Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Havel si cení vztahy NATO a Ruska

Spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem by neměla budit dojem, že bohatší severní polokoule planety se sjednocuje na úkor polokoule jižní. Na summitu 19 členských států NATO a Ruska v Itálii před tím varoval český prezident Václav Havel. Přesto i on považuje prohlubování spolupráce mezi NATO a Ruskem za důležitý a dobrý trend. "Kéž by to nebyla jen spolupráce formální či zdvořilostní, ale spolupráce praktická a skutečná, zaměřená přesně na ty konkrétní úkoly, které je účelné řešit rukou společnou a nerozdílnou," dodal Havel. "Myslím si, že má-li soudobá planetární civilizace úspěšně odvrátit různá velká nebezpečí, které se nad ní v důsledku jejího závratného, leč poněkud jednostranného rozvoje vznášejí, pak musí všechny velké entity dnešního světa spolu těsně spolupracovat jako rovnoprávní partneři," poznamenal Havel. Svůj projev přednesl jako pátý řečník. Podle Havla by Severoatlantická aliance měla, podobně jako prohlubuje svou spolupráci s Moskvou, rozšiřovat vztahy také s dalšími oblastmi světa. "Tak či onak by se měla sjednocovat celá planeta," zdůraznil. Po míru, svobodě a prosperitě totiž podle něj touží všichni lidé. "Rozdíly mezi kulturami či civilizačními okruhy by měly být impulzem k lepšímu vzájemnému poznání, hlubšímu porozumění a většímu vzájemnému respektu, nikoli důvodem k nepřátelství, nebo dokonce záminkou ke konfrontaci," podotkl prezident. Havel připomněl také podzimní summit NATO, na který se zástupci členských států sjedou do Prahy. Od listopadové pražské schůzky aliance se obecně očekává, že na ní NATO přizve další kandidátské země. V některých úvahách se dokonce hovořilo o tom, zda by se v budoucnu aliance nemohla rozšířit také právě o Moskvu. Přestože je Havel znám jako zastánce rozšíření NATO, odmítá vstup Ruska. Aliance a Moskva totiž podle něj mohou spolupracovat jen tehdy, budou-li rovnocenní partneři.

Rusko podle prezidenta Václava Havla pochopilo, že Severoatlantická aliance se na podzimním pražském summitu rozšíří a mezi novými členy budou s největší pravděpodobností i tři pobaltské státy - Litva, Lotyšsko, Estonsko. "Ruská federace podle mého mínění a především prezident Vladimir Putin tomu rozumějí. Je s tím vyrovnaná," řekl Havel, který se během summitu NATO-Rusko v Itálii setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Na summitu, který se koná na vojenské základně Pratica di Mare u Říma, vedoucí představitelé členských států aliance a Ruska slavnostně podepsali deklaraci o vytvoření Rady NATO-Rusko, která má zajistit novou kvalitu vzájemných vztahů mezi NATO a Moskvou.

Premiéři Zeman s Dzurindou otevřeli českou část přechodu Břeclav - Brodské

Předsedové vlád Česka a Slovenska Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda otevřeli na dálničním hraničním přechodu Břeclav - Brodské nově postavenou českou část areálu. Na hranici se tak sešli přesně po roce; loni společně otevřeli celnici v Brodském. Přejezd je nejfrekventovanější na společné hranici. Loni jím v obou směrech přejelo přes osm miliónů lidí. "Česko-slovenské vztahy jsou nadstandardní. Přechod zde není proto, aby stavěl překážky mezi lidmi obou zemí, ale proto, aby jim umožnil rychlejší a pohodnější odbavení na hranici," řekl při otevření břeclavské části přejezdu Dzurinda. Zeman doplnil, že stavbou areálu na české i slovenské straně se vládám obou zemí podařilo splnit jeden ze společných plánů. "V této problematice jsou před námi dva úkoly: dobudování přechodů Hodonín - Holíč a Sudoměřice - Skalica. Předpokládám, že i po volbách to bude úkol každé rozumné vlády," zdůraznil Zeman. O pojmenování přechodu se vedou spory. Ve všech odborných publikacích, vyhláškách a předpisech je zapsán jako Břeclav - Brodské. Ve skutečnosti však česká část areálu neleží v katastru Břeclavi ale Lanžhota. Lanžhotští se tím cítí poškozeni, usilují o přejmenování přejezdu. "Já si zachovám neutralitu. Nebudu se plést do regionálních diskusí," uvedl Zeman.

Premiér Zeman zahájil v Ostravě výstavbu prvního úseku dálnice D47

Výstavbu dvoukilometrového úseku dálnice D47 zahájil slavnostním výkopem premiér Miloš Zeman a ministr dopravy Jaromír Schling. Dálnice spojí Lipník nad Bečvou s polskou hranicí. "Dálnice pomůže nejen městu Ostrava, ale především Ostravskému (Moravskoslezskému) kraji. Víme, že na Ostravsku je vysoká nezaměstnanost. Snažili jsme se ji řešit nejrůznějším způsobem, ale jeden z nejúčinnějších způsobů je získání zahraničních investic. Ty mohou být přilákány pouze tehdy, je-li v zemi a v regionu, kde investuje, dobrá dopravní infrastruktura. A páteří takové infrastruktury jsou dálnice," řekl při slavnostním otevření Zeman. Úsek dálnice v hodnotě téměř 700 miliónů korun postaví pro H&C společnost ODS-Dopravní stavby Ostrava. S dokončením stavby úseku se počítá v roce 2005.

Pražský primátor rezignoval

Pražský primátor Jan Kasl se rozhodl rezignovat na funkci a vystoupí také z Občanské demokratické strany. Řekl, že už nechce sdílet spoluodpovědnost za chod města. "Už toho bylo doopravdy dost," uvedl. Primátorské křeslo Kasl opustí ve středu. Kasl se stal primátorem po komunálních volbách v roce 1998, když na pražské radnici uzavřely koalici ODS a ČSSD.

Ministr Kužvart si stěžoval na nechuť EU dávat peníze malým obcím

Finance evropského fondu pro infrastrukturu jsou malým obcím kandidátských zemí EU nedostupné, stěžoval si ministr Miloš Kužvart při setkání ministrů životního prostředí s komisařkou Evropské komise Margot Wallströmovou na Maltě. Setkání se uskutečnilo koncem minulého týdne. Novinářům Kužvart řekl, že podobné připomínky měli i zástupci dalších kandidátských zemí. Evropská komise vrátila České republice několik projektů sdružení obcí s tím, že podporu může dostat jen obec s více než 2000 obyvatel. Evropská komise zatím podpořila rozvoj infrastruktury v Ostravě, Brně, Olomouci a dalších velkých městech, za což Kužvart projevil na Maltě vděčnost. Ministr upozornil také na to, že na dotace z evropských fondů nedosáhnou města, která prodají svůj podíl ve vodárenských firmách. Evropská unie totiž přispívá pouze na infrastrukturu ve vlastnictví obcí. Prodejem vodovodů a kanalizací už tuto možnost ztratil Zlín a nyní se jedná například o Mladé Boleslavi.

Vláda v Čáslavi projedná i problémy nastolené Pardubickým krajem

Vláda by na středečním jednání ve středočeské Čáslavi měla projednat i požadavky, které jí na jejím březnovém zasedání v Pardubicích předložil pardubický hejtman Roman Línek (KDU-ČSL). Vláda by měla projednat záměr na vybudování dopravně logistického centra v Pardubicích, včetně pětimiliónového příspěvku na tento projekt, a záměr na využití budovy nynějšího Okresního úřadu Pardubice pro potřeby Pardubic a kraje. Na rozšíření krajské knihovny chtěl kraj získat 40 až 50 miliónů korun. Línek očekává i přislíbení peněz na odstranění staré ekologické zátěže v Boru u Skutče a zařazení protipovodňových úprav v povodí řek Třebůvky, Třebovky, Tiché Orlice a Labe u Pardubic do programu Prevence před povodněmi v letech 2003 - 2006.

Česká vláda bude na středečním zasedání v Čáslavi jednat také o tom, zda přijme nabídku nizozemské společnosti LNM Holdings a prodá jí ostravskou Novou huť. Kabinet bude o nabídce rozhodovat dva dny předtím, než vyprší exkluzivita, kterou na jednání letos v únoru LNM poskytl. Firma podle posledních informací nabízí, že v případě získání Nové huti vloží do této firmy přibližně 25 miliard korun.

Na programu středečního jednání vlády bude i návrh nařízení ministra kultury, které řeší pravidla poskytování dotací na podporu knihoven. Ministr Pavel Dostál navrhuje vzhledem k různému typu podpory dvojí systém těchto pravidel. Nová pravidla by měla vzniknout v souvislosti s novým knihovnickým zákonem platným od počátku letošního roku. Podle této normy by i nejmenší knihovny měly nejpozději do konce roku 2006 čtenářům umožnit bezplatný přístup k internetu. Dostál navrhuje, aby některé funkce knihoven stát podporoval formou dotací, jiné formou výběrových řízení.

Zástupci České republiky a Vatikánu se dohodli na textu smlouvy o postavení katolické církve

Zástupci českého státu a Vatikánu se dohodli na textu smlouvy o postavení katolické církve v České republice. Smíšená komise tak po dvoudenním uzavřeném jednání na zámku Štiřín nedaleko Prahy ukončila činnost. Mluvčí České biskupské konference Daniel Herman řekl, že se obě strany na textu shodují a že se očekává brzké schválení dokumentu.

Kauza restitučních nároků emigrantů před evropským soudem

České státní občanství je jednou z podmínek pro restituční nároky emigrantů. Tuto podmínku kritizují nejen ti, kterých se týká nejvíce, ale například i Evropská unie. O tom, zda české restituční zákonodárství z počátku 90. let diskriminuje držitele jiného než českého občanství, se bude na případě dvou manželských párů zabývat od středy Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Soudci budou nejprve zvažovat, zda celou kauzu přijmou k řádnému projednávání; pokud by nakonec Velký senát dal krajanům za pravdu, spustilo by to podle odborníků vlnu dalších žalob proti Česku, ale například i soudní spory uvnitř rodin. Problém se týká Čechů, kteří po únoru 1948 z nejrůznějších důvodů odešli ze země. Komunistickou justicí byli odsouzeni, byl jim zkonfiskován majetek a odebráno státní občanství. Po roce 1989 byly tresty sice zrušeny, avšak bez českého občanství nebyl majetek emigrantům vrácen, neboť nevyhovovali zákonu o mimosoudních rehabilitacích. Někteří se československého občanství museli vzdát v souladu se zákony hostitelské země, jiní aby ušetřili své nejbližší šikanování ze strany režimu.

Podle Amnesty International Česko nedůsledně vyšetřuje policejní akce a diskriminuje Romy

Amnesty International ve své výroční zprávě za minulý rok konstatovala, že Česká republika nedůsledně vyšetřuje obvinění ze špatného zacházení se zatčenými. Uvádí také, že Romové, kteří byli terčem rasově motivovaného násilí, byli policií často nedostatečně chráněni. Ve své zprávě, která byla zveřejněna v Londýně, Amnesty International obecně kritizuje evropské země za mučení ve vězeních a špatné zacházení zejména s etnickými menšinami a cizinci. Uvádí, že s menšinami a cizinci se špatně zacházelo zejména v Rakousku, Belgii, Finsku, Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Švýcarsku. České úřady Amnesty International kritizuje za nedůsledné vyšetřování obvinění, že se policie dopustila nezákonného násilí proti účastníkům demonstrací v roce 2000. Připomíná, že jeden polský demonstrant, jehož vyražené zuby a stopy po krvi se našly na policejní stanici, byl s to popsat jednoho z policistů, který mu zranění způsobil; vyšetřovací orgány však dosud nikoho nenašly. Amnesty International píše, že má z České republiky řadu zpráv, že policisté nedostatečně chránili Romy před útoky nebo že tyto útoky nedostatečně vyšetřovali. Tam, kde se případy dostaly k soudu, soudci se většinou přikláněli k mírnější klasifikaci pachatelů a jejich činů.

Prahu navštíví zástupci středoasijských a kavkazských republik

Nasbírat zkušenosti s prací českého parlamentu přijedou počátkem června do Prahy zástupci parlamentů středoasijských a kavkazských republik. V rámci mezinárodního semináře parlamentní zástupci posoudí i možnost zavedení parlamentních systémů střední Evropy v zemích středoasijských a kavkazských. Na mezinárodním semináři "Řízení práce parlamentu: zkušenosti a praxe" by měl o práci české sněmovny a Senátu informovat senátor a místopředseda ústavně-právního výboru Edvard Outrata (nezařazený). Seminář, kterého se zúčastní také zástupci slovenského parlamentu, organizuje Regionální kancelář UNDP (United Nations Development Programme) Bratislava a občanské sdružení EDUCON Praha. V Praze budou od 3. do 5. června pobývat delegace z Ázerbájdžánu, Gruzie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu.

Městský soud zpřísnil tresty za týrání disidentů na pět let

Za psychické a fyzické týrání disidentů půjdou dva někdejší příslušníci komunistické Státní bezpečnosti definitivně na pět let do vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud. V odvolacím řízení tak o dva roky zpřísnil tříleté tresty vězení, které Zbyňku Dudkovi a Jiřímu Šimákovi vyměřil letos v únoru Obvodní soud pro Prahu 1. Případ souvisí s akcí Asanace, jejímž cílem bylo donutit v letech 1977 až 1985 signatáře Charty 77 násilím nebo výhrůžkami k opuštění republiky.

Svolavatele streetparty čeká přestupková komise

Svolavatelé sobotní brněnské streetparty půjdou před přestupkovou komisi. Hrozí jim pokuta až 10.000 korun, řekl novinářům brněnský policejní ředitel Jaroslav Přikryl. Demonstraci a blokádu malého městského okruhu sice povolil úřad městské části Brno-střed, měl je ale podle policistů povolit také dopravní odbor magistrátu. Podle předpisů jsou totiž silnice místa určená k dopravnímu provozu. Ke komisi tak nepůjdou jen pořadatelé, ale také autoři kreseb a nápisů na silnicích. Pokuta hrozí i třem aktivistům, kteří přijeli v autech ve špatném technickém stavu. Streetparty, pouliční slavnost, zahájilo v sobotu odpoledne pochodem po malém městském okruhu 500 lidí. Chtěli tímto způsobem upozornit zejména na neřešené dopravní problémy města, které se chystá v srpnu zrušit 49 přechodů pro chodce. V centru pozornosti policie, která v trase pochodu odklonila dopravu, byla tříhodinová zastávka na ulici Koliště. Demonstranti se zde bavili při technohudbě a sportovali na improvizovaném hřišti. Akce skončila v 19:30 a obešla se bez výtržností.

Piloti čáslavských letounů MiG cvičí s německými tornady

Piloti letounů MiG-21 ze základny taktického letectva v Čáslavi na Kutnohorsku začali s německými kolegy na letadlech Tornado procvičovat vedení boje ve ztížených podmínkách. Společné cvičení je zaměřeno hlavně na lety při rušení komunikačních frekvencí a palubních radarů. Nacvičovat budou také vzájemný vzdušný souboj. Čáslavská letecká základna je jednou z hlavních bojových složek vzdušných sil české armády. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru České republiky. Od 12. března 1999 je základna začleněna do integrovaného systému protivzdušné obrany NATO. Je vyzbrojena letouny MiG-21MF a L-39ZA a bitevníky L-159 Alca.

Brněnský onkologický ústav má nový přístroj na šetrné ozařování

Brněnský Masarykův onkologický ústav zakoupil přístroj umožňující maximálně šetrné ozařování pacientů s různými typy nádorů. Zařízení stálo deset miliónů korun. Funguje tak, že se radioaktivní látka zavede přímo do místa nádoru, kde pak novotvar ozařuje. Tato vnitřní forma ozáření nemá vedlejší následky: nepoškodí zdravou tkáň jako při ozařování ze zdroje mimo pacientovo tělo. Přístroj bude sloužit k léčbě pacientů v celém kraji. Ústav nabídne jeho využití i dalším brněnským nemocnicím. Podobné přístroje jsou ve výbavě onkologických zařízení i v jiných krajských městech. Brněnská onkologie je však jediným ústavem, který kombinuje ozařování vnitřní a vnější.

Protirasistické "Společné jízdy" se zúčastnilo na 1500 studentů

Více než 1500 středoškolských studentů z celého Česka se zúčastnilo letošního už třetího ročníku "protirasistické roadshow Společná jízda". "Společná jízda" spočívá v návštěvách multietnických čtyřčlenných lektorských týmů ve školách. Lektoři se studenty diskutovali o xenofobii, předsudcích, o pozitivních přínosech tolerance k odlišným národům a národnostem, o výhodách multikulturality a dalších souvisejících tématech. Lektorský tým ve věku 19 až 24 let tvoří vždy dva Romové, jeden zahraniční a jeden český student. Během svého dvouměsíčního putování tentokrát lektorské posádky navštívily postupně Prahu, Brno, Ústí nad Labem, Ostravu, Olomouc, Tábor, Cheb, Aš a Mariánské lázně. Výjezdy posádek jsou financovány z grantu nadace Open Society Fund a ze sponzorských darů.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Bude oblačno až polojasno a místy přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 14 stupňů Celsia.