Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Cox ujistil, že Česko nepotřebuje záruky majetkové stability

Česká republika nepotřebuje žádné dodatečné institucionální záruky od EU, že zpochybňování Benešových dekretů nepovede ke změně majetkových vztahů. Dostatečnou zárukou pro ni bude samotné členství v Evropské unii, založené na nadvládě práva. Českému ministrovi zahraničí Janu Kavanovi to řekl předseda Evropského parlamentu Pat Cox. Debata se týkala opakovaných požadavků ODS a jejího předsedy Václava Klause, aby unie nějakou formou poskytla garanci, že majetkové poměry zůstanou po vstupu nezměněny. Před Coxem odmítl tento požadavek také člen Evropské komise Günter Verheugen, který ho označil za kontraproduktivní, protože by vlastně vtahoval otázku dekretů do přístupového jednání.

Česká republika požádá Evropskou unii o prodloužení výjimky pro podporu vlastního hutního průmyslu

Česká republika požádá Evropskou unii o prodloužení výjimky pro podporu vlastního hutního průmyslu i po vstupu do unie. Novinářům to řekl první náměstek ministra zahraničí a vyjednavač s EU Pavel Telička. Česká republika pošle žádost Evropské komisi spolu s programem restrukturalizace ocelářství. Žádost bude podle Teličky formálně podána do konce června spolu s ostatními dokumenty.

Předseda ČSSD Špidla dal příklady osobností, z nichž by sestavoval po volbách vládu

Příklady pěti osobností, z nichž by sestavoval po volbách do Poslanecké sněmovny novou vládu, uvedl předseda ČSSD Vladimír Špidla. Na tiskové konferenci v Lidovém domě ale rozhodně odmítl, že by s kýmkoli z nich již nyní jednal o obsazení konkrétního ministerského křesla. Ze současných členů vlády Špidla jmenoval ministry obrany a vnitra Jaroslava Tvrdíka a Stanislava Grosse. O Grossovi jako o budoucím ministru vnitra se zmínil již dříve. Dalšími příklady lidí, které prý má Špidla k dispozici, jsou místopředsedkyně ČSSD Marie Součková, místopředsedkyně sněmovny a šéfka pražských sociálních demokratů Petra Buzková a místopředseda strany a předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdeněk Škromach.

Hanopis na Marvanovou byl rozeslán z pracoviště ČRo 6 - Svobodné Evropy

Dokument pomlouvající předsedkyni Unie svobody-DEU Hanu Marvanovou rozeslal zatím neznámý člověk s největší pravděpodobností z pracoviště Českého rozhlasu 6 - Svobodné Evropy 29. května v 18:40. Média o tom informoval programový ředitel ČRo Josef Havel. Při pátrání po rozesílateli hanopisu požádal o pomoc policii. Marvanová pokládá diskreditační dokument za součást předvolebních bojů o voličské hlasy. Policie ji v souvislosti s pátráním v ČRo zatím nekontaktovala. Novinářům řekla, že až bude rozesílatel odhalen, podá na něho žalobu. Za nehoráznost považuje předsedkyně Unie svobody-DEU spekulace, podle nichž aféru iniciovala její strana, aby na sebe upoutala pozornost. Ivan Štern, pověřený řízením ČRo 6/ Svobodné Evropy, řekl, že materiál nemohl z jeho pracoviště rozeslat "člověk z ulice", mohl to však být někdo ze spolupracovníků redakce. Použit byl volně dostupný počítač. Štern zdůraznil, že po dotyčném se usilovně pátrá. Štern i Havel soudí, že případ poškozuje jméno Českého rozhlasu, a je proto nutné dopátrat se rozesílatele. Český rozhlas se od diskreditačního materiálu distancuje a Marvanové se omlouvá.

Prezident Václav Havel navštíví bývalý vojenský prostor Mladá a Milovice

Prezident Václav Havel v úterý navštíví bývalý vojenský prostor Mladá na Mladoboleslavsku a Milovice v okres Nymburk. Chce se seznámit s tím, jak se tento region změnil za 11 let od doby, kdy ho opustili sovětští vojáci. Sdělil to prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Václav Havel měl do Milovic a Mladé zavítat již loni v říjnu, kvůli nemoci však cestu na poslední chvíli zrušil.

Za účasti slovenského premiéra Dzurindy byl slavnostně proražen dálniční tunel Horelica

Nedaleko Čadce byl za účasti slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy slavnostně proražen dálniční tunel Horelica. Tunel dlouhý 605 metrů, který bude součástí obchvatu města, zbaví centrum tranzitní dopravy a zabezpečí plynulý průjezd k české a polské hranici. "Tato investice je významným stimulem pro rozvoj ekonomiky regionu," řekl slovenský premiér. Podle něj dokončení této části infrastruktury napomůže přeshraniční spolupráci, zejména mezi Žilinským krajem na Slovensku, Slezským vojvodstvím v Polsku a Moravskoslezským krajem v Česku.

O 203 tisíce korun žádá ministerstvo vnitra vládu pro své útvary

O 203 tisíce korun žádá ministerstvo vnitra vládu pro své útvary na letošní příspěvky mezinárodním organizacím. Vzhledem k tomu, že jde o stále stejné složky resortu, ministr Stanislav Gross kabinetu v předkládací zprávě navrhl, aby schválil úhradu těchto nákladů i pro následující roky. Vláda by měla o návrhu rozhodnout ve středu na výjezdním zasedání v Jihlavě.

V Náměšti se sešlo 40 katapultovaných vojenských pilotů

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se poprvé sešli armádní piloti, kteří přežili havárie letounů. Podle velitele Jana Vachka je to zhruba čtvrtina z těch, co se úspěšně katapultovali od dob, kdy se vystřelovací sedačky začaly používat na letounech MiG-15. K uspořádání setkání vedly mnohé havárie letounů v posledních letech. Od roku 1989 se jich stalo 26, devět na MiG- 21. Čtrnáct mužů zahynulo, 21 přežilo.

Další člen Rady České televize porušil zákon.

Milan Knížák podporuje ODS na jejím předvolebním letáku. Radní přitom podle zákona nesmějí působit ve prospěch politických stran, bez výjimky. Není přitom prvním členem Rady ČT, který takto zákon porušil. Jeho kolegyně Helena Fibingerová před měsícem pomáhala s předvolební kampaní poslankyni ČSSD Janě Volfové.

Fond národního majetku si ponechá zlatou akcii likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka

Fond národního majetku si hodlá nadále ponechat zlatou akcii likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Je to jediná pojistka státu proti zrušení společnosti, její přeměně, sloučení nebo rozdělení. Bez souhlasu jejího majitele nelze prodat či převést ochranné známky Becherovky ani obchodní jméno. Zároveň zaručuje zachování výroby bylinného likéru.

S politickou situací v České republice je nespokojeno 61procent lidí

Se současnou politickou situací v České republice je nespokojeno 61 procent lidí, 35 procent respondentů je naopak spokojeno. Vyplývá to z průzkumu, který koncem května provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Oproti minulému šetření před měsícem nenastala žádná významná změna. V uplynulém roce uváděla spokojenost s politickou situací stabilně zhruba třetina respondentů.

Deseti taxikářům uložil magistrát pokuty v celkové výši 2,4 miliónu korun

Deseti taxikářům, kteří při současných přísných kontrolách porušili předpisy, uložil pražský magistrát pokuty v celkové výši 2,4 miliónu korun. Verdikty zatím nejsou pravomocné. Pokud se řidiči odvolají, rozhodne v kauze ministerstvo dopravy. Za předražení jízdného magistrát postihl 36 řidičů.

V Praze 5 objeveny dělostřelecké miny, pyrotechnik je zlikvidoval

Dělníci při opravě Lahovického mostu v Praze 5 poblíž Strakonické ulice objevili dvě dělostřelecké miny z druhé světové války. Pyrotechnik je v doprovodu policejních vozidel bezpečně dopravil do lomu v Radotíně, kde je zlikvidoval. Transport min ráže 88 milimetrů se obešel bez problémů. Doprava byla jen částečně omezena tím, že policejní auta musela zajišťovat dostatečný odstup ostatních vozidel od vozu s nebezpečným nákladem.

Člověk v tísni chce nominovat disidenta z Kuby na Nobelovu cenu

Prosadit nominaci předního kubánského disidenta na Nobelovu cenu za mír zamýšlí společnost Člověk v tísni. Ředitel společnosti Tomáš Pojar sdělil, že nominaci Oswalda Sardiňase Payá podpořil i prezident Václav Havel. Společnost se nyní obrátila i na evropské a zámořské poslance, senátory a laureáty Nobelových cen s žádostí o podporu při nominačním procesu. Člověk v tísni tak chce vyzdvihnout úsilí opozičního hnutí na Kubě v boji za svobodu a demokracii.

Tešínsko o víkendu oslaví Svátek tří bratří

Obyvatelé Českého Těšína na Karvinsku i sousedního Těšína na polské straně hranice o víkendu oslaví Svátek tří bratří. Je pravidelnou připomínkou legendy o vzniku města, které bylo rozděleno v roce 1920. Na 12. ročník je připravena řada kulturních, sportovních i společenských akcí. Svátek zahájilo tradiční setkání starostů obou částí Těšína na mostě přes řeku Olši, která odděluje polskou a českou stranu města.

50.000 lidí navštívilo výstavu Pašovaná radost

Téměř 50.000 lidí navštívilo v budově Národního muzea od poloviny března výstavu Pašovaná radost, která líčí utrpení zvířat nelegálně dovážených do České republiky. Expozice bude k vidění ještě do neděle. Akce měla upozornit zejména chovatele na strastiplný život pašovaných zvířat a podle Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické splnila svůj účel.

Začíná soutěž Beethovenův Hradec

Na šest desítek začínajících i pokročilých hudebníků zahraje na mezinárodní interpretační soutěži Beethovenův Hradec, která začne v neděli na zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Letošní 41. ročník byl vypsán pro housle. Soutěž zahájí koncert nazvaný Pocta Beethovenovi v podání vítězky Beethovenova Hradce z roku 1998 Hany Kotkové.

Dohoda s majitelem pozemku pro ulici k hale je blízko

Společnost Bestsport, která v Praze 9 připravuje stavbu haly Sazka pro hokejový šampionát v roce 2004, se možná dohodne s vlastníkem jednoho z tamních pozemků, na němž chce postavit ulici. "Nikdy nebylo tak blízko k dohodě jako nyní," řekl mluvčí firmy Jan Vala. V případě, že obě strany dosáhnou shody, majitel parcely stáhne odvolání proti územnímu rozhodnutí vydanému k hale.

A na závěr ještě krátce o počasí v České republice:

Většinou zataženo s přeháňkami, místy bouřky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.