Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Havel kvůli objednané vraždě novinářky Slonkové vyzval Jana Kavana k rezignaci

Prezident Václav Havel v úterý v souvislosti s případem objednané vraždy české novinářky nepřímo vyzval předsedu Valného shromáždění OSN a někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana k rezignaci. Z osnování útoku na novinářku Sabinu Slonkovou je totiž podezřelý Kavanův někdejší blízký spolupracovník Karel Srba. "Po všech svých zkušenostech z dávné i nedávné minulosti s Janem Kavanem, s jeho zvláštními vazbami a personální politikou, by bylo na místě, aby se Jan Kavan zamyslel nad svou způsobilostí vykonávat některé z funkcí, jež zastává," poznamenal k případu podle mluvčího Ladislava Špačka prezident. Kavan je také poslancem a jedním ze tří českých zástupců v Konventu Evropské unie. "Prezident republiky Václav Havel je šokován a zhrozen sdělením vyšetřovatele, že novinářka Sabina Slonková se měla stát obětí nájemné vraždy, do které je zapleten i bývalý vysoký úředník ministerstva zahraničních věcí," tlumočil Havlovo vyjádření jeho mluvčí. Prezident podle něj doufá, že případ bude důsledně vyšetřen, pachatelé budou potrestáni a se závěry bude seznámena veřejnost. "Prezident vyjadřuje svou podporu všem orgánům činným v trestním řízení v této věci," poznamenal Špaček.

Jan Kavan ale nehodlá rezignovat na své posty, výzva Havla ho překvapila

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan nehodlá kvůli aféře s plánovanou vraždou novinářky Sabiny Slonkové rezignovat na svůj nynější post předsedy Valného shromáždění OSN ani na poslanecký mandát. Exministr v úterý z New Yorku v telefonickém rozhovoru ČTK řekl, že ho Havlova výzva velmi překvapila. Kavan zdůraznil, že s nejnovější Srbovou aférou nemá nic společného. "Nevidím (důvod), proč by za to měli trpět někteří lidé, já nebo jiní z jeho bývalých nadřízených, kteří s touto aktivitou pana Srby neměli nic společného," uvedl Kavan.

Zieleniec: Kavan by měl kvůli obvinění Srby odejít z čela VS OSN

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) by měl v zájmu České republiky odstoupit z funkce předsedy Valného shromáždění OSN. Učinit by tak měl v souvislosti s obviněním někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby z přípravy nájemné vraždy redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové. ČTK to v úterý řekl senátor a bývalý šéf diplomacie Josef Zieleniec, který patří k dlouhodobým Kavanovým kritikům. "Já jenom doufám, že bude (Kavan) natolik soudný, že odstoupí z funkce předsedy Valného shromáždění, protože ... pro Českou republiku by bylo katastrofou, kdyby její reprezentant, předseda Valného shromáždění, byl tímto způsobem zapleten do této ošklivé věci," uvedl Zieleniec. Ten dále připomněl, že Kavan vzal Srbu na ministerstvo a hájil ho v aférách kolem nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě a Konferenčního centra Štiřín. Někdejší ředitel Štiřína Václav Hrubý tvrdil, že jej Srba nutil vyrobit důkazy o tom, že Zieleniec jako ministr korumpoval novináře. Podle Hrubého se tak měla potvrdit obvinění Kavana a bývalého premiéra Miloše Zemanana na Zieleniecovu adresu.

Přípravou vraždy Slonkové je znepokojena také Světová asociace novin

Světová asociace novin (WAN) v úterý vyjádřila velké znepokojení nad přípravou vraždy české novinářky Sabiny Slonkové. "Takovéto incidenty vyvolávají ovzduší strachu, které brání novinářskému pátrání a mohou vést k autocenzuře," uvedl na dotaz ČTK Larry Kilman, mluvčí asociace, která sídlí v Paříži. Asociace vyzývá českou vládu, aby udělala vše, co je v jejích silách, pro ochranu novinářů, kteří vykonávají své právo informovat. "Další vývoj případu budeme bedlivě sledovat," uvedl Kilman. Zároveň ocenil, že redaktorka Mladé fronty Dnes Slonková vyvázla z případu bez újmy na zdraví. Světová asociace novin se sídlem v Paříži sdružuje na 18.000 listů z celého světa a 66 národních asociací novin. Jejím členem je také 17 tiskových agentur a osm regionálních a světových novinářských asociací.

Na přípravu vraždy jedné z nejuznávanější českých investigativních novinářek reagovala už v pondělí Mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic. Ta v dopise adresovaném ministru vnitra Stanislavu Grossovi vyzvala Českou republiku k uložení exemplárních trestů osobám zapleteným do pokusu o vraždu Slonkové.

Cyril Svoboda hodlá o Srbovi mluvit s Kavanem i Špidlou

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) hodlá o případu bývalého generálního sekretáře tohoto resortu Karla Srby, obviněného z přípravy nájemné vraždy novinářky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové, hovořit se svým předchůdcem Janem Kavanem (ČSSD). Věc pokládá za tak vážnou, že o ní chce mluvit i s premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD). Svoboda novinářům řekl, že do doby, než si promluví s někdejším Srbovým nadřízeným, nebude se vyjadřovat k možné Kavanově odpovědnosti. Špidla pro rozhlasovou stanici BBC prezidentovu výzvu odmítl v úterý komentovat. "Já nepovažuji za správné a potřebné komentovat vyjádření pana prezidenta," řekl.

ČSSD: Vliv Srby v ČSSD je nulový, může jít i o zpravodajskou hru

Sociálnědemokratičtí politikové rozhodně vyloučili, že by měl bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, podezřelý z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, ve straně nějaký vliv. Někteří ale soudí, že může jít v jeho kauze o zpravodajskou hru, která má zdiskreditovat někoho zcela jiného, například bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, který je nyní předsedou Valného shromáždění OSN. Všichni jsou pro důsledné vyšetření případu. Premiér Vladimír Špidla Českému rozhlasu řekl, že se sociální demokracie nebude kauzou zabývat. Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David ČTK řekl, že Srbu zná již sedm let. Považuje ho za inteligentního člověka a je proto přesvědčen, že jde o zpravodajskou hru. Dospěl prý k tomu poté, co se dověděl více informací o případu. "Pro mně to není dost věrohodné. Hlavně nemá motiv," uvedl David, který je soudním znalcem v oboru psychiatrie. Srbovi by podle Davida vražda Slonkové nijak neprospěla a byl by také vzhledem k tomu, co o něm zveřejnila, prvním podezřelým. Kauza má podle jeho mínění diskreditovat Kavana a jeho lidi. Také předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD), který jako stranický zahraničně-politický odborník přicházel do kontaktu s ministerstvem zahraničí už v minulosti, upozornil, že může jít o "nějakou hru". "Musíme vyčkat nějakých jasných a věcných indicií, protože to, co proniklo na veřejnost, co vím a o čem jsem informován, je patrně nepochybně jenom zlomek pravdy," řekl ČTK. Případ je však podle něj nutné objasnit a viníky - ať jsou, kdo jsou - exemplárně potrestat.

Muž, který oznámil policii přípravu vraždy novinářky Slonkové, bude vystupovat u soudu pouze jako svědek

Karel Rziepel, který informoval policii o chystané vraždě reportérky Sabiny Slonkové, bude v případu vystupovat pouze jako svědek. Rziepel měl vraždu původně sám vykonat. Podle soudkyně Okresního soudu v Českých Budějovicích Petry Janouškové nemohl být obviněn, protože nic nespáchal ani neučinil nic k přípravě činu. Devětatřicetiletý Karel Rziepel byl v minulosti už 14krát trestaný. Vraždu, za kterou měl vyinkasovat 200 tisíc korun prý neudělal proto, že novinářka Sabina Slonková je pěkná žena a bylo by jí škoda.

Rziepel nebyl jako jediný z pětice lidí, která plánovala vraždu Slonkové, obviněn a zůstal na svobodě. V souvislosti s chystanou nájemnou vraždou jsou nyní ve vazbě bývalý sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, jeho přítelkyně Eva Tomšovicová, podnikatel z Vimperka Michal Novotný a jeho partner Petr Volf. Rziepel měl vraždu vykonat na objednávku Novotného, kterého pod dohledem policie informoval o jejím zdárném provedení, ačkoliv čin neuskutečnil. Podnikatel potom telefonicky informoval Tomšovicovou, která nakonec prozradila Srbu jako hlavního objednavatele vraždy. Karel Srba, který je podezřelý z přípravy vraždy, byl už v pátek převezen do plzeňské vazební věznice v Borech. Potvrdil to její ředitel Jiří Piroch. Ostatní tři obvinění jsou ve ve vazební veznici v Českých Budějovicích. Karel Srba byl do Plzně převezen proto, aby se zabránilo případné domluvě mezi obviněnými.

Obvinění plánovali podle Slonkové vraždu na předminulou středu. Chtěli použít plastickou trhavinu semtex, později se rozhodli pro pistoli. Na záměr upozornili jihočeští kriminalisté a případ vyšetřují ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Případ Slonkové není první plánovanou vraždou novináře v České republice. Soud se nyní zabývá kauzou šumperského obchodníka s lehkými topnými oleji, který si podle obžaloby objednal v roce 1993 likvidaci novináře Stanislava Čecha píšícího pro deník Blesk. Najatý vrah ale vraždu nevykonal.

Sabina Slonková je přesvědčena, že vražda měla být pomstou za to, co o Srbovi napsala. Novinářka stála za zveřejněním aféry kolem pronájmu lukrativního Českého domu v Moskvě. Nevýhodnou nájemní smlouvu s Hotelem Český dům předložil exministru zahraničí Janu Kavanovi k podpisu Srba. Kvůli skandálu loni v březnu rezignoval. Existuje podezření, že stát pronájmem přišel až o 100 miliónů korun. Policie zkoumá, zda Srba nespáchal trestný čin. S kolegou Jiřím Kubíkem pracovala Slonková i na článku, podle kterého Srba koupil pozemky, postavil dům a zrekonstruoval dva statky za více než deset miliónů korun. Devětadvacetiletá Slonková byla v únoru oceněna společně s Kubíkem prestižní Cenou Ferdinanda Peroutky za "záslužnou investigativní publicistiku".

Václav Havel po týdnu opustil pražskou nemocnici ve Střešovicích

Prezident Václav Havel v úterý po týdnu opustil nemocnici, kde si léčil zánět průdušek. O jeho propuštění do domácího léčení rozhodli lékaři už včera. Zdravotní stav hlavy státu se sice zlepšil, ještě nějaký čas by ale měl odpočívat. Z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích odjel prezident na své letní sídlo na zámku v Lánech na Rakovnicku. Tam by měl setrvat asi týden. Až podle dalšího vývoje lékaři posoudí, zda bude moci Havel odjet na dovolenou, na kterou se chystal před tím, než onemocněl. Většinou mu ale po prodělaném onemocnění doporučují odpočinek u moře. Vlhčí vzduch mu totiž svědčí.

Výsledek zemědělství bude letos podle ministra Palase horší než loni

Hospodářský výsledek zemědělství bude letos podle ministra zemědělství Jaroslava Palase zřejmě horší než loni, kdy odvětví podle odhadu vytvořilo zisk asi 3,265 miliardy korun. "Jednak budou nižší výnosy obilovin a řepky, to je evidentní už teď. Také úroveň cen je nižší," řekl v úterý na tiskové konferenci Palas. Po řadě ztrátových roků se zemědělské podnikání dostalo v posledních dvou letech do zisku. Předloňský profit přitom dosáhl 3,7 miliardy korun, zatímco ještě v roce 1999 činila ztráta odvětví 2,2 miliardy korun. "Letošní rok však především kvůli propadu farmářských cen většiny zemědělských komodit nenabízí příliš optimismu," řekl ministr Palas. Zemědělci by se podle něj měli soustředit na dobré zpeněžení produkce. Rezervy jsou stále v dodavatelsko-odběratelských vztazích, uvedl Palas. "My nemůžeme nutit zemědělce vstupovat do odbytových organizací, nicméně vytváříme takové podmínky, abychom podpořili vznik odbytových organizací," řekl. Peníze vyčleněné na podporu těchto organizací však byly v uplynulých dvou letech vyčerpány ani ne z poloviny.

Sněmovna projedná státní závěrečný účet za loňský rok

Státní závěrečný účet za loňský rok v úterý obdržela od vlády Poslanecká sněmovny. V předloze vláda přiznává, že loňské hospodaření státu skončilo vyšším schodkem, než původně sněmovna schválila. Deficit rozpočtu činil 67,7 miliardy proti schváleným 49 miliardám. Schválený schodek ale sněmovna zvýšila dodatečnými zákony na 82 miliardy. Financování rozpočtového schodku bude vláda řešit vydáním státních dluhopisů. Harmonogram projednávání závěrečného účtu bude sněmovna schvalovat zřejmě již 6. srpna. K samotnému materiálu, který bude pravděpodobně podroben opoziční kritice, se sněmovna vrátí na některé z podzimních schůzí.

Aero: Česká armáda bude prvním odběratelem bitevníků L-159B

Česká armáda bude prvním odběratelem dvoumístných lehkých bitevníků L-159B z produkce Aera Vodochody. Příslušné prohlášení podepsali na letecké výstavě v britském Farnborough ministr obrany Jaroslav Tvrdík a prezident Aera Antonín Jakubše. Oba představitelé se podle ministerstva obrany též dohodli, že budou usilovat o podepsání kupní smlouvy na dva letouny L-159B v co nejkratším čase. Nové L-159B chce armáda umístit po jednom na letecké základny v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi. Vojáci si od strojů, které by měli získat už v roce 2003, slibují především kvalitnější výcvik pro jednomístné L-159A Alca. Dvoumístné stroje ale mohou plnit i některé speciální úkoly, například průzkum. Česko se snaží prosadit toto letadlo jako jednotný výcvikový stroj pro NATO. Původně vojáci objednali 72 jednomístných L-159A a uvažovali o akvizici šesti až 12 dvoumístných strojů.

Balbínova poetická strana nasadí do senátních voleb muzikanty

Ve čtyřech obvodech postaví v podzimních senátních volbách své kandidáty recesisticky laděná Balbínova poetická strana. Mezi kandidáty, kteří se budou o přízeň voličů ucházet v Plzni, na Tachovsku, v Ostravě a v Pelhřimově, jsou podle mluvčího strany Ivan Frieda hudebníci Jaroslav Hutka a Pavel Dobeš, básník Ivan Martin Jirous zvaný Magor a pokladník a ekonom strany Petr Borka. "Všichni si místa, kde budou kandidovat, vybírali sami," řekl ČTK Frieda. Hutka má podle něj nedaleko Plzně chalupu, Jirous má podobný vztah k Pelhřimovsku a Dobeš pochází z Ostravy. Také Borka, který je z kandidátů jako jediný členem strany balbínovců, má vazbu k obvodu zahrnujícímu Tachovsko a část Chebska. "Zlevní se nám volební kampaň, protože Hutka i Dobeš si mohou na mítincích sami zpívat," konstatoval Frieda.

Balbínova poetická strana se zapojila už do parlamentních voleb, a to ve třech krajích: v Praze, ve středních Čechách a v Královéhradeckém kraji. Hutka i Jirous kandidovali v Praze. Ve volbách dalo straně hlas 9300 lidí, což bylo 0,2 procenta hlasů.

Podle ministerstva financí HDP letos vzroste jen o tři procenta, výrazně klesne inflace

Ministerstvo financí snížilo odhad letošního růstu HDP z dosavadních 3,4 na 3,0 procenta. Průměrná míra inflace by měla dosáhnout pouze 2,0 procenta proti nynější předpovědi 3,3 procenta, vyplývá z nové prognózy, kterou v úterý ministerstvo financí zveřejnilo na internetu. V příštím roce by HDP měl vzrůst o 3,6 procenta a MF tak prognózu růstu nemění. Inflace by měla výrazně klesnout na 2,0 z původních 3,4 procenta. Odhad růstu HDP pro letošní rok tak ministerstvo přiblížilo ostatním institucím. Např. Česká národní banka čeká letos růst o 2,1 až 3,1 procenta, příští rok by pak HDP měl vzrůst o 2,9 až 4,9 procenta.

Rakouský landsmanšaft varuje Havla před udělením řádu Benešovi

Udělení Masarykova řádu posmrtně bývalému československému prezidentovi Edvardu Benešovi by bylo důkazem "nezralosti Česka pro vstup do EU". Prohlásil to dnes ve Vídni podle agentury APA předseda rakouského sudetoněmeckého sdružení (SLÖ) Gerhard Zeihsel, který tak varoval prezidenta Václava Havla v souvislosti s přípravou na tradiční udělování řádů k 28. říjnu. Udělení řádu Benešovi by bylo podle Zeihsla urážkou všech vyvlastněných a vyhnaných sudetských Němců. Upozornil také na to, že český Senát počátkem července těsnou většinou návrh na udělení řádu Edvardu Benešovi schválil. Masarykův řád je nejvyšším českým státním vyznamenáním. Prezident Havel nedávno v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde výslovně vyzdvihl Benešovy zásluhy o mír v meziválečné době, kdy vystupoval jako představitel jediného demokratického systému střední Evropy obklopeného diktaturami.

Z Ostravy chce do Velké Británie odcestovat 15 romských rodin

Asi 15 romských rodin z Ostravy- Zábřehu se chystá koncem července a počátkem srpna odjet do Velké Británie. Tvrdí to předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, podle něhož dva autobusy s Romy odcestují již v pátek a další 2. srpna. Některé rodiny se chystají odjet i s malými dětmi. "Signály jsme získali od Romů, kteří byli u nás v kanceláři a potvrdili, že opravdu odtud odjíždějí. Odůvodňují to tím, že je tady diskriminace a rasismus," řekl Horváth. Tvrdí, že Romy přemlouval, aby neodjížděli. "Problémy se mají řešit tady. Kdyby záleželo na mně, tak je přes hranice nepustím ... Jdou za lepšími penězi, a ne protože jsou tady diskriminováni," dodal.

Britové, aby předešli případnému zneužívání svého azylového systému, loni v létě zavedli kontroly na ruzyňském letišti. Konzulární úředníci se tam vracejí v nepravidelných intervalech a zjišťují účel cesty lidí směřujících do Anglie. Kontroly ale kritizují organizace zabývající se lidskými právy. Londýnský soud v pondělí začal projednávat stížnost českých Romů na údajně diskriminační a ponižující postup britských úředníků. Žalobu podalo loni v říjnu sdružení organizací ochránců lidských práv Liberty se sídlem v Londýně, jehož právníci budou u soudu zastupovat Evropské středisko pro práva Romů a šest anonymních českých Romů.

Celníci zabránili škodě na daních a clu za 12 miliónů korun

Čeští celníci zadrželi v těchto dnech kamión s více než 7,5 miliónu pašovaných cigaret. Zabránili tak úniku na daních a cle v celkové výši přes 12 miliónů korun, informovala o tom mluvčí Generálního ředitelství cel. Podle dokladů měla zásilka z Číny obsahovat pánskou obuv. Určena byla firmám působícím v Praze. Podle mluvčí se na odhalení kontrabandu podíleli i němečtí celníci. Případem se dále zabývají orgány celní správy.

V Chebu byl objeven sklad pirátských CD za 20 miliónů korun

dnes policisté, celníci a kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) na tržišti Top Market v Chebu. "Odhadem je tu 40 až 50 tisíc kusů CD," řekl ředitel karlovarské ČOI Pavel Novák. Podotkl, že jde o dosud největší množství nelegálně nahraných hudebních nosičů zabavených na západě Čech. Sklady, přiléhající k tržišti, jsou kompaktními disky zcela zaplněné.

Na Světový den mládeže odjela z Česka do Toronta stovka katolíků

Více než 100 katolíků z České republiky odjelo na Světový den mládeže do kanadského Toronta. Českou národní výpravu doprovodili dva katoličtí biskupové, Jiří Paďour z Českých Budějovic a Petr Esterka, který je v České biskupské konferenci pověřen pastorací krajanů v zahraničí a sídlí v Los Angeles. Češi budou v Kanadě do neděle. Sjely se tam statisíce mladých katolíků z celého světa. Papež Jan Pavel II. se chce s účastníky modlit, sdílet radost a obohacovat si s nimi zážitek z víry. Podle církevních zdrojů je přihlášeno na 200.000 poutníků. Toto číslo však nezahrnuje značné množství účastníků z hostitelské země. Mladí lidé z některých států navíc dlouho čekali, zda obdrží kanadská vstupní víza.

Karel Gott a Helena Vondráčková chystají vystoupení v Kremlu

Vystoupení v moskevském Kremlu chystají Karel Gott a Helena Vondráčková. Ve Státním kremelském paláci by měli zpívat 6. září. Zároveň se na této prestižní scéně v ruské metropoli představí operní pěvci Eva Urbanová a Leoš Marian Vodička. Doprovázet je bude 70členný český orchestr. Jak sdělil manažer projektu Igor Popov, účast umělců podpořila česká vláda a očekává se přítomnost ministrů zahraničí a kultury Cyrila Svobody a Pavla Dostála i zástupců ruského prezidentského úřadu. Kremelský palác je jedna z nejprestižnějších koncertních síni v Rusku a pojme na 6000 diváků.

Luhačovická Art Gallery vystavuje obrazy Josefa Velčovského

Díla malíře Josefa Velčovského mohou lidé ode dneška spatřit v Art Gallery v Luhačovicích na Zlínsku. Na svých plátnech zachycuje tlumeně barevné finské krajiny s balvany a zátoky jezer s majáky. Má velmi široké výrazové spektrum, což zřejmě ovlivnila také jeho záliba v cestování, řekla galeristka Jana Ohlídalová. Po každém návratu do vlasti vzniká v umělcově pražském ateliéru tematický soubor obrazů. "Velčovský též jejich prostřednictvím řadu let reprezentuje specifický něžný výtvarný pohled," uvedla. V Luhačovicích tak vodní plochy s nehybnou hladinou doplňují například pohledy na osamělou oázu nebo mizející karavanu velbloudů.

V Konstantinových Lázních vznikají od úterý dřevěné plastiky

Čtveřice umělců začala v úterý v Konstantinových Lázních na Tachovsku vytvářet dřevěné plastiky. Celý následující týden budou moci lázeňští hosté sledovat samotné "narození" soch přímo před svýma očima. Sympozium dřevořezbářů se v městě koná letos počtvrté. Řezbáři, mezi nimiž je jedna žena, se pustili do asi třímetrových kmenů smrků a topolů. Výsledky jejich práce obohatí areál lázní. Sochy, které vznikly v předcházejících ročnících, krášlí přes kilometr dlouhý lázeňský okruh zdraví.

V Konstantinových Lázních, které patří spíše k menším a klidnějším lázeňským střediskům, se léčí pacienti s nemocemi srdce a oběhového systému. Do jediných lázní v Plzeňském kraji přijelo loni 5800 hostů, což bylo o 300 klientů více než v roce 2000.

Na brněnském výstavišti se uskuteční hudební festival LOOP

Několik tisíc převážně mladých lidí z České republiky i ze zahraničí očekávají organizátoři prvního ročníku hudebního festivalu LOOP v Brně. Uskuteční se v sobotu v areálu brněnského výstaviště. Návštěvníci během jedné noci uslyší a zhlédnou produkci celkem 34 DJ- mistrů a sedmi hudebních skupin. Vystoupí například Tata Bojs, Southpaw, Beat Brothers či East Authentic Sound System. Festival LOOP by měl podle něj uspokojit nejen fanoušky techna, ale i příznivce house music, drum'n'bass a hip hopu. Organizátoři připravili ozvučení z několika míst jako při koncertech na stadiónech. Hudbu doplní videoprojekce. Bezpečnost v areálu výstaviště zajistí soukromá bezpečnostní služba. Podrobný program festivalu je zveřejněn na internetové adrese www.festivalloop.cz.

Sport

Jedenačtyřicet českých atletů se zúčastní mistrovství Evropy atletů, které začíná 6. srpna v Mnichově. Na šampionát neodjede pouze nemocný chodec Pavel Svoboda, nahradí ho čtvrtkař Jan Mazanec. Výkonný výbor atletického svazu nerozšířil počet účastníků o majitele divokých karet. Do Německa tak odcestují pouze ti, kteří vyhověli nominačním kritériím, což je 24 mužů a 17 žen.

Český tenista Jiří Novák prošel prvním kolem turnaje v Sopotech. První nasazený zdolal Francouze De Chaunaca po setech 6:7, 6:2 a 6:2.

Novou smlouvu s klubem zámořské NHL Tampa Bay Lightning podepsal český hokejista Pavel Kubina. Pětadvacetiletý reprezentační obránce se tak vyhne arbitráži. Podle amerického deníku Tampa Tribune by si Kubina měl vydělat čtyři milióny 750 tisíc dolarů za dva roky.

Počasí na středu

Oblačno, místy s deštěm, odpoledne ojediněle bouřky. Na jihovýchodě Moravy zpočátku oblačno a srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů, v západní polovině Čech kolem 18-ti, na horách kolem 15-ti stupňů Celsia. Mírný západní až jihozápadní vítr.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio