Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Havel je přiletěl z návštěvy USA

Prezident Václav Havel se v úterý odpoledne vrátil z návštěvy Spojených států. Pětašedesátiletý Havel, kterému dlouhý pobyt v letadle nedělá dobře, téměř jedenáctihodinový let absolvoval podle lékařů bez větších obtíží.

Během osmidenní cesty po USA prezident zavítal do Washingtonu, New Yorku a navštívil i Miami na Floridě. V Bílém domě se například setkal se svým americkým protějškem Georgem Bushem. Hovořil také s dalšími představiteli americké administrativy, řadou kongresmanů a senátorů. Hlavním tématem jejich rozhovorů byla situace v Iráku.

V New Yorku Havel zavítal na místo, kde stávaly mrakodrapy Světového obchodního centra, předal státní vyznamenání někdejšímu newyorskému starostovi Rudolphu Giulianimu a setkal se s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem. V New Yorku byl na Havlovu počest připraven i slavnostní večer, na který zavítala řada významných osobností, například někdejší americký prezident Bill Clinton nebo židovský myslitel Elie Wiesel. Poslední zastávkou Havlovy návštěvy Spojených států bylo Miami. Zde hovořil s někdejšími kubánskými politickými vězni a setkal se se zástupci kubánské komunity žijící na Floridě.

ČR se přihlásila k zajišťování mobilních laboratoří v NATO

Česká republika se během neformálního dvoudenního jednání ministrů obrany zemí NATO v polské metropoli Varšavě přihlásila k vedoucí úloze v oblasti mobilních biologických laboratoří v rámci NATO. Iniciativa podle českého ministra zapadá do plánů nové definice sil NATO. Jde o systémové změny v alianci, které by měly přinést konkrétní schopnosti reagovat na úterní rizika, což jsou teroristické skupiny, teroristické státy a zbraně hromadného ničení. Konkrétní důsledky nových závazků pro českou armádu ale nejmenoval.

Ferrerová-Waldnerová a Svoboda si prohlédli zaplavené jižní Čechy

Rakouská ministryně zahraničních věcí Benita Ferrerová-Waldnerová v doprovodu svého českého protějšku Cyrila Svobody navštívila některé záplavami postižené oblasti jižních Čech. Ferrerová-Waldnerová potvrdila, že Česká republika dostane na úhradu škod po záplavách peníze z evropského fondu na likvidaci následků katastrof, který bude zřízen koncem září. Oživení evropského fondu pro zvládání katastrof navrhl rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel. Evropská unie do fondu vloží 750 miliónů eur (téměř 23 miliard korun). Katastrofální záplavy postihly v srpnu také Rakousko a Německo, peníze z evropského fondu však budou moci využít i kandidátské země EU, tedy i Česká republika.

Nový šéf rakouské krajně pravicové strany svobodných (FPÖ) bude jednat s Prahou o Temelínu

Nový předseda FPÖ Mathias Reichhold bude již v nejbližších dnech jednat v Praze s Českou republikou o Temelínu. Walch, kterého APA označuje za "zasloužilého bojovníka proti Temelínu", zdůraznil, že za jediný cíl jednání s ČR považují svobodní odstavení jihočeské jaderné elektrárny.Dále existuje ještě jeden důležitý bod - musí být vyrovnány mzdové rozdíly mezi Českou republikou a Rakouskem. Úroveň mezd v obou zemích je nyní podle něj "jedna ku devíti", pro zajištění pracovních míst v Rakousku, zvláště v pohraničních regionech, a také v zájmu zachování konkurenceschopnosti rakouské výroby však "musí mzdy v České republice dosáhnout alespoň úrovně 80 procent rakouských", tvrdí Walch, aniž upřesňuje, jak by toho mělo být dosaženo či jak by mělo Rakousko postupovat, dokud nebude dosaženo tohoto cíle.

Při summitu NATO se uzavře nejbližší okolí Kongresového centra

Stejně jako v roce 2000 při zasedání Mezinárodního měnového fondu bude při listopadovém summitu NATO uzavřeno nejbližší okolí Kongresového centra. Obyvatelé, kteří v bezpečnostní zóně bydlí, tak budou mít ztíženou cestu domů. Kancelář pro summit NATO stále usiluje o to, aby supermarkety na okraji Prahy nalákaly v době summitu lidi na akční slevy, rozdávání dárků a ochutnávky. S obchodními řetězci jedná podle časopisu Týden společnost FTV, která může disponovat emblémem NATO. Během vrcholné schůzky aliance bude v Praze ztížena i doprava, regulovat ji bude magistrát s policií. Bude to hlavně kvůli bezpečnosti asi 150 vysoce postavených osob, které budou mít nárok na osobní ochranu. Do Prahy se sjede téměř padesátka delegací, složených z prezidentů a dalších významných představitelů z členských zemí NATO, EU a dalších zemí. Projekt dopravních omezení zatím není dokončen.

Sněmovna bude projednávat předvstupní hospodářský program ČR

Předvstupní hospodářský program České republiky bude pravděpodobně na říjnové schůzi projednávat Poslanecká sněmovna. Předvstupní program je jedním z kritérií Evropské komise při posuzování připravenosti kandidátů na vstup do EU a na budoucí přijetí eura. Evropská komise se při hodnocení programů kandidátů zaměřuje zejména na vývoj deficitu veřejných financí a veřejného dluhu. Vývoj veřejných financí v programu kopíruje koaliční dohodu vlády tak, aby deficit veřejných financí v roce 2006 dosáhl 4,9 až 5,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP ). Podle maastrichtských kritérií pro vstup do Evropské měnové unie nesmí deficit veřejných financí překročit tři procenta HDP. Ministerstvo financí zároveň chystá dodatek k programu, který by Evropské komisi dodalo později a v němž by již zohlednilo dopady povodní na domácí ekonomiku.

Vládní strany systém koaličních schůzek před plénem nechystají

Současná vládní koalice zatím neplánuje pravidelné schůzky před každou sněmovní schůzí, kde by vládní strany sladily postup v důležitých parlamentních hlasováních. Podobná praxe existovala v první polovině 90. let za vlády koalice pravicových stran. Z prvních vyjádření politiků vyplývá, že nynější vládní strany povedou podobné rozhovory pravděpodobně ne pravidelně, ale o konkrétních zákonech. Potřebu pravidelných politických konzultací vyvolala nedávná vládní krize. Koalici ČSSD, lidovců a unionistů ohrozilo hlasování sněmovny o balíčku daňových změn, který neuspěl kvůli nesouhlasu Hany Marvanové (US-DEU). Strany se po složitých jednáních zavázaly, že návrhy, které kabinet označí za zásadní, budou nejprve projednány v poslaneckých klubech vládních stran. Po důkladné diskusi pak tyto normy, například rozpočet či referendum o vstupu země do EU, podpoří všichni vládní poslanci.

Skupina kandidátů na senátora navrhne prezidentské kandidáta

Jméno prezidentského kandidáta oznámí za 14 dnů pětice senátních kandidátů, kteří chtějí v případě svého zvolení v horní komoře úzce spolupracovat. Podle neoficiálních informací kandidáti zřejmě navrhnou senátora a bývalého rektora olomoucké Palackého univerzity Jana Jařaba, který byl do Senátu zvolen jako nezávislý na kandidátce ODA. Jméno prezidentského kandidáta chtějí senátoři oznámit ještě před volbami, aby byli pro voliče více čitelní. O jménech prezidentských kandidátů uvažují také politické strany. Lidovci prosazují Petra Pitharta. Sociální demokraté nejsou rozhodnutí, nejčastěji však zmiňují například svého bývalého předsedu Miloše Zemana, Otakara Motejla nebo lékaře Zdeňka Dienstbiera. Někteří členové ODS by v čele státu rádi viděli Václava Klause.

Škody na majetku Prahy jsou až 12 miliard korun

Povodeň způsobila na majetku hlavního města Prahy škody za zhruba deset až 12 miliard korun. Z toho nejméně polovina, podle posledních údajů asi šest miliard korun, připadá na metro. Praha může ze svých zdrojů dát dohromady čtyři až pět miliard s tím, že na obnově metra by se mohlo podílet ministerstvo financí. Hlavní město by mělo předložit státu seznam škod způsobených povodní pravděpodobně do 27. září. Voda ochromila dopravu v centru města, přerušila dodávku elektřiny i plynu a potíže vznikly i na datových sítích. Částka 12 miliard nezahrnuje škody na domech a bytech. Některé odhady hovoří až o patnáctimiliardových škodách. Pražská plynárenská odhadla škody na více než 143 miliónů korun.

Angola skýtá českým firmám dobré podnikatelské možnosti

Podle tamního zastupitelského úřadu otvírá Angola českým firmám dobré podnikatelské možnosti především v zemědělství a jeho zpracovatelském průmyslu, v energetice a budování infrastruktury v provincii Malange. Z asfaltových silnic potřebují opravu úseky o délce 315 kilometrů, u zpevněných komunikací 467 km. Opravu si žádají desítky železných a dřevěných mostů, stovky kilometrů železnic, obě asfaltové a 24 zpevněných přistávacích ploch. Malange je též bohatá na řeky schopné vyrábět elektrickou energii a pro tyto účely se hodí 32 toků. Důležitá je skutečnost, že angolské provincie získaly nedávno částečnou finanční samostatnost a vlastní rozpočet. Odstranění závislosti na ústředních orgánech údajně zvyšuje možnosti na prosazení dosud nezavedené konkurence, jako je v tomto případě i česká.

Češi nechtějí kvůli záplavám platit vyšší daně

Tři pětiny Čechů nechtějí kvůli odstraňování následků srpnových povodní platit vyšší daně. Pouze pět procent lidí by s navýšením daní souhlasilo určitě, spíše s tímto opatření souhlasí 35 procent občanů. Vyplývá to ze šetření, které začátkem září uskutečnilo Středisko empirických výzkumů (STEM). Poté, co vláda 13. září neuspěla ve sněmovně s balíčkem daňových úprav, bude poslancům předkládat jednotlivé daňové zákony. Jako první zřejmě přijde na řadu zvýšení spotřební daně na alkohol a cigarety. Devět občanů z deseti pokládá pomoc lidem ze zatopených oblastí, kterou jim poskytli lidé z nepostižených částí republiky, za účinnou. Lidé však příliš nevěří, že pomoc bude dlouhodobá. Pouze 35 procent občanů míní, že lidé budou ochotni pomáhat postiženým i za půl roku.

Voda odhalila nedostatky v kvalitě pražského metra

Více než měsíc po ničivých záplavách skončilo odčerpávání záplavové vody z pražského metra a další týdny potrvá, než bude opraveno a obnoven jeho provoz. Vyšetřování příčin zatopení metra a odpovědnosti za něj dosud neskončilo. Mnohé nedostatky však již byly odhaleny. Stále patrnější jsou vady v samotném protitlakovém systému, který má metro chránit před zatopením.V důsledku rozsáhlého zatopení podzemní dráhy, jež nemá ve světě obdoby, bylo zaplaveno nebo poškozeno 17 stanic. Voda totiž zaplavila nejen stanice poblíž Vltavy, ale podzemními tunely se dostala i do stanic značně vzdálených. Škody v metru činí podle posledních údajů asi šest miliard korun.

Věznění Češi se z Thajska možná vrátí domů

Od úterý platí dohoda mezi Českem a Thajskem o předávání pachatelů a spolupráci při výkonu trestů. Dva čeští pašeráci drog, kteří si v Thajském království odpykávají tresty ve výši 42 a 25 let, tak mají naději na návrat. Podle dohody ale musí české soudy akceptovat výši trestu - odsouzení ale mohou požádat o milost, může se na ně vztahovat amnestie nebo mohou vyjít z vězení na podmínku po uplynutí dvou třetin trestu.

Exministr Karel Březina se vrací do komunální politiky

Exministr Karel Březina se vrací do komunální politiky. Kandiduje do zastupitelstva desátého pražského obvodu a pomáhá předsedovi klubu pražských sociálnědemokratických zastupitelů Petru Hulinskému s volební kampaní. Březina považuje za hlavní cíl, který je před pražskými sociálními demokraty, posílit postavení ČSSD jak na magistrátu tak v zastupitelstvu. Sociální demokracie získala při červnových volbách do Poslanecké sněmovny v Praze 25,85 procenta hlasů. V roce 1998 ji volilo 23,44 procenta Pražanů a o několik měsíců později ve volbách do zastupitelstva ještě o téměř šest procent lidí méně.

Kvůli vstupu Česka do EU plyn příliš nepodraží ani nezlevní

Ceny plynu se v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie a liberalizací trhu zřejmě příliš nezmění. Jak uvedl obchodní ředitel přepravce a prodejce plynu Transgas Vladimír Outrata, stav, který je dosažený, se bude v podstatě odvíjet pouze od cen ropných derivátů a kursu české koruny. Evropská unie nyní směřuje k úplnému otevření trhu s plynem i elektřinou od roku 2005, a to i pro domácnosti. Direktivy ještě musejí schválit příslušné orgány EU. V ČR je trh s plynem dosud plně regulován, nicméně se uvažuje o zrychlení postupné liberalizace, která by měla být podle dosud platného energetického zákona zahájena v roce 2005.

Škoda Auto letos plánuje vyrobit a prodat v Indii 6000 octavií

Automobilka Škoda Auta hodlá letos vyrobit a prodat na indickém trhu šest tisíc octavií. Polovinu z tohoto množství již vyrobila od začátku letošního roku, kdy byla v Indii zahájena jejich montáž. Úspěšné letošní zahájení montáže vozů Škoda v Indii byl důvod úterní návštěvy ministra těžkého průmyslu Indie Balasaheb Vikhe Patil v automobilce. Doprovázel jej ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Rusnok. Oba ministři si prohlédli výrobní linku octavie. Indický ministr vyjádřil podporu montážnímu projektu Škoda v Indii a nabídl případnou pomoc ze strany indické vlády.

Nemocné děti v Brně komunikují s rodiči přes webovou kameru

Fakultní dětská nemocnice v Brně umožnila svým malým pacientům komunikovat na dálku s rodinou. Na pět oddělení pro dlouhodobě nemocné děti technici zkušebně instalovali počítače s takzvanou webovou kamerou. Rodiče mohou po zadání přístupového hesla vidět na monitoru vlastního počítače své dítě a současně s ním mluvit po telefonu. Pokud mají rodiče na počítači speciální kameru, mohou vidět jejich nemocné ratolesti i je a mluvit s nimi přes internet přídavnými mikrofony. K internetové komunikaci používá nemocnice počítače, které dostala již dříve od Nadace Charty 77.

Knihy ze zatopených archivů by se mohly sušit v Kolíně

Knihy a archiválie, které zatopila srpnová velká voda, zřejmě nebudou muset dlouho pobývat v mrazicích boxech, kam byly z obavy před zničením uskladněny. O jejich záchranu se chce pokusit kolínská společnost Frigera. Podle projektu, který připravila, by mohla zhruba 9000 metrů krychlových poškozeného materiálu vysušit do šesti let. K záchraně knih chce využít takzvané lyofilizační zařízení, které je původně určeno k sušení krevní plazmy a očkovacích látek. Zmrazená kniha se zavře do speciální vakuové komory, v níž se postupně zvyšuje teplota. Odpařená voda se pak odvádí do přistavené nádoby. Větší knihu, na níž se zařízení testovalo, se podařilo vysušit asi za 20 hodin.

Výstava přibližuje Varšavanům okamžiky z českých povodní

Strastiplné okamžiky katastrofálních záplav, které letos v létě postihly Českou republiku, připomíná výstava fotografií, jež byla v úterý otevřena v Českém centru ve Varšavě. Neštěstí, které postihlo Čechy, nenechalo Poláky chladnými. Řada z nich v reakci na informace médií hledala způsoby, jak svým sousedům pomoci. Snímky stovek fotografů, kteří po celé zemi podrobně dokumentovali povodňovou situaci, hrály vedle informací rozhlasu, tisku a televize v době záplav velmi důležitou roli. Často právě fotografie pomáhaly v rozhodování krizovým štábům a humanitárním organizacím. Vystavené fotografie přibližují celý průběh katastrofy a rovněž následný návrat evakuovaných obyvatel do zničených domů. Fotografové i obrazové agentury věnovaly snímky pro výstavu bezplatně ve prospěch sbírky, která je s projektem spojena.

Vesnicí roku se v Česku letos staly Nečtiny v Plzeňském kraji

Vítězem letošní celostátní soutěže Vesnice roku se stala obec Nečtiny. Odborná porota ocenila tuto obec, v níž žije 614 obyvatel, za péči o památky, místní zeleň a krajinu, za zpracování územních plánů, budování občanské a technické vybavenosti, společenský život či dodržování místních zvyklostí. Nečtiny vyhrály v konkurenci dalších 12 vesnic, které se do finále dostaly jako vítězové krajských kol. Již osmého ročníku soutěže, kterou vyhlašují Svaz měst a obcí, ministerstvo pro místní rozvoj a Spolek pro obnovu venkova, se letos zúčastnilo celkem 266 obcí z celé republiky.

Zahrady pod Pražským hradem budou opět osvětlené

Palácové zahrady pod Pražským hradem budou pro velký zájem veřejnosti v tomto roce ještě dvakrát přístupné při slavnostním nasvícení. Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolovratská a Malá Fürstenberská zahrada budou na státní svátky ve dnech 28. září a 28. října opět otevřeny. Otevírají se vždy začátkem jara a jsou přístupné do konce října. Rozkládají se na jižním svahu hradčanského návrší a jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Jednou za rok mohou lidé zahrady vidět při slavnostním osvětlení. Letos byly takto osvětleny o uplynulém víkendu a pro velký zájem veřejnosti se provozovatelé rozhodli umožnit tento výjimečný zážitek návštěvníkům ještě dvakrát. Rekonstrukce pěti přístupných historických terasových zahrad o ploše více než 7000 metrů čtverečních stála 297 miliónů korun. Na financování opravy se kromě státu podílela i nadace britského prince Charlese a prezidenta Václava Havla a také Evropská unie.

Plzeňské divadlo navštívilo za 100 let asi 17 miliónů lidí

Plzeňské Velké divadlo, které v těchto dnech slaví 100 let let svého trvání, navštívilo od jeho vzniku přes 17 miliónů lidí. Divadlo připravilo k oslavám 100. výročí řadu akcí. Čtyři soubory divadla uvedou od úterý do pátku své nejlepší inscenace. Na závěrečném večeru v pátek ředitel udělí umělcům Ceny Vendelína Budila za umělecký přínos a čestné členství divadla. Na závěrečný večer by měl přijet i premiér Vladimír Špidla. Jeho otec působil v divadle jako režisér a šéf činohry. Velké divadlo, tehdy pod názvem Městské, bylo otevřeno 27. září 1902. Do té doby se hrálo ve staré budově z roku 1832, která stávala na rohu Riegrovy ulice a sadů Pětatřicátníků. Prvním představením v novém objektu byla Smetanova opera Libuše. Divadlo tehdy řídil Vendelín Budil.

Houslistka a zpěvačka Iva Bittová oživí starou továrnu Vaňkovka

Po delší přestávce se v Brně představí houslistka a zpěvačka Iva Bittová, která vystoupí v takzvané Jádrovně staré továrny Vaňkovka. Pro Brňany to tak bude i jedna z posledních příležitostí zavítat do Vaňkovky před její přestavbou na obchodní centrum. Bittová vystoupí spolu s nizozemským souborem Nederlands Blazers Ensemble. O čtyři dny později se představí i Pražanům v Rudolfinu. Bittová v 70. a 80. letech vystupovala v brněnském avantgardním divadle Husa na provázku, kde ještě jako studentka hrála a zpívala. Spolu s Miroslavem Donutilem si zahrála hlavní roli ve filmovém muzikálu Balada pro banditu. Projev Bittové se podle muzikologa Miloše Štědroně pohybuje na pomezí náročného rocku i folku a soudobé umělecké hudby a vyvěrá z kořenů slovácké a maďarsko-slovenské hudebnosti.

Ústí se již podeváté uskuteční Festival romské kultury

Již podeváté se bude v Ústí nad Labem konat v sobotu Festival romské kultury. Do Domu kultury chemiků přijede rekordní počet 24 souborů se 400 mladými romskými tanečníky, hudebníky a zpěváky. Smyslem festivalu je přispět k zachovaní tradiční kultury a jazyka Romů. Podle pořadatelů se to daří - na prvním ročníku se představilo osm souborů s necelou stovkou účinkujících. Nyní již musejí pořadatelé soubory vybírat, aby festival měl vůbec konec. Kromě domácích přijedou tradičně do Ústí i soubory z Nového města pod Smrkem, Teplic, Roudnice nad Labem a České Lípy. Soubor Čiriklore z Mimoně na Českolipsku, který loni získal jednu z cen pořadatelů, si pro letošní vstoupení připravil nejen tanec a zpěv, ale i recitaci.

Sport

Tenista Radek Štěpánek skončil na turnaji v Honkongu už prvním kole. Nad jeho síly byl Chilan Nicolas Massu, který zvítězil ve dvou setech 7:5 a 6:2.

A ještě krátce o počasí na území České republiky:

Na Šumavě padal v noci a v úterý první sníh. Mírné sněhové přeháňky zaznamenali například na Churáňově i na Špičáku.

Bude většinou zataženo s deštěm, který bude během dne slábnout. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů.