Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda jednomyslně souhlasila s pomocí Spojeným státům v případné válce s Irákem

Česká republika se nejspíš zapojí do případné vojenské operace proti Iráku. Vláda totiž jednomyslně schválila žádost Američanů o pomoc v operaci proti režimu Saddáma Husajna. O věci ale ještě musí rozhodnout parlament. Podle premiéra Vladimíra Špidly chce Česká republika k nasazení vojáků mandát OSN. Vojáci by bez něj mohli zasáhnout tehdy, kdyby byly v oblasti použity zbraně hromadného ničení. Vláda souhlasí s průjezdy a přelety koaličních sil a schválila také pobyt cizích vojáků na území republiky. Spojené státy požádaly v souvislosti s vývojem situace kolem Iráku také o posílení české protichemické roty v Kuvajtu a o změnu mandátu této jednotky, která nyní působí v protiteroristické operaci Trvalá svoboda. Také s tím kabinet souhlasil.

S rozhodnutím kabinetu je spokojen i prezident Václav Havel. "Všechny podklady, které ministerstva vypracovala pro schůzi vlády a které jsem měl možnost číst, mi přišly velmi solidní, velmi odpovědné. I ta dlouhá debata vlády se mi zdála být kvalifikovaná," řekl novinářům prezident Havel, který se pondělí jednání kabinetu zúčastnil. "To, co bylo předloženo vládě, je rozhodnutí správné. Plně se s ním identifikuji," dodal s tím, že je přesvědčen o tom, že s vládním rozhodnutím bude souhlasit i parlament. "Věřím, že obě komory pochopí tu situaci podobně, jako ji chápe vláda a jako ji chápu já a že dají svůj souhlas," poznamenal Havel, který se přišel na jednání kabinetu zároveň rozloučit. Už za tři týdny mu vyprší prezidentský mandát.

Schválená změna mandátu české protichemické jednotky znamená, že bude moci vstoupit také do Izraele a Turecka. Nyní má v rámci operace Trvalá svoboda mandát pro vstup do 22 zemí, mezi kterými je i Irák. K působení v těchto zemích ale chemici potřebují žádost nebo souhlas tamní vlády. Do Perského zálivu by na americkou žádost mělo odjet dalších 110 specialistů s technikou. Nyní tam působí 250 vojáků, kteří měli na místě zůstat do konce března a pak se z větší části vrátit do vlasti. V letošním roce měla vláda pro jednotku vyčleněno asi 255 milionů korun. Po posílení jednotky a jejím předpokládaném pobytu až do konce roku spočetlo ministerstvo obrany náklady na 684 milionů korun; bude-li jednotka intenzivně pracovat, dosáhnou náklady až 770 milionů. Zvýšení nákladů chce ministerstvo uhradit ze svého rozpočtu a využít chce také dosud nespotřebovaných 170 milionů korun získaných z dluhopisů, určených původně na financování pobytu české polní nemocnice v Afghánistánu.

Rada bezpečnosti OSN loni v listopadu schválila rezoluci, která zpřísnila podmínky zbrojních inspekcí v Iráku. Rezoluce hrozí Bagdádu vážnými následky, pokud Iráčané nesplní požadavky mezinárodního společenství. Pro tento případ se ale počítá se zvláštním zasedáním Rady bezpečnosti OSN, která by rozhodla o dalším postupu. Z dosavadních projevů jejích členů ale vyplývá, že šance odhlasovat úder bude jen v případě, že Irák by vážně pochybil, především vypovězením inspektorů nebo prokazatelným ukrýváním zbraní hromadného ničení. Proti většině ostatních zemí však USA sdělily, že by do války s Irákem šly i bez mandátu OSN. Všeobecně se čeká na 27. ledna, kdy šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix a ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej předloží radě hodnocení zprávy o iráckém zbrojním programu, kterou předložil Bagdád OSN, a informují ji o dosavadních výsledcích zbrojních inspekcí v Iráku.

Prezident Václav Havel podporuje vojenskou akci proti Saddámu Husajnovi

Prezident Václav Havel podporuje společný postup proti Iráku. V rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt prohlásil, že Američané by neměli s režimem Saddáma Husajna bojovat osamoceně. Není podle něj v zájmu Evropy ani České republiky, aby se Amerika dostala do izolace a do civilizační války s celým arabským či muslimským světem. V rozhovoru dále uvedl, že udělal chybu, když v médiích vysvětlovat důvody udělených prezidentských milostí. Rozhodně nesouhlasí, aby milosti prezidenta republiky schvaloval ještě předseda vlády. V loňském roce prezident udělil 81 milostí. Od nástupu do úřadu rozdal celkem 1948 individuálních pardonů a vyhlásil tři amnestie. Havel bývá za milosti často kritizován, přestože za 13 let udělil méně milostí než jeho předchůdce Gustáv Husák za rok. Mnozí kritici Havlových milostí označují podobnou výsadu za feudální přežitek.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda podpořil volnější mandát české jednotky v Kuvajtu

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) soudí, že česká protichemická jednotka v Kuvajtu by měla mít možnost zasáhnout případně i za hranicemi této země. V rozhovoru, který uveřejnil deník Právo, mimo jiné uvedl, že by nerad, aby nastala situace, kdy budou v sousedním Iráku obyvatelé čelit chemickému útoku a "naši vojáci (by) se na to dívali triedry a nepohnuli se". "To vše mě vede k tomu, abychom doporučili vládě i Poslanecké sněmovně a Senátu uvolnění mandátu naší jednotky," řekl. Zdůraznil nicméně, že rozhodnutí bude v rukou parlamentu, nikoli vlády. Zopakoval rovněž, že Rada bezpečnosti OSN bude o irácké krizi určitě jednat a Česká republika nebude reagovat bez znalosti tohoto stanoviska. Na dotaz, jak blízko je republika nasazení českých vojáků do možné války s Irákem, Svoboda řekl, že pokud tato válka začne, tak blízko.

Právo také uvedlo, že předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) soudí, že nynější vláda není v rozhodování o českém postoji k americké žádosti o pomoc volná. Česká republika je vázána sliby pomoci, které dal Američanům během svého funkčního období bývalý premiér Miloš Zeman, prohlásil podle Práva Zaorálek v sobotu na krajské konferenci ČSSD v Ostravě. Jeho názor však jiní sociální demokraté nesdílejí, dodal deník.

Hlasování o Iráku: ODS podmiňuje souhlas jednotou vládní koalice

Občanští demokraté podpoří v parlamentu žádost Spojených států o účast České republiky v operaci proti Iráku, když bude pro i celá vládní koalice. Výkonná rada se v pondělí usnesla na tom, že "ODS je připravena reagovat na žádost české vlády ohledně účasti jednotek armády při případné operaci v Iráku jako státotvorná a konstruktivní opozice". Mezi vládními sociálními demokraty, lidovci a unionisty nepanuje v otázce vyslání vojáků do Perského zálivu podle ODS jednotný názor. Podle ODS bude proti účasti ve válce v parlamentu zhruba 20 sociálních demokratů a lidovci svůj souhlas podmíní mandátem OSN. Myslet si, že hlasy ODS tyto poslance a senátory nahradí, je podle Topolánka nereálné. ODS bude požadovat od vlády nejen jednotný postoj, ale i pravdivé a přesvědčivé informace o všech okolnostech možného zásahu v Iráku. Předseda ODS Mirek Topolánek po zasedání rady novinářům řekl, že si nechá situaci večer vyjasnit na schůzkách s ministrem zahraničí a šéfem lidovců Cyrilem Svobodou a premiérem Vladimírem Špidlou. Občanská demokracie rezoluci OSN nepovažuje za nezbytnou podmínku účasti Česka v operaci. "Čekání na rezoluci, která s největší pravděpodobností nikdy nespatří světlo světa, je od vlády výmluvou," uvedl místopředseda ODS Petr Nečas.

Průzkum: Třetina Čechů zásah v Iráku podporuje, třetina ho odmítá

Postoj Čechů k případnému vojenskému zásahu proti režimu Saddáma Husajna není jednoznačný: třetina národa ho podporuje a třetina ho naopak odmítá. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi. Nejvíce lidí ale nezaujalo k této otázce žádné stanovisko. Na jednom se ale veřejnost shoduje: případný vojenský zásah musí mít souhlas rady bezpečnosti OSN.

Ministři rozhodli, že Unipetrol se prodá ve výběrovém řízení jako celek

Unipetrol se bude privatizovat vcelku. Tedy stejně jako při předchozí neúspěšné privatizaci. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Schválila tak plán prodeje domácí petrochemie, který společně připravila ministerstva financí a průmyslu a obchodu. První pokus o prodej Unipetrolu ztroskotal loni v říjnu poté, co Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše odmítl za něj zaplatit přes 11 miliard korun a požádal o změnu podmínek soutěže.

Vláda schválila zákon o dalších penězích pro klienty kampeliček

Ministři schválili poslanecký návrh na vyčlenění dalších 800 milionů korun na odškodnění klientů zkrachovalých družstevních záložen. Místo plánované emise dluhopisů za 1,2 miliardy korun tak stát vydá dluhopisy za dvě miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl místopředseda vlády pro legislativu Pavel Rychetský. Poslanci navrhují novelu zákona o dluhopisovém programu ve sněmovně schválit ve zrychleném jednání. Loni na jaře sněmovna přijala zákon, který zvyšuje odškodnění klientů zkrachovalých družstevních záložen až na 400.000 korun. Rozhodnutí sněmovny si ze státního rozpočtu vyžádalo 1,2 miliardy korun. Kvůli uvolnění financí sněmovna schvalovala speciální dluhopisový zákon.

Příbuzní mají podle vlády právo znát diagnózu zemřelého pacienta

Nejbližší pozůstalí mají podle vlády v případě smrti svého příbuzného právo seznámit se s jeho zdravotní dokumentací. Kabinet se v pondělí ztotožnil s názorem veřejného ochránce práv Otakara Motejla a uložil ministryni zdravotnictví Marii Součkové (ČSSD) vypracovat novelu zákona o zdravotní péči, která by toto právo pozůstalým napříště výslovně zaručovala. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD). Zákon dosud nejbližší příbuzné opomíjel. Motejl ale tvrdil, že toto právo dávají pozůstalým vyšší právní normy, jako je občanský zákoník, Listina základních lidských práv a svobod či mezinárodní úmluvy o lidských právech.

Vláda pro investici do modernizace meteorologické služby

Přibližně 200 milionů korun ze státního rozpočtu se v pondělí rozhodla vláda přidělit Českému hydrometeorologickému ústavu (ČHMÚ) na modernizaci předpovědní a výstražné služby v příštím roce. Novinářům to po jednání ministrů řekl Vladimír Marek z tiskového oddělení vlády. ČHMÚ potřebuje na modernizaci v příštích pěti letech asi 700 milionů korun. Ředitel ČHMÚ Ivan Obrusník ČTK nedávno řekl, že modernizace předpovědní a výstražné služby se bude týkat nejen protipovodňové ochrany, ale například i obrany v případě napadení státu teroristy. Z řady chystaných změn vyzdvihl posílení pozorovacích sítí tak, aby například měřicí zařízení na tocích vydržela větší nápory vody, například dvousetletou nebo třísetletou povodeň. Investovaná částka daleko přesáhne peníze, které stát vložil do změn v předpovědních službách po povodních na Moravě roku 1997.

Přijetím zákona o Antarktidě se Česká republika hlásí k odpovědnosti za ni

Česká republika usiluje o členství v mezinárodním orgánu, který rozhoduje o Antarktidě. Stalo by se tak 26.členem takzvané Antarktické smlouvy. Vláda proto v pondělí přijala zákon o tomto kontinentu. Tím se hlásí k odpovědnosti za jeho stav. Pokud normu schválí parlament, budou moci Češi požádat o plnoprávné postavení a poté i spolurozhodovat o dění na bílém světadílu, kde leží jižní pól. Vedle zákona má plnoprávnému českému členství napomoci i výstavba vědecké základny. Polární stanice, sloužící biologickému výzkumu, se začne stavět na podzim v zátoce Brandy Bay na ostrově James Ross. Její budování financuje ministerstvo školství. Než se se stavbou začne, musejí čeští vědci přesvědčit členy Antarktické smlouvy o tom, že jejich projekt nepoškodí prostředí.

Pohledávku ČKA za firmou Tusculum koupí Jitona za 133 mil.

Vláda v pondělí rozhodla, že pohledávku České konsolidační agentury za společností Tusculum Rousínov koupí jihočeská nábytkářská firma Jitona za 132,5 miliónů korun. "Vláda se v rámci veřejného výběrového řízení, kterého se účastnily dva subjekty, přiklonila k tomu, že nabyvatelem pohledávky bude strategický partner, a to společnost Jitona," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Zaměstnanců společnosti Tusculum, největšího domácího výrobce dřevěného a čalouněného nábytku, by se podle dřívějšího vyjádření Sobotky celá transakce neměla dotknout. Podmínkou výběrového řízení byl totiž i závazek investora zachovat zaměstnanost a hlavní předmět činnosti společnosti Tusculum. Další podmínkou soutěže bylo využití pohledávky k dokončení finanční restrukturalizace společnosti.

Vláda je pro lesnický program založený na udržitelném hospodaření

Vládní kabinet také schválil Národní lesnický program pro roky 2003 až 2006. Jeho základním principem je obhospodařování lesů trvale udržitelným způsobem při omezování administrativních zásahů státu na nevyhnutelné minimum. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl Jindřich Marek z tiskového odboru vlády. Dokument podle předkládací zprávy podrobněji rozvádí a aktualizuje priority lesního hospodářství. Pokud jde o ekonomiku, má být podle dokumentu dotační systém lesního hospodářství mimo jiné doplněn o podporu trvale udržitelného obhospodařování lesa v případech, kdy lesní majetek nemůže vytvářet dostatek potřebných zdrojů. Dále by se měla zvýšit podpora zalesňování ladem ležících zemědělských pozemků. Program také například počítá se zvýrazněním právní odpovědnosti za ohrožování lesních porostů škodlivinami znečišťujícími ovzduší, vodu a půdu v souladu s připravovanou legislativou EU.

Novelu obchodního zákoníku přijala vláda beze změn

Návrh novely obchodního zákoníku v pondělí přijala vláda beze změn. Na dotaz ČTK to sdělilo tiskové oddělení Úřadu vlády během zasedání kabinetu. Novela tedy opět neřeší ochranu drobných akcionářů, kterou při jejím prvním schvalování parlamentem prosazoval především tehdejší poslanec Unie svobody a její nynější úřadující předseda Ivan Pilip. Výše uvedená novela má nahradit novelu, která nabyla účinnosti 31. března 2001 a kterou loni v říjnu z procedurálních důvodů zrušil Ústavní soud. Pilip nyní tvrdí, že unionisté, kteří se mezitím stali vládní stranou, nehodlají bojem za minoritní akcionáře ve vládě ztrácet čas. Počkají si prý, jak rozhodne Ústavní soud, který by se měl ještě postavením menšinových akcionářů na návrh skupiny senátorů zabývat. Postaví-li se za ně, pak parlament v tomto smyslu novelu změní, v opačném případě, bude nynější verze platit, dodal.

Počet celníků v ČR po vstupu do EU klesne o 2000 lidí

Česká republika nebude po vstupu do Evropské unie potřebovat tolik celníků a celních úřadů jako nyní, a jejich počet se tak významně sníží. Podle informací z Generálního ředitelství cel by si ČR po začlenění do EU měla vystačit se zhruba 40 až 45 celními úřady namísto dnešních 91 úřadů. Počet celníků by měl klesnout z nynějších 9337 zhruba o 2000 lidí. Jak v pondělí uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka, neznamená to, že všech 2000 lidí přijde o práci. "Nelze konstatovat, že všech těchto 2000 zaměstnanců celní správy bude muset odejít, protože se pokračuje v hledání možností, jak nalézt jejich uplatnění," uvedl ministr po jednání vlády, která se v pondělí zabývala materiálem o dopadech vstupu České republiky do Evropské unie na celní orgány. Sobotka předpokládá, že nadbyteční celníci najdou uplatnění na finančních úřadech nebo v rámci ministerstva zemědělství či vnitra.

Vstup České republiky a dalších kandidátských zemí do Evropské unie je plánován na květen 2004. ČR tak bude sousedit pouze s členskými zeměmi EU, a odpadne proto celní kontrola zboží na hranicích. Z aktuálních statistik vyplývá, že podíl členských států unie a kandidátských zemí na zahraničním obchodu České republiky činí zhruba 80 procent. Celníci budou nadále vybírat clo a daně ze zboží ze třetích zemí a 75 procent vyměřeného cla budou odvádět do společného rozpočtu EU. Výběr cla se tak přesune především na letiště. Řada povinností celníkům po začlenění republiky do unie přibude; přejde na ně například správa spotřebních daní a kontrola zemědělských dotací.

MPSV: Penze by měla záležet na výdělku a počtu odpracovaných let

Od roku 2006 by měla výše vyplácených důchodů v České republice záležet na počtu odpracovaných let a na výdělku. Vyplývá to z návrhu změny penzijního systému, který chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí / MPSV/. Věk odchodu do důchodu by si pak každý mohl stanovit podle svého uvážení. Podle mluvčí úřadu Kateřiny Prejdové ale detaily návrhu zatím nejsou dopracovány. Počítá se však s tím, že každý člověk bude mít osobní účet v digitalizované podobě. Na něm uvidí, kolik si na penzi zaplatil. Po odpracování 25 až 30 let se sám rozhodne, kdy odejde do penze. Ten, kdo nebude pracovat dostatečně dlouho, dostane jen minimální důchod, pohybující se na úrovni životního minima. Ekonomové tento návrh řešení penzijní reformy vítají, ale upozorňují, že zatím z něj nevyplývají konkrétní důsledky pro občany.

Průzkum: Nezaměstnanost připadá lidem vysoká, očekávají však další růst

Dvě třetiny lidí považují současnou míru nezaměstnanosti za příliš vysokou. Přesto více než polovina obyvatel České republiky očekává, že se v letech 2003 a 2004 počet lidí bez práce alespoň částečně zvýší. Vyplývá to z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V otázce, zda má vláda možnosti účinně nezaměstnanost omezovat, je česká veřejnost rozdělena. Polovina dotázaných si myslí, že vláda může snižovat míru nezaměstnanosti, ale podle 37 procent respondentů kabinet takovými možnostmi nedisponuje. Dosavadní působení vlády při omezování nezaměstnanosti hodnotí jako neúspěšné naprostá většina veřejnosti (81 procent). Mezi největší skeptiky patří především ti, kteří již ztrátu zaměstnání poznali na vlastní kůži. Nespokojeni jsou také respondenti se špatnou životní úrovní, lidé s nižším vzděláním a stoupenci KSČM. Jako přiměřenou hodnotí nezaměstnanost podnikatelé, absolventi vysokých škol, Pražané a příznivci ODS.

Slovensko a ČR budou spolupracovat při odstraňování černé práce

Slovensko a Česká republika budou spolupracovat při odstraňování vzájemného nelegálního zaměstnávání občanů, aby zabránily zneužívání sociálního systému v obou státech. Ke snížení počtu nelegálně pracujících by mělo dojít po zlepšení vzájemné výměny informací o vývoji zaměstnanosti, shodli se na pondělním jednání v Bratislavě slovenský ministr práce Ľudovít Kaník a jeho český protějšek Zdeněk Škromach. "Je důležité, abychom si uměli v aktuálním času vyměňovat informace a abychom odstranili dvojí pobírání příjmů," uvedl Kaník s tím, že v současnosti mohou sociální systém na Slovensku zneužívat také ti občané, kteří pracují v ČR legálně. Podle Škromacha pracuje nyní v ČR zhruba 65.000 Slováků, z nich asi deset procent načerno. Na Slovensku je zaměstnaných pouze 1500 Čechů.

Ministři zemědělství SR,ČR a Maďarska budou jednat o vstupu do EU

Šéfové resortů zemědělství Slovenska, České republiky a Maďarska budou na úterním setkání v Bratislavě jednat zejména o koordinaci postupu v přístupovém procesu do Evropské unie. "Na programu je rovněž výměna zkušeností s využíváním prostředků z programu SAPARD a s přípravou na čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU," uvedl slovenský resort zemědělství. O výsledcích jednání budou ministři Zsolt Simon, Jaroslav Palas a Imre Németh informovat na odpolední tiskové konferenci.

Kandidátským zemím se sice na posledním summitu EU v Kodani, kde ukončily přístupová jednání, podařilo zmírnit horší podmínky Bruselu, agrární komory jednotlivých států však s výsledky rozhovorů spokojené nebyly. Kritizují zejména schválenou rozdílnou výši přímých plateb pro farmáře ze současných zemí unie a pro jejich kolegy z kandidátských států. Odmítavě se zemědělci staví také k výši některých produkčních kvót. Slovensko bude v úterý zvláště s Maďarskem jednat o akreditaci tokajských vín ze Slovenska. Dosud totiž nebylo možné vyvážet slovenské tokajské vína na trhy EU, protože unie v roce 1993 uznala ochrannou známku o původu exkluzivně Maďarsku. Po vstupu do EU by však mělo Slovensko získat zvláštní ochranné známku na "vlastní" tokajské.

ČR v exportu na hlavu zaostává za EU, ale poráží Japonsko a USA

Česká republika v exportní výkonnosti na jednoho obyvatele skončila za rok 2001 hluboko pod průměrem Evropské unie. Jak ale vyplývá z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, předčila takové ekonomiky, jako jsou Japonsko nebo Spojené státy. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok přesto tvrdí, že exportní výkonnost země nedosahuje hranic nutných pro naplnění rozvojových ambicí, které máme. Česko tak v tomto směru doplácí na nízké ceny, které jsou často hlavní výhodou českých výrobců proti zahraniční konkurenci.

Kampaň o EU má oslovit lidi nevyhledávající aktivně informace

Informační kampaň k červnovému referendu o vstupu České republiky do EU se soustředí například na starší občany, ženy v domácnosti a lidi žijící na venkově. "Doposud se totiž informace o Evropské unii dostávaly především k obyvatelům větších měst a mladým lidem, kteří běžně pracují s internetem a aktivně pátrají po informacích," řekla ČTK ředitelka odboru komunikační strategie ministerstva zahraničí Jana Adamcová. Ministerstvo zahraničí má proto v plánu působit větší měrou v regionech. V České republice nyní funguje 17 regionálních evropských informačních center. "Jejich činnost koordinujeme s kraji a městy. Pro následující rok a půl chceme rozšířit tuto síť tak, aby v každém kraji bylo alespoň jedno regionální informační středisko a tři městská evropská informační centra," vysvětlila novinářům Jana Adamcová. Velkému zájmu se tato regionální střediska podle Adamcové těší například na Olomoucku.

Celá kampaň přijde na 200 milionů korun. Z toho deset až 20 procent bude věnováno na prezentaci ČR v členských zemích Evropské unie. Česká republika by se zde měla představit jako kandidát připravený na vstup. Polovina ze zbylých peněz bude investována do nákupu reklamních ploch, vysílacího času v rozhlase a televizích, financování regionálních projektů, bezplatné informační linky (800 200 200) a internetového serveru (www.euroskop.cz). Druhou část hodlá ministerstvo využít k podpoře projektů do dvou milionů korun. Tyto peníze poplynou do regionálních evropských středisek, neziskového sektoru, případně na jiné jednorázové projekty. Neziskové organizace se mohou hlásit se svými náměty do 24. ledna. Referendum, v němž se občané budou moci vyjádřit ke vstupu České republiky do Evropské unie, se má konat 15. a 16. června. O vstupu své země do unie budou hlasovat také obyvatelé ostatních kandidátských států.

Soud nevzal třímilionovou kauci výměnou za puštění Srby z vazby

Ani třímiliónová kauce nedostala bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ven z vazební věznice. Pražský vrchní soud, ke kterému si stěžovali Srbovi obhájci, ho odmítl pustit na svobodu stejně jako před tím Krajský soud v Českých Budějovicích. Srba je ve vazbě v Plzni kvůli podezření z osnování vraždy novinářky a nedovoleného ozbrojování. Proces s ním má začít 17. března.

Odbory vyzvaly ČSSD, aby ve druhém kole volila Petra Pitharta

Šéfové odborových svazů sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů vyzvali sociální demokraty, aby v předpokládaném druhém kole volby prezidenta podpořili lidovce Petra Pitharta. Ten je podle odborářů typem člověka, který má schopnost víc lidi spojovat, než rozdělovat. Není společností vnímán negativně a je zastáncem občanské společnosti.

Vojíř: Klaus by jako prezident zajistil ČR dobrou pozici v EU

Čestného předsedu ODS Václava Klause považuje za nejlepšího ze čtyř kandidátů na prezidenta jeho stranický kolega, poslanec Oldřich Vojíř. "V souvislosti se vstupem do Evropské unie potřebujeme prezidenta, který bude velmi silně hájit zájmy našeho státu a pomůže mu zajistit takovou pozici, jakou si zaslouží," řekl v pondělí Vojíř novinářům v Mostě. Šance na Klausovo zvolení však Vojíř nevidí příliš nadějně. "Pokud každá politická strana dá hlasy svému kandidátovi, v prvním kole prezident zvolen nebude. Umím si ale představit i variantu jakési vládní dohody, z níž by jako vítěz voleb vzešel jeden z kandidátů kabinetních stran," uvedl. Nepřímo naznačil, že by jím mohl být za přenechání postu předsedy Senátu sociálním demokratům lidovecký kandidát Petr Pithart.

Česká televize bude volbu prezidenta vysílat v přímém přenosu

Česká televize bude volbu prezidenta republiky vysílat ve středu 15. ledna v přímém přenosu. Diváci veřejnoprávní televize mohou dění ve Španělském sále Pražského hradu, kde se k volbě nástupce Václava Havla sejdou poslanci a senátoři, sledovat od samého začátku, tedy od 10:00 na prvním programu, řekl ČTK mluvčí televize Richard Klatovský. Česká televize je podle vývoje situace připravena vysílat z Hradu živě po celý den. Pokud se volba protáhne do večera, přepnou diváci v 17:45 na program ČT2, kde bude přímý přenos pokračovat. V tuto chvíli lze jen těžko předvídat, jak dlouho výběr nové hlavy státu potrvá. Parlament hned v úvodu schůze rozhodne, zda volba bude tajná, zda umožní vystoupit kandidátům na nejvyšší ústavní funkci a zda časově omezí vystoupení řečníků.

Zákonodárci mají na výběr ze čtveřice kandidátů. O jejich hlasy se v maximálně ve třech kolech budou ucházet Jaroslav Bureš za ČSSD, čestný předseda ODS Václav Klaus (ODS), šéf Senátu Petr Pithart navržený KDU-ČSL a kandidát KSČM Miroslav Kříženecký. Je málo pravděpodobné, že by při středečním jednání prezident vzešel hned z prvního kola volby. Musel by totiž získat nejméně 101 hlasů ve dvousetčlenné sněmovně a minimálně 41 hlasů v Senátu, který má 81 členů. Žádný z kandidátů ale takovou podporu nemá. Pokud by se sněmovně a Senátu ani v jednom z kol nepodařilo prezidenta vybrat, musela by se konat nová, opět maximálně tříkolová volba. Nelze však vyloučit, že by se parlament urychleně shodl na přímé volbě hlavy státu.

Český rozhlas vysílá o prezidentech cyklus Devět mužů na Hradě

Cyklus věnovaný českým prezidentům, nazvaný Devět mužů na Hradě, vysílá ode dneška stanice Radiožurnál Českého rozhlasu. Jednotlivé díly jsou složeny z názorů historiků i lidí, kteří prezidenty osobně znali. Jejich výpovědi doplňují autentické historické materiály. Objeví se mezi nimi například znovunalezená nahrávka vzpomínek jednoho z osobních strážců Klementa Gottwalda. "Seriál připomene, že i prezidenti byli jen lidé," řekl ČTK René Zavoral z oddělení komunikace Českého rozhlasu. Málokdo například ví, že Tomáš Garrigue Masaryk se v osmdesáti letech zamiloval a psal dopisy jako mladý student. Jeho nástupce Edvard Beneš byl prý naším nejpracovitějším prezidentem. I jeho současníci kroutili hlavou nad tím, co dělá krom toho, že stále leží v politických materiálech. Gottwalda poznamenalo na celý život to, že byl nechtěným dítětem. Antonín Zápotocký posílal peníze na opravu svatovítské katedrály. Antonín Novotný byl takový šetřílek, že si sám snížil prezidentský plat. Ludvík Svoboda pracoval jen tři dny v týdnu. Gustáv Husák byl nejvzdělanějším z komunistických prezidentů, Václav Havel zase jediným z těchto mužů, který přísahal věrnost třem republikám. Seriál Devět mužů na Hradě vysílá Radiožurnál každý všední den od 10:50 do 24. ledna.

Doprovodný program k výstavě socialistického umění vrcholí

V příštím týdnu vyvrcholí doprovodný program k výstavě Československý socialistický realismus 1948 - 1958, která v Galerii Rudolfinum skončí 9. února. Podle návštěvnosti patří výstava mezi úspěšné. Od 7. listopadu ji vidělo 24.000 lidí, řekla ČTK Zuzana Fořtová z galerie. Na pondělí 20. ledna připravila galerie spolu s Divadlem Archa diskusi nazvanou Divadelní sorela. Beseda v divadle Ponec, kde Archa po povodních hostuje, se bude zabývat socialistickým realismem v divadle i dalších uměleckých oblastech. Diskutující se pokusí o analýzu nejpodivnější epizody v dějinách českého moderního umění. Spisovatel Pavel Kohout, který v mládí psal hry ve stylu socialistického realismu, bude hovořit s Egonem Bondym, jenž v téže době patřil k nonkonformní avantgardě. Sekundovat jim bude publicista Martin C. Putna a Libor Vodička, čerstvý absolvent divadelní vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Památkáři usilují o zápis masopustu mezi památky UNESCO

Soubor lidových staveb Vysočina usiluje o zápis masopustních průvodů, jak se zachovaly v okolí Hlinska, na listinu kulturního světového dědictví lidstva UNESCO. Zápis by měl přispět k zachování tradice, jejíž kořeny sahají až do pohanských dob, řekla ČTK ředitelka souboru Ilona Vojancová. "Připravili jsme předběžný návrh. O tom, zda se bude Česká republika s tímto obyčejem o zápis na listinu ucházet, rozhodne ministerstvo kultury," uvedla. Na listině UNESCO už figuruje například japonské lidové divadlo či skupina obřadních masek z Afriky. Lidové tradice České republiky ani žádného ze států bývalého východního bloku na něm podle Vojancové zatím zastoupeny nejsou. "Tento projekt UNESCO směřuje k zachování nejvýznamnějších tradic lidové kultury," doplnila.

Čečenští tanečníci přidávají v Praze představení

Malí čečenští tanečníci ze souboru Maršo, kteří putují po českých a moravských městech s benefičním představením, chystají v Praze jedno vystoupení navíc. "Obrovský zájem veřejnosti nás donutil uspořádat k plánovanému čtvrtečnímu večeru v Paláci Akropolis ještě jedno vystoupení. Uskuteční se v pátek v hotelu Olšanka," řekla ČTK Jana Hradilková z pořádajícího sdružení Berkat (Štěstí). Soubor 24 dětí z uprchlického tábora Sputnik na čečensko- ingušských hranicích v minulých dnech zcela vyprodal sály v Brně i v Praze. "Děti jsou docela unavené, ale stále nadšené," řekla Hradilková. Putovní představení nese název Před válkou jsem měl hračky. Českou veřejnost má seznámit s čečenskou kulturou a tradicemi a upozornit na zakavkazskou krizi. Výtěžek chtějí pořadatelé věnovat na projekt Pomoc lidem v ruinách, který individuálně pomáhá obyvatelům čečenské metropole Grozného.

Tchaj-wan: Tématem příštího knižního veletrhu bude ČR

Česká republika byla vybrána jako "čestná země" letošního knižního veletrhu, který se v únoru bude konat v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu. Oznámil to list Taiwan Times s odvoláním na organizátory veletrhu. Organizátorka české účasti Dana Kalinová v pondělí ČTK sdělila, že se chystá mimořádná prezentace české literatury s vazbami na další oblasti kultury. Veletrh, jenž je považován za největší událost nakladatelského světa v Asii, začne 11. února v tchajpejském Světovém obchodním středisku. Loni tato akce přilákala tisícovku nakladatelství ze 47 zemí světa a více než 300.000 návštěvníků.

Ze sportu

Fotbalista pražské Sparty Josef Obajdin neposílí tým trenéra Zdeňka Sčasného OFI Kréta. Obajdinovým hlavním důvodem bylo přání vybojovat si v jarní části sezony místo v sestavě Sparty.

Hokejoví fanoušci se přece jen dočkají útočníka Jiřího Hudlera, kterého svými hlasy zařadili do zahajovací pětky Utkání hvězd české a slovenské extraligy. Ruský klub AK Bars Kazaň, jehož dres nyní talentovaný forvard obléká, přislíbil Hudlera na zápas uvolnit. Utkání se uskuteční 1. února v Pardubicích.

Vzestup Lužnice v Bechyni zpomalil, spoléhá se na počasí

Vzestup Lužnice v Bechyni na Táborsku, který způsobila hromadící se ledová tříšť, od pondělního rána zpomalil. Zatímco přes noc na pondělí v bechyňské čtvrti Zářečí stoupla řeka o víc než jeden metr, za posledních šest hodin to bylo jen o pět centimetrů. Podle starosty města Jaroslava Matějky zaplavení objektů zatím nehrozí. Lužnice v Bechyni stále dosahuje druhého stupně povodňové aktivity a voda velmi pomalu stoupá. Obavy panují jen z prudkého oteplení, které ale zřejmě nehrozí.

Počasí na úterý

Na území České republiky bude v úterý převážně zataženo. V Čechách má padat déšť se sněhem nebo déšť, zpočátku ještě namrzající. Odpoledne a večer budou od západu srážky slábnout. Na Moravě a ve Slezsku přejde sněžení v déšť se sněhem nebo v mrznoucí déšť. Ojediněle se objeví i mlhy. Teploty v Čechách 3 až 6, na Moravě a ve Slezsku nula až 3 stupně Celsia. Čerstvý západní vítr má místy v nárazech a na hřebenech hor foukat 50-ti až 70-tikilometrovou rychlostí.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio