Zprávy Radia Praha
V Berlíně se sešla vrcholná schůzka o následcích povodní
Na pozvání německého kancléře Gerharda Schrödera se v neděli odpoledne sjeli do Berlína předsedové vlád a ministři zahraničí středoevropských států postižených v posledních dnech ničivými záplavami. Účastníci se pokusí při půldruhahodinové schůzce dohodnout na společném postupu při odstraňování následků přírodní katastrofy a případných opatřeních k předcházení podobným povodním v budoucnosti. Narychlo svolané porady se účastní za Českou republiku předseda vlády Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Slovensko zastupují premiér Mikuláš Dzurinda a ministr zahraničí Eduard Kukan. Summitu se vedle premiérů a ministrů zahraničí Německa, ČR, Rakouska a Slovenska účastní také významná delegace Evropské unie vedená předsedou Evropské komise Romanem Prodim. Delegaci dále tvoří členové EK Günter Verheugen, Michel Bernier a Michaele Schreyerová. Čeští zástupci se hned po příletu na berlínské letiště Tegel sešli k první krátké neformální schůzce od vytvoření nové české vlády s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou.
Havel chce zprostředkovat pomoc z ciziny, viděl zaplavené památky
Ve zprostředkování mezinárodní pomoci vidí po povodních svůj hlavní úkol prezident republiky Václav Havel. Řekl to v neděli novinářům po prohlídce pražských židovských památek a Národního divadla, v nichž ještě nedávno stála voda. Doprovázela ho jeho manželka Dagmar. Do "zlaté kapličky" se prezidentský pár vypravil ze Staronové a Pinkasovy synagogy přes zablácenou Novotného lávku. "Musíme být připraveni velmi rychle přijímat mezinárodní pomoc. Ta vlna solidarity je ohromná... Musíme umět říct, co chceme, umět to přijímat," řekl Havel. Dodal, že mu denně volají hlavy různých států, vyjadřují účast a nabízejí konkrétní materiální pomoc pro obnovu nejen Prahy, ale i dalších postižených míst republiky. Ke shromažďování prostředků na pomoc zaplaveným oblastem slouží i povodňové konto Nadace manželů Havlových Vize 97, na něž prezidentský pár věnoval milión korun.
Václav Havel vyjádřil obdiv "lidskému vzepětí", které provází poslední dny. Podle něj bude vysoušení a obnova trvat velmi dlouho a bude vyžadovat velkou trpělivost. Z Národního divadla se prezidentský pár vypravil na Palmovku. V Národním divadle Václav a Dagmar Havlovi prošli technickým zázemím budovy i sálem se základními kameny, do nichž pronikla voda. Zhlédli také videozáznam postupu povodně v budově. Záplavy zanechaly stopy i ve Staronové a Pinkasově synagoze. Na židovských památkách podle ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta napáchala voda škody za desítky až stovky miliónů korun.
Krizový štáb zváží dopravní úpravy u budovy rádia Svobodná Evropa
Ústřední krizový štáb zváží možné dopravní úpravy u budovy rádia Svobodná Evropa, tak aby byla zachována bezpečnostní opatření. Řekla to v neděli mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Krizový štáb tak bude reagovat na žádost pražského magistrátu, podle nějž opatření brání plynulému provozu. "Ústřední krizový štáb předběžně souhlasí s úpravami, aby se zvýšila plocha pro dopravu, ale při zachování intenzity bezpečnostních opatření," uvedla Bártíková. Policie podle ní již nyní připravuje řešení, které předloží krizovému štábu na jeho nedělním večerním jednání.
Mluvčí RFE/RL Sonia Winterová v neděli řekla, že vedení rozhlasové stanice spolupracuje s českými úřady na zajištění bezpečnosti, ale přeje si také, aby se obyvatelstvu Prahy, zejména v nynější obtížné situaci po záplavách, vedlo co nejlépe. Po loňském teroristickém útoku na několik cílů ve Spojených státech zavedly české úřady koncem září 2001 zpřísněná bezpečnostní opatření kolem amerických objektů v zemi, včetně nasazení vojáků a transportérů u sídla RFE/RL a omezení dopravy v jejím bezprostředním okolí. Budovu Svobodné Evropy chrání také betonové zábrany, které omezují provoz na magistrále, část Vinohradské je zcela zavřena. Podle pražského primátora Igora Němce dopravní omezení nyní ohrožuje životy Pražanů a působí v Praze definitivní kolaps dopravy. Město chce, aby po nyní uzavřeném pruhu magistrály už od pondělí jezdily autobusy hromadné dopravy. Nahradily by část kvůli povodním uzavřené trasy metra C.
Greenpeace odebrali vzorky půdy ze Spolany, inspekce rovněž
Aktivisté ekologického hnutí Greenpeace v neděli pronikli do areálu Spolany a odebrali vzorky půdy z okolí budov zamořených dioxiny. Využili k tomu poklesu hladiny Labe, které se po povodňové vlně z poloviny týdne vrátilo do koryta. "Vzorky jsme ihned odeslali k analýze do jedné z renomovaných německých laboratoří. Vyhodnoceny budou do deseti dnů," řekl ČTK odborný konzultant hnutí Miroslav Šuta. Mluvčí chemičky Miroslav Novák proniknutí na pozemek Spolany odsoudil, dodal však, že aktivita Greenpeace firmě nevadí. "V podniku totiž odebrala vzorky i Česká inspekce životního prostředí. Taková byla dohoda s ministrem životního prostředí při jeho čtvrteční návštěvě," uvedl. Ekologové a vedení Spolany se od loňského roku rozcházejí v názoru, zda je zajištění objektů s jedovatými dioxiny před povodní dostatečné. Šuta v neděli uvedl, že jedna z těchto budov byla před povodní kryta jen plechovým plotem a pytli písku. Vzhledem k rozsahu záplavy a z leteckých snímků nabyl dojmu, že voda pronikla do objektu.
Spolana v poledne zahájila zpracování chlóru na neškodný chlornan
Neratovická Spolana zahájila zpracování chlóru na neškodný chlornan. V neděli v poledne chemička začala plynný chlór odčerpávat z budovy, v níž se ve čtvrtek poškodil zásobník s plynem. Chlór chemici v sousedním objektu zpracovávají na neškodný chlornan sodný, základ pro dezinfekci savo, řekl ČTK Miroslav Novák, mluvčí koncernu Unipetrol, do něhož Spolana patří. Veškerý plynný chlór chce Spolana zpracovat do dvou až pěti dnů. Poté přečerpá i 16 tun tekutého plynu, který je uskladněn v téže budově v nádržích. Tím bude potenciální riziko havárie zažehnáno.
Rychlý pokles hladiny rozvodněného Labe bude v Ústí pokračovat
Hladina rozvodněného Labe v Ústí sice v neděli v poledne ještě přesahovala devět metrů, do pondělního rána by však řeka klesnout měla na 8,1 metru. V neděli to řekl dispečer z ústeckého Střekova. Až se hladina přiblíží k výšce osmi metrů, bude se moci začít s čištěním ústeckých silničních mostů, které jsou stále neprůjezdné.
V Děčíně se Labe do koryta vrací pomaleji, v poledne tam řeka dosahovala bezmála deseti metrů. Na rozdíl od Ústí jsou ale oba silniční mosty v Děčíně už průjezdné. V Ústeckém kraji lze přejet Labe ještě v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Tamní most je otevřen jen pro osobní dopravu. Silnice podél obou břehů Labe od Děčína do Lovosic jsou stále uzavřeny. Na úroveň šesti metrů by se hladina Labe v Ústí mohla dostat ve čtvrtek. Obvyklá výška Labe je v severočeské metropoli kolem dvou metrů. Labe ve městě kulminovalo v pátek odpoledne na výšce téměř 12 metrů.
Karlův most bude veřejnosti zpřístupněn zřejmě již v úterý
Karlův most bude znovu veřejnosti zpřístupněn zřejmě již v úterý. Experti s technikou zkontrolují podhledy a oblouky. Pokud bude výsledek dobrý, most otevřou, řekl v neděli jeho správce Antonín Semecký. Zatím se zdá, že je Karlův most v pořádku. Odborníci zkontrolovali, zda voda nepoškodila zdivo či pilíře, uvedl rektor Českého vysokého učení technického Jiří Witzany. Odborníci prohlédli oblouky přístupné z Kampy. "Kromě starých trhlin jsme žádné nové neobjevili, takže se zdá, že most náporu vody odolal," shrnul Witzany. Ve spolupráci s ČVUT se pokusí vypracovat model, který ukáže, co zhruba se v době povodní odehrávalo na dně u mostu. V pondělí a v úterý budou experti zjišťovat stav oblouků nad vodou. Jakmile bude možné vzhledem k viditelnosti prozkoumat stav mostu i pod vodou, nastoupí potápěči.
V pražském Karlíně spadl již třetí dům poškozený velkou vodou
V pražském Karlíně se v noci zřítil již třetí dům poškozený povodní. Český rozhlas v neděli ráno uvedl, že kolem 02:00 spadla budova v Sokolovské ulici číslo devět. Podle jeho informací ve zříceném domě ani v protějších objektech nebyli žádní lidé. Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska se narychlo sešel krizový štáb, aby posoudil situaci v této lokalitě, která byla záplavami postižena zřejmě nejvíce. Přestože na většině Karlína již voda není, starosta důrazně varuje evakuované obyvatele před návratem domů, uvedl rozhlas. První dům spadl v Karlíně ve čtvrtek v Křižíkově ulici, druhý v pátek rovněž v Sokolovské. Ani v jednom případě hasiči a policisté nenašli žádnou oběť.
Rektor ČVUT: Podléhat tlaku lidí na návrat domů by se nemělo
Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyzývali na jednání pražský magistrát, aby nepodléhal žádostem evakuovaných obyvatel, kteří se chtějí po velké povodni vrátit domů. Podle rektora ČVUT Jiřího Witzanyho také nabádali, aby statické prohlídky zatopených budov nebyly formální. Statici by domy neměli kontrolovat jen od vchodu. "Diskuse probíhala pod tlakem toho, že je nutné všechno dělat rychle, protože lidi by se stejně vrátili domů na divoko. Situace je taková," řekl v neděli Witzany. Úředníkům magistrátu prý řekl, že až se domy rychle obsadí, všichni zatleskají. Nedej ale bůh, pokud by se stala havárie.
Pojišťovny počítají pojistné události na stovky i desetitisíce
Na stovky i desetitisíce počítají v souvislosti s rozsáhlými záplavami pojistné události domácí pojišťovny. Odhady škod se pak u jednotlivých pojišťovacích domů pohybují ve stovkách miliónů i v miliardách korun. Kolem 120.000 pojistných událostí předběžně předpokládá Česká pojišťovna, která má na trhu největší podíl. Může jich však být i 150.000, řekl ČTK mluvčí společnosti Richard Kapsa. Pokud jde o objem škod, bude podle něj záležet na podnicích. U domácností ČP odhaduje zhruba stejné škody jako po záplavách na Moravě v roce 1997, tedy přes čtyři miliardy korun, možná o něco více. Kooperativa podle prvního hrubého odhadu očekává do 15.000 pojistných událostí, z toho asi sedm tisíc občanských případů. Škody klientů pojišťovny by se měly pohybovat mezi třemi až pěti miliardami korun, řekl mluvčí Martin Diviš. Velkou položkou bude podle něj zejména pražské metro, které bylo povodněmi silně zasaženo a patří z převážné části mezi klienty Kooperativy.
Rybáři chtějí, aby se stát podílel na likvidaci škod na rybnících
O finanční pomoci státu pro záplavami poškozené rybníky mají už v příštím týdnu jednat zástupci Rybářského sdružení s ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Požadují, aby se stát podílel na likvidaci škod. "Narušených rybníků, které plní celospolečenskou funkci, je mnoho a nemůžeme čekat, až jak se to vyvine. Je to časovaná mina," řekl předseda sdružení Jaroslav Průcha. Desetimiliónové škody hlásí podle něj všechny rybářské podniky, včetně největších, jako je Rybářství Třeboň a Rybníkářství Hluboká. "Nepostižené jsou pouze Pohořelice na Moravě, ale ty díry po záplavách nezalepí," dodal Průcha. Reagoval tak na vzniklou situaci, která vyústí v nedostatek sladkovodních ryb o Vánocích a v zimě. Ryby podle něj určitě chybět budou a také kvalita zbylé produkce se může zhoršit. "Zda budou ztráty 20 nebo 30 procent, odhalíme, až rybníky slovíme," dodal.
Mladí křesťané chtějí pomoci lidem, které postihly povodně
Mladí křesťané chtějí pomoci při odstraňování následků povodní. Do pomoci se hodlají zapojit při akcích, které pořádá katolická charita, řekla v neděli mluvčí třetího celostátního setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou Kateřina Kubíčková. Pět tisícovek mladých křesťanů, převážně z Moravy, se zde sešlo v úterý. V neděli akci ukončila slavnostní bohoslužba. Účastníci již pomohli městu při pořádání materiální sbírky pro postižené. "Mluvila jsem s mnoha studenty, kteří se ještě chystali na vandr, a místo toho se rozhodli nabídnout své síly při úklidu v postižených oblastech," řekla Kubíčková. Delagáti, kteří mají doma po záplavách problémy s ubytováním, se mohou ve Žďáru několik dní zdržet. "Týká se to řádově několika desítek lidí," dodala mluvčí.
Lachtana z pražské zoo chytili občané v Dolních Beřkovicích
Do Dolních Beřkovic na Mělnicku doplaval lachtan, který při zaplavení zoologické zahrady v Praze - Troji z areálu uplaval. V neděli jej u beřkovického parku objevili občané a přivolali hasiče. "Ti zvíře kropili proudem vody až do příjezdu ošetřovatele," řekl mluvčí mělnické povodňové komise Zbyněk Štajnc. Podle operačního důstojníka hasičů se zvíře ležící na břehu řeky třikrát pokusilo utéct. "Jednotce jsme proto dali pokyn až do příjezdu ošetřovatele zvířeti v útěku bránit," řekl.
Valenta vyhrál závod akrobatických skokanů ve Švýcarsku
Český reprezentant v akrobatickém lyžování Aleš Valenta oplatil svým rivalům porážku z minulého týdne ze Štítů a vyhrál závod letní série ve švýcarském Metmenstettenu. Valenta předvedl třikrát tři salta s pěti vruty, tedy skok, který mu zajistil zlato na olympijských hrách v Salt Lake City. "Bylo to vynikající. Všechny skoky se mu povedly na jedničku," pochvaloval si trenér českého reprezentanta Pavel Landa. Vítěz předchozího závodu ve Štítech Američan Eric Bergoust se ve finále pokusí o podobný skok, ale nedotočil jej a propadl se na čtvrté místo. "Eric zkouší taky tři salta a pět vrutů. Prvním saltem točí jeden a v dalších dvou dvojné vruty. Ale zdá se, že to není skok vhodný na sníh," hodnotil soupeře Landa.
Počasí v pondělí v ČR
V noci polojasno až skoro jasno, s doznívajícími přeháňkami. Noční teploty 16 až 12 st. C. Přes den se očekává skoro jasno až polojasno. Během dne při zvětšené oblačnosti s možností přeháněk nebo bouřek. Denní teploty 24 až 29 st. C.