Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministři obrany visegrádské podepsali mezivládní dohodu

Země visegrádské čtyřky budou společně modernizovat bitevní vrtulníky. Bude je to tak stát méně než samostatný postup. Dohodu podepsali ministři obrany České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska ve slovenských Piešťanech. Týká se modernizace strojů sovětské výroby, které by pak měly mít nejen delší životnost, ale také nové palubní vybavení, nutné pro dosažení standardu NATO pro letecký provoz. Pro Českou republiku znamená projekt úsporu 150 miliónů korun za letošní rok.

NATO zaplatí České republice dva radary

Severoatlantická aliance podepsala ve čtvrtek smlouvu s britsko-italskou firmou Alenia Marconi Systems (AMS) o dodávce dvou páteřních radarů pro sledování vzdušného prostoru České republiky. Dodány budou v letech 2005-6 a budou umístěny poblíž Pardubic a v oblasti Brna. NATO vyčlenilo na radary pro ČR zhruba 65 miliónů eur, tedy asi dvě miliardy korun. Český velvyslanec Karel Kovanda zdůraznil, že to je zhruba tolik, kolik činí český příspěvek do rozpočtu aliance za pět let.

Nové radiolokátory nahradí dosluhující ruské radary, na jejichž modernizaci už aliance přispěla částkou půl miliardy korun. Ochranu českého vzdušného prostoru budou doplňovat domácí pasivní (nevyzařující) systémy, jako je Vera, nástupkyně Tamary. ČR si představuje, že by o tyto české výrobky mohla mít zájem celá aliance.

Plukovník Regula prvním velitelem slovensko-česko-polské brigády

Slovenský plukovník Mikuláš Regula byl ve čtvrtek v západoslovenských Topoľčanech jmenován rozkazem ministra obrany prvním velitelem slovensko-česko-polské brigády. Tento mnohonárodní útvar zahájil svou činnost na základě dohody, kterou loni v září podepsali ministři obrany všech zainteresovaných zemí ve slovenském Oravském Podzámku.

Společná mnohonárodní brigáda má zvýšit schopnost zúčastněných zemí přispět k řešení krizových situací a k překonávání konfliktů v mezinárodním prostředí a má rovněž pomoci v přípravě Slovenska na členství v alianci. Brigáda bude připravena zúčastnit se mezinárodních operací pod vedením NATO a EU v souladu s chartou OSN a s vnitrostátními právními předpisy smluvních stran.

Variant pro stěhování RFE/RL je více, probere je rada bezpečnosti

Ministr zahraničí Jan Kavan a prezident Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Thomas Dine ve čtvrtek projednali více možností, kam by se mohla tato stanice z centra Prahy přestěhovat. V červnu je ministr Kavan předloží k posouzení Bezpečnostní radě státu. Jaké lokality jsou na stole na plánované jednání bezpečnostní rady, nechtěli zástupci RFE/RL ani ministerstva zahraničí uvést.

O stěhování rádia, financovaného Spojenými státy, se začalo mluvit po loňských útocích teroristů na Ameriku. Podle české vlády hrozí nebezpečí, že by se jejich terčem mohlo stát i pražské sídlo RFE/RL. Budovu rádia proto hlídá policie a vojáci s obrněnými transportéry. Omezena je i doprava v okolí.

Rádio se do Prahy přestěhovalo před sedmi lety z Mnichova, kde bylo vysílání kvůli vysokým nákladům na provoz ohroženo. Proto přijalo pozvání české vlády do Prahy, kde nyní platí symbolické nájemné ve výši jedné koruny ročně. Na údržbu budovy ale vynakládá milióny. Svobodná Evropa nedávno dostala nabídky na přestěhování do Lotyšska a Maďarska, zatím je ale odmítla.

Senát souhlasí, aby se důchody pravidelně v lednu zvyšovaly

Důchody se mají od příštího roku zvyšovat pravidelně vždy v lednu. Počítá s tím vládní novela zákona o důchodovém pojištění, kterou bez průtahů podpořil Senát. Novele, kterou má nyní posoudit prezident Václav Havel, dalo hlas 47 z 54 přítomných senátorů. Nyní se důchody valorizují vždy tehdy, jestliže se inflace zvýší alespoň o pět procent. Důchodcům má novela podle vlády přinést vyšší životní jistotu. Vládní předloha počítá s pravidelným lednovým zvyšováním s výjimkou dvou případů. Jedním z nich je situace, kdy ceny a reálné mzdy neporostou ani tak, aby bylo možné zvýšit penze aspoň o dvě procenta - pak by je stát valorizoval až v dalším termínu. Mimořádné zvýšení důchodů mimo pravidelný termín má naopak nastat tehdy, jestliže inflace ještě před lednem vzroste o více než deset procent.

Odběr a transplantace lidských orgánů mají mít jasnější pravidla

Dárcovství, odběr a transplantace lidských orgánů se mají již brzy řídit novými a přesnějšími pravidly. Umožní to transplantační zákon, který ve čtvrtek schválili senátoři. Pokud předlohu podepíše i prezident Václav Havel, začne většina jeho ustanovení platit od 1. září. Zákon počítá se vznikem národního registru lidí, kteří odmítnou, aby po smrti mohla jejich těla posloužit jako zdroj orgánů. To znamená průlom do dosavadní praxe. Nesouhlas sice může člověk vyjádřit i dnes, ale je nutné jej vyhledávat třeba v dokumentaci, či v občanském průkazu. Nyní má mít zdravotnické zařízení povinnost podívat se do registru.

Státní zástupci budou od léta odměňováni i za práci přesčas

Od léta by mohli být odměňováni státní zástupci za práci přesčas, tedy za práci v noci a ve dnech pracovního klidu. Současně by mohli pobírat plný plat po dobu 60 dnů pracovní neschopnosti. Umožňuje to poslanecká novela zákona o platu státních zástupců, kterou bez dlouhých debat podpořil Senát hlasy 49 z 59 přítomných zákonodárců. Novela zatíží státní rozpočet zhruba 2,5 miliónu korun ročně. Návrh zvyšuje motivaci státních zástupců pro kvalitní výkon jejich funkce, dodal autor předlohy Ivan Langer (ODS). Změny ve způsobu odměňování státních zástupců jsou reakcí na jejich nové postavení v trestním řízení, kdy musejí být k dispozici 24 hodin denně.

Práce s organismy zneužitelnými k výrobě zbraní bude přísnější

Práce s látkami a organismy, které by bylo možné zneužít k výrobě bakteriologických a toxinových zbraní, bude možné jen s povolením Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Tuto změnu přináší zákon, který po krátkém jednání podpořil Senát 51 z 56 přítomných zákonodárců. Vicepremiér Vladimír Špidla (ČSSD) odmítl návrhy, podle nichž by se zneužitelné látky a organismy nesměly zkoumat v oficiálních institucích. Zneužitelné látky a organismy tak mohou sloužit také k výzkumným, zdravotnickým, průmyslovým, zemědělským či jiným mírovým účelům. Zákon vychází z požadavků mezinárodní Úmluvy o zákazu bakteriologických zbraní.

Senát chce zpřesnit rozšíření pravomocí městských strážníků

Rozšíření pravomocí městských strážníků například o možnost zastavování vozidel, jak to navrhují pravicoví poslanci, chce Senát zpřesnit. Senátoři navrhli mimo jiné odstranit nejasnosti, které by mohly komplikovat práci strážníků. Jejich nové pravomoci ale nezměnili. Senátní úpravy nyní bude muset posoudit Poslanecká sněmovna, která se má sejít 13. června. Strážníci by podle novely mohli od počátku příštího roku rozhodovat i o odtahování špatně zaparkovaných automobilů. Dosud mohou strážníci trestat řidiče maximálně tím, že takovýmto vozům zabrání v odjezdu takzvanou botičkou. Nově by mohli rozhodnout o odtažení vozu na náklad jeho provozovatele.

Bývalá šéfka FNM Zdenka Němcová považuje své odvolání za politický boj

Za politický boj považuje své odvolání bývalá šéfka Fondu národního majetku Zdenka Němcová. Není si vědoma žádného pochybení, které by jinak mohlo být důvodem pro rozhodnutí prezidia FNM odvolat ji z funkce předsedkyně. Prezidium Fondu odvolalo Němcovou v noci na čtvrtek. Důvodem bylo, že se Fond minulé pondělí na mimořádné valné hromadě ČEZ postavil proti vůli vlády a neschválil propojení elektrárenské společnosti s distributory elektřiny.

V Nové huti byla ukončena stávková pohotovost

Odboráři a.s. Nová huť (NH) ukončili stávkovou pohotovost. "Rozhodnutím vlády byla uvolněna cesta k nastartování procesu privatizace konkrétnímu investorovi, společnosti LNM Holdings," vysvětlil důvody ukončení stávkové pohotovosti předseda odborů ostravské huti Werner Stuchlík. Kabinet ve středu rozhodl, že největšího producenta oceli v zemi koupí nizozemská společnost LNM Holdings. Vstup do Nové huti přijde LNM zhruba na 19,3 miliardy Kč. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr připustil, že vláda byla při rozhodování pod časovým tlakem způsobeným možným konkursem hutí.

Nizozemská skupina rozhodnutí vlády uvítala. Zavázala se, že do konce roku 2005 udrží v NH místa pro 8860 lidí. Ke konci dubna pracovalo v ostravské huti téměř 12 tisíc lidí. Do regionálního fondu zaměstnanosti LNM vloží 200 miliónů korun, proti původně oznámeným 100 miliónům

Reaktor druhého bloku Temelína nastartuje v pátek

V pátek nastartuje reaktor druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. ČTK to řekl ve čtvrtek mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Povolení k nastartování reaktoru získala elektrárna od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) už ve středu. Podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové bude druhý blok asi čtrnáct dní pracovat s dvouprocentním výkonem a zhruba za měsíc by měl být na výkonové hladině 35 až 38 procent. Všechny zkoušky energetického spouštění již má za sebou první blok, který od neděle podstupuje komplexní šestidenní vyzkoušení. Po něm začne zkušební provoz, který bude trvat 18 měsíců.

Sdružení Jihočeské matky opět žaluje jadernou elektrárnu Temelín

Další žalobu zaměřenou proti jaderné elektrárně Temelín podalo počátkem května u Vrchního soudu v Praze sdružení Jihočeské matky. Domáhá se zrušení rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který povolil fyzikální spouštění druhého bloku elektrárny. Současně chce, aby mu SÚJB toto rozhodnutí jako účastníkovi řízení dodatečně doručil.

Soud odročil proces s bývalým agentem BIS Hučínem na červenec

Přerovský okresní soud ve čtvrtek odročil na polovinu července hlavní líčení s bývalým důstojníkem BIS a předlistopadovým disidentem Vladimírem Hučínem. Senát během dvou dnů Hučína za zavřenými dveřmi vyslechl k prvním třem z celkem sedmi bodů obžaloby. Hučínův advokát Milan Hulík tvrdí, že obhájci rozbili žalobu ve všech třech bodech, které Hučínovi kladly za vinu nedovolené ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu a z levicového extremismu. Státní zástupkyně Lenka Šromová tvrdí opak. Při minulém soudním jednání Hučín odmítl vypovídat, protože jej BIS nezbavila mlčenlivosti. Vedení tajné služby mu před několika dny hovořit o utajovaných skutečnostech dovolilo.

Kompetence pražského primátora byly rozděleny, návrh na odvolání rady neprošel

Pražští zastupitelé rozdělili pravomoci primátora mezi pět radních. Naopak nechválili návrh na odvolání všech členů rady. V jednacím sále zastupitelů se shromáždilo neobvyklé množství lidí. Někteří z nich drželi transparenty s nápisy "Dost bylo koalice" a "Odvolejte radu". Bývalý primátor Kasl seděl v zastupitelských lavicích. Uvedl, že to pro něj není nic neobvyklého, protože zastupitelem byl dříve dva a půl roku.

Jan Kasl v úterý oznámil, že už nechce nést spoluodpovědnost za chod města, který prakticky nemůže ovlivnit. Rozhodl se složit funkci s tím, že zůstane řadovým zastupitelem, a rezignoval i na členství v ODS. Pražská ODS i vedení strany jeho krok ostře odsoudily. Podle analytiků se Kaslovo rozhodnutí zřejmě negativně odrazí na preferencích ODS. Případný pokles však nebude nijak dramatický, shodli se odborníci. Nový primátor má být zvolen po jednáních politických zastupitelských klubů.

Česká policie obvinila taxikáře za výhrůžky kontrolorům na internetu

Policie obvinila taxikáře za výhrůžky kontrolorům na internetu. Anonym na pražských stránkách vyhrožoval fyzickým napadením úředníkům i brigádníkům, kteří kontrolují taxislužby. Policejní rada muže stíhá za vydírání a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Sedmadvacetiletý muž bude stíhán na svobodě, protože policejní rada neshledal důvody pro návrh na vzetí do vazby. Magistrát bude v každém případě v kontrolách taxikářů pokračovat.

Výhrůžky se na webu objevily o víkendu a hned v pondělí kvůli nim podal magistrát trestní oznámení a přijal řadu bezpečnostních opatření. Přísné kontroly předražování fungují několik týdnů.

V českých věznicích si ročně vezme život několik lidí

Ročně si v českých věznicích vezme život několik lidí. Jejich počet kolísá, ale od roku 1998 nepřesáhl deset. Loni spáchalo sebevraždu pět obviněných a odsouzených, předloni devět a letos zatím šest. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla Jana Trtíková z tiskového oddělení vězeňské služby. Počty sebevražedných pokusů jsou řádově vyšší: letos jich věznice evidují 24, loni jich bylo 48 a předloni 82. Mezi příčiny patří podle Trtíkové deziluze, pocity bezmocnosti a existenční starosti vězněných. Svoji roli může podle ní u některých lidí sehrát i nedostatek soukromí a nezaměstnanost. Nejčastějším způsobem sebevraždy ve věznicích je oběšení.

České žádosti o azyl ve Velké Británii se snižují

Počet žádostí českých občanů o politický azyl v Británii se v prvním čtvrtletí podle statistiky, která byla zveřejněna ve čtvrtek, dále snížil na 80. Naproti tomu se zvyšuje počet deportací, kde se Češi v posledním čtvrtletí minulého roku propracovali se 180 deportacemi na druhé místo britské tabulky.

Britské statistiky ukazují, že v lednu a únoru požádalo o azyl po 20 Češích, ale v březnu 40. V posledním čtvrtletí minulého roku to bylo 135 žádostí. Británie snižuje počet českých žádostí také tím, že její konzulární úředníci občas hlídkují na pražském letišti a prověřují cestující ještě před jejich odletem. Osoby, kterým byl takto odmítnut vstup do Británie, se v těchto statistikách neobjevují.

ČSA zařadily do flotily dvacátý Boeing 737

České aerolinie ve čtvrtek zařadily do svého letadlového parku dvacátý letoun Boeing 737. Letadlo je jediný stroj, který společnost letos pořídí. Ještě týž den firma nový stroj nasadila na linky do Barcelony a Amsterdamu. V polovině loňského roku přitom podnik plánoval pro letošní rok nákup jednoho či dvou Boeingů, jednoho Airbusu a případně dalšího turbovrtulového stroje. Plány změnila krize v letecké dopravě po teroristických útocích v USA.

ČSA nyní provozují 31 letadel. Vedle 20 Boeingů 737 jsou v letadlovém parku dva Airbusy A310 nasazované na zámořské lety a devět turbovrtulových ATR 42 a 72 na kratší vzdálenosti.

Zájemci z ČR mohou nyní na dálku adoptovat i malé Indiány z Peru

Děti z Indie a afrických zemí, ale i malé Indiány z Peru, mohou nyní na dálku adoptovat čeští zájemci. Svým příspěvkem prostřednictvím nového Nadačního fondu Inka jim tak umožní vzdělání. Další dva projekty se snaží podpořit jednotlivé školy a dopřát studium příslušníkům odlehlé komunity z pohoří And, nezasažené dosud civilizací. Na dálkovou adopci čeká nyní 40 chlapců a děvčat. Čeští rodiče zaplatí vybranému dítěti zápisné, školní uniformu a povinný sportovní úbor, pomůcky a učebnice. Rok vzdělání na základní škole stojí 6000 korun, na střední 8500 korun.

Nadační fond Inka vznikl letos a snaží se pomáhat indiánským dětem v Peru. Již loni před jeho založením se podařilo shromáždit 90.000 korun, za něž získala jedna z indiánských škol elektrické vedení, pomůcky a hřiště. Děti dostaly i zubní kartáčky a pasty. Čeští zájemci si již osvojili 11 školáků. Peruánská vláda vyjádřila fondu podporu, finančně mu však nepřispívá.

Průzkum CVVM: Většina Čechů by chtěla prezidenta volit přímo

Prezidenta by měli podle většiny Čechů volit přímo občané. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Přesvědčeno je o tom 57 procent lidí. Naopak současná volba parlamentem vyhovuje osm měsíců před volbami nové hlavy státu pětině občanů. Dvanáct procent respondentů by si přálo, aby prezidenta vybíral širší sbor volitelů. Výsledky průzkumu se v podstatě neliší od šetření, které agentura uskutečnila loni v červenci. Pro přímou volbu prezidenta jsou častěji příznivci komunistů a Unie svobody-DEU, lidé se špatnou životní úrovní a ti, kteří nedůvěřují prezidentovi Václavu Havlovi. Naopak nepřímou volbu častěji podporují stoupenci ODS a lidové strany, lidé s lepším sociálním postavením a vyšším vzděláním.

CVVM: Podle většiny lidí by prezident neměl udělovat milosti sám

Většina lidí v podstatě souhlasí s tím, aby prezident mohl udělovat odsouzeným milost či vyhlašovat amnestii, avšak přeje si, aby společně s ním milosti podepisoval ještě další ústavní činitel. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zároveň jsou ale lidé proti tomu, aby prezident mohl milostí zastavit soudní řízení.

Prezident Václav Havel bývá za udílení milostí často kritizován. Někteří odpůrci milostí označují tuto výsadu za feudální přežitek. Naposledy se na Havlovu hlavu sesypala kritika za to, že koncem dubna udělil milost řidiči, který před sedmi lety v Mostě srazil při rychlé jízdě čtyřicetiletého muže a jeho osmiletého syna. Oba na následky nehody zemřeli. Letos zatím Václav Havel omilostnil 39 lidí. Loni jich bylo 99 a od nástupu do úřadu udělil 1906 milostí. Nejčastěji bývá prezident napadán za to, že uděluje milost i v případech, kdy soud nestačil rozhodnout o vině.

Vypálení sokolovské synagogy připomíná pamětní deska

Existenci někdejší židovské synagogy v Sokolově od čtvrtka připomíná pamětní deska. Zástupci radnice a Židovské obce ji odhalili na zdi bývalého hotelu Ohře. Objekt byl vybudován právě na místě synagogy, kterou v roce 1938 vypálili zdejší henleinovci. Hotel koncem 90. let začal chátrat a radnice z něj vybudovala dům s nájemními byty. Mramorová pamětní deska je věnována památce židovských občanů předválečného Falknova, kteří se stali v letech 1938 až 1945 obětí holocaustu. Text je napsán v češtině a hebrejštině a připomíná i osud synagogy, vybudované v roce 1897. Její původní vzhled dokumentuje jediná zachovaná fotografie, která je v městské kronice.

Geologové chtějí vytvořit geopark mezi západem Čech a Bavorskem

Nový česko-bavorský geopark chtějí na severozápadě Českého masívu a přilehlé oblasti Bavorska vytvořit domácí a němečtí geologové. Důvodem je iniciativa UNESCO zřídit síť evropských geologických parků, do nichž mají být začleněny menší přírodní rezervace. Geopark by měl na několika místech prezentovat největší přírodní a geologické zajímavosti celého území. Turisté či školáci by se tak mohli při poznávacích výletech dozvědět například o někdejší důlní těžbě stříbra a rud u Jáchymova, o původu minerálních pramenů v západočeských lázních či o výskytu zemětřesných rojů v oblasti Chebska.

Národní galerie buduje za 350 miliónů nové sídlo barokní expozice

Nové sídlo expozice barokního umění vybuduje Národní galerie ve Schwarzenberském paláci na pražském Hradčanském náměstí. Jeden z nejlépe zachovaných pražských renesančních paláců mají lidé v paměti jako vojenské historické muzeum. Národní galerie plánuje palác zrekonstruovat za 350 miliónů korun a otevřít v polovině roku 2007. Do budovy se přesune sbírka z kláštera sv. Jiří, v němž je Národní galerie pouze v pronájmu. Po rekonstrukci bude mít palác 2200 čtverečních metrů výstavní plochy. Jak řekl generální ředitel Národní galerie Milan Knížák. expozice počítá i s ukázkami uměleckého řemesla: mohly by se zde vystavovat například zbraně a jiné předměty z vojenského muzea.

Hlavní budova paláce byla dokončena pravděpodobně roku 1567. Rod Schwarzenberků ho vlastnil v letech 1680 až 1948. Poté palác čtyři roky užívaly Československé státní lesy. Pak byl předán ministerstvu národní obrany a bylo v něm umístěno vojenské historické muzeum. Objekt je památkovou stavbou první kategorie.

Národní galerie v Praze obývá celkem šest budov. Vedle nedávno rekonstruovaného Šternberského paláce, který stojí přímo naproti Schwarzenberského paláce na Hradčanském náměstí, je to klášter sv. Anežky České, palác Kinských na Staroměstském náměstí, Veletržní palác, zámek Zbraslav a svatojiřský klášter na Hradě.

Pražské jaro: Dirigenta Eschenbacha nahradí při závěru festivalu Hans Graf

Dirigent Christoph Eschenbach, který měl v neděli a v pondělí řídit dva poslední koncerty Pražského jara, účast na mezinárodním hudebním festivalu ze zdravotních důvodů zrušil. Podle organizátorů ho nahradí Rakušan Hans Graf. V Obecním domě zazní na závěr Pražského jara 2. a 3. června tradičně Beethovenova Devátá symfonie, letos v podání České filharmonie. Místo původně ohlášeného díla současného německého autora Wolfganga Rihma bude kvůli změně dirigenta v první polovině obou programů zařazeno Debussyho Moře.

Hřebejkův film "Musíme si pomáhat" v pátek do britských a irských kin

Film "Musíme si pomáhat" Jana Hřebejka vstupuje pod názvem "Divided We Fall" v pátek do vybraných britských a irských kin. Před dvěma měsíci měl premiéru v Německu. Podobně jako tam ho v Británii předcházejí příznivé kritiky. The Times napsaly, že dělat komedii o holocaustu je zahrávat si s ohněm. Režisér Jan Hřebejk však podle listu překročil tenkou linii mezi špatným vkusem a odvážným filmem s velkou zručností. Užívá komický paradox, aby pronášel soudy spíše o historii než o prostých lidech, kteří se ocitli v jejím víru. Podle listu The Guardian film dokonale a bez iluzí postihuje český národní charakter. Deník přirovnává snímek k Menzelovým a Hrabalovým "Ostře sledovaným vlakům" jako další tragikomický pohled na okupaci, který definuje postavy jejich mnohoznačností.

Sport

Tenista Jiří Novák postoupil do třetího kola grandslamu French Open. Na pařížské antuce porazil Němce Knippschilda ve třech setech 6:1, 6:2 a 7:5.

Za příbramský fotbalový klub bude chytat v příští sezóně Oldřich Pařízek, který se vrátí do české ligy po čtyřech a půl letech z belgických Antverp. V Příbrami podepsal dvouletou smlouvu.

A na závěr ještě krátce o počasí v České republice:

Většinou jasno, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio