Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Miloš Zeman naplno rozjel kampaň před páteční druhou volbou hlavy státu

Bývalý premiér Miloš Zeman v úterý naplno rozjel kampaň před páteční druhou volbou prezidenta, do níž jej nominovala sociální demokracie. Začal obcházet parlamentní kluby a jednat s předsedy politických stran o možné podpoře. O křeslo, které 2. února opustí Václav Havel, se utká spolu s kandidátem ODS Václavem Klausem a senátorkou Jaroslavou Moserovou. Všichni tři již byli oficiálně navrženi.

Zeman novinářům řekl, že prezident by neměl být monarchou a při rozhodování o obsazení klíčových funkcí ve státě by se neměl řídit stranickou příslušností kandidátů, ale jejich odborností. Svým postojem tak nahrává zejména komunistům, kteří se chtějí vymanit z politické izolace. Do páteční volby vlastního kandidáta nepostaví a ve čtvrtek rozhodnou, zda některého z kandidátů navržených ostatními stranami podpoří. Zřejmě budou hlasovat pro Zemana. Klause by možná mohli podpořit pouze neúčastí na hlasování v dalších kolech, pokud by Zeman z prvního kola nepostoupil. Klausovi by tak ke zvolení stačilo méně hlasů.

Jako první navštívil Zeman poslance Unie svobody-DEU, postupně chce obejít i ostatní parlamentní frakce. Krátce jednal s šéfem unionistů Petrem Marešem, zatímco schůzka s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou trvala 90 minut. Svoboda sice zopakoval, že Zeman ani Klaus nejsou prezidentskými kandidáty lidovců, současně ale řekl, že jeho strana bude o výsledku úterního rozhovoru ještě diskutovat. Deset poslanců KDU-ČSL přitom v úterý společně s pěti unionisty oficiálně navrhli na úřad prezidenta Moserovou. Postoj KDU-ČSL tak zůstává nejasný. Unionisté dali najevo, že s jejich hlasy Zeman ani Klaus počítat nemohou a zřejmě podpoří Moserovou. Zeman se ještě sešel s předákem KSČM Miroslavem Grebeníčkem, v plánu má i schůzku s lídrem ODS Mirkem Topolánkem.

Další oficiální kandidátkou na prezidentské křeslo se stala Jaroslava Moserová

Senátorka Jaroslava Moserová se v úterý stala oficiální kandidátkou na úřad prezidenta republiky. Její nominaci předložilo sněmovní volební komisi 15 poslanců Unie svobody-DEU a KDU-ČSL. ČTK to řekl předseda volební komise Pavel Hojda (KSČM). Moserová rozšířila počet oficiálních kandidátů na prezidenta na tři. Před týdnem oficiálně navrhli na prezidenta poslanci ODS svého bývalého předsedu Václava Klause. V úterý předložilo 11 sociálnědemokratických senátorů oficiální kandidaturu expremiéra a bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana.

Topolánek: Kvůli nominaci Moserové bude asi i druhá volba marná

Očekávaná nominace senátorky Jaroslavy Moserové na prezidentský úřad podle předsedy ODS Mirka Topolánka pravděpodobně zmaří i páteční druhou volbu hlavy státu. Připustil, že Moserová odebere hlasy zejména kandidátovi ODS Václavu Klausovi; za pouhé spekulace ale označil úvahy, že by senátorka mohla čestného předsedu ODS vyřadit v prvním kole. "Pro mě je nominace Jaroslavy Moserové, mé kolegyně, které si nesmírně vážím, signálem, že určití lidé nechtějí zvolit nikoho. Je pravděpodobné, že paní Moserová nebude mít významnou podporu a pouze odebere hlasy Václavu Klausovi. Znamená to, že i druhá volba může být zmařena," řekl v úterý Topolánek ČTK.

Pokud by i druhý pokus parlamentu zvolit nového prezidenta nebyl úspěšný, musí politická reprezentace rozhodnout, co dál. Havlovi totiž mandát vyprší již 2. února. ODS je připravena zkusit i třetí volbu, podpoří i zavedení všelidového hlasování o hlavě státu. V obou případech postaví znovu Klause.

Klausovy odpovědi se asi líbily, přesto US-DEU podpoří Moserovou

Ani osobní setkání prezidentského kandidáta ODS Václava Klause s poslanci US-DEU nic nezměnilo na tom, že unionisté chtějí podpořit senátorku Jaroslavu Moserovou. Přesto šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl po Klausově návštěvě naznačil, že některé odpovědi bývalého předsedy ODS se mu docela líbily. Klaus novinářům řekl, že atmosféra byla velmi přátelská. V odpovědi na jeden z novinářských dotazů Klaus nevyloučil, že by pro něj třeba mohli hlasovat i někteří sociální demokraté. "Pár hlasů tohoto typu pro mě může být velmi důležitých," uvedl. Kühnl po jednání řekl, že Klaus i kandidát ČSSD Miloš Zeman, který byl na klubu unie před ním, mají "dost daleko" ke kritériím dobrého prezidenta, jak je vidí unie.

Do boje o Hrad jdou i ze Senátu Moserová, Klaus a Zeman

V Senátu byli stejně jako v Poslanecké sněmovně nominováni na prezidenta republiky Miloš Zeman (ČSSD), Václav Klaus (ODS) a Jaroslava Moserová (ODA), kterou navrhují unionisté, lidovci a nestraníci. Kandidaturu Moserové v úterý podle očekávání podpořili všichni přítomní členové Klubu otevřené demokracie (KOD), který sdružuje senátory Unie svobody-DEU a nestraníky. ČTK to řekl předseda šestnáctičlenného klubu Edvard Outrata (za US-DEU), přesný počet ale neuvedl. Podle místopředsedy klubu Jana Hadravy (US-DEU) nominaci před 17:00 podepsalo 13 senátorů, před definitivním předložením ještě další podpisy zřejmě přibudou. Pro nominaci je třeba podpisů deseti senátorů nebo stejného počtu poslanců.

Mečiar: Volba Václava Klause by byla vynikající

Bývalý slovenský premiér, nyní vůdce menšinové opozice, Vladimír Mečiar nevylučuje, že v České republice dojde nakonec na přímou volbu prezidenta. Případné zvolení svého někdejšího partnera Václava Klause by přitom pokládal za "vynikající" signál i pro Slovensko. "Je to nejvýraznější osobnost českých dějin posledních let. Při všem, při čem byl..., vždy hájil české zájmy, doma i v zahraničí, a nikdy se jim nezpronevěřil. Jako přímý účastník mohu podat svědectví," řekl Mečiar v rozhovoru s ČTK. Mečiar zprvu nechtěl průběh voleb nástupce Václava Havla komentovat, i když připustil, že je pozorně sleduje, a to i z hlediska záruk příští "korektní spolupráce". Pokud jde o Miloše Zemana a Václava Klause, pokládá za zbytečné připomínat, komu patří jeho sympatie. Posléze však uvedl, že východiskem by bylo jak zvolení hlavy státu v parlamentu, tak v přímé volbě občany; Slovensko už má v obou směrech zkušenosti.

Prezident Havel naposledy jmenoval rektory a nové soudce

Prezidentovi Václavu Havlovi zbývají do konce jeho mandátu necelé dva týdny. Přestože se již pomalu chystá na odchod z Pražského hradu, ještě má před sebou některé pracovní povinnosti. V úterý například jmenoval nové soudce a krátce po nich také rektory vysokých škol. Pro šestašedesátiletého Havla to bylo jedno z posledních jmenování za téměř 13 let, která strávil v prezidentské funkci. "Jste 79. a zároveň poslední skupinou soudců, kterou jsem v posledních deseti letech takto slavnostně jmenoval," řekl soudcům po složení slibu. V projevu pak jako obvykle novým soudcům hlavně poblahopřál a zdůraznil, jakou mají odpovědnost.

Podle ministra Škromacha mohlo být pochybení ČSÚ úmyslné

Místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach v úterý naznačil, že pochybení Českého statistického úřadu v obchodních datech mohlo být úmyslné. Škromach soudí, že zkreslené údaje za loňské třetí čtvrtletí mohly ovlivnit podzimní senátní a komunální volby, stejně jako rozhodování vlády o letošním rozpočtu. "Já (však) doufám, že se to nepotvrdí," dodal. Jak ministr Škromach dále řekl, podle chybných údajů se zdálo, že ČR kráčí ke krizi, zatímco tomu tak nebylo. "Dogma nezávislosti neexistuje v ČR ani nikde ve světě, v podstatě každý je na někom nebo na něčem závislý a časem se ukáže na kom," řekl. Na úterním setkání s novináři rovněž podpořil hlasy, které volají po odstoupení či odvolání Bohaté. Ministr se rovněž pozastavil nad tím, že Bohatá odvolala úředníka, který chybu našel a upozornil na ni. Předsedkyni ČSÚ Marii Bohatou ministrův výrok pobouřil. "Musím se velmi ostře ohradit proti tomuto tvrzení. Chyba nevznikla na ČSÚ, ale na Generálním ředitelství cel, které řídí ministerstvo financí," reagovala pro ČTK. "V případě, že chci spekulovat, musím si dát do pořádku fakta," vzkázala Škromachovi.

ČSÚ ve čtvrtek šokoval trh, když zveřejnil rozsáhlou opravu údajů o loňském zahraničním obchodu. Revize výrazně zlepšila obrázek domácího hospodářství, úřadu však ubrala na důvěryhodnosti. Bohatá za to odvolala z funkce vrchního ředitele ČSÚ odpovědného za statistiku zahraničního obchodu Kamila Kudláka a ředitelku odboru statistiky cen ČSÚ Stanislavu Kociánovou. V pondělí Bohatou vyzval k rezignaci premiér Vladimír Špidla. Ta ale po setkání s ním novinářům řekla, že je rozhodnuta politickým tlakům čelit. Zároveň požádala statistický úřad Evropské unie Eurostat o prošetření kroků svého úřadu v celé aféře. Resignuje prý, pokud ten zjistí, že ČSÚ postupoval špatně. Šéf Eurostatu Yves Franchet prý její postup plně schvaluje. Špidla naopak soudí, že "takové věci se řeší doma". ČTK v Bruselu se pokouší získat vyjádření Eurostatu. Hlavu Bohaté požadují i další politikové. Postup ČSÚ kritizují i ekonomové. Někteří pochybují dokonce i o zveřejněných opravených údajích.

Revize obchodních dat si vyžádala opravu růstu HDP za loňské třetí čtvrtletí na 2,7 procenta z dosavadních 1,5 procenta. Následovat bude i korekce údajů o platební bilanci za třetí čtvrtletí. Tu Česká národní banka zveřejní spolu s údaji za 4. čtvrtletí ve druhé polovině března. Žádných dalších dat by se již chyba v obchodní bilanci dotknout neměla.

Vladimír Špidla: Odmítám politické tlaky na případné odvolání Bohaté

Premiér Vladimír Špidla v úterý odmítl jakékoli úvahy, že by šéfka Českého statistického úřadu Marie Bohatá mohla být odvolána z politických důvodů. Vláda o jejím setrvání v čele úřadu, který nedávno dramaticky zkreslil některé statistické údaje, podle Špidly ve středu jednat nebude. Sám premiér přitom Bohatou v pondělí vyzval k rezignaci. Ta však reagovala prohlášením, že je rozhodnuta politickým tlakům čelit. "Takováto citlivá věc má svá procesní pravidla; nedá se to udělat ze dne na den. Čili vláda se tím zabývat nebude," řekl premiér po úterním jednání Bezpečnostní rady státu. Podle něj je potřeba takový krok zvážit a konzultovat s ministry. "Český statistický úřad je nezávislý úřad," dodal.

Ministr Sobotka trvá na původním návrhu rozpočtové reformy

Ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na svém původním návrhu rozpočtové reformy a odmítá názor, že by cesta ke zdravějším veřejným financím měla vést zejména přes zvyšování daní. Ministr to řekl v reakci na informaci z tisku, že svůj plán neprosadil a že reforma mění podobu směrem k nižším úsporám ve výdajích a rozsáhlejšímu zvyšování daní. "Ministr trvá na vládě předložené koncepci reformy veřejných rozpočtů, a to v té ambicióznější variantě," tlumočil v úterýSobotkova slova jeho mluvčí Jaroslav Dědič. Reforma podle ministra musí obsahovat vyvážená opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu. Pokud by byla postavená pouze na zvyšování daní, měla by podle něj negativní vliv na domácí ekonomiku.

Radikální verze reformy, kterou Sobotka prosazuje, počítá s výraznými škrty ve výdajích a měla by vést k poklesu deficitu veřejných financí v roce 2006 na 3,7 procenta hrubého domácího produktu z rekordních 6,3 procenta HDP v roce 2003. Podle informací z tisku se už ale řízení reformy ujala skupina pod vedením premiéra Vladimíra Špidly. V ní mají mít velký vliv odbory a také ostrý oponent Sobotkových návrhů ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Pod Špidlovým vedením tak reforma údajně mění směr. Škrty ve zneužívaných sociálních dávkách mají být mírnější, naopak více peněz se vláda bude snažit získat do rozpočtu zvýšením daní z příjmu občanů či sociálního a zdravotního pojištění. Navzdory obrovským dluhům se má navíc najít asi 20 miliard na plošné přídavky na děti, vyšší příspěvek na rodičovskou dovolenou či 50 tisíc korun na každého novorozence.

Špidla v BBC odmítl, že reforma financí mění směr

Premiér Vladimír Špidla v úterním rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC odmítl, že by reforma veřejných financí pod jeho vedením měnila směr. Reforma předložená ministrem financí je podle Špidly dobrým výchozím materiálem, bude však dopracována. "Debata nemá za cíl reformu zrušit nebo odložit, ale vytvořit ji takovou, aby byla realizovatelná," uvedl premiér. Pracovní skupina ministrů podle Špidly v současnosti dopracovává návrhy, jež vycházejí z návrhů ministra financí Bohuslava Sobotky. "Základním směrem reformy jsou zdravé veřejné finance. Toto základní zadání je dáno a je také dáno i to, že se bude zasahovat jak na příjmové, tak i na výdajové straně," řekl Špidla BBC. Za nezralé označil Špidla tvrzení, podle nichž by v nové verzi reformy měly být škrty v sociálních dávkách mírnější a naopak více peněz má vláda získat zvýšením daní z příjmu občanů či sociálního a zdravotního pojištění.

Fassmann: Odbory navrhují vyšší daně z příjmu občanů a z majetku

Odboráři nesouhlasí s rozpočtovou reformou v podobě navržené ministerstvem financí. Jsou proti razantním výdajovým škrtům a cesta ke snižování rozpočtových schodků podle nich vede zejména přes vyšší daně, důsledný boj proti daňovým únikům a razantnější postup České konsolidační agentury vůči dlužníkům. ČTK to v úterý řekl ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann. "Jsme pro to, aby se především hledala opatření na příjmové straně rozpočtu," uvedl s tím, že MF se v návrhu reformy spíš věnuje úsporám ve výdajích. Odboráři ve svém stanovisku k reformě z dílny MF mimo jiné navrhují růst daní z příjmu občanů a z majetku a zvýšení pojistného na důchodové pojištění. Co se týče daní z příjmu fyzických osob, odbory jsou podle Fassmanna pro zavedení pátého pásma se sazbou kolem 39 procent pro občany s vysokými příjmy. Naopak u DPH navrhují pokles základní sazby DPH z nynějších 22 procent na 18 procent. Tato sazba bude po vstupu do EU cílovou sazbou pro přesun řady služeb a zboží ze sazby snížené.

Český vývoz do Iráku v loňském roce významně stoupl

Vývoz ČR do Iráku v loňském roce významně stoupl, když za 11 měsíců již činil téměř 450 tisíc dolarů (přes 13 milionů korun). Za celý rok 2001 přitom české firmy do Iráku vyvezly zboží zhruba za milion korun. ČTK to v úterý sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Irák přitom patřil do zavedení embarga v srpnu 1990 k významným obchodním partnerům bývalého Československa, jež dodalo do Iráku rozsáhlé investiční celky na zpracování ropy v Basře a Sallahudin I a II a závod na výrobu mazacích olejů Baiji. Ty dnes tvoří 60 procent iráckých ropných kapacit. Dále šlo o závod na kompletaci traktorů, zavlažovací a meliorační práce a geologický průzkum.

Hlavním dopadem války v Iráku na Českou republiku by bylo zdražení ropy

Hlavním dopadem případného válečného konfliktu v Iráku na český zahraniční obchod bude podle ekonomů pravděpodobně zdražení dovozů ropy. "V případě déletrvajícího konfliktu lze zmíněný dopad vyčíslit až na dvě miliardy korun měsíčně, o něž by narostl deficit zahraničního obchodu," řekl v úterý analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podstatnější vliv na export by byl podle Sobíška spíše nepřímý a nastal by jen tehdy, pokud by se konflikt protáhl. Potom by hrozilo světové ekonomice zpomalení či recese kvůli nadměrně vysoké ceně ropy a vedlo by k omezení exportních příležitostí domácích firem. Přímý tuzemský obchod s arabským světem je však z hlediska celkového objemu zanedbatelný. "Konflikt v Iráku by mohl postihnout omezený okruh firem, nikoli však celou ekonomiku," domnívá se.

"Válečný konflikt v Iráku by zřejmě vyvolal dočasné zvýšení cen ropy a další oslabení dolaru směrem k 1,08 dolaru za euro," prohlásil analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Zdražení ropy se sice negativně promítá do domácí obchodní bilance, v tomto případě by však byl negativní vliv částečně kompenzován silnější korunou vůči dolaru. "Vyplnění nejčernějšího scénáře, který je založen na znehodnocení ropných nalezišť v Iráku, by přivedl světovou ekonomiku do další recese," soudí.

"Případná protestní blokáda ostatních arabských zemí by ovšem situaci vyostřila," upozornil hlavní ekonom Patria Online David Marek. V závěsu za cenami ropy by navíc začaly růst také ceny zemního plynu. Dovozy počítačových komponent a jiného zboží placeného dolary by zase mohly mírně zlevnit. Největší podíl z arabských zemí mají na českém vývozu Spojené Arabské Emiráty (SAE) s 0,55 procenta. Celoroční vývoz se přes miliardu korun loni přehoupl dále u Egypta, Alžírska, Íránu a Saúdské Arábie.

ERÚ: Drahá ropa a případná válka může vést k růstu cen plynu

Energetický regulační úřad v úterý naznačil, že plyn může letos podražit. V posledních měsících totiž na světových trzích výrazně rostly ceny ropy, od nichž se ceny plynu odvozují, a situaci může zhoršit i případný válečný konflikt na Blízkém východě. "Lze očekávat, že vývoj cen plynu od druhého čtvrtletí může být poměrně dramatický," uvedl na setkání s novináři předseda ERÚ Pavel Brychta s tím, že nyní nelze dopad na domácí trh určit. ERÚ určuje ceny plynu pro každé čtvrtletí vždy s více než měsíčním předstihem, takže jeho nové cenové rozhodnutí se předpokládá koncem února. Od letošního ledna zvedl ERÚ ceny za plyn občanům v průměru o 4,2 procenta, předtím ale dvakrát výrazně zlevňoval, takže loni se cena plynu poprvé v polistopadové historii země snížila.

Disident Payá: Záleží na Kubáncích, kdy padne Castrův režim (

Sami Kubánci mohou ovlivnit dobu, za jakou padne totalitní režim Fidela Castra, míní přední kubánský disident Oswaldo Payá. Na pražském Václavském náměstí v úterý položil květiny k pomníku obětem komunismu. Následně se mezi novináři vyslovil pro respektování základních práv Kubánců a jako nedemokratické označil parlamentní volby, které v jeho domovské zemi skončily v pondělí opětovným vítězstvím vládní komunistické strany. Podle Castra tak potvrdily socialismus a revoluci. Za jak dlouho by mohl Castrův režim padnout, Payá nechtěl odhadovat. "Záleží na lidech, kdy se dají na pohybu a prosadí změnu," uvedl disident, kterého český prezident Václav Havel navrhl na Nobelovu cenu míru.

Payá je je tvůrcem kubánské obdoby české Charty 77. Petici s více než 11.000 podpisy se mu podařilo loni dostat do kubánského parlamentu a další lidé se k ní připojují. Ve čtvrtek čeká významného zástupce kubánské demokratické opozice setkání s Václavem Havlem. Oba spolu podle humanitární společnosti Člověk v tísni krátce telefonicky mluvili, když byl český prezident na návštěvě Spojených států. Payá se za své aktivity stal držitelem několika mezinárodních ocenění, například Evropský parlament pak udělil Sacharovovu cenu.

Velká Británie vrátila do Prahy leteckým speciálem dalších 91 Čechů

Británie vrátila v úterý do Prahy dalších 91 Čechů, kteří v ostrovní zemi neuspěli s žádostí o udělení azylu. Přiletěli zvláštním letadlem, které vypravil britský imigrační úřad. Podle britského velvyslanectví v Praze jde už o osmou hromadnou deportaci. V Británii žádají o azyl mezi Čechy hlavně Romové. Londýn však jejich žádosti považuje za neoprávněné a vedle deportací se přílivu žadatelů brání také zaváděním nepravidelných konzulárních kontrol na ruzyňském letišti. Nejnověji také v Británii platí přísnější azylový zákon a tvrdší režim pro poskytování sociálních dávek. Čeští žadatelé tak v Británii takřka nemají šanci uspět.

K první větší deportaci Britové přikročili první zářijový pátek. Takto se do Česka vrátilo již 357 lidí. Vedle větších skupin, pro něž vypravuje zvláštní letadla, vrací Londýn jednotlivce pravidelnými linkami. Podle britských statistik počet zájemců z Česka o azyl v Británii i loni rostl. Poslední kolo letištních kontrol, při nichž lidé ještě před odletem musejí vysvětlovat účel své cesty, začalo v Ruzyni 7. ledna po krátké přestávce. Při předposledním kole, které trvalo od loňského srpna do prosince, úředníci do letadel směřujících do Anglie nepustili 306 lidí.

Aero se chystá do Indie na jednání o možných dodávkách L-159

Domácí zbrojovka Aero Vodochody se počátkem února chystá pokračovat v boji o případné dodávky lehkých bitevníků L-159 pro indickou armádu. Tímto bitevním polem se má stát letecká výstava v Béngalúru 5. až 9. února. "Doufáme, že se nám podaří uskutečnit takové schůzky, které nás zase přinesou o krok dále v Indii," řekla v úterý mluvčí Aera Pavla Kolínová s tím, že se předpokládá účast představitelů indického ministerstva obrany a letectva. "Bude to úplně poprvé, co se L-159 v Indii bude předvádět," zdůraznila. Aero se pokusí zvrátit současný vývoj, když původní výběrové řízení pro indickou armádu vyhrál britský BAE Systems s letouny Hawk. Snahou je vypsání nového tendru již za účasti Aera. Indie by měla mít v první fázi zájem o 66 dvoumístných letounů L-159B. Aero je připraveno založit společný podnik s indickou společností HAL, která by se tak podílela na výrobě letounů. Českou zbrojovku by v jednání měli svojí návštěvou podpořit ministři obrany Jaroslav Tvrdík a průmyslu a obchodu Jiří Rusnok.

Vodochodskému podniku klesl v loňském roce kvůli kurzovým rozdílům podle předběžných výsledků čistý zisk přibližně na 350 milionů korun. V roce 2001 přitom měla zisk asi 680 milionů korun. Tržby mají klesnout asi na sedm miliard z předchozích zhruba 12 miliard korun, když je tvoří především dodávky letounů L-159 české armádě.

Železný si stěžuje, že nemohl být u celého projednávání své kauzy

Generální ředitel televize Nova a senátor Vladimír Železný si v úterý postěžoval, že nemohl být přítomen celému projednávání svého případu v mandátovém a imunitním výboru horní komory. Uvedl, že mu toto právo dává zákon o jednacím řádu Senátu. Železného výklad zákona ale místopředseda imunitního výboru Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL) odmítl. Podle něj zákon dává každému senátorovi právo přednést svůj pohled na prošetřovaný případ. "Jediné, na co má právo, je, aby byl slyšen v té věci. Jednací řád vůbec neupravuje, jestli má být (přítomen) po celou dobu jednání. Nikdy se tomu tak nedělo, naopak. Vždycky ten senátor byl pozván jenom pro slyšení v té věci," řekl ČTK Bárta.

Stíhání Železného začalo v dubnu 2001 a senátorem byl zvolen na podzim 2002. Senát má o vydání Železného rozhodovat ve čtvrtek. Senátor si na toto jednání připravil obsáhlý svazek materiálů, které podle něj svědčí o manipulaci s případem. Pokud by senátoři Železného nevydali, bylo by jeho stíhání v této věci navždy zastaveno. Podle dosavadních vyjádření ale většina členů horní komory bude hlasovat v souladu s doporučením imunitního výboru, který navrhl umožnit stíhání Železného.

Ministerstvo nesouhlasí s benešovským úsekem dálnice D3

Trasa dálnice D3, která má spojit Prahu s jihem Čech, dosud není jasná. Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo souhlas se zásahem do krajinného rázu pro výstavbu dvoukilometrového úseku dálnice na jihu Benešovska. Správní řízení se tak znovu otevírá, což dává šanci i alternativním návrhům trasy. Zahájení stavby benešovského úseku by jednání o jiné trase prakticky znemožnilo, řekl v úterý ČTK Petr Hrdina ze sdružení Arnika. Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová ČTK potvrdila, že stanovisko vydal územní odbor pro Středočeský kraj jejího úřadu. Stanovisko Ředitelství silnic a dálnic se ČTK nepodařilo získat. Hlavním důvodem, proč ministerstvo souhlas zrušilo, bylo podle Hrdiny to, že okresní úřad nedostatečně zdůvodnil své rozhodnutí o stavbě daného úseku a neseznámil účastníky řízení se všemi podklady.

Ovocnáři se po vstupu do EU bojí přílivu ovoce na český trh

Čeští ovocnáři se po vstupu České republiky do Evropské unie obávají nárazového přílivu ovoce z nyní přidružených zemí, zejména z Polska. "Tento náraz pro nás může být nebezpečný a musíme se na něj připravit zejména informační kampaní, v níž budeme českým spotřebitelům říkat, že naše ovoce je kvalitní," řekl ČTK na úterních Ovocnářských dnech v Hradci Králové předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška. Právě příliv levných jablek z Polska v mimořádné výši více než 14.000 tun způsobil loni českým ovocnářům ztráty za asi 60 milionů korun. Polská jablka loni dokonce z prvních příček vytlačila tradiční importy z Itálie a Nizozemska.

Jako celek je české ovocnářství podle Mušky na vstup do EU připraveno lépe než jiná odvětví zemědělství. "Naše ovocnářství je otevřené už od roku 1993. Zažilo si peripetie s kvótami či jablečnou válkou," řekl Muška.

Němci usilují o zapsání hornického Krušnohoří do seznamu UNESCO

Krušnohoří jako hornická oblast má příležitost stát se možná už v tomto desetiletí součástí světového dědictví UNESCO. Zasazuje se o to podpůrné sdružení, které dnes vzniklo v saském Freibergu za podpory saské zemské vlády a slibuje si i součinnost českých úřadů. Zamýšlený Hornický region Krušnohoří zahrnuje podle německé představy rozlohu 4000 čtverečných kilometrů na saské a české straně, včetně 250 kulturních, přírodních, krajinných a technických pamětihodností. Sahá od Glashütte a Lauensteinu na východě Saska, Freibergu na severu a Weissbachu na severu až po české Kraslice na jihu. Iniciátorem podpůrného sdružení je profesor Helmuth Albrecht z Hornické akademie ve Freibergu, která se rokem založení 1765 považuje za nestarší báňskou technickou univerzitu na světě. Albrechtem vedený spolek dnes informoval zástupce z politiky, hospodářství a vědy o možnostech materiálně záměr podpořit. Příprava podání žádosti o zapsání do seznamu UNESCO má podle odhadů stát asi 2,5 milionu eur.

Václavu Havlovi v Národním zazpívají například Kubišová, Suchý a Hutka

Marta Kubišová, Jiří Suchý a Jaroslav Hutka - to jsou jen někteří z umělců, jež by měli na rozloučenou zazpívat prezidentovi Václavu Havlovi. Během slavnostního večera, který připravuje prezidentova manželka Dagmar, by se 30. ledna na pódiu Národního divadla měli objevit rovněž Havlův osobní přítel, herec Jan Tříska, Magdalena Kožená a Daniel Hůlka. Chybět by však podle informací ČTK neměli ani Karel Gott či Helena Vondráčková. Autorkou námětu večera je Dagmar Havlová, která se rovněž podílí na přípravě scénáře. Ani její mluvčí Martin Krafl ale nechtěl k večeru nic bližšího prozradit. Kdyby si měl muzikanty vybírat sám Václav Havel, zřejmě by dal před Gottem s Vondráčkovou přednost například undergroundové skupině The Plastic People of the Universe. Havel bývá také často hostem trutnovského rockového festivalu.

Pěvkyně Kožená se vrátila z Japonska a chystá české turné

Mezzosopranistka Magdalena Kožená se vrátila z prvního sólového turné po Japonsku, které s ní absolvoval skotský klavírista Malcolm Martineau. Měla v první polovině ledna dva koncerty v Tokiu a další v Sapporu, Jokohamě a Masušinu. V Japonsku Kožená úspěšně představila ve dvou různých programech publiku především díla autorů z českých zemí - Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Petra Ebena, Jana Ladislava Dusíka, Jána Röslera, Jana Hugo Václava Voříška a Jaroslava Křičky. Zpívala však také hudbu Gustava Mahlera, Benjamina Brittena, Dmitrije Šostakoviče, Maurice Ravela a dalších světových skladatelů. U U umělkyně, které bude letos v květnu 30 let, vyzdvihl japonský tisk mimořádný talent podpořený velkým pracovním úsilím a okouzlující zabarvení tónu. "Ve výrazu je prostě půvabná! Krásu Kožené můžeme ztotožnit s obrazem Zrození Venuše! Zároveň v jejím nadšení je cítit láska k domovu, více než nějaké vlastenectví," napsal jeden kritik.

V druhé polovině března se Magdalena Kožená za doprovodu pianisty Karla Košárka představí publiku v Čechách a na Moravě. České turné začne 18. března v Praze. Následovat mají koncerty v Plzni, Brně, Ostravě a Teplicích.

Hostem jazzmanky Evy Svobodové bude Japonec Yosotumo Suzuki

Exotického hosta si na svůj narozeninový večer, který se uskuteční 3. února v pražském Divadle U hasičů, pozvala jazzová zpěvačka Eva Svobodová. Už to, že se jmenuje Yosotumo Suzuki, prozrazuje, že jde o čistokrevného Japonce. Zajímavý je tím, že žije v Praze, zajímá se o jazz a tento zpěv studuje u Svobodové na konzervatoři. "Jazzu jsem se učil už v Bostonu u profesora vyučujícího na známé hudební škole Berklee. S Evou Svobodovou jsem koncertoval například na jazzovém parníku v Praze, festivalu v Roštejně či v Jonáš klubu v bývalém Klicperově divadle," řekl třiapadesátiletý úspěšný byznysmen Yosotumo Suzuki ČTK. Ten zpívá repertoár Franka Sinatry i další swingové evergreeny. Eva Svobodová pozvala na koncert vedle svého japonského žáka i předního moravského swingaře Laďu Kerndla a kolegyni z pražské konzervatoře Lídu Nopovou.

Romové budou mít v Karviné kulturně-společenské centrum

Nové kulturně-společenské centrum chtějí v Karviné v polovině letošního roku otevřít místní Romové. Věří, že centrum pomůže zlepšit vztahy jejich menšiny s většinovou společností. Centrum tak nebude sloužit pouze Romům, ale bude pořádat různé akce pro všechny obyvatele města, řekl ČTK předseda Sdružení Romů severní Moravy Milan Ferenc. Výstavba centra přijde na zhruba 25 milionů korun. Sedm milionů korun přispěl na jeho výstavbu stát a dva miliony darovalo město. "Centrum by mělo sloužit různým romským sdružením, které by chtěly něco vytvářet pro Romy," uvedl Ferenc. Dodal, že centrum bude fungovat také jako školicí středisko. Pro občany se v něm budou pořádat například taneční kurzy, plesy a další kulturní akce.

Troškův film Kameňák bude do kin uveden od 23. ledna

Pouze z vtipů je složen scénář nového filmu režiséra Zdeňka Trošky Kameňák. Do českých kin bude uveden od 23. ledna. O den dříve ho tvůrci představí v Týně nad Vltavou, kde především natáčeli. Distribuční společnost Bontonfilm, která ho uvede do kin ve dvou desítkách kopií, snímek v úterý představila novinářům. "Kameňák navazuje poetikou i humorem na mé předcházející filmy. Je to bláznivá česká komedie s lidovými prvky a lidovým humorem," uvedl Troška po projekci. Podle něj by měl divákovi přinést 100 minut dobré zábavy a pohody. Pokud se to podaří, chystá i pokračování a podle producenta Jiřího Pomejeho snad i trilogii. Pomeje věří, že v jednoduchosti je síla a že snímek diváky nalezne.

O počasí

Ve středu bude zataženo, místy mrznoucí mlhy, postupně s občasným deštěm, mrznoucím mrholením, na horách i sněžením. V západní polovině Čech se přes den vyskytnou srážky jen místy. Noční teploty 0 až -4 stupně Celsia, denní 1 až 5, na horách kolem nuly. Čerstvý vítr se přes den zmírní.

Inverze, mlhy a déšť mohou zapříčinit námrazu a ledovku na silnicích. Meteorologové upozorňují, že námraza hrozí na celém území republiky a ledovka by se mohla vyskytovat především v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio