Zprávy Radia Praha
Prezident Havel se začíná pomalu uzdravovat
Prezident Václav Havel se již začíná pomalu uzdravovat. Stále je v domácím léčení na zámku v Lánech na Rakovnicku, užívá antibiotika a absolvuje dechová cvičení. Zánět průdušek pomalu ustupuje, řekl Havlův osobní lékař Ilja Kotík s tím, že je s průběhem léčby zatím spokojen. Lékaři se především báli toho, jak se na Havlově zdravotním stavu odrazí pondělní pracovní program. Havel přijel z lánského zámku na Pražský hrad, aby zde u příležitosti oslav výročí vzniku samostatného státu předal několik desítek státních vyznamenání. Zavítal také na recepci, která se na Hradě už tradičně v tento den koná. Společně s účastí u senátních voleb to byly jediné akce, které Havel kvůli onemocnění ze svého diáře nevyškrtl. "Pan prezident ten náročný den absolvoval vcelku dobře," poznamenal Kotík. Pokud bude léčba pokračovat stejně, mohl by už Havel zřejmě koncem týdne začít vyřizovat běžné administrativní záležitosti. Ve středu se například na Hradě chystalo setkání se senátory, kteří letos končí. Kvůli nemoci se s nimi Havel sejde až někdy jindy. Podle Kotíka není současné prezidentovo onemocnění ničím, na co by lékaři nebyli připraveni. Šestašedesátiletý prezident totiž trpí chronickým zánětem průdušek, který se projevuje většinou právě na podzim anebo z jara. Také tentokrát museli lékaři během léčby měnit Havlovi léky.
Premiéři Špidla a Blair jednali o Iráku, gripenech a Evropské unii
Český ministerský předseda Vladimír Špidla v Londýně jednal se svým britským protějškem Tonym Blairem o rozšiřování Evropské unie, o Iráku, o nákupu letadel Gripen, o české emigraci do Británie a o Severoatlantické alianci. "Konstatoval jsem, že klíčové ze všech hledisek je, aby smlouva o přistoupení (české republiky do EU) mohla být nazírána jako vyrovnaná a spravedlivá," řekl Špidla po jednání o jeho hlavním bodě. Rovnost požaduje Špidla i v otázce, o které se nyní nejvíce hovoří, tedy v zemědělských dotacích uvnitř EU. Český premiér se odmítl vyslovit k tomu, kterému konkrétnímu řešení dává přednost, ale zdůraznil, že každé přijaté rozhodnutí musí umožňovat rovnou soutěž. Pokud jde o Irák, vyjádřil Špidla přesvědčení, že je nutno postupovat prostřednictvím OSN. Rezoluce musí dát inspektorům jasný a silný mandát ke kontrole kdekoli v Iráku. Gripenům podle Špidly oba premiéři nevěnovali mnoho času. Šlo prý o věcnou debatu v délce tří minut. Český ministerský předseda informoval Blaira, že česká vláda chce o věci rozhodnout krátce po summitu NATO. Blair podle Špidly ocenil přístup České republiky k otázce migrace, takže český premiér podobně jako před týdnem ministr vnitra Stanislav Gross považují tento problém v podstatě za překonaný. Británie zpřísnila zásahy proti českým žadatelům, které považuje vesměs za neoprávněné, a začala je rozhodněji deportovat. Česká vláda se zase snaží odstranit příčiny, které vedou k emigraci.
Předsedové sněmoven Česka a Slovenska jednali o evropské spolupráci
Otázky evropské integrace dominovaly jednání předsedů české a slovenské poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka a Pavla Hrušovského v Bratislavě, kde je Zaorálek na dvoudenní návštěvě. Pavol Hrušovský ocenil první zahraniční parlamentní návštěvu na povolebním Slovensku jako důkaz nadstandardních vztahů, které by se měly rozvíjet i v budoucnu. Poděkoval také za českou podporu pro pozvání Slovenska do NATO. Vyjádřil také zájem o koordinaci postupu na cestě do EU, dokonce se zmínil i o možnosti uspořádat referenda o vstupu do EU v Česku a na Slovensku v jeden den. Zaorálek však připustil, že věci ještě nedospěly tak daleko, aby se daly termíny takto sladit. Nicméně vzhledem k zájmu slovenské strany přislíbil poskytnout předlohu českého zákona o volbách do Evropského parlamentu i zkušenosti z nadcházející parlamentní rozpravy. Naopak vyjádřil zájem o slovenské zkušenosti z kampaně před referendem; vstup do EU podporuje podle průzkumu stabilně okolo 70 procent Slováků. Předseda parlamentu se ve středu setká s prezidentem Rudolfem Schusterem a premiérem Mikulášem Dzurindou.
Ministr Svoboda v nizozemském parlamentu jednal o EU, NATO i investicích
Úsilí České republiky v přípravách na členství v EU při setkání s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou ocenil předseda nizozemského Senátu Gerrit Braks. Svoboda v nizozemském parlamentu jednal nejen o Evropské unii, ale i o plánovaném rozšíření NATO až o sedm zemí, které se očekává za necelý měsíc na pražském summitu aliance. Šéf české diplomacie v Haagu hovořil také s předsedou zahraničního výboru nizozemské sněmovny Henkem de Haanem. Oba konstatovali, že spolupráce mezi oběma zeměmi je výborná nejen na vládní úrovni, ale i mezi českými a nizozemskými městy či v oblasti investic. Haan vyzdvihl českou připravenost na vstup do EU. Debaty o rozšíření EU, které se předpokládá v roce 2004, a o financování Evropské unie vedly letos v Nizozemsku k předčasným volbám. Představa EU o výchozích pětadvacetiprocentních přímých platbách pro zemědělce v nových členských zemí a o postupném zvyšování těchto plateb je základem pro jednání mezi kandidáty a Bruselem. Prohlásil to v Haagu český ministr zahraničí Cyril Svoboda poté, co se setkal se svým nizozemským protějškem Jaapem de Hoopem Schefferem. Podle Svobody je nanejvýš důležité, aby byla zachována konkurenční schopnost českých zemědělců. Nizozemský ministr zahraničí řekl, že Haag byl vždy kritický k podporám jak pro nynější členské země tak i pro budoucí členy. Podotkl však, že představa, ke které unie dospěla minulý týden na svém summitu v Bruselu, pootevírá prostor pro jednání o finanční situaci v zemědělství. Šéf české diplomacie dále řekl, že v kapitole doprava, o níž ČR jedná s unií, nebude v plném rozsahu zakotveno právo českých dopravců podnikat na vnitřních trzích nynějších členských zemích (tzv. kabotáž). Má ale za to, že úprava se bude blížit plné liberalizaci. Ministři se shodli na tom, že v irácké otázce se Praha a Haag dlouhodobě blíží ke stanovisku, které zastává EU. Unie na tomto poli považuje za zásadní spolupráci s Radou bezpečnosti OSN a naléhá, aby Bagdád splnil podmínky pro zbrojní inspekce, chce-li se vyhnout válce.
Pod zemědělskou peticí se zatím sešlo asi 117 tisíc podpisů
Zhruba 117 tisíc podpisů se zatím sešlo pod peticí, v níž profesní zemědělské organizace upozorňují na hrozící finanční krizi v zemědělství a žádají pomoc státu. Zhruba 3000 zemědělců se má ve středu v Praze shromáždit k manifestačnímu průvodu, který předá petici vládě, Senátu a Poslanecké sněmovně. Rolníci se sjedou zhruba mezi osmou a devátou ráno na Letenskou pláň. Poté má průvod jít ulicemi Gogolova, Pod Bruskou a U Bruských kasáren před Úřad vlády. Pak by měl pokračovat Valdštejnskou před Senát a následně před Poslaneckou sněmovnu. Plánovaný konec manifestace je mezi 12:15 až 12:45 po návratu na nábřeží Edvarda Beneše. V petici zemědělské organizace žádají vládu a parlament, aby umožnily vyplatit kompenzační platbu 1200 korun na hektar a urychlit výplatu a vyšší zálohy na podpůrné programy v tomto roce. Dále chtějí, aby byli zemědělci zbaveni starých transformačních zátěží. Ministr zemědělství Jaroslav Palas prohlásil, že je připraven hledat cesty ke zmírnění ekonomických problémů rolníků a jednat o nich. Je podle něj například možnost získat na pomoc zemědělcům 600 miliónů korun ze státního rozpočtu. Kompenzaci 1200 korun na hektar, která by si vyžádala asi pět miliard korun, ale za reálnou nepovažuje, protože stát tyto peníze nemá. Zemědělci také v petici vyzývají vládu a parlament, aby nepřipustily likvidaci českého zemědělství a zabezpečily jeho rovnoprávné postavení v rámci EU. Dokument sestavily Agrární komora, Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy- Asociace svobodných odborů.
Česko a EU podepsaly protokol uvolňující obchod s rybami
Postupné snižování cel a odstraňování stávajících celních kvót při obchodu s rybami a rybími výrobky předpokládá podepsaný protokol mezi Českou republikou a Evropskou unií. Počítá s tím, že obchod bude plně liberalizován okamžikem přistoupení Česka k EU. Protokol vstoupí v platnost 1. listopadu. K tomuto datu bude původní bezcelní česká vývozní kvóta na kapry ve výši 1160 tun, která byla vyčerpána již 6. března, navýšena o 2840 tun na celkových 4000 tun pro kalendářní rok 2002. Od 1. ledna 2003 bude platit bezcelní kvóta na živé kapry ve výši 4500 tun a od 1. ledna 2004 ve výši 5000 tun. Radikální zlepšení přístupu Česka na trh EU doprovází otevírání českého trhu - většina omezení byla odbourána od letošního července. V roce 2001 se z České republiky vyvezlo do EU přes 5000 tun živých kaprů a pstruhů; dovoz činil asi 160 tun, převážně pstruhů.
Použití plynu v moskevském divadle vyvolává otazníky
Způsob, jakým ruské bezpečnostní síly osvobodily rukojmí zadržované v moskevském divadle, provází řada nejasností. Někteří čeští odborníci na lidská práva soudí, že užitím uspávacího plynu se zasahující složky mohly dopustit porušení mezinárodních úmluv. Plyn neznámého složení, kterým paralyzovaly čečenské teroristy, připravil podle posledních informací o život 115 rukojmích. Podle zástupce ředitelky Českého Helsinského výboru Pavla Bílka existuje podezření, že Rusko použilo během zásahu plyn ze zakázané skupiny látek, do níž se řadí především chemické zbraně vyvíjené v období studené války. I v případě, že by se jejich použití nepotvrdilo, je postup ruských sil podle Bílka problematický z hlediska respektování lidských práv zadržovaných, případně i teroristů. "Je vždy strašně těžké řešit podobnou situaci. Zdá se však, že způsob, jakým to vyřešili v Moskvě, vyžaduje přinejmenším velice přísné prošetření," poznamenal v této souvislosti Šimon Pánek ze společnosti Člověk v tísni. Použití plynu není ve světě při podobných akcích obvyklé, protože působí na každého jedince odlišně. Kromě ohrožení rukojmích může vyvolat i neadekvátní reakce teroristů. "Rizika, která jsou s tím spojena, se přesně projevila," řekl Vladimír Votápek z Ústavu mezinárodních vztahů, který situaci na místě sledoval. Experti se pozastavili i nad způsobem, jakým se dostalo zdravotní péče rukojmím. Podle některých svědectví je totiž začali zdravotníci vynášet ze zamořeného sálu až půl hodiny po zahájení zásahu.
Ministryně Součková předloží vládě program zvýšení zdravotní kultury v Česku
Nejen o prevenci, ale především o obecné zdravotní kultuře je program Světové zdravotnické organizace Zdraví pro všechny pro 21. století (Zdraví 21), jehož verzi pro Českou republiku předloží ve středu vládě k posouzení ministryně zdravotnictví Marie Součková. Do programu, jenž by měl vést českou veřejnost ke zdravému životnímu stylu, chce její úřad zapojit různá ministerstva, školy a nevládní organizace. Výsledkem programu by mělo být snížení rozdílů ve zdravotním stavu obyvatel uvnitř států i mezi evropskými zeměmi. Podle spoluautora české verze projektu Jana Holčíka z Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity je to vůbec poprvé, kdy se ministerstvo nezaměřuje pouze na zdravotnické služby, jednotlivé diagnózy, ale přímo na zdraví lidí. Ministryně zdravotnictví chce do projektu zapojit například i ministerstva zemědělství a životního prostředí a také školy, včetně mateřských. Výchova ke zdraví, zdravému životnímu stylu, musí začínat v rodině, zdůraznila Součková. Její ministerstvo navrhuje zřízení Výboru pro Zdraví 21, který bude dlouhodobý program sledovat a jeho výsledky předkládat vládě. Jeho členy by byli zástupci zejména ministerstev zdravotnictví, životního prostředí, práce a sociálních věcí, zemědělství a školství i zástupci krajů, nevládních organizací a odborů.
Do soboty opět platí zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů
Od úterka do sobotních 14:00 opět nesmějí být zveřejňovány předvolební a volební průzkumy. Za porušení tohoto zákazu hrozí podle volebního zákona pokuta až půl miliónu korun. Zákonodárci tak chtějí zamezit ovlivňování voličů krátce před volbami do některé z parlamentních komor. V pátek 1. a v sobotu 2. listopadu budou voliči rozhodovat o obsazení 26 senátorských křesel a také o složení obecních zastupitelstev. Zatímco senátorské volby se budou konat na necelé třetině českého území, komunální se týkají všech obcí, kde se o funkce zastupitelů přihlásil dostatek uchazečů. Pokud by si některý z nich kandidaturu na poslední chvíli rozmyslel, má to oznámit zpravidla obecnímu úřadu do středečních 14:00. I jména kandidátů, kteří rezignovali, se ale objeví na volebních lístcích. Obyvatelé územně členěného statutárního města nebo hlavního města Prahy obdrží hlasovací lístky dva - do městského zastupitelstva a do zastupitelstva městské části, v níž má trvalý pobyt. Oba hlasovací lístky volič při hlasování vloží do jedné obálky. Některá města mohou být rozdělena na více volebních obvodů, které ale nijak nesouvisejí s územním dělením města a jež zastupitelstvo stanovuje pouze pro účely voleb. Volič v takovém případě nevolí všechny členy zastupitelstva, ale jen jejich poměrnou část. Příkladem může být Praha, jejíž zastupitelstvo má 70 členů. Město je však rozděleno do pěti volebních obvodů a v každém se volí jen 14 zastupitelů.
KSČM je vcelku spokojena s výsledky senátních voleb v Praze
Pražští komunisté jsou vcelku spokojeni s výsledky prvního kola senátních voleb, i když do druhého kola nepostoupil ani jeden z jejich kandidátů. Za úspěch považují to, že všichni tři kandidáti překročili šestiprocentní zisk hlasů, který je potřebný pro navrácení kauce, řekl novinářům volební manažer KSČM Viktor Pázler. KSČM si nedělala velké iluze, že v hlavním městě jejich kandidáti uspějí. Těší ji, že letos dopadli lépe než ve volbách v roce 1996, kdy kandidáti KSČM v Praze 1 a 5 kauci zpět nedostali. Ve volebním obvodě Prahy 1 získal letos Karel Sýs 7,09 procenta hlasů, v Praze 5 Karel Janda 8,88 procenta a v Praze 9 Evžen Smrkovský 11,5 procenta hlasů. Ve druhém kole senátních voleb v Praze KSČM veřejně podpoří kandidáta ČSSD v Praze 9, letňanského starostu Josefa Dobrého. Komunisté ho znají z pražského zastupitelstva i letňanské radnice jako spolehlivou a seriózní osobnost, uvedl manažer. Ve zbývajících dvou pražských obvodech nedoporučí KSČM nikoho a rozhodnutí ponechá na voličích. Užší vedení KSČM už v neděli vyzvalo levicové voliče, jejichž favorit v prvním kole senátních voleb neuspěl, aby v kole druhém hlasovali pro kandidáta KSČM nebo ČSSD v zájmu posílení levice v Senátu. Současně vyzvalo vedení ČSSD na všech úrovních, aby v zájmu prosazování programových priorit levice i v zájmu svých kandidátů do Senátu vyjádřilo veřejně obdobný postoj. Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman v pondělí uvedl, že spolupráci ČSSD a KSČM ve druhém kole senátních voleb považuje za pozitivní.
Prezident Havel nechystá žádný text k dekretům; jeho názory se nemění
Prezident Václav Havel nechystá žádné prohlášení, kterým by chtěl znovu odsoudit poválečné vysídlování sudetských Němců. Havlův mluvčí Ladislav Špaček tak reagoval na informace německého listu Die Welt. Deník napsal, že prezident Havel chce ještě do konce svého funkčního období vyslat "zřetelný signál", v němž se morálně distancuje od poválečného vysídlení. Odvolával se přitom na informace z českého Senátu. "Ne, prezident nic podobného nesepsal a nesepisuje," uvedl Špaček. Podle deníku Die Welt Havel údajně pracuje už delší dobu na formulaci prohlášení, které má ještě před vstupem republiky do EU přinést obrat do diskusí kolem dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Po morálním odsouzení dekretů a amnestijního zákona z roku 1946, který prakticky prominul veškeré trestné činy, tedy i bezpráví páchané během divokého odsunu na Němcích, už delší dobu volají někteří němečtí a rakouští politici. K morálnímu odsouzení dekretů vybízí i právní analýza, kterou si nechal vypracovat Evropský parlament. A to i přesto, že podle ní nebrání dekrety vstupu České republiky do unie. Havel byl přitom jedním z mála českých politiků, kteří se vyslovovali proti bezpráví páchanému na základě dekretů. Odsuzoval princip kolektivní viny. Naposledy například letos v únoru hovořil o tom, že česká sebereflexe poválečného odsunu sudetských Němců, zahájená po roce 1989, musí věcně a bez vášní pokračovat. Jakékoliv otevírání majetkových otázek ale Havel pokládá za vyloučené.
Švýcaři předali Terezínu 1,2 miliónu korun na mateřskou školu
Zástupci švýcarské agentury pro mezinárodní spolupráci DEZA předali terezínské starostce Růženě Čechové (nezávislá) šek na 1,2 miliónu korun. Peníze jsou určeny na opravu Mateřské školy Na Krétě, kterou poničila srpnová povodeň. Oprava školky přijde zhruba na tři milióny korun. Další peníze budou zapotřebí na její vybavení. Povodeň způsobila v Terezíně škody za 779 miliónů korun. Švýcarsko po povodni do České republiky dovezlo 580 vysoušečů, 102 čerpadel, 360 vysokotlakých čističek, 3100 litrů koncentrátu dezinfekce, deset vodních vysavačů a šest generátorů v hodnotě 15,5 miliónu korun.
Počasí
Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů okolo 5 stupňů Celsia.