Zprávy Radia Praha

Anarchisté a sociální demokraté v Praze v klidu diskutovali

Anarchisté, odboráři a sociální demokraté, kteří přišli uctít památku prvních oslav Svátku práce na pražský Střelecký ostrov, spolu v klidu diskutovali na prvomájové téma. Policie je sledovala zpovzdálí. Na ostrov, kde se Svátek práce slavil poprvé v roce 1890, přišli jako první před 09:30 anarchisté s prapory a květinami, které položili k improvizovanému památníku. Předsedkyně pražské ČSSD Petra Buzková, odborový předák Richard Falbr a další sociální demokraté a odboráři přišli s věnci před 10:00. Anarchisté tvrdili, že prvomájovou tradici, jejímž cílem je boj za sociální a lidská práva pracujících, založili oni. Je proto absurdní, aby si ji připomínala sociálnědemokratická strana, která je nyní pohřbívá, řekl Ondřej Slačálek z Československé anarchistické federace. Svátek práce ale podle Buzkové k historické tradici sociální demokracie patří. Anarchistům přiznala právo kritiky, je však přesvědčena, že vláda ČSSD je první, která dělá vše pro to, aby sociální práva v České republice byla zachována. Falbr, s nímž přišlo několik odborářů, řekl, že se snaží každý rok o masovější odborářskou oslavu Svátku práce. Stále prý sní o velkém prvomájovém průvodu odborářů.

Sociální demokraté o 1. máji chválili práci své vlády

Řečníci ČSSD při odpolední oslavě 1. máje u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti chválili svou vládu za hospodářské oživení, za přípravu republiky na vstup do EU a za její sociální politiku. Předsedkyně pražské ČSSD Petra Buzková odmítla hlasy těch, kteří požadují úplnou deregulaci nájemného a zavedení školného. Republika pod vládou sociální demokracie začíná nabírat dech, řekla Buzková zhruba tisícovce účastníků mítinku ČSSD. Posluchači proslovy několikrát odměnili potleskem. Potlesk vyvolal například výrok ministra zahraničí Jana Kavana, že EU, kam se Česká republika chystá vstoupit, je založena na sociální spravedlnosti. ODS, která odmítá sociální politiku, nechápe, oč v unii jde, uvedl. Lidé se na Výstavišti scházeli již od poledních hodin. Stoupenci vládní strany mohli až do 14:00, kdy je oslovili politici, sledovat a poslouchat nejúspěšnější skladby Křižíkovy fontány. V přestávkách jim při reprodukované lidové muzice tančili členové dětského folklórního souboru. "Dejme sociální demokracii podporu za to, co pro nás tato vláda udělala," vyzval pak účastníky odborový předák Richard Falbr. Uprostřed parného odpoledne, po vyčerpání politického programu, popřála Buzková lidem příjemnou zábavu při dalších skladbách Křižíkovy fontány.

Oslavy 1. máje v Brně provázely spekulace o odchodu Vetchého

Spekulace o odchodu ministra obrany Vladimíra Vetchého z funkce byly častým námětem diskusí mezi účastníky oslav 1. máje, které brněnští sociální demokraté tradičně pořádali na Brněnské přehradě. Na dotazy jim odpovídal vedle Vetchého i ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a někteří poslanci. Jasnou odpověď na otázku, zda Vetchý dál povede resort obrany, však nedostali ani občané, ani novináři. O jeho možném odchodu se spekuluje v souvislosti s problémy v hospodaření armády. Odpoledne si 1. máj nedaleko centra Brna na náměstí 28. října připomnělo také přibližně 50 anarchistů. Klidné setkání, na kterém zazněly projevy odsuzující kapitalismus, globalizaci, diskriminaci žen a ekologické drancování, uspořádala organizace revolučních anarchistů Solidarita.

Pražské prvomájové oslavy se obešly bez vážnějších konfliktů

Bez vážnějšího incidentu se obešly prvomájové demonstrace příznivců krajně pravicových a levicových hnutí. Ojedinělý konflikt, vyprovokovaný skinheady, poznamenal závěr pochodu anarchistů ulicemi hlavního města. Na Tylovo náměstí, kde měl průvod končit, přes silná policejní opatření pronikli tři skini, policisté je ale zadrželi. Na rozdíl od minulých dvou let, kdy oslavy Svátku práce provázely střety mezi levicovými a pravicovými aktivisty, tak policie nemusela výrazněji zasahovat. Na shromáždění anarchistů proti kapitalismu přišly kolem poledne na Palackého náměstí zhruba tři stovky demonstrantů. Po poledni anarchisté vyšli za zvuku bubínků na Tylovo náměstí. Průvod, v jehož čele jeli policisté na koních, na chvíli přerušil dopravu po celé trase pochodu, například v Resslově ulici, v Žitné a na pražské magistrále. Zhruba 150 pravicových extremistů se zatím sešlo na nedalekém náměstí Míru. Shromáždění již od poledních hodin sledovali policisté. V okolních ulicích byly připraveny policejní zásahové jednotky a dvě vodní děla. Demonstranti ale nedali zhruba osmdesátičlennému policejnímu kordonu záminku k zásahu. Obě shromáždění se před 16:00 začala rozcházet. Demonstrace levicových aktivistů se měla konat i na Škroupově náměstí, nikdo tam však nepřišel.

Grebeníček na oslavě 1. máje vyzval k občanským protestům

K občanským protestům kvůli neutěšené situaci ve společnosti vyzval předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Učinil tak na oslavě 1. máje, kterou jeho strana pořádala na pražské Letenské pláni. Podle odhadu policie se na ní sešlo 7000 až 10.000 lidí, většinou důchodců. Grebeníček, jehož projev přerušoval potlesk a souhlasné výkřiky shromážděných, kritizoval opoziční smlouvu ČSSD a ODS, vládu, NATO, nezaměstnanost, sociální nejistoty, podvodníky i církev za její požadavky na vrácení majetku. S komunisty přišli 1. máj oslavit i představitelé několika velvyslanectví, například Číny a Kuby, kterou zastupoval chargé d'affaires David Paulovich. Opodál stáli odpůrci komunismu s transparentem "Rudá bída". Tramvaje plné komunistických příznivců směřovaly na Letenskou pláň již od 09:00. Prvomájového setkání využili někteří voliči ke koupi zeleniny a levicové literatury u místních stánků nebo k občerstvení pivem a párky. Herečka Jiřina Švorcová účastníkům zarecitovala úryvek pokrokové básně. Prvomájové setkání na Letné organizátoři ukončili po poledni, hrstka starších lidí ale ještě zůstala a poslouchala dechovku.

Tajemník KSČ Štěpán na 1. máje poprvé narazil na oponenta

Ostrou slovní potyčku mezi hrstkou přívrženců předlistopadové komunistické strany a jedním mladým mužem vyvolalo tradiční prvomájové vystoupení generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miroslava Štěpána v Ústí nad Labem. Štěpánova všeobecná kritika společenských poměrů, která je tradiční součástí ústeckých oslav Svátku práce od roku 1995, se tak poprvé setkala s aktivním odporem. Štěpánův oponent Alexandr Dušek argumentoval tím, že "za komunistů ve čtyři ráno chodili zavírat, byla StB, milice, byly rozvraty". Štěpánovi stoupenci mu hlasitě odpovídali, že "za komunistů byla práce". Na Duškovu hlavu se sneslo i několik nadávek. Štěpán se do hádky nezapojil. Prvomájové oslavy v Ústí nad Labem tradičně pořádali za značného zájmu občanů i komunisté v Městských sadech a sociální demokraté na Mírovém náměstí.

Mladí konzervativci narušili komunistické oslavy 1. máje v Brně

Na rozhořčený odpor účastníků komunistických oslav 1. máje v Brně narazila skupinka Mladých konzervativců, která se pokusila rozvinout transparenty proti KSČM. "Vrhla se na nás skupina účastníků, transparenty nám vytrhla z rukou a roztrhala, neobešlo se to bez škrábanců," popsal incident předseda regionálního klubu Mladých konzervativců Milan Hamerský. Policie nezasahovala. Mladí konzervativci měli na transparentech hesla "Máte ruce od krve" a "Pravice tvoří, levice boří". "Je zcela logické, že se nás to dotklo," řekl ČTK mluvčí brněnské krajské rady KSČM Vladimír Sácký. Podle něj neměli Mladí konzervativci účastníky oslav provokovat. Hamerský zdůraznil, že jejich cílem nebylo oslavy KSČM narušit. Místopředsedkyně KSČM Zuzana Rujbrová, která na oslavách v Brně vystoupila, řekla, že incident neviděla. Komunistického shromáždění se zúčastnilo na 1000 lidí.

Prvomájové oslavy přilákaly ve Vlašimi i Benešově tisíce lidí

Několik tisíc lidí přilákal do zámeckého parku ve Vlašimi Sportovní a kulturní den, který u příležitosti oslav 1. máje popáté připravila zdejší radnice. Tisíce návštěvníků si nenechaly ujít ani prvomájový Benešovský jarmark, který centrum okresního města proměnil ve středověké tržiště. Od rána proudily úzkými cestami vlašimského parku davy lidí. Stejně jako v minulých letech radnice i letos vsadila na pestrý program v podobě soutěží, pouťových atrakcí a kulturních vystoupení. Na benešovském Malém náměstí zavládl středověk. V dřevěných stáncích mohli návštěvníci obdivovat při práci šperkaře, košíkáře, bylinkáře, keramika, své výrobky tam nabízela pekařka i dráteník. Atmosféru dokreslovala vystoupení herců, kejklířů, fakíra i orientálních tanečnic.

Olomoučané přivítali první máj recesí, koncerty i divadlem

Recesistickým prvomájovým pochodem, který byl zároveň jediným průvodem ve městě, přivítala v Olomouci zhruba stovka lidí první květnový den. Během akce, kterou pořádala jedna z místních restaurací, provolávali lidé s mávátky v ruce hesla a nezapomněli si vzít i transparenty. Pořadatelé zvolili pro průvod tradiční trasu od tržnice ke stadiónu, kudy dříve chodívaly v Olomouci komunistické prvomájové průvody. "Jako motto jsme si zvolili heslo: Pivo podporuje lásku, ovšem láska žárem vysušuje a podporuje pití piva," řekli pořadatelé. Do průvodu zařadili také traktor s valníkem, na němž nechyběla bečka s pivem. Lidé, kteří mají raději klidnější oslavy, si přišli na olomoucké Horní náměstí poslechnout koncerty nebo zhlédnout divadelní představení. Centrum města i letos obsadili řemeslníci, kteří nabízeli své zboží na ekologickém jarmarku.

Recesistické oslavy 1. máje do Světlé přilákaly davy lidí

Houfy svazáků, pionýrů, členů Veřejné bezpečnosti, funkcionářů a asi 8000 zvědavců přilákaly do Světlé pod Ještědem na Liberecku recesistické oslavy 1. máje. Asi dvoukilometrový průvod odstartovala Internacionála. Lidé jásali, třásli nad hlavami mávátky a napínali ve větru transparenty. Nechyběly ani alegorické vozy, okresní tajemníci se ale vezli v naleštěných Tatrách 603. Davy nesly nad hlavami hesla: "Republiku si pozvracet nedáme" nebo "Horší než šílené krávy jsou šílení volové". Happening pod Ještědem vyvrcholil parodií na cestu poslance Ivana Pilipa na Kubu. Poté co se na májové veselici objevil i Fidel Castro, přinesli místní lidé rakev s Vladimírem Iljičem Leninem, a ten dokonce obživl. Vzpomínku na totalitu zakončila ve Světlé taneční zábava, kterou zaplatil obecní úřad.

V Hoře Svaté Kateřiny slavili Svátek práce jako za starých časů

Prvomájovým průvodem z dob komunismu oslavilo Svátek práce na 50 obyvatel obce Hora Svaté Kateřiny na Mostecku. Účastníci průvodu v pionýrských a svazáckých košilích s rudými šátky a kravatami a nezbytnými transparenty se sešli v 09:00 na návsi. Při pochodu obcí je doprovázely alegorické traktory a další zemědělská technika. "Jde samozřejmě o recesi. Když jsme však průvod uspořádali předloni poprvé, lidé vybíhali z domů v domnění, že se ty 'staré dobré časy' opět vrátily," řekl jeden z organizátorů Karel Horák. Účast v průvodu není povinná; kdo však bude chybět, nedostane od národního výboru vápno na nabílení domu, dodal.

Zbraně zadržované v Bulharsku vyvezla firma Thomas CZ

Zbraně, které jsou v ukrajinském letadle zadržovaném v bulharském Burgasu, vyvezla z České republiky firma Thomas CZ. Podle bulharské televizní stanice BTV to oznámil náměstek gruzínského ministra obrany Gela Bezuašvili. Bulharské úřady zadržely letadlo Il-76 patřící ukrajinské společnosti Volare ve čtvrtek pro podezření, že přepravované zbraně mají být dopraveny do severoafrického státu Eritrea, pro který platí zbrojní embargo OSN a EU. Na palubě letounu, který je stále v Burgasu, jsou samopaly AK-47, šest kanónů a munice za deset miliónů korun. Vyjádření společnosti Thomas CZ, která zbraně zřejmě vyvezla, se nepodařilo získat, protože v kanceláři firmy telefony nikdo nezvedal. České ministerstvo zahraničí v úterý sdělilo, že vývoz zbraní povolilo, avšak ne do Eritreje, nýbrž do Gruzie. Náměstek gruzínského ministra vnitra Bezaušvili uvedl, že kontrakt na dodávku zbraní podepsala za jeho ministerstvo gruzínská společnost Gamma Center. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí obsahuje obchodní smlouva záruku gruzínské vlády, že zbraně nebudou prodány do třetí země. Ředitel bulharské Národní bezpečnostní služby Atanas Atanasov dnes prohlásil, že letadlo Il-76 zůstane na letišti v Burgasu, dokud jeho služba neukončí vyšetřování a Gruzie a ČR nepředloží všechny potřebné dokumenty.

Sdružení českých grafiků Hollar protestuje proti sprejerům

Sdružení českých umělců grafiků Hollar protestuje proti jakékoli formě graffiti v ulicích. Považuje je za vandalismus, ničící tvář města a jeho historické památky. Prohlášení ke sprejerům, na němž se shodli 24. dubna, zaslali členové sdružení parlamentu a ministerstvu kultury. Většina představitelů veřejného i uměleckého života se k tomuto problému podle sdružení staví s vlažnou lhostejností. Hollar se však nechce vyjadřovat k otázce trestního postihu, tu nechává na odbornících. Pražský magistrát odhaduje letošní náklady na odstraňování nápisů sprejerů a na ochranné nátěry budov na 20 miliónů korun. Už v lednu zahájilo hlavní město kampaň Praha v srdci sprejerů?, která má pomoci problém postříkaných budov řešit. V rámci této kampaně začne ve středu 9. května v Galerie Town na náměstí Franze Kafky výstava Graffiti ve městě. Magistrát se snaží problémy se sprejery řešit tak, že občany vyzývá, aby na ně upozorňovali strážníky. Úředníci také chtějí určit plochy, které by sprejeři mohli používat legálně. Sprejeři však naopak kladou velký důraz na prvek nebezpečí či ilegality svého jednání.

Policie varuje Pražany i turisty před kapesními zloději

Velmi opatrní by měli být v těchto dnech obyvatelé i návštěvníci hlavního města na své kabelky, příruční zavazadla i kapsy. Rostoucí turistický ruch totiž do pražských ulic přilákal mnoho kapsářů. Obezřetnost je na místě nejen v metru, na tramvajových zastávkách a v obchodních centrech. Nebezpečí se vystavuje i ten, kdo se vydá na opuštěná místa hlavního města.

Příležitost navštívit zámek v Oslavanech využily dva tisíce lidí

Přibližně dva tisíce lidí využily výjimečnou příležitost prohlédnout si zámek v Oslavanech na Brněnsku, který je jinak veřejnosti nepřístupný. Zámek chátral několik desítek let. V minulosti ho využívalo například zemědělské družstvo a civilní obrana. Letos má být dokončena oprava střech a krovů a zajištěna statika. V následujících etapách má být zámek zbaven vlhkosti, v plánu má město také restaurátorské práce. O víkendech však mohou zájemci již letos v jižním křídle areálu navštívit novou expozici Hornictví a energetika Rosicko- Oslavanska, která potrvá do konce září. Uhlí se v kraji těžilo více než 230 let, elektrárna tam byla od roku 1913 v provozu 80 let. Poslední vůz uhlí byl v revíru vytěžen v roce 1992. Novým lákadlem pro návštěvníky je také venkovní horolezecká stěna, kterou zástupci města otevřeli ve školním klubu v Hybešově ulici. Stěna je vysoká 10,5 metru a široká čtyři metry, menší stěnu mají zájemci k dispozici v tělocvičně školního klubu.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Čekejte skoro jasno až polojasno, na severu a severovýchodě ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 stupňů, v 1000 m na horách kolem 20-ti stupňů Celsia.