Zprávy Radia Praha
Unie svobody půjde z vlády, jen když ČSSD vypoví koaliční smlouvu
Tři ministři za Unii svobody-DEU v současné vládě podají demisi jen tehdy, když sociální demokracie vypoví koaliční dohodu s KDU-ČSL a Unií svobody-DEU. Pokud ČSSD na dohodě trvá, unionisté ve vládě zůstanou. K demisi v pondělí vyzval unionistické ministry premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. "Pokud výzva pana premiéra určená nám skrze média znamená, že sociální demokracie odstoupila od koaliční smlouvy, pak samozřejmě Unie svobody z vlády vystoupí, včetně mne. Čekáme ale na jasnou a srozumitelnou odpověď, zda sociální demokracie ukončila existenci koalice KDU-ČSL, US-DEU a sociální demokracie, nebo nikoliv," řekl novinářům jeden ze tří zástupců unie ve vládě Vladimír Mlynář po pondělním jednání předsednictva US-DEU. Stanovisko Unie svobody-DEU potvrdil i její úřadující šéf Ivan Pilip. "Pokud je zájem (ze strany ČSSD) jednat o nějaké další spolupráci, pak jsme připraveni zúčastnit se hledání nějakých řešení v zájmu toho, aby byla zachována stabilita a aby se zabránilo tomu, aby komunistická strana měla faktický podíl na vládě," prohlásil Pilip. Bezprostředně poté odjel na Pražský hrad ke schůzce s prezidentem Václavem Havlem, Špidlou a předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. Pilip ani Mlynář nechtěli prozradit, jaké ústupky je jejich strana ochotna učinit v zájmu zachování současné vládní koalice. Opakovaně tvrdili, že teď musí Špidla a sociální demokracie vysvětlit, co znamená jejich výzva, aby unionisté vládu opustili.
Marvanová v pondělí rezignovala na křeslo místopředsedkyně sněmovny
Unionistka Hana Marvanová v pondělí rezignovala na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Důvodem byly výhrady Unie svobody-DEU vůči tomu, že v pátek hlasovala proti vládním návrhům daňových změn. Protože ji do funkce místopředsedkyně dolní komory navrhla unie a její poslanecký klub, Marvanová na parlamentní funkci rezignovala. Potvrdila to v rozhovoru pro ČTK. Svou rezignaci v pondělí doručila do sekretariátu předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Marvanová si ale i nadále ponechá poslanecký mandát, byť ji už v pátek naprostá většina republikového výboru Unie svobody-DEU vyzvala, aby se ho vzdala. Marvanová tvrdí, že to neučiní, neboť mandát získala od voličů. Po odchodu z funkce místopředsedkyně sněmovny by tak měla působit jako řadová poslankyně.
EK se nechce vyjadřovat k podstatě české vládní bouře
Za vnitřní problém, který Evropská unie pouze sleduje, označují vysocí úředníci Evropské komise bouři uvnitř české vládní koalice způsobenou pátečním hlasováním poslankyně Unie svobody Hany Marvanové proti balíčku "povodňových" zákonů. "Je to vnitřní věc. Jsme si samozřejmě vědomi, co je v sázce, sledujeme to však z pozice vnějšího pozorovatele," řekl ČTK Eneko Landaburu, generální ředitel pro rozšíření EU v Evropské komisi. Pro komise je podle něj hlavní, aby nebylo narušeno tempo jednání s Českou republikou v klíčovém období. "Jde nám o to, aby proces pokračoval podle plánu," uvedl. Vyjednávač EK pro Českou republiku Rutger Wissels řekl, že "sleduje vývoj se zájmem".
Klaus: ODS se Špidlou jednat nebude, s někým rozumnějším možná
ODS podle svého předsedy Václava Klause předem neodmítá jednání se sociální demokracií o variantě velké koalice obou stran, o níž se hovoří jako o jednom z možných východisek ze současné krize vládní koalice. Klaus pouze předem vyloučil jednání se šéfem ČSSD a premiérem Vladimírem Špidlou. Zároveň míní, že kvůli nátlaku prezidenta Václava Havla se ve Špidlově vládě nakonec Unie svobody-DEU udrží. Pokud by nejsilnější stranu reprezentoval "realističtější politik" než Špidla, prostor pro jednání mezi ODS a ČSSD by existoval, řekl v pondělí Klaus novinářům v Poslanecké sněmovně.
Vyjádřil přesvědčení, že Unie svobody se ve Špidlově vládě nakonec udrží, také kvůli tlaku prezidenta Havla. "Já mám pocit, že pan prezident udělá všechno pro to, aby jeho milovaná strana Unie svobody zůstala ve vládě. Že bude tlačit na všechny shora zdola, zprava zleva, aby to tak bylo," prohlásil Klaus. Slovní přestřelky mezi Havlem a Klausem se v posledních letech staly již pravidelnou součástí dění na české politické scéně.
Součková: Selže-li koalice, může být vláda jednobarevná
Jednobarevnou vládu České strany sociálně demokratické v pondělí nevyloučila místopředsedkyně ČSSD a ministryně zdravotnictví Marie Součková. "Berou se průchozí věci po sobě. Jestli některý prvek selže, pak nastupují další," řekla ČTK místopředsedkyně, která je pravou rukou předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly. Na dotaz, zda se uvažuje o menšinové vládě, ať už pouze sociálnědemokratické, nebo o společném kabinetu ČSSD a KDU-ČSL, který by hledal podporu o opozice včetně KSČM, odpověděla, že "variant řešení je více a je uměním vybrat to nejsprávnější". "Politika je uměním možného," zdůraznila. Dodala, že nyní nemůže odpovědně říci, která varianta bude "tím nejposlednějším řešením".
Politolog Rupnik: Česká vládní krize přišla příliš rychle
Česká vládní krize přišla podle francouzského politologa Jacquesa Rupnika rychleji, než se dalo očekávat. "Pohled z venku dává dojem, že to přišlo trochu předčasně. Sotva se koalice vytvoří, už ukazuje, že nebude akceschopná," řekl v pondělí Rupnik v telefonickém rozhovoru pro ČTK. Koalici levice a pravého středu se podle něj nepodařilo dokázat, že jejím společným jmenovatelem je utlumení vnitřních sporů s cílem dovést zemi do Evropské unie. "To se zřejmě v této sestavě nepodaří," míní politolog. Krizi koaliční vlády přitom očekával spíše až v souvislosti s hlasování o rozpočtu. Nad budoucností vlády sociálních demokratů, lidovců a Unie svobody se vznáší otazník od pátku, kdy se kabinetu nepodařilo kvůli unionistce Haně Marvanové prosadit ve sněmovně důležitý balík daňových změn. "Samozřejmě každý má právo na své přesvědčení. Ale když vstupuji do takovéto koalice, tak vím přesně, o co jde. Je to spíše důkaz jakési nekoncepčnosti, nedomyšlenosti," komentoval její krok Rupnik. Podle něj by současná situace mohla vést až k "vytvoření další opoziční smlouvy daleko pochybnějšího rázu".
Svobodova cesta do USA je stále nejistá
Stále není jisté, zda se uskuteční dlouho plánovaná a několikrát odložená cesta ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) do Spojených států. Kvůli současné vládní krizi šéf české diplomacie i jedné z vládních stran odlet několikrát odsunul. Svoboda v pondělí novinářům řekl, že návštěva USA je velmi významná, a proto by do zámoří rád odjel. "Budu-li ale potřeba tady, nikam nepojedu," prohlásil. Pokud by se situace ve vládní koalici vyvíjela příznivě, mohl by Svoboda do Spojených států odletět v úterý večer, poté by se měl připojit k delegaci prezidenta Václava Havla a také se setkat se svým americkým protějškem Colinem Powellem. Do Prahy by se šéf české diplomacie pravděpodobně vracel již ve čtvrtek. Na pátečním zasedání Valného shromáždění OSN by tak místo něj promluvil jeho náměstek Jan Kohout, řekl šéf tiskového odboru ministerstva Karel Borůvka.
Mětský soud vyslechl Jakeše a předvolal první svědky
U pražského městského soudu pokračovalo líčení s bývalými předlistopadovými funkcionáři obžalovanými z vlastizrady v souvislosti se srpnovou invazí v roce 1968. Po dopoledním výslechu někdejšího premiéra československé vlády a tajemníka komunistické strany Jozefa Lenárta stanul před soudním senátem jeho tehdejší kolega a pozdější generální tajemník KSČ Miloš Jakeš. Jakeš stejně jako Lenárt důrazně popřel všechna obvinění uvedená v obžalobě. Proces označil za vykonstruovaný. Je podle něj veden snahou krýt skutečné viníky a podporovat v zemi atmosféru strachu. "Jsem přesvědčen, že soudním a trestním právem se nedají soudit dějiny," prohlásil Jakeš v závěrečné řeči. Jakeš i Lenárt působili během líčení vyrovnaně a sebejistě. Na dotazy soudu odpovídali hlasitě a velmi podrobně. Jakeš během Lenártovy výpovědi často souhlasně pokyvoval hlavou.
Štrougal svědčil; podle žalobce byla jeho výpověď významná
První den procesu s bývalými komunistickými funkcionáři Milošem Jakešem a Jozefem Lenártem, obžalovanými z vlastizrady v souvislosti s invazí v srpnu 1968 v pondělí skončil výslechem bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala. Ten rozhodně popřel řadu faktů uvedených v obžalobě. Státní zástupce po skončení líčení nicméně vyjádřil naději, že právě Štrougalova výpověď může být obžalobu významná. Oba bývalí funkcionáři se podle obžaloby dopustili vlastizrady tím, že se snažili legalizovat vstup armád Varšavské smlouvy do Československa prostřednictvím takzvané prozatímní revoluční vlády, která měla nahradit zákonný kabinet. Obžaloba vychází ze skutečnosti, že oba muži se 22. srpna 1968 zúčastnili na sovětském velvyslanectví v Praze jednání o jejím založení a souhlasili s tím, že se stanou jejími členy. "Svědek prokázal, že se tam jednalo o prozatímní vládě," řekl novinářům po skončení pondělního líčení žalobce. Štrougal, který byl v době invaze místopředsedou vlády, před soudním senátem uvedl, že tato diskuse byla přirozenou reakcí na mimořádnou a složitou situaci. Vysvětlil, že 21. a 22. srpna legitimní vláda nemohla fungovat, protože byla většina jejích členů mimo Prahu. Důrazně však odmítl, že by kvůli sestavení prozatímního kabinetu někdo vyvíjel nátlak na tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobodu, který s tímto krokem nesouhlasil. Podle Štrougala nebyl návrh na sestavení nové vlády vůbec předložen, protože tehdy nepadla žádná jména jejích případných představitelů. Jakeš při odpoledním výslechu ale přiznal, že mu v ní byla nabídnuta funkce ministra vnitra, kterou ovšem odmítl. Dodal rovněž, že nový kabinet měl vzniknout sloučením dosavadní vlády a předsednictva Ústředního výboru KSČ.
Lupiči přepadli vůz převážející více než 100 miliónů z Citibank
Zřejmě ozbrojení lupiči přepadli v pondělí ráno krátce před 09:00 na Evropské třídě v Praze 6 obrněný vůz, který převážel více než 100 miliónů korun ze Citibank. ČTK to řekl mluvčí banky Marek Hlavica s tím, že s penězi byl odcizen i vůz. "Podle mých informací nebyl nikdo zraněn," řekl. Policie pouze potvrdila, že v Dejvicích se odehrálo přepadení, další podrobnosti odmítla sdělit. Hlavica nemohl uvést žádné informace k přepadení. Neodpověděl proto na otázku, co se stalo s řidičem vozu. Uvedl pouze, že auto jelo po Evropské třídě směrem do centra. Podle internetového serveru iDnes byli lupiči tři a byli převlečeni do obleku zásahové jednotky. K tomu se policie odmítla vyjádřit. Obrněný vůz patří bezpečnostní agentuře Group 4 Securitas, která je podle Hlavici na podobné případy pojištěna. "Banka normálně funguje dál, vklady klientů nejsou ohroženy," dodal Hlavica.
Na jihu Čech již sedm nakažených leptospirózou a šest podezření
Již sedm potvrzených případů leptospirózy a šest podezření na tuto zákeřnou nemoc evidují jihočeští hygienici po katastrofálních záplavách. U většiny pacientů probíhá nemoc klidně, jen dva případy byly trochu složitější, řekla v pondělí vedoucí odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Iva Šípová. Údaje z minulého týdne hovořily o pěti nakažených a pěti podezřeních. Podle Šípové však nejde o skokovou změnu, protože diagnostika nemoci je složitá a dlouhodobá procedura. Nelze hovořit ani o epidemii. Letošních 13 potvrzených případů je totiž proti minulému roku pouze o dva více. Všichni nakažení pocházejí z Českých Budějovic, Českého Krumlova a Jindřichova Hradce a nakazili se při styku s povodňovou vodou, ve které byla moč hlodavců. Ta je jedním z nositelů bakterií leptospirózy. Mezi zatím nepotvrzenými případy je také osoba z Prachaticka.
Státní dluh se letos prohloubí o 70 miliard na 412 miliard Kč
Státní dluh ČR se letos prohloubí na 412 miliard korun ze 342 miliard korun ke konci loňského roku. V pondělí to řekl ředitel odboru státního závěrečného účtu ministerstva financí Karel Bidlo. Státní dluh se podle něj zvýší dluhopisy vydanými na úhradu schodku státního rozpočtu, který by letos neměl překročit 70 miliard korun. MF dosud odhadovalo, že vládní dluh na konci roku 2002 vroste na 400 miliard korun. MF podle Bidla zatím nemá signály, že by deficit rozpočtu z odhadovaných 70 miliard korun dále prohloubily srpnové povodně. Na celý letošní rok byl rozpočet původně schválen se schodkem 46,2 miliardy Kč. Sněmovna v průběhu roku vládě povolila nad rámec schválených výdajů utratit dalších 15 miliard na úhradu ztráty České konsolidační agentury za rok 1999, pomoc družstevním záložnám či na vyslání polní nemocnice do Afghánistánu. Další tři miliardy korun navíc proti předpokladům stát letos vyplatí na sociálních dávkách, naopak na straně příjmů letos vypadnou zhruba čtyři miliardy korun.
Přípravy rozpočtu pokračují navzdory neschválení vyšších daní
Přípravy státního rozpočtu na příští rok pokračují podle plánu navzdory neschválení daňových úprav, které měly do státní pokladny přinést zhruba deset miliard korun na krytí povodňových škod. V pondělí to řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Ministerstvo podle něj zatím počítá s rozpočtovým deficitem 157,2 miliardy korun při příjmech 692,5 miliardy korun a výdajích 849,7 miliardy. V číslech je však započteno deset miliard korun výnosů z nepřijatého povodňového daňového balíčku. "Pokud daňové změny nebudou, pak se rozpočtové příjmy o deset miliard korun sníží," řekl Janota. Náměstek zatím neví, jak bude úřad páteční zamítnutí vyšších daní sněmovnou řešit, aniž by musel zvýšit navržený deficit. Podle Janoty zatím všechny termíny ohledně přípravy státního rozpočtu platí. Vláda by měla o návrhu rozpočtu jednat 2. října, jednotlivá ministerstva by měla předložit kompletní návrhy svých rozpočtů ministerstvu financí do středy 18. září.
Rusnok: Program Obnova 2002 nabídne malým firmám až 150 miliónů
Až 150 miliónů korun na půjčkách pro malé firmy nabídne program Obnova 2002. Program připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu pro podniky postižené záplavami. Jedna firma může za nekomerčních podmínek získat až 1,5 miliónu korun. "Poskytnout velmi výhodné půjčky pro malé a střední firmy je nakloněna i Evropská investiční banka," řekl v pondělí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Banka podle něj nechce žádnou spoluúčast, přičemž standardně požaduje až 50 procent. Další možností podpory postižených firem je vyjednání určité shovívavosti finančních úřadů, správy sociálního zabezpečení i zdravotních pojišťoven.
Podle Špidly jsou vláda i ČNB odhodlány držet kurs koruny v rozumných mezích
Tíživým problémem českých exportérů je podle předsedy vlády Vladimíra Špidly nepřiměřeně posilující koruna. Ta ohrožuje jejich konkurenční schopnost, pracovní místa a výrobní kapacity. "Chtěl bych zdůraznit pevné odhodlání vlády dodržet všechny dohody s centrální bankou o konverzi přílivu kapitálu a odhodlání udržet kurs koruny v rozumných mezích," řekl v pondělí Špidla na zahájení 44. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vláda se podle premiéra též bude muset zbývat daňovou reformou a stabilizací veřejných rozpočtů, a s tím spojené penzijní reformě. "Jsou před námi i další rozhodnutí o osudu některých průmyslových podniků a jejich skutečné restrukturalizaci a sanaci," prohlásil. To se týká i regulace trhů a regulérnosti podmínek pro hospodářskou soutěž.
Evropská komise dokončuje hodnotící zprávu o ČR
Pravidelná hodnotící zpráva Evropské komise o připravenosti České republiky na vstup do unie bude dokončena již 9. října. To je o týden dřív, než se původně předpokládalo. Novinářům to v pondělí v Bruselu řekl velvyslanec stálé mise ČR u Evropské unie Libor Sečka. V EU podle něj panuje nyní, mimo jiné i v souvislosti s nedávnými povodněmi, nálada podporující vstup ČR. "Atmosféra je nyní příznivá. Je však třeba splnit, co jsme slíbili, a dotáhnout věci do konce," poznamenal. Ani stálá mise v Bruselu, ani delegace Evropské unie v Praze dosud z Prahy žádné projekty související s odstraňováním povodňových škod neobdržely.
U slivovice se Česko blíží dohodě s EU, u vína nikoli
Česká republika se v podstatě dohodla s Evropskou komisí, že po vstupu do Evropské unie bude moci zachovat název "slivovice" jak pro pálenku vyrobenou čistě ze švestek, tak pro typicky moravský produkt doplněný čistým lihem. V prvním případě bude na etiketě připsáno "švestkový destilát", ve druhém pak "lihovina". Ohledně vína dál panují neshody. Podle vrchního ředitele pro vztahy s EU na ministerstvu zemědělství Josefa Vrzáně záleží nyní už jen na tom, jak Evropská komise navrhne vzhled budoucích etiket, tedy jak velkými písmeny bude slovo "lihovina" například u Jelínkovy slivovice muset být vyvedeno. Pokud nepřijde s něčím nepřijatelným, bude česká strana s v pondělí navrženým řešením souhlasit. Znamená to, že Praha by se zřekla žádosti o trvalou výjimku pro slivovici a Evropská komise by změnila příslušný předpis EU tak, aby umožňoval použití názvu "slivovice" pro dva nápoje, které jsou z hlediska evropského práva odlišné. Vrzáň měl z jednání dojem, že takové porozumění bylo nalezeno.
Zeman půjde do druhých prezidentských voleb, až se první nezdaří
Expremiér a někdejší dlouholetý předseda sociální demokracie Miloš Zeman je připraven jít do opakovaných prezidentských voleb. Soudí, že při prvních volbách se nepodaří zvolit žádného z kandidátů, řekl v pondělí předseda ústecké krajské organizace ČSSD Jaroslav Foldyna. Zeman mu to prý řekl v telefonickém rozhovoru.
Volba prezidenta má tři kola. Pokud během nich není hlava státu zvolena, konají se nové volby. V prvním kole volby je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů. Nestane-li se tak, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo. Do něj postupuje kandidát, kterého podpořilo nejvíce poslanců a kandidát s největší podporou senátorů. Pokud v něm nezíská nikdo nadpoloviční většinu hlasů senátorů i poslanců, koná se kolo třetí. V něm stačí uchazeči získat nadpoloviční většinu hlasů všech přítomných zákonodárců. Při nezvolení začne zcela nová volba, opět maximálně tříkolová.
Přes 300 evropských měst včetně českých zahajuje týden bez osobních aut
Celkem 325 měst z řady států Evropy, včetně České republiky, v pondělí zahájilo týden pohybu, který má upozornit na alternativy k osobní automobilové dopravě a na stav znečištění ovzduší v evropských městech. Týden provázený řadou doprovodných akcí má podnítit občany k přemýšlení, jak zlepšit v tomto ohledu kvalitu života i v jejich obci. V České republice se týdne pohybu, který vyvrcholí 22. září tradičním Dnem bez aut, účastní České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Kroměříž a Vsetín. Komisařka pro ekologii Margot Wallströmová v pondělí akci slavnostně zahájila v bruselském parku Cinquantenaire. Zdůraznila, že chránit ovzduší je nutné především kvůli dětem.
Olomoučané si budou Den bez aut připomínat po celý týden
Pěšími výlety, přednáškami i bezplatnou jízdou městskou hromadnou dopravou si budou po celý týden Olomoučané připomínat mezinárodní kampaň Evropský týden mobility, která vyvrcholí akcí Den bez aut. Na své si přijdou i cyklisté, pro které pořadatelé připravili rodinné výlety na kolech. "Chceme zvýšit povědomí lidí o dopadech dopravy na životní prostředí. Akce není zaměřena proti automobilové dopravě, ale snaží se spíše ovlivnit chování obyvatel a vést je k uvážlivé volbě dopravního prostředku," řekl ČTK organizátor akce Jaroslav Martínek. K akci se přihlásila i olomoucká radnice, která rozhodla o tom, že se lidé budou moci svézt v neděli městskou hromadnou dopravou zdarma.
Snahu Českého ráje o zápis na seznam UNESCO podporuje i kraj
Skalní města v Českém ráji jsou jednou z přírodních památek, které by mohly být v příštích letech zapsány do seznamu světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Záměr podporuje i Liberecký kraj. Na projekty, které souvisejí se zápisem, uvolnil 75.000 korun. ČTK to v pondělí řekl radní odpovědný za resorty životního prostředí a zemědělství Radim Zika (ODS). "Podstatná část prostředků je určena na osmnáctiminutový videofilm o Českém ráji ve třech jazycích. Dokument je nezbytnou součástí žádosti o zápis na seznam UNESCO," poznamenal Zika. Pětina prostředků byla určena na vydání informační brožury o Skalních městech Českého ráje. Brožura vyšla v sedmi jazycích a šedesátitisícovém nákladu. K dostání je v informačních centrech.
Robertson pohovořil s trojicí českých středoškoláků
Trojici českých středoškoláků, kteří vyhráli soutěž o nejlepší písemnou esej o Severoatlantické alianci, přijal v pondělí v Bruselu generální tajemník této organizace George Robertson. Snažil se s nimi asi čtvrt hodiny konverzovat, hoši však byli strnulí trémou a na větší projevy se nezmohli. Šéf NATO jim vyložil, že ČR má ještě dost co dělat, než se plně zapojí do integrované struktury aliance. Česko, Polsko a Maďarsko jsou ukázkou, že zásadní reorganizace ozbrojených sil, jejich profesionalizace trvá déle, než se myslelo. "Bylo-li to těžké pro tyto tři země, bude to ještě o hodně těžší třeba pro baltské státy, Bulharsko nebo Rumunsko."
Od září začala jezdit pravidelná linka z Prahy do Prahy
Od 1. září provozuje slovenská dopravní firma Granus Trans pravidelnou linku z Prahy do Prahy. Nejde však o linku z jednoho konce hlavního města České republiky na druhý, ujišťuje firma, ale o nově vzniklý mezinárodní spoj mezi Slovenskem a Prahou. Slovenská Praha má 82 obyvatel a leží asi 18 kilometrů od okresního města Lučenec. Myšlenka na zřízení této linky vyplynula z nedostatku pracovních příležitostí a ze snahy přilákat české turisty do regionu Lučence. Z okresů Lučenec a Zvolen pravidelně dojíždí mnoho lidí do práce v ČR. "Doufáme, že zavedení pravidelné linky přiláká i české turisty a zavítají do našeho kraje, který je zajímavý zvláště svou historií," míní majitel firmy Josef Frajt.
Cyklistický Závod míru 2003 odstartuje v ČR a skončí v Německu
V Německu a nikoliv České republice bude cíl 56. ročníku cyklistického etapového Závodu míru. Rozhodli o tom pořadatelé podniku druhé kategorie kalendáře UCI a zpravodaji ČTK to potvrdil ředitel závod Pavel Doležel. Původně měl závod v květnu příštího roku odstartovat v Německu a trasou přes Polsko by jezdci zakončili své snažení v České republice. "V důsledku katastrofických záplav na našem území jsme v organizaci závodu udělali některé změny. Odstartuje u nás, již ve třetí etapě však jezdci vjedou do Polska na tři etapy a čtyři závěrečné se pojedou po německých silnicích," řekl Doležel. Ke změně dochází i v počtu jezdců v jednotlivých startujících týmech. Těch by se na startu mělo představit sedmnáct, ale místo šestičlenných budou týmy osmičlenné.
Zemřel tenista Javorský
Ve věku sedmdesáti let v pondělí v Německu zemřel bývalý vynikající český tenista Jiří Javorský. Devítinásobný mistr republiky ve dvouhře hrál dvě desetiletí na dvorcích pražského I. ČLTK na Štvanici. Třináct let byl domácí jedničkou a v Davisově poháru vyhrál třiatřicet zápasů. S Věrou Sukovou-Pužejovou získal Javorský svůj jediný grandslamový titul, v roce 1957 vyhráli smíšenou čtyřhru na French Open. "Uměl jsem ohromně stopbaly a loby a hrál jsem poměrně slušně na síti," řekl o sobě Javorský v knize 90 let Českého tenisového svazu. Javorský, který jako jeden z posledních zažil ve svých patnácti letech soutěže ve smíšené dvouhře, kdy v juniorských kategoriích hráli muži a ženy společně, odešel v roce 1968 trénovat do německého Heilbronnu. Po třech letech se musel vrátit do republiky, znovu odešel v roce 1976 a už se nevrátil. Informaci o jeho úmrtí potvrdil ČTK generální sekretář tenisového svazu Josef Nechutný, jenž hovořil se synem zesnulého Jiřím Javorským mladším. Podle něho byly příčinou smrti problémy se srdcem. Pohřeb Jiřího Javorského se uskuteční v sobotu 28. září v 11:00 v Heilbronnu.
Česká párová čtyřka musí na MS veslařů v Seville do oprav
Čtvrté místo v třetí rozjížďce obsadila v pondělí na veslařském mistrovství světa v Seville česká párová čtyřka. Sestava Jakub Litera, Jakub Hanák, Jakub Štencl, David Kopřiva se tak bude snažit vyjet si postup do semifinále v opravách. Z prvních míst postoupily přímo posádky Německa, Itálie a Polska. Češi zajeli na dvoukilometrové trati v druhé dráze čas 5:50,43 minuty. Na vítězné Poláky nabrali ztrátu téměř čtyři a půl sekundy.
Počasí
V noci na úterý polojasno až oblačno, postupně až zataženo a v severní polovině území místy déšť nebo přeháňky. Noční teploty devět až pět st. C. Přes den bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Denní teploty 13 až 18 st. C.