Zprávy Radia Praha
Předseda Evropské komise Prodi s prezidentem Havlem navštívili evakuované lidi v litoměřické základně
Předseda Evropské komise Romano Prodi, který v pátek ráno přiletěl na bleskovou návštěvu republiky, si z vojenského vrtulníku prohlédl rozsáhlá území na sever od Prahy, které zaplavila voda z rozbouřené Vltavy a Labe. Ze starého ruzyňského letiště vzlétl spolu s prezidentem Václavem Havlem. Z výšky mohli sledovat, jaké škody voda napáchala v hlavním městě a jeho okolí, v Mělníku a dalších městech podél Labe. Společně pak oba politici navštívili kasárna v Litoměřicích, kde sídlí ženijní útvar. V současné době ovšem slouží jako evakuační středisko pro obyvatele Terezína a okolních obcí, které ničivé povodně vyhnaly z domovů. Prodi se s Havlem zajímali, jak se žije evakuovaným lidem a jak se jim líbí mezi vojáky. Šéf Evropské komise přiletěl do České republiky, aby si osobně prohlédl oblasti sužované ničivými povodněmi. Na jejich obnovu hodlá Evropská unie věnovat ze svých fondů necelé dvě miliardy korun. Prezident a náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý ještě na letišti seznámili Prodiho s průběhem katastrofálních záplav a s fungováním záchranného integrovaného systému. Nad vojenskými mapami si prohlédli území, které pustoší více než stoletá voda. Mluvčí prezidenta Ladislav Špaček řekl, že Prodi se zajímal o možné ekologické nebezpečí z chemických závodů podél Labe. Prodi podle Špačka také zdůraznil, že pro EU je samozřejmostí nejen solidarita s členskými zeměmi unie, ale i se státy, které jejími členy zatím nejsou a ocitnou se v těžké situaci. S katastrofálními záplavami bojuje celá střední Evropa. Evropská unie se chystá České republice poskytnout rychle poměrně velkorysou pomoc na odstranění následků povodní. Předseda Evropské komise Romano Prodi v Praze potvrdil, že Evropská unie poskytne České republice na odstranění následků katastrofálních povodní okamžitou pomoc ve výši skoro 58 miliónů eur, což je asi 1,7 miliardy korun. Peníze budou použity zejména na obnovu komunikací, kanalizační sítě, čističek odpadních vod a další infrastruktury. Česko bude mít i možnost čerpat výhodný úvěr Evropské investiční banky. "Evropská unie pomůže České republice stejně, jako by už byla jejím členským státem. Rozšíření se stalo faktem," ocenil velkorysou a rychlou pomoc Bruselu premiér Vladimír Špidla.
V Berlíně se uskuteční setkání šéfů vlád středoevropských zemí postižených povodněmi
Na pozvání německého kancléře Gerharda Schrödera se má v nejbližší době, pravděpodobně v neděli, v Berlíně uskutečnit setkání šéfů vlád středoevropských zemí postižených v uplynulých dnech mimořádně ničivými povodněmi. Oznámila to s odvoláním na informaci z německých vládních kruhů agentura APA. Setkání bude věnováno aktuálním otázkám koordinace při odstraňování následků nynějších ničivých povodní ve střední Evropě i možnostem zlepšení preventivních opatření proti případným budoucím katastrofám. Schůzky se mají zúčastnit rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, český premiér Vladimír Špidla a předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda. Přítomen by měl být i předseda Evropské komise Romano Prodi, vyloučena není ani účast šéfů vlád Maďarska a Polska.
Prezident Havel mluvil s rakouským prezidentem Klestilem
Prezident Václav Havel v pátek odpoledne telefonicky hovořil se svým rakouským protějškem Thomasem Klestilem o povodních, které postihly obě země. Shodli se na tom, že hlavním úkolem nyní je spolupráce při záchranných pracích a spolupráce obrácená k budoucnosti. Klestil přijede 5. září na jižní Moravu, aby s českým kolegou jednal mimo jiné o povodních. Solidaritu s krizovou situací v Česku Havlovi telefonicky vyjádřil i jordánský princ Hasan bin Talál. Princ Hasan má velkou důvěru v to, že se české vládě podaří rychle obnovit všechny potřeby pro každodenní život našich občanů, tlumočil obsah rozhovoru mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Princ podle něj s pohnutím vzpomínal na zatopenou Prahu, po které se nedávno procházel a obdivoval její krásy. Zájem o situaci v Česku projevují i další státníci. Zasílají dopisy a telegramy. Účast s obyvateli České republiky vyjádřil prostřednictvím nadace Forum 2000 i dalajláma. Klestil a Havel navštíví v září Znojmo, které patří k nejvíce postiženým městům. Na starobylém hradě se setkají se starosty obcí z příhraničních oblastí Moravy a Rakouska. Tématem pravidelného pracovního setkání obou prezidentů bude i přeshraniční česko-rakouská spolupráce.
Vláda nechala zprovoznit internetové stránky o povodních
Internetové stránky s informacemi o povodních zprovoznil na základě usnesení vlády Úřad pro veřejné informační systémy. Adresa www.infopovodne.cz je určena hlavně ke zveřejňování informací orgánů státní správy v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Provozovatelé stránek hodlají dále aktuálně zveřejňovat i informace z centrálního krizového štábu či texty vyhlášek a nařízení vztahujících se k likvidaci následků povodní. O povodňové situaci konkrétně v hlavním městě Praze informuje internetový server www.praha-noviny.cz. Zveřejňuje zejména telefonní čísla, na kterých městské části informují občany o aktualitách souvisejících s povodní a likvidací následků. Přináší rovněž zprávy o dopravě v metropoli a informace krizového štábu.
Ministerstvo financí chce krýt škody z povodní z privatizace
Vláda na krytí povodňových škod využije kromě rozpočtových úspor také příjmy z privatizace. Naopak o vydání státních dluhopisů ministerstvo financí zatím neuvažuje. Po jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny to řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka. Rozpočtový výbor schválil použití 1,15 miliardy korun z letošního rozpočtu na záchranné práce při povodních. Jak upozornil jeho předseda Miroslav Kalousek, nejde o peníze na odstraňování povodňových škod. O financování škod napáchaných velkou vodou budou vláda a poslanci teprve diskutovat.
Domácí banky zvýhodňují úvěry pro lidi i firmy zasažené záplavami
Domácí banky začínají reagovat na katastrofální povodně a postiženým občanům a firmám nabízejí zvýhodněné úvěry. Ke stejnému kroku přistoupily i největší domácí stavební spořitelny. Banky otevírají další uzavřené pobočky, především v jižních Čechách a v Praze, naopak v severočeském Děčíně jsou všechna obchodní místa uzavřena.
ČSOB bude od pondělí klientům poškozeným záplavami nabízet úvěry s nižším úrokem a možným odkladem splátek až na půl roku. Úlevy při čerpání nových úvěrů banka nabízí také malým a středním firmám a obcím. Povodňové úvěry pro občany určené k překonání škod na domech, bytech i rekreačních chalupách jsou poskytovány od 20 do 750 tisíc korun. Rovněž Živnostenská banka připravuje zvýhodněné podmínky hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Úvěry bude možné použít na opravy bytů a domů a jejich vnitřního zařízení. Zvýhodněný úvěr nabízí rovněž Česká spořitelna, ostatní banky podobný krok rovněž nevylučují. Spořitelna uvolní jednu miliardu Kč z programu Top Podnik na podporu zvláštních úvěrů pro kraje, města a obce a malé a střední firmy. Úrokovou sazbu u úvěrů poskytovaných na nápravy škod způsobených povodněmi bude banka nabízet od 3,75 procenta, což je zhruba o tři procentní body méně než standardní sazby. Za výhodných podmínek chce Česká spořitelna nabízet úvěry a další produkty a služby také klientům z řad obyvatelstva, kteří utrpěli vinou povodní škody na majetku. K tomuto přístupu se připojily i tři největší domácí stavební spořitelny, které nabízí výhodnější překlenovací úvěry. Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky vyčlenila čtvrt miliardy korun na překlenovací úvěry úročené šesti procenty bez nutnosti počátečního vkladu. Největší domácí stavební spořitelna, ČMSS, na podobnou pomoc určila dokonce miliardu korun. Klienti postižení záplavami mohou až do konce října k odstraňování škod na svých obydlích využít překlenovacích úvěrů s pevnou roční úrokovou sazbou od 4,3 do 5,9 procenta. K podobnému kroku sáhla i česká dvojka, Stavební spořitelna České spořitelny, která překlenovací úvěry nabízí za 4,95 procenta.
Kromě povodňových půjček mohou klienti ČSOB z postižených regionů v případě rychlé potřeby hotovosti využít přečerpání svého běžného účtu. Limit povoleného přečerpání bude stanoven na počkání ve výši pět až 750 tisíc Kč v závislosti na měsíčním příjmu. Rovněž malé a střední podniky získají přístup k povodňovým úvěrům. Ty budou poskytovány buď na pořízení zničených zásob a na obnovení provozu, anebo na rekonstrukci zničených provozoven. U obou typů úvěrů lze získat odklad splátek jistiny na dobu půl nebo jednoho roku. ČSOB poskytne výhodné úvěry i zaplaveným obcím, městům a stavebním bytovým družstvům. ČSOB nabízí obcím a městům dlouhodobé úvěry se splatností nad pět let a odkladem splátek až na dva roky v závislosti na míře poškození. Do míst, kde již voda opadla, se kromě běžného života vracejí i banky. Peněžní ústavy tak otevírají pobočky v jižních Čechách i v Praze, naopak v severočeském Děčíně jsou nyní všechny banky uzavřeny.
Lidé a obce mohou začít žádat o finanční prostředky na opravy
Lidé a obce mohou začít podávat žádosti o finanční prostředky na opravy domů postižených povodněmi. Zhruba 150 miliónů korun je určeno na opravy stávajícího bytového fondu, dalších 50 miliónů korun především na obnovení základních funkcí obce. Další finanční prostředky ministerstvo hledá. Lidé se mohou obracet na své obecní či okresní úřady, které finanční prostředky získají z fondu ministerstva pro místní rozvoj. Peníze na opravy domů by měli obdržet nejpozději do tří týdnů. Na obnovu základních funkcí města je zatím z prostředků ministerstva vyčleněno 50 miliónů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj bude žádat vládu o další prostředky v řádu miliard korun.
Z Hřenska byli evakuováni všichni obyvatelé a 800 trhovců
Z Hřenska na Děčínsku záchranáři evakuovali všechny obyvatele. Ve čtvrtek muselo opustit domovy sto lidí. Zbylé desítky utekly před rozvodněným Labem v pátek. V nižších místech obce zmizely některé domy zcela pod vodou. Zatímco obyvatelé odešli bez jakýchkoli problémů, potíže měla obec s evakuací 800 stánkařů z příhraničního tržiště. Téměř všude v Hřensku je voda. Někde dosahuje po střechy domů, jinde zatím natekla jen do sklepů. Značky a dopravní ukazatele jsou pod hladinou. Voda v Labi přitom ještě vzroste. Nejvyšší stav se podle starosty očekává v sobotu ráno. Do té doby by měla voda stoupnout ještě asi o jeden metr. Dočasné ubytování lidé našli v penzionech v Mezné a dalších obcích na kopci nad Hřenskem.
Poblíž Novosedel se vytvořilo jezero o rozloze 1500 hektarů
Rozsáhlé povodňové jezero o rozloze asi 1500 hektarů se vytvořilo mezi rakouskou hranicí a obcí Novosedly a Břeclavsku. Řeka Dyje se do polí dostala z koryta u Hevlína, kde ve středu překonala ochrannou hráz. Jezero je dlouhé asi šest kilometrů a k obci se dostalo po patnáctikilometrové pouti po polích. U Novosedel vystavěli záchranáři ochrannou hráz a nyní čekají, zda se voda dostane zpátky do svého koryta, nebo poteče dál směrem na Brod nad Dyjí. Novosedly jsou kompletně evakuovány, celá vesnice je prázdná a majetek lidí hlídají policisté. Zůstali jen místní hasiči, členové povodňové komise a dobrovolníci. Lidé jsou většinou u svých příbuzných a známých v Mikulově a Březí. Celkem opustilo své domovy 1090 lidí.
Labe v Ústí přestalo definitivně stoupat, zůstalo na 11,85 metru
Labe v Ústí definitivně přestalo stoupat, hladina se zastavila na výšce 11,85 metru. Ze soboty na neděli je očekáván mírný sestup hladiny pět až deset centimetrů za hodinu. Hladina tak již nepřekročí 12 metrů. Pokles nebude z Povodí Labe ze začátku nijak rychlý. Důvodem je to, že bude pomalu odtékat jezero, které rozvodněné Labe vytvořilo v okolí soutoku s Ohří. Od Roudnice nad Labem k Litoměřicím je masa vody dlouhá asi dvacet kilometrů, do šířky dosahuje až osmi kilometrů. Hladina dolního toku Labe již bude stoupat pouze v Děčíně.
Zálezlice jsou v troskách, ale z mapy Mělnicka snad nezmizí
Obraz zmaru, beznaděje i hořkosti nabízí pohled na vísku Zálezlice na Mělnicku. Ničivá povodeň v předchozích dnech zde vykonala takovou zkázu, jakou z pamětníků nikdo nepamatuje. Dosud se zde zřítilo přes 30 domů. Pesimisté míní, že podobně skončí čtyři pětiny ze 120 domů v obci. Přesto se najdou mnozí, kteří věří v další budoucnost obce. Dnes stojí pevně v obci především nově natřený kostel, obecní úřad, novější domky a domy, které stály více na kopci. Velkou část obce ale lemují trosky zbořených domů a stodol. Voda rychle klesá, ale nechává za sebou doslova na všem nánosy bahna. Jak také všichni předpokládají, najdou se zde i mrtvoly mnohých domácích zvířat, které nestačili majitelé odvézt do bezpečí. Místo polí v okolí je stále vidět obří vodní plocha. Všichni místní se shodují v jednom: nebyli včas varováni a nebýt zprávy v televizi, nikdo by se o ně nezačal zajímat. Řada lidí včetně starosty Josefa Šulce tvrdí, že měli sice varování před povodní, ale ne před pohromou takové síly.
Pražané začali odklízet bahno a pytle, ulicemi chodí statici
Pražané začali v ulicích hlavního města, z nichž postupně opadá voda, odklízet nánosy bahna. Pověření pracovníci i dobrovolníci také odváželi pytle s pískem, které ještě před několika hodinami sloužily jako protipovodňové zábrany. Domy, chodníky a silnice kontrolují statici. Z nejhůře postiženého Karlína odklízejí lidé bahno od pátečního rána. Domy prohlížejí čtyři desítky statiků a část čtvrti je již podle starosty Prahy 8 Josefa Noska (ODS) zmapována. V Karlíně se po povodni zřítily dva domy. Ve čtvrtek spadl v Křížíkově ulici, v pátek v Sokolovské. Povodňový štáb Prahy 4 prozkoumával ulici Modřanskou a V Mokřinách a Hodkovičky. V Hodkovičkách začali lidé odklízet bahno z ulic, z Braníka a Podolí odvážejí pytle s pískem. Pytle s pískem začaly mizet i z ulic v Holešovicích v Praze 7, odkud voda ustoupila. Pověření pracovníci i dobrovolníci se snaží uklidit hlavně most Barikádníků, aby na něm mohla být obnovena doprava. Krizový povodňový štáb Prahy 6 zrušil shromaždiště na stadiónu Juliska. V oblasti Podbaby již není nutná evakuace a začaly zde úklidové práce. Pro obyvatele, kteří se vracejí domů, připravil úřad publikaci s radami, co mají dělat po opadnutí vody. Nánosy bahna pracovníci splachují i z ulic Malé Strany. Podle Starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistra se domů vrátí zhruba tři čtvrtiny evakuovaných ze Starého i Nového Města, Josefova a Malé Strany.
Z Kampy už voda odtekla, zůstala po ní vrstva bláta
Z pražské Kampy již odtekla voda, po které zůstala vrstva zapáchajícího bláta. První pohled z Karlova mostu na Kampu vypovídá o ničivé síle vody, která touto částí Prahy protékala ještě ve čtvrtek. Vytrhané lampy veřejného osvětlení, převrácené zábradlí, propadlé chodníky, vymlácená okna, zprohýbané prolézačky na dětském hřišti a zápach. Na vltavském břehu omývá zdi domů ještě voda. Nejhůře jsou na tom budovy stojící těsně u Vltavy a Čertovky, kde voda v některých místech dosahovala až třímetrové výšky. Sovovy mlýny jsou stále pod vodou, Lichtenštejnský palác je zalitý blátem. Pódium pro venkovní posezení restaurace Epizoda v Saské ulici dokázala Vltava umístit na přilehlý dva metry vysoký plot a zbytek restaurace včetně stropů zcela zlikvidovat. Také stromy a prostory parku Kampa jsou povodní značně poničeny. Celý park je pokryt souvislou dvacet či třicet centimetrů vysokou vrstvou bláta.
V ostatních částech Malé Strany a Prahy 1 je situace, alespoň z vnějšího pohledu procházejícího, klidnější. Zaměstnanci pražských komunálních služeb a dobrovolníci odvážejí pomocí nakladačů a aut pytle s pískem, které měly tvořit zábrany proti přicházející vodě, ale při kulminaci Vltavy byly nakonec zcela zbytečné. V Prokopské ulici a na dalších místech projíždějí kropicí vozy a splachují ulice, chodníky a oplachují zdi domů. Ze Smetanova nábřeží zmizela těžká vojenská technika zajišťující loď Kristian-Marco. Hasiči odstraňují protipovodňové zábrany. Klárov je už téměř celý uklizen a na první pohled se zdá, že tu žádná povodeň nebyla. Celá evakuovaná oblast je pak spolehlivě uzavřena. Hlídají ji policisté, kteří slušně, ale nekompromisně odkáží každého, kdo nemá povolení ke vstupu, na Městský úřad Prahy 1 či povodňový štáb magistrátu. Též velmi ochotní jsou městští policisté, kteří pracují v zázemí. Dobrou náladu a ochotu těchto lidí nesnížilo ani několik probděných nocí.
Dráhy obnovily provoz na čtyřech traťových úsecích
České dráhy obnovily provoz na čtyřech úsecích zaplavených tratí. Železnice je znovu v provozu mezi Neratovicemi a Kralupy nad Vltavou, Rybníkem a Vyšším Brodem na trati Lipno-Rybník, Polečnicí a Hořicemi na trase České Budějovice-Volary a Povrly a Dobkovicemi na trati Ústí nad Labem- Děčín. V sobotu by měl podnik obnovit provoz na trati z Prahy do Vraného nad Vltavou. Na koridorové trati Praha-Děčín stále zůstávají neprůjezdné úseky Praha-Kralupy a Bohušovice nad Ohří - Ústí nad Labem. Zprovoznění celé trati podle Tesaře ještě nějakou dobu potrvá. Dráhy provozují kyvadlové bezplatné linky v Praze mezi hlavním nádražím a Smíchovem, Běchovicemi a Masarykovým nádražím, Počernicemi a Libní a Zličínem a hlavním nádražím. Nově zavedly linku nahrazující nefungující trasu metra B, která vede z nádraží Smíchov přes Vršovice, Libeň a Vysočany do Horních Počernic. Dráhy jsou podle generálního ředitele Dalibora Zeleného připraveny na požádání magistrátu zavést další bezplatné linky mezi spoji, které nyní jezdí v rámci pražské integrované dopravy. Pravidelné vlaky jezdí rovněž v Děčíně z hlavního na východní nádraží a v Ústí nad Labem z nádraží západ na Střekov a ze západu na Povrly.
Vysoušeče, potraviny i lidé míří do záplavami postižených oblastí
Materiální humanitární pomoc, technika i lidé proudí z českých i moravských krajů do oblastí, které jsou těžce postiženy záplavami. Některé oblasti nabízejí i možnost ubytování dětí, ve městech po celé zemi se objevují pokladničky, kam mohou lidé dávat tolik potřebné peníze. Humanitární organizace Adra se po několikadenní přestávce způsobené povodněmi vrátila na jih Čech. V Českých Budějovicích zřídila sklad, odkud bude distribuovat materiální pomoc. Na jihu Čech zahájilo práci osm desítek dobrovolníků, které organizace rozdělila do postižených oblastí. Pracovat budou například v Plavu u Českých Budějovic, Českém Krumlově, Vodňanech a Strunkovicích nad Blanicí. Adra se chystá také do povodí Lužnice. Adresně Praze 1 se rozhodla pomoci skupina Kamelot s frontmanem Romanem Horkým, a uspořádá proto v úterý na brněnské Staré radnici charitativní koncert. Účast na koncertu přislíbil i premiér Vladimír Špidla a ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
Na Zlínsku snad není obce, která by nenabídla pomoc zaplaveným Čechám. Sběrná střediska pracují i v Otrokovicích, kde velká voda před pěti lety zatopila 1080 domů. Ve Zlíně, Kroměříži a Uherském Hradišti sbírky organizují katolická charita, občanské sdružení Adra, krajský a okresní úřady a Český červený kříž. Pevné igelitové pytle shání brněnská pobočka Armády spásy. Potřebuje je, aby do nich mohla sbírat zvířata, která při záplavách uhynula. Přitom už stihla dopravit první dodávku humanitární pomoci do Lomnice nad Lužnicí na Českobudějovicku. Zásilka obsahovala balenou pitnou vodu a hygienické potřeby. Přibližně 700 dětí, o něž se rodiny kvůli katastrofálním záplavám nemají možnost řádně postarat, může najít přechodné ubytování v Moravskoslezském kraji. Vedení Moravskoslezského kraje posílá do jižních Čech dva odborníky na statiku mostních konstrukcí. Budou pomáhat posuzovat stav mostů a zjišťovat, nakolik je velká voda poškodila. Kamión s šedesáti vysoušeči, čisticí technikou, hygienickými a dezinfekčními potřebami a dalšími praktickými věcmi vyjel dnes z Hradce Králové do Plzně. Humanitární pomoc královéhradecké Charity doprovází prvních 16 dobrovolníků. Budou uklízet v různých částech Plzně. Podle potřeby je bude Charita střídat po pěti až sedmi dnech. Dva nákladní vozy s humanitární pomocí odjely z Liberce do Děčína a Litoměřic. Dvoudenní humanitární sbírku uspořádaly hokejový klub, radnice a Červený kříž. Shromáždit se podařilo přes 180 balení pitné vody, 150 dek a velké množství hygienických a dezinfekčních prostředků. Pracovníci charity ostravsko-opavského biskupství vypravili do oblastí postiženými záplavami první dvě zásilky nasbíraného humanitárního materiálu. Do centrálního humanitárního skladu Arcidiecézní charity v Praze putovala ve dvou nákladních autech především balená voda, deky a dezinfekční prostředky. Materiál bude později rozdělen mezi nejpotřebnější místa. Českolipská radnice poslala do Kralup nad Vltavou nákladní auto plně naložené pitnou vodou, potravinami, hygienickými prostředky a pytli na úklid. Další humanitární konto zřídila prezidentova manželka Dagmar Havlová. Zástupci Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize '97 pracují také na dlouhodobém plánu, který se zaměří na pomoc oblastem nejvíce zasaženými živelní pohromou. Inspirovat se hodlají povodňovými událostmi před pěti lety na Moravě. Číslo konta je 1000353089/3500. Lidé, které postihly záplavy, potřebují nyní nejvíce holínky, pracovní i gumové rukavice, montérky, dezinfekční prostředky a nářadí na odstraňování následků velké vody, říkají členové krizových štábů pražských městských částí. Dárci by do sběrných center rozhodně neměli nosit obnošené šatstvo.
Na odstraňování následků záplav bude pomáhat až 10.000 vojáků
Až 10.000 vojáků, včetně studentů vojenských škol, se bude podílet na odstraňování následků letošních ničivých záplav. Na jednání krizového štábu ministerstva obrany o tom rozhodl ministr Jaroslav Tvrdík. Armáda podle něj přechází do mimořádného režimu. Kromě aliančních jsou přerušena všechna vojenská cvičení i běžný výcvik vojáků. Zastaveny jsou veškeré aktivity v resortu kromě přípravy summitu NATO a zářijové schůzky náčelníků generálních štábů aliančních zemí. Armáda zvýšila počet vojáků, kteří zasahují v oblastech postižených katastrofálními záplavami. Zatímco ve čtvrtek bojovaly s vodním živlem téměř čtyři tisíce vojáků a občanských zaměstnanců, v pátek se jejich počet zvýšil na více než 4500. Vojáci mají k dispozici 520 aut a dalších strojů. Ze vzduchu jim pomáhá devět vojenských vrtulníků. V pohotovosti je dalších více než 8000 osob a 1565 kusů vojenské techniky.
Západočeská energetika už napojila většinu zaplavených míst
Už pouze jednu chatovou oblast na Klatovsku a stavbu dálničního mostu u Šlovic zbývá západočeským energetikům napojit na přívod elektřiny. Na území města Plzně energetici zprovoznili napájení ústřední měnírny Plzeňských městských dopravních podniků, které tak v pátek ráno mohly zprovoznit veškerou trakční dopravu. V nejvíce zaplavené čtvrti Roudná dále na žádost majitelů domů kontrolují zdarma elektroinstalaci a obnovují napájení domů. Za Plzní podél Berounky zbývá zprovoznit zhruba deset trafostanic, z nichž některé jsou ještě zatopené vodou a na zbylých se pracuje.
Komise varuje před nevýhodným odkupem akcií po záplavách
Komise pro cenné papíry se obává, aby se těžkou finanční situaci řady obyvatel po záplavách nesnažily zneužívat osoby vykupující akcie. Nevýhodných výkupů může v souvislosti s povodněmi přibývat, upozornila mluvčí komise Radka Procházková. Kupci v těchto případech přímo kontaktují občany a nabízejí za akcie peníze ihned. Využívají ale neznalosti cen na veřejných trzích, kde později cenné papíry sami prodají. Komise proto radí sledovat denní tisk s informacemi o kursech cenných papírů. Údaje o cenných papírech jsou také k dispozici na internetu a u licencovaných obchodníků. Komisi je možné kontaktovat na telefonech 0800/160 170 a 02/210 96 112-3, na webové adrese www.sec.cz a osobně v pražské ulici Washingtonova.
Záplavová voda ohrozila i cenný archiv pražského soudu
Voda, která zaplavila pražskou čtvrť Troja, ohrozila také archiv pražského městského soudu, který tu sídlí. Jsou v něm uloženy statisíce soudních spisu z městského i obvodních soudů. Do objektu v minulých dnech pronikla voda do výše zhruba jednoho metru. Podle informací resortního krizového štábu byla zatopena zhruba třetina až polovina spisů. Předseda pražského soudu Jan Sváček, který se byl na archiv podívat, je optimistický. Věří, že škody nebudou příliš velké. V prostorách spisovny už voda není, proto bude možné materiály, k nimž pronikla voda, brzy převézt do laboratoří Státního ústředního archivu. Zde je k dispozici technologie vysoušení archivních písemností, při níž se dokument nejprve zmrazí a poté se pomalu postupně zbavuje vody. Pro spisy si proto do Troje přijedou mrazírenské vozy z mrazíren Mochov. V Troji jsou uloženy všechny soudní spisy, s nimiž soudci v současnosti pravidelně nepracují a které jsou starší šesti let. Podle místopředsedy pražského soudu Bohuslava Horkého však hodnota těchto písemností nespočívá jen v jejich historickém významu, ale i v tom, že je soudci mohou i do budoucna potřebovat. "Jsou tam spisy, kde nelze vyloučit, že se k nim budeme muset vrátit," zdůraznil. Například při vyměřování trestů zvlášť nebezpečným recidivistům, se soudci potřebují seznámit i s trestnou činností, které se pachatel dopustil třeba před mnoha lety. Spisy, které jsou starší než půl století, již v Troji uloženy nejsou. Historikům jsou k dispozici v Archivu hlavního města Prahy. Nejen v Praze však pronikla voda k soudním spisům. Pracovníkům Krajského soudu v Českých Budějovicích se před příchodem velké vody nepodařilo ze sklepa včas vynést všechny písemnosti a část z nich museli ponechat v horních policiích. Proudem spodní vody se některé regály zhroutily a spisy popadaly do vody.
Některé pražské kulturní instituce se vracejí k běžnému provozu
Některé pražské kulturní instituce, které nebyly příliš zasaženy povodněmi, se postupně vracejí ke svému běžnému provozu. Mnohá divadla, muzea a výstavní síně však utrpěly značné škody a potrvá měsíce, než budou moci přivítat své návštěvníky. Národní galerii v Praze se snad podařilo sbírky uchránit, přestože se některé její objekty nacházejí v postižených místech. Záchranné práce pokračují v Anežském klášteře a na zámku ve Zbraslavi, uzavřena je centrála galerie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. V sobotu ale již budou otevřeny výstavní sály Veletržního a Šternberského paláce a Jiřského kláštera. Galerie hlavního města Prahy stihla včas evakuovat veškeré expozice v suterénu v domech U Zlatého prstenu a U Kamenného zvonu, kam pouze lehce pronikla spodní voda. Pracovníci odnosili do vyšších pater i věci ze suterénu trojského zámku, který byl stejně jako zámecká zahrada zaplaven. V úterý bude znovu otevřena expozice v Bílkově vile. Ve Státní opeře Praha začne v pondělí Verdiho festival. Pořadatelé chtějí lidem trochu pomoci zapomenout na katastrofy posledních dní a nabízejí jednotné vstupné ve výši 100 korun na druhý balkón po celou dobu trvání festivalu. Vstupenky si ale lidé musí zakoupit v pokladně opery, nikoli v předprodejích. Národní muzeum má otevřeno v hlavní budově na Václavském náměstí a v Muzeu Antonína Dvořáka. Po neděli pracovníci chtějí zpřístupnit Lobkovický palác na Hradě a Tyršovo muzeum na Malé Straně. Záplavami nejvíce postižené objekty - Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce, Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí, zámek v Liběchově u Mělníka, Památník Jaroslava Ježka v Kaprově ulici, Expozice historických lékáren v Nerudově ulici a Lapidárium na Výstavišti - jsou stále zavřené. Několik týdnů bude mimo provoz Národní knihovna. V Klementinu byly zaplaveny sklepy, ale na knihovních fondech nevznikly žádné škody. O mnoha galeriích v centru však nejsou k dispozici informace, protože některé části města jsou stále nepřístupné a nefungují telefony.
Rozsáhlé záplavy v České republice si vyžádaly již 13 životů
Již třináct obětí si vyžádaly obrovské záplavy, jež od minulého týdne sužují značnou část České republiky. Přímo ve vodě našlo smrt zřejmě osm lidí, ostatní zahynuli například po námaze spojené se záchrannými pracemi, po pádu podmáčeného stromu či kvůli své neukázněnosti. Podobně ničivé záplavy na Moravě a ve východních Čechách před pěti lety připravily o život 50 lidí, většina z nich utonula. Nejvíce obětí si neočekávaná povodňová vlna tehdy vyžádala v obci Troubky na Přerovsku, kde zahynulo devět lidí.
Počasí na území České republiky
Bude polojasno až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 17 stupňů Celsia.