Zprávy Radia Praha

Ministr Gross přiznal odpovědnost vnitra za chybné lustrace

Někdejší federální ministerstvo vnitra je zodpovědné za dosud 114 zjištěných negativních lustračních osvědčení, která byla vydána v letech 1991 a 1992 neprávem. Řekl to ministr vnitra Stanislav Gross s tím, že vnitro za několik týdnů až měsíců znovu prověří všech asi 150.000 lustračních osvědčení, k nimž podklady poskytla tehdejší vojenská kontrarozvědka. Všechna chybně vydaná osvědčení totiž patří jejím agentům. Jak uvedl nynější ministr obrany Jaroslav Tvrdík, v jeho resortu teď pracuje ještě osm bývalých estébáků. Gross na společné tiskové konferenci s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem doplnil, že ministerstvo podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, aby se případem mohli zabývat i vyšetřovatelé. Na případu také pracují inspekce obou resortů.

Místopředseda Senátu Jan Ruml, který byl na počátku 90. let náměstkem ministra vnitra, odmítl, že by byl za neoprávněné vydání negativních lustračních osvědčení odpovědný. Někdejší federální ministr vnitra Ján Langoš slovenskému listu Národná obroda řekl, že za dočasné vlády před volbami v roce 1990 tehdejší šéf resortu vnitra Richard Sacher celou třetí správu Státní bezpečnosti spolu s archívem, agenturou, důstojníky a zabezpečením předal ministru obrany Miroslavu Vackovi. Sacher to potvrdil s tím, že důvodem byla decentralizace vnitra. Odmítl, že účelem převodu bylo krytí agentů Státní bezpečnosti. Sacher, který vnitro řídil od ledna do června roku 1990, řekl, že jeho zájmem bylo vydělit z úřadu činnosti nesouvisející s ministerstvem vnitra.

Prezident Václav Havel připomněl, že už v roce 1991 mínil, že "proces lustrací není a nemůže být dokonalý". Ke konkrétnímu případu negativních lustračních osvědčení se však kvůli nedostatku podrobnějších informací nevyjádřil. Prezident v roce 1991 lustrační zákon podepsal přes své výhrady k tomu, že je založen na principu kolektivní viny či kolektivní odpovědnosti, omezuje práva lidí jen na základě jejich bývalé příslušnosti k StB a v některých případech výrazně omezuje nebo dokonce vylučuje právo na odvolání a zvážení individuální odpovědnosti. Některé pasáže zákona v roce 1992 zrušil Ústavní soud.

Ojedinělé případy neoprávněných negativních lustračních osvědčení u zaměstnanců ministerstva zahraničí nevyloučila ředitelka tiskového odboru resortu Irena Krasnická. Přítomnost většího počtu lidí s falešnými lustračními osvědčeními však podle ní ministerstvo nepředpokládá vzhledem k výrazné obměně pracovníků a prověrkám Národním bezpečnostním úřadem.

Trestní oznámení kvůli lustračním osvědčením zkoumá vyšetřovatel

Podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele v aféře s negativními lustračními osvědčeními, jež v letech 1991 a 1992 neoprávněně vydávalo tehdejší federální ministerstvo vnitra, již zkoumá vyšetřovatel. Zatím nevíme, jestli jde o úmysl, či nedbalost, řekl vedoucí zvláštního odboru republikového úřadu vyšetřování Martin Hádek. Trestní oznámení na neznámého pachatele podalo v pátek ministerstvo vnitra. "Dostali jsme trestní oznámení a rámcové materiály," uvedl Hádek. Dodal, že další podklady nutné pro vyšetřování již jeho pracovníci shromažďují. Později hodlají vyslechnout také řadu lidí, mimo jiné i ty, kteří neoprávněně vydané negativní lustrační osvědčení získali. Hádek naznačil, že jejich předvolání nebude asi jednoduché, neboť mnozí zřejmě pobývají i na Slovensku a jinde v zahraničí. Pokud v této souvislosti skončí nakonec konkrétní člověk před soudem, může jít až na deset let do vězení. Jestli se ale zjistí, že šlo pouze o nedbalost úředníků, byl by tento skutek již promlčen, vysvětlil Hádek.

NBÚ: Spolupracovníci StB se nemohli dostat k tajným materiálům

Podle ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáše Kadlece lze naprosto vyloučit, že by se bývalí spolupracovníci Státní bezpečnosti (StB) seznamovali s utajovanými skutečnostmi včetně utajovaných dokumentů Severoatlantické aliance. NBÚ od roku 1998 prověřil na stupeň důvěrné, tajné a přísně tajné více než 11.000 lidí. Desítky lidí ale kvůli aktivní spolupráci s StB neprošli bezpečnostní prověrkou, uvedl Kadlec v prohlášení, které zaslal ČTK. Kadlec připomněl, že jednou z důležitých podmínek vstupu České republiky do NATO bylo přijetí zákona o ochraně utajovaných skutečností a vznik bezpečnostního úřadu, aby se zamezilo přístupu neoprávněných osob k utajovaným skutečnostem NATO. NBÚ proto po svém vzniku v roce 1998 zahájil u určených pracovníků prověrky, které jsou zakončeny vydáním osvědčení nebo oznámením o jeho nevydání. Toto osvědčení ale není totožné s takzvaným lustračním osvědčením, zdůraznil Kadlec s tím, že lustraci v registrech StB bezpečnostní prověrka ovšem také zahrnuje.

Kovanda: Brusel neoficiálně říká, abychom stíhačky nekupovali

Představitelé Severoatlantické aliance se v neformálních a neoficiálních rozhovorech staví záporně k české snaze nakoupit za současných okolností stíhačky pro vojenské letectvo. V pořadu rozhlasové stanice BBC to naznačil český velvyslanec při NATO Karel Kovanda. Minulý pátek bylo uzavřeno přijímání nabídek do výběrového řízení na stíhačky; z původních pěti uchazečů zůstalo jen britsko-švédské konsorcium BAE-Systems s letounem Gripen. "Veřejně a oficiálně nám budou všichni říkat, že je to naše záležitost, co si koupíme, ale budou nám říkat: dávejte si pozor na dvě věci. Zda si to můžete dovolit a zda jakýmkoli nákupem kteréhokoli zbraňového systému neohrožujete vyvážené rozvíjení všech složek armády," řekl BBC Kovanda. Doplnil, že "v méně formálních a soukromějších příležitostech se to přeloží jednoznačně - nekupujte stíhačky". Představitelé NATO podle něj mají na zvažovaný nákup poměrně jednoznačný názor, který dávají opakovaně najevo.

Předseda Unie svobody Kühnl pokládá schůzku šéfů stran o stíhačkách za informativní

Výlučně informativní ráz bude mít podle předsedy Unie svobody Karla Kühnla plánované setkání šéfů parlamentních politických stran o nákupu stíhaček pro českou armádu. Stejně jako předsedové ODS a KDU-ČSL Václav Klaus a Cyril Svoboda je Kühnl nicméně připraven se schůzky zúčastnit. Setkání chce svolat šéf vládní ČSSD Vladimír Špidla. "Já bych takovou schůzku v tuto chvíli považoval za schůzku informativní, protože vláda bohužel svým špatným postupem způsobila, že z toho tendru je fraška a že pravděpodobně se prodlouží doba, kdy nebudeme mít žádné nadzvukové stíhačky," řekl Kühnl. Soudí totiž, že tendr, z nějž čtyři z pěti uchazečů odstoupili, se zrušil sám. Připomněl, že se již dříve zúčastnil podobné schůzky s premiérem Milošem Zemanem.

Čtyřkoalice nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok

Lídr čtyřkoalice Karel Kühnl dal najevo, že menšinová vláda ČSSD nemůže spoléhat na podporu poslanců KDU-ČSL a Unie svobody při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Zdůvodnil to tím, že kabinet za dobu svého vládnutí nebyl schopen zabránit dalšímu zadlužování země a alarmujícímu prohlubování deficitu veřejných rozpočtů. Kühnl dodal, že čtyřkoaliční politici nezvednou ruku ani pro státní závěrečný účet za loňský rok. Vláda dala ministerstvu financí za úkol sestavit státní rozpočet na příští rok s deficitem deset miliard korun, čímž hodlá splnit dohodu s ODS. Její předseda Václav Klaus ale v neděli řekl, že pro občanské demokraty není přijatelný formální deficit deset miliard korun, když vláda problematické výdaje "nacpe" mimo státní rozpočet. Pokud ODS neschválí státní rozpočet s předem dohodnutým schodkem, poruší dohodu uzavřenou s ČSSD, reagoval premiér Miloš Zeman. Do poloviny června má ministerstvo financí stanovit rozpočtové příjmy a jednotlivá ministerstva své výdaje. Do konce června by měl být návrh klíčového zákona předložen vládě, do konce září pak Poslanecké sněmovně.

Ministr Kavan byl příjemně překvapen vstřícností syrského prezidenta

Všechny dosavadní problémy česko-syrských vztahů už v tuto chvíli nejsou problémy a vyřeší se co nejdříve na technické úrovni v jednáních expertů. Prohlásil to během překvapivě dlouhého setkání s místopředsedou vlády a ministrem zahraničí Janem Kavanem syrský prezident Bašár Asad. Jak poznamenal náměstek šéfa české diplomacie Hynek Kmoníček, je to věta, na kterou Česká republika čekala deset let. Asad strávil s českou delegací hodinu a půl, což ocenili přítomní diplomaté jako výjimku v dosavadní protokolární praxi syrského prezidentského paláce. "Podařilo se nám všechno, co jsme si od této schůzky slibovali, a ještě řada věcí navíc. Byl jsem příjemně překvapen," řekl Kavan. Syrskému prezidentovi mimo jiné předal dopis Václava Havla, který si Asad na místě přečetl. Havlovo pozvání k návštěvě Česka přijal a pozvání opětoval. Delegace Kavana, který je v Sýrii v dobré kondici, i když má za sebou dvoudenní návštěvu v Jordánsku, podepsala protokol o spolupráci ministerstev zahraničí. Pak se zúčastnila slavnostního oběda pořádaného ministrem zahraničí Farúkem Šarou a poté si prohlédla Damašek.

Úvahy o blokádách hranic nepomáhají sousedským vztahům

Roztrpčení nad tím, že rakouští odpůrci Temelína opět připravují blokády hranic, vyjádřil prezident Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí poslanec Jiří Vlach z Unie svobody. Reagoval tak na sobotní slova protitemelínského aktivisty Josefa Neumüllera, že blokáda hranic, která se uskuteční za dva týdny v Dolních Rakousích, by měla být legální. Poslední akcí rakouských odpůrců Temelína byla sobotní demonstrace na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště; asi 40 jejích účastníků přijel podpořit zemský hejtman Horních Rakous Josef Pühringer. Josef Neumüller ze spolku Stop Temelín, zde českým novinářům řekl, že za dva týdny se v Dolních Rakousích uskuteční další blokáda hranic. Jejím dějištěm prý zřejmě bude hraniční přechod Neunagelberg (na české straně Halámky). Organizátoři prý budou usilovat o to, aby tato blokáda byla legální. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se v pátek na shromáždění lidové strany v hornorakouském Welsu vyslovil pro další dialog s Českou republikou v otázce spuštění Temelína. Přitom řekl, že blokády hraničních přechodů nejsou vhodným prostředkem k dosažení cílů odpůrců Temelína.

Podle Jihočeských matek je rozpočet Temelína již překročen

Ze studie hodnotící vliv nespuštění jaderné elektrárny Temelín (tzv. nulová varianta) na ekonomiku, sociální sféru a životní prostředí podle sdružení Jihočeské matky vyplývá, že k letošnímu 30. červnu bude hranice rozpočtu jihočeské elektrárny 98miliard 600 nilionů korun překročena téměř o čtyři miliardy korun. Uvedla to představitelka Jihočeských matek Dana Kuchtová. Podle mluvčího temelínské elektrárny Milana Nebesáře však Jihočeské matky směšují investiční a provozní rozpočet Temelína. Jihočeské matky se se žádostí o vysvětlení nesrovnalostí v rozpočtu obrátí na ministerstva financí, průmyslu a zahraničí. O překročení rozpočtu budou informovat politiky v České republiceR i v Evropské unii.

Schodek běžného účtu se za čtvrtletí prohloubil na 26,7 mld. Kč

Platební bilance ČR vykázala za první čtvrtletí letošního roku schodek běžného účtu 26,7 miliardy korun (766,3 miliónu EUR). Deficit se tak meziročně zhoršil o 14,5 miliardy korun, když ve srovnatelném období loni činil podle zpřesněných údajů 12,151 miliardy korun. Údaje dnes zveřejnila Česká národní banka. Horší výsledek je podle centrální banky důsledkem rostoucího schodku obchodní bilance, který za leden až březen dosáhl 30,13 miliardy a ve stejném období loni 18,023 miliardy korun. Příliv zahraničních zdrojů na finančním účtu se do konce března snížil na 29,639 miliardy korun z loňských 35,533 miliardy korun. Přímé zahraniční investice klesly na 34,452 miliardy korun.

Vývoj cen vepřového umožňuje uzavřít výhodné smlouvy

Současný nárůst cen vepřového masa na českém trhu by měli podle ministra zemědělství Jana Fencla jeho producenti i jejich odběratelé využít pro uzavření dlouhodobých smluv s dobrou cenou. Fencl to uvedl na tiskové konferenci v Brně s tím, že producenti vepřového nyní využívají příznivé situace na trhu s touto komoditou nejen v České republice, ale i v zemích Evropské unie. Cena vepřového masa je nyní podle Fencla ve světě i v EU vysoká. Zdůraznil, že cena jakéhokoliv produktu v tuzemsku může dosáhnout jen takové úrovně, kterou umožňuje cenová hladina dovozů do České republiky. Kdyby cena vepřového v republice překročila běžnou cenu dováženého masa, pak teprve by její zvyšování ze strany prodejců bylo velmi špatným rozhodnutím, dodal Fencl. Cena vepřového není podle Fencla regulována nikde na světě a ani nebude. Ministerstvo zemědělství proto nemůže dělat nic jiného, než se pokusit oslovit obě strany a hledat dlouhodobě výhodné řešení.Ceny vepřového masa na trhu se nyní vyšplhaly až na 50 korun za kilogram živé hmotnosti. Tuto cenu platí od 1. června například největší domácí výrobce a zpracovatel masa, a.s. Kostelecké uzeniny. Za měsíc duben přitom průměrná nákupní cena firmy činila 41,95 koruny za kilogram a v květnu se pohybovala přes 44 korun.

Zemědělské podniky měly loni po jedenácti letech zisk

Loňský hospodářský výsledek českých zemědělských podniků, který je poprvé po jedenácti letech kladný, není podle ministra zemědělství Jana Fencla důsledkem náhrad za sucho ve výši pěti miliard korun. "Hospodářský výsledek je 3,7 miliardy korun. Jsou to zdroje vytvořené proto, aby se mohlo zemědělství nejen stabilizovat, ale také rozvíjet správným směrem před vstupem do EU," řekl Fencl novinářům v Brně. Z pěti miliard korun, určených na kompenzace, již bylo podle Fencla vyplaceno 99,4 procenta. Ve zbývajících 0,6 procenta jde o případy, u nichž se v žádostech nebo potřebných dokumentech vyskytly nedostatky. Dodal, že resort důsledně kontroluje vyplácení náhrad. Fencl však podle svých slov není příznivcem toho, aby ministerstvo dávalo najevo ochotu pomoci zemědělcům kdykoli, když zasáhne nepřízeň počasí. Například hrozící problém s nedostatečnou úrodou meruněk na jižní Moravě kvůli chladnému počasí v době jejich květu hodlá MZe zatím pouze sledovat.

Parker Hannifin zahájil výrobu v závodě za deset miliónů dolarů

Americká společnost Parker Hannifin, světový výrobce komponentů pro automobilový a letecký průmysl, zahájila výrobu v novém závodě v Chomutově, který na Zelené louce postavila za více než deset miliónů dolarů (asi 400 miliónů korun). Investice by měla přinést 300 nových pracovních míst. Do budoucna se zvýší jejich počet na 500 míst. Podle premiéra Miloše Zemana je podnik zapálenou svíčkou, která znamená snížení nezaměstnanosti o dvě procenta v regionu, kde její míra dosahuje 15,83 procenta. "Věřím, že vytvoření nových pracovních míst v dalších nových podnicích tuto nezaměstnanost ještě sníží," dodal premiér.

Kardinál Vlk jednal s hejtmany o spolupráci církve a krajů

O vztazích a budoucí spolupráci pražské arcidiecéze a krajů jednal kardinál Miloslav Vlk se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem, ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem a pražským primátorem Janem Kaslem (všichni ODS). Hejtmany krajů, na jejichž území se rozkládá pražská arcidiecéze, pozval kardinál k neformálnímu setkání do Arcibiskupského paláce, řekl mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. Obě strany se podle něj dohodly na tom, že pro ně bude užitečná vzájemné spolupráce i výměna informací o projektech, jež se týkají sociální péče, charity, péče o kulturní památky či řešení romské otázky a problémů národnostních menšin. "Mluvili jsme o tom, že je potřeba, abychom vůbec měli povědomí o tom, co církev v krajích v oblasti sociálních věcí a charity dělá, byť nejsme schopni jakkoli pomoci, protože jsme v podstatě rozpočtovou organizací," potvrdil Hermanova slova středočeský hejtman Bendl.

V Paříži byla zahájena série akcí věnovaná Bohumilu Hrabalovi

Divadelní adaptací "Příliš hlučné samoty" v češtině a francouzštině začala o víkendu v Paříži série akcí věnovaná českému spisovateli Bohumilu Hrabalovi, kterou společně pořádá České centrum a středisko pro slovanskou literaturu na pařížské Sorbonně. Pocta "velkému českému spisovateli druhé poloviny 20. století", jak v článku o projektu označil Hrabala deník Libération, zahrnuje vedle divadla i přehlídku filmů podle jeho knih a kolokvium na Sorbonně. Hrabalovský týden by měl vyvrcholit kolokviem, jehož zahájení se ve středu večer zúčastní i předseda českého Senátu Petr Pithart, který bude v té době na návštěvě Paříže. Pařížské kino Accatone uvede také přehlídku filmů natočených podle jeho knih a úvodní projekce se zúčastní autor řady hrabalovských filmových adaptací režisér Jiří Menzel.

Archeologové objevili při výzkumu dva hroby horákovské kultury

Dva hroby horákovské kultury objevili v těchto dnech ve Slavkově u Brna archeologové. Hroby pocházejí ze sedmého až šestého století před naším letopočtem, řekl vedoucí výzkumu Martin Geisler. "Horákovské hroby jsou nápadité svou velikostí a množstvím předmětů, kterými vybavili naši předkové zemřelé," uvedl. Vedle zachovalých kosterních pozůstatků archeologové nalezli keramiku, bronzový náramek a mnoho železných nástrojů. Výzkum bude pokračovat a nelze vyloučit, že se podaří objevit ještě další hroby, dodal archeolog. Pozůstatky nalezli vědci při výzkumu na slavkovském staveništi, kde vznikne sklad.

Ze sportu

Čeští fotbalisté do jednadvaceti let si mohou dnes večer po zápase se stejně starým fotbalisty ze Severního Irska vydechnout. Jestliže zvítězí, zajistí si nejméně druhé místo ve třetí skupině a tím s velkou pravděpodobností i zařazení do osmifinále mistrovství Evropy

Krátce o úterním počasí v ČR:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 13 až 17, v 1000 metrech na horách kolem 9 stupňů Celsia.