Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

ČSSD a Koalice se na programu neshodly - další jednání budou v pondělí

Lídři ČSSD a stran Koalice se ani po více než šestihodinovém jednání nedohodli na společném programu, který má být základem vládního prohlášení. Sporných bodů zůstalo 11, řekl novinářům po skončení rozhovorů předseda sociální demokracie Vladimír Špidla. Jednání bude pokračovat v pondělí. Politici se neshodli na termínu sladění schodku státního rozpočtu s maastrichtskými kritérii a na metodách boje proti korupci. Úspěšné nebylo ani jednání o daňové a důchodové reformě. Koalice mimo jiné požaduje po sociálních demokratech pojistku proti zrušení lustračního zákona, jak to chtějí komunisté. Otevřeny jsou stále otázky deregulace nájemného a otevření trhu s byty, podpory rodiny či registrovaného partnerství. Zatím se koaliční partneři nedohodli ani na majetkových přiznáních, registračních pokladnách a privatizaci energetiky.

Přesto mají představitelé tří zúčastněných stran stále vůli jednat. "Na drtivé většině obsahu z jednadvacetistránkového textu se podařilo najít shodu," zdůraznil šéf lidovců Cyril Svoboda. "Máme vůli jednat a přispět ke vzniku proevropské vlády, která bude bojovat s korupcí," uvedla předsedkyně Unie svobody- DEU Hana Marvanová. "Jednání se přibližují možnosti uzavřít dohodu," potvrdil její slova Špidla. Všichni lídři doufají, že se podaří dospět k dohodě v pondělí. Text programu by pak schválila politická grémia stran.

Koalice chce po ČSSD pojistku proti zrušení lustračního zákona

Záruku, že sociální demokraté ve sněmovně nepodpoří záměr komunistů zrušit lustrační zákon, chtějí od svých budoucích vládních partnerů křesťanští demokraté a unionisté. Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová v neděli ČTK řekla, že mimo jiné kvůli lustračnímu zákonu, zákonu o otevření svazků státní bezpečnosti a dalším předpisům vzniká procesní část smlouvy mezi ČSSD a Koalicí. Pojistka proti zrušení lustračního zákona je jedením z 11 sporných bodů, které zbyly vyřešit po sobotní schůzce vyjednavačů Koalice a ČSSD.

Pilip: Podmínkou vládní koalice je stejný vliv US-DEU a KDU-ČSL

Klíčovou podmínkou vzniku společné vlády ČSSD a stran Koalice je, aby Unie svobody-DEU měla stejný podíl na moci jako KDU-ČSL, řekl v nedělním pořadu Sedmička soukromé televize Nova první místopředseda unionistů Ivan Pilip. "Pokud nezískáme stejný vliv na dění (jako lidovci), který se dá vyjádřit zejména místy ve vládě, pak ta koalice nebude," zdůraznil. Pilip rovněž uvedl, že prioritou jeho strany je, aby v ministerských křeslech usedli on a předsedkyně strany Hana Marvanová. Současně však připustil, že by od členství v kabinetu ustoupil, kdyby na odporu k jeho osobě měla vyjednávání Koalice se sociálními demokraty ztroskotat.

Zdeněk Škromach považuje nároky Unie svobody-DEU za nepřiměřené

Požadavky Unie svobody-DEU, která chce mít ve vládě stejný počet křesel jako lidovci a činí si nároky na významná ministerstva, považuje místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach za zcela nepřiměřené. "Křik je příliš silný a měl by odpovídat síle osmi až deseti poslanců, které má unie ve sněmovně," reagoval na požadavky US-DEU, o nichž v neděli hovořil její místopředseda Ivan Pilip v televizi Nova. Unie považuje podle Pilipa za klíčovou podmínku vzniku většinové vlády, že v ní bude mít stejný podíl jako lidovci. Pilip rovněž uvedl, že prioritou jeho strany je, aby v ministerských křeslech usedli on a předsedkyně Hana Marvanová. Unie by podle Pilipa chtěla alespoň jeden z resortů, kde by mohla viditelně prosazovat svůj program. Potvrdil, že má osobně zájem o ministerstvo financí. "Pokud jde o finance, tak ty jsou klíčové, protože mají vliv na všechna ostatní ministerstva. Tak o tom si může Pilip nechat akorát zdát, a myslím, že vůbec o své osobní účasti ve vládě," řekl k tomu Škromach.

Také Marvanová by si měla podle Zdeňka Škromacha uvědomit, že je předsedkyní strany jen s deseti mandáty ve sněmovně. Může proto počítat pouze s méně významným ministerstvem. "Páni a paní z Unie svobody se chovají takovým způsobem, jako by vyhráli volby," soudí Škromach. Pro ČSSD je podle něj partnerem Koalice. Pokud se nedokáže domluvit, tak bude sociální demokracie usilovat o jiné řešení, pohrozil. "Nenecháme se vydírat stranou s deseti poslanci," řekl. Unie svobody-DEU podle Škromacha dostane i ve sněmovně díky své možné účasti ve vládě více funkcí, než by měla. Podle volebního výsledku by neměla nárok na místopředsedu ani na vedení jediného výboru. Místopředseda soudí, že si to lídři unie do pondělní schůzky s ČSSD a lidovci uvědomí. "Celou dobu kritizovali opoziční smlouvu a dneska nejsou schopni se dohodnout na řešení, které vyplynulo z voleb. To by měl být jednou provždy signál pro občany, že takováto strana nemá v politice co dělat," řekl Škromach.

Den ozbrojených sil ČR si připomněli ve francouzském Darney

Památník u východofrancouzského městečka Darney, kde před 84 lety vznikla první československá jednotka, zdobí od neděle pamětní desky. Připomínají ve francouzštině a češtině, že na tomto místě uznal francouzský prezident Raymond Poincaré právo Čechů a Slováků na samostatný stát. V neděli, v Den ozbrojených sil ČR, desky slavnostně odhalili předsedové českého a francouzského Senátu Petr Pithart a Christian Poncelet. Petr Pithart v projevu ocenil roli Francie při formování první československé republiky. "O to víc pak bolely činy, které jsme nemohli vnímat jinak než jako zradu," připomněl předseda Senátu mnichovské události z roku 1938. "Místo míru, který měly zajistit ústupky, musela přijít další světová válka, ve které jsme už opět bojovali spolu: francouzští, čeští a slovenští vojáci a odbojáři si zřejmě rozuměli lépe než někteří politici," poznamenal Pithart. Poncelet i mnozí další francouzští představitelé reagovali na jeho slova s úsměvem a souhlasným pokyvováním.

Památník francouzsko-československého přátelství měl být původně slavnostně odhalen krátce před druhou světovou válkou, zabránily tomu ale v roce 1938 mnichovské události. Nacisté o dva roky později dvaatřicetimetrový pylon z červené žuly s československým státním znakem a francouzským lotrinským křížem rozbili. Pomník byl obnoven až o 30 let později zásluhou generální rady departementu Vogézy a krajanů. Měl být odhalen v září 1968, ale ceremonie se neuskutečnila kvůli invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Nakonec byl odhalen o deset let později za přítomnosti zástupců Francie a krajanských organizací, ne však oficiálních československých představitelů. Místo kamene použili na obnovený památník stříbřitý kov; pylon získal podobu pěticípé vysoké špice. V říjnu 1992 měl být pomník představen prezidentu Václavu Havlovi, slavnost ale tehdy znemožnily události kolem rozpadu federace Čechů a Slováků. O šest let později se ceremoniálu k 80. výročí ustavení armády zúčastnil náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Den armády oslavili v neděli i v České republice. Například v Praze na Slovanském ostrově byly na programu ukázky výcviku a vojenské techniky. Dospělí i děti se mohli vidět i na služební psy a trenažéry pro střelbu z ručních zbraní. Den armády vyhlásil v únoru prezident Václav Havel právě jako připomínku přísahy 6000 československých legionářů v roce 1918 u francouzského městečka Darney.

Ministr Grégr: ČEZ se po spojení s distributory nemusí řadu let prodávat

Elektrárenská společnost ČEZ by se podle odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra nemusela díky spojení s distribučními společnostmi po několik let privatizovat. "ČEZ může dva tři roky, a možná i déle, zůstat jako samostatný celek," řekl Grégr ČTK v souvislosti s nákupem státních podílů v osmi distributorech elektřiny firmou ČEZ. Transakci v pátek podepsal Fond národního majetku (FNM) s ČEZ. "Možná pozice společnosti bude natolik silná, že bude moci zůstat po mnoho let v podobě, jakou jsme založili," dodal Grégr.

O spojení ČEZ s distributory a prodeji 66 procent stoprocentní dcery ČEZ, české přenosové ČEPS, do rukou státu rozhodla vláda předběžně v březnu, definitivně počátkem května. Transakce má přitom mnoho odpůrců, podle nichž je cena 32 miliard korun za distributory nevýhodná pro stát. Spojení podle některých odborníků naruší konkurenční prostředí v české elektroenergetice.

Temelín poprvé roztočil turbínu druhého bloku

Obsluha Jaderné elektrárny Temelín v neděli poprvé roztočila turbínu druhého bloku a začala tak ověřovat její vyvážení. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že turbína (druhého bloku) v neděli před polednem dosáhla 3000 otáček za minutu, což jsou její nominální provozní otáčky. Teprve po kontrole vyvážení a chodu turbíny začne obsluha připravovat první připojení generátoru do rozvodné sítě. To by se mělo uskutečnit asi v závěru příštího týdne.

Do ciziny letos pojede stejně jako loni asi 2,6 miliónu Čechů

V letošní letní sezóně vycestuje do zahraničí podle ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka zhruba stejný počet lidí jako loni, tedy asi 2,6 miliónu Čechů. Podle cestovních kanceláří zůstává trvalým hitem letní sezóny Chorvatsko, kam cestuje nejvíce turistů z ČR. Loni jich například bylo asi 900 tisíc. V letošní sezóně je oblíbené i levné Tunisko, staronovou destinací se stává Bulharsko, zvyšují se cesty na Slovensko a do Maďarska. Od června do září přitom vycestuje asi 40 procent z celoročního počtu turistů, kteří cestují do zahraničí na dobu delší než jeden den.

Za propagaci drog se od pondělí zpřísňují tresty až na pět let

Tresty za propagaci drog se v České republice od pondělí zpřísní ze tří až na pět let vězení. Novela zvýšila trest pro ty, kdo podněcují k užívání zakázaných drog prostřednictvím filmu, tisku nebo internetu. "Žádnou zásadní změnu pro policejní praxi, pokud jde o postihování této oblasti drogové problematiky, to neznamená," řekl ČTK major Jiří Vokuš z policejního prezidia. Jde jen o zpřísnění sankce. Vokuš se nedomnívá, že by novela mohla například strhnout lavinu trestních stíhání umělců, kteří budou své názory na drogy veřejně prezentovat. Bude samozřejmě záležet na intenzitě takového jednání a na tom, jak nebezpečné je pro společnost, podotkl. Upozornil také, že posuzování případů propagace drog náleží především státním zástupcům, případně soudům. "Policie v tuto chvíli sehrává roli určitého servisu," dodal.

Novelu zákona kritizovali účastníci květnových akcí za legalizaci konopí, jež se konaly v Praze, Brně a Plzni. Na pražském happeningu popisovala šestadvacetiletá žena, která onemocněla roztroušenou sklerózou, své zkušenosti s léčivými účinky marihuany. Měla obavy, že novela znemožní lidem postiženým touto chorobou, aby si podobné informace zprostředkovávali.

Na Červeném Hrádku se vzpomínalo na éru květinových dětí

Příznivci hnutí hippies se v sobotu sešli na zámku Červený Hrádek na Chomutovsku. "Den dětí květin, jak jsme setkání nazvali, připomněl první představení undergroundové hudební produkce hippies na festivalu v americkém Monterey před 35 lety," řekl ČTK organizátor akce Václav Netolický. Pro účastníky setkání byl připraven výtvarný kurs pod vedením chomutovského malíře Kamila Sopka. Získané zkušenosti si pak každý mohl vyzkoušet na dobrovolnících, jejichž nahé tělo sloužilo jako plátno. "Pozvali jsme i skupinu našich kamarádů vozíčkářů. V duchu myšlenky lásky mezi lidmi, propagovanou stoupenci hippies, si navzájem pěkně zmalovali obličeje," uvedl Netolický. Hlavní část programu vyplnily ukázky hudební produkce nejznámějších interpretů období hippies, doplněné přednáškami o literatuře beatniků, na jejichž odkaz generace dětí květin navázala.

Turisté mohou od neděle zavítat na Hrad Cornštejn na Znojemsku

Od neděle mohou turisté zavítat na Hrad Cornštejn u Vranovské přehrady na Znojemsku. Pro návštěvníky budou kromě prohlídky zříceniny připravena vystoupení skupin historického šermu. Dříve nebyl objekt přístupný, zvědavci lezli přes plot a hrozilo jim, že se zraní v chátrajících zdech. Před několika lety prodělal hrad rekonstrukci z iniciativy brněnského státního památkového ústavu. Nyní je staticky zajištěn, některé menší opravy ještě pokračují. Prohlídková trasa nabízí i vyčištěné prostory, které ve středověku sloužily jako zásobárny na vodu.

Hrad Cornštejn stojí na zúžené šíji protáhlého skalnatého ostrohu nad Vranovskou přehradou. Je mladší než nedaleký hrad Bítov. Důvodem stavby nového hradu bylo posílení obranyschopnosti Bítova, který tehdy patřil k nejdůležitějším hradním stavbám v zemi. V létě 1464 Cornštejn dobývalo vojsko krále Jiřího z Poděbrad. Po desetiměsíčním obležení hrad vyhladověli a obsadili. Rozlehlému areálu dominuje torzo jižního paláce s věží, dobře zachovány jsou i zdi severního paláce a obvodové hradby.

Cimrmanologové odhalili v Havlíčkově Brodě Střed Evropy

Nedaleko někdejšího brodu na řece Sázavě v Havlíčkově Brodě v sobotu recesisté odhalili památník středu Evropy v podobě obřího trychtýře. Dílo uměleckého kováře Martina Štellera měří 3500 milimetrů a váží půl miliónu gramů. "Fakt, že střed Evropy je v Havlíčkově Brodě, jako první odvážně vyslovil a obhájil Jára Cimrman," připomněl účastníkům slavnosti notář Ladislav Vondrák. Střed Evropy se nachází uprostřed tisového labyrintu na zahradě kavárny U notáře."Když vidím ten labyrint, který ke středu Evropy vede, domnívám se, že pro nás cesta do Evropy přes něj nepovede," řekl zástupce starosty Jiří Vondráček poté, co památník pokřtil láhví sektu.

Brodští radní s hledáním středu starého kontinentu započali loni v pražském Divadle Járy Cimrmana. Cimrmanolog Zdeněk Svěrák si tehdy vzpomněl na důležitý fakt: Když se novináři slavného vynálezce ptali, kde leží střed Evropy, odpověděl, že "taková místa bývají u brodu". Svěrák vysvětlil, že Cimrman někdy kolem roku 1907 pojal myšlenku, že se usadí. Hledal proto místo, odkud by jeho génius mohl vyzařovat do celé Evropy. Tím seznal její střed. Na takovém místě chtěl postavit vysílač poháněný elektřinou. Vybral proto místo u řeky. Už loni brodští cimrmanologové uspořádali objeviteli středu Evropy výstavu o jeho životě. Jasné důkazy o srdci Evropy v Brodě dokládá od roku 2000 i maketa Centra Europae, kterou vytvořil sochař Jan Exnar. Slouží jako pomůcka pro fyzikální důkaz tohoto faktu. Kdo by ho zpochybňoval, může na radnici získat razítko, které tuto skutečnost dokládá. Informace každý najde na adrese www.stredevropy.cz, nebo www.centrumeuropae.cz.

Na Proboštských jezerech se chystá největší svátek taneční hudby

Na pěti pódiích chráněných stany se ve čtvrtek na louce u Proboštských jezer u Brandýsa nad Labem představí několik desítek českých a světových dýdžejů. Na festivalu taneční hudby Open Air Field zazní vedle techna a house i breakbeat, tech-break, jungle a lounge music. Hvězdou festivalu bude anglická formace Chemical Brothers. Třetí ročník festivalu nabídne i světoznámé dýdžeje - anglický DJ Sasha hraje progresivní trace, chicagská legenda Felix da Housecat je i v Česku známý houser, Dave Angel z Anglie vyprodal nedávno pražský klub Roxy.

Muzikál Čarodějnice z babí hůry měl svou premiéru

První divadelní premiéru v sobotu návštěvníkům nabídl mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, který se koná v obci Hukvaldy na Frýdeckomístecku. V muzikálu Čarodějnice z babí hůry se představilo Dětské operní studio ostravského Národního divadla Moravskoslezského. Muzikál vznikl na motivy knihy Tomáše Pěkného Havrane z kamene. Libreto a hudbu napsal Pavel Helebrand, který se ujal i režie. Muzikál vypráví o osamělé čarodějnici, která nesložila zkoušku, jež by jí umožnila vstoupit do společenství ostatních čarodějnic. V neděli byly na programu festivalu další dvě premiéry, a to barokní opera Erindo a lidová hra Vojna od Emila Františka Buriana. Janáčkovy Hukvaldy potrvají až do 28. července.

Karvinský festival romské kultury přilákal přes 2500 lidí

Více než 2500 návštěvníků se v sobotu přišlo do Karviné pobavit na třetí ročník romského festivalu. Návštěvníkům se na něm představilo devět kapel a interpretů z České a Slovenské republiky a Polska, řekl ČTK předseda Sdružení Romů severní Moravy a organizátor Milan Ferenc. Vyslovil však lítost nad malým zájmem lidí z většinové společnosti. Festival proto v příštím roce zřejmě rozšíří o neromské účinkující. "Cílem akce je najít k sobě vzájemnou cestu. Musíme se přesvědčit, že spolu dokážeme žít," řekl Ferenc. Lidé by podle něj byli jistě překvapeni originální romskou kulturou, kterou většina z nich vůbec nezná.

Z národnostních menšin je na Karvinsku nejpočetněji zastoupena polská, která tvoří deset procent obyvatel. Příslušníků romské menšiny žije v Karviné asi 3000. V městě bydlí zhruba 65.000 obyvatel.

Do Brtnice se sjeli obdivovatelé díla architekta Hoffmanna

Obdivovatelé díla architekta a designéra Josefa Hoffmanna se v sobotu sjeli do Brtnice na Jihlavsku, kde se v roce 1870 narodil. Brtnická Společnost Josefa Hoffmanna zde uspořádala mezinárodní konferenci, aby upozornila na neutěšený stav jeho rodného domu, v němž byla vybudována provizorní expozice. Dům by se měl stát jedním z center cestovního ruchu na Vysočině. Brtnická společnost se snaží v Česku připomínat Hoffmannův odkaz. Zatím marně však shání potřebných 15 miliónů korun na obnovu jeho rodného domu.

Archtekt Hoffmann je například autorem avantgardního sanatoria Purkesdorf u Vídně a k jeho vrcholným dílům patří mimo jiné bruselský palác rodiny Stocletových. Architekt zároveň pracoval pro textilní, nábytkářské či sklářské firmy. Jeho díla jsou v mnoha muzeích i soukromých sbírkách na celém světě. Až do svých sedmdesáti let se Hoffmann vracel do svého rodného domu. Zemřel ve Vídni v roce 1956.

Jan Tříska: Role krále Leara se prostě odmítnout nedá

Herec Jan Tříska nepovažuje roli Krále Leara za atraktivní. Přesto podle něj znamená velkou výzvu, které nelze odolat. Obrovský černý balvan na cestě, který herec, pokud prý má jen trošku odvahy v těle, musí přelézt. "O Learovi se nedá říci, že by byl snem nějakého herce. Nikdo přeci nemůže snít o roli, která sama o sobě bez přestání znovu a znovu opakuje: Jsem starý, hloupý, pošetilý člověk," řekl Tříska ČTK. Podle něj existují shakespearovské role, po nichž naopak herci touží - třeba Romeo, Hamlet či Macbeth. "Zatímco Learovi vlastní děti říkají: Jsi senilní, na prahu smrti, jdi už pryč," dodal.

Jan Tříska, někdejší člen Národního divadla v Praze, Krejčova Divadla Za branou a Městských divadel pražských, žije v USA od roku 1977. V roce 1991 ztvárnil roli učitele Igora Hnízda ve Svěrákově filmu Obecná škola. Loni na jaře šéfoval porotě plzeňského festivalu Finále a před rokem vystoupil na hudebním festivalu Pražské jaro, kde četl Havlovy Dopisy Olze. Svůj současný pobyt spojil v úvodu svého pobytu se ztvárněním jedné z menších rolí v připravovaném filmu Ondřeje Trojana Želary.

Ze sportu:

Čeští reprezentanti ve sportovním aerobiku získali na světovém šampionátu v Montpellieru celkem sedm cenných kovů. Mistrovský titul vybojovalo družstvo žen v kategorii fitness-step, zklamáním je až pátá pozice dvakrát pozlaceného týmu David Holzer, Jakub Strakoš a Vladimír Valouch.

Tenista Jan Vacek ve 3. kole grandslamového Wimbledonu porazil Rumuna Adriana Voineu 6:1, 4:6, 6:3 a 6:4.

Šest tenistek nominoval kapitán Jan Kukal pro utkání o záchranu ve Světové skupině Fed Cupu. Češky se 20. a 21. července střetnou v baráži v Přerově s celkem Kanady. V Kukalově širším výběru jsou Daniela Bedáňová, Květoslava Hrdličková, Iveta Benešová, Klára Koukalová, Petra Cetkovská a Babrora Strýcová.

Fotbalisté Brna remizovali v odvetě Poháru Intertoto v Dunajské Stredě s izraelským Ašdodem 1:1 a vypadli, protože v prvním zápase doma prohráli 0:5. Gól Brňanů v odvetě vstřelil Pacanda.

Hlavní favorit, tovární jezdec týmu Škoda Motorsport Roman Kresta, vyhrál potřetí v řadě Bohemia rallye. Šestadvacetiletý pilot nenechal od začátku nikoho na pochybách o svých schopnostech a proměnil svůj úvodní letošní start v domácím šampionátu v zisk prvního místa.

Dohání šestitýdenní manko v přípravě, přesto pojede na mistrovství Evropy pro osobní rekord a medaili. Plavec Květoslav Svoboda bude na šampionátu v Berlíně při neúčasti znakařky Ilony Hlaváčkové největší českou nadějí a na víkendovém domácím mistrovství v Českých Budějovicích potvrdil rostoucí formu. Z nemoci a operačního zákroku krčních mandlí, který podstoupil v květnu, se už zotavil a trénuje naplno.

Mistrem republiky v silničním závodu cyklistů se dnes v Milevsku stal Ondřej Fadrný z týmu De Nardi. Druhý projel cílem závodu na 216 kilometrů Martin Riška a vybojoval tak na společném šampionátu titul slovenského mistra. Třetí místo a titul českého vicemistra získal Tomáš Konečný.

České vícebojařky skončily v superlize Evropského poháru páté, a také v příštím ročníku nastoupí do elitní soutěže. Kvartetu Šárka Beránková, Michaela Hejnová, Jana Klečková a Barbara Szlendáková patřila po prvním dnu šestá pozice, dnes si o místo polepšily a zopakovaly loňský výsledek.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Polojasno polojasno až oblačno, denní teploty kolem 22 - 26 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio