Zprávy Radia Praha

Ministr Škromach chce povolat nezaměstnané a muže v civilní službě

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce k likvidaci škod způsobených záplavami v dohledné době povolat nezaměstnané a muže v civilní službě. "Civilkáři představují velký lidský potenciál při odstraňování škod po odchodu armády a hasičů ze zaplavených oblastí. Nyní s ministerstvem obrany vytváříme podmínky k nasazení civilkářů," řekl. V postižených oblastech by měli pracovat muži v civilní službě z okolí i ze vzdálenějších regionů. Nyní jich je na 50.000, do pomocných prací by podle Škromacha mělo být zapojeno asi 20.000 z nich. Problém s jejich ubytováním by měla zajistit armáda, míní Škromach. Na likvidaci škod nebudou podle ministra nasazeni lidé, jimž to nedovoluje zdravotní stav nebo kteří byli velkou vodou sami postiženi. Miliardové škody chce stát uhradit z prostředků státního rozpočtu, z mimorozpočtových fondů, z výnosů privatizace a půjčkou od Evropské investiční banky. Tři miliardy korun je k likvidaci škod připraveno uvolnit ministerstvo financí.

Situaci ve Spolaně si v úterý prohlédne německý ministr Trittin

Společně se svým kolegou Liborem Ambrozkem si v úterý prohlédne situaci v zatopeném areálu neratovické chemičky Spolana spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin. Od minulého týdne, kdy rozvodněné Labe zaplavilo celý areál chemičky včetně budov zamořených dioxiny, výrobny se rtutí a skladů s chlórem, jsou čeští experti ve spojení s Němci. Ti vyjádřili znepokojení nad situací a nechávají se informovat o výsledcích monitorování úniku jedovatých látek do okolí. Ačkoli ve Spolaně zřejmě nehrozí ekologická katastrofa, ředitel odboru environmentálních rizik ministerstva životního prostředí Karel Bláha považuje situaci ve Spolaně za vážnou. Díky malému proudění vody v areálu nehrozí, že by byla rtuť ve velkém množství odplavena, Bláha však nevylučuje její částečný únik ve vodou odnášené zemině a zdivu. Obdobně je tomu s dioxiny. V areálu se též uvolnil z tanků mazut. Ve Spolanězáchranáři za zvýšených bezpečnostních opatření poprvé vstoupili do skladu se zásobníky chlóru. Ze zatopeného areálu ho uniklo ve čtvrtek dosud nezjištěné množství. Hasiči a další specialisté chtějí zbylý chlór z objektu odčerpat do připravených železničních cisteren. Areál Spolany byl při povodni prakticky celý pod vodou. Nyní voda výrazně ustupuje, ale dosud je část areálu zatopena.

Pozemní síly chystají nejmasivnější operaci za poslední léta

Velitelství pozemních sil české armády zažívá nejmasívnější nasazení svých sil od povodní v roce 1997 na Moravě. Do akcí Ochrana a Obnova, která má pomoci lidem z oblastí postižených ničivými záplavami, nasazuje přes 3600 vojáků z povolání i základní služby. Podle náčelníka štábu se dá operace přirovnat k bojovému režimu. K dnešnímu dni pomáhá s likvidací následků záplav na 7500 vojáků. "Operaci zahájíme v úterý a za pozemní síly se jí zúčastní 3642 vojáků s více než 320 kusy vojenské techniky. Nasazení sil potrvá do poloviny září; podle potřeby však počítáme i s tím, že se termín posune," řekl novinářům náčelník krizového štábu velitelství pozemních sil v Olomouci Ivo Zbořil. V části operace Obnova budou vojáci pomáhat odstraňovat následky povodní. Jsou připraveni čistit a opravovat vozovky, k dispozici mají například buldozery a bagry. V akci s názvem Ochrana budou pomáhat policistům, kteří střeží zatopená místa. Téměř 200 vojáků z chemické roty je nasazeno na odstraňování následků škod v závodě Spolana v Neratovicích na Mělnicku. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nedávno oznámil, že na odstraňování škod se bude podílet až 10.000 vojáků.

Zemědělci na Vysočině odhadují ztráty po deštích na 200 mil. Kč

Zemědělci čtyř okresů kraje Vysočina odhadují ztráty po přívalových deštích na 200 miliónů korun. Deště v těchto okresech znehodnotily na 50.000 hektarů potravinářského obilí. To se prodá za nižší ceny jako krmné. Tržby z hektaru se tím sníží zhruba o 4000 korun. V kraji se zpozdí i podzimní polní práce. Do 12. srpna zemědělci na Vysočině sklidili zhruba polovinu ze 168.000 hektarů osetých obilninami. Žňové práce pokračují od soboty. K dnešnímu dni se na Žďársku a Pelhřimovsku posekalo přes 70 procent ploch obilovin, na Třebíčsku 65 procent, o pět procent méně na Jihlavsku a polovina ploch v okrese Havlíčkův Brod.

České dráhy evidují zatím povodňové škody za 2,4 mld. Kč

České dráhy evidují po záplavách, které postihy Českou republiku škody zatím za 2,4 miliardy korun. Podle generálního ředitele Českých drah Dalibora Zeleného však jde pouze o odhad, i když velmi detailní v místech, kde již voda opadla. Škody jsou nižší díky protipovodňovým opatřením, která zaměstnanci provedli. Podařilo se například odvézt ze záplavových oblastí veškeré soupravy. Největší potíže jsou na úseku Plzeň - Domažlice a Veselí nad Lužnicí - České Budějovice, kde byla železnice poškozena vážně a vyžádá si delší opravy. Poškozeny jsou také další trati na území jižních a západních Čech. I na ostatních tratích zejména na severu od Prahy ČD provoz postupně obnovují, i když zatím ne plnou rychlostí a s plným zatížením.

Ministerstvo školství převezlo ze zatopených oblastí prvních 72 dětí

Ministerstvo školství si vzalo na starost prvních 72 dětí ze zaplavených obcí. Školáky z Prackovic a Libochovic na Litoměřicku autobus převezl do rekreačního střediska Poslanecké sněmovny v Harrachově. Chlapce a děvčata z Lukavce a Lovosic umístilo ministerstvo do svého školicího střediska v Peci pod Sněžkou. Ministerstvo nabízí rodinám z postižených míst, že se postará o jejich děti po celou dobu odstraňování následků povodní. Zájemci o získání této pomoci se mohou přihlásit na telefonním čísle krizového štábu ministerstva 02/66 106 531-2. Ministerstvo pro děti vyšle autobusy a přepraví je na místa, kde pro ně zajistí ubytování, stravu i pedagogický dozor a program. Pro další děti vypraví ministerstvo do zaplavených oblastí autobusy v úterý. Krizový štáb má podle mluvčí k dispozici zhruba 10.000 volných míst v různých ubytovnách a centrech. Vítková požádala starosty obcí a měst postižených povodní, aby pomohli obyvatele o této možnosti informovat.

Ze záplav se vzpamatovávají Úřad vlády a Senát, sněmovna vyvázla

Povodně výrazně zasáhly i do činnosti vládních institucí a parlamentu. Premiér Vladimír Špidla a zaměstnanci Úřadu vlády, kteří našli dočasný azyl v Hrzánském paláci na Hradčanech, se mohli vrátit do Strakovy akademie, která leží hned u břehu Vltavy. Zatopeny byly jen suterénní prostory. Daleko větší škody napáchala velká voda v dalším vládním objektu - Lichtenštejnském paláci na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům a ubytování vzácných návštěv. Voda pronikla i do prostor sídla Senátu ve Valdštejnském paláci. Dolní komora parlamentu - Poslanecká sněmovna - stojí navzdory svému názvu výše a od řeky dále, a povodně se jí tedy vyhnuly. V Senátu více než voda z Vltavy způsobila problémy voda z přeplněné kanalizace, která zatopila suterénní prostory všech paláců, Valdštejnské jízdárny, dolní část Valdštejnské zahrady a částečně i její horní část. O zpřístupnění Valdštejnské zahrady, která má za sebou nákladnou a rozsáhlou rekonstrukci, mají odborníci rozhodnout během tohoto týdne. Ti také vyčíslí napáchané škody.

V Praze kolabovala doprava, domů stále nemohou tisíce lidí

V Praze kvůli uzavírkám po ničivých povodních kolabovala doprava. Vltava klesla pod úroveň druhého stupně povodňové aktivity a krizový štáb odvolal pohotovost. Domů se však stále nemohou vrátit tisíce Pražanů, jejichž domy mají narušenou statiku nebo je dosud nezkontrolovali odborníci. V ulicích pokračoval úklid nánosů bahna a likvidace zkažených potravin. Dopravní situace v Praze byla již od pondělního rána kritická. Osobní automobily sice mohly přes Libeňský most, provoz v pražských ulicích však stále komplikují uzavírky dalších mostů a ulic i omezený provoz metra. Na hlavních tazích se tak vytvářely dlouhé stojící kolony vozů. Magistrát a policie doporučily řidičům přijíždějícím do Prahy, aby využívali záchytných parkovišť na okrajích města a do centra se přepravili hromadnou dopravou. Do uzavřené oblasti Karlína mezi stanicemi metra Florenc a Invalidovna se místní občané nedostanou nejméně do pátku. V oblasti je velmi špatná hygienická situace, zkažené potraviny z obchodů začnou vyklízet vojáci se speciálním vybavením. Statici v Karlíně zkontrolovali asi třetinu domů. Podle prvních zjištění jich je 81 v pořádku. Statické potíže, které lze odstranit, má 58 budov. Zbylých 19 domů je zatím neobyvatelných. V Praze 6, kde záplavy postihly zhruba 110 domů, určili zatím statici k demolici devět rodinných domů a vil Lysolajském a Šáreckém údolí. Bourání čeká i na tři průmyslové haly v Podbabě. Několika desítkám lidí, kteří přijdou o střechu nad hlavou, zajistí radnice náhradní ubytování. Naopak do svých domovů už se mohlo vrátit asi sedm desítek lidí. Až na ojedinělé výjimky je možný přístup do všech domů a oblastí v Holešovicích. Stále však v této čtvrti není obnovena dodávka elektřiny a některá místa nemusejí být zásobována vodou. Pražské služby se soustředily na úklid odpadu z oblastí zasažených povodněmi. V některých pražských částech se proto může zpozdit odvoz směsného i tříděného odpadu. Likvidace následků velké vody pokračovala i v paláci Žofín, který rozvodněná Vltava zatopila do výše jeden a půl metru. Nájemce objektu Jan Nekola zatím ještě nemůže vyčíslit škody. Oprava této novorenesanční památky však podle něj nebude snadná. V suterénu paláce stojí voda, zcela zatopena byla restaurace a malý sál, kde již byly vytrhány parkety.

Pražská plynárenská dále obnovuje dodávky plynu v Praze

Pracovníci Pražské plynárenské zkontrolovali a natlakovali prakticky celou plynovodní síť na levém břehu Vltavy. Zařízení na pravém břehu je v provozu částečně zhruba od Modřan až po Těšnov a postupně se připojují jednotlivé objekty. Práce probíhají nepřetržitě tak, jak to situace umožňuje. Pro plynaře jsou stále nepřístupné části Radotína, Zbraslavi, Modřan, Těšnova, Karlína, Dolní Libně a Holešovic, které jsou ještě zaplaveny vodou nebo pod nánosy bahna nebo mají silně narušené komunikace a objekty. Pražská plynárenská odpojuje od plynovodního zařízení několik desítek objektů v Bráníku a v Hodkovičkách, které budou na základě rozhodnutí stavebního úřadu Městské části Praha 4 zdemolovány. V oblasti Modřan došlo k narušené středotlakého plynovodu a pracuje se na jeho opravě. Dceřiná společnost Pražské plynárenské, Opravy plynárenských zařízení s.r.o., stále provádí zdarma kontrolu přítomnosti zemního plynu v ovzduší. V případě nulové koncentrace plynu v ovzduší vystaví protokol, který slouží jako podklad pro rozhodnutí stavebního úřadu.

Hasiči v Praze 7 zajistili plechovky se sodíkem, hrozil výbuch

Pražští hasiči v pondělí krátce před polednem vyjeli do Jankovcovy ulice v Praze 7, aby zajistili 15 plechovek se sodíkem, které vyplavaly ze zatopeného skladu civilní ochrany. Kdyby sodík unikl z plechovek do vody, uvolnil by se při následné chemické reakci vodík, který by způsobil výbuch. Sodík se nesmí dostat do kontaktu ani se vzdušnou vlhkostí. V Jankovcově ulici sídlí bývalá Tesla Holešovice, nyní Teslamp Holešovice, který vyrábí osvětlovací tělesa. Je možné, že sodík mohl podnik používat na výrobu vodíkových výbojek. Plechovky museli hasiči vynést z velmi stísněného prostoru, kde byl nepořádek. Jejich kolegové, kteří v ulici odčerpávají vodu ze zatopených budov, byli v bezprostředním ohrožení života. Hasiči případ uzavřeli krátce před půl třetí odpoledne.

Hromadná doprava v Praze má být ještě tento týden zdarma

Hromadnou dopravou po Praze budou lidé jezdit zdarma zřejmě ještě tento týden. Město zavedlo bezplatnou přepravu během ničivých povodní. Až budou další úseky hromadné dopravy postižené velkou vodou v provozu, bude se opět platit. Jde například o stanici metra Smíchov. Město možná prodlouží kvůli hromadné dopravě školní prázdniny. Primátor Igor Němec se zmínil o středních a vysokých školách. Školní volno má být delší o měsíc. Prodloužení prázdnin povolila v pátek ministryně školství Petra Buzková školám, které poškodily povodně. Odklad školního roku podle ní vyhlásí ředitelé škol po dohodě se zřizovatelem, kterým jsou obce a kraje. Ministryně již dříve řekla, že ale neshledává důvod, proč by se například v částech hlavního města, které záplavy nepostihly, měl začátek školního roku odsouvat.

Do záplavou postiženého Srbska jedou pomáhat i bývalí narkomané

Na pomoc při odstraňování škod v záplavami postiženém Srbsku na Berounsku vyjeli i bývalí narkomané. Třináctičlenná skupina klientů terapeutické komunity Mukařov na Mladoboleslavsku bude pomáhat především při vyklízení poničených domů. Mukařovská komunita nabídla svou pomoc přes společnost Člověk v tísni. V Srbsku budou pomáhat až do neděle.

Plzeň přidělila postiženým lidem 24 náhradních bytů a peníze

Dalších 24 náhradních bytů přidělili v pondělí plzeňští radní občanům, jejichž obydlí zasáhly záplavy. Radnice tak zatím poskytla celkem 32 bytů, v některých mají obyvatelé dlouhodobou nájemní smlouvu. Jinde budou bydlet jen do doby, než se jim podaří opravit vlastní zničené byty. Plzeň ještě disponuje několika náhradními byty, které bude v případě potřeby nadále postiženým lidem přidělovat. Kolik bytů město poskytne zaplaveným lidem, není zatím jasné. Zejména v nejvíce postižené části města - Roudné, jsou nyní v terénu dvě desítky statiků, kteří posuzují stav zaplavených domů. Radní také rozhodli o rychlé finanční pomoci majitelům zatopených bytů. Radnice poskytne na každý zaplavený byt pět tisíc korun a na každou trvale bydlící osobu dva tisíce korun, řekl primátor. Maximální výše příspěvku je 15.000 korun. Lidé se o příspěvky mohou hlásit už od úterý. Musejí dodat potvrzení příslušného krizového štábu. Na příspěvky mají nárok obyvatelé přibližně stovky bytů, ze tří čtvrtin jsou to obyvatelé Roudné. Čtvrť je stále uzavřená. Obnovit běžný život ve čtvrti bude možné teprve tehdy, až budovy posoudí statici, nebude hrozit nebezpečí případného zřícení a okolí bude vyklizené.

První klienti již dostávají od pojišťoven peníze za záplavy

Prvním občanům a firmám již postupně začínají přicházet od pojišťoven peníze za majetek zničený při rozsáhlých povodních. Umožnila to zejména rychlá práce likvidátorů ve spojení s moderní technikou. Prvních výplat se dočkají již v úterý poškození klienti společnosti Allianz, které měla nahlášeno kolem 600 případů za stovky miliónů korun. Česká pojišťovna, která má na trhu největší podíl, předpokládá z letošních povodní 120.000 až 150.000 pojistných událostí a objem škod možná i větší než v roce 1997 na Moravě, tedy odhadem nad pět miliard korun. Pojišťovny již dříve uvedly, že na pokrytí pojistných událostí mají dostatek peněz.

Paříž slíbila pomoc Praze

Solidaritu Paříže s obyvateli Prahy vyjádřil pařížský starosta Bertrand Delanoe. Zároveň oznámil, že pařížská radnice vyšle do české metropole poničené stoletou vodou materiální pomoc a chystá i pomoc finanční. O pomoci České republice informovala také velvyslanectví Izraele a Kanady. První konvoj dvou nákladních vozů s materiální pomocí by měl z Paříže do Prahy vyrazit tento týden, další pak příští týden. Podle starosty bude obsah pomoci odpovídat seznamu nejpotřebnějších věcí, který Paříž vypracovala společně s Prahou. Patří mezi ně například technické prostředky k odstraňování následků povodní, školní potřeby, oblečení či trvanlivé potraviny. Tiskové oddělení izraelského velvyslanectví v Praze sdělilo, že v neděli večer dorazila v rámci izraelské pomoci na letiště v Ruzyni zásilka 52 vodních čerpadel. Převzalo je generální ředitelství Hasičského sboru při Ministerstvu vnitra ČR; hasiči použijí čerpadla nejspíše k likvidaci povodňových škod na Litoměřicku. Padesát tisíc kanadských dolarů (téměř milión korun) věnovala českému Červenému kříži Kanada. Peníze poslouží k nákupu potravin, oblečení, pokrývek, hygienického materiálu, techniky a dalšího vybavení potřebného k odstranění následků ničivých povodní. Radnice německého Frankfurtu nad Mohanem vyslala na pomoc Praze 75 hasičů a 27 hasičských vozů. Jde o největší záchranný konvoj se špičkovou technikou, který kdy byl z Frankfurtu na pomoc vyslán. Hasiči dorazili do Prahy již v sobotu. Celou akci pomohl zorganizovat generální ředitel Knižního klubu Andreas Kaulfuss. Ten je generálním ředitelem knižního nakladatelství Euromedia Group, do jehož portfolia patří například Knižní klub, Balios, Odeon nebo Ikar Praha.

Rovněž Británie pomůže

Řadu zemí, které se rozhodly poskytnout České republice pomoc při odstraňování následků ničivých záplav, rozšířila Británie. Ministr pro evropské záležitosti Peter Hain oznámil, že Londýn daruje Praze 100.000 liber, tedy v přepočtu zhruba pět miliónů korun. O pomoci postiženým zemím se zmiňuje i OSN. Hain rovněž oznámil, že premiér Tony Blair již zaslal předsedovi české vlády Vladimíru Špidlovi dopis, v němž vyjadřuje sympatie s lidmi, které katastrofální záplavy postihly. Přepravní letoun britského vojenského letectva má odletět do Prahy v neděli, na palubě budou čerpadla, vysoušeče a další zařízení, jež mohou přispět k odstraňování následků povodní. Upřímný soucit s obyvatelstvem i vládami zemí, které zasáhly v uplynulých dnech katastrofální záplavy, vyjádřil i generální tajemník OSN Kofi Annan.

Přes 16.000 dolarů (580.000 korun) vybrali zatím podle dostupných informací čeští krajané v New Yorku na pomoc České republice zasažení povodněmi. Přes 10.000 dolarů (380.000 korun) shromáždila během týdne od krajanů na pomoc Ústí nad Labem bývalá československá krasobruslařka Ája Vrzáňová, která od roku 1950 žije v USA. Dalších tisíc dolarů posílá na pomoc do Ústí krajanská organizace Bohemian Citizens' Benevolent Society of Astoria Inc. Stejná krajanská organizace posílá na pomoc dalším místům ČR ještě 5000 dolarů (150.000 korun) a navíc organizuje ve Spojených státech peněžní sbírku, která by podle člena vedení a vydavatele krajanského čtrnáctideníku Americké Listy Petra Bíska měla vynést asi 10.000 dolarů (300.000 Kč). Další pomoc organizují krajanská organizace Američtí přátelé České republiky, která sdružuje prominentní Čechoameričany.

Romové ze Spiše nabízejí pomoc při odstraňování následků záplav

Romští podnikatelé ze Spišské Nové Vsi jsou připraveni okamžitě pomoci při odstraňování škod napáchaných stoletou vodou v České republice. Jak napsala Romská tiskové agentura, jsou mezi nimi i jedinci, jejichž podnikatelské snahy dotací, či půjčkou podpořil také Národní úřad práce.

Opravu památek podpoří benefiční koncert Pocta záchranářům

Na obnovu pražských kulturních památek bude věnován výtěžek z operního koncertu, který se pod názvem Praha: pocta záchranářům uskuteční v neděli 1. září. O tom, zda místem konání bude historická budova české první scény či Stavovské divadlo, se rozhodne v nejbližších dnech. Účast už přislíbili Eva Urbanová, Štefan Margita a Daniel Hůlka. Účinkující doprovodí Česká filharmonie. Vstupné na tento večer, který v přímém přenosu odvysílá televize Prima, bylo stanoveno na 1000 korun bez horního limitu. Televizní diváci budou moci během koncertu rovněž přispět na úhradu škod způsobených katastrofálními záplavami.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude skoro jasno až polojasno. Během dne jen ojediněle s možností přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude 21 stupňů Celsia.