Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Aliance se podle prezidenta Havla musí přeměnit rychle

Severoatlantická aliance se musí rychle a zřetelně transformovat, pokud má plnit své původní poslání - obranu společně sdílených hodnot. Musí se proměnit v nástroj, který bude schopný účinně čelit naprosto novému souboru hrozeb, mezi něž patří teroristické útoky. Prohlásil to prezident Václav Havel v úvodu konference o transformaci NATO. která je jednou z doprovodných akcí pražského summitu aliance. "Má-li mít aliance dnes smysl, pak musí být především organizací vybavenou velkým množstvím dobře a rychle zpracovávaných informací, organizací schopnou bleskově se rozhodovat a ihned nasazovat, kdekoli je to zapotřebí, buď své stálé, vždy připravené a skvěle vycvičené jednotky rychlého nasazení, anebo specializované síly různých armád," uvedl Havel. Tyto specializované jednotky by byly schopné čelit takovým moderním nebezpečím, jakými jsou terorismus, jaderné, chemické či bakteriologické zbraně. Česko chce mimo jiné vytvořit mobilní jednotky protichemické, protibiologické a protiradiační obrany do konce roku 2003, polní nemocnici ve stejném roce a nabídnout sledovací systém Věra.

Premiér Špidla slíbil Bushovi, že Česko podpoří možný útok na Irák

Nesplní-li režim Saddáma Husajna rezoluce Rady bezpečnosti OSN, podpoří Česká republika spojenecký útok na Irák. Novinářům to řekl premiér Vladimír Špidla po jednání s prezidentem Spojených států Georgem Bushem. Bush podle Špidly také se zájmem vyslechl český návrh na to, aby velitelství Severoatlantické aliance pro boj se zbraněmi hromadného ničení bylo umístěno v Česku. Prezident Bush na návrh reagoval výrokem, že Česká republika je příkladem možného rozvoje NATO. Češi patří podle Špidly v případě obrany proti zbraním hromadného ničení k celosvětové špičce. "My jsme v tom prostě dobří. Zdá se, že nikdo na světě není tak dobrý jako my," řekl premiér. Česká jednotka tohoto typu nyní spolupracuje se Spojenými státy v Kuvajtu. Češi také navrhují, že se v rámci specializace armád NATO budou věnovat právě tomuto druhu jednotek.

Americký prezident George Bush sdílí názor České republiky, že pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda je potřeba najít jinou lokalitu. Kolem sídla Svobodné Evropy v centru Prahy byla po teroristických útocích na americká města loni v září zavedena přísná bezpečnostní opatření. Oba politici podle Špidly také potvrdili zájem, že stanice bude nadále vysílat z českého území.

Aliance musí umět reagovat na globální hrozby

Severoatlantická aliance musí kvůli plnění své role začít myslet v globálních rozměrech, aby se vyrovnala s hrozbami, které jsou také globální povahy. Shodla se na tom většina účastníků konference o transformaci NATO, řekl jeden z hlavních řečníků, předseda senátního zahraničního výboru Michael Žantovský. Největší názorové rozpětí mezi aktéry konference, která byla jednou z doprovodných akcí pražského summitu NATO, podle senátora panovalo na účast NATO v případné válce proti Iráku. Například Německo se i na nejvyšší úrovni odmítá zúčastnit případné vojenské akce proti Iráku a Francie svůj souhlas podmiňuje schválením útoku Radou bezpečnosti OSN. Za nejkontroverznější z názorů, které zazněly, označil tezi bývalého ředitele americké zpravodajské služby Jamese Woolseyho. Podle někdejšího šéfa CIA byly ve 20. století daní za rozšíření demokracie světové války. I nyní podle Woolseyho svět stojí na prahu dalšího válečného konfliktu, kdy bude třeba přinést demokracii do oblasti Středního východu. Účastníci konference se neshodovali v tom, zda má NATO demokracii šířit nebo jen bránit a napomáhat jí. Na konferenci o přizpůsobení se euroatlantických institucí novým změnám a o budoucnosti NATO hovořili také bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, její polský protějšek Bronislaw Geremek, politolog Jacques Rupnik a švédský expremiér Carl Bildt.

Česko se chce zapojit do programu vzdušné a námořní přepravy NATO

Svým podpisem v Kongresovém centru v Praze stvrdil ministr obrany Jaroslav Tvrdík zapojení České republiky do projektu, který má Česku umožnit získat know-how ve vzdušné a námořní přepravě. Před zástupci tisku ministři obrany některých členských zemí aliance a její generální tajemník podepsali dokumenty zavazující jejich země k získání určitých schopností. Země NATO se pracovně rozdělily na tři skupiny, přičemž každou vede jeden ze členských států. První skupina v čele s Německem se zavázala získat schopnosti a kapacity v oblasti vzdušné přepravy jednotek a materiálu. Celkem se do ní zapojuje deset zemí včetně České republiky. V textu vyjádření záměru se uvádí, že je potřeba zvýšit strategické přepravní možnosti České republiky daleko dříve než v letech 2008 až 2018, kdy by měl v několika členských zemích NATO začít létat vyvíjený transportní letoun A400M. Například Češi hodlají nabídnout dvojici velkokapacitních strojů An-70, které má Česko získat jako část deblokace ruského dluhu. Česko se hodlá podílet i na práci osmičlenné skupiny vedené Norskem, která se bude zabývat možnostmi námořní dopravy. Podle jednoho z poradců českého ministerstva obrany je sice jasné, že Česko nemá moře, námořní přepravu svých jednotek už ale několikrát využila, například při přesunu protichemické jednotky do Kuvajtu, a bude tak činit nadále. Třetí skupina zemí, kterých je devět a vede je Španělsko, bude pracovat na problematice tankování za letu. Těmito kroky se evropské země Severoatlantické aliance snaží dohnat technologický náskok svého spojence Spojených států. Rozdíly ve schopnostech evropských zemí a USA byly patrné už za války v Kosovu, naplno se projevily například při americké operaci v Afghánistánu. Evropané naproti tomu kritizují Spojené státy, že jim neposkytují všechnu potřebnou dokumentaci k nejmodernějším technologiím.

Summit NATO v Praze probíhá podle plánu

Očekávané klíčové rozhodnutí o rozšíření Severoatlantické aliance o sedm nových zemí padlo již v jedenácté minutě summitu NATO, který ve čtvrtek začal v pražském Kongresovém centru. Předpokládá se, že po sérii vstupních jednání a ratifikačních procedur se nováčci stanou řádnými členy na přelomu jara a léta 2004.

Sedmička považuje pozvání do NATO vesměs za historický milník

Sedmička zemí, jež byly na summitu NATO v Praze pozvány ke vstupu do aliance, vesměs považuje toto rozhodnutí za historický milník, který definitivně stvrzuje jejich příslušnost k západní civilizaci. První hodnocení pobaltských států ale ukazuje, že tyto země vidí členství v Severoatlantické alianci jako obranu proti Rusku. Za velké povzbuzení pro Slovensko označil pozvání slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Slovinský prezident Milan Kučan řekl, že pozvání do NATO je dobrá zpráva; nabízí to podle něj příležitost začlenit se do euroatlantického systému kolektivní bezpečnosti. Bulharská vláda v písemném prohlášení označila rozhodnutí o přizvání sedmi zemí jako milník, který odkáže do historie umělé rozdělení kontinentu. Podle rumunského prezidenta Iona Ileska je rozhodnutí Severoatlantické aliance přizvat jeho zemi k jednáním o přistoupení odměnou za úsilí a oběti celé rumunské společnosti.

Ministr Ivanov podpořil transformaci NATO, vidí možnosti další spolupráce

Spolupráce Ruska a Severoatlantické aliance se může rozvíjet i po rozšíření NATO, tato organizace by se ale měla změnit tak, aby to přispělo k řešení nových hrozeb moderního světa. Vyplynulo to z vyjádření ruského ministra zahraničí Igora Ivanova, který se v Praze sešel se šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou. Pokud transformace NATO bude směřovat k tomu, aby pomohla řešit problémy, kterým čelí celé mezinárodní společenství, aby přispěla ke stabilitě a bezpečnosti v Evropě, bude to důvod rozvoje našeho partnerství, uvedl Ivanov. Vztahy České republiky a Ruska jsou výborné a obě strany mají zájem nadále je rozvíjet. Takový je závěr schůzky ministrů zahraničí obou zemí Cyrila Svobody a Igora Ivanova. Šéf ruské diplomacie Svobodu při této příležitosti pozval na návštěvu své země. Poděkoval rovněž vedení českého státu za solidaritu, kterou zdejší politici Rusku vyjadřovali v době říjnového útoku čečenského teroristického komanda na moskevské divadlo. Ruská diplomacie tehdy Českou televizi obvinila z propagace terorismu. Stalo se tak poté, co veřejnoprávní médium v inkriminované době odvysílalo dokument o Čečensku. Televize se proti tomuto obvinění ohradila. Jakékoli úvahy o podpoře terorismu v České republice tehdy vyloučilo i české ministerstvo zahraničí. Svoboda po jednání zdůraznil, že Česká republika má zájem i na rozvíjení ekonomické spolupráce. Ujistil Ivanova o tom, že pokud se ruské podniky zúčastní nějaké veřejné soutěže, nebudou v žádném případě diskriminovány. Vyjádřil naději, že se podaří pokročit v otázce bezvízového styku pro držitele diplomatických pasů. Jako velmi dobré hodnotí vzájemné vztahy i Ivanov.

Čeští a němečtí diplomaté připravují schůzku Špidly a Schrödera

Premiér Vladimír Špidla by se měl příští rok setkat s německým kancléřem Gerhardem Schröderem. Po schůzce se svým protějškem Joschkou Fischerem to řekl šéf české diplomacie Cyril Svoboda s tím, že termín a místo schůzky zatím nebyly stanoveny. Ještě před Špidlou by měl už počátkem příštího roku navštívit Německo i Svoboda. "Premiéři spolu budou hovořit zřejmě o celé řadě otázek, protože to bude po dlouhé době první oficiální návštěva," dodal Svoboda. Bývalý český premiér Miloš Zeman byl v Německu na oficiální návštěvě loni v říjnu, Schröder navštívil oficiálně Českou republiku naposledy před více než třemi lety. Kromě přípravy schůzky předsedů vlád spolu šéfové diplomacií během pražského summitu NATO hovořili také o vztazích mezi zeměmi.

Vztahy České republiky s Německem nejsou přes zlepšení bez problémů

Premiér Vladimír Špidla připustil, že vztahy se sousedním Německem stále nejsou přes zlepšení z poslední doby zcela bezproblémové. Zároveň však dodal, že na jednání s německým kancléřem Gerhardem Schröderem velké stíny nepozoroval, neboť hovořili hlavně o budoucnosti. Vztahy obou zemí se zkomplikovaly po výrocích bývalého premiéra Miloše Zemana na adresu sudetských Němců. Obě země se podle něj navzájem významně ovlivňují a měly komplikované společné dějiny. Při takto intenzivních kontaktech s kterýmkoli státem nemůže být vztah zcela bezproblémový, dodal. Sousedé jsou však na dobré cestě k vylepšení vzájemných vztahů. Jednání s německým kancléřem podle něj však bylo velmi krátké, takže nebyl čas rozebírat příliš detailů. Oba předsedové vlád se ale dohodli, že se vzájemně navštíví. Špidla dodal, že dobrou zprávou pro vzájemné vztahy je rovněž fakt, že Evropská unie nepovažuje Benešovy dekrety za překážku vstupu do unie.

Americké stíhačky přinutily přistát letoun s kazašským ministrem

Americké stíhačky donutily v Pardubicích přistát letadlo TU-154 s kazašským ministrem obrany na palubě, který letěl do Prahy na summit NATO. Mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka řekl, že letoun neměl potřebné povolení. Po vyřízení formalit speciál krátce po nuceném přistání odletěl na ruzyňské letiště. Do hlavního města dorazil se zpožděním asi 90 minut. Velitel 34. základny speciálního letectva v Pardubicích Josef Rada potvrdil, že letadlo kazašského ministra na zdejším letišti přistálo. Americké stíhačky, které pomáhají v době summitu chránit vzdušný prostor České republiky, donutily letadlo přistát na pardubickém letišti. O případu byl okamžitě informován premiér Vladimír Špidla i ministerstvo zahraničních věcí. Okolnosti případu se vyšetřují, dodal Řepka. Ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka řekl, že česká diplomacie všechny účastníky pražského summitu včas informovala o náležitostech nutných při příletu do České republiky.

Prezident Kučma přiletěl do Prahy na summit NATO

Ukrajinský prezident Leonid Kučma přiletěl ve čtvrtek kolem 16:00 na pražské letiště v Ruzyni. V české metropoli se Kučma chce zúčastnit pátečního zasedání NATO a Euroatlantické rady partnerství. Aliance dala několikrát najevo, že Kučma není na summitu vítán, a to kvůli podezření na dodání radarového systému Kolčuga do Iráku.

Podle policejního prezidenta Koláře je v Praze asi 600 demonstrantů

Válku s demonstranty policie vyhrála již na státních hranicích, prohlásil na tiskové konferenci policejní prezident Jiří Kolář. "Nápomocny nám byly také zahraniční bezpečnostní složky, které udělaly vše pro to, aby sem přijelo co nejméně lidí," vysvětlil novinářům Kolář, proč do Prahy přijelo mnohem méně demonstrantů, než se očekávalo. V ulicích Prahy se podle něj nyní pohybuje asi 600 protestujících lidí. "Zatím nedošlo k žádné kolizi mezi nimi a bezpečnostními složkami," řekl Kolář.

Ministr vnitra Stanislav Gross ve čtvrtek znovu zopakoval, že nemá žádné věrohodné informace nasvědčující tomu, že by České republice hrozil v době konání summitu NATO teroristický útok. Vyplynulo to podle něj z jednání zpravodajské skupiny, která se schází každý den. Kromě českých zpravodajců se ho účastní i zahraniční experti. Ministr pochválil policejní ochrannou službu za profesionální zvládnutí příjezdu kolon s delegacemi ke Kongresovému centru, kde se summit koná. Policejní prezident Kolář má velmi dobrý pocit z toho, že svět může sledovat dění na summitu nerušené zpravodajstvím o pouličním násilí. Dodal, že pokud se budou demonstranti chovat jako doposud, nebude mít policie žádný důvod proti nim zasáhnout. Kolář popřel, že by v ulicích působili policejní provokatéři. Podle něj nebyli ani při předloňských protestech proti zasedání světových finančníků. V terénu ale operují neuniformovaní policisté, kteří zjišťují informace. "Pokud bude kritika jenom za to, že bezpečnostní opatření byla nepřiměřeně vysoká a drahá, budu velmi spokojen," prohlásil ministr Gross. Podle něj navíc například u výzbroje policistů nešlo o zbytečnou investici. Zvýšený počet policistů v ulicích hlavního města má za následek mírné snížení obecné kriminality, dodal Kolář.

Pochod Prahou měla policie pod kontrolou, tři mladíky předvedla

Pražská policie považuje průběh pochodu anarchistů a dalších odpůrců NATO ulicemi hlavního města za klidný. Ve čtvrtek odpoledne pouze předvedla tři mladíky, kteří se v centru Prahy dostali do vzájemné potyčky, kvůli podezření z přestupku a k ověření totožnosti. Situaci v pražských ulicích sledovaly celý den desítky policistů v uniformách i v civilu, kteří pochod doprovázeli po celé trase. V záloze jsou stále pro případ násilností připraveni i členové pořádkové jednotky, takzvaní těžkooděnci. Policejní hlídky postupně odkláněny dopravu podle toho, kudy několik stovek demonstrantů šlo. Ti se po poledni sešli na náměstí Míru, odpoledne se vydali přes Vinohrady, Nusle, Rašínovo nábřeží, a večer se Resslovou a Ječnou ulicí vrátili zpátky na místo srazu.

Na hranicích je klid, cizinci vozí dlažební kostky i možné zbraně

Dlažební kostky, pytle se šrouby, sekyry, baseballové pálky, plynové pistole i pistole na paintball a spreje nachází policie v těchto dnech u cizinců, kteří míří v době vrcholné schůzky NATO do Česka. Kvůli obavám, že by mohli ohrozit bezpečnost státu či narušit veřejný pořádek, od úterý policie zakázala vstoupit do země 320 cizincům. Mezi nimi jsou převážně Němci, Poláci, Rakušané, Britové, Slováci, ale i Litevci. Na hraničních přechodech i takzvané zelené hranici je klid, žádný nápor zahraničních radikálů nenastal a ani se neočekává.

Vzdání holdu Havlovi sledovalo u obrazovek přes milión diváků

Přímý přenos České televize ze středeční slavnostní večeře na Pražském hradě, kde hlavy států a premiéři 19 členských zemí NATO vzdali hold prezidentovi Václavu Havlovi, sledovalo u televizních obrazovek 1 milion 182 tisíce dospělých diváků. To představuje 26 z každé stovky diváků. Podle informací České televize se tento přenos stal prozatím nejsledovanější relací, kterou televize nabízí k summitu NATO. Zhruba stejnou sledovanost měl i hodinový americký dokument Air Force One. Možnost se alespoň zprostředkovaně dostat na palubu "létajícího Bílého domu" využilo 1 milion 179 tisíc dospělých diváků. Podle údajů ČT do zákulisí speciálního boeingu amerických prezidentů nahlédla téměř třetina z každé stovky diváků, kteří v danou dobu sledovali televizi. Česká televize poskytuje zpravodajství o pražském summitu NATO a doprovodných akcích v podobě specializovaných relací Studio NATO 2002. Relace, v nichž se střídá přímý přenos jednotlivých akcí s komentováním ve studiu, se podle televize těší značné pozornosti české veřejnosti. Během úterý a středy je sledovalo v průměru 419 tisíc dospělých, což představovalo 27 procent diváků u televizoru.

Poloprázdné tramvaje a silnice bez kolon připomínají víkend

Tramvaje, v nichž se nikdo nemačká, poloprázdné nástupní ostrůvky a silnice bez kolon - tak vypadalo centrum hlavního města ve čtvrtek odpoledne, v první den aliančního summitu. Poklid v ulicích připomínal spíš víkend než vrcholící pracovní den, kdy se všichni vracejí ze zaměstnání domů. Jindy přeplněným nástupištěm na zastávce Národní třída se dalo odpoledne bez problémů projít a v tramvaji si člověk mohl i sednout, což jindy bývá téměř nemožné. Stojících cestujících bylo minimum. Občas projela tramvaj, v níž nebylo ani deset lidí. Opuštěné bylo i Malostranské náměstí, kde obvykle panuje čilý turistický ruch a mnoho lidí tu čeká na tramvaj. Také metro nebylo přeplněné a nástupiště třeba na Muzeu bylo téměř prázdné. Lidé celkem s pochopením přijímali omezení. Tramvaje ani autobusy nemají zpoždění, ulice jsou liduprázdné, a tak jezdí na čas. Zatímco cestující v městské hromadné dopravě si mohli současnou situaci pochvalovat, linky přijíždějící do Prahy měly zpoždění. Na Florenc přijížděly autobusy až o 20 minut později.

Řada pražských divadel v době konání summitu nehraje

Mimořádná opatření přijatá kvůli pražskému summitu NATO zasáhla i do repertoáru divadel. Na mnohých místech Múzy v těchto dnech mlčí a soubory hostují mimo metropoli. Divadlo na Fidlovačce uvádí hru Julie, ty jsi kouzelná! v Opavě, Ostravě, Zlíně a Novém Jičíně. Divadlo ABC hraje v Rakovníku a Českých Budějovicích, Rokoko v Českém Krumlově a Jihlavě a Ypsilonka v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Liberci. Prázdniny dostali muzikáloví hrdinové Kleopatra, Krysař, Johanka z Arku a Monte Cristo. Nehraje se ani v Divadle Na zábradlí, v Řeznické, Divadle U hasičů, Komedii a Státní opeře. Opuštěna naopak nezůstanou hlediště české první scény v historické budově, Kolowratu a ve Stavovském. Opona se rozevře i v Divadle Bez zábradlí, Dejvickém divadle a Divadle v Celetné.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 5 stupňů Celsia.