Zprávy Radia Praha

Prezidenta Havla čekají o víkendu rehabilitace a v pondělí nemocnici opustí

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který byl v pondělí hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici se zánětem průdušek, se zlepšil. Lékaři uvažují o tom, že ho v pondělí propustí do domácí léčby. V pátek dopoledne Havel absolvoval ještě speciální vyšetření, které potvrdilo, že zánět plic ustoupil, řekl novinářům prezidentův osobní lékař Ilja Kotík. V sobotu a v neděli pak na Havla v nemocnici čekají ještě zvláštní dechová cvičení. Lékaři jsou podle něj s výsledkem kontrolního vyšetření spokojeni, a proto chtějí po víkendu Havla z nemocnice propustit. Poté bude hlava českého státu asi ještě týden odpočívat na zámku v Lánech.

Ministr Kužvart potvrdil výjimku; dálnice D8 povede Českým středohořím

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart potvrdil výjimku pro vedení dálnice D8 Chráněnou krajinnou oblastí České středohoří. Povolení podmínil splněním třiceti podmínek ochrany přírody a krajinného rázu. Proti jeho rozhodnutí se pravděpodobně odvolají odpůrci dálnice z řad nevládních organizací. Rozhodnutí Kužvart vysvětlil tím, že zájem vést dálnici touto lokalitou převážil nad zájmy ochrany přírody. Trasa dálnice povede přes čtvrtou a třetí zónu ochrany přírody, přes druhou zónu povedou dva tunely a most. Projekt počítá s vybudováním dvou mostů nebo dvou ekoduktů, což jsou mosty pro živočichy.

Rakouští a bavorští Zelení žádají Evropskou unii o bojkot proudu z Temelína

Společnou iniciativu v boji proti české jaderné elektrárně Temelín ohlásily organizace Zelených v Rakousku a v Bavorsku. Vyzývají v ní všechny státy Evropské unie, aby odmítly dovážet elektřinu vyrobenou v Temelíně. Iniciativu vyhlásili ve společném komuniké poslankyně bavorského zemského sněmu za Zelené Emma Kellnerová a předseda poslaneckého klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober. Bojkot dovozu temelínské elektřiny by byl podle nich "klíčem k uzavření" české elektrárny. "Zastavení dovozu proudu z Temelína do zemí EU by bylo velmi účinné, protože Česko má již nyní přebytky elektřiny a proud z Temelína nepotřebuje. Temelín by tudíž byl elektrárnou, jejíž produkce by byla určena výlučně na vývoz do Evropské unie, která však má sama elektřiny nadbytek. Pokud by se předpokládaný exportní trh pro Temelín uzavřel, byl by to pořádný hřebík do rakve reaktoru," uvádí se v prohlášení rakouských a bavorských Zelených.

Obchodní bojkot temelínské elektrárny označil mluvčí a.s. ČEZ Ladislav Kříž za bezdůvodný. Podle Kříže nyní probíhající prověrky v elektrárně "potvrdí, že Temelín splňuje veškeré západoevropské standardy jako kterákoliv jiná jaderná elektrárna na západ od našich hranic".

Odpůrci Temelína demonstrovali na hraničních přechodech s Rakouskem

Asi stovka rakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín v pátek krátce po 15:00 hodin SEČ zahájila další demonstraci na hraničním přechodu Wullowitz (na české straně Dolní Dvořiště). Chtěli tak znovu připomenout své požadavky ohledně mezinárodní prověrky vlivu temelínské elektrárny na životní prostředí. Protest nijak neomezil provoz na přechodu. V 15:00 hodin také začala protitemelínská demonstrace na hraničním přechodu Grametten (na české straně Nová Bystřice). Rakouské protitemelínské iniciativy původně oznámily, že od pátečního odpoledne do nedělního podvečera hraniční přechod Wullowitz zablokují. Na čtvrtečním "summitu" s představiteli politických stran v hornorakouském Linci se však dohodly na tom, že blokádu neuskuteční a místo ní svolají demonstraci. Případné "přiostření" protestních akcí podle nich bude záviset na naplňování dohody o provedení zkoušky vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí.

Hornorakouská zemská vláda, politické strany i nevládní organizace budou průběh mezinárodní prověrky vlivu Temelína na životní prostředí sledovat a velmi ostře kontrolovat. Při demonstraci ve Wullowitzu to řekl zmocněnec hornorakouské zemské vlády pro jaderné zařízení Radko Pavlovec. Shrnul tak obsah krátkého proslovu hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera, který přišel účastníky demonstrace podpořit. Hornorakouská vláda je podle něj toho názoru, že občané mají právo vyjádřit svůj názor v protestních akcích, a plně je proto podporuje.

Nejmenovaná švédská firma mapuje podle premiéra Zemana situaci ostravských hutí

Možným strategickým investorem pro největší hutní firmy Ostravského kraje by se podle premiéra Miloše Zemana mohla stát nejmenovaná švédská společnost, která již mapuje situaci v severomoravských hutních firmách. Vstup švédské společnosti je možný v rámci tzv. offsetových programů spojených s nákupem stíhaček, řekl při návštěvě Ostravského kraje předseda vlády. Název švédské firmy odmítl sdělit. Dalším potenciálním partnerem pro hutní giganty může být podle Zemana mezinárodní ocelářská firma Arbed. Ta se již v devadesátých letech zajímala o případný vstup do Vítkovic. Podle Zemana je myšlenka vzniku konsorcia tří největších domácích hutí, Nová huti, Vítkovic a Třineckých železáren, za stále aktuální.

Šéf NATO Robertson se v Praze setká s Havlem i Zemanem

S prezidentem Václavem Havlem, premiérem Milošem Zemanem a předsedy obou komor parlamentu se má setkat generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson, který přijede ve středu do Prahy na dvoudenní návštěvu. Robertson se setká také s ministry obrany a zahraničí Vladimírem Vetchým a Janem Kavanem. S šéfem české diplomacie bude Robertson jednat o připravovaném pražském summitu NATO v roce 2002, o vztazích NATO s Ruskem a Ukrajinou, o rozšiřování aliance a o jejích vztazích s Evropskou unií. S oběma ministry a prezidentem se Robertson setká ve středu, na čtvrtek má naplánováno jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem, předsedou Senátu Petrem Pithartem a premiérem Milošem Zemanem.

Vládním zmocněncem pro lidská práva bude patrně Jan Jařab

Pracovník sekretariátu Rady pro lidská práva Jan Jařab je jediným kandidátem na vládního zmocněnce pro lidská práva. Do této funkce ho navrhne na zasedání kabinetu 26. února místopředseda vlády Pavel Rychetský. Vysloví-li vláda souhlas, Jařab se stane nástupcem Petra Uhla, který rezignoval na post vládního zmocněnce pro lidská práva kvůli střetu zájmů 31. ledna. Ten den se jeho manželka Anna Šabatová ujala funkce zástupkyně ombudsmana. Jařab pracuje v sekretariátu Rady pro lidská práva od února 1999, a to jako tajemník dvou sekcí: sekce proti projevům rasismu a sekce pro občanská a politická práva. Nové funkce by se mohl po schválení vládou ujmout až po 28. únoru, kdy jeho předchůdci Uhlovi končí mandát. Volba Jařaba by byla podle Uhla dobrá i v tom smyslu, že nestraník Jařab není považován za člověka spjatého s kteroukoli politickou stranou.

České velvyslanectví na Kubě a její protějšek v Praze pracují dál bez smluv

Čeští diplomaté v Havaně a kubánští v Praze pracují již půldruhého měsíce v objektech, na které nemají řádné nájemní smlouvy. Podle ministerstva zahraničí ale česká strana nemá prozatím důvod uvažovat o tom, že by dosavadní prostory zastupitelského úřadu v Havaně opustila. Činnost misí obou zemí je podle ministerstva standardní. Kdy by mohla být současná situace definitivně vyřešena, tiskový odbor neuvedl. Platnost nájemních smluv na využívání diplomatických objektů obou zemí vypršela koncem loňského roku. Ministerstvo, které tento měsíc zdůraznilo svůj zájem na výrazném zlepšení dlouhodobě chladných česko-kubánských vztahů, již dříve uvedlo, že kubánští diplomaté se vyklizení budovy obávat nemusejí.

Stav dvou členů posádky zříceného vrtulníku je stále vážný

Velmi vážný, i když stabilizovaný, je zdravotní stav dvou členů posádky vojenského vrtulníku W3-A Sokol, který se zřítil v pondělí nedaleko Prahy. Třetí z mužů, který byl na palubě, je mimo nebezpečí ohrožení života. Zdravotní stav všech tří členů posádky se tak od úterý v podstatě nezměnil. Posádka letounu ze 6. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích se léčí v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Vyšetřování havárie pokračuje.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Má být oblačno až zataženo, na severu se slabým sněžením, v nížinách srážky smíšené, na jihovýchodě i dešťové. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.