6 s 599 prodanými kusy, před Mercedesem "C", který si vybralo 529 zájemců. Třetí pozici s prodejem 491 vozů obsadil Peugeot 607. Celkem se v ČR prodalo 3850 vozů této kategorie. Celkem se v loňském roce v ČR prodalo 152.141 nových osobních vozů, což bylo o 2,3 procenta více než v předchozím roce.

Siemens loni v ČR zvýšil prodej mobilů o 62 procent

Společnost Siemens vloni zvýšila v Česku prodej mobilních telefonů GSM o 62 procent na 730.000 kusů. Podle internetového deníku Mobil Server tak Siemens obsadil druhé místo na trhu za finskou Nokií. Třetí byl francouzský Alcatel. Ve fiskálním roce 2001, který skončil 30. září 2001, dosáhl divize Siemensu podle předběžných odhadů prodej za 11,3 miliardy EUR a zaměstnávala celosvětově 30.730 pracovníků. V ČR získali loni mobilní operátoři asi 2,7 miliónu nových klientů a jejich celkový počet překročil sedm miliónů.

Společný česko-ruský podnik v Jaroslavli opravil první lokomotivu

V ruské Jaroslavli byla v sobotu představena první lokomotiva, kterou opravil a modernizoval společný česko-ruský podnik, jenž vznikl loni na bázi Jaroslavlského lokomotivního opravárenského závodu. Jde o začátek zakázky v hodnotě více než miliardy dolarů, na níž se dohodla česká společnost Škoda Holding s ruským ministerstvem železničních spojů. Předběžnou dohodu o opravách a modernizaci českých lokomotiv, které dovezlo Rusko v uplynulých třiceti letech, podepsala Škoda Holding s ruským ministerstvem koncem roku 2000. Šlo o vůbec největší exportní zakázku v historii České republiky. Loni pak vznikl společný podnik KRP Invest spojením společnosti Škoda Loko, kterou vytvořila Škoda Holding a izraelská společnost Shiran, a tří státních subjektů ruského ministerstva. V letošním roce se v Jaroslavli počítá s opravou sta českých lokomotiv. Celkem by mělo jít o modernizaci zhruba 800 lokomotiv stejné série, jako je první opravený stroj.

Asanace skládky v Chabařovicích zatím přišla na 336 miliónů Kč

Rok a půl po zahájení asanace toxické skládky v Chabařovicích na Ústecku, kterou vlastní Spolek pro chemickou a hutní výrobu, bylo na její úpravy vynaloženo zhruba 336 miliónů Kč. Celkové náklady u akce, která byla v roce 2000 největší zahájenou ekologickou investicí Fondu národního majetku, představují 780 miliónů korun. Úprava skládky a oddělení podzemních i povrchových vod jsou podle koordinátora stavby za Spolchemii Iva Drábka zhruba v polovině. Po dokončení prací v roce 2003 bude kopec ozeleněn a dále monitorován. Na toxickou skládku v Chabařovicích byly od roku 1908 do začátku 90. let uloženy asi 3,5 miliónu metrů krychlových průmyslových odpadů, včetně chemikálií z celého Ústecka. O asanaci skládky, která se rozkládá na 40,5 hektarech, se opakovaně jednalo od roku 1990. Od roku 1995 se uskutečnilo několik etap výběrového řízení na dodavatele sanace skládky. Zakázku nakonec získal pražský Metrostav.

Česká vláda bude jednat o zápůjčce vzácného obrazu do Nizozemí

Na výstavu děl holandského pozdně gotického malíře Jana van Eycka, která se bude konat letos v Nizozemí, by Česká republika měla zapůjčit obraz "Úmrtí Panny Marie". O této zápůjčce rozhodne ve středu na svém pravidelném zasedání česká vláda, protože se jedná o národní kulturní památku. Obraz malovaný na dřevě pochází z okruhu van Eyckových následovníků. "Donedávna byl autor obrazu neznámý, nyní se autorství přisuzuje malíři Simonu Marmionovi. Na nizozemské výstavě má být autorství určeno s konečnou platností," řekla tisková mluvčí ministerstva kultury Dita Fuchsová. Obraz je součástí sbírky Obrazárny Pražského hradu.

V Brně se připravuje festival věnovaný skladateli Janáčkovi

V Brně se bude v roce 2004 konat mezinárodní festival věnovaný dílu hudebního skladatele Leoše Janáčka. Zazní na něm všech devět jeho oper včetně komorních a symfonických děl. Setkání se uskuteční při příležitosti 150. výročí Janáčkova narození a 100. výročí uvedení premiéry jeho nejznámější opery Její pastorkyňa. Festival s názvem Janáčkovo Brno 2004 bude také setkáním významných hudebních těles z Brna, Prahy a Vídně. Připravuje se i rozsáhlá výstava o skladatelově díle a osudech. Výstava bude instalována v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Součástí oslav bude muzikologická konference.

Křesťané zahájili Týden modliteb

Církvím začal Týden modliteb za jednotu křesťanů. Finanční sbírky, které se během něj uskuteční, jsou určeny na založení Ekumenického fondu ADRA. Podle České biskupské konference tento fond bude finanční rezervou zejména pro poskytování pomoci obětem živelních neštěstí nebo válečných pohrom v Česku i v cizině. V pondělí večer se v Praze uskuteční ekumenická bohoslužba v katolickém kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích. Povede ji kardinál Miloslav Vlk a kázat má patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz. Liturgického setkání se zúčastní čeští a moravští katoličtí biskupové a představitelé křesťanských církví nekatolických tradic. Ze sbírek při modlitebních shromážděních v roce 2001 byly zakoupeny čtyři transfúzní pumpy v ceně asi 200.000 korun pro Ústav hematologie a krevní transfúze v Praze na Karlově náměstí. Sbírku loni pořadatelé vyhlásili pro Oxanu Valovou z Ukrajiny, která byla kvůli leukémii pacientkou tohoto ústavu.

Všechny školy na Jihlavsku jsou připojeny na internet

Všechny základní a střední školy, ale například také místní knihovny na Jihlavsku jsou připojeny na internet. V rámci regionálního projektu Internet pro všední den, který zaštiťuje jihlavský magistrát, byly počítačem vybaveny i neziskové organizace, jejichž zřizovatelem je stát či obec. V akci Internet pro seniory učí jihlavské děti základům počítačové gramotnosti i lidi starší generace. Autorem projektu Internet pro všední den je hejtman kraje Vysočina František Dohnal. Stát, město a sponzoři na něj vynaložili zhruba 5,5 miliónu korun. Dalších 1,7 miliónů korun bude stát druhý projekt, který má vytvořit vazby mezi nejmladší a nejstarší generací. Do kurzů se loni přihlásilo 70 důchodců, letos se programu zúčastní dalších 30 seniorů. V rámci projektu bylo vybaveno celkem 21 škol, 16 obecních úřadů a 12 neziskových organizací, například Unie neslyšících, domovy dětí a důchodců či galerie a muzeum.

Královská věnná města chystají letos společné akce

Řadu společných akcí chystají letos opět královská věnná města v České republice. Mezi největší bude patřit volba královny věnných měst v Chrudimi, výtvarný salón v Mělníku a sportovní den ve Dvoře Králové nad Labem. Loni tato města uspořádala společnou putovní výstavu a vydala publikaci o svých kulturních i přírodních zajímavostech. Jejich společná prezentace začala předloni. Královská věnná města odkazovali králové od 14. století věnem svým manželkám. Patří k nim Mělník, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto. Roku 1603 byla vyčleněna z ostatních královských měst a dostala se pod správu zvláštního královského podkomořího. Svůj vliv věnná města ztrácela po bitvě na Bílé hoře. Jejich právní forma ale zanikla až v roce 1918.

Příznivci folklóru se sešli v Olomouci na Hanáckém bálu

Stovky příznivců hanáckého folklóru v bohatě zdobených krojích se sešly v noci na neděli na devátém Hanáckém bále v Olomouci. Na největší svátek regionálních národopisných souborů se přijeli letos poprvé podívat také hosté z Japonska. Ples zahájilo šest desítek krojovaných tanečníků moravskou besedou, pásmem tanců z různých oblastí Moravy. Během večera předvedlo osm souborů staré moravské tance i novinky na motivy z každodenního života hanáckého venkova. Už u vchodu čekala návštěvníky místní specialita - vdolečky a štamprle hanácké whisky.

Výstava ve Valašském Meziříčí přibližuje život medvědů na Valašsku

Život medvědů v České republice a zejména na Valašsku přibližuje výstava v zámku Kinských ve Valašském Meziřící na Vsetínsku. Expozici "Medvěd hnědý, mýty a skutečnost" připravilo Okresní vlastivědné muzeum ve Vsetíně. "Největší zájem budí vypreparovaný medvěd, který na Vsetínsku žil v roce 2000, než byl zastřelen v Chomutově při útěku z tamního Podkrušnohorského zooparku," uvedl ředitel muzea Karel Pavelka. Podle zoologa Ludvíka Kunce před několika desítkami let sotvakdo předpokládal, že se do Beskyd vrátí tři naše velké šelmy - rys, vlk a medvěd. Pokud budou chráněny, mohou tam nyní vzniknout jejich malé populace. Podobně jako je tomu nyní u rysů ostrovidů.

Ze sportu:

Pavel Churavý získal 2. místo na Světovém poháru v severské kombinaci

Druhé místo vybojoval český reprezentant Pavel Churavý v sobotním závodu Světového poháru v severské kombinaci. V posledním testu před olympijskými hrami v Salt Lake City byl Churavý po skoku na libereckém můstku K-120 devátý, ale skvělým během na trati 15 km v Bedřichově dosáhl nejlepšího výsledku v kariéře. Druhý český sdruženář Milan Kučera obsadil v devátou pozici.

A ještě krátce o počasí:

V noci i zítra má být většinou zataženo s deštěm. Nejnižší noční teploty 5 až 1 stupeň. Ve dne teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů Celsia.