Zprávy Radia Praha
ČSSD a Koalice se zřejmě už do týdne dohodnou na vládním programu
Pravděpodobně do týdne by se mohli zástupci sociálních demokratů a stran Koalice dohodnout na textu vládního programu. Pak by měli koaliční partneři začít jednat o rozdělení vládních a parlamentních funkcí. Novinářům to po schůzce s prezidentem Václavem Havlem řekl předseda ČSSD Vladimír Špidla. "Informoval jsem pana prezidenta o průběhu jednání a sdělil jsem mu, že podle mého odhadu můžeme s uměřeným optimismem předpokládat, že na konci tohoto týdne nebo začátkem týdne příštího dospějeme ke shodě o programovém základu možné koaliční vlády," uvedl šéf sociální demokracie.
Mechanismy koaliční spolupráce lze řešit dohodou
Mechanismy koaliční spolupráce je možné podle místopředsedkyně ČSSD Marie Součkové úspěšně řešit dohodou. Obavy Koalice, že by mohli sociální demokraté u sporných návrhů hledat v Poslanecké sněmovně podporu u ODS nebo KSČM, je možné v koaliční smlouvě rozptýlit například výčtem návrhů zákonů, u kterých se partneři zaváží, že pro ně nebudou hledat podporu u opozičních stran. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach soudí, že by řešením mohl být systém dohadovacího řízení, které by zamezilo silovým řešením. Právě v něm by se měla hledat názorová shoda. O věcech, které budou v koaliční dohodě, by se ale už smlouvat nemělo. Které však budou mimo ní, tam bude možné dohadování. Účastníci jednání zatím příliš sdílní nejsou. V programovém prohlášení chtějí koaliční politici větší důraz na občanskou společnost, chybí jim tam nástin privatizace, reforma soudnictví, profesionalizace armády a další body. Lidovci věří, že z programového prohlášení vypadne pasáž o uzákonění registrovaného partnerství osob stejného pohlaví, unionistům se nezamlouvá navrhovaná podpora nákupu stíhaček.
ODS nechce komunisty ve vedení sněmovny
Občanští demokraté si sice nepřejí zástupce KSČM ve vedení nové sněmovny, v podstatě jsou ale smířeni s tím, že tomu nezabrání. Poslanci ODS zatím neřekli, jaké mají představy o zastoupení své strany na čelních místech. Jejich staronový předseda Vlastimil Tlustý pouze uvedl, že je třeba respektovat výsledek voleb. Řekl, že sociální demokraté dlouhodobě komunisty do vedení sněmovny prosazují a tentokrát na to, spolu s podporou samotné KSČM, mají i dost hlasů. ODS, se kterou se v tomto ohledu shodnou i KDU-ČSL a unie, tomu zabránit nemůže. Členové poslanecké frakce ODS se sešli poprvé od voleb. Období formování nových klubů tak skončilo, protože sociální demokraté, komunisté, lidovci i unionisté ty své ustavili již v minulých dnech. Poslance ODS povede dál Tlustý a nic se zatím nemění ani na dalších místech v předsednictvu sněmovního klubu. Nové vedení si jeho členové zvolí v září. Předseda klubu ODS uvedl, že ČSSD dala zřetelně přednost vládě s Koalicí. Osobně se ale domnívá, že sociální demokraté budou ve sněmovně spoléhat na podporu komunistů. Tak tomu podle něj ostatně bylo i v minulém volebním období. Dodal, že opoziční role nebude pro poslance ODS nová, i když novináři se prý snažili tvrdit pravý opak.
Poslanci ustavili kluby, teď budou jednat o výborech sněmovny
Založením všech pěti poslaneckých klubů v tomto a minulém týdnu skončila první fáze formování nové Poslanecké sněmovny. Kluby se nyní soustředí na rozhovory o struktuře sněmovních výborů a komisí, o stranickém obsazení křesel jejich předsedů a o podobě a personálním složení vedení dolní komory. Tato etapa vyvrcholí ustavující schůzí sněmovny, která by se mohla konat 10. července a měla by zvolit předsedu a místopředsedy dolní komory a vytvořit její výbory. Ve dvousetčlenné sněmovně bude pět klubů - ČSSD se 70, ODS s 58, KSČM s 41, KDU-ČSL s 21 a Unie svobody-DEU s deseti členy. Jednací řád počítá se vznikem čtyř výborů - organizačního, mandátového, petičního a rozpočtového. Ustavení zahraničního, sociálního, branného, školského a kulturního, ústavně-právního, regionálního, hospodářského a dalších tradičních odborných výborů musejí poslanci teprve dohodnout. Předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip již požádal šéfy klubů o konzultace o struktuře výborů, komisí a delegací. KSČM chce mimo jiné z výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí oddělit samostatný výbor pro životní prostředí. Chce ustavit také výbor či komisi pro ženu a dítě. Členové dalších klubů své představy zatím nechtěli sdělit, nebo se klonili k zachování dosavadní struktury výborů a komisí. Podrobněji nechtěli hovořit ani o tom, kolik by sněmovna měla mít místopředsedů. Mluvili jak o variantě pěti až šesti lidí, kteří by zastupovali všechny strany, tak o menším počtu. Obecně se shodují jen v tom, že - byť s tím někteří nesouhlasí - jedním z nich by mohl být po více než deseti letech i člen KSČM. Pravice se domnívá, že k jeho zvolení pomůže ČSSD, která je spolu s KSČM pro poměrné zastoupení při obsazování funkcí ve sněmovně.
Média před volbami informovala nejčastěji o ODS
Česká média informovala během celého měsíce před parlamentními volbami nejčastěji o Občanské demokratické straně. ODS však média hodnotila ze všech politických stran nejhůře. V množství příspěvků následovala za občanskými demokraty vládní sociální demokracie. Příspěvky, které strany pozitivně hodnotily, vycházely převážně o ČSSD a KSČM. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Newton IT. Nejčastějšími tématy, která byla spojena s předvolebním obdobím a média se jim věnovala celý měsíc před volbami, byla reforma penzijního systému a daňová reforma. Třetím nejčastějším tématem byly Benešovy dekrety.
Prezident Havel hovořil se šéfem shromáždění OSN i o Kavanově kandidatuře
Kandidatura ministra zahraničí Jana Kavana na předsedu Valného shromáždění OSN - také tomu se věnovali během rozhovoru na Pražském hradě prezident Václav Havel a současný šéf valného shromáždění Han Sung-su. Především spolu ale hovořili o mezinárodní situaci a reformě OSN, řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Na téma kandidatury šéfa české diplomacie do čela OSN zazněly podle Havlova mluvčího během asi půlhodinové zdvořilostní schůzky jen dvě nebo tři věty. Dále se Havel podle mluvčího ptal šéfa valného shromáždění na to, jak se na práci organizací OSN odrazily teroristické útoky na New York z loňského 11. září. Zmínili se i o podzimním summitu Severoatlantické aliance, na který se zástupci členských zemí NATO a států přidružených do programu Partnerství pro mír sjedou do Prahy. Han Sung-su se má během návštěvy České republiky setkat i s Kavanem, který má zatím velkou šanci stát se jeho nástupcem v čele Valného shromáždění OSN. Valné shromáždění je hlavním jednacím orgánem OSN a současně jediným, který se skládá ze zástupců všech členských států. Pravomoci předsedy nejsou rozsáhlé, i když je spolu s předsedou Rady bezpečnosti OSN a generálním tajemníkem OSN nejviditelnějším zástupcem světové organizace.
Václav Havel i přes výhrady podepsal převod miliardových majetků na obce
Mnohamiliardový státní majetek bude od počátku příštího roku převeden na obce, kraje a občanská sdružení. Převod majetku ze zanikajících okresních úřadů umožní zákon, který podepsal prezident Václav Havel. Prezident zákon podepsal i přesto, že k němu má výhrady. Požádal ale vládu, aby odstranila některé nejasnosti ze zákona. "Především se domnívám, že není vhodné plošné převádění majetku na občanská sdružení, aniž by se brala v úvahu míra jejich obecně prospěšné činnosti a další kritéria," uvedl Havel v dopise, který zaslal premiérovi Miloši Zemanovi. Zákon podle prezidenta také příliš široce definuje občanská sdružení, na která bude majetek převeden. Havlovi se rovněž nelíbí, že zákon zavádí odpovědnost kraje za zajištění záchranné služby pouze na jeho území. Podle něj ale například letecká záchranná služba pokrývá větší oblast než jen příslušný kraj. Prezident zákon podepsal proto, že svým vetem nechtěl zpozdit reformu veřejné správy. Zákon o převodu majetku má vyřešit situaci, která vznikne po ukončení činnosti okresních úřadů, tedy od 1. ledna 2003. Zákon převádí na kraje a obce například nemocnice, domovy důchodců, kulturní zařízení, divadla a knihovny.
Dagmar Havlová kvůli nemoci zrušila cestu na Vysočinu
Prezidentova manželka Dagmar Havlová nepojede ve středu společně s hlavou státu na Vysočinu. V neděli náhle onemocněla a její zdravotní stav se zatím výrazně nezlepšil, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Havlová podle něj i nadále užívá antibiotika. Jaká nemoc ji postihla, Krafl neuvedl. Zdravotní stav prezidentovy manželky se zhoršil v neděli, kdy k ní musel přijet lékař. Kvůli náhlému onemocnění musela týž den na poslední chvíli zrušit návštěvu pražského divadla Broadway, kde se představením muzikálu Kleopatra připomínalo páté výročí založení Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97.
Ministr Kužvart chce otevřít diskusi o kanálu Dunaj-Odra-Labe
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart by chtěl otevřít diskusi o ekonomických a ekologických aspektech plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Novinářům řekl, že územní rezerva, která se pro dlouho plánovanou stavbu stále drží, brání ve výstavbě jiných životnímu prostředí neprospívajících staveb, stále ale nechává prostor pro realizaci kontroverzního projektu. O zrušení stavební uzávěry usilují některá ekologická sdružení. Loni česká vláda s realizací severo-jižní vodní cesty oficiálně souhlasila. Vůli vystavět tuto vodní magistrálu v roce 1999 projevilo také Rakousko a souhlasí i Polsko. Vzhledem k tomu, že vodní dopravu podporuje EU, počítají státy od ní s finanční podporou. Podle Kužvarta je však nutné zjistit, jaká bude poptávka po tomto druhu dopravy a zda se vybudování kanálu vyplatí. Projekt plavebního spojení Dunaj-Odra-Labe je podle odpůrců stavby v přímém rozporu se zájmy danými ochranou sítě chráněných krajinných oblastí. Je podle nich v rozporu také s mezinárodními závazky, které vyplývají ze zařazení Chráněné krajinné oblasti Poodří do Ramsarské úmluvy na ochranu mokřadů. Zdůraznil to i Kužvart, když podotkl, že pro stavbu v chráněném území budou muset investoři získat výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Její udělení zákon podmiňuje převahou veřejných zájmů nad zájmy ochrany přírody.
Pražští komunisté nebudou volit svého lídra komunálních voleb
Pražští komunisté zatím nemíní určit pro listopadové volby do zastupitelstva hlavního města svého volebního lídra, který by usiloval o křeslo primátora. Zvolili jen vedoucího kandidáta, jenž bude mluvčím ostatních kandidátů a odpovědný za volební kampaň. Je jím právník a pražský zastupitel František Hoffman, jenž vede kandidátku ve volebním obvodě číslo tři. Komunisté už mají promyšlenou strategii volební kampaně, do které chtějí investovat jeden milión korun. Plánují vlastní volební noviny, shromáždění a inzerci. Na rozdíl od parlamentních voleb uvažují o plakátech na dopravních prostředcích. Sobotní sněm pražské KSČM rozhodl o kandidátech pro podzimní komunální volby. Ve všech pěti volebních obvodech mají komunisté na kandidátkách po 14 lidech, tedy plný počet. Členové KSČM podle svých slov střízlivě odhadují, že mají v sedmdesátičlenném zastupitelstvu hlavního města šanci na 12 až 15 mandátů. V minulých komunálních volbách v roce 1998, kdy se volilo 55 členů zastupitelstva, získali osm mandátů.
Pravým blokem zmítají spory, pražští členové vyloučili Cibulku
Pražská organizace Pravého bloku se postavila proti předsedovi strany Petru Cibulkovi. V pondělí ho vyloučila ze strany, protože ji prý opakovaně poškozuje. Cibulka kroky svých stranických kolegů odmítl jako neoprávněné a považuje je za pokračování likvidační kampaně proti Pravému bloku i své osobě. Členové Pravého bloku v hlavním městě Cibulkovi vyčítají, že "za pomocí lží, pomluv a dezinformací" přinutil řadu lidí k odchodu ze strany. Navíc těsně před volbami stáhl z kandidátek 77 lidí s odůvodněním, že včas nepředložili negativní lustrační osvědčení. Nelíbí se jim ani to, že před volbami sestavil s dalšími neparlamentními stranami, včetně levicových či nacionálně orientovaných, takzvanou prozatímní občanskou vládu. Cibulka údajně zatajil i to, že je trestně stíhán pro několik trestných činů majetkového a násilného charakteru, uvádí se v prohlášení, které poskytl jménem pražské organizace Jaroslav Zelenka. Ten byl spolu s dalšími vyřazen z pražské kandidátky a zároveň i odvolán z funkce místopředsedy strany. Pravý blok vznikl v roce 1994, Cibulka jej vede od roku 2000. V letošních volbách do sněmovny získal 0,59 procent hlasů.
Koruna zdolala nové rekordy
Česká měna v úterý pokořila nové rekordní úrovně vůči euru i dolaru. Proti euru prudce posílila, když se z úvodních 30,15 Kč/EUR dostala až na 29,77 koruny za euro, což je její historicky nejsilnější hodnota. Úterý končí na 29,86 Kč/EUR. Velmi silná je tuzemská měna rovněž proti dolaru. Ze zahajovacích úrovní nad 31 Kč/USD se dostala až na 30,62 Kč za dolar, což je její nové maximum od poloviny ledna 1999. Dealeři se neshodují, co stálo za prudkým posílením domácí měny k euru. Podle jedněch koruny ve velkém dokoupila Erste Bank na financování odkupu akcií v České spořitelně, podle jiných jde o příliv privatizačních peněz či o velké převedení deviz do korun ze strany izraelské firmy stavící dálnici na severní Moravě. Před dalším výrazným zpevněním koruny by měl zabránit strach trhu z čtvrtečního jednání centrální banky, konkrétně z možných intervencí. Silná koruna ekonomiku omezuje především v kursu proti euru. Poškozuje totiž exportéry, což se dále odráží ve vývoji zahraničního obchodu a HDP. Potíže exportérů se navíc mohou odrazit v případném snižování výroby a propouštění, varují ekonomové. Naopak slabý dolar je pro domácí ekonomiku spíše dobrou zprávou, protože zlevňuje dovozy surovin.
Komise vybrala ze 771 žádostí o podporu Sapard 465 projektů
Národní výběrová komise vybrala z celkových 771 žádostí o podporu ke konečnému schválení a podpisu generálním ředitelem Agentury Sapard 465 projektů. Sdělil to tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Komise musela počet projektů zredukovat s ohledem na dostupné finanční prostředky, uvedl mluvčí. Druhé kolo přijímání žádostí o účast v programu Sapard bude zahájeno pravděpodobně letos v září. Největší zájem byl podle Sapardu v první vlně o dotace na rozvoj venkova a venkovské infrastruktury a na pozemkové úpravy. Řada žádostí byla zaměřena také na investice do zemědělského majetku. Naopak menší počet projektů, ale ve větším finančním rozsahu, předložili potravináři.
Štrougal se cítí zdráv a chce, aby soud v jeho kauze pokračoval
Bývalý premiér a ministr vnitra předlistopadového Československa Lubomír Štrougal je od minulého týdne zdráv, a požádal proto svého advokáta, aby o tom tento týden informoval pražský městský soud. Expremiér chce, aby se odvolací řízení v jeho kauze uskutečnilo v nejbližším možném termínu. Bývalý vysoký politik čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Dopustil se ho podle žalobkyně tím, že v březnu 1965 jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti, kteří byli podezřelí z vraždy tří lidí. Sedmasedmdesátiletý Štrougal trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil. Obvodní soud pro Prahu 7 mu dal v podstatě za pravdu a koncem února ho zprostil v plném rozsahu obžaloby. Žalobkyně se ale odvolala, takže se případem bude zabývat pražský městský soud.
Praha vybere příští týden stanoviště taxi, která nabídne správcům
Pražský magistrát vybere příští týden několik prvních stanovišť taxi, pro něž hodlá losem získat správce. Správci budou muset zaručit, že zákazník odjede bezpečně a za stanovenou cenu. Podle rozhodnutí městské rady bude muset mít správce na jedno místo stanoviště deset vozidel taxi. V centru by měl mít kvůli velkému množství zákazníků dvojnásobek automobilů. První soutěž o vybraná stanoviště chce magistrát vyhlásit do 9. července. Uchazeči, firmy i jednotlivci, budou mít zhruba dva týdny na to, aby se přihlásili. Stanoviště jsou například na Václavském a Staroměstském náměstí, na náměstí Republiky, na Pražském hradě, u nemocnic a na nádražích. Zatím jde celkem o 14 lokalit. Například na Václavském náměstí bude 25 míst, které chce město rozdělit kvůli zachování konkurence mezi pět správců. Magistrát zavedl od dubna přísné kontroly taxikářů, při nichž se daří odhalovat předražování. Do konce května zjistili kontroloři předražení ve více než polovině případů. Na dopravní přestupky taxikářů se v centru města zaměřila zvláštní skupina strážníků. Řidičům taxi, kteří předpisy porušují, hodlá magistrát odebírat městskou licenci. Taxikáři jí získávají při zkouškách z místopisu a právních předpisů, bez ní nemohou v Praze jezdit.
A ještě krátce o počasí v České republice:
Bude skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.