Zprávy Radia Praha

Předseda sněmovny Václav Klaus vyjádřil v New Yorku pochybnosti, zda si Evropská unie přeje vstup nových středoevropských členů

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus v New Yorku na konferenci o evropské integraci vyjádřil pochybnosti, zda si Evropská unie opravdu přeje vstup nových středoevropských členů. Přirovnal kandidátské země k zájemcům o členství v tenisovém klubu, který pohodlně funguje v nynějším složení, platí se tam určité poplatky a dodržují se stanovená klubová pravidla. Podle Klause jsou kandidáti těmi, kteří klepou na bránu klubu, ale nemají na to, aby platili tak vysoké členské poplatky, a navíc chtějí pozměnit pravidla. Klaus dále upozornil, že evropská měnová unie je nepřipravený proces. Připomněl, že Spojeným státům trvalo 150 let, než vytvořily optimální podmínky pro fungování jednotné měny. Předseda sněmovny se vyhnul přímé odpovědi na dotaz o nástupnictví po prezidentu Václavu Havlovi. Naznačil jen, že on sám je spíše "exekutivní typ", a že vývoj situace závisí na výsledku parlamentních voleb, které se budou v České republice konat příští rok. Na konferenci Klaus uvedl, že ČR nemá prezidentský systém jako Spojené státy nebo Francie, a pravomoci prezidenta proto nejsou zdaleka tak silné.

Bělorusko vyhostilo Michala Plavce z humanitární společnosti Člověk v tísni

Bělorusko vyhostilo šéfa kanceláře Běloruského centra při české humanitární společnosti Člověk v tísni Michala Plavce. S tímto postupem vyjádřil zásadní nesouhlas mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, podle něhož patří Plavcovo vyhoštění do řady kroků, jež běloruské úřady učinily se záměrem znemožnit skutečně demokratické a svobodné prezidentské volby. Oficiálním důvodem Plavcova vyhoštění bylo porušení přihlašovací povinnosti. Mluvčí ministerstva vyjádřil údiv nad tím, že v této situaci, zejména s ohledem na krajně neuspokojivou situaci při respektování lidských práv v Bělorusku, předkládá Minsk své kandidatury na získání některé z funkcí OSN.

Společnost Člověk v tísni založila Běloruské centrum v Praze na jaře roku 1998. Od dubna minulého roku otevřela i kancelář v Minsku. Centrum podporovalo různé nevládní organizace, nezávislé novináře a opoziční demokratické strany. Podpora byla někdy materiální, většinou však spočívala ve výměně informací a navazováním kontaktů s českými partnery.

Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli odmítl vznesená obvinění

Ředitel televize Nova Vladimír Železný ve svém pravidelném pořadu Volejte řediteli rozhodně odmítl obvinění, která proti němu byla tento týden vznesena. Dodal, že případ nebude jinak komentovat. Ve čtvrtek vyšetřovatel obvinil ředitele Novy z poškozování věřitele, za což je trestní sazba dva až osm let. Železný je podezřelý, že svému věřiteli, společnosti CME, způsobil škodu 23 miliónů dolarů. CME se v minulosti podílela na chodu TV Nova a na Železného podala několik trestních oznámení. Pátečnímu obvinění z krácení daně, cla a jiných poplatků, předcházelo trestní oznámení Generálního ředitelství cel. Ředitel Novy je podezřelý, že při dovozu obrazů do ČR připravil stát na daních a cle nejméně o 6,8 miliónu korun. Za daňový a celní únik mu hrozí až 12 let vězení.

Veřejnoprávní Česká televize uvedla, že s dovozem obrazů, kvůli němuž je ředitel televize Nova Vladimír Železný obviněn z krácení daně a cla, mu pomáhal nejmenovaný Čechoameričan. Policie Železného obviňuje, že v Londýně a New Yorku koupil obrazy celkem za 24 miliónů korun. Malby zaplatil ze svého účtu, ale letecky je do České republiky dopravil Čechoameričan, který tvrdil, že jsou jeho. Protože se stěhoval ze zahraničí do ČR, nemusel platit celní poplatek.

Prezident kritizoval jednání české diplomacie při přípravě návrhu rezoluce OSN ke Kubě

Nesolidnost v jednání české diplomacie při přípravě návrhu rezoluce OSN ke Kubě považuje prezident Václav Havel za důvod narušených vztahů mezi Českem a USA. Jak uvedl pro Mladou frontu Dnes a Právo, není přitom problémem to, že česká diplomacie má rozdílný pohled na ekonomické sankce vůči Kubě, ale to, že při jednání s americkými činiteli slibuje něco, co potom nesplní. Podle prezidenta se však zdá, že napětí s USA již polevilo a že se našla formulace přijatelná různým zemím. Text zatím poslední verze návrhu rezoluce v pátek poskytl členům sněmovního zahraničního výboru ministr zahraničí Jan Kavan. Podle nepotvrzených informací ČTK návrh neobsahuje kritiku ekonomických sankcí vůči Havaně, ale jen obecné konstatování o významu hospodářského rozvoje Kuby.

Prezident dále konstatoval, že neskrývá zklamání nad neochotou prezidenta George Bushe přistoupit na Kjótský protokol o omezení emisí skleníkových plynů, a jako odpůrce trestu smrti odsoudil přenos popravy v USA na internetu.

Václav Havel odcestoval na ozdravný pobyt do jižního Portugalska Václav Havel odcestoval na ozdravný pobyt do jižního Portugalska. Kromě manželky Dagmar ho doprovází také osobní lékař. V zahraničí bude pobývat asi čtrnáct dní. Lékaři prezidentovi, který trpí častými bronchitidami, doporučili pravidelné ozdravné pobyty na přímořském vzduchu. Havel koupil loni v Portugalsku dům a oznámil, že tam hodlá pobývat delší dobu, až vyprší jeho funkční období.

Čeští vojáci v Bosně budou vystřídáni příslušníky 5. mechanizovaného praporu

Příslušníci 5. mechanizovaného praporu, kteří budou v rámci mise SFOR působit v severozápadní Bosně, se slavnostním nástupem na táborském Žižkově náměstí rozloučili s vlastí a příbuznými. Mezi hlavní úkoly jednotky bude patřit dohled nad dodržováním dohod i pomoc uprchlíkům při návratu do vlasti. Slavnostního rozloučení s příslušníky praporu se zúčastnil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Levný dovoz elektřiny z Polska ohrožuje uhelné kontrakty společnosti ČEZ

Dominantní výrobce elektřiny v ČR, společnost ČEZ, se ohradila proti levnému dovozu a dalšímu prodeji elektřiny z Polska, který se uskutečňuje prostřednictvím společnosti Severomoravská energetika. Ta je největším tuzemským distributorem elektrické energie. Uvedlo to internetové vydání listu Financial Times. Ve snaze objasnit legálnost polského dovozu představitelé společnosti ČEZ požádali ministra průmyslu Miroslava Grégra a ministra sociálních věcí Vladimíra Špidlu, aby ve sporu zasáhli a rozhodli, zda tato praxe bude pokračovat. ČEZ varuje, že jedním z důsledků dovozu v tomto měřítku by mohl být přebytek uhlí v jeho tepelných elektrárnách. To se pravděpodobně promítne v tom, že se ČEZ letos neobrátí na české důlní společností, aby doplnil palivo.

Jan Jařab začne jednat s ministerstvy o novém úřadu pro lidská práva

O založení a podobě zvláštního úřadu pro kontrolu dodržování lidských práv začne s představiteli pěti ministerstev jednat vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Budoucí instituce by měla systematicky sledovat nejen zařízení resortů vnitra a spravedlnosti, ale i školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, řekl Jařab. "Nadresortní orgán by se měl zabývat všemi typy institucí, kde lidem byla omezena svoboda nebo jsou závislí na způsobu zacházení," uvedl Jařab. Jak doplnil, předmětem zájmu úřadu by se staly například cely předběžného zadržení, dětské domovy, diagnostické ústavy či psychiatrické léčebny. Případy porušování lidských práv se dosud zabývá ombudsman. Podle Jařaba se ale věnuje jen jednotlivým stížnostem, ne systematické kontrole.

Arcibiskup Graubner se sejde s napadeným indickým studentem

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se postavil za dva zahraniční studenty, kteří se nedávno na Olomoucku stali terčem fyzických útoků. S jedním z napadených studentů, který pochází z Indie, se chce arcibiskup Graubner v nejbližších dnech sejít. Minulý čtvrtek zaútočil ve Šternberku na Olomoucku na francouzského školáka mladík, kterého již vyšetřovatel obvinil z rasově motivovaného útoku. O několik dnů později napadli v Olomouci indického studenta neznámí pachatelé a poranili ho na hlavě. Podle Graubnera nestačí ke zlepšení atmosféry v zemi pouze vládní a parlamentní snahy či různé občanské iniciativy, které se zasazují o větší toleranci v české společnosti. "To vše je málo. Policie nemůže tolerovat otevřené projevy fašismu a rasismu, jak jsme mohli tento týden sledovat v televizním zpravodajství. Stát musí garantovat nejen právní oblast, ale také faktické chránění a podepírání práv cizinců a národnostních menšin," uvedl Graubner. Před týdnem se konal v Senohrabech u Prahy koncert pořádaný pravicovými extremisty, proti němuž policie nijak nezasáhla.

Česká společnost je stále tolerantnější k projevům chování, které by lidé "ze staré školy" považovali za nemravné

Sociologové varují před tím, že česká společnost je stále tolerantnější k projevům chování, které by lidé "ze staré školy" považovali za krajně nemravné. Na základě průzkumu to uvádí Mladá fronta Dnes. Dávat úplatky anebo být za minulého režimu členem komunistické strany je v očích většiny občanů když ne normální, tak alespoň omluvitelné. Naopak za nemorální považuje většina dotázaných nevrácení nalezené věci majiteli. V běžném životě má nejvíce lidí (téměř 70 procent) špatné svědomí z nedodržení slibu. Nejméně často lidi tíží svědomí při vyřizování soukromých telefonů v práci.

Morální příkazy se mají podle téměř 58 procent respondentů dodržovat proto, že by jinak ztratili úctu sami před sebou, a více než 21 procent by trápilo špatné svědomí. To, že se mají dodržovat tradice uvedlo jako důvod 6,2 procenta lidí. Pouze 4,5 procenta dotázaných je přesvědčeno o vzniku škody pro stát a společnost a 4,2 procenta si myslí, že nedodržováním morálních příkazů by byl dáván špatný příklad okolí. Ztráty dobré pověsti by se obávalo jen 2,6 procenta občanů.

V německém pohraničí mají lidé zdravotní potíže - Češi odmítají, že zápach pochází z jejich území

V Německu se neustále objevují zprávy o zdravotních potížích lidí v obcích ve středním Krušnohoří. Od listopadu si tamní lidé stěžují na bolesti hlavy, žaludeční a střevní problémy. Česká strana zatím odmítá, že zápach pochází z Česka, a za původce se nepovažuje ani Německo. Před týdnem se experti obou zemí dohodli, že si vymění seznamy průmyslových zařízení a data o škodlivinách. Za pomoci komplikovaných meteorologických propočtů se má vyjasnit, ze které strany zápach přichází. Podobně tomu bylo v roce 1996, kdy oblast zápachem trpěla. Problémy tehdy najednou ustaly a příčiny se nevysvětlily.

Počet obyvatel ČR v roce 2000 poklesl

Počet obyvatel České republiky se v loňském roce snížil o 11.552, takže k 31. prosinci měla ČR 10,266.546 obyvatel. Pokles zaznamenaly téměř všechny regiony s výjimkou Středočeského a Libereckého kraje. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Největší pokles, a to o téměř 6000 lidí, zaznamenala Praha. V ČR loni celkově počet zemřelých o 18.000 převýšil počet narozených a žádný kraj nezaznamenal přirozený přírůstek obyvatelstva. Pouze v osmi okresech přišlo na svět více novorozenců, než kolik bylo registrováno nebožtíků. Nejlépe na tom byl okres České Budějovice.

Sdružení pro cestopisnou dokumentaci chystá archiv fotografií a filmů, mapujících změny světa

Volně přístupný internetový archiv fotografií a filmů z mnoha zemí světa hodlá vytvořit Sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Incognita. Jeho obsahem se stanou materiály o ohrožených krajinách a civilizacích, které na svých cestách pořídili členové a spolupracovníci sdružení, řekl Miroslav Náplava z Camera Incognita. Dodal, že sdružení vlastní stovky hodin dokumentů a obrovské množství snímků z asi 60 zemí. Budování archivu není podle iniciátorů spojeno s komerčním záměrem, přestože hodnota pořízených záznamů je vysoká.

Sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Incognita vzniklo v roce 1996. Jeho cílem je mapovat jednotlivé kultury, které se v posledních letech výrazně proměňují. Vedle různých výstav pořádá sdružení každoročně festival cestovatelů, poznávání a sbližování kultur Neznámá země ve Zlíně. Bližší informace o činnosti i akcích lze nalézt na internetové adrese www.cameraincognita.cz.

Návštěvníci hradu Helfštýna mohou zhlédnout výstavu kraslic

Správa středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku připravila pro návštěvníky, kteří na Helfštýn zavítají o velikonočních svátcích, výstavu kraslic ze sbírek přerovského muzea. V pondělí budou na Helfštýně přímo před zraky návštěvníků dívky předvádět svoji dovednost ve zdobení velikonočních vajíček. Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším opevněním v Evropě, proslul každoročním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston, jehož se účastní přední mistři černého řemesla.

Na Staroměstském náměstí byly předvedeny velikonoční kuriozity

Nejdelší naplétanou pomlázku, zlomek hada z více než 10.000 navlečených vyfouklých vajíček a řeznickou velikonoční ošatku plnou vajec vyrobených ze salámu obdivovali lidé na Staroměstském náměstí v Praze. Pozoruhodné exponáty, jejichž autoři usilují o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, sem byly přivezeny z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Pomlázku o délce 31,53 metru upletl z vrbových proutků Štefan Polák z Bratislavy. Hotovou ji měl za osm hodin a navíc se mu podařilo pokořit dosavadní rekord o 4,5 metru. Čtrnáct dní navlékaly děti z Domova dětí a mládeže z Bíliny na Teplicku 10.400 vyfouknutých vajec a jejich had dosáhl délky 653,9 metru. Do Prahy byla přivezena jen jeho část s více než 3500 vajíčky. Velmi opatrně předváděli Pelhřimovští krásnou červenou kraslici s perforovaným krajkovým vzorem. Zubní laborantce Heleně Hlůžkové z Kozolup na Plzeňsku se podařilo vyvrtat do křehké skořápky 1569 dírek, čímž takřka dvojnásobně překonala dosavadní rekord Hany Doskočilové z jihočeského Rožkova. Návštěvníkům byla podávána pro zahřátí gulášová polévka uvařená v obřím hrnci s obsahem 2300 litrů.

Ze sportu:

Do brzkých ranních hodin se hokejistům Vsetína protáhly oslavy jejich šestého extraligového titulu. Čerství šampióni, s doutníky v ústech, vítěznou trofej zkrápěli vydatnými proudy sektu už cestou z Prahy, ale naplno veselice vypukla teprve po jejich triumfálním příjezdu na domácí stadión na Lapači. Tam na autobus se staronovými mistry už od devíti hodin trpělivě čekaly asi dvě tisícovky příznivců. Řada vsetínských fandů dorazila přímo z Prahy, v rukou lahve s nezbytnou slivovicí - posvátným mokem Valachů.

Hokejisté Vsetína se na extraligový trůn vrátili po roční přestávce. Ve čtvrtém finálovém utkání na ledě pražské Sparty zvítězili 4:1 a oplatili jí loňskou porážku v sérii o titul. Vsetín získal během sedmiletého působení v nejvyšší soutěži už šest titulů. Konečné pořadí hokejové extraligy: 1. Vsetín, 2. Sparta Praha, 3. Vítkovice, 4. Slavia Praha, 5. Znojmo, 6. Pardubice, 7. Litvínov, 8. Zlín, 9. Třinec, 10. Plzeň, 11. České Budějovice, 12. Kladno, 13. Havířov, 14. Karlovy Vary. Karlovy Vary uhájily extraligovou příslušnost v baráži s Chomutovem po výhře 4:2 na zápasy.

Vsetínský kapitán Jiří Dopita vyhrál kanadské bodování play off hokejové extraligy hlavně díky výkonu ve třetím finálovém utkání na ledě pražské Sparty, v němž přispěl k výhře nového mistra 6:3 čtyřmi góly a jednou asistencí. Reprezentační centr nasbíral ve 14 zápasech 21 bodů za osm branek a 13 asistencí a druhého Viktora Ujčíka z pražské Slavie předstihl o pět bodů. Tabulku střelců vyhrál s deseti brankami Dopitův spoluhráč, slovenský útočník Ján Pardavý.

Čeští hokejoví reprezentanti do osmnácti let zvítězili na mistrovství světa ve Finsku nad Švédskem 2:1 a odčinili tak debakl z úvodního zápasu proti Rusku. Brankami se o důležitou výhru postarali již v první třetině útočník Jiří Novotný a obránce Martin Toms. Dalším soupeřem českého týmu v turnaji budou v pondělí Norové.

Třetí místo vybojoval český jezdec Tomáš Enge ve druhém závodu mezinárodního šampionátu formule 3000 v San Marinu a připsal si první čtyři body v letošní sezóně. V průběžném pořadí je Enge na páté pozici.

A jaké je počasí? Oblačno, občas sněhové přeháňky, teploty 2 až 6 stupňů Celsia.