Zprávy Radia Praha
Hladiny řek klesají, ale v České republice se očekývá další přívaly deště.
Ještě během dnešní noci opět stoupnou hladiny některých řek v povodí horní Vltavy a Berounky až na stav ohrožení. Meteorologové také varují, že srážky bude v Česku doprovázet prudký vítr, který může vyvracet podmáčené stromy. Český hydrometeorologický ústav to uvedl ve výstraze. V pondělí má spadnout v Česku celkem 30 až 90 milimetrů srážek, na Šumavě a v Novohradských horách i 100 milimetrů. Podobně vydatně pršelo i v úterý, po kterém postihly především jižní Čechy největší záplavy letošního roku.
Hladina všech rozvodněných řek na území Středočeského kraje dále klesá. Pokles hladin je sice pomalý, ale dnes ráno mohl být odvolán i stav ohrožení na Vltavě ve Vraňanech na Mělnicku, kde výška hladiny klesla pod 610 centimetrů. Třetí povodňový stupeň tak již neplatí na žádném ze sledovaných míst kraje. Informace pochází z internetu Českého hydrometeorologického ústavu a od dispečerů Povodí Labe.
Hladina Vltavy ve Vraňanech dosáhla nejvyššího bodu v pátek večer, kdy se dostala k 672 centimetrům. Od té doby klesá tempem dva až šest centimetrů za hodinu. Jako na jediném místě v kraji zde nadále platí stav pohotovosti, tedy druhý stupeň povodňového nebezpečí. Na pokles hladiny tady netrpělivě čekají i dobrovolní hasiči a místní obyvatelé, aby mohli začít s úklidem a nápravami škod na místním hřišti a ve sklepích několika domů. Podobná situace je i v nedalekém Lužci nad Vltavou, kde voda přeplnila čistírnu odpadních vod a hasiči musí odčerpávat vodu z kanalizace.
S ubývající vodou ve Vltavě klesá i hladina Labe u jejího soutoku s Vltavou v Mělníku. Dnes ráno v 06:00 zde výška hladiny klesla pod pět metrů, a mohl tak být odvolán stav pohotovosti. Nejvyšší stav hladiny zde zaznamenali v sobotu ráno, kdy řeka dosáhla 547 centimetrů. Dnes v 10:00 měla hladina výšku 490 centimetrů a dále klesala. Na dolní Vltavě i Labi se již v porovnání s pátkem a sobotou snížil průtok z 1500 na necelých 1200 kubíků za vteřinu.
Vodohospodáři se chystají kvůli očekávanému dešti vypouštět vodu z vltavské kaskády, v Praze proto dnes odpoledne zřejmě opět stoupne hladina řeky. "Dostane se na stav sobotního odpoledne, rozhodně ale nepřekročí druhý stupeň povodňové aktivity," informoval ČTK mluvčí magistrátu Martin Kupka. Kvůli opětovnému vzestupu hladiny nepospíchá město s úklidem smetí, které řeka od čtvrtka přinesla. Technické služby zlikvidovaly nánosy v ulicích Roztocké a Podbabské v Praze 6, kde ještě v sobotu dopoledne zůstaly po velké vodě kaluže. Odpad a bahno zmizely také z míst pod Lahovickým mostem na jihu Prahy ve směru od Radotína do centra. Dnes se silničáři podle Kupky pustí do úklidu odbočky ze Strakonické ulice na Zbraslav. Největší práci dá městu úklid náplavek, které jsou stále ještě pod vodou. Větve, smetí, bahno a další "poklady" budou metaři čistit příští týden. Ráno měla Vltava v Chuchli průtok 1080 kubíků za sekundu, po poledni vzroste na zhruba 1250 kubíků. Hladina řeky v metropoli tak po nočním poklesu stoupne na úroveň soboty. V hlavním městě bude stále trvat druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.
Zákeřná vražda v Praze
Neznámý pachatel v neděli v Praze zavraždil devětačtyřicetiletého izraelského podnikatele, který legálně pobýval v České republice. Vražda se odehrála kolem 00:20 na křižovatce ulic Rytířská a Železná v centru města, kde na Izraelce z pistole opakovaně vystřelil muž jedoucí na kole. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Holub. Zavražděný muž byl podle dosavadních policejních poznatků spolumajitelem hotelu na Starém Městě. Vrah z místa činu ujel neznámo kam.
Začal, ale záhy ukončil hladovku Karel Srba
Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničních věcí Karel Srba, který v plzeňské věznici na Borech čelí obvinění z plánování vraždy novinářky, nedovoleného ozbrojování a braní úplatků, ukončil dnes v 16:10 hladovku. "Oficiálně ji vyhlásil dnes ráno v 07:15," řekla to mluvčí generálního ředitelství vězeňské služby Miloslava Havlíčková.
Srbův advokát Miroslav Kříženecký dnes ČTK sdělil, že Srba přestal jíst a pít již v pátek krátce poté, co mu bylo sděleno obvinění z korupce. "Je na tom psychicky velmi zle. Chce zemřít velice rychle," řekl Kříženecký. Srba údajně reagoval na zpřísněné podmínky svého pobytu ve vazební věznici. Podle Kříženeckého byl uvržen do přísné izolace, nesmí s nikým mluvit, na vycházky a na televizi chodí sám. Vzhledem k tomu, že trpí klaustrofóbií, nese izolaci velice špatně, uvedl Kříženecký. Havlíčková se k podmínkám Srbova pobytu ve vězení dnes nevyjádřila. "Hladovku zahájil bez udání důvodu," řekla.
Bývalá hvězda TV NOVA před soudem kvůli drogám
Tereza Pergnerová, bývalý idol teenagerů z dob, kdy moderovala hitparádu televize Nova Eso, stane ve středu znovu před soudem. Je obžalována z prodeje drog. Obvodní soud v Praze 8 již jednou líčení odročil, protože se nedostavila hlavní svědkyně, bývalá manželka jejího bratra Gabriela Černá, která bývalou moderátorku udala. Černá je pozvána na středu 14. srpna. Veřejnost ale zřejmě nebude moci její výpověď slyšet. Soudce totiž posledně jednání vedl jako neveřejné, protože se v soudní síni projednávají "osobnostní" věci. Černá tvrdí, že jí Pergnerová prodala pervitin. Obžalovaná to ale odmítá. Tvrdí, že se chce bývalá manželka jejího bratra Borise mstít. Při prvním stání před dvěma měsíci Pergnerová novinářům řekla, že už čtyři měsíce nebere žádné drogy a obhajovat se chce sama. Se závislostí na drogách neúspěšně bojuje delší dobu, nejprve brala pervitin, později heroin.
Obžaloba viní Pergnerovou z výroby, distribuce a nedovoleného držení drog. "Nikdy jsem drogy neprodávala," prohlásila bývalá mediální hvězda. Proslavila se nejen moderováním hitparády, ale i tím, že veřejně hovořila o své závislosti na pervitinu. Situací jejího dvouletého syna se zabývají sociální pracovníci. Nyní se o něj stará matka Pergnerové, která ji přišla podpořit i na minulé přelíčení.
Češi mají keltskou krev.
Češi mají geny všech lidí, kteří v Evropě žili. Mají geny protoevropské populace, která zde žila před 70 tisíci lety ještě před příchodem Indoevropanů. Mají i geny slovanské, keltské, fénické a židovské. ČTK to řekl Milan Macek z Fakultní nemocnice Motol ke zprávě amerických vědců, že současní Evropané jsou z poloviny potomky zemědělců z Blízkého východu, a mají tedy z poloviny geny arabské. Podle genetičky Věry Hořínové-Bryšové jsou Češi blízcí Keltům. "Podle frekvence genu pro cystickou fibrózu patří Češi ke keltské populaci. V Česku je stejná frekvence této genové odchylky jako ve Skotsku," řekla. Macek upozornil, že neexistují odlišné geny pro různé národy. Jsou pouze geny lidské, ale různá etnika mají své specifické varianty, které jsou spojeny s různými dědičnými chorobami. Čím jsou etnika od sebe vzdálenější, tím je to lepší, protože klesá riziko, že mají společné geny pro určité choroby.
Sledování mutací genů je podle genetičky důležité především kvůli typu dědičných chorob, které se projeví, jen pokud člověk zdědí tyto mutované geny od obou rodičů. "Patříme k bílé zakavkazské populaci, u níž jsou nejčastější tři mutace: každý pětadvacátý Čech je nositelem nějaké mutace genu cystické fibrózy, která působí závažné a smrtelné onemocnění plic, každý čtyřicátý má mutaci pro adrenogenitální syndrom, který se pojí s předčasnou pubertou, a stejný počet je nositelem poruchy metabolismu aminokyselin, fenylketonurie," upřesnila. Mimo jiné i pomocí těchto mutací lze podle Hořínové-Bryšové sledovat, jak se lidstvo pohybovalo po planetě. Genetickou mapu člověka tvoří vědci v celosvětovém projektu lidského genomu. Česko se podílí mapováním nižších organismů. O rozsáhlosti této práce svědčí fakt, že k popsání genetické mapy člověka by bylo potřeba 750.000 listů papíru o velikosti A4.
Temelín spustil opravený reaktor
Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín je připraven na opětovné spuštění. Jeho personál obdržel dnes hodinu po poledni povel k zahájení procesu nastartování reaktoru. Samotnému zahájení štěpné reakce bude předcházet několik technických úkonů, které zaberou zhruba den. Reaktor by tak měl nastartovat během pondělí, sdělil to Václav Brom z tiskového oddělení elektrárny. Energetické spouštění druhého temelínského bloku přerušil 5. července zkrat na jedné z částí stotunového rotoru generátoru.
Narozeniny slaví umělec v nemocnici
Na lůžku anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Masarykově městské nemocnici v Jilemnici prožil v sobotu své čtyřiasedmdesáté narozeniny známý český malíř Vladimír Komárek. V těžkém stavu jej přivezla před měsícem do nemocnice záchranná služba z jeho bydliště v Nedvězí u Semil. Od té doby se podle lékařů oddělení jeho stav prakticky nezměnil.
Sto padesát kytar na festivalu
Na 150 hudebníků z mnoha zemí se zúčastní 11. ročníku Mezinárodního kytarového festivalu, který začal v Brně. Kytaristy si budou lidé moci po pět večerů poslechnout v historickém sále Nové radnice. Na pondělí je na nádvoří hradu Špilberk připravena unikátní noc flamenka, informoval o tom jeden z pořadatelů Vladislav Bláha. Letos jsme se snažili věnovat větší pozornost spojení kytary s dalšími nástroji, uvedl Bláha. Tématem ročníku je hudební dědictví romantismu. I letos se mohou příznivci hudby těšit na několik světových premiér skladeb, které byly napsány speciálně pro festival. Do Brna přijede i chorvatský kytarista Zoran Dukič, který vyhrál přes 20 světových kytarových soutěží, podotkl Bláha.
V pondělním programu Flamenco night na nádvoří hradu Špilberk vystoupí mexický kytarista Rafael Cuén Garibi s tanečnicemi. Po něm se představí španělská skupina Rafael Cortés. Účastníci festivalu absolvují kursy sólové i komorní hudby, přednášky světových skladatelů a pedagogů o stavbě kytar a technice hry. Festival končí 17. srpna. Historie festivalu se začala psát před deseti lety v Rychnově nad Kněžnou, kdy se jej zúčastnily přibližně tři desítky umělců. Pro velký zájem se před pěti lety přestěhoval do Brna a stal se součástí Brněnských lidových slavností.
Opilec vypadl z okna a zabil se.
Podnapilý dvaatřicetiletý cizinec vypadl v pátek z okna penziónu v Nových Hamrech na Karlovarsku a zabil se. Cizí zavinění policie nezjistila. Řekla to policejní mluvčí Jolana Číhová. "Muž se pohádal s manželkou poté, co si vpíchl do žíly nezjištěnou drogu. Pak si sedl na okno a spadl na betonovou plochu před penziónem. Muž utrpěl zlomeninu spodiny lebeční a na místě zemřel," uvedla mluvčí. Dodala, že ačkoliv žena byla v té době v místnosti, vypověděla, že pád neviděla.
Bubeníci improvizovali
Přibližně 150 hráčů na nejrůznější bubny a bubínky se v sobotu odpoledne sešlo v areálu zříceniny hradu Hukvaldy na Frýdeckomístecku. "Neměli žádný předem secvičený program. Na pódiu někdo prostě začal hrát a ostatní se přidávali. Byla tady báječná atmosféra. Šlo nám především o improvizaci," řekla organizátorka akce Radka Kotterbová. Doplnila, že večerní bubnování na loučemi osvětleném hradě se letos konalo už potřetí. "Účast na tomto ročníku byla největší. Celkem na hrad přišlo asi 600 lidí," doplnila. V areálu se objevily nejrůznější druhy bubnů. "Od klasických velkých bubnů až po nejrůznější chřestítka a další etnické nástroje," uvedla.
Hukvaldy jsou nejrozsáhlejší zříceninou hradu v České republice. Stojí na strmém kopci ve staré oboře založené pro chov daňků a muflonů. Hrad postavil v roce 1240 Arnold z Hückeswagenu. V roce 1762 během podzimní bouře objekt vyhořel a na 200 let se stal zříceninou, v níž lidé hledali poklady. Podle pověsti hradem bloudí duch preclíkáře, kterého zdejší hejtman zazdil do hradeb za to, že mu odmítl vydat svou dceru.
Dobroty se rozdávaly zadarmo
Vybrané kulinářské delikatesy, ale i opékaná klobása, kukuřice či sladká palačinka byly dnes k vidění a ochutnání na pražském Výstavišti. Oslavy svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků a hostinských, se u Křižíkovy fontány konaly za velkého zájmu Pražanů již popáté. Mistři gastronomického řemesla v typických vysokých čepicích a parádních bílých uniformách zahájili přehlídku tradičně u kostela svatého Antonína, odkud vyrazil slavnostní průvod.
Celodenní hody nabídly návštěvníkům barmanskou show, soutěž v pojídání bramborových knedlíků, volbu Miss šenku či pivní štafetu. Soutěžící do sebe klasickou českou přílohu ládovali přesně deset minut, sousta mohli zapíjet pivem. Největší jedlík Květoslav Frejka zvládl 34 knedlíků, čímž překonal dosavadní rekord.
Lidé mohli ochutnat také speciality české i mezinárodní kuchyně nebo míchané nápoje, inspirovat se slavnostně prostřenými stoly, nahlédnout do kuchařek nebo obdivovat kuchařské náčiní z dob dávno minulých. Velkou pozornost vzbudily melouny, do nichž kulinářští řezbáři vyřezali třeba mapu Evropy nebo motiv přerovského zámku. Děti soutěžily v modelování marcipánu, kuchařské týmy z předních pražských hotelů a hotelových škol předváděly své umění v několika disciplínách.
Asociace kuchařů a cukrářů ČR, která akci každoročně pořádá, vznikla v roce 1990. Nyní sdružuje asi 800 vyučených profesionálů, členů gastronomických organizací i pedagogů v tomto oboru. Organizace se snaží vrátit řemeslu věhlas, pořádá přednášky a přehlídky. Oslavy svatého Vavřince se inspirovaly podobnými akcemi kuchařských cechů v zahraničí. Na přehlídce nechybí dřevěná socha svatého Vavřince, která je každoročně znovu vysvěcena.
Letcký akrobat Biskup získal stříbrnou.
Český pilot Petr Biskup získal na mistrovství světa v letecké akrobacii ve slovinské Murské Sobotě stříbrnou medaili. Titul vybojoval Francouz Frederic Chesneau, třetí skončil Brit Mark Jefferies. V kategorii družstev zvítězil tým Francie, česká reprezentace obsadila mezi osmnácti účastníky páté místo. Stříbro Petra Biskupa je v pořadí už dvacátou medailí, kterou vybojovali čeští akrobaté na světových a evropských soutěžích za uplynulých sedm let. Jsou mezi nimi i dva tituly mistrů světa. V roce 1995 jej získal Martin Stáhalík, který zemřel loni na jaře při nehodě, a v roce 1999 byl absolutním mistrem světa právě Biskup. Čeští příznivci letecké akrobacie budou mít možnost vidět Petra Biskupa a ostatní členy reprezentačního týmu na Memoriálu Martina Stáhalíka, který se uskuteční 7. a 8. září na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami.
Pardubický hokej má medaili
Hokejisté Pardubic obsadili na turnaji ve švýcarském sportovním centru De la Vallé de Joux druhé místo. Ve finále totiž podlehli 2:4 týmu Ambri- Piotta, který vede český trenér Rostislav Čada a působí v něm obránce Martin Štěpánek.
Rekordmanka Hejnová překvapila na šampionátu
Zcela nečekaným sedmým místem a novým osobním rekordem 6032 bodů korunovala na mistrovství Evropy sedmibojařka Michaela Hejnová své dvoudenní snažení při vícebojařské premiéře na šampionátu. Juniorská vicemistryně Evropy z roku 1999 si vylepšila dva roky staré sedmibojařské maximum o sedmnáct bodů, na Olympijském stadiónu si přitom nevylepšila ani jeden osobní rekord v jednotlivých disciplínách.
Doktor je na kánoi nejlepší
Martin Doktor dnes vyhrál na mistrovství České republiky v rychlostní kanoistice v Račicích po kilometru a pětistovce i nejkratší, dvousetmetrovou trať. V závěrečném dnu šampionátu měl v cíli finálové jízdy téměř vteřinový náskok před Petrem Netušilem.
Počasí
Na území České republiky bude oblačno, místy s přeháňkami, postupně od jihu až zatženo s trvalým deštěm, v bouřkách se mohou vyskytnout i přívalové srážky. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 15-ti.