Zprávy Radia Praha

Prahu navštíví portugalský prezident Jorge Sampaio

Na třídenní oficiální návštěvu Prahy přiletí dnes večer portugalský prezident Jorge Sampaio. V úterý se setká s prezidentem Václavem Havlem, premiérem Milošem Zemanem a předsedou Senátu Petrem Pithartem. Ve středu poobědvá s předsedou sněmovny Václavem Klausem. Hlavním tématem rozhovorů by měly být bilaterální vztahy a rozšiřování Evropské unie a Severoatlantické aliance. ČTK to řekl prezidentův mluvčí ladislav Špaček. Sampaio navštíví Českou republiku poprvé od svého zvolení prezidentem v roce 1996. Setkání Sampaia s Havlem je naplánováno na úterní dopoledne. Oba se setkali už při návštěvách Havla v Portugalsku. Pithart v úterý uspořádá pro portugalského prezidenta slavnostní oběd ve Valdštejnském paláci. Odpoledne se Sampaio setká se Zemanem v Lichtenštejnském paláci. Ve středu zahájí ekonomické fórum v Hotelu Marriott. Po slavnostním obědě s předsedou sněmovny Klausem odletí do jižních Čech, kde si prohlédne Český Krumlov.

Vláda by měla snížit vysoké dopady z prodeje IPB na daňové poplatníky, uvádí šéf parlamentní vyšetřovací komise Miroslav Kalousek

Vláda by měla snížit zbytečně vysoké dopady z prodeje Investiční a Poštovní banky na daňové poplatníky tím, že bude usilovat o narovnání nevýhodných smluv mezi Československou obchodní bankou a státem ve prospěch státu. V pořadu televize Nova to řekl předseda parlamentní vyšetřovací komise v kauze IPB lidovec Miroslav Kalousek. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Bohuslava Sobotky však vláda přijala nejvhodnější a nejlevnější řešení pro daňové poplatníky. "Jiná alternativa než prodej, a to rychlý prodej, nebyla," dodal s tím, že druhý zájemce, italská UniCredito, neprokázala dostatečnou připravenost rychle převzít banku.

O IPB se hovořilo i v diskusním pořadu televize Prima. Předseda poslaneckého klubu ODS a šéf rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý uvedl, že vláda v současné době stále může změnit transakční dohody s Československou obchodní bankou ohledně prodeje Investiční a Poštovní banky. Jednání o převodu aktiv nadále probíhají a stát by se měl snažit, aby tyto dohody byly vyváženější. Bývalý ministr financí a současný místopředseda Unie svobody Ivan Pilip však řekl, že prodej banky ČSOB byl v dané situaci nejlepším řešením, protože jeho rychlost zabránila útoku klientů na IPB a jejímu pádu. Podle Tlustého však ČSOB získala IPB bez soutěže a s neomezenými zárukami státu.

Útlum hornictví přijde v příštích čtyřech letech na 26,7 mld

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje, aby na útlum a likvidaci dolů uhelného, rudného a uranového hornictví bylo v letech 2002 až 2005 ze státních dotací a vlastních zdrojů organizací vynaloženo celkem 26,7 miliardy korun. Dalším postupem útlumu a i jeho hodnocením za období 2000 až 2001 se bude dnes zabývat vláda.

Odbory: Stát privatizuje energetiku v nejméně vhodnou dobu

Stát chce podle odborů privatizovat společnost ČEZ a regionální distribuční společnosti v nejnevhodnější dobu, kdy ještě není v provozu jaderná elektrárna Temelín a její zprovoznění je zpochybňováno. Tyto skutečnosti se podle odborářů mohou stát záminkou ke snížení ceny privatizovaných podniků. ČTK to řekl předseda Odborového svazu energetiků Jiří Kubíček. Cenu podle nich snižuje i to, že v ČR nejsou pravidla pro působení trhu s elektřinou, a je známo, jak zoufale potřebuje vláda naplnit příjmovou stránku státního rozpočtu na příští rok, aby návrh rozpočtu prošel v parlamentu.

Vláda projedná "velký třesk"

Harmonogram realizace strategie posílení národohospodářského růstu, známé jako "velký třesk", a výroční zprávu a účetní závěrku Fondu národního majetku za loňský rok má v pondělí na programu vláda. Strategie "velkého třesku", kterou vláda vzala na vědomí na svém zasedání letos 2. dubna, podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Zdeňka Vorlíčka počítá minimálně se 160 miliardami korun bez účasti FNM, maximálně se potom počítá s 264 miliardami korun při zapojení FNM.

Podle informací tisku však na velký třesk půjde o 100 miliard korun méně, než se počítalo. Místo předpokládaných 100 miliard pro letošní rok je k dispozici pouze 76 miliard a ze 165 miliard pro příští rok zbyla jen polovina. Za loňským deficitem FNM, jehož příjmy loni přesáhly 43 miliard korun a výdaje 49 miliard, stojí především pomalejší než očekávaná privatizace státních podílů.

Spokojenost s vývojem české společnosti mírně vzrostla

Spokojenost s vývojem české společnosti v poslední době mírně vzrostla. O tom, že se situace v ČR vyvíjí správným směrem, bylo podle červnového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) přesvědčeno 39 procent Čechů oproti březnovým 35 procentům. Přesto čtvrtina českých občanů není spokojena se současným vývojem a podle více než třetiny lidí česká společnost nesměřuje nikam. Vyplývá to z výsledků šetření STEM, které v pondělí obdržela ČTK. S větším optimismem hledí na perspektivy příštích generací voliči ODS a ČSSD. S politickou situací v zemi je nyní spokojeno 42, respektive 40 procent přívrženců těchto stran. Stejný názor má také 29 procent voličů čtyřkoalice, ale jen čtyři procenta lidí sympatizujících s KSČM.

Na dotaz, zda současné změny přinesou dalším generacím lepší život, odpovědělo kladně více než 90 procent voličů ODS, 88 procent stoupenců čtyřkoalice a 81 procent sympatizantů Unie svobody. S největším pesimismem posuzuje vyhlídky dalších generací na "lepší život" voliči KSČM. Jen 18 procent z nich se domnívá, že se budoucí generace bude mít lépe než současná.

Praha je nyní hlavním městem pro pět miliónů evropských skautů

Pro pět miliónů evropských skautů a skautek je nyní Praha hlavním městem Evropy. Na 500 jejich zástupců, představitelů skautských organizací ze 44 zemí, se sešlo v Obecním domě na zahajovacím ceremoniálu Evropských skautských konferencí, které připraví společné evropské akce na příští tři roky. Starosta Junáka Jiří Navrátil připomněl, že český skauting oslaví příští rok 90 let, z toho svobodně se směl rozvíjet sotva polovinu této doby, v ostatním čase ho totalitní režimy potlačily. "Dnes bude třeba bránit se jiné totalitě - totalitě zábavy, která se spolu s pohodlím a pohodlností stává smyslem života a nejvyšší hodnotou a je jí podřízeno vše", řekl Navrátil.

Do diskuse o profesionalizaci armády se zapojil i desetiletý školák

Několik desítek lidí se do konce června obrátilo na vládního zmocněnce pro přípravu reformy českých ozbrojených sil Jaroslava Škopka. Nejmladším účastníkem diskuse na internetových stránkách ministerstva obrany byl desetiletý hoch, který se zajímal o možnou podobu své vojenské služby. S prvními výsledky práce týmu, který by měl připravit návrh způsobu profesionalizace české armády, se má vláda seznámit do konce července. Nejčastěji se hovoří přibližně o padesátitisícové profesionální armádě v horizontu několika let.

Softwarové pirátství v ČR způsobilo ztrátu na daních 172 mil. USD

Ztráta na daňových příjmech v České republice způsobená softwarovým pirátstvím činila v loňském roce 172 miliónů dolarů, což je v přepočtu zhruba 6,8 miliardy korun. Podle mezinárodní organizace sdružujících výrobce softwaru BSA (Business Software Alliance) činila míra výskytu pirátství v ČR 43 procent. Pokud se toto číslo nezmění, stoupne v roce 2004 ztráta na daňových příjmech na 229 miliónů dolarů, tedy na více než devět miliard korun. Vyplývá to ze závěrů studie společnosti Datamonitor o dopadu softwarového průmyslu na ekonomiky zemí východní Evropy. Míra používání nelegálního softwaru (tj. podíl na celkovém používání softwaru o nově prodaných počítačů) byla v roce 2000 ve východní Evropě 63 procent. Nejvyšší byla na Ukrajině, celých 89 procent. Nejlépe z výzkumu vyšla Česká republika s 43 procenty. Nejvíce se tak přiblížila západní Evropě, kde BSA odhaduje výskyt softwarového pirátství na 34 procent.

Čeští krajané zorganizovali v Humpolci benefiční koncert ve prospěch Nadace Vize 97

V Humpolci na Pelhřimovsku se v neděli večer uskutečnil benefiční koncert ve prospěch Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Koncert v tamním Spolkovém domě pořádali Čechoameričané Stanislav a Marta Kotyzovi, kteří v New Yorku před měsícem založili nadaci podporující nemocné děti a společnosti vedoucí lidi k toleranci.

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 působí hlavně v kulturní, zdravotnické, vzdělávací a sociální oblasti. Organizuje a podporuje i různé počiny na poli péče o lidská práva. Nadace se přitom snaží, v duchu svého názvu, hledat a podporovat především to, co míří do budoucna. Menšími finančními částkami podporuje Vize 97 různé organizace a jednotlivce, jejichž úsilí odpovídá její celkové intenci.

Dobrovolníci Adra odjeli na Ukrajinu pomáhat obětem povodní

Dvacet dobrovolníků humanitární organizace Adra odjelo na Ukrajinu pomáhat obětem březnových záplav. Jejich cílem je vesnice Černotisovo, ve které se po záplavách zřítilo 320 domů. V době jejich pobytu navíc přiveze česká a německá pobočka sdružení Adra pět kamiónů s bytovým vybavením, které bude rozdáno postiženým lidem, sdělil Vítězslav Vurst ze sdružení Adra.

K Mezinárodnímu dni vězňů se konal v ruzyňské věznici koncert

Klasické rockové hity skupin Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabath a Uriah Heep v podání kapely Pražský výtěr rozezněly nádvoří ruzyňské věznice, v níž je kolem tisícovky vězňů. Koncert pro ně uspořádala Arcidiecézní charita Praha při příležitosti Mezinárodního dne vězňů, který vyhlásil papež Jan Pavel II. na 9. července. Jan Oulík z tiskového oddělení charity, připomněl, že hlavní náplní práce charity ve věznicích je dopisování s vězni.

Kulturisté a policista jsou podezřelí z obchodu s narkotiky

Policie na přelomu května a června zadržela čtyři ozbrojené muže ve věku 20 až 28 let, podezřelé z výroby a distribuce efedrinu a pervitinu. Podezřelými jsou bývalí i současní reprezentanti v kulturistice s kontakty na ruský organizovaný zločin. Jedním ze zadržených je i policista pracující v Praze, sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Při domovních prohlídkách u podezřelých policie našla laboratoř na výrobu pervitinu včetně potřebných chemikálií, velké množství anabolických steroidů, ruční granát, samopal, krátké střelné zbraně a množství munice. Ve voze jednoho ze zadržených kriminalisté našli i 400 gramů pervitinu.

Kolo z českého kamiónu zabilo u polské silnice prodavačku ovoce

Kolo, které upadlo z návěsu českého kamiónu, zabilo v sobotu večer v lodžském vojvodství v centrálním Polsku jednatřicetiletou ženu, jež u silnice prodávala ovoce. Řidič o nehodě nevěděl, policie ho zadržela až řadu kilometrů od místa neštěstí. Českého řidiče policie po výslechu propustila na svobodu. Zda prokuratura vznese proti němu obvinění, rozhodne v nejbližších týdnech vyšetřovatel.

Do částečně vyhořelého domu pro matky s dětmi se obyvatelé vrátí až za několik měsíců

Několik měsíců bude trvat, než se budou moci vrátit do svých bytů nájemníci azylového domu pro matky s dětmi v Praze na Černém Mostě, v němž v neděli ráno hořelo. Městský úřad zajišťuje náhradní ubytování přibližně 100 lidem. Při požáru byla těžce popálená tříletá holčička, jejíž stav je podle zdravotníků vážný. Škoda na domě přesáhne podle hasičů tři milióny korun. Požár, který ráno vznikl v dětském pokoji v půdní nástavbě, zničil 12 bytů a dalších 40 bytů poničila voda, kterou hasiči požár likvidovali.

Loni spáchalo sebevraždu téměř 1650 Čechů

Téměř 1650 Čechů spáchalo loni sebevraždu. Na svých internetových stránkách to uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky. Podle něj byl "typickým sebevrahem" ženatý muž ve věku 45 až 49 let, který v pondělí ze zdravotních důvodů zvolil jako způsob provedení sebevraždy oběšení. Nejvíce sebevražd na 100.000 obyvatel bylo mezi lidmi nad 85 let, u mužů 104,5 případu, u žen 28,3. Dlouhodobě je u obou pohlaví nejčastější oběšení, následuje sebevražda střelnou zbraní a skok z výšky. Sebevražd loni přibylo u lidí s maturitou a vysokoškoláků, výrazně stoupl počet sebevražd u nezaměstnaných a studentů. Proti roku 1999 se změnilo pořadí sebevražedných motivů. Na prvním místě bylo duševní onemocnění, následovaly zdravotní problémy a tělesná vada, třetí místo zaujímaly konflikty a rodinné problémy.

Posledního dne sjezdu jehovistů se zúčastnilo přes 9000 lidí

Závěrečného dne třídenního oblastního sjezdu náboženské společnosti svědkové Jehovovi se zúčastnilo více než 9000 delegátů, kteří se věnovali vzdělávacímu programu vycházejícímu z Bible. V českých zemích má státem registrovaná náboženská společnost svědkové Jehovovi bezmála dvacet tisíc členů a další tisíce sympatizantů. Jejich sjezdy se konají pravidelně od roku 1990.

Nad Českou republikou se v noci ze soboty na neděli přehnala vichřice

Českou republikou se v noci na neděli přehnala vichřice. Nad středními Čechami napáchala škodu za více než 400 tisíc korun. V Komárově na Berounsku zapálil blesk střechu jednoho domů. V Lužné u Rakovníka spadl strom na motorový vlak. Vychřice vyvrátila stromy a poškodila střechy. Nejsilnější náraz větru - zhruba 120 kilometrů za hodinu - zaznamenali meteorologové na Milešovce. Bouře s hustým deštěm a krupobitím postihla v Karlovarském kraji nejhůře Chebsko, kde hasiči ještě během neděle likvidovali její následky. Rozsáhlé oblasti byly bez elektřiny, padající stromy zasáhly místy i telefonní vedení.

Při nehodě vlaku na Jindřichohradecku vznikla škoda milión korun

Až v nedělních ranních hodinách byl obnoven provoz na železniční trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí, na které v sobotu večer vykolejil asi tři kilometry před zastávkou Třeboň osobní vlak. České dráhy zatím odhadují škodu na nejméně jeden milión korun. Při nehodě bylo lehce zraněno pět lidí. Příčinou vykolejení byl vichřicí vyvrácený strom, který padl na trať. Strojvedoucí motorové soupravy uviděl strom za zatáčkou na vzdálenost 100 metrů, zatáhl rychlobrzdu, ale vlak již nestačil zastavit a ten v rychlosti 70 kilometrů za hodinu do stromu narazil.

Václava Havla dnes očekávají organizátoři karlovarského filmového festivalu

Příjezd prezidenta Václava Havla do dějiště mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dnes očekávají jeho organizátoři. Havel je v těchto dnech s rodinou v nedalekých Františkových Lázních, kde na doporučení svého osobního lékaře Ilji Kotíka odpočívá a užívá v místních lázních některé léčebné kůry. Podle aktuálních informací se zatím na karlovarské přehlídce akreditovalo téměř osm tisíc návštěvníků. Za první tři dny festivalu se uskutečnilo 118 filmových představení pro téměř 35.000 lidí. Polovina všech projekcí byla zcela vyprodána.

Rušný noční život doprovází i letos mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Když projekce záhy po půlnoci utichají, pokračuje přehlídka ruchem v klubech a na recepcích, jichž distributoři, zahraniční produkce a sponzoři připravili na dvě desítky. Sponzorská auta se při rozvážení znavených hostů do hotelových postelí nezastaví do časného rána. Lázeňští pacienti by se asi divili, co se v noci na neděli dělo v prostorách Vřídelní kolonády, kam během dne chodí popíjet léčivou minerálku. Na party ve stylu disco se tu bavili např. Karel Gott, Lucie Bílá, spisovatel a předseda redakční rady Playboye Arnošt Lustig, dirigent Libor Pešek a další.

Představit své nejnovější dílo - celovečerní hudební dokument nazvaný Super 8 Stories - a zahrát se svou kapelou, jíž je film věnován, přijel na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech sarajevský rodák a absolvent režie na filmové fakultě v Praze Emir Kusturica. Jeho snímek není jen výpovědí o kapele No Smoking Orchestra, v níž Kusturica hraje se svým synem Stiborem. Příští film bude točit napřesrok na základě skutečných událostí v Bosně z poslední války.

Host karlovarského festivalu, britský herec Ben Kingsley, uspořádal v divadle Husovka tvůrčí dílnu pro studenty uměleckých škol. Trvala tři hodiny a doplnil ji čtyřicetiminutovou projekcí sestřihu několika svých filmů. Věhlas Kingsleymu přinesla role v životopisné filmové fresce Gándhí, za niž dostal v roce 1982 Oscara. O deset let později byl na něj nominován za výkon v gangsterce Bugsy. Na jaře v Čechách natáčel film inspirovaný Deníkem Anny Frankové. Na karlovarském festivalu uvede Kingsley 10. července britsko-španělský snímek Sexy bestie zařazený do sekce Horizonty. V závěru převezme cenu za přínos světové kinematografii.

Hollywoodská studia utratila loni v Praze přes 200 miliónů dolarů

Hollywoodská studia utratila loni v České republice podle britského časopisu The Economist přes 200 miliónů dolarů. Střední Evropa se tak stává vedoucí silou ve světovém filmovém průmyslu. Praha je po Londýně druhé největší evropské centrum, kde se točí filmy pro Hollywood. Nad tím, jak podpořit tento vývoj, se na karlovarském festivalu zamýšleli producenti se zkušenostmi v této oblasti. O tom, že podmínky k natáčení amerických producentů v ČR by měla zlepšit řada administrativních opatření, hovořila generální konzulka ČR v Los Angeles Zdenka Gabalová.

Česká kajakářka Hošková vybojovala na MEJ slalomářek stříbro

Česká kajakářka Kateřina Hošková vybojovala na juniorském mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Čunově na Slovensku stříbrnou medaili. Titul získala Němka Katharina Volkeová. Další medaili pro ČR vybojovali deblisté Martina Hammer s Ladislavem Vlčkem, kteří skončili na třetím místě. Bronzovou medaili pro českou výpravu vybojoval v neděli také kajakář Lukáš Kubričan. Česká republika skončila v pořadí zemí na šestém místě se dvěma stříbrnými a třemi bronzovými medailemi.

Strnadová a Knebel vyhráli SP ve sjezdu na divoké vodě

Kajakáři Michaela Strnadová a Robert Knebel vyhráli Světový pohár ve sjezdu na divoké vodě. O celkovém prvenství v seriálu rozhodli ve finále v rakouském Loferu, kde oba vyhráli po jednom závodu.

Čeští duatlonisté vyhráli na mistrovství Evropy závod štafet

Čeští duatlonisté vyhráli na evropském šampionátu v portugalské Mafře závod štafet. Tým ve složení Štěpán Chroustovský, Petr Minařík a Daniel Fekl triumfoval na tratích 2,5 km běhu, 8 km jízdy na kole a 1,25 km před Španělskem a Portugalskem. Trojice juniorů Lukáš Erben, Marek Matyáš a Martin Pejsar si vedla jen o trochu hůře, když podlehla pouze Španělsku. Sbírku medailí zkompletovaly juniorky Petra Šípová, Kateřina Loubková a Eva Štroblová, které obsadily třetí místo za Anglií a Portugalskem.

Jachtařka Šmídová vybojovala na mistrovství světa bronz

Česká jachtařka Lenka Šmídová získala v sobotu bronzovou medaili na mistrovství světa v olympijské třídě Evropa. Na třetí místo se Šmídová v portugalské Vilamouře posunula díky vítězství v poslední dvanácté jízdě. Titul patří Fince Sari Multalaové, stříbro vybojovala Nizozemka Carolijn Brouwerová.

Brankář Dušan Salfický podepsal kontrakt s klubem New York Islanders

Česká hokejová reprezentace přišla o další oporu. Brankář Dušan Salfický neodolal vábení NHL a podepsal roční kontrakt s klubem New York Islanders. Finanční podmínky smlouvy nebyly zveřejněny, ale dosavadní klíčový hráč Plzně přiznal, že musel ze svého původního požadavku, kterým byl roční plat kolem 750.000 dolarů, částečně slevit.

Novák s Riklem prohráli ve finále wimbledonské čtyřhry

Český tenisový pár Jiří Novák a David Rikl nezvládl ve finále Wimbledonu udělat poslední krok k zisku prvního grandslamového titulu v historii českého tenisu v mužské čtyřhře. V utkání, které bylo rozehráno už v sobotu, podlehli ve čtyřech setech Američanům Donaldu Johnsonovi a Jaredu Palmerovi. V sobotu bylo finále mužské čtyřhry přerušeno kvůli dešti v prvním setu za stavu 4:4. V neděli Novák s Riklem ve zbytku první sady nezískali ani hru, druhý set sice vyhráli 6:4, ale v dalších dvou se prosadili soupeři.

A jaké bude počasí?

Bude oblačno, až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 21 až 25 stupňů Celsia.