Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Exprezident má mít doživotní rentu a pět let nárok na ochranku

Prezident republiky bude mít po odchodu z Pražského hradu nárok na měsíční rentu, kterou bude pobírat doživotně. Bývalá hlava státu má mít pět let nárok na policejní ochranku. Počítá s tím návrh zákona z dílny vicepremiéra Pavla Rychetského (ČSSD), který schválila vláda. Konečnou podobu získá zákon v parlamentu. Plat a další požitky pro exprezidenta má ze svého rozpočtu hradit Kancelář prezidenta republiky. Prezidentská renta by se měla skládat z běžného platu, který by v případě Václava Havla činil 69.700 korun, a takzvaného paušálu na různé výdaje. Jeho výše je navržena na 46.500 korun. Někdejší prezidenti by měli nárok i na kancelář či služební auto. Výše důchodu pro bývalou hlavu státu by se měla vždy odvíjet od platu státních úředníků. Vypočítává se tedy podobně jako plat poslanců, senátorů či ministrů. Původně Rychetský počítal s tím, že exprezidenti by na zvláštní penzi i další výhody měli nárok deset let od doby, kdy přestali úřadovat. Vláda však počítá s tím, že rentu bude stát vyplácet bez omezení a ochranku poskytovat pět let. Vláda chce finančně zajistit bývalou hlavu státu, protože počítá s tím, že i po odchodu z nejvyšší ústavní funkce bude zemi reprezentovat. Podobné zajištění je obvyklé i v jiných státech.

Čtvrteční hlasování o rozpočtu prověří sílu vládní koalice

Pouze několik hodin dělí premiéra Vladimíra Špidlu od další zkoušky pevnosti jeho koaliční vlády. Ve čtvrtek by měla sněmovna zahájit první čtení vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok. Výsledek sněmovního hlasování bude pravděpodobně do poslední chvíle nejistý. Strany vládní koalice sice prohlásily, že rozpočet podpoří, neví se ale, zda tak učiní i unionistická poslankyně Hana Marvanová. Vláda má ve sněmovně většinu jednoho hlasu. Návrh zákona o státním rozpočtu doporučil sněmovně v úterý přijmout rozpočtový výbor. Pro usnesení, které ale není pro sněmovnu zavazující, hlasovali poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Obě menší vládní strany ale mají k rozpočtu výhrady. Kritizují zejména jeho vysoký schodek. Opoziční ODS se nelíbí také fakt, že vláda účetními operacemi odložila splátku ztráty České konsolidační agentury na další léta, ale na veřejnosti se prezentuje tím, že snížila plánovaný schodek o 41 miliard korun. Právě snížení schodku je podmínkou, kterou si pro podporu rozpočtu klade Marvanová. Požaduje písemné záruky toho, že ztráta konsolidační agentury bude hrazena z příjmů z privatizace. Písemné záruky ale podle dostupných informací nedostala a hrozí tedy, že se bude ve sněmovně opakovat situace ze září, kdy Marvanová hlasovala proti vládnímu návrhu daňových změn, což vedlo ke koaliční krizi. Ukončil ji až dodatek, který US-DEU zavázal k tomu, aby zákon o rozpočtu na rok 2003 podpořilo všech deset poslanců jejího klubu. Pokud se tak nestane, museli by unionisté sami kabinet opustit. Unionistka Hana Marvanová oznámí své stanovisko k rozpočtu až při jeho projednávání ve sněmovně, tedy zřejmě ve čtvrtek, nebo v pátek. Do hry o státní rozpočet může ale významně zasáhnout také opoziční ODS. Její předseda Václav Klaus totiž připravil takzvaný střednědobý konsolidační program, který by měl zavázat vládu k rozpočtové disciplíně. Pokud vláda program přijme, což ale není moc reálné, je ochoten Klaus umožnit schválení rozpočtu na příští rok. Vládní návrh rozpočtu obsahuje schodek 111,3 miliardy korun při příjmech 684,062 miliardy a výdajích 795,362 miliardy korun. Konečný deficit je tak o 46 miliard korun nižší než původně plánovaných 157,3 miliardy korun.

Severoatlantické aliance doporučila české vládě aby nezamítla vízum běloruskému prezidentovi

Centrála Severoatlantické aliance doporučila české vládě, aby situaci kolem příjezdu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na summit NATO neřešila tím, že mu neudělí vízum. Novinářům to během přestávky v jednání vlády řekl vicepremiér Pavel Rychetský. Uvedl, že podle Bruselu by byl vhodnější dopis, který by dal Lukašenkovi najevo, aby za dva týdny do Prahy nejezdil. Česká republika se v souvislosti s konáním summitu NATO dostala do prekérní situace. Bělorusko je na jedné straně členem Euroatlantické rady partnerství, která bude v Praze v době summitu NATO zasedat. Česká vláda však zároveň chce vyjádřit solidaritu lidem, kteří v Bělorusku bojují za lidská práva a demokracii.

Branný výbor podpořil pomoc USA při ochraně summitu NATO

Sněmovní branný výbor podpořil americkou pomoc při zajištění bezpečnosti summitu NATO, který se v Praze uskuteční 21. a 22. listopadu. Výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby schválila vládní předlohu, která umožní americkou pomoc při ochraně vzdušného prostoru Česka v době summitu. Zákon při jednání výboru nepodpořili podle očekávání pouze komunisté, ale jejich počet k zablokování předlohy nestačil. Sněmovna by předlohu mohla projednat už ve čtvrtek, nebo v pátek. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) před výborem zopakoval, že Američané by měli k ochraně českého vzdušného prostoru vyčlenit až 15 stíhaček F-15 a F-16, jež by létaly ze základen v ČR, Velké Británii, Německu a Itálii.

Velvyslanectví dostala pokyn, aby při summitu posílila ochranu

Velvyslanectví České republiky dostala od ministerstva zahraničí pokyn, aby v době pražského summitu Severoatlantické aliance posílila bezpečnostní opatření svých budov. Hrozí, že v případě represí proti demonstrantům v Praze budou jejich zahraniční souputníci demonstrovat před českými zastupitelskými úřady. ČTK objevila na internetových stránkách jedné ze skupin organizátorů protestů proti NATO výzvu, aby jejich zahraniční kolegové byli v případě represí proti aktivistům solidární. "České ambasády jsou po celém světě," naznačili aktivisté způsob, jak solidaritu projevit. Velvyslanectví mají za úkol požádat místní policie o posílení bezpečnostních opatření.

Dopravní podnik posílí při summitu ostrahu míst klíčových pro fungování MHD

Dopravní podnik chce během pražského summitu NATO, tedy 21. a 22. listopadu, posílit ostrahu objektů klíčových pro fungování městské hromadné dopravy. Zejména stanice metra, ať již funkční, či ne, a další objekty v centru Prahy budou muži z bezpečnostních agentur střežit intenzivněji než jindy. O součinnost při ostraze těchto objektů požádá dopravní podnik i policii. Od 18. listopadu, dva dny před začátkem summitu, začne téměř po třech měsících fungovat celá trasa metra C, až na Vltavskou, kterou budou vlaky projíždět. Náhradní autobusová doprava X-C se zruší. Zároveň ale v rámci hromadné dopravy vstoupí v platnost některá omezení. Během summitu bude uzavřena zóna kolem Kongresového centra, a to už od 19. listopadu od 18:00. Pražská magistrála bude průjezdná do 20. listopadu 06:00. Ve dnech 21. a 22. listopadu bude od 08:00 do 18:00 uzavřena pro výstup a nástup stanice metra C Vyšehrad. V tu dobu se uskuteční schůzky delegátů v Kongresovém centru, které stojí nedaleko. Čas otevření stanice se může posunout podle aktuální situace. Jiná omezení Dopravní podnik nechystá. V případě pouličních protestů však bude podle potřeby odklánět tramvajová spoje. Do metropole se má za dva týdny podle policejních odhadů sjet přes 10.000 demonstrantů. Na dodržování veřejného pořádku a bezpečnost delegátů bude dohlížet přibližně 12.000 policistů.

Během summitu NATO budou o bezpečnosti diskutovat i studenti

Otázkám světové bezpečnosti se chtějí během pražského summitu NATO věnovat vedle čelných světových politiků také studenti. Souběžně s alianční schůzkou pořádají Pražský atlantický studentský summit (Prague Atlantic Student Summit - PASS). Zúčastní se ho přes 180 mladých lidí z více než 35 zemí. Na setkání, které se uskuteční od 20. do 23. listopadu, chtějí účastníci hovořit mimo jiné o další budoucnosti aliance a klíčových úkolech, které ji čekají. Studenti se podobně jako vrcholní politici setkají v Kongresovém centru, své prostory jim nabídne také pražské sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) a zámek Komorní Hrádek na Benešovsku. Summit pořádá Sdružení pro Severoatlantickou alianci, sídlící v Paříži. Pražský summit doprovodí nejen pouliční demonstrace jeho odpůrců, ale i několik podobně zaměřených diskusních setkání. O problémech světového míru a formách bezpečnostní politiky budou v době konání alianční schůzky diskutovat kromě studentů i věřící. Cesty k řešení některých otázek chtějí hledat na konferenci, již pod názvem Dejte míru šanci pořádá Ekumenická akademie.

Summitu NATO bude předcházet bohoslužba za světový mír

Blížící se vrcholné schůzce Severoatlantické aliance v Praze bude předcházet ekumenická bohoslužba za světový mír. Pobožnost se uskuteční 16. listopadu od 14:00 před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru. Sloužit ji budou zástupci husitské, římskokatolické a luterské evangelické církve, řekla Eduarda Heczková z platformy Křesťané za mír. "Chceme ukázat, že boží cesty k míru jsou poněkud jiné než například bombardování," vysvětlila souvislost s pořádáním summitu.

Policisté před summitem NATO cvičili zásah proti demonstrantům

Hořící auto v ulici, vzduchem létají zápalné lahve a kameny, dav demonstrantů pokřikuje na policisty - tak nějak by mohla za dva týdny vypadat situace při summitu NATO v Praze. Pouliční nepokoje se již staly nedílnou součástí různých setkání světových politiků nebo finančníků. Protože se policie chce na nepokoje připravit, nacvičovalo několik stovek mužů zákona případný zásah proti demonstrantům ve vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku. Dav demonstrantů, který tvoří studenti policejních škol, skanduje hesla, několik z nich převrací a zapaluje auto, další házejí zápalné lahve a kameny, jiní pobíhají kolem. V rukou mají dřevěné tyče a přes obličeje šátky. Proti rozvášněnému davu vyjíždí obrněný transportér, nákladní auto s vodním dělem a několik dalších policejních dodávek s okny pokrytými pletivem. Z nich vyskakují takzvaní těžkooděnci - muži v tmavých policejních kombinézách, s přilbami na hlavě, chrániči po celém těle a s umělohmotnými štíty. Kolem projíždějí další policisté na koních. Vzduch pročísne několik dělbuchů a celá ulice se zahaluje dýmem. Z ampliónu se ozývají výzvy. Vzápětí již policejní auta najíždějí do davu, který se dává na zběsilý úprk. Několik nejagresívnějších demonstrantů končí s pouty na rukou v policejních antonech. V ulici je opět klid. Tak vypadal zásah, který policisté předvedli v Milovicích před objektivy televizních kamer a fotoaparátů. Celou akci z obrněného transportéru sledovali ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář.

Jmenování generála Štefky náčelníkem generálního štábu už nic nebrání

Jmenování generála Pavla Štefky náčelníkem generálního štábu armády nestojí už nic v cestě. Jeho kandidaturu bez jakýchkoli výhrad projednal sněmovní branný výbor, čímž padla poslední překážka k jeho jmenování. Štefku bude do funkce jmenovat prezident Václav Havel. Náčelníkem generálního štábu má být od 1. prosince. Sněmovní výbor nemůže jmenování náčelníka generálního štábu zablokovat, ale podle zákona o ozbrojených silách musí jeho nominaci projednat. Prezident republiky náčelníka jmenuje na návrh vlády a po projednání v branném výboru dolní komory. Vláda už Štefku schválila.

Řecko je první zemí NATO, která se zajímá o bitevníky L-159

Řecko je první zemí Severoatlantické aliance, která se oficiálně zajímá o vyzbrojení lehkými bitevníky L-159 z produkce Aera Vodochody. "Jednání jsou v počátku, nechtěl bych vyvolat dojem, že to je obchod na spadnutí," řekl prezident Aera Antonín Jakubše. Řecká delegace v čele s náměstkem ministra obrany Lazarosem Latidisem navštívila Českou republiku koncem října. "Dohodli jsme se na dalších krocích, ale není to rozhodně v kategorii Indie, Keňa a Filipíny," prohlásil Jakubše. Během summitu NATO, který se v Praze bude konat zhruba za dva týdny, neočekává další posun v jednání.

Romové z Chanova mají po návratu z Británie finanční problémy

Romové z mosteckého sídliště Chanov, které britské úřady deportovaly ze země, mají po návratu domů finanční problémy. Většina Romů po vycestování z republiky ztratila nárok například na rodinné přídavky. Jednou z podmínek je totiž i řádná školní docházka dětí, řekl předseda chanovského občanského sdružení Dživas Arnošt Cína. Za pozitivní Cína označil, že drtivá většina rodin nepřišla o byt, a měla se tak po návratu ze zahraničí kam vrátit. Po zkušenostech svých příbuzných a známých totiž s možností návratu počítaly a byty neprodaly, ale nechaly si je v době nepřítomnosti hlídat. S nedostatkem peněz je to však horší. Od roku 1999 vycestovalo podle Cíny do Británie a dalších západních zemí na 35 chanovských rodin. Za poslední tři měsíce se zhruba deset z nich vrátilo. Zatím poslední letecký speciál s 53 neúspěšnými romskými žadateli o azyl v Británii přistál v úterý na starém ruzyňském letišti. Byla to šestá deportace od září, do Česka se tak vrátilo již 227 lidí. Vedle hromadných skupin, pro něž vypravuje zvláštní letadla, vrací Londýn jednotlivce pravidelnými linkami. Brání se tak přílivu nelegálních uprchlíků. Podle britských statistik počet zájemců z Česka o azyl v Británii i letos rostl, jsou mezi nimi takřka výhradně Romové. Od ledna do konce března zde požádalo o azyl 80 českých občanů. Ve druhém čtvrtletí to bylo již 595 lidí. Podle britských pravidel je v těchto statistikách uváděna pouze hlava rodiny bez ohledu na to, jak je početná.

Výstava fotografií Praha pod vodou vynesla téměř čtvrt miliónu

Návštěvníci výstavy Praha pod vodou, která se koná od 24. října na Staroměstské radnici, již do kasičky v expozici vhodili 245.000 korun. Peníze organizátoři převedou na povodňové konto Praha 777 777 0700/6000. Výstava je otevřená každý den až do 23. listopadu. Fotografická přehlídka je sice jednou z mnoha, které dokumentují letošní záplavy v České republice, ale tato je zaměřena výhradně na momentky z Prahy. Představuje snímky 50 českých fotografů, kteří se věnují nejen reportážní, ale i dokumentární či umělecké fotografii. Návštěvníci uvidí fotografie Jana Šibíka, Jiřího Všetečky, Karla Cudlína, Romana Sejkota, Herberta Slavíka, Františka Ortmanna, Petra Joska a řady dalších. Expozice je sestavena tak, aby popisovala "příběh povodně" tak, jak voda do Prahy přišla a zase ji opustila. V expozici na Staroměstské radnici jsou i snímky oceněné v soutěži novinářské fotografie Czech Press Photo. Výstava soutěžních snímků začne na radnici po skončení nynější přehlídky.

Zdravotní stav zpěváka Václava Neckáře je stabilizován

Zdravotní stav zpěváka Václava Neckáře, který je od úterního dopoledne v litoměřické nemocnici, je stabilizovaný. Řekl to náměstek ředitele nemocnice Leoš Vysoudil. Lékař nechtěl s ohledem na Neckářovo přání poskytnout další informace. Nepotvrdil tedy ani spekulace médií, že zpěváka mohla postihnout mozková příhoda. Po dohodě se zpěvákem bude informace novinářům poskytovat jeho bratr Jan, uvedl Vysoudil. Neckář zatím podle Vysoudila neprojevil zájem o převoz do Prahy. Člen někdejší populární skupiny Golden Kids nepožadoval ani nadstandardní pokoj. Leží na běžném nemocničním pokoji, poznamenal Vysoudil. Jak dlouho zůstane Neckář v litoměřické nemocnici, lékaři zatím nevědí.

Počasí

Bude většinou polojasno a ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty nula až 4 stupně Celsia. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů okolo nuly.