Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Havel ve středu zavítá na jednání Poslanecké sněmovny

Prezident Václav Havel zavítá ve středu na jednání Poslanecké sněmovny. Setká se s jejím předsedou Lubomírem Zaorálkem a jeho zástupci. Zhruba ve 14:00 se zúčastní přímo schůze dolní komory. Očekává se, že před sněmovnou promluví. Zatím ale není jasné, zda to bude delší projev, nebo zákonodárce jen pozdraví. Havel ve středu navštíví jednání sněmovny naposledy ve funkci hlavy státu. Počátkem příštího roku skončí jeho druhé funkční období. Podle Ústavy již nebude moci potřetí na úřad prezidenta kandidovat. Jeho nástupce budou volit při své společné schůzi obě komory parlamentu.

Sněmovna začne posuzovat zákon o referendu o vstupu Česka do EU

První čtení senátního návrhu zákona o referendu o vstupu České republiky do Evropské unie a vládního návrhu zákona o volbách do Evropského parlamentu bude patřit mezi důležité body schůze Poslanecké sněmovny, která začne v úterý odpoledne. Obecně se předpokládá, že schůze sněmovny by znovu mohla prověřit pevnost současné vládní koalice. Na jejím programu by totiž mohlo být několik kontroverzních bodů. Především se čeká, že sněmovna rozhodne o personálních změnách v orgánech Fondu národního majetku a České konsolidační agentury. Vládní koalice do nich chce dosadit své lidi, kteří by nahradili jak dosavadní zástupce ODS, tak i vlastní neloajální reprezentanty. Nelze vyloučit také to, že někteří poslanci budou prosazovat odvolání členů Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání. Další se patrně pokusí přimět dolní komoru, aby reagovala na to, že prezident Havel odmítl počátkem léta vyhovět sněmovně a nejmenoval Lubomíra Voleníka prezidentem a Františka Brožíka a viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Zhruba polovinu sněmovního jednání zaberou první čtení nových zákonů a smluv. ODS se pokusí prosadit návrh, aby bylo na obnovu a odstraňování následků letních záplav vyčleněno nejméně 50 miliard korun z prodeje Českého Telecomu. Komunisté zase chtějí omezit pravomoci prezidenta státu při udělování milostí. Lidovci Josef Janeček a Vilém Holáň navrhli předlohu, která by dále zpřísnila podmínky pro reklamu a prodej tabákových výrobků. Sněmovna začne projednávat také česko-vatikánskou smlouvu, která má upravit vztah mezi českým státem a katolickou církví. Poslanci též rozhodnou o dalším působení polní nemocnice v mezinárodních silách v Afghánistánu a zvolí předsedu své mediální komise.

Vláda bude podporu pro rozpočet hledat jen uvnitř koalice

Koaliční kabinet Vladimíra Špidly hodlá hledat podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok jen u poslanců vládních stran, tedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU. O hlasy opoziční ODS ani KSČM usilovat nehodlá. Vláda se přitom ve dvousetčlenné sněmovně může spolehnout jen na nejtěsnější většinu 101 hlasů. Vláda začala diskutovat o rozpočtu, který počítá se schodkem 157 miliard korun. Ministři předložili své požadavky, které překračují plánované výdaje o více než 40 miliard korun. Vláda o nich má hlasovat za týden, za 14 dní pak má schválit definitivní představu o hospodaření státu v nadcházejícím roce. Ministr financí Sobotka trvá na zachování výše deficitu, nejmenší vládní strana Unie svobody chce navržený schodek ještě snížit. Kabinet si podle Sobotky dal na schvalování rozpočtu dost času, což umožní odbornou diskusi i politické konzultace uvnitř vládní koalice. Věří, že vládní strany se nakonec dohodnou na přijatelném kompromisu a země bude mít rozpočet do konce roku. ODS považuje podobu navrhovaného rozpočtu za nepřijatelný. Předseda strany Václav Klaus kritizoval nejen výši schodku, ale i to, že růst meziročních výdajů státu neodpovídá růstu ekonomiky ani inflace. Vláda by podle něj neměla zvažovat, zda zvýšit daně, nebo schodek rozpočtu, ale přehodnotit své priority. Poté, co rozpočet schválí vláda, poputuje klíčový zákon do sněmovny. Právě rozpočet se považuje za další zkoušku pevnosti vládnoucí koalice, která v září kvůli odporu unionistky Hany Marvanové k povodňovému daňovému balíčku zažila několikadenní krizi. Vyřešila ji dodatkem koaliční smlouvy, který má zajistit, že pro důležité vládní předlohy, jako je právě rozpočet, zvednou ruku všichni vládní poslanci. Unionisté se zavázali, že pokud nedokáží zaručit plnou podporu svých poslanců, odejdou z vlády.

Do čtyř krajů postižených povodněmi vláda uvolnila 350 mil. Kč

Na obnovu Jihočeského, Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje, které postihly srpnové povodně, půjde ze státního rozpočtu 350 miliónů korun. Z toho 50 miliónů korun je určeno jako rezerva obcím. Návrh strategie obnovy, který předložil ministr pro místní rozvoj (MMR) Pavel Němec, schválila vláda. Na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí v Jihočeském kraji půjde ze státního rozpočtu v tomto roce 120 miliónů korun. Středočeský kraj od státu získá 60 miliónů korun, Ústecký kraj 59 miliónů korun a Plzeňský kraj 31 miliónů korun. Dalších 11 miliónů korun uvolní ministerstvo životního prostředí a 19 miliónů korun ministerstvo práce a sociálních věcí. Mezi priority státní pomoci se řadí například obnova pozemních komunikací, silničních mostů, inženýrských sítí či obnova vodních toků.

Do revitalizačního programu půjdou Obráběcí stroje, Elite a Metra

Do státního programu revitalizace vláda nově zařadila společnosti Obráběcí stroje Olomouc, Elite a Metra Blansko. U prvních dvou firem jde o prodej investorovi a u Metry o restrukturalizaci za účasti státu, sdělilo již dříve ministerstvo průmyslu a obchodu, které vládě návrh předložilo. Kabinet také schválil úpravu postupu při výběru strategických nebo finančních investorů. Hlavním kritériem při výběru investorů pro prodej pohledávek České konsolidační agentury nyní bude vymahatelný závazek nabyvatele využít získanou pohledávku k finanční restrukturalizaci společnosti. Do revitalizačních programů Exit a Rozvaha bylo již dříve zahrnuto devět společností, v nichž pracovalo před začátkem restrukturalizace 7958 osob. S prodejem pohledávek se na základě dřívějších rozhodnutí kabinetu počítá ve firmách Královopolská, Hutní montáže Ostrava, Tusculum, Praga Hostivař, TOS Čelákovice, CETOS a Interma. Investoři mají zaplatit tržní hodnotu těchto pohledávek, která se pohybuje mezi 20 až 40 procenty nominální hodnoty. Program Rozvaha řeší finanční restrukturalizaci společnosti MORA Moravia a Škodě Jaderné strojírenství stát poskytl finanční záruky.

Projekt tajného vládního spojení vláda schválila zatím bez peněz

Projekt nového vládního tajného spojení vláda schválila s tím, že o jeho finančním zabezpečení rozhodne spolu s dokončením návrhu zákona o státním rozpočtu pro rok 2003. Novinářům to po skončení zasedání kabinetu řekla jeho mluvčí Anna Stárková. Ministr vnitra Stanislav Gross požadoval 25 miliónů korun z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa. Podle Stárkové ministři toto rozhodnutí odložili proto, že dosud není ani známo, jaký objem bude rozpočtová rezerva mít. Peníze chtěl ministr použít na vypracování projektu a zkušební provoz nové sítě. Veškeré náklady na vybudování zcela nového tajného spojení vládních a ústavních činitelů, které zůstává v provozu i po výpadku veřejné komunikační sítě, však budou mnohem vyšší. Nyní je podle informací ministerstva vnitra na vládní komunikační systém napojeno 164 účastníků. Patří k nim ústavní činitelé, vedoucí centrálních institucí, vedoucí zaměstnanci a vedoucí funkcionáři i krizové řízení státní správy. Provoz platí ministerstvo financí. Kdyby zůstal rozsah sítě jako nyní, tak by se náklady na její nové vybudování pohybovaly od 50 do 125 miliónů korun, uvedl již dříve ministr Gross. Účastníci, kterých neustále přibývá, však vyžadují zlepšení služeb a jejich modernizaci.

Sněmovna se rozhodne, zda vybere kandidáty do čela NKÚ znovu

Sněmovna se zřejmě bude na nadcházející schůzi opět zabývat Nejvyšším kontrolním úřadem a nelze vyloučit, že by se mohla dostat do konfliktu s prezidentem Václavem Havlem. Část poslanců navrhuje, aby sněmovna zaujala stanovisko k Havlovu rozhodnutí nejmenovat do funkcí prezidenta a viceprezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka a Františka Brožíka, které dolní komora navrhla před volbami. Někteří poslanci žádají, aby sněmovna na zvolení Voleníka a Brožíka trvala, jiní naopak chtějí, aby vybrala nové kandidáty. Mandáty prezidenta a viceprezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka a Václava Peřicha skončily v červenci. Před volbami poslanci Havlovi navrhli jmenovat opět šéfem Voleníka a jeho zástupcem tehdejšího místopředsedu sněmovny Františka Brožíka (ČSSD). Prezident ale ani jednoho z nich nejmenoval. Jejich nominace označil za předčasné a dal najevo, že od dolní komory očekává nové kandidáty. Sporná byla Brožíkova nominace. Již dříve se v tisku objevily spekulace, že Havel ji nepodporuje. Stále je možné, že sněmovna se rozhodne v rozporu s názorem prezidenta setrvat na původních návrzích.

Vzdušný prostor Česka bude v době summitu NATO kontrolovat AWACS

Vzdušný prostor nad Českou republikou bude v době listopadového summitu Severoatlantické aliance kontrolovat letounem Boeing s radarovým systémem AWACS. Speciální průzkumný letoun patří do výzbroje armád NATO. V Pardubicích to potvrdil velitel národního střediska velení vzdušných sil Jiří Benda. "Nebude potřeba, aby operoval nad naším územím, bude operovat nad územím sousedních států. Jeho dosah bude zabezpečovat plnohodnotně stoprocentní informaci o vzdušné situaci tak, abychom byli schopni plnit úkoly ostrahy našeho vzdušného prostoru v průběhu summitu," řekl Benda.

Začala profesionalizace letecké základny v Náměšti nad Oslavou

Na 980 lidí projevilo zájem o práci u bojové letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. V první vlně profesionalizace, tedy ještě letos, jich však bude přijato do služebního poměru 122. "Poprvé máme historickou šanci změnit tvář armády; máme možnost vybrat si odborně způsobilé, psychicky odolné a fyzicky zdatné lidi," řekl velitel základny Jan Vachek. Všichni adepti, mezi nimi 37 žen, do 17. října projdou sítem výběrového řízení. Zájemce čeká přezkoušení z tělocviku, ale také ověření odborné způsobilosti. Profesionálové mají na základně nahradit zhruba 550 vojáků základní služby. Letos armáda přijme lidi v hodnostech rotný až nadrotmistr, kteří budou zařazeni na místa velitelů družstev, kulometníků, nabíječů, střelců z pancéřovek, psovodů a strážných. Zájem je o řidiče a mechaniky. Do výběrového řízení se mohli přihlásit lidé starší 18 let s maturitou, absolventi základní vojenské služby bez politické a odborářské příslušnosti. Základna by měla být do deseti let modernizována nákladem pěti miliard korun. Zázemí zde najdou experti NATO pro řešení mimořádných událostí. Aliance by také měla investice z větší části zaplatit.

LOK bude jednat se Součkovou o rychlejším růstu platů pro lékaře

O způsobech, jak zajistit pracovníkům ve zdravotnictví rychlejší růst platů, budou v úterý jednat zástupci Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK- SČL) s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou. Odboráři například navrhnou navýšení tarifního příplatku a ministryni chtějí přesvědčit o tom, že dost peněz na růst mezd je i v systému zdravotního pojištění, řekl předseda LOK-SČL Milan Kubek. Před červnovými volbami schválila vláda katalog prací k nové šestnáctitřídní platové tabulce, která měla začít platit 1. ledna 2003. Nová tabulka měla lékařům zvýšit platy o 20 až 30 procent. Po srpnových povodních ale vláda odložila platnost nové tabulky až na leden 2004 a rozhodla se zvýšit platy zdravotníků ve veřejné službě jen o sedm procent. S tím LOK-SČL nesouhlasí. Zdravotničtí odboráři zároveň odmítají argument, že lékařům nelze přidat kvůli povodním. Odboráři chtějí přesvědčit ministryni i o tom, že dost peněz na růst mezd je i v systému zdravotního pojištění, podrobnosti ale nesdělil.

Skupina 25 krav ze Šestajovic bude utracena zřejmě ve čtvrtek

Pravděpodobně ve čtvrtek bude utraceno 25 kusů hovězího dobytka ze Zemědělské obchodní společnosti Šestajovice, kde se potvrdil čtvrtý případ tzv. nemoci šílených krav (BSE) v tuzemsku. Půjde o vrstevnice a potomky nakažené sedmileté krávy, řekl epizootolog Okresní veterinární správy Praha - východ Radomír Košťál. Celá riziková skupina podle něj představuje 23 vrstevnic a tři potomky postiženého dobytčete. Jeden z potomků je však vysokobřezí jalovice, u níž veterináři k porážce přistoupí až po otelení. Všechny poražené kusy budou následně vyšetřeny na BSE. Na výsledcích testů pak bude záviset další postup veterinární správy. V šestajovickém podniku platí zákaz přemisťování zvířat, zemědělci museli také zastavit dodávky masa. Mléko mohou dále dodávat. O potvrzení nemoci u krávy tamního chovu dnes nikdo ze společnosti nechtěl hovořit.

K odpovědnosti za škody v metru bylo vyslechnuto 50 až 70 lidí

Kvůli vyšetřování případné trestní odpovědni za povodňové škody v pražském metru bylo již vyslechnuto či dotázáno 50 až 70 lidí. Posudky expertů však ještě stále nejsou hotovy, a proto se zatím nechystá žádné obvinění, řekl státní zástupce pro Prahu 4 Jaroslav Pečenka. Nechtěl se zatím vyjádřit k policejní zprávě zveřejněné minulý týden, podle níž pracovníci dopravního podniku uzavřeli v zatopených částech metra jen 60 procent tlakových uzávěrů. Policisté podle zprávy také zjistili, že voda se do metra šířila netěsnými otvory pro kabely u tlakových uzávěrů. Je také zřejmé, že nejméně v pěti případech nebyl při stavbě metra dodržen projekt, a i kvůli tomu se sem dostala voda, uvedla v pátek mluvčí pražské policie Eva Brožová. V případě netěsných otvorů kabelů podle ní policisté zjišťují, zda někdo nezanedbal technologické postupy, a to, jak pracovníci metra udržovali ochranný systém podzemní dráhy. Policie se zatopením metra zabývá od poloviny srpna. Odstranění škod, které srpnová povodeň v metru napáchala, bude stát podle odhadů šest miliard korun. Řada stanic musí být rekonstruována, do normálního režimu se metro vrátí až koncem března příštího roku.

Partnerské město Oranienburg nabídlo Mělníku všestrannou pomoc

Šek v hodnotě 13.000 eur (asi 390.000 korun) a další nabídku pomoci převzali zástupci mělnické radnice při nedávné návštěvě partnerského města Oranienburg. Němečtí partneři tak již poněkolikáté od srpnových záplav pomohli obyvatelům poničených mělnických čtvrtí. První humanitární pomoc přivezli zástupci partnerského města do Mělníka hned po záplavách. Především díky sérii článků, které po návratu napsala v místním tisku o situaci v Mělníku německá novinářka, se mezi obyvateli Oranienburgu rozjela peněžní i humanitární sbírka. V nejbližších dnech dorazí do Mělníka další humanitární pomoc v podobě ložního povlečení, nádobí a domácích elektrospotřebičů. Partnerské město také nabídlo zdarma desetidenní pobyt pro 27 dětí ze zaplavených oblastí na selském dvoře nedaleko Oranienburgu. Domů do Čech si děti odvezou zimní ošacení. Partnerské vztahy obou měst trvají již pětadvacet let. Po roce 1989 je však udržovali pouze mělničtí dobrovolní hasiči. Na oficiální úrovni se pravidelné kontakty mezi městy obnovily po roce 1995.

Pořadatelé trutnovského festivalu dali 118.000 korun na povodně

Pořadatelé trutnovského Open Air Music Festivalu poslali na nápravu povodňových škod zhruba 118.000 korun jako výtěžek ze vstupného. Peníze získaly prostřednictvím konta trutnovské radnice tři menší obce - Putim na Písecku, Tuhaň na Mělnicku a Majdalena na Jindřichohradecku. Trutnov poslal těmto obcím celkem 600.000 korun. Organizátoři rockového festivalu, na němž se už 15 let setkávají tisíce lidí nejrůznějšího věku, vyznání i životního stylu, chtějí postiženým obcích poslat ještě část výtěžku z prodeje piva. Pivovar má během následujících dnů pořádající agentuře poslat zprávu o celkovém objemu vytočeného piva. Z každého půllitru pak půjde jedna koruna do povodňové sbírky. Tradiční festival, přezdívaný český Woodstock, se v srpnu málem nekonal. Organizátoři zvažovali, zda vůbec v době vrcholících záplav bude mít veřejnost o festival zájem. Nakonec se do trutnovského areálu Na Bojišti sjelo přes 10.000 návštěvníků. V minulých letech festival několikrát navštívil prezident Václav Havel, který má nedaleko svoji chalupu. Na účtě povodňového konta trutnovské radnice se do konce září sešlo asi 300.000 korun, navíc zhruba 150.000 věnovali obyvatelé města a jeho návštěvníci do veřejné kasičky. Ze svého rozpočtu pak uvolnila ještě trutnovská radnice 150.000 korun. Podobně jako Trutnov pořádala povodňovou sbírku i řada dalších měst v kraji. Královéhradecký krajský úřad svoji sbírku ukončí 18. října, dosud se díky ní shromáždilo přes pět miliónů korun.

O zrušení vízové povinnosti s Kanadou se nejedná

V současnosti patrně není naděje na oboustranné zrušení vízové povinnosti s Kanadou. Podle kanadského velvyslanectví v Česku se nevedou žádná jednání na toto téma. Změny v nynějším stavu neočekává ani český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kanada zavedla víza pro Čechy před pěti lety v reakci na příliv českých Romů žádajících o azyl. Praha s recipročním opatřením vyčkávala čtyři roky, víza pro Kanaďany nakonec zavedla loni. V českém postoji byla celou dobu patrná snaha o to, aby Kanada vízovou povinnost opět zrušila. Celá situace mrzí i současného šéfa české diplomacie. "Není to dobře, že to tak je, ale nic se na stavu věci zřejmě měnit nebude," řekl Svoboda. Pět let od zavedení víz pro Čechy uplyne v úterý. "Je to smutné výročí," konstatoval ministr. Příliv Romů působil Kanadě značné potíže, především se přeplnily nouzové přístřešky pro bezprizorné osoby. Kvůli romským žadatelům zavedl pro Čechy víza i Nový Zéland. Romové se snažili vycestovat i do jiných zemí, nejznámější je asi Velká Británie, která je nyní začala hromadně vracet do Prahy. V Irsku naopak minimálně dvacet Čechů azyl dostalo.

Fulbrightova komise nabízí program ředitelům středních škol

Fulbrightova komise, která v České republice pořádá stipendijní programy pro studenty i vědce a výměnné programy pro středoškolské profesory, nabízí nový program také pro ředitele středních škol a jejich zástupce. Šest týdnů může vedení školy hostit kolegu ze Spojených států a seznámit ho s problémy školy a její organizací. Český ředitel pak v jiném termínu navštíví svého amerického partnera. Tento program je nový a zájemci o účast v něm musejí umět dobře anglicky. Znalost jazyka prokážou v testu. Musejí také předložit projekt programu pro obě části výměny. Další program je určen středoškolským učitelům. Jde o výměnný program, kdy český pedagog působí rok v USA a americký učitel se ujme jeho úvazku v České republice.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude polojasno až oblačno a místy přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 2 stupně Celsia.