Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Václav Havel jmenoval na Hradě členy nové vlády

Česká republika má novou vládu. Prezident Václav Havel v pondělí, měsíc po volbách, jmenoval na Pražském hradě členy koaličního kabinetu premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Vládu, která vystřídá jednobarevný kabinet ČSSD premiéra Miloše Zemana, vytvořili sociální demokraté společně s lidovci a unionisty. Šestnáct nových členů vlády složilo na Hradě do rukou prezidenta slavnostní slib věrnosti České republice a odpovědnosti vůči svému novému úřadu. Prezident novým členům koaliční vlády poblahopřál a vyjádřil naději, že získají se svým programovým prohlášením důvěru Poslanecké sněmovny a přivedou Česko do Evropské unie. "Věřím, že tato vláda vytvoří dělný tým, že si získá uznání veřejnosti za své výkony. Věřím a doufám, že bude vládou stabilní, která vydrží ve svém postavení po celé funkční období," řekl prezident Havel o vládě, která ve sněmovně disponuje křehkou většinou 101 hlasů.

Šéfa ČSSD Vladimíra Špidlu jmenoval Václav Havel premiérem už v pátek. V pondělí z jeho rukou převzali jmenovací dekrety čtyři vicepremiéři: Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který bude zároveň zastávat funkci ministra zahraničí, Stanislav Gross (ČSSD), kterému zůstává ministerstvo vnitra, Pavel Rychetský (ČSSD), který bude odpovědný za českou justici, a Petr Mareš (Unie svobody-DEU), který má na starosti vědu, výzkum a lidské zdroje. Unionisté, stejně jako lidovci, v koaličním kabinetu obsadí po třech křeslech. Ministerstvo pro místní rozvoj povede Pavel Němec a křeslo ministr bez portfeje obsadí Vladimír Mlynář, který po změně kompetenčního zákona povede nové ministerstvo informačních a komunikačních technologií. Ministrem dopravy a spojů se stal lidovec Milan Šimonovský a resortu životního prostředí bude šéfovat jeho stranický kolega Libor Ambrozek. Sociální demokraté, kteří budou mít v sedmnáctičlenné vládě 11 zástupců, zasednou i v čele resortů kultury a financí, které budou řídit Pavel Dostál a Bohuslav Sobotka. Na ministerstvu obrany zůstává Jaroslav Tvrdík, ministryní školství se stala Petra Buzková, zdravotnictví bude řídit Marie Součková a ministerstvo průmyslu a obchodu povede bývalý šéf státní kasy Jiří Rusnok. Ministrem práce a sociálních věcí prezident jmenoval Zdeňka Škromacha a poslední resort, zemědělství, bude řídit Jaroslav Palas.

Vláda jmenovala Gavlasovou vedoucí Úřadu vlády

Ministři nové vlády v pondělí jmenovali do funkce vedoucí Úřadu vlády Janu Gavlasovou a současně odvolali dosavadního šéfa Karla Březinu. Kabinet rovněž schválil změnu jednacího řádu a postup přípravy vládního prohlášení. Jeho text by měl být podle premiéra Vladimíra Špidly hotov do 31. července, Jak dodal, rozsah vládního prohlášení by neměl přesáhnout 50 stran. Každý resort bude mít k dispozici tři strany. Ministři zpracují podkladové materiály, vicepremiér Pavel Rychetský provede základní redakci a závěrečné úpravy zůstanou po konzultaci s ostatními místopředsedy vlády na premiérovi. Špidla rovněž uvedl, že stálým členem předsednictva vlády bude kromě předsedy a místopředsedů také ministr financí. Premiér ještě doplnil, že prvním místopředsedou bude ministr vnitra Stanislav Gross.

Jan Kasal: Neúspěch jednání o vedení sněmovny vyvolá dominový efekt

Úterní volba zbývajících čtyř místopředsedů Poslanecké sněmovny bude podle již zvoleného místopředsedy Jana Kasala (KDU-ČSL) velmi komplikovaná a výsledek je nejistý. "Případná nedohoda může znamenat dominový efekt v předem domluveném obsazení pozic předsedů a místopředsedů sněmovních výborů," řekl v pondělí Kasal novinářům. Jak dále uvedl, nepředpokládá, že se situace kolem obsazení pozic místopředsedů o víkendu nějak zásadně změnila. Podle něj je to důsledek nátlaku ODS, která nekompromisně pro sebe požaduje dvě křesla místopředsedů sněmovny. Podle sobotního vydání deníku Právo se však poslanci vládní koalice dohodli, že nedají ODS ani jednu funkci v Poslanecké sněmovně, pokud jí nepomůže zvolit místopředsedkyní sněmovny Hanu Marvanovou (US-DEU).

Eduard Kukan věří v pokračování dobré spolupráce s novou českou vládou

Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan očekává, že dobrá úroveň kontaktů mezi Bratislavou a Prahou bude pokračovat i s novou českou vládou, kterou v pondělí do funkce jmenoval prezident Václav Havel. "Předpokládám, že po nástupu nové české vlády bude pozitivní trend rozvoje v našich sousedských vztazích pokračovat. Jsou všechny důvody předpokládat takový vývoj," řekl ministr Kukan. "My jsme měli vynikající spolupráci s předchozí vládou a podařilo se prakticky vyřešit všechny zůstávající věci," zdůraznil ministr. Soudí, že obě země se nyní soustředí na další zlepšení kontaktů mezi občany obou zemí. Ocenil prohlášení nastupujícího šéfa české diplomacie Cyrila Svobody, který by na první zahraniční návštěvu chtěl zavítat do Bratislavy.

Praha má po měsíci a půl primátora, stal se jím Igor Němec z ODS

Hlavní město České republiky má po měsíci a půl primátora. Stal se jím podle předpokladů radní pro kulturu, sport a církve Igor Němec, kterého nominovala ODS. Rozhodli o tom v pondělí v tajné volbě pražští zastupitelé. Němec byl jediný kandidátem. Nahradí Jana Kasla, který rezignoval koncem května. Doposud jeho pravomoci a kompetence zastávalo pět radních. Voleb se zúčastnilo 49 zastupitelů. Němec získal 31 hlasů, což je o tři více, než potřeboval. Koalice ODS a ČSSD má na pražské radnici 30 hlasů. Pro Němce patrně někteří sociální demokraté nehlasovali, podpořila ho zřejmě část klubu KSČM.

Ministr Škromach se bude zabývat důchody vyplácenými ze Slovenska do ČR

Nový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach označil nedávno za jednu z priorit nejbližšího období vyřešení problémů důchodů, které Slovensko vyplácí do Čech. Zatím jejich vyplácení upravuje česko-slovenská smlouva o sociálním zabezpečení. Podle Škromacha je možné, že bude třeba přijmout zákon, který problém důchodů vyřeší. Ředitel odboru sociálního zabezpečení ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Král v pondělí řekl, že slovenské důchody jsou nižší než české vzhledem k rozdílnému výpočtu a v poslední době jsou navíc znevýhodněny měnovým kursem. Smlouva, která upravuje vyplácení důchodů po rozdělení Československa, není založena na národnostním principu. Nárok na důchod vzniká v zemi, kde občan pracuje.

Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Věry Šandové Slovenská sociální pojišťovna vyplácí v současnosti do České republiky 2335 důchodů. ČSSZ jich posílá na Slovensko 8599. Zhruba tisíc občanů, kteří mají trvalé bydliště v Česku a pobírali důchod ze Slovenska, zažádala o výplatu penze českou stranou. Většině žádostí příslušná komise vyhověla.

ODS chce do září novou stínovou vládu, kongres bude v prosinci

Občanská demokratická strana chce do konce září sestavit novou stínovou vládu. Činnost současné, kterou kritizoval i šéf strany Václav Klaus, v pondělí Výkonná rada ODS ukončila. Vedení strany rovněž souhlasilo s analýzou volební kampaně. Politici se shodli na tom, že stranický kongres, na kterém má dát vedení strany k dispozici své funkce, se uskuteční v prosinci. "Výkonná rada ODS projednala a vyjádřila souhlas s analýzou volební kampaně a považuje tento dokument za dobré východisko pro přípravu podzimní předvolební kampaně," informoval místopředseda ODS Ivan Langer. Doplnil, že ODS vytvořila novou pracovní skupinu, která připraví koncept stranické předvolební kampaně. Členem pracovní skupiny bude i místopředseda ODS Miroslav Beneš, který je hlavním volebním manažerem strany. Jeho další působení v předvolebním týmu, navzdory předchozí kritice průběhu kampaně, v pondělí podpořil i Václav Klaus.

Jitka Seitlová vystoupila z ODA, bude kandidovat za Nezávislé

Senátorka Občanské demokratické aliance a bývalá místopředsedkyně strany Jitka Seitlová opustila řady ODA. Novinářům oznámila, že v podzimních volbách do horní komory už bude kandidovat v přerovském volebním obvodu za politické hnutí Nezávislí. Seitlová vysvětluje svůj odchod tím, že značka ODA jako politické strany je znehodnocena a voliči to dali najevo i při volbách do sněmovny.

Evropští investoři vyzvali vládu ke zlepšení vymahatelnosti práva

Evropsko-české fórum, které zastupuje obchodní a průmyslové komory pěti zemí Evropské unie, v pondělí vyzvalo novou českou vládu k radikální reformě právně podnikatelského prostředí a omezení hospodářské kriminality včetně korupce. To lze podle fóra dosáhnout jen radikálním zlepšením práce české justice a značným zvýšením kvality veřejné správy i některých nezávislých regulátorů. Stát by také měl podle zástupců fóra omezit byrokratické překážky při vstupu firem na český trh a při vytváření malých a středních podniků. Vláda by se též měla soustředit na přípravy vstupu do Unie a na hospodářský růst. Fórum vyjádřilo spokojenost s nově ustavenou vládou a také naději, že česká vláda bude zárukou zachování ekonomické a politické stability ČR.

Evropsko-české fórum spojuje průmyslové a obchodní komory Británie, Francie, Německa, Nizozemska a Švédska a reprezentuje více než 70 procent přímých zahraničních investic do České republiky.

Dvě dvoumístné L-159 chce česká armáda získat v příštím roce

V roce 2003 by česká armáda chtěla mít k dispozici dva letouny L-159 ve dvoumístné verzi. Na oficiálním představení cvičného letounu L-159B v továrně Aero Vodochody to v pondělí oznámil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. L-159B je dvoumístná cvičná verze lehkého podzvukového bitevníku L-159 Alca, zaváděného do výzbroje českého vojenského letectva. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v pondělí stroj označil za nejvyšší standard cvičného letounu na světě. Česko se snaží prosadit toto letadlo jako jednotný výcvikový stroj pro NATO. Kolik letadel armáda nakonec získá, ale není jasné. Závisí to na podobě celého letectva, o níž není rozhodnuto. Především na tom, zda Česká republika koupí 24 nadzvukových stíhaček a jakých. Plán nákupu britsko-švédských Jas-39 Gripen bude ještě posuzovat vláda, nabídka výrobce platí do září.

Aero chce získat první dvě smlouvy na prodej L-159B do konce roku

Největší domácí zbrojovka Aero Vodochody předpokládá, že získá první dva zákazníky na dodávky dvoumístných lehkých bitevníků L-159 ještě do konce roku. Z exportních záměrů jsou zřejmě nejdále jednání o vývozu letounů pro armádu Indie. "Věříme, že Indie je potenciální trh pro tento letoun, který je ve své kategorii nejlepším letadlem dnes na trhu, a věříme, že v Indii uspějeme," řekl v pondělí prezident Aera Antonín Jakubše. Ten dodal, že by uvítali, kdyby prvním zákazníkem mohla být česká armáda. Je však možné, že prvním uživatelem bude zahraniční zákazník. Nejmenoval jinou zemi kromě Indie. Ta chce v první fázi koupit 66 letadel, neoficiálně má prý zájem o 300 až 400 strojů. V tomto případě by se cena podle neoficiálních zdrojů vyšplhala na několik miliard dolarů. Další exportní možnosti letounu L-159B poté částečně rozkryl Thomas Stringer, prezident společnosti Boeing Česká, která drží zhruba 35 procent vodochodské zbrojovky. "V současné době to jsou Indie, dlouhodobě Venezuela, možná Izrael, Řecko, Indonésie, Filipíny," prohlásil.

Podporu projektu L-159B vyjádřili též přítomní představitelé nové české vlády. Česká republika má podle nastupujícího ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka tradici a potenciál vyrábět letadla a projekt dvoumístného stroje označil za marketingovou předvídavost. První letoun určený pro export bude podle Aera dostupný v roce 2004.

Přiznané vedlejší příjmy některých členů vlády šly do statisíců

Statisíce korun si loni přivydělali někteří členové vlády Miloše Zemana (ČSSD), bývalý premiér ale mezi ně nepatřil. Neměl prý žádné příjmy navíc a nedostal ani dary, jejichž hodnota by převyšovala měsíční poslanecký plat. Uvedl to v přiznáních o vedlejších příjmech a darech členů vlády, do nichž v pondělí mohli lidé nahlédnout v Senátu. Např. odcházející ministr dopravy Jaromír Schling (ČSSD), místopředseda bytového družstva Junior v Jihlavě, získal na pronájmu nemovitého majetku 476.000 korun. Někdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr (ČSSD) si pronájmem restituovaného objektu přivydělal přes 247.000 korun. Úřadující ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš dostal za publikace o občanském soudním řádu a přednášky 465.000 korun. Staronový ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) si loni přivydělal a zdědil přes 415.000 korun. Nový premiér Vladimír Špidla (ČSSD) napsal, že při příležitosti setkání se členkou Státní rady Čínské lidové republiky dostal televizor za 45.000 a DVD přehrávač za 10.000 korun a při přijetí čínského velvyslance pak čínskou vázu za 5000 korun. Bývalý ministr financí a Grégrův nástupce Jiří Rusnok (ČSSD) mimo jiné uvedl, že dostal drobné upomínkové předměty "odhadem za 3161 korun". Nejobsáhlejší seznam darů, jejichž výčet zabral celou stránku, uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD). Jím uváděná celková hodnota darů převyšuje 50.000 korun. Žádné dary nedostal ani vedlejší příjmy loni neměl exministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Bývalý ekologický ministr Miloš Kužvart se omezil jen na prohlášení, že nenabyl vlastnická ani jiná věcná práva k nemovitému majetku.

Loni si nejvíc přivydělal Václav Klaus, třeba Petra Buzková přiznání nedodala

Přibližně tři milióny korun hrubého loni dostal bývalý předseda sněmovny Václav Klaus (ODS) za přednášky a publikované články. Již tradičně se tak zařadil mezi poslance s nejvyššími vedlejšími příjmy. Téměř polovina členů sněmovny ve stanoveném termínu, tedy do konce června, přiznání o darech a příjmech nepředložila. Je mezi nimi například bývalá místopředsedkyně sněmovny a čerstvá ministryně školství Petra Buzková (ČSSD). Přiznání předkládají poslanci mandátovému a imunitnímu výboru Senátu, který v pondělí jejich přehled zpřístupnil veřejnosti. Za to, že někdo přiznání neodevzdá, neukládá zákon žádnou sankci. Mezi takové hříšníky patří kromě Buzkové například bývalý poslanec ODS Marek Benda, někdejší ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) a bývalá unionistická poslankyně Ivana Hanačíková.

Ministryně FPÖ Raschhoferová: Špidlovy výroky jsou "senzační"

Za "přímo senzační" označila v pondělí poslankyně Evropského parlamentu za rakouskou krajně pravicovou stranu Svobodných (FPÖ) Daniela Raschhoferová nejnovější výroky českého premiéra Vladimíra Špidly. S nadšením přijala Špidlovo vyjádření, že je pro to, aby byly vyšetřeny zločiny proti lidskosti, pokud byly na sudetských Němcích spáchány. "Hodnotím tato vyjádření jako obrovskou příležitost navázat s Prahou konečně dialog a najít konstruktivní řešení," uvedla rakouská politička. Raschhoferová poukázala na to, že Špidla dříve opakovaně tvrdil, že v případě Benešových dekretů není o čem jednat, a vyslovila dokonce názor, že se český premiér dostal svými výroky do rozporu i s evropským komisařem Günterem Verheugenem, pokud jde o spornou otázku platnosti takzvaného zákona o amnestii.

Rakouští vyhnanci poukazují na "spoluvinu" spojenců

Svaz německých krajanských sdružení v Rakousku (VLÖ) v pondělním prohlášení vydaném ve Vídni vyzval k tomu, aby nebylo "relativizováno" bezpráví spáchané na Němcích po kapitulaci hitlerovského Německa v roce 1945, zejména pak to, na němž nesou "spoluvinu" vítězné spojenecké mocnosti. VLÖ uvedl, že "vítá každou iniciativu, která přispívá ke zveřejnění a osvětlení strašných událostí po druhé světové válce". Zároveň se však "ohrazuje proti tomu, aby byly celé skupiny obětí politicky zneužívány a jejich utrpení aby bylo zlehčováno ve veřejné diskusi". Právě v souvislosti s nynější diskusí o Benešových dekretech a obdobných jugoslávských výnosech AVNOJ by podle prohlášení VLÖ bývalé spojenecké mocnosti měly "aktivně přispět k řešení otázky restuticí". Bez souhlasu spojenců by "genocida vyhánění a vyvlastňování nemohla nikdy dosáhnout těch rozměrů, jakých dosáhla", uvádí dále prohlášení. Podle něho dnem německé kapitulace (8. květnem 1945) nastalo pro německé civilní obyvatelstvo v bývalém Československu a Jugoslávii "martyrium, které podle vědeckých poznatků předních německých a rakouských expertů na mezinárodní právo vyústilo v genocidu".

ČR zřídila v italské Florencii honorární konzulát

V severoitalské Florencii v pondělí zahájil činnost honorární konzulát České republiky. ČTK to oznámil tiskový odbor ministerstva zahraničí. Čeští občané se mohou na toto konzulární pracoviště obracet třikrát týdně, a to v úředních dnech, které jsou v úterý, ve středu a ve čtvrtek; pracovní doba je vždy od 10:00 do 13:00 hod. Konzulát sídlí na Via del Giglio 10, webová adresa je florence@honorary.mzv.cz. Případné kontakty je možné realizovat rovněž na telefonickém čísle 055/284454 či na faxovém čísle 055/2382762. Předvolba 055 slouží v Itálii pro Florencii. Předvolba z ČR do Itálie je 0039, celé číslo honorárního konzulátu volané z ČR má tedy podobu 0039055284454, respektive 00390552382762.

Železný: CET 21 předčasně splatil úvěr u banky ABN Amro

Společnost CET 21, která drží licenci na vysílání televize Nova, předčasně splatila 500miliónový úvěr bance ABN Amro. Informoval o tom na pondělní tiskové konferenci generální ředitel CET 21 Vladimír Železný s tím, že televize zvládla 500 miliónů splatit za 22 dní od chvíle, kdy banka zastavila tok peněz od zadavatelů reklamy do CET 21. Firmy kolem CET 21 jsou podle předsedy představenstva MEF Holdingu, který vlastní servisní organizaci Novy Českou produkční 2000, Jiřího Šmejce vysoce ziskové. CET 21, který loni vykázal zisk před zdaněním 409,037 miliónu korun, letos očekává 686 miliónů korun. Česká produkční měla loni zisk 808,479 miliónů korun, letos čeká 924 miliónů a její dceřiná firma Mag Media 99, která prodává reklamní čas televize Nova, loni vykázala zisk 98,106 miliónu a letos čeká 82 miliónů korun. Celkem tak firmy kolem TV Nova předpokládají letos zisk před zdaněním 1,7 miliardy korun.

Při 1. mezinárodním koupacím dni se v Labi vykoupalo 15.000 lidí

V Labi se v neděli při 1. mezinárodním koupacím dni smočilo najednou 15.000 lidí. Akce, kterou pořádalo české ekologické sdružení Arnika a Německá pomoc životnímu prostředí (DUH), měla ukázat, že se řeku za deset let podařilo vyčistit tak, aby se v ní dalo koupat. Mluvčí Arniky Marek Jehlička v pondělí řekl, že akci na 70 místech v ČR a Německu přihlíželo dalších 55.000 lidí. Podle organizátora na české straně Jana Dostála byla účast v ČR menší než v Německu. Důvodem nebylo jen to, že německý úsek Labe je delší. Po vydatných srážkách z minulých dnů zejména na severu Německa pořadatelé v neděli od koupání upouštěli. Hygienici tam totiž zjistili zvýšené množství škodlivin. Podle Dostála však měření na německé straně řeky ukazují, že se například za posledních 12 let o 80 procent snížily koncentrace nebezpečných chlórových uhlovodíků a rtuťové látky. Počet druhů ryb se od roku 1990 zdvojnásobil na pět desítek.

Celníci objevili ve stodole 3500 kartonů pašovaných cigaret

Celkem 3500 kartonů pašovaných cigaret objevili v pátek celníci v zemědělské usedlosti na okraji Chebu. Celní a daňový únik byl vyčíslen na téměř 1,2 miliónu korun. Bezmála 700.000 cigaret přivezl ve slovenském kamiónu šestatřicetiletý řidič. Na některých krabičkách byly ukrajinské kolky. Tabákové výrobky pachatelé pašovali ve dvojité podlaze kamiónu. Na tajnou schránku přišli celníci bezprostředně poté, co řidič cigarety vyložil do areálu statku. Celníci tento objekt vytipovali během tříměsíční akce jako skladiště neznačených cigaret.

Blesk zabil stádo krav, které se schovávaly pod stromem

Neobvyklý případ zasažení bleskem řeší policisté ze Šumperku. V bouři, která se přehnala o víkendu přes Jeseníky, zasáhl a zabil elektrický výboj stádo krav, které se schovávaly pod stromem. Odborníci konstatovali, že nic podobného nepamatují. Podle nich je zásah celého stáda bleskem málo pravděpodobný, ale možný. Výboj sjede po stromu do země a, pokud jsou zvířata na sobě namačkána v jeho těsné blízkosti, může je elektřina zabít, protože mokrá země je vodivá. Pod stromem zahynulo 22 krav, čtyřicetiletý zemědělec vyčíslil škodu na 300 tisíc korun.

Statistici: Ženy berou léky mnohem častěji než muži

Ženy pětkrát častěji než muži berou předepsané léky na migrénu a třikrát častěji léky na spaní. Ústav zdravotnických informací a statistiky na svých webových stránkách uvádí, že obecně užívají ženy výrazně více medikamentů. Léky předepsané lékařem má 41 procent mužů a 48 žen, s antikoncepcí stoupá podíl žen až na 62 procent. Léky bez předpisu si kupuje 33 procent mužů a 44 procent žen. Nejvíce předepsaných léků mají důchodci, přesněji 83 procent z nich, nejméně studenti, mezi nimiž bere léky třetina. Nejčastěji užívané jsou přípravky proti vysokému krevnímu tlaku a proti bolesti. Léky na vysoký krevní tlak berou hlavně důchodci a lidé z menších obcí. Mezi mladými převažují přípravky proti alergii, užívají je zejména vysokoškoláci. Mezi vysokoškolačkami tato souvislost nebyla potvrzena.

Miroslav Horníček už může normálně jíst, domů však zatím nepůjde

Třiaosmdesátiletý herec Miroslav Horníček, který leží už dva týdny kvůli celkové sešlosti stářím na jednotce intenzívní péče liberecké nemocnice, začal normálně jíst. "Jeho stav se zlepšuje, ale žádné zázraky vzhledem k jeho zdravotnímu stavu čekat nemůžeme," řekl v pondělí primář chirurgie Miroslav Baader a dodal, že domů zatím herec nepůjde. Podle ředitele nemocnice Jaroslava Krutského herec už půl roku vůbec nechodí a je plně odkázán na pomoc svého okolí. Již několik měsíců o něho pečují jeho přátelé manželé Marešovi z Liberce.

MFF v Karlových Varech je podle ministra Dostála rodinným stříbrem

Karlovarský filmový festival je prestižní akcí a dobrou propagací České republiky v zahraničí, míní nově jmenovaný ministr kultury Pavel Dostál. "Karlovarský festival se stal a je naším rodinným stříbrem. V teritoriu takzvané východní Evropy je nejvýznamnější přehlídkou svého druhu," řekl Dostál v průběhu festivalu. Podle něj je festival důležitý i proto, že do Karlových Varů přitahuje publikum. "Stejně jako minulé čtyři roky udělám všechno pro to, aby - pokud budou ekonomické možnosti alespoň takové, jako dosud - tato přehlídka dostávala pravidelně od státu podporu," podotkl. Spisovatel Arnošt Lustig řekl, že Karlovarský festival má dobrý ohlas v zahraničí. Často se o tom přesvědčuje v cizině a také při své pedagogické práci v Praze. Učí na Karlově univerzitě a univerzitách v Michiganu a New Orleansu v USA. Když se minulý týden zeptal svých studentů, kam pojedou na víkend, řekli mu, že přece do Karlových Varů. Mezi nimi podle něj byli mladí lidé z Anglie, Ameriky, Nového Zélandu či Austrálie.

Filmy z karlovarského programu mohou vidět i Pražané, představují je kina Aero a Evald. V kinu Aeru čeká na diváky do 22. července 17 titulů, včetně čtyř filmů z hlavní soutěže.

Múzy na budově Národního divadla prázdniny nemají

Na průčelí budovy Národního divadla v Praze začala poslední etapa restaurování sochařské výzdoby, která potrvá až do konce září. Oprava se týká soch znázorňujících antické múzy Kleio, Thálii, Uránii a Polyhymnii. Za dohledu památkářů prošly náročnou prohlídkou včetně ultrazvukových měření, laboratorního rozboru kamenného materiálu a petrografického rozboru. Průběh restaurátorských prací připomíná tajemné recepty alchymistů, avšak přesný postup určily nejnovější vědecké metody. Sochy múz budou nejprve zbaveny povrchových nečistot. Pak spočinou ve změkčovacích a odsolovacích zábalech. Po očištění atomizovanou vodou přijdou pryč staré nevhodné tmely a budou doplněny chybějící části. Podle vedoucího týmu restaurátorů Michala Blažka se na špatném stavu sochařské výzdoby "zlaté kapličky" podepsaly především otřesy způsobené rušným provozem v okolí.

Blatenský hudební festival představí téměř třicet kapel

Osmadvacet kapel se od 26. do 28. července představí divákům v Blatné na Strakonicku, kam se po roce vrací festival Made in Gambrinus. Na programu je mimo jiné finále stejnojmenné soutěže a klub filmového rockového diváka. Pátečního soutěžního dne se zúčastní osm kapel, z nichž jednoho vítěze zvolí odborná porota a jednoho publikum. Program doprovodí další hudebníci. Vrcholem festivalu má být sobotní vystoupení Kamila Střihavky a jeho Woo Doo Bandu. Na své si ale přijdou i příznivci Lou Fanánka Hagena a Tří sester či skupiny Beatles, kterým zahraje revivalová kapela The Teplo. Nejen domácí publikum zřejmě potěší Anča Band.

V České Skalici jsou k vidění umělecké předměty ze sirek

Ke stovce předmětů z více než 670.000 sirek už vyrobil čtyřiašedesátiletý Tomáš Korda. Svému koníčku se věnuje 39 let. Čas, který nimravé výrobě dosud věnoval, si pečlivě počítá. Zatím to bylo přibližně 78.000 hodin práce, tedy 3250 dnů, neboli téměř devět let nepřetržité práce. Od úterý do 28. července si veřejnost může prohlédnout větší část autorovy vlastnoruční sbírky předmětů ze sirek v Barunčině škole v České Skalici na Náchodsku. Mezi nejpozoruhodnější exponáty patří funkční hudební nástroje - kytara, mandolína a housle, dalekohled i s posuvným ostřením, replika korintské vázy z období 2500 let před naším letopočtem či obraz mexické tanečnice.

Počasí

Opět zamračeno, četné přeháňky a bouřky, ojediněle hrozí i krupobití. Odpolední teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio