Zprávy Radia Praha
Prezident Havel poděkoval organizátorům summitu za dobrou atmosféru
Společenská a kulturní dimenze, ovzduší při jednání politiků jsou stejně důležité jako oficiální politické dokumenty, závěry a rozhodnutí. Myslí si to prezident Václav Havel, který se na Pražském hradě sešel s lidmi, kteří připravovali summit Severoatlantické aliance. Chtěl jim osobně poděkovat za to, že vytvořili příznivou atmosféru. Za Havlem si na Hrad pro poděkování přišli například hudebník Michal Pavlíček, který připravil pro summit slavnostní kompozici, dále zpěvák Michael Kocáb, producent Václav Marhoul, vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra a rovněž lidé z kanceláře summitu. "Já jsem za svůj dlouhý pobyt v prezidentské funkci absolvoval bezpočet summitů a učinil jsem jednu důležitou zkušenost: že stejně důležitá jako politické dokumenty, závěry a rozhodnutí, které z těchto summitů vzejdou, je jejich atmosféra, čímž se rozumí jejich společenská a kulturní dimenze, jejich organizace, prostě jakési ovzduší, v němž probíhají nejen jednání oficiální, ale všechna jednání kuloárová při pracovních obědech a večeřích," uvedl Havel.
Prezident Havel jmenoval Pavla Štefku náčelníkem generálního štábu
Prezident Václav Havel jmenoval osmačtyřicetiletého Pavla Štefku náčelníkem generálního štábu. Generálmajor Štefka se ujme funkce v prosinci. Nahradí Jiřího Šedivého, který odchází do civilu. Prezident zdůraznil, že Štefka se ujímá své funkce v "nesmírně zajímavé" době, kdy začíná realizace rozsáhlé armádní reformy, ale reformuje se i NATO, jehož je Česká republika členem. Zároveň poděkoval armádnímu generálovi Šedivému za jeho práci. "Vím a zpozoroval jsem, že na jedné straně jste se těšil mezi vojáky v armádě velké autoritě a na druhé straně byl zároveň oblíbený, což je dobrá kombinace," řekl Havel Šedivému. Štefka bude generální štáb přejímat do 12. prosince, přivést si hodlá vlastní lidi.
Sněmovna podporuje vydání dluhopisů na úhradu minulých schodků
Poslanecká sněmovna v prvém čtení podpořila vládní návrh zákona o emisi dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 2001 a části deficitu za rok 2000. Dluhopisy by měly být vydány v celkovém objemu 37,651 miliardy korun. Poslanci zkrátili lhůtu na projednání ve výborech na pouhých pět dnů, čímž umožnili, aby sněmovna mohla zákon jako celek schválit ještě na této schůzi. Navrhovaná doba splatnosti dluhopisů je do 30 let ode dne nabytí účinnosti zákona. Proti předloze vystoupili poslanci ODS. Jejich ekonomický expert Martin Kocourek upozornil, že k navrhovaným deficitům a jejich profinancování nebyly schváleny státní závěrečné účty. Navrhl proto předlohu zamítnout. Pro svůj návrh ve sněmovně nenalezl patřičnou podporu. ODS se však podařilo zablokovat vládní záměr schválit zákon rovnou v prvním čtení.
Sněmovna zřejmě posune termín prokazování způsobilosti dopravců
Poslanecká sněmovna pravděpodobně posune o jeden rok termín, kdy musí takzvanou finanční způsobilost doložit i provozovatelé vnitrostátní dopravy. Návrh vypracovali a předložili poslanci ODS. Sněmovna u této novely zákona o silniční dopravě výrazně zkrátila lhůty pro projednání ve výborech a může tedy o předloze hlasovat ještě na této schůzi. ODS původně navrhovala schválit novelu zákona rovnou v prvním čtení. Sněmovna ale s tímto postupem nesouhlasila. Proti předloze se postavil bývalý ministr dopravy Jaromír Schling (ČSSD). Poznamenal, že zákon platí již dva roky a všichni dopravci měli dostatek času, aby se na změny připravili. Finanční způsobilost se prokazuje obchodním majetkem, objemem dostupných finančních prostředků a provozním kapitálem a rezervami na 12 měsíců provozu, a to 330.000 korun pro každé vozidlo a 180.000 korun pro každé další vozidlo. Tato forma způsobilosti by poté měla trvat po celou dobu provozování silniční dopravy. Prokazovat ji musí dopravce každý rok.
Ministerstvo financí chce snížit daně firmám, daň z příjmu občanů nezvýší
Ministerstvo financí navrhuje snížit daň z příjmu právnických osob postupně ze stávajících 31 na 28 procent. Naopak daně z příjmu občanů by zatím růst neměly. Řekla to náměstkyně ministra financí pro daně Yvona Legierská. Novinkou je podle ní návrh minimální daně pro dlouhodobě ztrátové podniky či pro firmy, které státu odvádějí na daních malé částky neúměrné svému obratu. Daň z příjmu právnických osob se má snížit v souladu s programovým prohlášením vlády. Podobný návrh byl součástí povodňového daňového balíčku, s nímž však vláda ve sněmovně neuspěla, a to zejména kvůli tzv. milionářské dani. Ministerstvo financí zatím opětovný návrh na zvýšení daně z příjmu fyzických osob nepřipravuje.
Česko asi kývne EU i na nevýhodné podmínky
Čeští vyjednavači budou zřejmě souhlasit se vstupem země do Evropské unie i v případě, že se jim nepodaří dohodnout úplně ideální vstupní podmínky. Vyplynulo to z vyjádření šéfa českých vyjednavačů Pavla Teličky, podle kterého bude možné po vstupu do unie o sporných bodech opět diskutovat. "Po vstupu vyjednávací pozice výrazně vzroste, protože už budeme členskou zemí unie," řekl Telička. Podobnou strategii podle něj zvolili už dříve například Španělé. "A přitom o Španělsku se říkalo, že podmínky, které dojednalo, byly daleko od toho, co je dobré. Ale s touto strategií jsou, si myslím, nyní podstatně dál, než kdyby tvrdě vyjednávali před vstupem," dodal. Telička ale odmítl, že by si tak jeho tým vytvářel alibi pro chvíli, až se objeví kritika toho, čeho se českým vyjednavačům skutečně podařilo dosáhnout. "Až čas ukáže, že taktika některých kandidátských zemí byla kontraproduktivní," podotkl pouze. Názorným příkladem podle něj mohou být produkční kvóty. Je totiž možné, že Česká republika nebude schopna unií stanovené výrobní limity vůbec naplnit. Podle Teličky by tudíž bylo nyní zbytečné usilovat o jejich maximální zvyšování. Vyjednavačům nyní zbývají přibližně dva týdny na to, aby se dohodli na posledních sporných bodech. Česká republika má ještě uzavřít kapitoly týkající se dopravy, zemědělství, institucí, financí a kapitolu různé. K nejožehavějším tématům patří asi přímé platby zemědělcům, jejich počáteční výše a délka takzvaného přechodného období, tedy doby, po kterou budou přímé platby pro české rolníky nižší než dostávají stávající členové patnáctky. Jednat se bude rovněž o tom, kolik bude Česko platit do společné evropské kasy a kolik z ní naopak bude dostávat. Vyjednavači budou zřejmě diskutovat také o některých produkčních kvótách.
Šance, že lidé budou volit Havlova nástupce přímo, padla
Poslední šance, že by občané mohli počátkem příštího roku vybrat nástupce prezidenta Václava Havla v přímé volbě, padla. Poslanecká sněmovna hned v prvním čtení zamítla dvě poslanecké předlohy, jež měly přímou volbu hlavy státu umožnit. Po rozhodnutí sněmovny je jasné, že Havlova nástupce budou opět volit při své společné schůzi obě komory parlamentu. Tento způsob volby předpokládá současná Ústava, která se nijak nezmění. První kolo volby se má konat 15. ledna. Pětiletý mandát současného prezidenta Havla skončí počátkem února. Dva návrhy přímé volby prezidenta, které sněmovna zamítla, předložili jednak občanští demokraté, jednak společně skupina deseti poslanců Unie svobody-DEU, KDU-ČSL a ČSSD. Návrh ODS počítal s jednokolovou volbou hlavy státu, návrh skupiny vládních poslanců s volbou dvoukolovou.
Na ústředním výboru ČSSD se zřejmě utkají Zemanovi příznivci a odpůrci
Příznivci a odpůrci bývalého premiéra a dlouholetého předsedy ČSSD Miloše Zemana se zřejmě utkají na zasedání Ústředního výkonného výboru, který má 7. prosince vybrat prezidentského kandidáta a rozhodnout o volební strategii. Zemanovi odpůrci budou zřejmě prosazovat ombudsmana Otakara Motejla. Zemanovo křídlo má silný argument, a to jeho takřka jisté vítězství v prezidentském referendu, které strana uspořádala. Hodlají prosadit, aby výbor, který je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, nejprve zvolil kandidáta a teprve potom si vyslechl jeho návrh volební strategie a taktiky a zvážil předložené argumenty. Odpůrci Zemanovy kandidatury již na minulém zasedání výboru prosadili, že ČSSD pošle svého kandidáta již do první volby. Předseda Vladimír Špidla si toto usnesení ještě pojistil na minulém zasedání stranického vedení. Zopakoval je totiž ve svém úvodním projevu, který mu předsednictvo schválilo. ČSSD veřejnosti nabídla vedle Zemana a Motejla ještě exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše a vysokoškolského pedagoga Martina Potůčka. Zatím není jasné, zda se za Zemanem umístil Motejl nebo Bureš. Definitivní výsledky plebiscitu totiž ČSSD zveřejní až 29. listopadu. Vítězství Zemanova křídla v ČSSD by bylo prvním krokem bývalého premiéra na Pražský hrad. Předpokládá se, že v opakované volbě by se pravděpodobně střetl s šéfem ODS Václavem Klausem, pokud by se na poslední chvíli neobjevila zcela nová osobnost. Kandidátem KDU-ČSL je předseda Senátu Petr Pithart a KSČM nominuje bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého.
Vstup do EU a členství v NATO podporuje přes polovinu lidí
Se vstupem České republiky do Evropské unie a jejím členstvím v Severoatlantické alianci souhlasí více než polovina Čechů. Podle průzkumu Střediska empirických výzkumů by v listopadu v referendu hlasovalo pro vstup do unie 64 procent lidí. Členství v NATO podporovalo v téže době 68 procent občanů. Agentura TNS Factum v říjnu zjistila, že začlenění země do EU má menší podporu, tehdy by pro ni hlasovalo 47 procent dotázaných. Centrum pro výzkum veřejného mínění naopak v listopadovém průzkumu dospělo k obdobnému závěru jako STEM: se členstvím v alianci je podle CVVM spokojeno 61 procent lidí. Euroatlantickou orientaci Česka, tedy začlenění do unie i aliance, schvaluje 56 procent dotázaných, rozhodně proti je 24 procent. Proti vstupu do EU a pro členství v NATO je 12 procent a pro vstup do EU a proti členství v NATO je osm procent lidí.
TelSource chce v Českém Telecomu dále spolupracovat v vládou
V případě, že stát formálně ukončí prodej Českého Telecomu, chce minoritní akcionář TelSource podle svého šéfa Bessela Koka s vládou dál partnersky spolupracovat. Podle Koka nebyl TelSource, který v Telecomu ovládá 33,5 procenta akcií, o ukončení privatizace formálně informován a čeká proto na vyjádření kabinetu. Jeden z vlastníků TelSource, nizozemská KPN však oznámila, že privatizace zatím neskončila a firma stále jedná se všemi zúčastněnými stranami. Stát, který v Telecomu prodává 51 procent, má s TelSource dohodu o společném postupu při prodeji akcií. Ta spočívá v tom, že každý z partnerů může participovat na nabídce případného kupce. Ten by měl akcie obou subjektů kupovat za srovnatelnou cenu. Konsorcium Deutsche Bank údajně nabídlo za akcie v držení TelSource méně než za podíl státu a TelSource proto s transakcí nesouhlasil. Privatizační poradce J.P. Morgan poté oznámil, že vládě nedoporučí prodej uskutečnit a několik vládních představitelů to označilo za téměř jistý krach privatizace. Vláda, která za měla za svůj podíl slíbeno 55 miliard Kč, bude o Telecomu jednat v pondělí. Představenstvo Telecomu odvolalo generálního ředitele Přemysla Klímu. Ministerstvo financí chce do 30. ledna příštího roku připravit pro vládu návrh, jak dál postupovat při privatizaci Telecomu.
Aero Vodochody čeká v příštím roce velmi obtížná situace
Domácí zbrojovku Aero Vodochody čekají v příštím roce těžké časy. Společnost zatím nemá dalšího zákazníka pro stěžejní výrobu lehkého bitevníku L-159, přičemž dodávky české armádě mají skončit v první polovině roku. "Je velmi pravděpodobné, že v příštím roce, poté co skončí dodávky pro českou armádu, nastane období určitého útlumu," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Rusnok však nepředpokládá, že by byla ohrožena přímo existence této největší české zbrojovky. Pomoci celému českému zbrojnímu průmyslu má přitom vstup sedmi nových členských zemí do Severoatlantické aliance, která s nimi během pražského summitu zahájila rozhovory. "Já se domnívám, že se otevírá pro český zbrojní průmysl mnohem větší pole působnosti než tomu bylo doposud," uvedl Rusnok. Například pobaltské státy mají letectva podle ministra vybavena staršími výrobky Aera Vodochody, třeba letouny L-39. Dříve velkolepě plánovaná revitalizace problémových podniků se již podle ministra dotkne pouze několika průmyslových subjektů. Stát má totiž omezené zejména právní možnosti pomoci, která by mohla být posuzována jako veřejná podpora. K privatizaci Unipetrolu ministr poznamenal, že základní podmínky by měla vláda schválit počátkem ledna. V pondělí kabinet schválil záměr prodat 63procentní státní balík akcií a pověřil Fond národního majetku, aby vypsal soutěž na privatizačního poradce. Ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu by do ledna měly připravit základní rámec opakované privatizace. Dosud plně regulovaný trh s plynem by se podle Rusnoka měl otevírat současně s trhem s elektřinou, aby měly obě oblasti energetiky shodné podmínky pro podnikání. Rusnok rovněž uvedl, že Česká republika přiměla Ukrajinu, aby výrazně omezila vývoz některých hutních výrobků do tuzemska.
Pražští zastupitelé budou ve čtvrtek volit vedení města
Pražští zastupitelé budou ve čtvrtek na své první schůzi volit vedení města. Očekává se, že v jedenáctičlenné městské radě zasednou stejně jako v minulém volebním období zástupci ODS a ČSSD. Primátorem se má podle dohody těchto stran stát lídr ODS a starosta Prahy 6, devětatřicetiletý Pavel Bém. Vystřídal by svého stranického kolegu Igora Němce. Koaliční dohodu podepsali občanští a sociální demokraté minulou středu. V sedmdesátičlenném zastupitelstvu mají 42 hlasů. Svého protikandidáta na primátora postaví ve čtvrtek zřejmě jen KSČM, a to svého lídra Františka Hoffmana. Komunisté jsou však předem smířeni s tím, že neuspějí. Opoziční Evropští demokraté o vlastních nominacích do rady neuvažují. V městské radě má zasednout sedm zástupců ODS a čtyři sociální demokraté. Ve volbách do zastupitelstva zvítězila ODS, která získala 30 mandátů. S odstupem skončilo sdružení Evropských demokratů a nezávislých, které obsadilo 15 křesel. Sociální demokraté mají 12 zastupitelů. Komunistů bude v zastupitelstvu osm. Zbývající křesla obsadí dva zástupci US-DEU, dva lidé z koalice Sdružení nezávislých, Strany zelených a Strany pro otevřenou společnost a jeden člen KDU-ČSL.
Církve rozhodnutí soudu vítají, Dostál s ním nesouhlasí
Zatímco církve považují rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil některá kontroverzní ustanovení církevního zákona, za vítězství, ministr kultury Pavel Dostál s ním nesouhlasí. Dostál ČTK a České televizi řekl, že soudci svým rozhodnutím nadřadili kanonické právo českému právnímu řádu. Umožnili podle něj například to, aby si někdo sehnal 300 podpisů, založil náboženské společenství a podnikal s daňovým zvýhodněním určeným pro církve. Možnost odvolání neexistuje, ale ministerstvo kultury nevylučuje, že bude iniciovat novelu zákona. Dostál uvedl, že Ústavní soud pověřil zpracováním stížnosti soudce Antonína Procházku, který podle něj v minulosti zastupoval katolickou církev v restitučních sporech. "Já se domnívám, že zde jistý konflikt zájmů je," prohlásil ministr. Rozhodnutí soudců přesto respektuje, i když s ním "velice nesouhlasí". Naopak církve jsou spokojeny. "Jde o velké vítězství - stát nemá podle soudu právo mluvit církvím do toho, co považují za důležité dělat; soud také shledal, že církve mohou zřizovat podle vlastních potřeb církevní právnické osoby," řekl ředitel Diakonie Českobratrské církve evangelické Pavel Vychopeň. Shodně s ředitelem České katolické charity Jaroslavem Kopřivou tak vyložil vyhraný boj o nejspornější paragrafy církevního zákona.
Senátor Železný chce do výboru pro evropskou integraci
Senátor Vladimír Železný (za hnutí Nezávislí) by rád pracoval ve výboru pro evropskou integraci. Generální ředitel televize Nova to řekl to krátce poté, co převzal osvědčení o zvolení senátorem. Vstoupit do některého ze senátorských klubů zatím nehodlá. "Myslím si, že to je právě ten výbor, který pro Znojemsko, které reprezentuji, bude v dohledné době nejdůležitější," uvedl na adresu integračního výboru. Pokud se Železnému jeho přání nevyplní, bude pracovat "stejně pilně" i v jiném z výborů. O členství v některé ze stálých komisí Senátu zatím neuvažoval. K případném členství v některé frakci Železný uvedl, že "zatím situace s kluby není úplně zřetelná, zejména s těmi kluby, které soustřeďují nezávislé senátory, a tak počkám". Železný dostal osvědčení jako první z 27 senátorů, kteří letos obmění třetinu horní komory. Uspěl totiž už v prvním kole, kdy získal 50,82 procenta hlasů. Zbývajících 26 senátorů dostane osvědčení 3. prosince, den před první schůzí horní komory ve čtvrtém volebním období. Na ní všichni složí senátorský slib a poté se budou moci plnohodnotně začít věnovat práci zákonodárce.
Hráz Kočínského rybníka se protrhla, voda nenapáchala větší škody
Hráz devítihektarového Kočínského rybníka, který leží nedaleko Malešic na Českobudějovicku, se protrhla. Voda z rybníka se naštěstí většinou vešla do koryta potoka a pouze v Malešicích částečně zatopila silnici, řekl náměstek Rybníkářství Hluboká Josef Chmel. Rybník byl napuštěný jen asi ze tří čtvrtin. V jeho hrázi nyní zeje asi čtyř až pětimetrová průrva. Podle Chmela je to paradoxní, protože rybník přečkal i srpnové povodně bez úhony. Záplavy však podle něj mohly hráz neviditelně poškodit a oslabit. Vinu však připisuje také dopravě na hrázi, kudy denně projíždějí desítky nákladních automobilů.
Přírodní bludiště na Orlickoústecku dostává základní podobu
Hrubé obrysy dostává v těchto dnech přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí na Orlickoústecku. Bude jediným labyrintem britského typu v České republice. Do zimy dělníci vybudují přístupovou cestu a pěšiny labyrintu a vše připraví pro výsadbu keřů. V zeleni budou moci návštěvníci bloudit asi za pět let. Labyrint, zabírající plochu přes 1000 metrů čtverečních, vzniká pod pomníkem Jana Amose Komenského, jenž v Brandýse napsal své dílo Labyrint světa a ráj srdce. Symbol ráje srdce se stane středem zeleného labyrintu. Bludiště bude mít tvar zeměkoule, po jejíchž polednících a rovnoběžkách budou moci návštěvníci bloudit celé hodiny. Po dokončení chce sdružení správu a údržbu areálu předat městu.
A ještě krátce o počasí na území České republiky.
Bude zataženo nízkou oblačností a ojediněle déšť nebo mrholení. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů okolo 5 stupňů Celsia.