Zprávy Radia Praha

Miloslav Výborný odmítl nabídku kandidovat na předsedu KDU-ČSL

Lidovecký poslanec Miloslav Výborný odmítl nabídku kandidovat na nadcházejícím sjezdu na předsedu strany. Ke kandidatuře ho před deseti dny vyzval předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Výborný uvedl, že strana prochází uměle vyvolanou krizí personálních zájmů. Podle jeho názoru je nezbytné řešit ji přímým personálním střetem a ne něčím, co by mohlo být nazváno úhybným manévrem. Poslední květnový víkend se tak na sjezdu v Jihlavě o předsednické křeslo pravděpodobně utká Kasal s bývalým lídrem čtyřkoalice Cyrilem Svobodou. Kasal byl připraven svou funkci neobhajovat pouze za předpokladu, že Výborný by kandidaturu přijal. Nabídku Výbornému zdůvodnil tím, že nechce volebním soubojem se Svobodou stranu dále polarizovat. Předpokládal, že Výborného kandidatura by mohla lidovce sjednotit.

V Praze se konal Evropský den

Co je to Evropská unie a jaké jsou důsledky členství v ní se snažil obyvatelům Prahy přiblížit druhý ročník akce nazvané Evropský den. Zástupce EU Ramiro Cibrian na úvodní tiskové konferenci řekl, že informovanost venkova o unii není dostatečná. Ministr zahraničí Jan Kavan v této souvislosti dodal, že by ocenil, kdyby se do příštího roku podařilo získat pro problematiku unie větší prostor zejména v televizi. Zopakoval, že Česko s EU uzavře přístupová jednání příští rok. Součástí Evropského dne byly například besedy studentů na ministerstvu zahraničí a v parlamentu, či debata Kavana a Cibriana s veřejností na náměstí Republiky. Evropský den je součástí vládní komunikační strategie před vstupem do unie. S podobnými akcemi se mohli již setkat občané v různých městech, například v Plzni, Prostějově nebo Českých Budějovicích.

Vláda je s plněním svého programového prohlášení spokojena

Vláda je spokojena s plněním svého programového prohlášení. Jak uvedl mluvčí kabinetu Libor Rouček, osmdesátistránková zpráva vyzvedává především zkvalitnění právního řádu a jeho harmonizaci s legislativou EU, hospodářský růst, pokračující decentralizaci veřejné správy, pokles kriminality a zesílení boje proti závažné hospodářské trestné činnosti.

Kabinet hodnotil také stav příprav ČR na členství v Evropské unii. Podle Libora Roučka se národní program přípravy ČR na vstup do EU daří průběžně plnit. Některé zvláště legislativní úkoly však podle vlády brzdí Poslanecká sněmovna. Problémy se podle vládního mluvčího vyskytly u zákona o audiovizi, účetnictví, při akreditaci evropské agentury Sapard na podporu zemědělství, u zákona o transformaci Českých drah, finanční kontroly a u zákona o zbraních a střelivu. Potíže ve sněmovně měla vláda i při prosazování novel zákonů o spotřebních daních a daních z přidané hodnoty, dodal Rouček.

Na státní podporu v rámci programů pro malé a střední podniky budou mít nárok firmy do 250 zaměstnanců s obratem nepřesahujícím 1,45 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu zákona o malém a středním podnikání, který schválila vláda. Jak řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček, firma musí být také nezávislá. Na základním jmění nebo hlasovacích právech malého a středního podniku proto nesmí mít žádná firma více než 25procentní podíl.

Vláda chce posílit roli registrujícího lékaře

Vláda chce posílit roli registrujícího lékaře, z něhož se má stát průvodce pacienta systémem zdravotní péče. Mluvčí vlády Libor Rouček řekl, že vláda souhlasí, aby pojišťovny bezplatně sdělovaly registrujícímu praktickému lékaři a gynekologovi, jaké léky a odborná vyšetření předepsal jeho pacientu specialista. Své doporučení předá vláda k projednání poslancům a senátorům. Dosud mohli lékaři poskytovat takzvané citlivé údaje o pacientu jen s jeho souhlasem, nebo když to stanovil zákon. Při velkém počtu účastníků veřejného zdravotního pojištění, jimiž jsou všechny osoby s trvalým pobytem v ČR, nebylo technicky možné souhlas získat. Právo registrujícího lékaře by nyní vyplývalo přímo ze zákona.

Vláda schválila věcné záměry zákonů o myslivosti a rybářství

Vláda schválila také návrhy věcných záměrů zákonů o myslivosti a o rybářství a rybolovu. K vládnímu záměru mysliveckého zákona se ministři dostávají v době, kdy sněmovna hledá kompromis mezi dvěma poslaneckými verzemi této normy, z nichž jednu podporují myslivci a druhou vlastníci pozemků. Poslanecké předlohy mysliveckého zákona již ministři projednali na předchozích vládních schůzích, k přijetí je však parlamentu pro nevyváženost práva mezi majiteli pozemků a myslivci nedoporučili. Věcný záměr zákona, který schválila vláda, obsahuje ochranu myslivosti, podmínky lovu a chovu zvěře, stanoví náhrady škod způsobených zvěří, na zvěři a při výkonu mysliveckého práva.

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal stížnost v kauze Lidových milicí a Lubomíra Štrougala

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal stížnost pro porušení zákona v případu Lidových milicí a někdejšího předsedy vlády a ministra vnitra ČSSR Lubomíra Štrougala. Stížnost je proti zastavení trestního stíhání v této kauze. Bureš považuje za porušení zákona to, že při rozhodování o zastavení trestního stíhání nebyly důsledně zhodnoceny provedené důkazy. Obvinění byli stíháni za nedovolené ozbrojování. Měli se ho dopustit tím, že v rozporu s platnými zákony tehdejší ČSSR se podíleli na vyzbrojování Lidových milicí zbraněmi a střelivem.

Bavorsko žádá více bezpečnosti na hranicích kandidátských zemí

Vláda německé spolkové země Bavorska si přeje, aby po rozšíření Evropské unie byly německé kontroly na hranicích s novými členskými státy zrušeny tehdy, až budou policejní a pohraniční orgány nových států na úrovni západních standardů. Bavorský ministr vnitra Günther Beckstein to řekl na konferenci evropských bezpečnostních expertů. Spolkový ministr vnitra Otto Schily už v minulosti uvedl, že se zcela volným hraničním provozem počítá po přechodné lhůtě delší 10 let.

Středoevropské země, které usilují o vstup do EU se podle ministra Kavana zřejmě dohodnou s Rakouskem na některých formách regionální spolupráce

Rakousko a pět středoevropských zemí, které usilují o vstup do EU, se podle ministra zahraničí Jana Kavana zřejmě shodnou na některých nových formách spolupráce. Ministři zahraničí Maďarska, Česka, Slovenska, Slovinska a Polska se mají 6. června setkat ve Vídni s rakouskou kolegyní Benitou Ferrerovou-Waldnerovou nad jejím návrhem užší spolupráce v rámci takzvaného strategického partnerství. Česko-rakouské vztahy dlouhodobě zatěžuje problém temelínské jaderné elektrárny a v současnosti požadavek Vídně na sedmileté přechodné období pro pohyb pracovních sil z budoucích členských zemí unie.

Se začleněním do struktur NATO souhlasí 50 procent občanů

Názor občanů na členství České republiky v Severoatlantické alianci se téměř nemění. Podle dubnového průzkumu agentury CVVM souhlasí se začleněním do struktur NATO v současné době 50 procent občanů. Opačný názor má 30 procent dotázaných, 20 procent nedokázalo svůj postoj formulovat. Mezi pozitivní stránky členství řadí 22 procent občanů záruky pro bezpečnost státu a 19 procent oceňuje sílu spojenců. Pouze tři procenta vnímají členství v NATO jako ochranu proti vlivu Ruska. Naopak mezi zápory počítá 47 procent vysoké výdaje spojené s členstvím, 14 procent se obává ztráty suverenity a sedm procent účasti v cizích válkách.

Josef Tošovský dostal cenu Ústavu pro studia Východ-Západ

Americký ústav pro studia Východ-Západ udělil bývalému guvernérovi České národní banky Josefu Tošovskému cenu za vůdčí roli při ekonomické transformaci. Stejné ocenění dostali také bývalí guvernéři centrálních bank Maďarska a Polska. Šéf Evropské centrální banky Wim Duisenberg v krátkém úvodním projevu ocenil odvahu, s jakou se bývali guvernéři postavili k úkolu za nelehkých podmínek transformace a politických tlaků. Uvedl, že našli správnou hranici mezi podporou růstu a krocením inflace a udrželi nezávislost centrálních bank.

Bývalý guvernér České národní banky Josef Tošovský si uložil po odchodu z funkce šestiměsíční mediální "karanténu", během níž nechce komentovat nic, co nějak souvisí s jeho bývalou rolí. Řekl, že šestiměsíční doba poslouží k tomu, aby zastaraly informace, které má ještě v paměti jako člověk zvnitřku organizace. Nechtěl odpovědět na otázky týkající se zvyšování veřejného dluhu, přechodu cílování inflace z čisté na celkovou a hodnocení práce jeho nástupce Zdeňka Tůmy. Tošovský rezignoval na guvernérskou funkci loni v listopadu a od prosince 2000 se stal v Basileji předsedou Institutu finanční stability, který je součástí Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb.

Devizové rezervy ČNB v dubnu stouply na 13,096 miliardy USD

Devizové rezervy České národní banky činily k 30. dubnu letošního roku 13,096 miliardy dolarů. Ve srovnání s koncem března, kdy byly 12,898 miliardy dolarů, tak vzrostly o 198 miliónů USD. Předběžné údaje o stavu devizových rezerv zveřejnila centrální banka.

V Brně začal Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET

V jihomoravském Brně začal 6. Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Zúčastní se ho 330 společností z 23 zemí. IDET je letos největším oborovým veletrhem v Evropě. Nový ministr obrany Jaroslav Tvrdík uvedl, že český obranný průmysl se stává dominantou pro nalezení hospodářské spolupráce mezi státy střední a východní Evropy a zeměmi Evropské unie.

Profesionalizace armády klade otázku přípravy občanů na válku

S případnou profesionalizací české armády bude zrušena i základní vojenská služba, a politické vedení České republiky se proto musí rozhodnout, jakým způsobem by měli být občané připravováni na možnost válečného konfliktu. Shodují se na tom ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Oba zastávají názor, že by neměla být zrušena branná povinnost. Jak konkrétně by mohla příprava obyvatel ČR na ozbrojený konflikt vypadat, však neupřesnili.

Největší vojenské nebezpečí pro ČR představuje podle poloviny občanů Rusko

Největší vojenské nebezpečí představuje pro Českou republiku podle zhruba poloviny občanů Rusko. Hrozbu hospodářského a politického podmanění lidé nejvíce pociťují ze strany Německa. Podle šetření agentury STEM se vojenské hrozby z Ruska obává 49 procent lidí, z politického ovládnutí Německem má strach 38 procent dotázaných a z ekonomického 68 procent. Z hlediska ekonomického vlivu vidí 14 procent lidí ohrožení i ze strany Spojených států. Podle výsledků průzkumu je Rusko také zemí, ze které podle 41 procent občanů plyne hrozba organizovaného zločinu a terorismu. Dalších 33 procent se vyslovilo pro Ukrajinu a devět procent lidí se obává teroristických akcí skupin pocházejících z oblasti Balkánu. Méně než pět procent lidí vidí ohrožení organizovaným zločinem také z USA, států bývalého SSSR, Německa a také z arabských zemí.

Roste počet podání ombudsmanovi, které spadají do jeho působnosti

Z více než 3500 podání, s nimiž se lidé dosud obrátili na veřejného ochránce práv, je ukončeno přes 1400. Část podnětů musí ombudsman odložit, protože nespadají do jeho kompetence, v posledních týdnech však roste počet kvalifikovaných podnětů. "Lidé jsou informovanější a i díky médiím se na nás obracejí s podněty, které skutečně spadají do naší působnosti," řekl novinářům v Brně veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Vyřizované podněty spadají zejména do oblasti restitučních nároků a vlastnických vztahů, sociálního zabezpečení, stavebního řízení, ale i daňových a celních záležitostí nebo zdravotnictví a sociální péče.

Senátoři se chtějí inspirovat tím, jak volí francouzští krajané

O způsobu, jak ulehčit českým krajanům v zahraničí účast ve volbách, se bude od pátku ve Francii zajímat trojice českých senátorů. Člen delegace, senátor ODS Jiří Pospíšil řekl, že se v této zemi chtějí informovat o takzvaném korespondenčním způsobu voleb, a to nejen do Senátu. Pokud by taková možnost existovala rovněž v České republice, nemuseli by krajané volit v zahraničí na zastupitelském úřadu, ale mohli by svůj hlas poslat jednoduše poštou, objasnil senátor. Nyní mohou Češi žijící v zahraničí volit na ambasádě jen do Poslanecké sněmovny, do Senátu a obecních a krajských samospráv volit nemohou. Korespondenční způsob je podle Pospíšila běžný nejen ve Francii. Tato země je zajímavá i tím, že v Senátu mají svého senátora i francouzští krajané žijící v zahraničí, dodal Pospíšil.

Václav Klaus se setkal k velvyslanci asijských zemí

Politická a ekonomická situace v České republice a vývoj v Evropě byly tématem vůbec prvního společného setkání předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause s velvyslanci, kteří v Česku zastupují většinu asijských zemí. Klaus se s ambasadory setkal z jejich iniciativy, a to při společném obědě v rezidenci indického velvyslance. Schůzky se zúčastnili mimo jiné zástupci Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Filipín a Vietnamu.

S bydlením jsou spokojeny čtyři pětiny občanů

Se svým bydlením jsou podle posledních průzkumů agentury Taylor Nelson Sofres Factum dlouhodobě spokojeny čtyři pětiny občanů ČR. Velmi spokojených je s vlastním bytem či domem 20,1 procenta dotázaných, což znamená pokles proti loňskému roku, kdy dalo velkou spokojenost najevo 26,8 procenta respondentů. Nespokojených zůstává přes 17 procent občanů. O hypotečním úvěru někdy slyšelo 86 procent lidí a zájem o něj projevilo osm procent dotázaných. Starost o bydlení je věcí občana podle 60,4 procenta lidí, 28,5 procenta občanů chce, aby převzal odpovědnost stát.

Čeští vysokoškoláci vstoupí do evropské studentské organizace

Do Evropské studentské unie, sdružující studentské organizace 31 zemí, vstoupí v nejbližších dnech Studentská komora Rady vysokých škol ČR, která je vrcholným orgánem českých vysokoškoláků. Do organizace, působící v celé Evropě, budou Češi přijati na konferenci, která se uskuteční mezi 10. a 16. květnem na Slovensku. Po přijetí se českým studentům otevře možnost širší spolupráce se studenty ostatních evropských zemí, zahrnující například výměnné pobyty.

Hygienici budou kontrolovat klima v nové Státní vědecké knihovně v Liberci

Klima v nové budově Státní vědecké knihovny v Liberci zkontrolují v nejbližších dnech hygienici. Důvodem jejich prověrky je náhlý nárůst nemocnosti knihovníků. Šetření se podle ředitelky knihovny Věry Vohlídalové zaměří na výskyt formaldehydu v ovzduší, ale i na vlhkost, teplotu a proudění vzduchu. Podle dostupných informací činí knihovně problémy hlavně vlhkost vzduchu. Kvůli její nízké hodnotě totiž sesychají a rozestupují se i nové plovoucí podlahy. Formaldehydy, které se přidávají jako pojiva do nábytku a jiných předmětů, jsou ale daleko nebezpečnější. Jejich vdechování naleptává sliznice, zejména horní cesty dýchací. Nová Státní vědecká knihovna v Liberci, jejíž součástí je i židovská modlitebna, slouží veřejnosti od března. Vznik dvanáctipodlažního komplexu ze skla a kovu, který včetně vnitřního vybavení přišel na téměř 512 miliónu korun, financoval největší měrou stát.

Stavba nové továrny Philips zvyšuje ceny realit v Hranicích

Stavba továrny nizozemského koncernu Philps v Hranicích na Přerovsku, která po dokončení zaměstná několik tisíc pracovníků z města i širokého okolí, uvedla do pohybu ceny domů a bytů ve městě. Realitní kanceláře v Hranicích už nyní registrují větší zájem lidí hlavně o pronájmy bytů ve městě a jejich šéfové očekávají, že s postupem doby vzroste i poptávka po koupi bytů či domů.

Soud bude projednávat zrušení stavebního povolení pro Philips

Krajský soud v Ostravě bude v pondělí 14. května projednávat žalobu na zrušení stavebního povolení pro dokončovanou továrnu nizozemského koncernu Philips v Hranicích na Přerovsku. Žalobu podal právník Markéty Regecové, která vlastní poslední pozemek, jenž se hranické radnici dosud nepodařilo pro továrnu Philips koupit. Právník Petr Kšáda řekl, že soudní projednávání žaloby může ještě zastavit dohoda o prodeji pozemku.

V Českém Krumlově otevřeli nové muzeum voskových figurín

V centru Českého Krumlova je otevřeno nové Muzeum voskových figurín. Po unikátním Muzeu útrpného práva, které zahájilo provoz 21. dubna, tak na prahu hlavní turistické sezóny přibyla další atrakce pro návštěvníky města. "V muzeu voskových figurín je na 50 postav, další budou postupně přibývat. V přízemí a suterénu renovovaného historického domu jsou k vidění středověká řemesla, v dalších podlažích pak historické osobnosti a nejvýše je sál 20. století," uvedl spolumajitel muzea Zdeněk Kočík.

Pražané se mohli svézt historickou tramvají a přispět postiženým

V centru Prahy ve středu jezdila historická tramvaj, jejímiž pasažéry byli členové občanského sdružení Portus. Právě oni totiž pořádají sbírku na dokončení rekonstrukce domu pro mentálně postižené v obci Slapy. Do tramvaje mohl nastoupit každý, kdo má o tento projekt zájem a chtěl by na něj přispět. Portus se snaží získávat peníze na dostavbu takzvané chráněné domácnosti i prodejem benefičních cihel, které si mohli lidé v tramvaji zakoupit.

Český skladatel Marek Kopelent byl oceněn ve Vídni Herderovou cenou

Jeden z předních současných českých skladatelů Marek Kopelent byl na půdě Vídeňské univerzity oceněn prestižní výroční cenou Johanna Gottfrieda von Herdera. Cenu, která je od roku 1964 udělována významným vědcům a umělcům ze střední a východní Evropy, udělila Kopelentovi hamburská nadace Alfreda Toepfera. V loňském roce obdržel Herderovu cenu další český umělec, spisovatel Milan Kundera.

Cena pojmenovaná po spisovateli, filozofovi a teologovi Johannovi Gottfriedovi Herderovi umožňuje laureátům, aby si vybrali každý po jednom stipendistovi, který obdrží dotaci pro studium na jedné z vídeňských vysokých škol. Kopelent pro tato studia zvolil pražskou studentku kompozice Sylvu Smejkalovou.

Nechybělo mnoho a pianista Kasík měl v USA dirigentský debut

Mladý český klavírista Martin Kasík se vrátil z třítýdenního turné po Spojených státech. Pražská agentura Arco diva informovala, že Kasík měl sólové recitály v San Antoniu, New Yorku, Hustonu a Springfieldu a na závěr hrál s Pasadenským symfonickým orchestrem 2. klavírní koncert Ludwiga van Beethovena. "Mnoho nechybělo a Martin Kasík zažil na turné dirigentský debut - dirigentu Jorgi Mesterovi totiž cestou do Pasadeny praskla pneumatika a před dirigováním orchestru přímo od klavíru 'zachránil' Martina Kasíka až doslova v poslední vteřině," uvedl Jiří Štilec, jehož agentura pianistu zastupuje. Vynikající ohlasy podle Štilce vynesly Kasíkovi nabídku hostování v prestižní koncertní sérii Metropolitního muzea v New Yorku v příští sezóně.

K výročí 80 let českého volejbalu vyšla poštovní známka

Dvanáctikorunová poštovní známka s motivem smečujícího hráče bude připomínat osmdesáté výročí organizovaného volejbalu v českých zemích. Vydání známky je jedním z bodů oslav tohoto jubilea, které vyvrcholí zářijovým mistrovstvím Evropy mužů v Ostravě. Známku vydala Česká pošta v nákladu dvou a půl miliónu kusů a zástupci volejbalového svazu ji v Praze slavnostně pokřtili.

Na Liberecku je 150 kilometrů nových tras pro cyklisty

Síť značených cyklotras v okrese Liberec se rozrostla o 150 kilometrů. "Reagovali jsme tak na zvýšený zájem cyklistů," řekla novinářům vedoucí libereckého městského odboru cestovního ruchu Eva Smékalová. Pět nových tras by mělo podle ní ulevit Jizerským horám, které jsou přetíženy náporem milovníků kol. Trasy vedou přitažlivými lokalitami Liberecka, kolem Lužické Nisy a na Turnovsku kolem řeky Jizery. V severní části okresu se napojují na síť tras pro cyklisty v Německu a Polsku. V jižní částí navazují na cyklostezky v Českém ráji.

Fotbalisté Baníku vyberou peníze pro ženu zraněnou fanoušky

Fotbalisté Baníku Ostrava zahájili finanční sbírku pro Ivetu Cichou z Havířova, kterou v srpnu 1999 vážně zranila skupina ostravských fanoušků vrženým kamenem při útoku na vlak s příznivci Sigmy Olomouc. Cichá od zranění téměř nevidí na pravé oko a je v plném invalidním důchodu. V sobotu večer se pokusila o sebevraždu. "Připojí se všichni. U nikoho jsme si nevšiml, že by s myšlenkou nesouhlasil," uvedl kapitán mužstva René Bolf, který spoluhráčům předložil návrh při tréninku. Hráči podle jeho slov necítí za zranění ženy vinu, přesto její situaci chápou a cítí s ní. Sbírku uspořádali už jednou, těsně po útoku fanoušků na vlak. Tehdy zraněné ženě po propuštění z nemocnice předali 100.000 korun.

Finové souhlasí s výměnou pořádání Mistrovství světa v hokeji

Hokejové mistrovství světa se v České republice uskuteční s největší pravděpodobností až v roce 2004. O rok dříve by se hrálo ve Finsku, tedy opačně, než jak o pořadatelství MS rozhodl loňský kongres IIHF v Petrohradu. Předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut se na této eventualitě domluvil v Hannoveru se šéfem finského hokeje Kalervem Kummolou. K definitivní výměně pořadatelství musí tento krok ještě schválit marketingová firma CWL, která vlastní obchodní práva na světový šampionát, a kongres mezinárodní hokejové federace IIHF, který začne v Hannoveru ve čtvrtek. Sdružení finských podnikatelů Multi-Areena Praha v minulém týdnu oznámilo, že nemůže zaručit, že stihne včas postavit požadovanou halu v Praze na Hagiboru.

V neděli dopoledne bude uzavřen hraniční přechod Cínovec-Altenberg na Teplicku

Jeden z největších česko-německých hraničních přechodů Cínovec-Altenberg na Teplicku bude v neděli dopoledne uzavřen. Důvodem je cvičení německých hasičů a záchranné služby v tunelu na příjezdu k hraničnímu přechodu.

A jaké bude počasí?

Jasno, až polojasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.