Zprávy Radia Praha

Přesunutím Hradní stráže pod armádu se podle ministra obrany ušetří stamilióny

Přesunutím Hradní stráže pod resort obrany by se daly ušetřit stovky miliónů korun. Novinářům to po schůzce se šéfem sněmovního branného výboru Petrem Nečasem řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Nyní tato elitní jednotka stojí mimo armádu a podléhá prezidentovi. Právě Nečas již dříve navrhoval, aby na Pražském hradě u prezidenta nesloužila zvláštní jednotka, ale aby se tam střídali vojáci z běžných vojenských útvarů. "Přiznám se, že tento návrh mě oslovuje," dodal Tvrdík. Podle jeho odhadu přijde ročně provoz Hradní stráže na přibližně 400 až 500 miliónů korun. "Pro vojáky naší armády by bylo ctí, kdyby mohli část své služby absolvovat při této čestné povinnosti. Umím si představit, že by výkon Hradní stráže plně profesionální jednotky zvládly minimálně na stejné úrovni," poznamenal. Hradní stráž se do popředí zájmu veřejnosti v poslední době dostala kvůli dalšímu skandálu. Její velitel, který u jednotky působil jako psycholog, údajně sexuálně obtěžoval několik vojáků. Již před dvěma lety se Hradní stráž potýkala s jinou aférou. Vyšetřovalo se podezření ze šikanování vojáků. I když byla všechna obvinění stažena, Hradní stráž muselo opustit několik velitelů. Podle Nečase se situace v celé armádě od vstupu do NATO zlepšuje, ale o Hradní stráži to neplatí. Podle Tvrdíka to je pochopitelné. "Hradní stráž nemá stejné podmínky, jako má armáda. Resort má k dispozici mnohem více nástrojů než náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Já mám k dispozici vojenskou policii, mám k dispozici svoji inspekci, mám k dispozici vojenské obranné zpravodajství," uvedl ministr. To jsou podle něj nástroje, které pomáhají odhalovat nešvary v armádě, jako jsou například šikana či drogy.

1. česko-slovenský prapor KFOR se plně zapojil do operačního úkolu

První česko-slovenský prapor v mezinárodních jednotkách KFOR v jihosrbské provincii Kosovo dokončil v těchto dnech rozšiřování operačního prostoru a zapojil se plně do operačního úkolu Mezinárodní brigády střed. Rozšíření operačního prostoru praporu vyplývá ze závazku, který na sebe zvýšením počtu vojáků v misi KFOR společně vzaly Česká a Slovenská republika. Původní jednotka, čítající dvě stovky vojáků, se rozšířila na prapor, což představuje navýšení o 300 vojáků. Prapor, který byl založen loni na podzim a v Kosovu začal působit letos v březnu, nyní tvoří 400 českých a 100 slovenských vojáků. Operační prostor praporu má nyní rozlohu 435 kilometrů čtverečních a jeho součástí je přibližně 90 kilometrů administrativní hranice mezi Kosovem a vlastním Srbskem. Zatímco původní rota byla podřízena britskému praporu Queen's Royal Hussars, je 1. česko-slovenský prapor podřízen přímo veliteli Mezinárodní brigády Střed.

Kavkazská redakce Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda začne vysílat ve středu

Kavkazská redakce rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, financované Spojenými státy, začne z České republiky vysílat avarsky, čečensky a čerkesky ve středu v 19:00 středoevropského letního času. Relace bude hodinová a bude se opakovat následující den v 06:00, řekla mluvčí rádia Sonia Winterová. Ruské ministerstvo zahraničí předalo americkému konzulovi v Moskvě proti čečenskému vysílání protest. Vysílání z pražské budovy rádia mělo začít již 28. února. Po zásahu americké vlády bylo ale odloženo. Ředitel stanice Thomas Dine tehdy agentuře Reuters řekl, že se "stalo obětí americko- ruských vztahů". Česká strana od loňského teroristického útoku na USA s Američany jedná o přesídlení stanice mimo centrum Prahy. Rádiu však zatím žádný z nabízených objektů nevyhovoval. Podle Winterové jednání nepokročila. Nevyloučila brzské jednání s ministrem zahraničí Janem Kavanem, termín však nebyl stanoven.

Rozpočet v březnu s deficitem takřka 16 miliard korun

Na 15,7 miliardy korun se ke konci března snížil deficit státního rozpočtu, když koncem února schodek činil 24,9 miliardy korun. Za tři měsíce loňského roku přitom stát hospodařil s přebytkem 2,4 miliardy korun. Rozpočtové příjmy činily ke konci letošního března 148,8 miliardy a výdaje 164,5 miliardy korun. ČTK informace poskytlo tiskové oddělení ministerstva financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 46,2 miliardy Kč, celkové příjmy by měly dosáhnout 690,4 miliardy korun a výdaje 736,6 miliardy. Ekonomové považují letošní očekávané příjmy rozpočtu za nadhodnocené.

Zneužívání dekretů by mohlo narušit stabilitu v Evropě

K otázkám jako jsou takzvané Benešovy dekrety je zapotřebí přistupovat s rozvahou, protože by mohlo dojít k narušení stability v Evropě. Vyplývá to z vyjádření představitel Panevropské unie na Slovensku a Panevropského hnutí Rakouska, které zazněly na tiskové konferenci v Bratislavě. "Nemělo by se hýbat výsledky druhé světové války. Jakmile bychom tohle rozkývali, stabilita Evropy může být vážně ohrožena. Myšlenka sjednocené Evropy byla znovu obnovena díky tomu, že Evropa se dokázala sjednotit v protifašistickém boji. Benešovy dekrety byly výsledkem vlivu a dohod vítězných mocností," řekl předseda Panevropské unie na Slovensku Juraj Stern. Rovněž podle dalšího zástupce Panevropské unie na Slovensku Juraje Alnera poválečnou legislativu nelze měnit. Přimlouvá se však za diskusi, které by se měli zúčastnit Slováci, Maďaři, Češi, sudetští a karpatští Němci a Rakušané. Také generálnímu tajemníkovi Panevropského hnutí Rakouska Rainhardu Kloučkovi se zamlouvají další jednání a vyslovil se rovněž pro historické rozpracování problematického tématu.

Ministr Grégr seznámí vládu se spouštěním Temelína ve 4. čtvrtletí

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr seznámí na středečním zasedání vládu s postupem spouštění jaderné elektrárny Temelín ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z materiálů, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Materiál předkládaný ministrem informuje o pracích prováděných na prvním a druhém bloku od 1. září do 31. prosince. V tomto období byly na prvním bloku dokončeny zkoušky na hladině 75 procent a téměř dokončeny zkoušky v etapě výkonu do 90 procent. Ta skončila 3. ledna 2002, uvádí MPO. Dokument se zabývá také druhým blokem, kde se ve čtvrtém čtvrtletí prováděla etapa neaktivního vyzkoušení a byla zahájena podetapa revize, která byla dokončena v únoru 2002. Následovala zavážka paliva, která skončila 11. března.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne vládě zachovat ochranu domácího trhu s cukrem

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne ve středu vládě zachovat opatření na ochranu domácího trhu s cukrem před dovozy až do 11. března 2003, jak stanovuje původní nařízení z roku 1999. Nová úprava pouze snižuje minimální částku cla na 13,5 koruny proti dosavadním 14 korunám na kilogram. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem zemědělství přezkoumalo nezbytnost dalšího uplatňování ochrany trhu v souladu s domácí právní úpravou a mezinárodními závazky České republiky. Ty tento postup vyžadují v polovině trvání ochranného opatření přijatého na dobu delší než tři roky. Podle ministerstva zemědělství by zrušení ochrany mohlo cukrovarnickému odvětví a následně i pěstitelům cukrovky způsobit existenční problémy. Do návrhu se také promítají změny v seznamu rozvojových a nejméně rozvinutých zemí a upřesňuje se v něm způsob otevírání celních kvót.

Fond chyboval při převodech půdy na rodinu ministra Fencla

Pozemkový fond několikrát chyboval, když převáděl pozemky na rodinu ministra zemědělství Jana Fencla. Je to závěr dozorčí rady fondu, která zahájila šetření záležitosti loni na podzim. Podle předsedy rady Jaroslava Palase sice skupina radních, která věc prověřovala, konstatovala porušení metodických pokynů, neshledala však porušení zákona. Pozemkový fond se bude po obdržení zápisu z jednání dozorčí rady jejím nálezem zabývat. Podle rady byl porušen metodický pokyn pro převod majetku tím, že manželé Fenclovi jako žadatelé o směnu nedoložili, že hlavním zdrojem jejich příjmů je zemědělská výroba. Nedodržení metodických pokynů shledala dozorčí rada také v tom, že předmětem převodu na základě restitučních nároků se staly pozemky zastavěné budovami (či přilehlé) ve vlastnictví firmy Slovácký statek, s.r.o. Jejím společníkem je syn ministra Lukáš Fencl. Fond přitom podle svých předpisů nemá zařazovat plochy zastavěné budovami ve vlastnictví osob a související plochy do nabídky pro vypořádání nároků. Chybou dále podle rady bylo to, že fond pozemky směnil bez vyjádření obce, které metodický pokyn výslovně vyžaduje. Ministr Fencl stojí v čele prezidia Pozemkového fondu.

Na vojnu ve středu narukuje dalších šest tisíc nováčků

Přibližně 6000 mladých mužů si ve středu poprvé oblékne vojenskou uniformu. U útvarů nahradí zhruba 4260 vojáků základní služby, kteří na vojnu nastoupili právě před rokem a 26. března kasárna opustili. Armáda povolává brance čtyřikrát ročně - v lednu, dubnu, červenci a v říjnu. Základní vojenská služba trvá 12 a náhradní tři měsíce. Pokud povolanec nevlastní takzvanou modrou knížku, která ho zprostí výkonu vojenské služby, může se rozhodnout nastoupit civilní službu. Civilní služba trvá 18 měsíců. Mladí muži se této povinnosti zřejmě nadobro zbaví. Politici totiž stále častěji hovoří o vytvoření profesionální armády. Na to si však branci budou muset přibližně ještě pět let počkat.

Společnost Člověk v tísni pokračuje v humanitární pomoci v Afghánistánu

Společnost Člověk v tísni rozdává již několikátý den potravinovou pomoc obětem zemětřesení v oblasti Nahrínu na severu Afghánistánu. Podle informací pracovníků organizace postupně končí záchranná fáze operací a je třeba začít s obnovou celého regionu. Česká pomoc by se pak měla soustředit na obnovu zničených škol v oblasti. V rámci první fáze pomoci společnost Člověk v tísni již koncem minulého týdne dopravila přímo do centra zasažené oblasti konvoj devíti nákladních automobilů se sto tunami pomoci. Kromě pomoci oblasti zasažené zemětřesením opravuje společnost na severu Afghánistánu v oblasti města Mazáre Šaríf dvě desítky škol, distribuuje potraviny, léky a školní pomůcky a organizuje návrat tisíců uprchlíků do jejich původních domovů.

Poslanci pro změnu, která umožní rychle zveřejnit výsledky voleb

Bezproblémové zveřejňování výsledků červnových voleb krátce po jejich ukončení v Česku má zajistit novela volebního zákona, kterou sněmovně předložili ministr vnitra Stanislav Gross a šéf lidovců Cyril Svoboda. Vyjádření zástupců většiny parlamentních stran naznačuje, že novela má velkou šanci na rychlé schválení. Na jejím předložení se politici dohodli již 27. března. Svoboda a Gross navrhli, aby čeští krajané ve státech, které jsou časově o více než čtyři hodiny zpožděny, hlasovali již ve čtvrtek 13. a pátek 14. června. Čeští občané v Česku a krajané v ostatních zemích by volili v pátek 14. a sobotu 15. června. Výsledky by se ve všech volebních místnostech začaly počítat až poté, co skončí hlasování v republice.

Organizace Helios vyslala na Blízký východ sanitu se třemi lékaři

Mezinárodní humanitární organizace lékařů na pomoc raněným a nemocným dětem v oblastech válek a jiných krizí Helios vyslala v pondělí na Blízký východ sanitu se třemi lékaři. Zároveň se obrátila na palestinské a izraelské lékaře dvěma dopisy, které adresovala ministrům zdravotnictví Palestiny Rijádu Zaanúnovi a Izraele Nissimu Dahanovi. Helios měl od února připraveny dva mezinárodní lékařské týmy v Bulharsku a Sýrii. První odjel v pondělí do míst bojů, jsou v něm dětský chirurg, anesteziolog a pediatr, žádný Čech. V dopise palestinským lékařům vyjádřil Helios pochopení pro jejich bolest, již cítí, když je jim znemožněno poskytnout pomoc raněným. Izraelského ministra zdravotnictví vyzval, aby se jako člen vlády nekompromisně zasadil o to, aby izraelská armáda dodržovala mezinárodní konvence, nestřílela na palestinské sanity a neznemožňovala palestinským zdravotníkům poskytovat pomoc. Lékaři z Heliosu již pomáhali raněným při válečných konfliktech v Iráku, Čečensku, Bosně a Jugoslávii. Organizace má podle svých představitelů 160 členů.

Vydavatel Hitlerovy knihy se obrátil na Nejvyšší a Ústavní soud

Vydavatel českého překladu Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko se písemně obrátil na Nejvyšší i Ústavní soud. Žádá je, aby přehodnotily rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 7. Obvodní soud mu uložil podmíněný tříletý trest odnětí svobody a současně mu vyměřil pokutu dva milióny korun s tím, že když ji nezaplatí, musí na rok do vězení. Zítko zároveň obě instituce požádal, aby do doby, než rozhodnou o rozsudku, pozastavily nařízení soudu Prahy 7 z minulého čtvrtka, podle něhož musí do 15 dnů pokutu zaplatil. Uvedl, že ve stanovené lhůtě není schopen tak vysokou částku opatřit. Navíc se necítí vinen a trvá na tom, že knihu vydal jako sedmdesát let starý historický dokument, který dnes už nemůže nikoho ovlivnit. Zítkova kauza se dostala také na stůl prezidenta Václava Havla. Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl koncem února oznámil, že prezidentská kancelář obdržela tři žádosti o milost pro vydavatele Hitlerovy knihy. Zároveň ale prezident obdržel dva protesty, aby naopak Zítkovi milost neuděloval.

Kriminalisté už předali Úřad dokumentace a vyšetřování své vyjádření k Masarykově smrti

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu již obdržel vyjádření ředitele pražského Kriminalistického ústavu Jana Hlaváčka k znaleckému posudku odborníka na pády z výšky Jiřího Strause. Straus ve svém posudku dospěl k závěru, že někdejší ministr zahraničí Jan Masaryk byl zavražděn. Hlaváček řekl, že nechce závěry zveřejňovat. Někdejší československý ministr zahraničí byl nalezen mrtev 10. března 1948 pod okny svého služebního bytu v Černínském paláci. Podle oficiální verze nastupujícího komunistického režimu spáchal sebevraždu. Od začátku se ale spekulovalo o tom, že byl zabit. Straus dospěl nyní k jednoznačnému závěru, že Masaryk byl zavražděn. Ve svém posudku uvedl, že k pádu přispěla vnější síla minimálně jedné osoby.

The Times otiskl nekrolog českého letce, generála Raimunda Půdy

Britský deník The Times otiskl nekrolog generála Raimunda Půdy. Tento válečný pilot, který dvakrát utekl do Británie a pokaždé se dostal do královského letectva, zemřel 17. března v Henley-on-Thames. Raimund Půda v některých ohledech sdílel osud jiného českého pilota, generálmajora Jaroslava Sodka, který zemřel v Anglii 24. ledna. Také Sodek uprchl do Británie jednou před Hitlerem a podruhé před komunisty. Půda opustil československé vojenské letectvo už v roce 1938 a pracoval jako civilní pilot, ale po Mnichovu a obsazení zbytku Československa utekl přes Polsko do Francie, kde nalétal více než 70 hodin v boji. The Times píší, že až po pádu komunismu ho jeho vlast ocenila povýšením do generálské hodnosti. Je držitelem řady britských vyznamenání a francouzského Válečného kříže.

Turisté se mohou seznámit s dílem vynálezce bleskosvodu Diviše

S dílem vynálezce bleskosvodu, kněze Prokopa Diviše, se mohou seznámit návštěvníci muzejní expozice v Příměticích na Znojemsku. Prohlídku památníku si lze objednat na telefonu 0732/134506, řekla novinářům Jiřina Jarošová z Jihomoravského muzea ve Znojmě. V přímětické farní zahradě vztyčil v roce 1754 Diviš svůj vynález, který sám prý nazýval "povětrnostní mašina". Šlo o dřevěný stožár vysoký přes 40 metrů, opatřený kovovým křížením s krabicemi naplněnými kovovými pilinami a jehlami a ukotvený kovovými řetězy. Tím Diviš podle odborníků objevil i uzemnění. Vynálezce navrhoval, aby si takový přístroj, který "vysával elektřinu z mraků" ještě před výbojem - bleskem, postavilo každé město. Vedle bleskosvodu se věnoval dalšímu zkoumání elektřiny, dokonce se s její pomocí pokoušel i léčit. Spojil ji také se svou další zálibou - hudbou - a sestrojil unikátního předchůdce elektrofonických varhan, které využívaly k napájení strun elektrický proud.

Festival lesbické kultury Apriles se zaměří na ženy více generací

Festival ženské a lesbické kultury Apriles, který se koná od 5. do 7. dubna v Goethově Institutu v Praze, se tentokrát zaměří na rozdílné potřeby a postoje žen různých generací. Akce, jejíž letošní motto zní Žena a čas, má představit názory lesbiček, bisexuálních žen i transsexuálů a otevřít veřejnou diskusi na témata, která jsou ve společnosti stále tabu. Vedle filmů, výtvarných dílen, taneční party a vernisáží pořadatelky připravily několik diskusních fór. Zaměřeny budou na život lesbiček, feminismus, vztah církve k homosexuálům, změnu pohlaví, postoj médií k menšině gayů a lesbiček i na politiku.

Autora Broučků Karafiáta připomíná pamětní deska a výstava

Autora dětské knížky Broučci, evangelického faráře a spisovatele Jana Karafiáta, připomíná od úterý pamětní deska v ulici Na Smetance v Praze na Vinohradech, kde na počátku 20. století řadu let žil. Na Novoměstské radnici je zároveň do 14. dubna k vidění výstava dokumentující jeho život a teologické a literární dílo. Karafiát napsal Broučky jako třicetiletý během kazatelského působení ve Velké Lhotě na Valašsku. Komunistický režim se snažil knihu odsoudit k zapomnění nebo ji zbavoval křesťanského rozměru. Karafiát jako zbožný, duchovně probuzený reformovaný kazatel ve své době vzdoroval liberální teologii. Jimramovský rodák studoval v Německu a ve Skotsku. Během působení v Praze vydával Reformované noviny a připravil na základě studia hebrejštiny a dalších původních jazyků revizi textu Bible kralické. Je také autorem Reformovaného katechismu. V jeho vinohradském bytě se několik let konaly každou neděli bohoslužby.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Bude skoro jasno, s teplotami 12 až 16 stupňů, na horách kolem 9 stupňů Celsia.