Zprávy Radia Praha

Prezident pověřil ministra Mlynáře vedením úřadu informačních systémů

Prezident Václav Havel ve středu pověřil ministra Vladimíra Mlynáře řízením Úřadu pro veřejné informační systémy. Informoval o tom mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Pověření zaslané z Portugalska, kde je Havel na dovolené, je nyní u premiéra Vladimíra Špidly, který ho předá Mlynářovi. Na Špidlův návrh je Mlynář pověřen řízením úřadu od čtvrtka. Úřad pro veřejné informační systémy se má stát základem ministerstva, na jehož vzniku se při jednáních o koaliční vládě domluvili sociální demokraté, lidovci a unionisté. Nové ministerstvo by mělo vybudovat jednotný informační systém pro všechny správní úřady. Mlynář už v budově úřadu na pražském Žižkově sídlí. Kdy z úřadu ministerstvo vznikne, záleží zejména na změně kompetenčního zákona. Teoreticky by se tak mohlo stát na začátku příštího roku. Minulý týden vláda odvolala dosavadního šéfa úřadu Jiřího Krumpa, který se zřejmě stane náměstkem ministra.

Prezident Havel, podle odvolaného velvyslance, možná ani nevěděl, že podepisuje mé odvolání

Prezident Václav Havel musel být unavený, když připojil svůj podpis pod odvolání velvyslance v Pákistánu a Afghánistánu Petra Přibíka, a možná vůbec nevěděl, co podepisuje. Přibík tento svůj dojem sdělil Českému rozhlasu. Myslel si, že prezident, který není příznivcem exministra zahraničí Jana Kavana, svůj podpis zváží s větším časovým odstupem. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček tato slova ostře odmítl. "Je to nanejvýš znevažující výrok, nelze jej brát v úvahu," řekl Špaček. Prezident se podle něj ztotožnil s důvody ministerstva zahraničí. Přibíkova slova jdou daleko nad rámec toho, jak by se měl diplomat ve státních službách vyjadřovat, dodal Špaček. Tento týden vyšlo najevo, že ministerstvo zahraničí odvolalo Přibíka z funkce velvyslance už před měsícem. Ministerstvo svůj krok zdůvodnilo dlouhodobou nespokojeností s jeho prací. Kabinet odvolání schválil jednomyslně, s návrhem se ztotožnil i prezident. Diplomat však své odvolání pokládá za odvetu za kritiku zrušení cesty ministrů zahraničí Kavana a obrany Jaroslava Tvrdíka do Afghánistánu, kterou pomáhal připravovat. Přibík zároveň v rozhlase připustil, že mu při prvotní kritice zrušení cesty "ujely nervy". "Vybuchl jsem. To se přiznám," řekl. Spor prý nevede s oběma ministry, i když podle něj Tvrdík na jednání vlády jeho odvolání navrhl, ač se pak zdržel hlasování. Za zrušením cesty podle něj stojí právě blíže nespecifikovaní poradci ministra obrany.

Premiér Špidla dal ministrům dva týdny volna

Vládu čekají dva týdny odpočinku. Poté, co kabinet sociálních demokratů, křesťanských demokratů a unionistů získal ve středu důvěru sněmovny, slíbil premiér Vladimír Špidla svým ministrům od pondělí zasloužené volno. Sám zůstává v úřadu, takže ho nebude zastupovat vicepremiér Pavel Rychetský. Místopředseda Rychetský vždy v minulých letech v době vládních prázdnin zůstával v zaměstnání, aby řešil aktuální problémy. Ministři se ve Strakově akademii znovu sejdou ve středu 28. srpna, kdy je čeká pravidelné zasedání. Na volno se po vyčerpávající volební kampani a náročných jednáních o nové vládě všichni těší, konečně se prý budou moci alespoň částečně věnovat rodině. Někteří míří na své chaty a chalupy nebo zůstanou doma, jiní se vydají na zahraniční dovolenou k moři. Část ministrů ovšem stejně jako Špidla v úřadech zůstane. Například ministryně zdravotnictví Marie Součková si chce volno vybrat až v zimě. Dovolenou neplánuje ani ministr pro informační technologie Vladimír Mlynář. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok se vydá s rodinou k moři. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek zamíří na dovolenou do Javorníků. I jiní ministři přeruší dovolenou kvůli pracovním povinnostem - například šéf české diplomacie Cyril Svoboda se 13. srpna chystá na pracovní návštěvu Slovenska. Na prázdniny mohou vyrazit i poslanci, kteří ukončili srpnovou schůzi. I oni volí mezi chatou, dovolenou v tuzemsku, rekreací u moře a pobytem doma.

Vláda prodá Telecom konsorciu kolem Deutsche Bank za 1,82 mld.eur

Ministr financí Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci potvrdil, že stát prodá majoritní podíl v Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. To zaplatí za 51procentní podíl 1,82 miliardy eur, což je v přepočtu asi 55,3 miliardy korun. Sobotka doplnil, že vláda s tímto příjmem nepočítá ve státním rozpočtu a peníze smění přes devizový účet České národní banky. Kurs koruny by tak neměl být ovlivněn. Smlouvu s vítězným konsorciem má do 31. října dojednat a podepsat Fond národního majetku.

Základy vládní koalice se opět zatřásly

Nové pochybnosti o soudržnosti stran vládní koalice vznikly při čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny. Svár, který by poprvé mohl vyústit ve vnitrokoaliční jednání, vznikl kvůli tomu, že všichni zástupci vládních stran nepodpořili zvolení unionistky Hany Marvanové šéfkou mediální komise dolní komory. Pozdě odpoledne sněmovna srpnovou schůzi ukončila. Poslance teď čekají do začátku září parlamentní prázdniny. Příští schůze je čeká v říjnu. Termín případného koaličního jednání o případu Marvanové není známý. Nelze vyloučit, že to nebude věc nejbližších dnů. Marvanová vládní kolegy rozhořčila tím, že jako jediná z nich hlasovala s opozicí pro zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která měla objasnit možnou korupci při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu zahraničí. Komise ale nevznikla, neboť jejím zastáncům chyběl při hlasování jeden hlas. K Marvanové se nepřipojil lidovec Miroslav Kalousek, který v úterý parlamentní debatu o vzniku komise podpořil. Později vysvětlil, že to udělal ne proto, že její ustavení podporuje, ale protože chtěl obecně upozornit na problémy komisí tohoto typu. Komise měla objasnit mimo jiné kauzu někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, který čelí podezření, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Podezřelý je i z korupce. Odpůrci vyšetřovací komise z ČSSD a KDU-ČSL argumentovali tím, že by mohla komplikovat práci orgánů činných v trestním řízení a byla by spíše politickou institucí. Za několik desítek minut poté, co hlasovala s opozicí, Marvanová zcela propadla v tajných volbách předsedy mediální komise. Vládní strany mají ve dvousetčlenné sněmovně 101 zástupců, ale Marvanová dostala jen 45 hlasů. Obsazení postu šéfa komise unionistou je přitom součástí koaličních dohod. Marvanová své nezvolení považuje za jejich porušení. Na funkci znovu kandidovat nebude. Sněmovna doporučila ministerstvu financí, aby stranám, hnutím a koalicím, jež v červnových volbách získaly více než 1,5 procenta hlasů, uhradilo volební náklady. Nárok na příspěvek budou mít parlamentní ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU a neparlamentní Strana zelených a Sdružení nezávislých. Nejvíce, přes 144 miliónů korun, získá vítěz voleb ČSSD. Druhá ODS obdrží více než 116 miliónů korun, třetí KSČM přes 88 miliónů korun. Sněmovna dále schválila harmonogram projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok. Rozhodla, že v prvním čtení ho bude posuzovat 16. října. Jeho schvalování by se věnovala na přelomu listopadu a prosince.

Poslanci se v pátek začnou seznamovat s prací vojenské rozvědky

Pětice vybraných poslanců ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost se v pátek v budově ministerstva obrany začne seznamovat s prací Vojenské zpravodajské služby. Řekl to ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Pět členů výboru má získat informace o současném vyšetřování uvnitř vojenské rozvědky. Vojenští zpravodajci se tak poprvé dostávají pod jistou formu parlamentní kontroly. Schůzky se má zúčastnit i šéf Vojenského zpravodajství Jiří Giesel a bezpečnostní ředitel Vojenského obranného zpravodajství, který vede vyšetřovací komisi. Komise prošetřuje pochybení několika lidí z vedení služby. Opustil ji už její náčelník Andor Šándor, oficiálně kvůli neshodě s Tvrdíkem na další podobě služby. Rozvědku by měl v nejbližších dnech převzít dosavadní velitel protichemické jednotky v Kuvajtu Josef Prokš. Tvrdík předpokládá, že s poslanci budou vojáci hovořit i o podobě budoucí parlamentní kontroly vojenské rozvědky. Na základě rozhodnutí výboru by se s tajnými informacemi měli seznamovat jeho šéf Jan Vidím a členové Jan Klas (oba ODS), Petr Ibl, Miloš Titz (oba ČSSD) a Vlasta Parkanová (KDU- ČSL). Ze stran zastoupených ve sněmovně nebudou v kontrolní pětce členové Unie svobody-DEU a KSČM. Rozhodnutí o parlamentní kontrole vojenské rozvědky je důsledkem jejích problémů, jež vyplynuly v souvislosti s kauzou někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Je podezřelý, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové kvůli článkům, které psala o jeho podezřelých aktivitách. Při objasňování kauzy se ukázalo, že Srba byl agentem vojenské rozvědky ještě v době, kdy si údajně vraždu objednal. Navíc podle tisku pro službu pracoval i přesto, že Tvrdík už loni spolupráci vojenské rozvědky se Srbou zakázal.

Komunisté připravují zákon, který má zlepšit stav bytového fondu

Komunistická strana Čech a Moravy pracuje na návrhu zákona, který by pomohl získat lepší přehled o bytovém fondu. Zároveň má zajistit i větší ochranu nájemníků. "Chceme, aby ten zákon navazoval na občanský zákoník a upřednostňoval všechny slušné nájemníky a všechny slušné majitele domů," řekl novinářům poslanec František Beneš. Komunisté podle Beneše podporují zavedení registru bytů. Zákon by měl také stanovit výši takzvaného oprávněného nájemného, které by odpovídalo nákladům na provoz domu. Vlastníci domů by podle Beneše měli mít rovněž povinnost přizpůsobit každý byt podmínkám bydlení a vybavit ho přístroji pro měření spotřeby tepla a energie. S myšlenkou zavést evidenci bytového fondu přišel před nedávnem sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček. Kvůli vysokému počtu prázdných bytů však chce prosadit také legislativní úpravu, která by nařizovala jejich povinné pronajímání.

V Podhradí Dyje stále stoupá, dvě chaty mají sklepy pod vodou

Hladina řeky Dyje v Podhradí na Znojemsku, kde byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení, stále stoupá. Pod vodou jsou sklepy dvou rekreačních chat, zahrádky a louky. Škody zatím nevznikly. Ve středu večer hladina v Podhradí dosahovala asi k metru, ve čtvrtek v poledne vzrostla na 2,9 a odpoledne na 3,2 metru. Stav ohrožení zde byl vyhlášen po silných přívalových deštích v severním Rakousku, kudy Dyje protéká. Podhradí má jen 50 obyvatel a leží těsně u česko-rakouské hranice. Vodohospodáři jsou v pohotovosti i kvůli Vranovské přehradě ležící na Dyji pod Podhradím. Podle dostupných informací snižují její hladinu.

Hasiči evakuovali kvůli velké vodě dětský tábor u Chrástu u Plzně

Osmnáct dětí a čtyři dospělé museli ve čtvrtek odpoledne odvézt hasiči z letního tábora u Chrástu na Plzeňsku na soutoku Klabavy a Berounky. Táborníci totiž zůstali na ostrůvku, který obklopila voda z obou stran. Děti i dospělé odvezli hasiči automobily do Chrástu, kde je ubytovali v místní tělocvičně. Vytrvalý déšť na mnoha místech Plzeňského kraje rozvodnil všechny řeky. Na několika místech hladiny dosáhly druhého i třetího stupně povodňové aktivity. V okresech Plzeň - město, Plzeň - jih a Klatovy spadlo 50 až 80 milimetrů srážek a na ostatních místech Plzeňského kraje 20 až 40 milimetrů srážek. Hasiči Plzeňského kraje evakuovali kvůli velké vodě několik lidí na území města Plzně ve čtvrti Doubravka, Koterov, ale také v chatové oblasti v Kornaticích na Rokycansku. Některé silnice a ulice v kraji byly částečně neprůjezdné. Na většině míst se situace stabilizuje a voda začíná pomalu klesat. Vývoj na tocích nasvědčuje tomu, že by k dalším velkým povodním a záplavám nemělo docházet.

Na Labi u Mělníka se v pátek ráno očekává stav ohrožení

Stav ohrožení očekávají v pátek vodohospodáři na soutoku Labe s Vltavou u Mělníka. V té době sem Vltavou přiteče masa vody upouštěná z Orlické přehrady i povodňová vlna z Berounky. "Povodeň bude mimořádná hlavně svojí rychlostí. Labe u Mělníka totiž dosáhne všech tří povodňových stupňů během osmi hodin," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Upřesnil, že povodňová vlna Mělník zasáhne v pátek kolem 08:00. Podle Zídka nebyl ve čtvrtek do 16:00 na Labi u Mělníka vyhlášen ani první povodňový stupeň. Hladina řeky zde dosahovala necelých 395 centimetrů, do pátečního rána však má vzrůst na 560 centimetrů. O 60 centimetrů tak přesáhne hranici stavu ohrožení. Situace na březích Vltavy jižně od Prahy byla v 17:30 stále na prvním povodňovém stupni. Na Berounce v Berouně podle dispečinku panoval klid a hladina nedosahovala ani stavu bdělosti. V pátek ráno se však tamní průtok má zvýšit trojnásobně a dosáhnout druhého povodňového stupně. Stav ohrožení Berounu nehrozí.

Vláda poskytně oblastem jižních Čech, postižených povodněmi, pomoc

Vláda poskytně oblastem jižních Čech, postižených povodněmi, pomoc, která je obvyklá v takovýchto případech. Novinářům to řekl premiér Vladimír Špidla, který ve čtvrtek odpoledne společně s ministrem vnitra Stanislavem Grossem navštívil jižní Čechy. Podle ministra Grosse při řešení situace dobře fungoval celý systém - jak záchranné složky, tak i orgány státní správy a samosprávy. "Nemám informace, že by někde selhali starostové či radnice. Naopak, vždy dokázali pružně reagovat a poskytli evakuovaným lidem potřebné zázemí," řekl Gross . "Selhala jediná věc, což bude předmětem dodatečného vyhodnocení, a tou bylo spojení," dodal bez bez dalších podrobností.

Povodňová vlna po sobě v Protivíně zanechala poškozený most

Povodňová vlna, která protéká Blanicí od husinecké přehrady do Otavy, nechala za sebou v Protivíně na Písecku na silnici do Týna nad Vltavou poničený most. Jeho konstrukce se vyboulila. Budou ji muset prohlédnout statici, řekl protivínský starosta Jan Vojík. Podle něj mohou za její poničení lidé žijící v okolí. Jejich otopové dříví totiž velká voda nahromadila u mostu. Vojáci a hasiči ho museli odklízet, aby poškození nebylo ještě větší. Vodárenská společnost VaK obnovila dodávky vody do části Protivína, kterou předtím odpojila kvůli hrozícímu protržení mostu. Blanice mírně klesá také ve Vodňanech. Podle tamní místostarostky zde řeka zaplavila část rozsáhlé rekreační oblasti, v níž je asi 15 trvale obydlených domů. V sousedním Bavorově voda vytopila několik desítek lidí, včetně rekreantů na místním koupališti. Podle informací tamní radnice napáchala řeka škody také v okolních obcích. Bavorov je v posledních dvou měsících zaplavený již pošesté.

Vlaky už jezdí na všech zaplavených tratích na jihu a západě Čech

Vlaky začaly již znovu jezdit na všech pěti tratích na jihu a západě Čech, které zaplavila voda nebo zatarasil sesuv půdy a spadané stromy. Na čtyřech z nich byl provoz obnoven již ve čtvtrek dopoledne, poslední železničáři zprůjezdnili ve čtvrtek v poledne. Jako poslední obnovili pracovníci drah dopravu v úseku mezi Ražicemi a Čejeticemi na trati České Budějovice-Plzeň. Spoje do Českých Budějovic i v opačném směru jezdí podle řádu nebo s malým zpožděním. Někde se vlaky z bezpečnostních důvodů přesunují pomaleji. Na žádost rakouských drah se zastavila nákladní doprava mezi Českou republikou a Rakouskem přes Horní Dvořiště. Mezi Čejeticemi a Ražicemi zalila voda asi půlkilometrový úsek. Problémy železničářům činili i zvědavci na železničním mostě přes Malši na jižním okraji Českých Budějovic.

Charita pořádá sbírku a postiženým povodní nabízí ubytování

Pro Jihočechy postižené povodní nabízí Českobudějovická diecézní charita nouzové ubytování v azylových domech a nejnutnější potřeby. Nouzové ubytování je zajištěno v charitních azylových domech v Českých Budějovicích, Veselíčku a v Prachaticích. Finanční dary přijímají pracovníci diecézní charity v Českých Budějovicích v Kanovnické ulici 16. Peníze lze poslat i na účet u Raiffeisenbank České Budějovice číslo 1000039938/5500, variabilní symbol 82002. Oblečení charita nabízí v Azylovém domě sv. Pavla v českobudějovické Riegrově ulici. Na cestě do Budějovic jsou vysoušeče od olomoucké charity, které budou lidem poskytovány ve spolupráci s povodňovými komisemi, uvedli pracovníci charity.

Stát by se měl o náčelníka generálního štábu Šedivého postarat poté, co odejde ze štábu

Česká republika se musí postarat o odcházejícího náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého, je přesvědčen ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Šedivý měl ve své funkci končit původně k 30. dubnu, kvůli volbám a summitu NATO v listopadu v Praze má prodloužený kontrakt až do 30. listopadu. Prezident Václav Havel už má na stole pětici návrhů ministra obrany na nového šéfa generálního štábu. Konkrétní jména kandidátů nechtěl ministr s ohledem na jejich další kariéru sdělit, v kuloárech se ale hovoří o současných Šedivého zástupcích Miroslavu Kostelkovi a Jiřím Martinkovi. Padlo i jméno vojenského představitele ČR u NATO Jaroslava Hudce. Po ukončení kontraktu v armádě bude mít Šedivý nárok na tříměsíční ochrannou lhůtu před propuštěním, ve které se bude moci rekvalifikovat a vyřídit si své osobní záležitosti. Náčelníka českého armádního generálního štábu jmenuje prezident. Kandidáta však navrhuje ministr obrany, musí jej schválit vláda a musí být projednán s poslanci z výboru pro obranu a bezpečnost. Konečné slovo má však hlava státu. Šedivý po konci své kariéry z armády odejde. "Zastávám názor, že se stát musí o takto vysokého funkcionáře, který této zemi sloužil, musí postarat," řekl dnes ministr. V úvahu tak připadá například diplomatický post, či angažmá například v mezinárodních organizacích jako jsou mise OSN.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 16 stupňů Celsia.