Zprávy Radia Praha

Edmund Stoiber znovu vybídl ČR, aby se zřekla dekretů o poválečném vysídlení Němců

Ministerský předseda Bavorska Edmund Stoiber znovu vybídl Českou republiku, aby se v procesu přibližování k Evropské unii zřekla dekretů o poválečném vysídlení Němců z českých zemí. Na sudetoněmeckém srazu v bavorském Augsburgu zdůraznil, že tyto právní normy nejsou v souladu s evropským právním vědomím. Mluvčí sudetských Němců a předseda bavorského zemského parlamentu Johann Böhm upozornil, že kromě práva na bývalou domovinu patří mezi klíčové otevřené otázky vyvlastněný majetek. Na 52. sudetoněmecký sněm přijelo jako každým rokem několik desítek tisíc návštěvníků. Landsmanšaft ocenil, že se poprvé srazu účastnil také představitel významné české politické strany, a to senátor František Kroupa z KDU-ČSL.

Obchodní výměna a situace na Blízkém východě patřily k tématům jednání Jana Kavana v Jordánsku

O nezbytnosti zlepšit obchodní výměnu a také o aktuální situaci na Blízkém východě jednal v Ammánu ministr zahraničí České republiky Jan Kavan se svým jordánským protějškem Abdalláhem Chatíbem. S ministrem průmyslu a obchodu Vasífem Azarem pak podepsal rámcovou obchodní dohodu. ČR má zájem zúčastnit se především plánovaného vodního propojení jihu Jordánska s Ammánem a výstavby čističek odpadních vod. Chce nabídnout rovněž zkušenosti ve vojenském průmyslu. Kavan doufá, že se po blízké privatizaci jordánských aerolinií podaří zavést dva týdenní pravidelné lety mezi Prahou a Ammánem, což otevře dveře turistice a zintenzívnění kontaktů.

O napjaté situaci v oblasti, bilaterálních vztazích i o kandidatuře České republiky na křeslo předsedy Valného shromáždění OSN jednal v Ammánu český ministr Kavan s jordánským premiérem Alí abú Raghibem. Za znepokojivé shodně označili to, že se neví, kdo spáchal páteční atentát před diskotékou v Tel Avivu, což vzbuzuje obavy, že je to malá nekontrolovatelná skupina, která by mohla zaútočit stejným způsobem znovu bez ohledu na příměří vyhlášené palestinským předákem Jásirem Arafatem. "Nedovedu si představit, že by Izrael v takovém případě pokračoval v politice zdrženlivosti," řekl Kavan. Stejně jako s ministrem zahraničí Abdalláhem Chatíbem, hovořil Kavan i s premiérem o eventuálním zavedení přímých letů na lince Praha - Ammán. V pondělí zahájil ministr Kavan dvoudenní návštěvu Sýrie.

Pro ODS není přijatelný formální deficit rozpočtu deset miliard

Pro Občanskou demokratickou stranu /ODS/ není přijatelné, aby vláda sociálních demokratů sestavila státní rozpočet na příští rok s formálním deficitem deseti miliard korun, jak se zavázala dohodou s ODS, a problematické výdaje "nacpala" mimo státní rozpočet. V pořadu televize Nova Sedmička to řekl šéf ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Včetně započtení úhrady letošní odhadované ztráty Konsolidační banky bude zřejmě deficit rozpočtu činit 70 miliard korun. Veřejné finance jsou podle Klause ve vážném stavu a nepomáhá ani to, že ekonomika začala růst.

Pokud ODS neschválí státní rozpočet s deficitem deseti miliard korun, jak navrhuje vláda, poruší dohodu uzavřenou s ČSSD. Novinářům to řekl premiér Miloš Zeman. "Znamenalo by to, že ODS oznamuje, že hodlá porušit podepsanou dohodu se sociální demokracií. Pokud ODS nyní tuto dohodu nedodrží, pak se v našich očích stane naprosto nedůvěryhodnou," uvedl Zeman.

Rozpočet na letošní rok byl schválen s deficitem 49 miliard korun včetně odhadované loňské ztráty KoB 18,8 miliardy korun a dalších operací státních finančních aktiv a pasív. MF však v poslední prognóze zvýšilo odhad letošního schodku na 96,3 miliardy korun.

Václav Klaus je přesvědčen, že za případ negativních lustračních osvědčení nese odpovědnost ministerstvo vnitra

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus je přesvědčen o tom, že za případ negativních lustračních osvědčení, vydaných na začátku 90. let agentům komunistické Státní bezpečnosti (StB), nese zodpovědnost ministerstvo vnitra. Náměstek federálního ministra vnitra v té době a pozdější český ministr vnitra za ODS, nynější senátor Unie svobody Jan Ruml by měl vysvětlit, jak se tento případ mohl stát, uvedl Klaus v pořadu televize Nova Sedmička. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v televizi uvedl, že jde o selhání jedinců, které je třeba vyšetřit. Samotný princip lustrací tím podle obou politiků ale nemůže být zpochybněn.

Senátor Unie svobody Jan Ruml již dříve uvedl, že celou věc považuje za výlučnou záležitost ministerstva obrany a vojenské kontrarozvědky. Mluvčí Unie svobody Patrik Nacher řekl, že Ruml byl v době svého působení na federálním ministerstvu vnitra jako náměstek zodpovědný za policii, nikoli za vydávání lustračních osvědčení. Klaus by podle Nachera neměl paušálně vše, co se stalo v bezpečnostních složkách, svádět na Rumla. "Sám Klaus přece vždycky kritizuje, když někdo říká, že za všechno v ekonomice může on," uvedl mluvčí.

Premiér Miloš Zeman má za to, že vysvětlení k případu negativních lustračních, by měl podat senátor Unie svobody Jan Ruml, který byl v té době náměstkem federálního ministra vnitra a později ministrem vnitra za ODS. Premiér se tak ztotožnil s názorem, který v televizi Nova uvedl Václav Klaus. Podle Zemana by měli případ vysvětlit i bývalý federální ministr obrany Luboš Dobrovský a někdejší federální ministr vnitra Ján Langoš. Zeman se domnívá, že lustrace měly smysl počátkem 90. let. Dospěl ale k názoru, "že se pravděpodobně Státní bezpečnosti podařilo nějakým způsobem své nejlepší agenty z tohoto lustračního procesu vyjmout". Premiér je proto skeptický k lustračnímu zákonu.

Koncepce nového předsedy ČSSD směřují podle Václava Klause téměř k likvidaci podnikání

Nelevicové politické síly, tedy ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, by po parlamentních volbách v příštím roce měly podle předsedy ODS Václava Klause společně brzdit nebezpečný posun doleva. Koncepce nového předsedy ČSSD Vladimíra Špidly a další socialistické vize směřují podle Klause téměř k likvidaci podnikání a útočí na bohaté. Šéf lidovců Cyril Svoboda zdůraznil jasnou orientaci své strany na čtyřkoalici, která se bude snažit volby v příštím roce vyhrát, nikoli být jen "jazýčkem na vahách".

Pithart je připraven kandidovat na prezidenta, Zeman jen za krize

Předseda Senátu Petr Pithart (KDU- ČSL) je připraven kandidovat na prezidentský úřad, pokud mu to nějaká strana nabídne nebo podaří-li se prosadit přímé volby hlavy státu. Premiér Miloš Zeman (ČSSD) trvá na svém dřívějším oznámení, že by byl ochoten kandidovat pouze v krizové situaci, kdy by nebyl volitelný žádný kandidát. Oba se tak vyslovili v pořadu Nedělní partie televize Prima.

Proti přímé volbě prezidenta, kterou prosazuje předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, se postavil předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus. "Já jsem zásadně proti. My jsme prostě parlamentní demokracie a zavádět nám do ní prvky přímé demokracie je proti myšlence, duchu, jednotlivým větám naší Ústavy, je proti tradicím naší země," řekl Klaus. Předseda ODS bývá spolu s šéfem Senátu Petrem Pithartem označován za potenciálního kandidáta na prezidenta. Svoboda k přímé volbě prezidenta novinářům řekl, že k jejím hlavním výhodám patří skutečnost, že kandidát na prezidenta bude muset o mandát požádat přímo voliče. Přímá volba podle něj vyloučí, aby byla hlava státu vybrána na základě "handlu" vedení politických stran.

Podle slovenského premiéra Dzurindy je o Kasárnách zapotřebí nadále jednat

Další jednání mezi českými chataři, slovenskými majiteli pozemků a obcí Makov jsou jedinou možnou cestou, jak vyřešit spor ve slovensko-české příhraniční oblasti Kasárna ohledně zdejších pozemků, na kterých stojí české chaty. Novinářům to řekl slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. V případě, že některá ze zainteresovaných stran bude stále nespokojena, může se podle Dzurindy domáhat svých práv u slovenské justice. Účastníci sporu splnili přání premiérů Dzurindy a Miloše Zemana a 30. května se sešli na schůzce v Makově. Jediným konkrétním výsledkem bylo jen společné prohlášení, podle něhož se zúčastněné strany v této věci obrátí na premiéry obou států.

Oblast Kasárna po rozdělení Československa zůstala slovenská, nemovitosti, které vznikly za federace, však patří českým vlastníkům. Spor o pozemky vznikl, když slovenská obec Makov odprodala pozemky pod zařízeními českých klubů dvěma Slovákům. Čeští chataři se ale cítili dotčeni, protože jim makovské zastupitelstvo nenabídlo možnost přednostně pozemky odkoupit.

Aktivisté AI připomněli Pražanům výročí masakru čínských studentů

Studentští aktivisté mezinárodní organizace Amnesty International (AI) připomínali Pražanům i návštěvníkům hlavního města dvanácté výročí krvavého potlačení studentských demonstrací proti čínskému komunistickému režimu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Asi deset mladých lidí procházelo přeplněným centrem města a rozdávalo balónky s letáčky.

Brněnská street party se obešla bez výtržností

Žádné výtržnosti ani střety s policií neprovázely brněnskou streetparty, které se zúčastnilo zhruba 800 mladých lidí. Pouliční slavnost se v Brně konala již potřetí a tentokrát byla zaměřena na kritiku dopravní situace ve městě. Další streetparty se koná za týden v Bratislavě a nakonec června je plánována také pouliční slavnost v Praze.

V Bohumíně demonstrovali příznivci krajní pravice

Více než 100 členů a příznivců Republikánské mládeže se za silné policejní asistence zúčastnilo v Bohumíně demonstrace "za práva bílých lidí a proti drogám". Před začátkem demonstrace pořadatelé nevpustili redaktory České televize bez udání důvodu na tiskovou konferenci, ostatní novináři pak místnost opustili. Ve svých projevech na náměstí si řečníci stěžovali, že je v zemi diskriminována krajní pravicea vzpomněli obětí údajných rasistických útoků na své příznivce a členy v České a Slovenské republice.

Pražští policisté zadrželi gang obchodníků s heroinem

Lenin si nechal říkat šestatřicetiletý šéf obchodníků s heroinem, kterého 31. května zadrželi policisté v konspiračním bytě na křižovatce pražských ulic Žitná a Krakovská. Završili tak akci nazvanou Brusel, při níž umístili ve vazbě od začátku roku postupně šest dealerů drog. Podle policie skupina prodávala drogy od roku 1998 a prodejem heroinu získala asi 2,5 miliónu korun.

Letošního vojenského veletrhu IDET se zúčastnilo 290 firem z 23 zemí světa

Šestý mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky a speciálních informačních systémů IDET 2001 se stal letos největší oborovou akcí v Evropě. Do Brna letos od 9. do 11. května přijelo 290 společností z 23 zemí. Účast Slovenska podpořila návštěva ministra obrany Jozefa Stanka a ministra hospodářství Ľubomíra Haracha. Další oficiální armádní delegace přijely z Itálie, Francie, Maďarska, Polska, Ruska, Řecka, Srí Lanky, Švédska a Turecka. Veletrh navštívili vojenští představitelé NATO z Bruselu, dále zástupci SHAPE, Partnerství pro mír i vojenští přidělenci.

Vláda rozhodne o posílení záruk minimálních práv odsouzených osob

Posílit záruky minimálních práv odsouzených osob ve věznicích by měla novela zákona o výkonu trestu odnětí svobody, kterou vláda projedná ve středu. Návrh změny zákona kabinetu předložila Rada vlády pro lidská práva. Zlepšit by se měly možnosti odsouzených nakupovat si předměty denní potřeby včetně potřeb hygienických z vlastního minimálního kapesného. Zákonem by měla být podle rady stanovena minimální ubytovací plocha pro odsouzence a prominuta povinnost podílet se na úhradě za pobyt ve věznici, pokud se odsouzená osoba vzdělává formou denního studia, nebo pokud jí nelze práci zajistit. Zlepšit by se měly možnosti kontaktu s příbuznými a s osobami blízkými.

Odsouzení z Mírova vydraží své obrazy pro mentálně postižené děti

Odsouzenci ve věznici Mírov na Šumpersku věnují své obrazy do vánoční dražby, jejíž výtěžek připadne mentálně postiženým dětem. Věznici požádal o spolupráci ředitel občanského sdružení Jitro v Olomouci Rostislav Libíček. Jitro pořádá vánoční dražby ve prospěch mentálně postižených dětí každoročně. Ve věznici pracuje výtvarný kroužek pod vedením loštického malíře Pavla Alexandra Taťouna. V září má být uspořádána výstava výtvarných prací členů kroužku v zábřežském muzeu a po jejím skončení budou vybrány obrazy pro olomoucké sdružení. Sdružení Jitro loni poprvé dražilo obrazy vězňů z Heřmanic na Ostravsku. Přes počáteční obavy pořadatelů byl prý o práce odsouzených velký zájem.

V ČR je evidováno 511 HIV pozitivních

Čeští pacienti infikovaní virem HIV dostávají všechny léky, které jsou dostupné v zemích s vyspělým zdravotnictvím. Jak uvedla vedoucí AIDS centra Bulovka Marie Staňková, za dvacet let po prvních zprávách o nemoci AIDS je v Česku evidováno 511 HIV pozitivních. Zdůraznila, že jsme jedna z mála zemí s velmi nízkým počtem pacientů a léčba je na vysoké úrovni. Ohromný pokrok podle Staňkové je i v tom, že lékaři dokážou omezit přenos HIV infekce z matky na dítě. Pokud matka dostává antiretrovirové léky už v těhotenství, přenos na dítě je jen v osmi procentech případů. Nová, vysoce aktivní antiretrovirová terapie, zvaná HART, se zatím užívá několik let, takže není jasné, o kolik může celkem život pacienta prodloužit.

AIDS má od svého odhalení před dvaceti lety na svědomí 21,8 miliónu obětí. Koncem roku 2000 dosáhl počet lidí na světě, kteří v sobě mají virus HIV, anebo dokonce onemocněli AIDS, 36,1 miliónu. Ze všech kontinentů je touto chorobou nejvíce postižena Afrika, na kterou připadá více než 70 procent nakažených lidí na světě.

Apoštolský nuncius Giovanni Coppa sloužil v ČR poslední bohoslužbu

Téměř 5000 lidí se zúčastnilo pouti do Křtin na Blanensku. Podle legend křtili první věřící na místě dnešního kostela už Cyril a Metoděj. Poslední bohoslužbu zde sloužil apoštolský nuncius Giovanni Coppa. Po deseti letech v úřadu bude vystřídán novým nunciem arcibiskupem Erwinem Josefem Enderem.

Křesťané slaví Svatodušní svátky - letnice

Křesťané slaví v neděli a v pondělí letnice - Svatodušní svátky. Také Židé v době letnic - 50 dní po pesachu (Velikonocích) - slaví svátek týdnů šavuot. Je poděkováním za sklizeň obilí v Izraeli a za duchovní osvobození, když podle Starého zákona obdržel Mojžíš desatero Božích přikázání. V pohanské tradici byly tyto dny vítáním léta. V katolických chrámech je Svatodušní neděle dnem, kdy děti přijímají svátost biřmování. I pro další křesťanské církve jsou svátky příležitostí ke slavnostním bohoslužbám, při nichž se připomíná biblická událost seslání Ducha svatého.

Beethovenova Devátá zakončila 56. Pražské jaro

V Obecním domě se uskutečnil závěrečný koncert mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Letošní 56. ročník prestižní přehlídky zakončil program Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražského filharmonického sboru s dirigentem Rogerem Nierenbergem. Tradičně v něm zazněla Beethovenova Devátá symfonie. Spoluúčinkoval také houslista Josef Suk, který v souvislosti s rozhodnutím ukončit vbrzku sólovou dráhu naznačil, že na dalším Pražském jaru už nevystoupí.

Příští 57. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude tematicky zaměřen ke 120. výročí narození Igora Stravinského, jedné z největších osobností hudby 20. století. Novinářům to sdělil dramaturg festivalu Antonín Matzner. Zahajovací i závěrečné koncerty budou v roce 2002 patřit České filharmonii. Smetanovu Mou vlast by měl 12. května 2002 podle dřívějších informací řídit stálý host filharmoniků Japonec Ken-Ičiro Kobajaši.

Snímky světoznámého fotografa Jana Saudka budou na internetu

Snímky světoznámého českého fotografa Jana Saudka si mohou jeho příznivci prohlédnout na internetu. Expozici nazvanou Divadlo života připravila internetová galerie World Webphoto Gallery na adrese www.wwg.cz. Na internetu představí Saudek kolekci 27 fotografií. V prvních dvou virtuálních sálech budou vystaveny snímky, které již patří ke klasice české a světové fotografie včetně nejslavnějšího snímku Život. Třetí sál přiblíží na Saudkovu nejnovější tvorbu.

Jan Saudek se narodil v roce 1935 v Praze. V jeho pracích převládá tematika vztahů mezi muži a ženami, plynutí času, stárnutí a smrti. Zatímco v zahraničí získávaly jeho fotografie mezinárodní ohlas, místo v tehdejší oficiální socialistické kultuře hledal těžce. Devadesátá léta mu však přinesla úspěch i ve východní Evropě. Před deseti lety byl vyznamenán francouzským řádem za umění a literaturu. Prodejní výstavu nazvanou Sbohem, Jane, která byla v roce 1999 v pražském Obecním domě údajně jeho poslední výstavou v Čechách, si tehdy nenechalo ujít na 75.000 lidí.

Smetanovská expozice v jabkenické myslivně má být za rok

Nová muzejní expozice v myslivně v Jabkenicích na Mladoboleslavsku týkající se skladatele Bedřicha Smetany by se měla veřejnosti otevřít přesně za rok. Při zahájení tradičních hudebních slavností Smetanovy Jabkenice to řekla ředitelka pražského Muzea Bedřicha Smetany Olga Mojžíšová. Při letošní slavnosti, kterou navštívilo kolem 400 lidí, vystoupil pěvecký sbor Dobrovan a sbor Antonín Dvořák, smíšený sbor Josefa Vycpálka a posluchači pražské konzervatoře. Součástí hudební akce, zahájené fanfárami z opery Libuše, bylo představení projektu nové smetanovské expozice v jabkenické myslivně.Tradice jabkenických hudebních slavností k uctění památky skladatele se datuje již od 20. let minulého století.

V jabkenické myslivně v rodině své nejstarší dcery Žofie žil Bedřich Smetana od roku 1876 až do smrti v roce 1884. Právě tam již hluchý skladatel komponoval většinu vrcholných děl včetně oper Hubička, Tajemství a Čertova stěna; dokončil tam cyklus symfonických básní Má vlast, klavírní cyklus České tance, ale i smyčcové kvartety a sborové skladby.

Ze sportu:

Čeští basketbalisté vstoupili do první fáze kvalifikace mistrovství Evropy 2003 výhrou 95:85 v Lučenci nad domácím Slovenskem. V příštích dnech čekají české reprezentanty zápasy proti Portugalsku a Lucembursku. S Portugalskem se svěřenci trenéra Michala Ježdíka utkají ve čtvrtek v Opavě, v Lucemburku nastoupí v sobotu.

Čeští házenkáři prohráli v úvodním utkání play off o účast na mistrovství Evropy v Espoo s Finskem 18:22 po poločase 5:9. Odvetný zápas se hraje v neděli 10. června v Karviné. Lepší tým postoupí na šampionát, jenž se uskuteční na přelomu ledna a února příštího roku ve Švédsku.

A ještě krátce o pondělním počasí v České republice:

Je oblačno až polojasno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.