Zprávy Radia Praha

Na britské kontroly v Ruzyni dohlížel Český helsinský výbor

Poklidná atmosféra vládla v pondělí dopoledne u britského kontrolního stanoviště na ruzyňském letišti v Praze. Práci imigračních úředníků mohli poprvé od zavedení kontrol před téměř třemi týdny sledovat ochránci lidských práv. Romové, proti jejichž odletům jsou kontroly zaměřeny, podle některých ochránců ale už začali vyčkávat na jejich zrušení, nebo volí jiné způsoby odjezdu z republiky. Britové v pondělí zatím nikomu nebránili v odletu, řekla krátce před polednem Jana Chržová z Českého helsinského výboru. Naopak například v neděli podle ní úředníci znemožnili odjezd manželce jednoho z britských občanů. Dnes se podle Chržové žádní Romové přes imigrační pracovníky ani nepokusili dostat. Větší smysl by podle ochránců práv měla jejich přítomnost na Ruzyni v době, kdy tam Britové kontroly zavedli a desítkám Romů znemožnili odlet. Ochránci se snaží monitorovat situaci i u odletů do Irska, kam České aerolinie odmítly vpustit několik Romů.

Ochránci lidských práv u Britů v Ruzyni již asi nebudou

Lidé z Českého helsinského výboru již zřejmě nebudou sledovat britské imigrační úředníky přímo na stanovišti v Ruzyni, kde úředníci kontrolují české občany cestující do Británie. Zástupci britského velvyslanectví v Praze a představitelé Českého helsinského výboru se totiž na schůzce nedohodli na pokračování této praxe, která přitom začala teprve v pondělí. Řekl to mluvčí britského velvyslanectví Zbyněk Havránek. Spolupráci podle něj velvyslanectví vyhodnotilo jako úspěšnou. Jejímu případnému opakování by ale muselo předcházet další konkrétní jednání, uvedl.

Novináři marně čekali demonstranty před britským velvyslanectvím

Televizní štáby, fotografové a další novináři v pondělí před polednem marně čekali před britským velvyslanectvím v Praze na zahájení demonstrace proti britským kontrolám na ruzyňském letišti. Akci přišlo podpořit jen sedm mladých lidí, z organizátorů, jimiž měla údajně být romská organizace Europa Roma, se nedostavil nikdo. Protest nebyl ohlášen, policisté postávající před zastupitelským úřadem ale pro jistotu zahradili přístup k němu zátarasy. Hloučky novinářů a kamery vzbuzovaly jen zájem turistů, kteří ulicí mířili na Pražský hrad. Skupinka mladých lidí s velkým anglicky psaným transparentem: "I vy jste odpovědní za smrt Ota Absolona" míní, že prostředí v Česku je rasistické. Dokládají to například právě nedávnou vraždou Roma Absolona jedenadvacetiletým skinheadem ve Svitavách.

Pokojná romská demonstrace proběhla pouze před konzulátem České republiky v Košicích

Fiaskem skončila na pondělní dopoledne ohlašovaná série romských demonstrací proti rasové diskriminaci, která se měla souběžně uskutečnit v Košicích, Bukurešti, Varšavě, Praze a Londýně. Místo očekávaných několika stovek protestujících Romů v různých městech se nakonec protest konal pouze v Košicích, kde se před budovou generálního konzulátu České republiky sešly jen asi dvě desítky Romů. Ti pokojným způsobem dali najevo svůj nesouhlas s projevy údajné rasové diskriminace v Česku, na Slovensku, ale i ve členských zemích Evropské unie. Na průběh protestu dohlíželi před budovou konzulátu dva členové úřadu pro ochranu ústavních činitelů, ale také příslušníci státní a obecní policie. Předseda Rady Romů Jozef Červeňák přečetl otevřený dopis adresovaný prezidentovi České republiky Václavu Havlovi a české vládě. Romové v dokumentu ostře kritizují rasově motivované útoky na příslušníky svého etnika v České republice a praktiky britských úředníků na letišti v Praze, které považují za diskriminační. Za nepřípustné označili Romové, aby britští úředníci s tichým souhlasem české vlády bránili Romům ve vstupu do letadel směřujících do Londýna. V této souvislosti vyslovili očekávání, že Havel se vahou svého postavení a osobnosti zasadí o to, aby byly tyto projevy vůči Romům "rychle a rázně" ukončeny.

Havel minulý týden uvedl, že jej některé okolnosti kontrol na letišti zneklidňují. Zároveň zdůraznil, že při kontrolách je nutné respektovat lidská práva a právo na ochranu osobních údajů. Za nejvážnější na celé věci považuje český prezident její příčiny, především stupňující se rasistické a diskriminační postoje většinové společnosti vůči Romům. Představitelé slovenských Romů po zveřejnění výzvy před českou misí v Košicích odevzdali protestní dopis generálnímu konzulovi v Košicích Josefu Byrtusovi, který jej slíbil v nejbližších dnech odeslat do Prahy. Na dotaz ohledně nízké účasti Romů na protestu a ohledně toho, že kromě Košic se demonstrace v ohlášeném termínu nekonaly, Červeňák uvedl, že mu není známo, proč se tak stalo. Dodal, že se bude snažit zjistit, proč výzva uspořádat protestní shromáždění u Romů v jiných zemích nevyvolala žádnou odezvu.

Romové jsou spokojeni s jednáním s Cibrianem

Spokojenost vyjádřil mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa po setkání s šéfem delegace Evropské komise v České republice Ramirem Cibrianem, s nímž jednali o britských kontrolách na letišti v Ruzyni. Velvyslanec Evropské unie v České republice nicméně po setkání řekl, že Evropská komise se omezí jen na sledování situace a zdůraznil, že letištní kontroly jsou výsledkem dohody dvou suverénních států - České republiky a Velké Británie. Podle Gini ocenil velvyslanec Evropské unie v Česku fakt, že kontroly na letišti sleduje Český helsinský výbor. Romští předáci předali Cibrianovi dopis, v němž vyjadřují znepokojení nad situací romské menšiny v Česku. Giňa připomenul růst počtu rasově motivovaných trestných činů, o němž svědčí statistiky ministerstva vnitra i nedávnou rasově motivovanou vraždu ve Svitavách.

Romové tlumočili kancléři Mathému obavy z šíření rasismu v Česku

Obavy Romů z šířícího se rasismu v Česku tlumočili na Pražském hradě vedoucímu prezidentské kanceláře Ivu Mathému zástupci tří romských iniciativ. Jeho prostřednictvím požádali prezidenta Václava Havla o morální podporu a kroky ke smíru mezi romskou menšinou a většinovou společností. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka měla schůzka pouze informativní charakter. "Romové nic nepřinesli a nic nepředali. Chtěli se ujistit o postoji prezidenta," uvedl Špaček. Přestože romští představitelé schůzku s hlavou státu nepožadovali, mluvčí v budoucnu případné setkání nevyloučil.

Počet odmítnutých zájemců o odlet výrazně poklesl

Britské velvyslanectví v Praze potvrdilo, že počet odmítnutých zájemců o odlet do Británie z Ruzyně v posledních dnech výrazně poklesl. "Dramaticky současně poklesl počet žádostí o azyl od českých občanů přímo v Británii," řekl mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek. "Britská strana se domnívá, že opatření byla účinná," dodal ke kontrolám, které v Ruzyni zavedli před zhruba třemi týdny britští imigrační úředníci. Ti podle něj dosud odmítli asi 120 zájemců o odlet do Británie. Před týdnem to bylo jen o dvacet méně. Kontroly Londýn zavedl, aby zabránil českým Romům žádat v Británii o azyl. K britským letištním kontrolám a dosavadním výsledkům dlouhodobého vyjednávání s londýnskými ministry se na mimořádné úterní tiskové konferenci vyjádří český ministr zahraničí Jan Kavan. Před novináře předstoupí, přestože má být oficiálně na dovolené. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil odmítl potvrdit spekulace, že by Kavan mohl oznámit datum ukončení ruzyňských kontrol.

Prezident schválil jako velvyslance při OSN náměstka Kmoníčka

Důležitou funkci českého velvyslance při OSN začne letos plnit současný náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Prezident Václav Havel jeho nové působení již schválil. Kmoníček by se měl velvyslanecké funkce ujmout na podzim. Česká televize v neděli uvedla, že Kmoníček patří mezi diplomaty, kterým zatím prezident nepodepsal jmenovací listiny, dále jmenovala ještě například bývalého velvyslance v Jugoslávské svazové republice Ivana Bušniaka, který by měl zamířit do Řecka. Bušniak stál u zrodu česko-řecké iniciativy, která v době kosovské krize projevovala vstřícnost vůči Srbsku a byla negativně přijata například ve Spojených státech. Kmoníček působí na ministerstvu zahraničí od poloviny 90. let. Zastával tam například funkci vrchního ředitele sekce Ameriky, Asie a Afriky. Před tím vystudoval moderní arabštinu, angličtinu a hudbu. Působil též jako vysokoškolský učitel a postrgraduálně studoval v Izraeli.

STEM: Většina Čechů je pro přijímání uprchlíků ohrožených válkou

Velká většina, 85 procent Čechů soudí, že ČR by měla poskytovat azyl uprchlíkům ze zemí, kde zuří válečný konflikt. Pro přijímání cizinců pronásledovaných ve svých zemích z důvodů politických, rasových, náboženských či národnostních se vyslovilo 70 procent respondentů. Zhruba každý druhý dotázaný má za to, že český stát by měl být shovívavý i k lidem, kteří utíkají ze zemí postižených zoufalou hospodářskou situací. Vyplývá to z výsledků červnového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM), které má ČTK k dispozici. Proti přijímání jakýchkoli uprchlíků, byť by k emigraci měli vážný důvod, se podle průzkumu staví jen jeden člověk z deseti. Menší ochotu dát běžencům šanci mají lidé se základním vzděláním. Naopak s rostoucím vzděláním stoupá i tolerance k žadatelům o azyl.

Rakouská vláda se cítí zprávou Evropské unie k Temelínu posílena

Rakouská vláda se cítí vyzněním zprávy expertů Evropské unie k jihočeské jaderné elektrárně Temelín posílena ve svých pozicích a hodlá proto zesílit tlak vůči Praze. Prohlásil to koordinátor rakouského ministerstva zahraničí pro rozšíření Evropské unie Martin Sajdik pro vídeňský deník Die Presse. Svůj optimismus údajně čerpá ze zprávy odborníků unie. Ta sice z formálního hlediska představuje pouze výčet problémů vytyčovaných rakouskou stranou a české odpovědi na ně. Zároveň však cituje některé evropské normy z dané oblasti. "Tím se nám podařilo vytvořit jakési 'náhradní acquis communautaire' k bezpečnosti jaderných zařízení. Dosavadní tvrzení (přívrženců atomu), že EU nemá žádné společné normy pro bezpečnost jaderných reaktorů, už tak není pravdivé," zdůraznil Sajdik. Poukázal také na usnesení Rady ministrů EU k ochraně životního prostředí a jaderné bezpečnosti (i když nemají charakter zákonných norem), které se podařilo prosadit v době rakouského předsednictví v unii v druhém pololetí 1998. Česká vláda podle jeho názoru postupovala chytře, když vyšla vstříc rakouským požadavkům a přistoupila na takzvaný proces z Melku. V tomto rakouském městečku se loni v prosinci dohodli šéfové vlád obou zemí, že se uskuteční prověrka bezpečnosti elektrárny a jejího vlivu na životní prostředí za zprostředkování EU. Rakousko ale při uzavírání procesu, které se očekává letos na podzim, nehodlá nijak ustupovat.

Jihočeští taťkové zvou hornorakouského hejtmana do Temelína

Na úterní tiskovou konferenci, kterou v Temelíně pořádá vedení jaderné elektrárny, zvou členové sdružení Jihočeští taťkové hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera. Uvádějí to v otevřeném dopise, který hejtmanovi odeslali v závěru minulého týdne. Reagují v něm na Pühringerovu výzvu české vládě a společnosti ČEZ, aby se zřekly dalších zkoušek turbosoustrojí prvního bloku Temelína. Současně se hornorakouského hejtmana ptají, zda do dialogu (mezi Českem a Rakouskem) patří hraniční blokády, utrácení desítek miliónů šilinků z veřejných prostředků na protitemelínské kampaně a vystupovaní domnělých expertů, jejichž jména v evropské odborné komunitě nikdo nezná. V závěru otevřeného dopisu zdůrazňují, že Pühringerův postoj k Temelínu je ve stále větším rozporu s poznatky odborníků a názory mezinárodních institucí, jako jsou OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), Evropská unie, WENRA (Sdružení západoevropských jaderných dozorných zařízení), či MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii).

Štěpnou reakci by v Jaderné elektrárně Temelín mohli její pracovníci obnovit ve čtvrtek

Štěpnou reakci by v prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín mohli její pracovníci obnovit ve čtvrtek, odhadla šéfka dozorčího úřadu Dana Drábová. Podle vyjádření dobře informovaného zdroje pro ČTK však technici říkají, že to ve čtvrtek ještě nebude. Nyní se před opětovným spuštěním reaktoru v prvním bloku dělají předprovozní kontroly. Problémy nejsou, uvedl i mluvčí Temelína Milan Nebesář. Štěpnou reakci v prvním bloku zastavil provozovatel elektrárny, a.s. ČEZ, počátkem května kvůli opravě turbíny. Ta je po opravě tří nízkotlakých dílů smontovaná a její olejová regulace seřízená. V pátek primární okruh prvního bloku úspěšně prošel tlakovou zkouškou při teplotě vody 120 stupňů Celsia a tlaku 17,6 megapascalu. Při ní pracovníci dodavatelských firem také přezkoušeli svary hlavního cirkulačního potrubí.

Z kralupské rafinerie uniklo v pondělí 500 kilogramů propylenu

Zhruba 500 kilogramů hořlavé látky propylen uniklo v pondělí ráno do ovzduší z areálu České rafinérské v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku. Oblak plynu se hasičům podařilo rozptýlit nad polem mimo objekty. Při havárii, kterou způsobila technická závada, nikdo nebyl zraněn. Řekla to mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Havárie vznikla v 05:45 v provozu skladů kapalných plynů při plnění vlakové cisterny na koleji. Další šetření nehody bude mít na starosti havarijní komise firmy.

Po smrti ošetřovatele upravuje královédvorská zoo pavilon slonů

Technici v zoologické zahradě ve Dvoře Králové upravují pavilon slonů tak, aby ošetřovatelé nepřicházeli do přímého kontaktu se zvířaty. Vedení zoo tak reaguje na sobotní útok nemocné slonice, která smrtelně zranila čtyřiačtyřicetiletého ošetřovatele. Slonice budou mít nyní vlastní boxy vymezené mřížemi. V nich se budou pohybovat volně, bez řetězu. Do výběhu je budou ošetřovatelé vpouštět vraty ovládanými zvenčí. V podobném zařízení byl dosud pouze sloní samec. Samice byly upoutány dvěma řetězy za nohy. Jedna z nich v sobotu ošetřovateli, který jí dával injekci, řetězem podrazila nohu a pak jej napadla kly. Muž po převozu do nemocnice zemřel. Případem se zabývá i královédvorská policie, která čeká na výsledek pitvy. Mluvčí trutnovské policie Iva Hanušová řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by měl případ charakter trestného činu, a proto jej policie pravděpodobně odloží.

V Týnci nad Sázavou se chystá festival na podporu vozíčkářů

Benefiční hudební festival Sázavafest na podporu vozíčkářů se uskuteční v sobotu v Týnci nad Sázavou na Benešovsku. Výtěžek bude věnován na dostavbu a provoz pražského centra, v němž se lidé na vozíku učí soběstačnosti. Organizátoři očekávají zhruba 2000 návštěvníků. Festival se uskuteční v zahradě kulturního domu. Oficiální program začne v sobotu v 11 hodin, ale již v pátek večer se zde uskuteční úvodní jam session v podání některých aktérů tohoto projektu. V sobotním hudebním maratónu vystoupí například kapely Monkey Business, Tata Bojs, Polemic, Walk Choc Ice, Plexis, Dust, Satelit Kanibal a Vypsaná fixa. Divákům se představí i šermířská skupina Červená Kumpanie. Po koncertu kapely Monkey Business bude následovat série vystoupení funky skupin, které budou hrát až do nedělních ranních hodin. Organizátoři plánují, že by se Sázavafest mohl stát každoroční akcí.

Inspekce prověřuje kvůli černému obchodu původ orlů v zajetí

Původ všech orlů držených v zajetí prověří do konce roku Česká inspekce životního prostředí. Kontrolami dokladů ale i krevními testy chce zamezit obchodu s těmito vzácnými a chráněnými dravci. Přímým důvodem kontrol chovu orlů v České republice jsou případy vykrádání hnízd na Slovensku českými občany. "Zatím inspekce odebrala vzorky krve více než 20 orlů skalních a mořských," informovala mluvčí inspekce Eva Rolečková. Loni inspekce stejným způsobem prověřila všechny chované sokoly a rarohy. Kontrola prověřila chovy celkem 73 majitelů a zjistila nedostatky v evidenci o dočasném přenechání jedinců a v záznamech o hnízdění. K nejzávažnějším nedostatkům patří i neplnění podmínek nezaměnitelného označení, které má zamezit záměně legálně a nelegálně získaných jedinců. Od začátku kontrol odebrala nebo zajistila inspekce sedm nelegálně držených dravců: jestřáby, výry a jednoho orla skalního. Za nedodržování podmínek chovu i nelegální držení dravců mohou chovatelé dostat pokutu až 50.000 korun.

Sport

Z druhého místa bude útočit Tomáš Dvořák na třetí desetibojařský titul mistra světa v řadě. Po prvním dnu má bývalý světový rekordman na svém kontě 4637 bodů a ztrácí jediný bod na vicemistra světa Deana Maceyho z Velké Británie, který zakončil první den soutěže osobními rekordy ve výšce a na čtvrtce.

Roman Šebrle, kterého od druhé disciplíny trápí bolesti v levém třísle, je čtvrtý za Noolem se ziskem 4337 bodů. Naopak skvěle rozjetý má desetiboj třetí český reprezentant Jiří Ryba, který je čtrnáctý se 4158 body a po osobních rekordech ve skokanských disciplínách má náskok na své maximum téměř sto bodů.

Tenistka Daniela Bedáňová postoupila do druhého kola turnaje v Los Angeles. Česká hráčka v prvním kole akce WTA Tour, dotované částkou 565.000 dolarů, porazila Janet Leeovou z Tchaj-wanu po boji 6:4, 3:6 a 6:2. V duelu o postup do třetího kola se Bedáňová střetne s třináctou nasazenou Barbarou Schettovou z Rakouska.

A na závěr ještě krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, na severozápadě občas, jinde místy, na jihovýchodě ojediněle přeháňky. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 19 až 23, v 1000 m na horách kolem 14 stupňů Celsia.