Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Lékaři doporučili Havlovi několikatýdenní pobyt u moře

Prezident Václav Havel by měl v nejbližších dnech odjet na několikatýdenní dovolenou k moři. Doporučují mu to lékaři, kteří chtějí, aby se tam doléčil po nedávném zánětu průdušek. Havlův mluvčí Ladislav Špaček uvedl, že kancelář už nepřipravuje prezidentovi žádný pracovní program. Kdy a kam Havel na dovolenou pojede, ale zatím neprozradil. Záleží to prý jen na Havlově rozhodnutí, a Špaček to proto nebude oznamovat předem. Lékařské konzilium, které pečuje o zdraví prezidenta republiky, konstatovalo, že léčba probíhá úspěšně, že byla dokončena léčba antibiotiky a prezident se nadále uzdravuje. Právě konzilium také Havlovi doporučilo několikatýdenní ozdravný pobyt v přímořské oblasti. Na dovolenou se pětašedesátiletý Havel chystal už dříve, ale jeho plány mu překazila náhlá nemoc. Kvůli zhoršení zdravotního stavu musel minulý týden ve středu předčasně ukončit návštěvu Francie a vrátit se do Prahy. Přímo z letiště odjel do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Policie i ministr zahraničí prověřují možnou korupci v resortu zahraničí

Ministr zahraničí Cyril Svoboda potvrdil, že nechal prověřit výběrová řízení prováděná úřadem za poslední roky. Nyní rezort zkoumá zakázky z poslední doby, které ještě lze ovlivnit, řekl novinářům Vladimír Zavázal pověřený funkcí generálního sekretáře ministra zahraničí. Svoboda také řekl, že spolupracuje s policií na vyšetřování týkajícím se bývalého generálního sekretáře Karla Srby. Policie vyšetřuje Srbovy majetkové poměry v souvislosti s přípravou vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Svoboda prohlašoval, že audit hospodaření by prováděl i bez ohledu na nynější policejní šetření, neboť chce v nové funkci získat přehled o stavu ministerstva. Několikrát zdůraznil, že jeho úřad není "prolezlý korupcí". "To neznamená, že tady neproběhla některá výběrová řízení, která nesplňují kritéria řádných výběrových řízení demokratického státu," připustil však. Nechtěl sdělit, o jaké zakázky jde, ani jak daleko zpátky je jeho úřad prověřuje. "Určitě to bude několik let, ale tak možná že čtyři roky, ale to říkám orientačně, nikoliv jako pevné datum," podotkl. Nemyslí si ale, že by jeho předchůdce Jan Kavan měl kvůli posledním událostem vzdát funkce předsedy Valného shromáždění OSN. Kavan podle něj není zaměstnancem ministerstva zahraničí, podotkl. Zaměstnankyní zatím naopak zůstala propuštěná náměstkyně Helena Opolecká. Svoboda také chystá rozdělení finančního a investičního odboru, neboť nynější uspořádání není v souladu se zákonem o finanční kontrole.

Ministryně Součková pomůže nemocnicím v Plzni a Plané

Ministryně zdravotnictví Marie Součková dá ještě letos z peněz svého úřadu čtyři až pět miliónů korun Fakultní nemocnici Plzeň na nákup lineárního urychlovače. Přístroj na ozařování rakovinných nádorů v nemocnici nefunguje a občané pořádají sbírku na nový. Součková řekla, že v příštím roce dostanou dotace na tento přístroj také fakultní nemocnice v Českých Budějovicích a v Praze na Bulovce. Další peníze na nákup nových přístrojů chce získat z projektu Phare. Na příští rok má slíbeno pět miliónů eur (150 miliónů korun) na obnovu zářičů v českých nemocnicích tak, aby v době vstupu do Evropské unie odpovídalo vybavení evropským normám. Ministryně hodlá rázně řešit situaci nemocnice v Plané na Tachovsku, která má dluhy a odchází z ní personál. Nemocnice bude po celý srpen uzavřena. Ministryně řekla, že se postará o to, aby všem pacientům byla zajištěna péče v jiných nemocnicích. Má v úmyslu propojit nemocnice v Plané a Plzni. K situaci lázní Darkov novinářům řekla, že musí získat přesnější informace. Zatím je podle ní péče českým pacientům zajištěna v únosných objednacích dobách. Součková se obává, že v případě privatizace se objednací doby pro Čechy prodlouží. Privatizace se táhne již sedm let, loni dokonce vláda rozhodla Darkov z privatizace vyjmout, letos čtyři dny po volbách však kabinet Miloše Zemana privatizaci schválil. Součková rovněž informovala o tom, že náměstek a hlavní hygienik Michael Vít se vzdává pověření vést Státní zdravotní ústav, co nejdříve bude na toto místo vypsáno výběrové řízení.

Smlouva s Vatikánem dává práva i dalším církvím

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a papežský nuncius Josef Erwin Ender v Praze podepsali smlouvu, která upravuje vztah mezi českým státem a katolickou církví. Svoboda po podpisu novinářům řekl, že smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem zakládá řadu práv a nároků také pro ostatní církve a náboženské společnosti registrované v Česku. Dokument, který bude ještě schvalovat sněmovna, je v České republice terčem kritiky. Například podle odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka narušuje suverenitu státu a dává římskokatolické církvi privilegované postavení. Svoboda však tento názor odmítl. Naopak soudí, že smlouva umožní vytvořit vztahy vzájemné důvěry mezi státem a katolickou církví i ostatními církvemi a náboženskými společnostmi. Smlouva neřeší financování církví. Podle Svobody je v koaliční smlouvě závazek vytvořit pro církve zvláštní fond. Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) nevyloučil ani financování pomocí daňových asignací. Vzniknout může i rada nebo výbor pro otázky státu a církví, jemuž by předsedal vicepremiér Petr Mareš (Unie svobody-DEU). Tento orgán by se zabýval otázkami dalšího financování církví.

Česká národní banka kvůli silné koruně snížila všechny úrokové sazby

Česká národní banka rozhodla o výrazném snížení všech základních úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu. Důvodem tohoto, letos již čtvrtého snížení sazeb je především silná koruna a pomalé oživení v Evropě. Česká měna po zprávě o překvapivě výrazném snížení úrokových sazeb oslabila z 30,27 Kč za euro až k 30,60 Kč/EUR. Po tiskové konferenci ČNB koruna lehce korigovala své ztráty a před 17:00 uzavřela na 30,53 Kč za euro. Vůči dolaru koruna ztratila z úvodních 30,15 Kč/USD na 30,55 Kč za dolar, závěr ji zastihl na 30,48 Kč/USD. Kurs kopíroval vývoj koruny k euru, eurodolarový trh byl po celý den stabilní okolo parity jedna ku jedné. ČNB podle ekonomů razantně snížila sazby kvůli prudkému posilování koruny v posledních měsících. Analytička České spořitelny Helena Horská míní, že takové snížení sazeb přispěje alespoň krátkodobě k zastavení trendu posilování koruny. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma na tiskové konferenci opět varoval, že centrální banka je připravena zasáhnout proti silnému kursu koruny. Analytici se shodují, že centrální banka přistoupí v případě dalšího posílení koruny k dalším vlnám intervencí. Nyní je totiž ČNB v situaci, kdy jí intervenční operace nepřinášejí náklady ale zisky. V případě intervencí proti silné koruně ČNB nakoupí euro a uloží jej za vyšší úrok, než by uložila koruny, připomněla Horská.

Česko od srpna povolí dovoz drůbeže z EU při splnění daných podmínek

Česká republika od srpna umožní dovoz drůbežího masa z Evropské unie, stane se tak však pouze na základě nově stanovených veterinárních podmínek importu. "Veterinární autorita země původu podle nich musí nově doložit, zda bylo jatečné tělo drůbeže upraveno pomocí hovězí bílkoviny," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Od prvního srpna je tedy možné do ČR dovážet čerstvé maso drůbeže za splnění nově, precizněji, stanovených dovozních podmínek, které žadatelům o dovoz do Česka vydají, jak je obvyklý postup, příslušné veterinární správy," uvedl Duben. Import drůbežího ze zemí EU zakázala veterinární správa kvůli zjištění hovězích proteinů v drůbeži z Nizozemska. Úprava, která zvyšuje schopnost zadržování vody v mase, totiž není v tuzemsku povolena, uvedl již dříve Duben. Bílkoviny zjistili ve Velké Británii u nizozemských dovozů. Dovozní omezení se vztahuje na import a reexport neděleného masa hrabavé a vodní drůbeže, masa děleného a jedlých drobů hrabavé a vodní drůbeže, určeného k výživě lidí.

Podle rakouské strany Svobodných jsou Svobodova prohlášení k dekretům jsou jen triky

Podle krajně pravicové rakouské strany svobodných (FPÖ) je nedávno naznačená ochota nového českého ministra zahraničí Cyrila Svobody jednat o takzvaných Benešových dekretech, ale jinak je ponechat historii, jen "zjevným trikem", jak uklidnit odpor rakouských kruhů proti nim v závěrečné fázi rozhovorů o rozšíření Evropské unie. Prohlásila to vedoucí poslanecké skupiny FPÖ v Evropském parlamentu Daniela Raschhoferová. "Celé měsíce Praha odmítala jakýkoli dialog v Benešově záležitosti a prokazovala tím nedostatečnou zralost pro demokracii a Evropu. Ptám se, co si lze myslet o nabídce k rozhovorům (na téma dekretů), ale neochotě k činům," řekla podle agentury Raschhoferová. Reagovala tak na Svobodův rozhovor pro Mladou frontu Dnes, v němž ministr vyjádřil připravenost o ožehavém tématu mluvit, ale trvat na tom, že dekrety jsou historií a měly by historií zůstat. Podle jejího názoru nejde o vstřícný postoj a do rozhodujícího zasedání EU stanoveného na 24. říjen tak zbývá "velmi málo času pro nalezení řešení kolem dekretů". FPÖ opakovaně tvrdí, že coby strana vládní koalice zabrání souhlasu Rakouska s přijetím Česka do unie, pokud Praha "nezruší" poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše a neodstaví jadernou elektrárnu Temelín. Ostatní rakouské strany včetně lidovců (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela však vetování českého vstupu odmítají, protože k řešení obou problematik vidí lepší možnost na půdě EU.

KSČM pozvala na 40 levicových stran na kontrasummit NATO do Prahy

Na 40 levicových stran pozvala KSČM do Prahy na kontrasummit NATO. Očekává se, že na konferenci, která by měla vymyslet alternativní bezpečnostní konstrukci pro Evropu, přijede 21. září 150 až 200 účastníků, řekl na tiskové konferenci místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Hlavní referát přednese předseda KSČM Miroslav Grebeníček a následovat budou příspěvky zástupců hlavních evropských levicových myšlenkových proudů. Čeští komunisté považují NATO za "relikt studené války". Mělo by podle nich buď zaniknout, nebo se transformovat. Na kontrasummit přijedou i ruští komunisté. Jejich účast bude podle Dolejše významná proto, že Rusko hraje v souvislosti s aliancí významnou úlohu. Komunisté by neuvítali, kdyby spolupráce Ruska a aliance vyústila v nějakou formu dohody bohatého severu proti chudému jihu, uvedl místopředseda. Den před vrcholnou schůzkou NATO v Praze, která se bude konat 21. a 22. listopadu, chystají komunisté v odpoledních hodinách demonstraci na Staroměstském náměstí. Odpůrce aliance tam chtějí seznámit se závěry kontrasummitu. Schůzku NATO a Partnerství pro mír, na kterou přijede 46 hlav států s početnými delegacemi a několik tisíc novinářů, budou provázet přísná bezpečnostní opatření. S ochranou vzdušného prostoru nad Českou republikou pomohou českému letectvu spojenci z aliance. Už nyní si policisté evropských zemí vyměňují informace o lidech, kteří by mohli summit rušit, spolupracují i tajné služby. Prověrkami budou muset projít všichni, kdo se budou podílet na organizaci.

Slyšení u soudu v Londýně ohledně stížnosti českých Romů skončilo

Po třech dnech skončilo ve středu večer u londýnského vrchního soudu projednávání stížnosti šesti českých Romů na britské ministerstvo vnitra, aniž padl verdikt. Ten se dá očekávat nejdříve v září. Žaloba, kterou předložili již loni v říjnu za žalující stranu právníci londýnského sdružení obránců lidských práv Liberty, vycházela ze skutečnosti, že britští imigrační úředníci odepřeli Romům fakticky vstup do země, když jim znemožnili nastoupit na palubu letadla směřujícího do Londýna. Žalující stranou je šest českých Romů a Evropské středisko pro práva Romů. Šestice Romů předložila žalobu na britské úřady v souvislosti s postupem britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti. Případ se vztahuje k loňskému červenci. Všichni žalobci patří do skupiny osob, kterým britská strana zamítla fakticky vstup na britské území, a to bez ohledu na to, že měli platné cestovní doklady i letenky a že jako občané České republiky nepotřebovali k cestě do Británie víza. Proto se rozhodli u londýnského soudu stěžovat na diskriminační a ponižující postup britských imigračních úředníků.

První blok jede naplno, druhý připravuje tlakovou zkoušku

První blok Jaderné elektrárny Temelín pracuje ve zkušebním provozu nadále na plný výkon a v současné době vyrábí 1000 megawattů. Druhý blok se naopak připravuje na tlakovou zkoušku. Energetické spouštění druhého bloku, které začalo 24. června, přerušil 5. července zkrat na jedné z částí stotunového rotoru generátoru. Celkem čeká druhý blok v rámci čtyř výkonových etap energetického spouštění 1007 testů a pracovníci elektrárny a dodavatelských firem je chtějí přes zdržení, které způsobí výměna rotoru, dokončit do konce letošního roku.

Disidenti jsou roztrpčeni, že se nedaří stíhat zločiny komunismu

Obecné roztrpčení nad tím, že se v Česku nedaří stíhat zločiny komunismu, dali najevo někteří odpůrci předlistopadového režimu poté, co pražský městský soud zprostil bývalého premiéra a ministra vnitra komunistického Československa Lubomíra Štrougala v plném rozsahu obžaloby. Byl obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele v případu starém téměř 40 let. Někteří odpůrci komunismu dnes ale přiznali, že důkazy proti Štrougalovi byly slabé na to, aby byl odsouzen. Bývalá disidentka a nyní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Hana Marvanová (US-DEU) řekla, že podrobnosti Štrougalova případu a odůvodnění soudu nezná. Obecně nicméně v souvislosti s objasňováním zločinů minulého režimu poznamenala, že "je velmi zvláštní, že se u nás nedaří potrestat téměř žádné zločiny komunismu". Připustila, že vůle vypořádat se s komunistickou minulostí není velká. Další výrazná osobnost protikomunistického disentu a dnes právník Stanislav Devátý na základě informací z tisku soudí, že "to bylo docela důkazně slabé na to, aby pana Štrougala odsoudili". Sociálnědemokratická poslankyně Hana Orgoníková, které rovněž komunistický režim působil problémy v jejím životě, řekla, že všechny zločiny minulosti by měly být potrestány. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf ale rozhodnutí soudu čekal.

Týdeník Profit se má omluvit exministru zemědělství Fenclovi

Hospodářský týdeník Profit musí bývalému ministru zemědělství Janu Fenclovi zaplatit 100.000 korun za to, že před rokem a půl zveřejnil informace o jeho údajných stycích s příslušníky komunistické Státní bezpečnosti. Zároveň by měl otisknout písemnou omluvu v některém ze svých příštích čísel. V odvolacím řízení o tom rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil tak předchozí verdikt soudu prvního stupně. Předsedkyně senátu poukázala na nález nezávislé komise ministerstva vnitra, která informace týdeníku nepotvrzuje. Obhájce žalovaného týdeníku František Novotný po vynesení rozsudku řekl, že o dalším postupu rozhodne vedení společnosti, jež časopis vydává. "Lustrační zákon je takový, jaký je - byl tam proveden svého času velmi nešťastný zásah Ústavním soudem. To je přesně to, co panu Fenclovi pomohlo," uvedl. Bývalý ministr vede spor o ochranu osobnosti kvůli některým pasážím článku z prosince 2000, které v bodech rozebírají jednotlivé etapy jeho života. Za zcela lživý považuje údaj o tom, že byl od nezjištěné doby do roku 1989 ideovým spolupracovníkem StB. Fenclův právní zástupce připustil, že exministr před rokem 1989 do styku s některými bezpečnostními složkami přijít mohl. Jakékoli zápisy z případného setkání však podle něj musely vzniknout bez Fenclova vědomí.

Vondráčková vysoudila na Rejžkovi omluvu a je spokojena

Zpěvačka Helena Vondráčková vysoudila na hudebním kritikovi a publicistovi Janu Rejžkovi osobní i veřejnou omluvu v novinách. Žalovala ho za tvrzení, že za svůj polistopadový profesionální návrat zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Vondráčková řekla, že po rozhodnutí pražského vrchního soudu pociťuje zadostiučinění a uspokojení a že se cítí od lži, kterou o ní Rejžek pronesl, očištěna. Rejžek se o ní takto vyjádřil v roce 2000 v Lidových novinách. Vondráčková v lednu spor u městského soudu prohrála. Odvolala se však a vrchní soud jí dal za pravdu. Rejžek použitím termínu mafiáni i podle původního verdiktu zasáhl do osobnostních práv žalobkyně. Omlouvat se ale nemusel proto, že text omluvy nebyl dobře formulován. Právní zástupce Vondráčkové Vratislav Cimr již dříve řekl, že v odvolání upravil text omluvy týkající se výroku o mafiánech. Vypustil rovněž požadavek na omluvu za Rejžkovu polemiku s tvrzením Vondráčkové, že nepodepsala takzvanou antichartu. V tomto případě Rejžek pouze konstatoval, že se zpěvaččino jméno objevilo v novinách na seznamu jejích signatářů. Neuvedl však výslovně, že ji podepsala.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, a to zejména v Čechách. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů, na jihovýchodě území místy až 24. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude 13 až 15 stupňů Celsia.