Zprávy Radia Praha

Premiér Zeman na státní návštěvě ve Španělsku

Premiér Miloš Zeman na státní návštěvě ve Španělsku jedná se svým španělským kolegou Josém Maríou Aznarem o rozšíření Evropské unie a o dvoustranných, především hospodářských vztazích. Na jeho rozhovory navazuje jednání ministrů financí Mertlíka, průmyslu a obchodu Grégra, zemědělství Fencla a ministra školství Eduarda Zemana s jejich resortními partnery. Ministr školství podepíše dokument o zřízení a rozvoji česko-španělských tříd na gymnáziích v České republice.

Sociální demokracie nevylučuje spolupráci s KSČM

Funkcionáři a poslanci sociální demokracie podle deníku Právo připouštějí možnost, že by strana přehodnotila zákaz spolupráce s Komunistickou stranou Čech a Moravy, který si sama stanovila v roce 1995. Tyto úvahy souvisejí se vznikem nové levicové platformy uvnitř sociální demokracie. O tomto tématu by měl jednat dubnový sjezd strany. Místopředseda ČSSD a hlavní kandidát na budoucího předsedu Vladimír Špidla připustil, že diskuse o jakémkoli tématu je na sjezdu možná, ale přehodnocení zákazu spolupráce s komunisty odmítl. Ministr vnitra Stanislav Gross "nevidí důvod vracet se k bohumínské rezoluci". Podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha je diskuse na sjezdu o tom, aby stranické orgány nezakazovaly spolupráci s žádným politickým partnerem, oprávněná.

Mezinárodní arbitráž mezi Ronaldem Lauderem a Českou republikou o půl miliardy dolarů zahájena

U mezinárodního arbitrážního soudu v Londýně začíná v pondělí arbitrážní řízení mezi americkým podnikatelem Ronaldem Lauderem a Českou republikou. Lauder viní český stát z toho, že dostatečně neochránil jeho investici v České nezávislé televizní společnosti, která byla přes pět let servisní organizací Novy. Lauder po České republice požaduje, aby vrátila hodnotu jeho investicím, které ztratily na ceně po roztržce ředitele Novy Vladimíra Železného s americkou společností CME. Výši náhrady vyčíslil Lauder na zhruba 400 až 500 miliónů dolarů.

Spor s Nomurou o nucené správě IPB může oddálit náš vstup do Evropské unie

Ministr zahraničních věcí Jan Kavan usiluje o jednání s japonskou bankou Nomura o urovnání sporu, který Nomura vyvolala svou stížností u Evropského soudu pro lidská práva. Nomura se na soud obrátila v souvislosti s loňským uvalením nucené správy na Investiční a Poštovní banku. Kavan se obává, že by spor s Nomurou mohl oddálit uzavření vstupních rozhovorů s Evropskou unií. Společnost Saluka Investments, která je s Nomurou ekonomicky propojena a držela 46 procent akcií IPB, požaduje po ministerstvu financí 30,5 miliardy korun jako peněžitou náhradu škody. Ministerstvo financí stížnosti Nomury považuje za nepodloženou.

Podle ředitele společnosti Nomura International pro střední a východní Evropu Randalla Dillarda vzniklo 97 procent problémových obchodů Investiční a Poštovní banky ještě před vstupem japonské Nomury. Stanovy IPB údajně blokovaly převzetí společnosti a Nomura nemohla nad bankou vykonávat kontrolu. Dillard dále řekl, že vedení IPB nemělo dobrou reputaci již před vstupem Nomury, a odmítl, že by Nomura vstoupila do IPB jen proto, aby získala akcie pivovarů Plzeňský prazdroj a Radegast.

Sjezd Unie svobody schválil kandidáty do stínové vlády čtyřkoalice, odmítl postupnou integraci stran čtyřkoalice.

Dvoudenní sjezd Unie svobody v Hradci Králové schválil seznam 14 kandidátů na ministry stínové vlády čtyřkoalice. Své kolegy by z nich měl vybrat stínový premiér a lídr čtyřkoalice Cyril Svoboda (KDU-ČSL), jehož volbu sjezd potvrdil. Vzal také na vědomí lednovou dohodu čtyřkoalice ze Žďáru nad Sázavou. V případě, že by sjezd výsledek žďárského jednání odmítl, byl neúspěšný kandidát na funkci lídra a šéf unie Karel Kühnl ochoten dát svou funkci k dispozici. Republikové shromáždění unie se shodlo na tom, že čtyřkoalice má šanci vyhrát příští parlamentní volby jako koalice politických stran, která zahrnuje proud liberální, konzervativní a křesťanskodemokratický. Většina delegátů sjezdu totiž odmítla výzvu šéfa lidovců Jana Kasala k vážné diskusi o postupné integraci stran čtyřkoalice. Unie vyjádřila zájem o stínová ministerstva zahraničí, financí, školství, práce a sociálních věcí a spravedlnosti. Unie má právo na sedm resortů, o zbývajících dvou se chce dohodnout s koaličními partnery.

Ve víkendových diskusích mnozí delegáti neskrývali výhrady k současné roli unie ve čtyřkoalici, která je podle nich zastíněna KDU-ČSL. Na sjezdu zazněly i obavy, aby unie neztratila svou identitu a "nerozpustila" se ve čtyřkoalici. Unionisté tak reagovali na situaci, kdy KDU-ČSL obsadila funkci lídra, šéfa Senátu i křesla hejtmanů v pěti krajích, v nichž čtyřkoalice na podzim vyhrála volby. Kritický projev měl místopředseda strany Mlynář, který současnou dominanci KDU-ČSL v obsazování funkcí označil za stav, který je na "samé hranici únosnosti". Unie dala na sjezdu také najevo, že považuje za nezbytné vytvořit společný senátní klub, k jehož ustavení mají rezervovaný postoj lidovci. Sjezd schválil také změny ve stanovách; zpřísnil například podmínky pro přijímání členů.

Hornorakušané kritizují smířlivý tón vůči Temelínu

Hornorakouská iniciativa proti atomovému nebezpečí v neděli v prohlášení kritizovala hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera za to, že označil jednání s českou stranou o posouzení vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí za úspěch. Pühringer se prý řídí zásadou "jen žádný neklid, jen žádné hraniční blokády". Podle prohlášení protiatomové iniciativy česká média s ulehčením a hrdostí konstatovala, že i Pühringer vidí v dosud dohodnutých podrobnostech týkajících se zkoušky vlivu Temelína pozitivní kroky. Zrušení hraničních blokád je interpretováno jako "vítězství politiky a rozumu" nad odpůrci jaderné energie a Češi mají v chaotické hře o Temelín znovu volné ruce, uvedla iniciativa. Skutečností však podle ní je, že se nepřihlíží k nejdůležitějším požadavkům ohledně zkoušky dopadu Temelína, kterými jsou právní závaznost a možnost občanů předkládat námitky. Musíme se obávat, že zkouška vlivu Temelína na životní prostředí bude za těchto okolností největší chybou rakouské protiatomové politiky v historii české jaderné elektrárny, konstatovala Hornorakouská iniciativa proti atomovému nebezpečí.

Haider: Benešovy dekrety by se měly dostat před orgány EU

Otázkou tzv. Benešových dekretů, které po druhé světové válce vedly mimo jiné k vyhnání německy mluvícího obyvatelstva z tehdejšího Československa a k zabavení jejich majetku, by se měly zabývat orgány Evropské unie. Před sympatizanty Svazu sudetských Němců žijících v Rakousku to v neděli ve Vídni prohlásil bývalý předák krajně pravicových Svobodných a nynější korutanský zemský hejtman Jörg Haider. Připustil ale, že oficiální rakouská místa hodlají problém dekretů řešit pouze na bilaterální úrovni. Celý svět se podle Haidera v současnosti zabývá dodržováním základních práv, odsuzováním etnických čistek a zřizováním mezinárodních tribunálů, ale neprávo spáchané na sudetských Němcích nezajímá nikoho. "O lidských právech bude možné mluvit až tehdy, co dekrety dr. Beneše budou minulostí," prohlásil Haider, který část svého projevu věnoval historii pronásledovaní sudetských Němců v bývalém Československu.

Svoboda: Chvalovský měl opustit funkci předsedy fotbalového svazu

Lídr čtyřkoalice Cyril Svoboda se pozastavil nad tím, že předseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) František Chvalovský, vyšetřovaný kvůli finančnímu podvodu, zůstal ve funkci. V pořadu televize Nova Sedmička řekl, že Chvalovský měl z funkce sám odstoupit, ne nabízet rezignaci. Svobodu zaráží, že předseda ČMFS nevyvodil osobní odpovědnost ze situace, do které se dostal. Míní, že Chvalovský měl oznámit, že odstupuje z funkce do vyřešení případu, a neměl nechat o tom rozhodovat jiné. "Viděl bych to jako velkorysé gesto," prohlásil Svoboda. Dodal, že ke škodě české politické scény zatím ani politici nedokáží své chyby přiznat a vyvodit z nich důsledky.

Chvalovský na pátečním mimořádném zasedání výkonného výboru sice nabídl svou funkci, ze třinácti členů se však pro pozastavení výkonu jeho funkce vyslovilo jen pět. Předseda ČMFS, který byl v úterý obviněn z mnohamiliónových podvodů a z vazby se dostal na kauci, bude stát v čele českého fotbalu zřejmě až do konce června. Tento termín vyslovil sám Chvalovský, když se dozvěděl, že návrh, aby zvážil své setrvání ve funkci, nebyl většinový. Slíbil, že o něm bude přemýšlet.

Siemens chce v novém závodě v Plzni zaměstnat tři tisíce lidí

Dceřiná společnost německého koncernu Siemens hodlá postavit v Plzni v průmyslové zóně Borská pole nový závod za několik miliard korun, ve kterém by našlo zaměstnání na tři tisíce lidí. Závod by měl vyrábět kabelové svazky pro automobily a další komponenty pro automobilový průmysl.

Stavební spořitelny loni poskytly 132 tisíc úvěrů za 17 miliard

Šest stavebních spořitelen působících na českém trhu poskytlo v loňském roce celkem 132 tisíc nových úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů. Objem všech poskytnutých úvěrů přitom loni dosáhl 17 miliard korun, vyplývá z informací spořitelen poskytnutých ČTK. V roce 1999 přitom spořitelny poskytly 114 tisíc úvěrů v objemu necelých 20 miliard korun. Nejvíce úvěrů přitom poskytla největší domácí stavební spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna. Ta loni poskytla přes 44 tisíc úvěrů v celkovém objemu 5,8 miliardy korun. Celkem už tak poskytla téměř 200 tisíc úvěrů za 25 miliard korun.

Nejvíc Českých lvů převzali tvůrci filmu Musíme si pomáhat

Prestižní filmové ceny Český lev byly dnes v sobotu slavnostně předány ve Velkém sále pražské Lucerny. Největší počet křišťálových sošek převzali tvůrci Hřebejkovy okupační tragikomedie Musíme si pomáhat - z šesti nominací pět. Cenu za dlouholetý umělecký přínos udělila Česká filmová a televizní akademie první dámě českého filmu Věře Chytilové. Moderátoři Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek si na pódiu poradili i s opravdovým živým lvem. Srdnatě se k němu přiblížil také ministr kultury Pavel Dostál, který předával první z cen právě této režisérce. "Mám to za všechny filmy?" zeptala se laureátka. Právě tuto sošku, jak uvedla, postrádala. Zaplněné hlediště jí poděkovalo potleskem vestoje. Snímek režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat, který je nominován na Oscara a na jaře bude uveden v americké distribuci, získal Českého lva jako nejlepší film, za režii, za scénář a také za výkony v hlavních rolích - ty převzali slovenská herečka Anna Šišková a Bolek Polívka. Básnická fantazie Františka Antonína Brabce Kytice byla oceněna třikrát. Ocenění získaly i tyto filmy: Smíchovská romance Anděl Exit, Samotáři, intimní komedie Ene bene. Ze 17 hraných filmů uvedených loni do kin, z nichž akademie vybírala, se do užšího výběru dostalo devět titulů. Některou z prestižních sošek pak dostalo jen pět z nich. Českého lva za návštěvnicky nejúspěšnější domácí snímek v deseti týdnech od premiéry si odnesli tvůrci Troškovy pohádky Princezna ze mlejna 2.

Mince s motivem Karla IV. oceněna v USA jako nejlepší zlatá mince

První cenu v kategorii nejlepší zlatá mince roku získala ve Spojených státech v soutěži Mince roku 1999 česká mince v hodnotě deset tisíc korun ze sady Karel IV. ročník 1999. Námětem mince, kterou navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, je založení Nového Města pražského. Na lícní straně je vyobrazen český lev, moravská a slezská orlice v gotických štítech a svatováclavská koruna. Na rubu je portrét Karla IV. a doplňují ho vyobrazení dobové pečeti Nového Města pražského, císařské pečeti Karla IV. a pražského groše.

Hrad Helfštýn si letos poprvé prohlédly desítky lidí

První desítky návštěvníků si o víkendu přišly prohlédnout středověký hrad Helfštýn na Přerovsku, který letos poprvé otevřel své brány. V březnu bude hrad Helfštýn otevřen pro návštěvníky pouze o víkendech, od dubna pak kromě pondělí budou jeho brány otevřeny po celý týden. Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším opevněním v Evropě, proslul každoročním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston, jehož se účastní přední mistři černého řemesla. Hrad založil ve čtrnáctém století loupeživý rytíř Friduš z Linavy na strategicky výhodném místě v kopcích nedaleko Lipníku nad Bečvou, kde se tehdy křížily dvě důležité obchodní cesty.

Budvar a AB si rozdílně vysvětlují rozhodnutí italského soudu

Další ostrý spor o prodej piva pod obchodním názvem Budweiser Budvar se rozhořel mezi americkou společností Anheuser-Busch International a Budějovickým Budvarem. Američané totiž považují za přímé porušení soudního příkazu rozhodnutí českobudějovické firmy dále prodávat na italském trhu pivo pod uvedeným názvem. Jihočeský pivovar argumentuje tím, že mu soud nezakázal v Itálii používat značky Bud a Budweiser v jakékoli podobě. Americký pivovarnický gigant ale tvrdí, že odvolací soud v Miláně Budvaru použití těchto značek zakázal, a to na všech pivních etiketách, obalech i v reklamě. Výkonný ředitel Anheuser-Busch International Stephen J. Burrows proto oznámil, že podnikne nezbytné kroky, aby zajistil prosazení tohoto soudního rozhodnutí.

Po Praze se nejvíce zaparkovaných aut vykrádá v Ostravě

Každý den je v Ostravě vykradeno průměrně deset zaparkovaných automobilů. Během loňského roku ostravští policisté řešili 3670 těchto případů, což bylo o 1520 méně než v roce 1999. Moravskoslezská metropole je ale i přes tento pokles v celorepublikovém měřítku hned na druhém místě. Před ní je jen Praha, kde bylo loni vykradeno 27.338 vozů. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí ostravských policistů Milan Klézl. Krádeže věcí ze zaparkovaných automobilů tvoří přibližně jednu čtvrtinu z celkového počtu zločinů spáchaných na území Ostravy. Policii se ale daří dopadnout pouze každého třetího pachatele. Šest z deseti zadržených, kteří většinou pocházejí ze sociálně slabších rodin, je mladších 15 let. Podle dosavadních výsledků vyšetřování policisté předpokládají, že v pozadí krádeží stojí překupníci, kteří zlodějíčky organizují. Dopadení vykradači aut v několika případech naznačili spojení s ostravskými taxikáři, ale vždy couvli, když měli uvést konkrétní jména.

V pětistupňovém mrazu stanovalo v Beskydech 110 odvážlivců

Ani pětistupňový mráz neodradil 110 odvážlivců, kteří od pátku do neděle zkoušeli pod vrcholem hory Prašivá v Beskydech zimní táboření. "Měli jsme tady přes noc desetileté děti, ale také šedesátileté důchodce. Ženy nebyly výjimkou," řekl Jan Sládek z Ostravy, který 17. ročník Miniškoly zimního táboření organizoval. Ve výšce 706 metrů nad mořem postupně vyrostlo 55 příbytků. Lidé nespali pouze ve stanech. Někteří si přístřeší postavili ze sněhu. Zimní noc zvládli téměř všichni. "Zima ale byla, protože nám k ránu ve stanech zmrzl čaj," řekl Sládek. Jeho slova potvrdili i další účastníci akce. Pořádáním podobných akcí chce zájemcům předvést, co vše potřebují.

Ze sportu

Předposlední 51. kolo základní části hokejové extraligy zajistilo účast v play off Pardubicím, Litvínovu, Zlínu a pražské Slavii. Před nimi už měli jisté místo v elitní osmičce Vsetín a Znojmo. O zbylých dvou účastnících play off se rozhodne v úterý mezi Spartou, Vítkovicemi a Třincem. Vítkovice jsou sedmé a mají stejně bodů jako Sparta, Třinec na tuto dvojici ztrácí dva body. Výsledky: Zlín - Třinec 6:4, Slavia Praha - Č. Budějovice 5:4, Kladno - Havířov 6:4, Vítkovice - Vsetín 3:2, Pardubice - Karlovy Vary 2:1, Plzeň - Znojmo 7:5 a Litvínov - Sparta Praha 1:0 po prodloužení. Tabulku vede Vsetín, následijí Pardubice a Litvínov. Předposlední je Kladno a poslední Karlovy Vary.

Fotbalisté Viktorie Plzeň poznali znovu po více než půlroční přestávce radost z vítězství v první lize. V souboji nováčků porazili Synot 1:0 a alespoň trochu oživili naději na záchranu. Výsledky 19. kola: Slovan Liberec - Slavia Praha 1:1, Teplice - Viktoria Žižkov 1:2, Bohemians Praha - Drnovice 0:3, Plzeň - Synot 1:0, Marila Příbram - Chmel Blšany 3:0, Ostrava - České Budějovice 2:0, Sigma Olomouc - SA Brno 3:0. Sparta Praha - Jablonec se hraje v pondělí. Tabulku vede Sparta před Olomoucí a třetí je Příbram. Předposlední je Ostrava a poslední Blšany.

A na závěr zpráv informace o pondělním počasí v České republice

Zataženo, mlhavo, občas déšť, od středních poloh sněžení. Večer od západu přechod k přeháňkám, postupně ve všech polohách sněhovým a protrhávání oblačnosti. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia, v 1000 m na horách kolem nuly.