Zprávy Radia Praha

Vláda projedná statut zmocněnce pro jednání s Evropským soudem

Vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva by měl získat širší tým spolupracovníků, jeho pravomoci by měly být jasně kodifikovány. Jasné vymezení statutu zmocněnce zatím v české legislativě chybí. Návrh ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše na kodifikaci statutu zmocněnce v pondělí projedná vláda. Zmocněnec řeší stížnosti podané proti České republice pro porušování Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Česko je úmluvou vázáno jako nástupnická země České a Slovenské federativní republiky, která ji ratifikovala v roce 1992. Zmocněnec má navíc zajišťovat koordinaci se státními orgány a dbát o pozitivní obraz Česka v zahraničí. Kancelář zmocněnce má být podle návrhu doplněna například o oddělení, které bude odpovědné za kvalitu cizojazyčných dokumentů. V současné době má kancelář sedm zaměstnanců, po přijetí návrhu by se měl jejich počet zhruba zdvojnásobit. Opatření by mělo vejít v platnost v den, kdy ho schválí vláda.

Česká republika je na vstup do Evropské unie z ekonomického a sociálního hlediska připravena

Česká republika je na vstup do Evropské unie z ekonomického a sociálního hlediska připravena již nyní. Po jednání tripartity to řekl její předseda a místopředseda vlády Vladimír Špidla. Partneři v tripartitě oceňují postoj vlády zajistit pro Česko po vstupu do unie svobodný pohyb pracovních sil. Rada pro hospodářskou a sociální strategii připravila takzvané Šance a rizika, studii o sociálních a ekonomických dopadech vstupu do unie. Podle Špidly z požadovaného sedmiletého přechodného období, pro pohyb pracovních sil vyplývá, že "i ti nejskeptičtější jsou přesvědčeni o tom, že nejdéle do sedmi let od vstupu do EU se příjmová hladina českého obyvatelstva vyrovná příjmové hladině lidí ve Spolkové republice Německo." Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Prior uvedl, že zaměstnavatelé ocenili studii i to, že v ní bude rada pokračovat. Podle něj ale požadují, aby rada studii rozšířila o analýzu dopadu vstupu do podnikové sféry a vyjednávací tým získal patřičné argumenty.

Americká soudkyně otevřela cestu pro výplatu odškodnění

Americká soudkyně Shirley Kramová zamítla skupinové žaloby vůči německým firmám o odškodnění požadující náhrady za nezákonně propadlá bankovní konta z druhé světové války. Kramová tak otevřela cestu pro výplatu odškodného za nucené práce během války z fondu, který pro tento účel vytvořily německé firmy a stát a ze kterého budou poskytnuty náhrady i oprávněným českým občanům.

S výplatou odškodnění by se mohlo začít do dvou měsíců

Předsedkyně správní rady česko - německého Fondu budoucnosti Dagmar Burešová přivítala rozhodnutí americké soudkyně Shirley Kramové, které otevřelo cestu pro výplatu odškodného za nucené práce během války. Rozhodnutí americké soudkyně uvítali i představitelé Svazu nuceně nasazených. Podle místopředsedy svazu Karla Růžičky záleží již jen na německém spolkovém sněmu, kdy dá pokyn k vyplácení odškodného ze zvláštního fondu. Rozhodnutí by podle Růžičky mohlo padnout ještě do začátku letních prázdnin. Místopředseda se přesto obává, že by výplaty odškodnění mohly ještě zbrzdit německé firmy svým tvrzením, že dosud nebylo dosaženo konečného smíru.

Hlavní český vyjednavač v otázkách odškodnění Jiří Šitler České televizi řekl, že od okamžiku, kdy z německé strany budou převedeny peníze do republiky, je schopna česká strana vyplatit odškodné během sedmi dnů. Podle Šitlera nyní nezbývá, než apelovat na německý spolkový sněm, aby "konstatoval právní jistotu a umožnil výplaty obětem". Očekává také, že německý průmysl bude usilovat o to, aby byly zváženy ještě některé další, méně podstatné žaloby před americkými soudy, předtím než bude stanovena právní jistota. " Ale myslím, že je to třeba již v této chvíli důrazně odmítnout a je třeba zahájit proces vyplácení," dodal Šitler.

Schuster a Pithart vzpomenou na československé legionáře

Prezident Slovenské republiky Rudolf Schuster, ale také více než čtyřicetičlenná delegace z České republiky, vedená předsedou Senátu Petrem Pithartem, se zúčastní slavnostního odhalení památníku československých legionářů. O jeho obnovení se postarali členové krajanského Českého spolku na Slovensku, aby tak obyvatelům východního Slovenska připomněli část společné historie Čechů a Slováků. Slavnostní odhalení památníku se uskuteční 12. května v obci Turňa nad Bodvou na jihovýchodě Slovenska. Jak informovali na tiskové konferenci generální konzul České republiky v Košicích Josef Byrtus a ředitel košické kanceláře hlavy státu Jozef Širotňák, předseda českého Senátu by měl na pozvání prezidenta Schustera navštívit také památník legionářů v Medzevu, kde si prohlédne i soukromé muzeum kinematografie, které v domě svých rodičů zřídil prezident Schuster. U příležitosti návštěvy parlamentní delegace z Česka se však podle generálního konzula očekává i řada jednání mezi představiteli výborů parlamentů obou zemí a pravděpodobně se rovněž uskuteční setkání ministra obrany Slovenska Jozefa Stanka s jeho novým českým protějškem Jaroslavem Tvrdíkem.

Cena za vstup do Evropské unie v oblasti životního prostředí bude 250 miliard

Zhruba 250 miliard korun investic do životního prostředí si vyžádá vstup České republiky do Evropské unie. Investice budou rozloženy do deseti let a zatíží více podnikatelskou než komunální sféru. Na konferenci Enviro 2001 to řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Upřesnil, že problémem českých firem už není v dodržování limitů pro vypouštění škodlivin, neboť ty jsou už srovnatelné s normami Evropské unie. "Podniky však budou mít novou povinnost zpracovávat programy ke snížení znečištění, tedy prokázat systémový přistup k ochraně životního prostředí," řekl. Obavy z kolapsu českého průmyslu v souvislosti s enormními náklady jsou však podle Kužvarta neopodstatněné. Upozornil, že investiční cyklus v moderním průmyslu se blíží sedmi až deseti letům. Investice 98 miliard korun do čistíren odpadních vod mohou být podle něj pro český průmysl prospěšné.

Ministr Kužvart vyzval také k hledání úspornějších řešení osobní dopravy. Podle něj existuje úspornější řešení než podléhat tlaku "betonové lobby", která prosazuje stavbu dalších silnic. Za takové řešení považuje zvýšení kapacity osobní dopravy. Poddimenzovaná hromadná doprava podle Kužvarta lidi nutí, aby za prací dojížděli individuálně, vlastními auty. Za výmluvnou označil svoji jízdu do Kladna, kam dorazil se zpožděním. "Namátkou jsem si udělal statistiku, kolik osobních vozů v protisměru je obsazeno více než jedním člověkem. Podle mých odhadů cestoval v 90 procentech vozem pouze řidič," řekl. Tento stav pak Kužvart s nadsázkou označil za "páchání sebevraždy druhu homo sapiens, organizované a tržně konformní".

České firmy se budou moci účastnit tendrů na stavby v Řecku

České podniky se budou moci účastnit výběrových řízení na výstavbu dopravní infrastruktury v Řecku. Po jednání s řeckým ministrem dopravy a spojů Christosem Verelisem to uvedl ministr dopravy Jaromír Schling. Podle Verelise mají řecké stavební firmy zájem najít v Česku partnery pro konkrétní chystané projekty v Řecku. Řecká strana rovněž projevila zájem o nákup lokomotiv ze Škody Plzeň a vozidel ze Škody Ostrov. Naopak český Výzkumný ústav kolejových vozidel v současnosti zkouší jeden typ řecké lokomotivy. Obě strany se zároveň dohodly na vytvoření lepších podmínek pro mezinárodní železniční a kamiónovou dopravu. Ministři rovněž hovořili o rozvoji železniční nákladní dopravy na čtvrtém, šestém a desátém panevropském železničním koridoru, harmonizaci české legislativy v dopravě s legislativou Evropské unie, o současné situaci v silniční dopravě a o liberalizaci telekomunikačního trhu.

Vítkovice uzavřely lodní kontrakty s Dány a Němci za 350 mil. Kč

Dva lodní kontrakty za 350 miliónů Kč s dánskými a německými zákazníky získala počátkem května hutní a strojírenská a.s. Vítkovice. Ostravská firma dodá dánské Odense Lindoe šest sad kormidel lodí a loděnici Volkswerft Stralsund v Německu dvě sady záďových kladek. Zakázka pro obě zahraniční firmy bude plněna od únoru příštího roku do července 2003. Vítkovická hutní divize, která je významný evropským dodavatelem lodních plechů, má již podepsané rámcové kontrakty na letošní i příští rok pro loděnice v Polsku, Německu a Chorvatsku.

Armáda má od Aera 14 letounů L-159, zaškolila na ně i piloty

Vzdušné síly české armády převzaly dosud od podniku Aero Vodochody 14 podzvukových letounů L-159, přičemž na každý ze strojů má již armáda zacvičeného pilota. Novinářům to řekl velitel vzdušných sil Ladislav Klíma. Do konce roku bude mít armáda 30 až 36 těchto letounů. Klíma však upozornil na to, že výrobce dodává L-159 s velkým zpožděním. Aero Vodochody má na základě zakázky vyrobit pro českou armádu celkem 72 letounů L-159. Podle smlouvy měla firma vojsku již loni předat 21 a letos dalších 26 strojů. "Podnik dohody neplní, proto se jedná o finančních sankcích. Všechny letouny by nám měly být předány do konce roku 2002, na tom se zatím nic nezměnilo," dodal Klíma. Rychlé vybavení české armády těmito podzvukovými stroji označil generál za jeden z nejdůležitějších úkolů. Všech 72 letounů L-159 bude rozděleno mezi letecké základny v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou. Vzdušné síly vyčlenili zatím 30 pilotů na zaškolení v řízení těchto nových strojů. Výuku má již za sebou 14 pilotů, přičemž každý z nich má nalétáno asi deset až 15 hodin. Letouny L-159 budou moci spatřit občané přímo v akci již o víkendu, kdy se na brněnském letišti v Tuřanech konají Letecké dny velitele vzdušných sil.

Obcím nabízí pomoc Česká asociace zpracovatelů povodňových plánů

Pomoc obcím a městům v rámci opatření proti záplavám nabízí Česká asociace zpracovatelů povodňových plánu, která v uplynulých dnech vznikla v České republice. Bude pro ně pořádat semináře na téma záplavy a povodňovým komisím navíc nabídne i školení v západních Čechách, které bude zaměřeno na krizové řízení při přírodních neštěstích. Novinářům to řekl pracovník asociace Jan Papež. Doplnil, že organizace chce v roce 2002 uspořádat v Brně i první veletrh Ochrany před povodněmi. Ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jaroslav Kinkor považuje za velmi užitečné, že asociace vzniká a zaměřuje se zejména na povodňovou prevenci.

Předseda sněmovny soudí, že se podařilo ČT stabilizovat

Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus soudí, že prozatímnímu řediteli České televize Jiřímu Balvínovi se podařilo ČT stabilizovat. Podobný dojem ze své práce má i samotný ředitel ČT. Dodal, že o personálních otázkách s předsedou sněmovny nehovořil. Balvín nepřímo potvrdil, že by uvítal odchod moderátora a jedné z vůdčích postav televizní stávky z přelomu roku Adama Komerse z funkce vedoucího redaktora regionálního zpravodajství. O Komersově odvolání se hovořilo v souvislosti s jeho vyjádřením o brněnském studiu ČT v čele se Zdeňkem Drahošem jako o normalizační drahošovské televizi. Ředitel ČT odmítl jakkoli komentovat středeční vyjádření místopředsedy rady pro vysílání Petra Štěpánka, že ČT v době krize mnohokrát porušila zákon. Klaus po schůzce mimo jiné prohlásil, že Balvín ho informoval o brzkém dokončení auditu v ČT, který by měl být hotov 21. května.

Spor o Foglarovo dědictví bude pokračovat u městského soudu

Spor o dědictví po spisovateli Jaroslavu Foglarovi stále není definitivně vyřešen. Obvodní soud pro Prahu 3 sice 1. března rozhodl, že jediným právoplatným dědicem je spisovatelův synovec Petr Foglar, Nadace Jaroslava Foglara, která se s ním soudila, však minulý týden podala vůči tomuto rozsudku odvolání k Městskému soudu v Praze. Řekl to právní zástupce nadace Dan Loukota s tím, že zatím od soudu neobdržel termín odvolacího řízení. Nejasnosti v tom, komu by měla pozůstalost po známém autorovi dětských knížek připadnout, se objevily bezprostředně po spisovatelově smrti před dvěma roky. Foglar totiž neměl žádného přímého potomka a z jeho příbuzných žije pouze synovec Petr Foglar. Vedle něj si však na pozůstalost, včetně autorských práv, činí nárok také Nadace Jaroslava Foglara, neboť spisovatel v závěti z dubna 1996 odkázal veškerou pozůstalost právě jí. Soud třetího pražského obvodu v březnu prohlásil tuto závěť za neplatnou, protože nebyla sepsána podle notářských pravidel. Notářka Eva Jaklová totiž před soudem vypověděla, že závěť podepsala a ověřila dřív, než ji Foglar podepsal.

Hoffmann odmítl, že darovací smlouva k Becherovce je padělek

Domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann, jenž uplatňuje vlastnická práva ke Karlovarské Becherovce, odmítl nařčení Hedy Becherové-Baierové, že darovací smlouva k právům na likérku je padělek. Hoffmann řekl, že jeho zděděný dokument je ověřen notářem podle někdejšího platného notářského řádu. "Já paní Becherovou-Baierovou předvolám jako svědka a budu od ní požadovat originál darovací smlouvy. Podle mého názoru ji musí mít po svém otci Alfrédu Becherovi, který ji uzavřel s mým dědečkem Josefem Hoffmannem," uvedl. "Jsme rádi, že paní Becherová vstoupila do sporu," sdělil mluvčí a.s. Jan Becher - Karlovarská Becherovka David Binar. Podle něj by totiž dcera někdejšího spolumajitele likérky mohla u soudu potvrdit, že Hoffmannova listina je falešná. Firma by uvítala, kdyby originální listinu předložil i Hoffmann, aby soud mohl definitivně rozhodnout o vlastnictví práv k Becherovce. Becherová-Baierová je podle tisku ochotna vypovídat ve sporu před českým soudem, k tomu ji však zatím nikdo nevyzval. Popírá autentičnost podpisu na Hoffmannově darovací listině z roku 1939 s tím, že jde o zcela jiný rukopis. "Tatínek nikdy nepsal švabachem," uvedla. Alfréd Becher prý také nikdy nehodlal firmu komukoli darovat.

Hlavní cena festivalu Zlatá Praha jde do Velké Británie

Pořad britské společnosti RM Associates nazvaný Zelený stůl (Tanec smrti v osmi obrazech) získal hlavní cenu mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Na závěrečné tiskové konferenci to oznámil předseda hlavní poroty 38. ročníku této soutěžní přehlídky specializované na snímky o hudbě a tanci Henk van der Meulen z Nizozemska. O ceny usilovala stovka pořadů ze čtyřiceti zemí. Mezi hudebními snímky získala prvenství část britského seriálu Zvuk na filmu z produkce BBC. Z tanečních snímků nejvíce zaujal porotce rovněž pořad BBC, tentokrát z cyklu Tanec pro kameru nazvaný Ptáci. Další cenu Český křišťál dostal francouzský dokument natočený v Bělorusku Druhý život. V kategorii televizních záznamů byl odměněn pořad brněnského studia České televize přibližující koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené a francouzského kontratenora Thierryho Grégoira. Na výrazný vklad českého skladatele a dirigenta Rafaela Kubelíka do světové kultury festival upozornil in memoriam nově ustavenou cenou. Rovněž poprvé byla udělala cena publika. Patří dokumentu švýcarské televize o jednom z nevýznamnějších klavíristů 20. století Hudba je můj život - Alexis Weissenberg.

Americká herečka Nastassja Kinská bude na festivalu v Karlových Varech

Známá americká herečka Nastassja Kinská s největší pravděpodobností uvede 5. července zahajovací snímek 36. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Kinská se zúčastní světové premiéry filmu americké režisérky maďarského původu Évy Gardosové Americká rapsodie, v němž hraje. Kinská se na začátku své kariéry proslavila hlavní rolí ve snímku Romana Polanského Tess. Další role vytvořila například ve Wendersových filmech Paříž, Texas a Tak daleko, tak blízko! Účast na retrospektivě svých filmů potvrdil kontroverzní španělský režisér Bigas Luna. Zjevný erotický podtext jeho snímků Jamón, jamón a La teta y la luna vyvolal v první polovině 90. let na MFF v Benátkách nadšení i pohoršení. V čele hlavní poroty MFF v Karlových Varech bude proslulý polský filmař Krzysztof Zannusi. Festival se uskuteční od 5. do 14. července. Jednu z cen za mimořádný umělecký přínos světovému filmu převezme devadesátiletý Otakar Vávra.

Na čtyřdenním knižním veletrhu se představí 142 spisovatelů

Celkem 142 spisovatelů z 25 zemí představí osobně svá literární díla na veletrhu Svět knihy 2001, který začal ve čtvrtek dopoledne na pražském Výstavišti. Prvním z nich byla Maročanka Malika Oufkirová, která uvedla na český trh svou autobiografickou knihu Vězenkyně. Od pátku do neděle bude veletrh přístupný všem zájemcům o knihy a literaturu. Pořadatelé očekávají přibližně 30.000 návštěvníků. Čestným hostem sedmého ročníku veletrhu je Švýcarsko. Výběr hosta koresponduje s jeho tématem, jímž je letos literární překlad jako možnost seznámení národní literatury s širokým kruhem čtenářů. Švýcarský velvyslanec Johann Bucher při slavnostním zahájení veletrhu uvedl, že hostování Švýcarska svědčí o stálém sbližování jeho země s Českou republikou.

Hokejisté České republiky porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa Slovensko

Čeští hokejoví reprezentanti postoupili mezi čtyři nejlepší týmy mistrovství světa. Ve čtvrtfinále zvítězili obhájci titulu v Hannoveru nad Slovenskem 2:0, když branky vstřelili Moravec a Hlinka. V boji o finále narazí v sobotu český národní výběr na Švédsko, které zdolalo Rusko 4:3 po prodloužení.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 12 stupňů Ceslia.