Zprávy Radia Praha

Vládní koalice v Senátu ztratila většinu, ODS a nestraníci posílili

Strany vládní koalice ztratily v Senátu většinu. Připravili je o ni hlavně zástupci ODS a dosud neparlamentních stran. Kandidáti ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU zvítězili pouze v devíti z 27 volebních obvodů, kde se letos konaly volby do horní komory parlamentu. Pro udržení dosavadních pozic potřebovaly vládní strany vyhrát ještě v dalších sedmi obvodech, nyní budou mít v klubech jen 34 senátorů. Při prosazování svých záměrů tak budou muset hledat v Senátu podporu u spřízněných nestraníků. Unionisté se proto už začali obracet na kandidáty, jejichž zvolení podporovali. Potřebovat je budou při lednové volbě prezidenta republiky parlamentem. K prosazení případného společného kandidáta budou vládní strany potřebovat hlasy nejméně dalších šesti senátorů.

Do horní komory bylo v těchto volbách zvoleno devět senátorů za ODS, sedm za ČSSD a po jednom za KDU-ČSL, US-DEU a KSČM. Zbývajících osm křesel obsadili zástupci neparlamentních stran a nezávislí. V Senátu bude v nadcházejícím období 26 reprezentantů ODS, 14 lidovců, 11 senátorů ČSSD, devět zástupců US-DEU a tři komunisté. Za ODA bylo již dříve zvoleno pět senátorů. Zbývajících 13 je z dosud neparlamentních stran nebo jde o nezávislé.

ODS zůstane v Senátu v nadcházejícím volebním období nejsilnější frakcí, bude mít 26 místo dosavadních 22 senátorů. Občanští demokraté obhajovali vítězství v pěti obvodech, dokázali však zvítězit v devíti. Druhý nejpočetnější klub bude mít nadále KDU-ČSL, i když jej bude tvořit 14 místo dosavadních 19 senátorů. Lidovci zopakovali vítězství pouze v jednom ze šesti obvodů. Sociální demokraté budou mít 11 senátorů. Před volbami jich měli 14, neboť jejich klub i stranu loni opustil Peter Morávek. Obhajovali vítězství v 11 obvodech, ale vyhráli jen v sedmi.

V komunálních volbách získala nejvíce ODS

Nejvíc hlasů v letošních komunálních volbách opět získala Občanská demokratická strana. Její kandidáty volilo 25,36 procenta voličů, o půl procenta více než před čtyřmi lety. Nejvíce zastupitelů jako tradičně vzešlo z nezávislých kandidátů, kteří obsadí 54,6 procenta z 62.000 křesel. Je to ovšem o tři procenta mandátů méně než před čtyřmi lety. Z politických stran bude mít nejvíce křesel na radnicích KDU- ČSL. Lidovci získali téměř deset procent ze všech mandátů, i oni ale o dvě procenta přišli.

Pořadí na dalších dvou místech se nezměnilo. Komunisté a občanští demokraté získali téměř shodně přes devět procent mandátů a o několik křesel přišli.

Zastupitelů je méně, mírně zestárli a je mezi nimi více žen

Nových obecních a městských zastupitelů je po letošních komunálních volbách zhruba o 400 méně než před čtyřmi lety, o pár měsíců zestárli a je mezi nimi o poznání více žen. I to se dá vyčíst z výsledků voleb zpracovaných Českým statistickým úřadem. Průměrný věk zastupitelů je nyní mírně přes 45 let, zatímco před čtyřmi roky to bylo necelých 45. Nejstarším letos zvoleným členem zastupitelstva je třiaosmdesátiletý sociální demokrat, který se bude podílet na správě obce Lubné v okrese Žďár nad Sázavou. Ze všech 62.494 zastupitelů je šestnáct osmnáctiletých. Nejstarší zastupitelstvo mají v obci Grunta na Kolínsku - průměrný věk jeho členů se blíží 65 rokům. Naopak mladým kandidátům dali přednost voliči v Dolní Zimoři na Mělnicku. Jejich průměrný věk je lehce nad 23 let.

Ženy se nyní budou podílet na správě obcí a měst z téměř 23 procent, což je zhruba o dvě procenta více než po volbách v roce 1998. Nejsilněji jsou ženy zastoupeny v obci Dvory na Nymbursku, kde je jich v zastupitelstvu přes 85 procent.

Občanští demokraté také vyhráli volby do pražského zastupitelstva

Občanská demokratická strana vyhrála volby do pražského zastupitelstva. V sedmdesátičlenném zastupitelstvu bude mít 30 zástupců. S velkým odstupem za ODS skončili evropští demokraté bývalého primátora Jana Kasla, kteří obsadí 15 křesel. Sociální demokraté mají 12 mandátů, komunisté osm, US-DEU získala dva zastupitele, stejně jako koalice nezávislých a zelených. Lidovci budou mít jen jediného člena zastupitelstva hlavního města.

Podle Reuters má česká koalice menší vyhlídky, že vybere prezidenta

Česká vládní koalice neobhájila v nedělních volbách do třetiny Senátu většinu v horní komoře parlamentu a kvůli tomu se zmenšily její vyhlídky, že v příštím roce bude moci vybrat nástupce prezidenta Václava Havla. Napsala to v neděli agentura Reuters. Senát nemá v legislativním procesu příliš mnoho pravomocí, jeho členové však spolu s 200 poslanci dolní komory volí prezidenta, připomíná agentura. Vládní koalice podle ní bude muset hledat v Senátu podporu u nezávislých, bude-li v něm chtít prosadit své návrhy a bude-li usilovat o zvolení svého prezidentského kandidáta, shodne-li se na nějaké osobě. Agentura APA má za to, že pro Václava Klause a jeho ODS je nedělní výsledek náplastí na neúspěch v červnových parlamentních volbách.

Podle Špidly to bude mít vládní koalice v Senátu možná snazší než dřív

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla nesouhlasí s tím, že vládní koalice ztratila po letošních volbách v Senátu většinu. Sociální demokracie, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU v horní komoře neměly většinu ani předtím, řekl v neděli Špidla novinářům. Výsledky voleb podle něj postavení vládní koalice v Senátu možná dokonce zlepší, a to díky nezávislým zákonodárcům, kteří nejsou úzce svázáni s jednou ideologií či stranickou disciplínou. "Některá zabetonovanost v Senátu se uvolní, koalice to bude mít lepší," prohlásil premiér. Stejně optimisticky hodnotí i vyhlídky své strany, případně celé koalice uspět při volbě prezidenta republiky. "(V Senátu) nejsou ostře stranické hranice, nezávislí senátoři budou zřejmě ochotnější naslouchat některým argumentům. Myslím si, že je to spíš lepší," řekl Špidla. Také předseda KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda spoléhá na spolupráci vládních stran s nezávislými senátory.

Pithart připustil, že se bude znovu ucházet o křeslo šéfa Senátu

Předseda Senátu Petr Pithart (KDU- ČSL) v sobotu připustil, že pokud k tomu budou vhodné podmínky, bude se znovu ucházet o místo v čele horní parlamentní komory. Pithart v sobotu novinářům ve volebním štábu lidovců řekl, že jeho rozhodnutí obhajovat funkci šéfa Senátu se bude odvíjet především od výsledků senátních voleb, v nichž voliči rozhodli o obměně třetiny Senátu. Lidovci si v nich určitě pohorší - obhajovali šest mandátů, ale zřejmě nezískají ani polovinu. Pithart uvedl, že než budou známy výsledky voleb, jsou tyto úvahy předčasné. Stejně nechtěl hovořit o tom, jak se po těchto volbách změní jeho vyhlídky jako kandidáta KDU-ČSL na funkci prezidenta.

Zastupitele volilo 43,38 procenta voličů, senátory 32,55 procenta

Společný termín voleb do obecních zastupitelstev a druhého kola senátních voleb podle očekávání zvýšil počet lidí, kteří si tento pátek a sobotu přišli vybírat senátory. Finále senátního klání se zúčastnilo 32,55 procenta voličů, před týdnem k prvnímu kolu přišlo zhruba o osm procent lidí méně.

O složení radnic letos rozhodovalo 43,38 procenta voličů, tedy o půldruhého procenta méně než před čtyřmi lety. Nejvyšší byla letos účast na Vysočině, kde si do volebních místností našlo cestu bezmála 55 procent voličů. Naopak nejméně občanů, 35,3 procenta, přišlo k volbám v Praze.

Při předcházejících prvních kolech senátních voleb k hlasování dorazilo kolem 35 procent voličů. Jen v roce 1998 byla účast 42 procent, ovšem díky tomu, že se také zároveň konaly volby obecní. Ke druhému kolu tehdy přišlo jen 20,36 procenta lidí.

Nejvíce voličů - 43,03 procenta - přišlo letos ke druhému kolu senátních voleb na Žďársku, kde vyhrál Josef Novotný ze Sdružení nezávislých kandidátů. Naopak nejmenší zájem o volby projevili - stejně jako v prvním kole - lidé na Karvinsku, kde byl zvolen senátorem komunista Eduard Matykiewicz. Tentokrát se tamních voleb zúčastnilo 21,16 procenta voličů.

Zdravotní pojišťovny by měly snížit podíl provozních nákladů

Česká lékařská komora (ČLK) chce, aby zdravotní pojišťovny o polovinu snížily podíl peněz, které čerpají z vybraných financí na svůj vlastní provoz. Lékaři budou požadovat, aby provozní výdaje pojišťoven činily dvě procenta z peněz vyplacených na zdravotní péči. Nyní jsou to v průměru čtyři procenta. Komora proto svému představenstvu uložila, aby tyto změny prosazovalo v návrhu novely zákona o zdravotních pojišťovnách, řekl novinářům po skončení jejího brněnského sjezdu prezident ČLK David Rath. S komorou v tomto bodě souhlasí i ministryně zdravotnictví Marie Součková. Za svou povinnost považuje najít všechny možné cesty k tomu, aby v systému bylo nejen více peněz vydávaných na provoz pojišťoven, ale i na poskytovanou zdravotní péči. Na novelizaci zákona se podle jejích slov již pracuje a jeho součástí by měla být i změna systému přerozdělování peněz, například podle věkových skupin.

Špidla: Zákon umožňující USA bránit české nebe je připraven

Návrh zákona, který by měl umožnit amerických letcům společně s českými kolegy chránit během listopadového summitu NATO v Praze český vzdušný prostor, již byl připraven. Novinářům to v sobotu v Lidovém domě řekl premiér Vladimír Špidla. Nyní podle něj návrh zkoumají právníci. Podle premiérových informací se americká nabídka kryje s obsahem návrhu zákona. Přesná formulace je věcí právníků. "Koncept už je vyřešen," zdůraznil Špidla. O předloze má v neděli večer jednat vláda a konečné rozhodnutí by měla přijmout na pravidelné schůzi ve středu 6. listopadu.

Američanům se do ochrany českého území podle některých tiskových informací příliš nechtělo, protože jde o bezprecedentní záležitost, která není smluvně podložena. Podle pátečního sdělení velvyslance USA v Praze Craiga Stapletona již Spojené státy o poskytnutí pomoci České republice v době pražského summitu NATO rozhodly. Americká letadla by měla spolu s českými vzdušnými silami 21. a 22. listopadu chránit 46 hlav států či vrcholných představitelů 19 členských zemí NATO a států zapojených do programu Partnerství pro mír.

ČR chce odpovídající počet poslanců EP zadarmo

Česká republika si přeje, aby jí Evropská unie přiznala stejný počet poslaneckých míst v budoucím Evropském parlamentu, jako mají srovnatelně lidnaté dnešní členské země. Považuje to za své právo, kterému musí být vyhověno, aniž by se tato věc stala předmětem závěrečných kol vstupních rozhovorů a Praha tudíž musela gesto EU vykoupit nějakým vlastním ústupkem.

Mimořádný summit Evropské unie v Bruselu před více než týdnem málem dospěl k rozhodnutí o přechodném složení Evropského parlamentu po přijetí deseti nových členů v roce 2004. ČR doufala, že nespravedlnost z Nice, kde bylo ČR a Maďarsku přiznáno méně mandátů než Belgii či Portugalsku, tak bude napravena aspoň dočasně při rozdělování mandátů určených ve Niceské smlouvě pro Bulharsko a Rumunsko.

V usnesení nakonec žádná čísla nejsou. Říká se v něm, že po rozdělení 50 křesel vyčleněných v Nice pro Bulharsko a Rumunsko mezi ostatních 25 zemí se musí počet poslanců maximálně přiblížit stropu z Nice, který je 732, a že poměr mezi státy musí odrážet čísla z Nice. V kuloárech bylo potvrzeno, že všichni něco dostali; Češi a Maďaři po jednom křeslu, Belgičané či Portugalci ovšem po dvou. Poměr 20:22 z Nice se zhoršil na 21:24. Šest míst však zůstalo v záloze. "Tři mohou být pro Čechy, tři pro Maďary, nikoli však nyní, ale v pozdější fázi jednání," sdělil ČTK diplomatický zdroj předsedajícího Dánska. Podle dalšího diplomata byla již dohoda na spadnutí, proti se však postavila Francie, citlivá na "změnu poměrů" z Nice. Paříž ostatně na vysoké úrovni ČR několikrát tlumočila, že nemůže počítat se změnou smlouvy.

Míškovice budují přírodní rezervaci pro záchranu živočichů

Přírodní rezervaci, v níž mají žít například divoké kachny, racci, ale také například ondatry, budují Míškovice na Kroměřížsku. Rezervaci bude tvořit kaskáda tří vodních ploch o rozloze jednoho hektaru, řekl v neděli starosta Petr Zelina. Vodní plochy napájejí tři podzemní toky a voda odtéká do řeky Dřevnice. Rybníky budou maximálně 170 centimetru hluboké, aby v nich mohli žít rovněž drobní živočichové, kteří se zdržují v okrajových, teplejších vodách. Nepůjde o rybníky chovné. Za sportovním rybolovem sem však s povolením budou smět lidé chodit. Práce mají skončit závěrem příštího roku. Starosta připomněl, že jde vlastně o obnovení biokoridoru postaveného už v padesátých letech v rámci tehdejších akcí "Z". Po celých 40 let se ale o rybník nikdo nestaral, takže celý prostor zarostl.

Při summitu vystoupí v Praze Gidon Kremer a Kremerata Baltica

V pražském Obecním domě vystoupí v pátek 22. listopadu komorní orchestr Kremerata Baltica a jeho světoznámý umělecký vedoucí houslista Gidon Kremer. Koncert je věnován summitu NATO a pozvání na něj podle informací lotyšského velvyslanectví přijala prezidentka Lotyšské republiky Vaira Vikeová-Freibergaová. V mezinárodně proslulém tělese působí mladí hudebníci ze tří pobaltských států - Lotyšska, Estonska a Litvy. Také Kremer pochází z Lotyšska. Program představí díla lotyšských a dalších autorů, mimo jiné Peterise Vaskse, Karla Amadea Hartmanna a George Enescu.

Cenu Revolver Revue za rok 2001 obdrží výtvarná kritička Vachtová

Cenu časopisu Revolver Revue za rok 2001 obdrží výtvarná kritička a historička Ludmila Vachtová. Laureátka, která od 70. let žije ve Švýcarsku, píše pro Revolver Revui i její Kritickou přílohu již několik let. Cenu převezme v pražském Činoherním klubu 10. listopadu při Večeru Revolver Revue, sdělil ředitel Občanského sdružení Společnost pro Revolver Revue Karel Strachota. Setkání bude věnováno i vydání jubilejního 50. čísla "Revolverky".

Padesátá Revolver Revue přináší prózy Vladimíra Binara a Jaroslava Formánka či ukázku z románu nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2000 Kao Sing-ťiena. Jiří Brabec podrobně zpracovává téma antisemitské literatury v době nacistické okupace, včetně antologie české antisemitské publicistiky.

Česká televize uvede novou řadu Večerníčků s krtkem

Nové řady Večerníčků, jejichž hrdinové jsou oblíbeni dětmi i dospělými, uvede v premiéře od 4. listopadu Česká televize. Prvním z nich je Krteček, tentokrát v cyklu Krtkova dobrodružství. Podle Jany Soprové z tiskového oddělení veřejnoprávní televize bude následovat přemoudřelá kachna Matylda, promlouvající hlasem Stelly Zázvorkové. "Od 12. listopadu uvedeme reprízu deseti příběhů, po nichž bude až do 4. prosince následovat nových 13 dílů," uvedla Soprová.

Večerníčky s krtkem vznikly ve studiu Bratři v triku Krátkého filmu Praha ve spolupráci s Českou televizí a německou stanicí WDR. Scenárista, režisér a výtvarník Zdeněk Miler připravil nových osm dílů jednoho z nejstarších, ale i nejúspěšnějších animovaných filmů pro děti. Krteček si svou dobrotou, zvídavostí a smyslem pro humor podmaňuje několik generací malých diváků i jejich rodičů.

V koprodukci České televize a studia Anima vznikl cyklus pohádek o kachně Matyldě, která všem radí, ale její rady vedou jen ke komickým malérům. Scenáristkou byla Hana Lamková, režisérem Josef Lamka a výtvarníkem Eva Sýkorová-Pekárková. Hudbu složil Petr Skoumal.

Pražské dny sborového zpěvu vyhrálo pěvecké těleso z Tatarstánu

Absolutním vítězem Pražských dnů sborového zpěvu se v sobotu večer stal Komorní sbor kazaňské konzervatoře z Tatarstánu. Podle pořadatelů byl vůbec prvním ruským tělesem mezi dosavadními účastníky šestnácti ročníků tohoto mezinárodního soutěžního festivalu. Dalšími úspěšnými byly ve svých kategoriích sbory z německých měst Lipska a Rostocku. Ke Dnům sborového zpěvu se do české metropole sjelo ve čtvrtek 1500 pěvců 37 těles z deseti evropských států.

Mackerrasův Dvořák a CD s Vejvanovského hudbou nominovány na cenu

České kompaktní desky s vážnou hudbou získaly v mezinárodní konkurenci dvě nominace na ceny Cannes Classical Awards, které se budou udělovat v lednu 2003 na veletrhu MIDEM v jihofrancouzském letovisku Cannes. Adepty na cenu jsou jednak nová dvořákovská nahrávka České filharmonie s dirigentem Charlesem Mackerrasem, jednak snímek Vejvanovského Svatováclavských nešpor v podání barokního orchestru Musica florea a chlapeckého sboru Boni pueri. První CD má podle vydavatelství Supraphon nominaci v kategorii Orchestrální tvorba 18. a 19. století, druhá deska se objevila v kategorii Vokálně-instrumentální hudba 17. a 18. století.

Vícebojař Šebrle je Atletem roku 2002

Vícebojař Roman Šebrle se podle předpokladů stal králem české atletiky za rok 2002. Necelý měsíc před svými osmadvacátými narozeninami rozšířil světový rekordman v desetiboji svoji sbírku trofejí o premiérové vítězství v anketě Atlet roku. Šebrle nahradil na trůnu vítěze předchozích dvou ročníků, oštěpaře Jana Železného, který skončil devátý. Držitel zlatých medailí z letošních evropských šampionátů v hale i venku neměl mezi desítkou finalistů konkurenci. Na prvním místě jej uvedl každý z osmdesáti hlasujících a Šebrle tak získal maximální počet 800 bodů. Druhý skončil Jiří Mužík, vicemistr Evropy v běhu na 400 metrů překážek, jenž obdržel o 84 bodů méně, třetí místo obsadila Věra Pospíšilová, čtvrtá diskařka z ME.

Počasí

V pondělí bude počasí v ČR ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu. V noci bude oblačno až zataženo a místy déšť, v nejvyšších horských polohách srážky smíšené nebo sněhové. Noční teploty: čtyři až nula st. C. Přes den meteorologové očekávají oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd srážky smíšené nebo sněhové. Denní teploty: čtyři až devět st. C.