Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Havel hovořil s Chirakem hlavně o rozšiřování Evropské unie

Rozšiřování Evropské unie a ambice České republiky - to bylo hlavní téma rozhovoru českého prezidenta Václava Havla s jeho francouzským protějškem Jaquesem Chirakem. Prezidenti spolu hovořili také o České kulturní sezóně, největší přehlídce české kultury v zahraničí za posledních deset let, kterou právě Francie hostí. "Byl jsem velmi mile překvapen, jak dobře je pan prezident o ní (sezóně) informován," řekl novinářům po schůzce Havel. Právě Českou kulturní sezónu chce Havel svou návštěvou v zemi galského kohouta podpořit. Hlavy států spolu dnes v Elysejském paláci hovořily rovněž o vztazích mezi Českou republikou a Francií a o rozšiřování Severoatlantické aliance. Hovořilo se o nové identitě NATO a o nadcházejícím summitu, který se na podzim uskuteční v Praze, dodal Havel. "Myslím, že v těchto věcech jsme měli velmi příbuzné názory, ne-li většinou úplně shodné názory," poznamenal. Havel se krátce setkal i s novým francouzským premiérem Jeanem-Pierrem Raffarinem. Ten Havlovi podle jeho mluvčího vysvětloval plány modernizace francouzské veřejné správy a její decentralizace.

O rozšiřování evropské patnáctky v Paříži hovořil také náměstek českého ministra zahraničí a hlavní vyjednávač vstupu do EU Pavel Telička. Neočekává, že by nová francouzská pravicová vláda zaujala zásadně jiný postoj k rozšíření unie než předchozí levicový kabinet. Telička to řekl po svém prvním setkání s novou francouzskou ministryní pro evropské záležitosti Noelle Lenoirovou.

Chirac se Havlovi zaručil, že Kramářova sbírka nebude zabavena

Francouzský prezident Jacques Chirac během oběda se svým českým protějškem Václavem Havlem slíbil, že Francie rozhodně nezabaví sbírku obrazů Vincence Kramáře. Vzácná díla měla být původně v Paříži vystavena v rámci České kulturní sezóny, největší prezentace české kultury v zahraničí za poslední desetiletí. Česká vláda ale na poslední chvíli se zapůjčením obrazů nesouhlasila. "Prezident Chirac byl mimořádně dobře informován o celém problému," řekl novinářům po schůzce hlav států Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Česká vláda nesouhlasila s vystavením obrazů v Paříži, protože se obávala toho, že by na díla mohli vznést restituční nároky Kramářovi potomci nebo by mohly být zabaveny kvůli arbitrážním řízením vedeným proti České republice. Přejeme si, aby tady byla sbírka vystavena. Dávám i vám, pane prezidente, záruku, že se v pořádku vrátí do České republiky, řekl podle Špačka Chirac Havlovi.

Marvanová zvolena místopředsedkyní sněmovny, Němcová neuspěla

Bývalá předsedkyně Unie svobody- DEU Hana Marvanová byla zvolena místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V druhém kole tajných voleb získala 102 hlasy. Naopak kandidátka ODS Miroslava Němcová ve druhém kole tajné volby znovu neuspěla, neboť dostala jen 61 hlasů. Oficiální výsledky voleb sněmovně oznámil předseda její volební komise Pavel Hojda (KSČM). Po zvolení Marvanové má sněmovna pět z celkového počtu šesti místopředsedů. O zvolení posledního by měla rozhodnout na své příští schůzi. Kromě Marvanové jsou místopředsedy také Ivan Langer z ODS a předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip, kteří byli zvoleni v prvním kole tajné volby. Už minulý čtvrtek sněmovna zvolila svými místopředsedy Jitku Kupčovou (ČSSD) a Jana Kasala (KDU-ČSL). Šéfem sněmovny je sociální demokrat Lubomír Zaorálek.

ODS zpochybnila právo US-DEU mít křeslo místopředsedy sněmovny

Tvrdá vyjednávání, ve kterých byl ve hře především osud kandidatury bývalé místopředsedkyně Unie svobody-DEU Hany Marvanové na místopředsedu Poslanecké sněmovny, opanovala dolní komoru poté, co Marvanová nebyla ani napotřetí do vedení dolní komory zvolena. Zatímco vládní koalice se snaží Marvanovou prosadit, ODS oznámila, že US-DEU nemá na křeslo nárok. Situací se začaly zabývat poslanecké kluby a schůze sněmovny byla přerušena. "Ani mezi šesti místopředsedy... nevzniká v poměrném zastoupení nárok pro poslanecký klub, který má osm, respektive deset členů," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Mezi deseti poslanci US-DEU je osm členů této strany a dva nezávislí. Tlustý také řekl, že kandidát ODS na místopředsedu Ivan Langer byl zvolen i hlasy vládní koalice a že ODS minulý týden podpořila kandidáty ČSSD Jitku Kupčovou a KDU-ČSL Jan Kasala. Langer novinářům řekl, že ODS bude při dalším kole voleb důsledně vycházet ze zvoleného modelu šesti místopředsedů. "Z toho velmi jednoduchým propočtem vychází, že Unie svobody má nárok na svého místopředsedu teprve v okamžiku, kdy sněmovna bude mít 11 místopředsedů, a to si myslím, že je příliš," řekl. Ihned po svém zvolení navíc Langer odmítl zasednout v čele sněmovny v místech určených pro její místopředsedy. Řekl, že je připraven plnit své povinnosti, ale své místo zaujme až poté, co bude respektován princip poměrného zastoupení a místopředsedkyní sněmovny bude zvolena i jeho stranická kolegyně Němcová. Za kandidaturu Marvanové se postavili sociální demokraté. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) zdůraznila, že má-li být princip poměrného zastoupení dotažen do konce, je potřeba zvolit i Marvanovou. Podle parlamentních kuloárů je zástupce US-DEU ve vedení sněmovny nepřijatelný jak pro ODS, tak i komunisty. Někteří poslanci ale naznačují, že spíše než Marvanová by měl šanci na zvolení například předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl.

Sněmovna zvolila členy výborů, předsedové budou zvoleni ve středu

Poslanecká sněmovna schválila rozdělení poslanců do jednotlivých odborných výborů. Poslanci již minulý týden rozhodli, že sněmovna bude mít stejně jako v předchozím volebním období 14 výborů. Předsedy výborů budou jejich členové volit ve středu. Nejvíce členů, tedy 21, budou mít výbory rozpočtový, hospodářský, pro sociální politiku a regionální. Ostatní výbory budou mít většinou 19 členů. Již minulý týden sněmovna ustavila mandátový a imunitní výbor. V jeho čele bude stát Eva Dundáčková z ODS, členem je i předseda ODS Václav Klaus. Předsedou organizačního výboru je ze zákona předseda sněmovny, tedy Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dohody mezi ČSSD a Koalicí počítají s tím, že sociální demokrat povede výbor hospodářský, zemědělský, zahraniční, výbor pro regionální politiku a výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Lidovci by mohli vést výbor ústavně-právní a rozpočtový, unionisté výbor pro evropskou integraci a komunisté výbor petiční. ODS by měla získat vedle vedení mandátového a imunitního výboru i předsednictví ve výborech pro obranu a bezpečnost, školském výboru a volebním výboru.

Premiér Špidla zapomněl, že má ve vládě Marii Součkovou

Premiér Vladimír Špidla při představování své vlády sněmovně zapomněl na ministryni zdravotnictví a svou blízkou spolupracovnici v ČSSD Marii Součkovou. Až smích z parlamentních lavic ho upozornil na omyl a Špidla ji dodatečně představil: "Paní Marie Součková, ministryně zdravotnictví. Teď je seznam úplný." Jeho slova se ztrácela v potlesku a smíchu poslanců. Členy Špidlovy vlády jmenoval prezident Václav Havel v pondělí. Úterní sněmovní schůze byla první, které se nový kabinet účastnil.

Nový ministr dopravy nechystá v podnicích s účastí státu personální změny

Nový ministr dopravy Milan Šimonovský nechystá v podnicích s podstatnou účastí státu personální změny. "Budou-li potřebné, vládě je navrhnu," dodal. V oblasti dopravy a spojů stát ovládá společnosti České dráhy, ČSA, ČSL, ŘLP, Českou poštu a Český Telecom. Případné personální změny na ministerstvu podle něj nastanou až po vyhodnocení dosavadní práce vedení. Ministr dále uvedl, že velmi podporuje partnerství veřejného a privátního sektoru v dopravě. Nepodporuje však privatizaci České správy letišť a Řízení letového provozu. V oblasti telekomunikací, které by měl v budoucnu převzít ministr pro informatiku Vladimír Mlynář, je podle ministra nutné posílit úlohu regulátora, tedy Českého telekomunikačního úřadu. Ministr věří, že se podaří trh liberalizovat co nejdříve. Podnikatelé v dopravě o názorech Šimonovského na problematiku dopravy příliš nevědí. Podle nich je úspěch, že ministerstvo dopravy zůstalo zachováno jako samostatný resort a nepřešlo pod ministerstvo průmyslu.

Prioritou ministra financí bude reforma veřejných financí

Reforma veřejných financí a příprava země na budoucí převzetí eura, personální stabilizace Fondu národního majetku a České konsolidační agentury a modernizace celní a daňové správy a její příprava na vstup do Evropské unie, to jsou priority nového ministra financí Bohuslava Sobotky. Sobotka to zopakoval poté, co se ujal nové funkce. Třicetiletého Sobotku do úřadu slavnostně uvedl premiér Vladimír Špidla. Popřál Sobotkovi hodně štěstí a poděkoval jeho předchůdci Jiřímu Rusnokovi, který odchází řídit ministerstvo průmyslu a obchodu. Špidla resort financí pochválil především za vyřešení krize IPB a Vítkovic. Jako ministr financí se Sobotka automaticky stane i předsedou prezidia FNM a zamýšlí rychle jmenovat nového předsedu výkonného výboru fondu. Plánuje fond jako privatizační agenturu státu během čtyř let zlikvidovat a zbylé kompetence převést na resorty ministerstva financí a životního prostředí. Vláda by podle Sobotky měla do konce letošního roku přijmout rozpočtový výhled na čtyři roky navržený ministerstvem financí.

Nová ministryně zdravotnictví chce přidat lékařům

Nová ministryně zdravotnictví Marie Součková chce pokračovat v politice Bohumila Fišera a dál zvyšovat platy zdravotníkům. Na úřadě nechystá personální otřesy, ale trvá na tom, aby její náměstci "byli plně vytíženi v rámci pracovního zařazení". Součková to řekla novinářům bezprostředně po oficiálním uvedení do funkce, při němž jí premiér Vladimír Špidla předal kytici rudých růží. Součková potvrdila, že za nejpodstatnější považuje, aby zdravotní péče byla na nejvyšší úrovni, kvalitní a dostupná všem, kteří ji potřebují. Za to má odpovídat tým ministerstva provázaně se zdravotnickou a občanskou veřejností. "Všichni musejí vzájemně komunikovat a spoludotvářet tuto zdravotní politiku," řekla. Ministerstvo musí předložit návrhy zákonů o zdravotním zařízení a o správě a samosprávě krajů, aby bylo možno vytvořit optimální síť zařízení i po přechodu kompetencí ve zdravotnictví z okresů na kraje.

Resort školství čekají personální změny

Personálních změn by se v brzké době mělo dočkat ministerstvo školství. Nová ministryně Petra Buzková, kterou do úřadu uvedl premiér Vladimír Špidla, ale jména svých nových spolupracovníků zatím odmítla upřesnit. "Představu samozřejmě mám, ale myslím si, že je správné, abych o tom nejdříve hovořila s nimi," řekla novinářům po svém uvedení do úřadu ministryně. Dodala, že i jméno tiskového mluvčího a kontakt na něj oznámí prostřednictvím ČTK. Podle ministryně je také poněkud brzy na to, aby vyjmenovala, co chce v resortu změnit. Podle svých slov se bude snažit zajistit školství maximální politickou váhu ve vládě.

Ministr Gross ocenil zásah amatérských záchranářů v zaplavených obcích

Ministr vnitra Stanislav Gross v zaplavených obcích na Blanensku ocenil pomoc amatérských hasičů a záchranářů v rámci integrovaného záchranného systému. "Všechno fungovalo tak, jak ve vypjatých situacích má. Nemám informace o nějakých pochybnostech. Chci poděkovat dobrovolným hasičům, kteří fungovali perfektně vedle profesionálních," řekl novinářům Gross. Starostům poškozených obcí slíbil pomoc při odstraňování škod. Ministerstvo jim poskytne peníze ze skladu pro humanitární pomoc a vysoušeče. Voda si zde vyžádala dvě oběti a miliónové škody. Do obcí přijeli s ministry i psychologové. Věnovali se mimo jiné místnímu staršímu muži, jehož manželka zemřela. V pondělí večer ji odnesla povodňová vlna. Sedmašedesátiletou důchodkyni našli ráno místní lidé na druhém konci obce mrtvou. Muž, který má zlomený krček na noze, odmítl při záchranných pracích opustit dům. Hasiči již začali vyčíslovat škody. V Olešnici, kde povodňová vlna začala, ji odhadli na 15 miliónů korun. Starosta nejvíce postiženého Crhova Miloš Boček si netroufá škody odhadnout. Crhov má zcela zničenou náves, ze silnice staré čtyři týdny zůstal jen kráter, výrazně je poničeno několik domů. Do obcí přijeli zástupci pojišťoven. Lidé stále čerpají vodu ze sklepů. S odstraňováním škod pomáhá i devět vozidel a 21 mužů záchranné vojenské brigády v Bučovicích na Vyškovsku. Podle mluvčího hasičů je jejich prvořadým úkolem co nejvíce uvolnit koryto říčky Hodonínky, aby kvůli hrozícím dešťům nevznikly další škody.

Vojáci z Brna budou cvičit s mužstvem texaské národní gardy

Brzká spolupráce s texaskou národní gardou čeká vojáky 1. mechanizované divize, která sídlí v Brně. Dohodli se na tom velitelé obou jednotek Michael Taylor a Hynek Blaško. Vojáci spolu budou cvičit a vyměňovat si zkušenosti z řešení krizových situací. V texaské gardě působí mnoho vojáků z českými kořeny. Někteří slouží jako tlumočníci při jednání s českými úřady. Národní garda je vojenský útvar tvořený dobrovolníky z řad civilistů. Na cvičeních se scházejí vždy jeden víkend v měsíci. Ročně absolvují i společný patnáctidenní výcvik. Práci v armádě mají placenou. Česká republika žádný podobný sbor zálohovaných civilistů nemá. Při mimořádných přírodních pohromách zasahují civilní ochrana, hasičský záchranný sbor nebo některé armádní složky. "Zda má být zřízena národní garda také u nás, je otázkou," řekl velitel 1. mechanizované divize Blaško. Armáda podle něj disponuje dostatečnými prostředky k řešení krizových situací.

Počasí na území České republiky

Bude převážně oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle s možností krupobití. Nejvyšší teploty 24 až 28 stupňů Celsia.