Zprávy Radia Praha

Poslanecká sněmovna v opakovaném hlasování schválila transformaci ČD

Poslanecká sněmovna v opakovaném hlasování schválila vládní návrh zákona o transformaci Českých drah. Vláda prosadila, aby se dráhy rozdělily na státem vlastněnou akciovou společnost, která bude provozovat železniční dopravu, a na státní organizaci pod názvem Správa železniční dopravní cesty. Ta bude vlastnit železniční infrastrukturu. Sněmovna nejprve jen těsným poměrem hlasů rozhodla o tom, že Senátem zamítnutý zákon o drahách také nepřijme. Na návrh komunistických poslanců pak dolní komora parlamentu hlasovala opakovaně a zákon přijala. Proti přijetí předlohy hlasovali poslanci pravicových stran a KDU-ČSL. Zákon již při předchozích jednáních označovali za nadbytečný. Poukazovali na to, že zákon nezajistí skutečné tržní prostředí na železnici. Předloha, kterou ještě musí podepsat prezident republiky, by měla nabýt účinnosti dnem vyhlášení.

Poslanci a senátoři si budou moci od dubna zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané. Budou ovšem moci také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory. Umožňuje jim to senátní novela zákona o přestupcích, kterou schválila Poslanecká sněmovna. I když novela zavádí ve světě ojedinělý způsob řešení přestupků, podle zastánců novely je prvním zmírněním nebývale rozsáhlé imunity českých zákonodárců. Přestupky poslanců a senátorů nyní řeší pouze imunitní výbory.

Poslanecká sněmovna rovnou v prvním čtení schválila vládní návrh zákona o poskytnutí státní záruky na zajištění úvěru k financování modernizace tranzitního železničního koridoru Děčín - Praha - Břeclav. Zákon počítá se státní zárukou 46 miliónů eur (asi 1,57 miliardy korun). Česká republika má podle předlohy poskytnout státní záruku bance Kreditanstalt für Wiederaufbau se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem na zajištění úvěru, který banka poskytne Českým drahám.

Sněmovna se ztotožnila se senátní verzí zákona, který nutí české podniky k šetrnějšímu chování vůči životnímu prostředí. Zákon jim ukládá povinnost vybavit se nejlepší dostupnou technikou u technologií i při výstavbě a provozu podniků a továren. Senátoři vrátili zákon poslancům pouze s technickou úpravou, která byla nutná kvůli propojení předlohy s dosud neschváleným zákonem o ochraně ovzduší.

Rozšířit kontrolu vývozu zboží zneužitelnému k vojenským účelům o nehmotné přenosy technologií, například elektronický prodej zboží, je cílem vládní novely zákona, kterou sněmovna postoupila do druhého čtení. Předloha si klade za cíl zdokonalit nástroje k předcházení vojenským konfliktům a omezit dostupnost strategických materiálů a technologií.

Občanská sdružení dětí a mládeže, školy a školská zařízení mohou až do 30. dubna požádat o zbývající majetek Fondu dětí a mládeže. Na návrh Senátu o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Dětské organizace se podle schválené předlohy mohou do výběrového řízení o bezúplatný převod majetku přihlásit nejpozději od letošního 31. března do 30. dubna; podle původního záměru předkladatelů na to měly mít čas od 15. ledna do 15. února. Sněmovna totiž novelu schvalovala 19. prosince loňského roku a Senát měl na její projednání pouhý měsíc.

Děti, kterým soud nařídí ústavní výchovu, bude možné umístit nejen do diagnostických ústavů, ale nově i do rodin, jež se o ně budou chtít starat. Umožní to zákon o výkonu ústavní výchovy, který schválila Poslanecká sněmovna. Dítě, o němž soud rozhodne, že má být umístěno do ústavní výchovy, půjde do diagnostického ústavu. Jeho vedení pak určí, zda dítě skončí v dětském domově, výchovném ústavu nebo nově v takzvané smluvní rodině. Sněmovna předlohu přijala i přes odpor Senátu, který ji v lednu zamítl.

Odboráři NH: Investor pro hutě by měl být vybrán na základě tendru

Strategický investor pro ostravské hutě by měl být podle odborářů a.s. Nová huť vybrán na základě veřejného výběrového řízení. "Nevěříme, že státní úředníci, kteří předložili na zasedání vlády materiál plný legislativních a systémových nedostatků, mohou úspěšně sjednat vhodné podmínky pro další existenci českého ocelářského průmyslu," sdělil ČTK stanovisko odborů jejich ekonom František Seidl. Dodal, že výběrové řízení měl vést poradce, který bude garantovat odbornost a korektnost přístupu ke všem zájemcům.

Vláda v pondělí přijala plán restrukturalizace tuzemského ocelářství. Kabinet rozhodl, že bez výběrového řízení bude zahájeno exkluzívní jednání o vstupu do Nové huti s ocelářskou společností LNM Holdings N.V., která je součástí koncernu The LNM Group, a nikoli s firmou ISPAT International. Tuto firmu na tiskové konferenci po jednání vlády jmenoval ministr financí Jiří Rusnok. V úterý však ministerstvo financí jméno firmy upřesnilo. Rozhodnutí vlády považují odboráři NH za rozporuplné. Podle nich je pozitivní, že kabinet pod tlakem zájemců o účast ve výběrovém řízení na strategického investora upustil od záměru zastavit proces dokončení privatizace ocelářských podniků.

Slováci z 1. česko-slovenského praporu KFOR odjíždějí do Kosova

Vedení českého a slovenského resortu obrany a rodinní příslušníci se přišli do středoslovenského Martina rozloučit se 100člennou motorizovanou rotou slovenského praporu okamžité reakce, která bude od 1. března součástí společné česko-slovenské jednotky v misi KFOR v Kosovu. Podle ministra obrany SR Jozefa Stanka vyslání slovenské jednotky po boku vojáků ČR, kteří jsou již součástí NATO, je uznáním profesionality slovenských vojáků a rovněž integračních snah země. "Myslím, že zájmem aliance je, aby se naši vojáci společně s vojáky ČR účastnili předcházení konfliktu v Kosovu," řekl na tiskové konferenci Stank. Jak dodal, práce ve společné jednotce na obraně míru nemůže být v současnosti lepším příkladem česko-slovenské vzájemnosti.

1. česko-slovenský prapor KFOR byl vytvořen na základě mezivládních dohod Česka a Slovenska a dohody obou ministerstev obrany. Českou část praporu tvoří 400 vojáků 73. mechanizovaného praporu z Přaslavic; Slovensko vyslalo příslušníky praporu okamžité reakce v Martině. Vojáci 1. česko-slovenského praporu se na plnění úkolů v mírové misi KFOR připravovali na českokrumlovské výcvikové základně mírových sil a v nedalekém vojenském výcvikovém prostoru Boletice.

V Boleticích cvičí 600 nizozemských vojáků

Přibližně 600 nizozemských vojáků od úterý cvičí ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Do 22. února se zde zúčastní taktického cvičení Ice Falcon (Ledový sokol) 2002, řekla ČTK Jana Růžičková z generálního štábu české armády. "Cvičení je plně v kompetenci velení nizozemské armády a na území České republiky se koná na základě technického ujednání mezi českým a nizozemským ministerstvem obrany. Nizozemští vojáci v Boleticích absolvují klasický výcvik jednotlivce a sladění jednotek. Budou procvičovat například taktické úkoly, střelbu z ručních zbraní a řízení vozidel," uvedla Růžičková.

Krizový štáb nerozhodl o uvolnění dovozu hovězího z EU

Krizový výbor pro tzv. nemoc šílených krav (BSE) nerozhodl o návrhu Státní veterinární správy (SVS) uvolnit dovozy hovězího ze zemí Evropské unie postižených BSE. Komise si totiž vyžádala další informace, řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. SVS má podle něj zpracovat seznam zemí s odůvodněním, ze kterých států se importy uvolní a ze kterých ne. ČR postupně v reakci na šíření nemoci v Evropě loni zakázala import hovězího masa, výrobků z něj i živého skotu ze všech zemí EU kromě Švédska, Finska a Rakouska, kde se nemoc neobjevila. Opatření se vztahuje také na Švýcarsko. Kdy se krizový štáb znovu sejde, Kovář neupřesnil s tím, že o tom rozhoduje ministr zemědělství Jan Fencl. Ten může o úpravě dovozních omezení rozhodnout i bez zasedání štábu. Fencl je však v současné době na služební cestě v Peru.

Budějovický Budvar uspěl ve sporech s AB v Dánsku a ve Švédsku

Budějovický Budvar uhájil v v Dánsku a ve Švédsku svá práva v soudních sporech se společností Anheuser-Busch (AB). Ve prospěch Budějovického Budvaru rozhodly krátce po sobě Námořní a obchodní soud v Kodani a patentový soud ve Švédsku. ČTK to řekl obchodní manažer pivovaru Robert Chrt. Mediální zástupce amerického pivovaru se zatím k výsledkům sporů nevyjádřil. Na dánský trh vstoupil Budějovický Budvar v roce 1997 s obchodní značkou Budějovický Budvar. Americká společnost AB se prodej jeho piva snažila zastavit a vedle českobudějovického pivovaru žalovala také importéra, firmu TheoBrands. Námořní a obchodní soud žádosti AB, aby Budvar a importér nesměli v Dánsku užívat slova a spojení Budějovický Budvar, Budějovický, Budvar a Budiwoyz, nevyhověl. Toto rozhodnutí je konečné.

Trestní stíhání Respektu nekončí, vláda podala stížnost

Úřad vlády podal v pondělí večer stížnost proti rozhodnutí policie odložit trestní stíhání šéfredaktora týdeníku Respekt Petra Holuba. ČTK to řekla mluvčí šéfa Úřadu vlády Karla Březiny Vladimíra Dufková. Bližší informace ke stížnosti nesdělila. Policie odložila trestní oznámení vlády na Respekt minulý týden, stejně skončilo i oznámení na premiéra Miloše Zemana, které podal šéfredaktor Holub. Policie v obou případech dospěla k závěru, že neexistuje podezření ze spáchání trestného činu. Ani jedno stíhání však zatím není u konce. Stížnost totiž minulý týden podal také Petr Holub. Státní zástupkyně, které mají případy na starost, sice rozhodnutí policie akceptovaly, nyní ale budou muset kvůli stížnostem kauzy znovu prošetřit.

Vláda loni 22. října v reakci na článek o korupčním chování kabinetu, jmenovitě ministrů Karla Březiny a Miroslava Grégra, rozhodla, že podá na Respekt trestní oznámení pro pomluvu. Grégr přidal k pomluvě i podezření z útoku na státní orgán. Zeman již dříve řekl, že členové vlády podají samostatné žaloby, kde budou chtít takovou finanční náhradu, "aby Respekt konečně zanikl". Podle dostupných informací tak zatím žádný ministr neučinil. Respekt reagoval trestním oznámením na premiéra pro podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Podle týdeníku se Zeman na tiskové konferenci netajil snahou list finančně zlikvidovat. Respekt policii upozornil i na Zemanovy výroky na adresu žurnalistů od září 1998 do října 2001, které by podle týdeníku mohly vyvolat antipatie k novinářům.

Šéf ODA: Naše kampaň bude skromná, výsledkem se nechme překvapit

Kampaň Občanské demokratické aliance před letošními sněmovními volbami bude skromná. Předseda ODA Michael Žantovský nechtěl říci, s jakou částkou na kampaň počítá jeho strana, která musí splácet téměř sedmdesátimiliónový dluh. Neuvedl ani, jakého volebního výsledku by ODA ráda dosáhla. "Nechme se překvapit," odvětil Žantovský na dotaz ČTK, zda počítá alespoň se ziskem 1,5 procenta hlasů, což by ODA zajistilo příspěvek na úhradu volebních nákladů ze státního rozpočtu, a tím i na financování dluhu. Volební preference aliance, která se po rozpadu čtyřkoalice rozhodla jít do voleb samostatně, se dlouhodobě pohybují pod hranicí 0,5 procenta.

Nová pravicová strana LIRA chce kandidovat ve všech krajích

Zatím neregistrovaná Liberální reformní strana (LIRA) chce do dvou týdnů splnit podmínky k registraci a svolat ustavující sjezd. V březnu pak ve všech krajích zveřejní kandidátky do sněmovních voleb. Sdělil to člen přípravného výboru strany Milan Hamerský. "Nepostavíme plné kandidátky, ale předpokládáme že kolem 15 osobností na nich bude ve všech krajích. Více než polovina našich kandidátů včetně jedniček přitom budou nestraníci. Chceme oslovit zhruba deset procent liberálně smýšlejících voličů ve věku 18 až 45 let. Jde nám o lidi mladé spíše myšlením než věkem," uvedl Hamerský. Vznikající strana podle něj věří, že její volební kampaň transparentně podpoří podnikatelé a další subjekty, s určitými vklady z vlastních prostředků počítají i její členové. Liberálně reformní strana neusiluje o to být ve vládě. Odmítá sbližování pravicových stran s ČSSD a nepodpoří žádnou formu vlády závislé na sociálních demokratech či komunistech. LIRA mimo jiné počítá s radikální reformou veřejné správy, snížením státních výdajů, důslednou privatizací všech státních podniků i většiny veřejnoprávních institucí.

Řidiči pražských tramvají jsou připraveni kvůli mzdám přerušit dopravu

Pražští řidiči tramvají vstoupili v úterý do stávkové pohotovosti, aby si zajistili stejné mzdy jako řidiči autobusů a strojvůdci metra. V krajním případě jsou připraveni vyhlásit výstražnou stávku. Podle předsedy Federace řidičů tramvají Antonína Duba by to znamenalo zastavení jízd pravděpodobně na čtyři až pět hodin v době ranní špičky. Odboráři se v nejbližší době poradí o možných krocích s právníky a zváží další akce na sobotním jednání federace, řekl ČTK Dub. Federace řidičů tramvají jako jediná z odborových organizací nepodepsala kolektivní smlouvu pražského dopravního podniku. To podle Duba znamená, že smlouva je neplatná. Odbory vyzvou vedení DP k obnovení jednání o kolektivní smlouvě, podle které by mzdové prostředky měly letos vzrůst o 7,5 procenta. Řidiči tramvají pro sebe požadují větší nárůst mezd.

Ministr Schling zpochybnil odvolání k obchvatu Plzně

Právní zástupce obcí dotčených výstavbou dálničního obchvatu Plzně Petr Kužvart se ohradil proti výroku ministra dopravy Jaromíra Schlinga. Ministr na adresu lidí, kteří se odvolali proti stavebnímu povolení k části okruhu, uvedl, že se snaží stavbě zabránit za každou cenu, a tím ji prodražují. Sdružení na ochranu vrchu Val a starostové Útušic a Štěnovic žádají, aby byl úsek obchvatu u obou obcí prohlouben o pět metrů do terénu. "Požadují dílčí, veskrze proveditelné úpravy, aby nevratné betonářské 'zprasení' líbezné krajiny na jih od Plzně alespoň trochu omezili a zabránili těm devastacím, jež nejsou zcela nevyhnutelné," řekl ČTK Kužvart. Zdůraznil přitom, že sdružení využívá výhradně právních nástrojů. Rozkladová komise ministerstva dopravy rozhodne o postupu další výstavby obchvatu Plzně po 13. únoru.

Při letu z New Yorku do Prahy zraněni tři stevardi a jedna žena

Tři stevardi byli lehce zraněni a jedna cestující ztratila na chvíli vědomí při pondělním letu Českých aerolinií (ČSA) z New Yorku do Prahy. Sedmdesát minut před přistáním narušily let silné turbulence. Letadlo Airbus bylo v té chvíli nad britským městem Dover, sdělil ČTK mluvčí ČSA Dan Plovajko. Na palubě bylo 92 cestujících a deset členů posádky. Stroj bezpečně přistál na letišti v Ruzyni. Žena byla po přistání převezena k vyšetření do střešovické nemocnice. "V době přistání komunikovala a byla při vědomí," upřesnil Plovajko. Aktuální informace o jejím zdravotním stavu ale neměl k dispozici. Na letadle nevznikly kvůli turbulenci žádné technické problémy a poškozen byl pouze interiér. "Letadlo je teď v rukách mechaniků technického úseku, kteří na něm budou dělat potřebné práce, aby letadlo mohlo být opět nasazeno do provozu," řekl Plovajko. Podle něj by to mělo být ve středu. Letadlo se do turbulence dostalo v oblasti bez mraků a s dobrou viditelností, proto byla nečekaná a nebyla tedy předem ohlášena posádce. Turbulenci způsobují změny vzduchových vrstev.

Odborná veřejnost nesouhlasí s návrhem památkového zákona

Za nekoncepční a v některých bodech nesmyslný považují památkáři návrh zákona o ochraně památek, který má nyní projednat sněmovna. V dopise poslancům ochránci památek navrhují, aby návrh z dílny ministerstva kultury neschválili. "Jeho schválení by de facto ohrozilo ochranu památkové péče," stojí v dopise, s nímž seznámil jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel. Návrh byl podle památkářů prosazen přes jejich nesouhlas, jeho poslední verzi získali odborníci až minulý čtvrtek. Předpis je podle ředitele Ústavu pro dějiny umění Karlovy univerzity Mojmíra Horyny příliš dlouhý a složitý, stejně jako mechanismy projednávání, které navrhuje: na jedné straně dává místo snížení počtu památek, na straně druhé hrozí přehnaně vysokými sankcemi. Návrh obsahuje systém finančních kompenzací majitelům památek, který by podle památkářů neúměrně zatížil veřejné rozpočty a vedl by k výraznému zhoršení kvality památkové péče. O památkách, které ještě nebyly zapsány do soupisů chráněných objektů, uvádí, že je tam za jistých okolností zapsat lze. Neudává však přesná pravidla, což podle památkářů povede ke tlaku na zmenšení počtu památek na číslo, "které si stát může dovolit".

Brněnský generální vikář šedesátiletý

Šedesáté narozeniny oslavil v úterý v úzkém rodinném kruhu generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. Úřad generálního vikáře vykonává již deset let. Za tu dobu si získal přízeň řady mladých katolíků, jimž se aktivně věnuje. Jiří Mikulášek je autorem knih "Kde by se vzalo to dobro?" a "Stříbrné vteřiny", v nichž přináší čtenářům krátké pastoračně laděné příběhy.

Galerie Francouzského institutu vystavuje grafiky Pierra Clémenta

Grafiky a kresby francouzského kreslíře Pierra Clémenta si mohou prohlédnout návštěvníci galerie v prostorách Francouzského institutu v pražské Štěpánské ulici. Obrazy, na kterých se ve složitě konstruované architektuře pohybují malá skutečná i vymyšlená zvířata, tvoří expozici Tralalajahal. Svůj vlastní imaginární svět Tralalah si Clément vymyslel před mnoha lety. Odráží se v něm autorův zájem o vývoj života, životního prostředí a různých ekosystémů, řekl ředitel Francouzského institutu Dominique Paillarse. Českým divákům bude jedna z hlavních Clémentových postaviček připomínat nejspíše Sekorova mravence Ferdu. Na rozdíl od Ferdy, který žil v mraveništi a jeho blízkém okolí, Clémentovi hrdinové žijí ve spleti tajuplných labyrintů, v architektuře odkazující na starověké stavby. Výstava trvá do 30. března.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace do 17 let vyhrála v přípravě na mistrovství Evropy, které se v dubnu uskuteční v Dánsku, 2:1 nad Irskem. Góly vítězů dali ve druhém poločase Papadopulos a Varadi. Ve středu se hraje v Dublinu odveta.

Úspěšný cyklistický trenér Pavel Vršecký získal za svou dlouholetou práci vyznamenání od ministra obrany Jaroslava Tvrdíka - záslužný kříž II. stupně. Ocenění trenér převzal při příležitosti svých šedesátých narozenin. Vršecký získal v loňském roce v anketě Top Ten odborného časopisu Peloton cenu Cyklistické srdce, určenou věrným pracovníkům v cyklistickém hnutí.

Hlavním vrcholem sezóny dvou českých profesionálních cyklistů Jána Svorada ze stáje Lampre Daikin a Pavla Padrnose z týmu US Postal Service by měl být etapový závod Tour de France. Vítěz poslední loňské etapy na Tour Svorada má účast jistou, zatímco Padrnos po přestupu do nového působiště se o svém případném startu dozví až tři týdny před zahájením závodu.

Po zisku zlatých medailích na olympiádě v Naganu před čtyřmi roky a "zlatém" hattricku na mistrovství světa mají před sebou hokejisté na olympijských hrách v Salt Lake City těžký úkol. Národ do nich vkládá hlavní naděje na nejcennější medaili z her a ústřední postavou, která se má o úspěch přičinit, je opět brankář Dominik Hašek z Detroitu. Nesvazuje ho takový tlak příliš? "Samotný fakt, že se jedná o olympiádu, je dost velkým tlakem. Hraje se proti nejlepším mužstvům na světě. Snažím se to ale nevnímat a soustředím se na své výkony," uvedl Hašek v rozhovoru pro ČTK.

V pražském Klementinu padl nový teplotní rekord

Nový teplotní rekord padl v úterý v pražském Klementinu, když ve 14:00 meteorologové naměřili 12,8 stupně Celsia. Dosud platný rekord pocházel z roku 1933 a činil přesně o jeden stupeň méně, řekla ČTK pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu. Teplotní rekordy byly v minulém týdnu v Praze i na dalších místech v České republice překonány šest dní po sobě.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, v nejvyšších horských polohách srážky smíšené až sněhové. Teploty 5 až 10 stupňů Celsia.