Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Expremiér Zeman se posunul blíž k Hradu

Druhý den intenzivních politických jednání před páteční volbou hlavy státu zřejmě posunul o něco blíže k Pražskému hradu bývalého předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana. Vypadá to totiž, že se mu podařilo vyjednat podporu komunistů. Občanští demokraté navíc naznačili, že pokud by jejich prezidentský kandidát Václav Klaus v prvním kole neuspěl, začali by možná také oni uvažovat o podpoře Zemana. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf po schůzce s expremiérem uvedl, že komunisté zřejmě Zemana během hlasování podpoří. Současně vyloučil, že by poslanecký klub KSČM byl v názoru na volbu prezidenta nejednotný. V minulých dnech se totiž objevila informace, podle níž by část komunistů mohla hlasovat pro Klause. V případě, že by Klaus nepostoupil do dalších kol, začali by možná o podpoře Zemana uvažovat i občanští demokraté, naznačil jejich šéf Mirek Topolánek. Na dotaz, zda je pro něj představitelné ho podpořit v situaci, kdy by už Klaus nebyl ve hře, Topolánek nicméně uvedl, že "to zatím představitelné není". Dodal rovněž, že Zemanovi nic neslíbil a na ničem se nedohodli. Topolánek také řekl, že záleží pouze na Klausovi, zda by se chtěl zúčastnit případné třetí volby. Dlouholetý lídr ODS se ale k této věci už opakovaně vyjádřil, když řekl, že by se zúčastnil jak třetí parlamentní, tak i eventuální přímé volby. V pátek budou o úřad prezidenta bojovat Klaus, Zeman a Jaroslava Moserová, kterou navrhli lidovci, unionisté a nestraníci. Podle některých odhadů by ve sněmovně mohl postoupit do druhého kola Zeman a v Senátu Moserová. ODS by pak stála před rozhodnutím, jak se zachovat v dalších kolech. Občanští demokraté i Topolánek nicméně věří, že prosadí Klause, a tuto variantu tedy vůbec nebudou muset zvažovat. Klaus kromě jiného oznámil, že považuje za neférové některé metody, které před druhou volbou používá Zeman či jeho stoupenci. "Nemyslím si, že se mají používat nějaké přísliby, hokynaření, kupčení o tyto věci," řekl bez dalších podrobností novinářům. Zeman, u jehož provizorní sněmovní pracovny si politici doslova podávali dveře, však nařčení důrazně popřel. Zdůraznil, že během současných schůzek s představiteli stran nenabízí peníze ani lukrativní posty, představuje prý jen svou vizi výkonu prezidentské funkce. Zároveň prohlásil, že pokud by se stal prezidentem, rozhodně by respektoval všechna rozhodnutí kabinetu. Neudělal by to jen v případě vlády diktátorské, která by nevzešla ze svobodných voleb. Všechna tři kola volby prezidenta by se podle vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) mohla uskutečnit hned při páteční společné schůzi obou komor parlamentu. Je ale také možné, že až při vlastní schůzi poslanci a senátoři zváží, zda a kdy uskutečnit případné třetí kolo, sdělil šéf dolní komory.

Vláda odložila rozhodnutí v kauze Českého statistického úřadu

Vláda nenavrhla žádné personální změny v souvislosti se statistickou chybou a následnou rozsáhlou revizí údajů o obchodní bilanci. Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá a generální ředitel Generálního ředitelství cel Zdeněk Richtr dostali za úkol na příští jednání vlády připravit podrobné zprávy o postupu svých organizací k celé kauze. Český statistický úřad a celníci se přou o to, kdo statistickou chybu způsobil. Stanovisko Generálního ředitelství cel podpořil náměstek ministra financí Eduard Janota. "Chyba nenastala na straně Generálního ředitelství cel," uvedl s tím, že to může dokázat podrobnou analýzou. Vláda dále schválila návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty, podle něhož by od letošního července měly daň z přidané hodnoty platit podniky s ročním obratem přes dva miliony korun. Od července tak vstoupí v platnost i přísnější pravidla pro vracení daně z přidané hodnoty zahraničním turistům. Novela zvyšuje cenu zboží včetně daně potřebnou pro vrácení daně z přidané hodnoty na šest z tisíce korun. Vracení daně by se nově nemělo vztahovat na pohonné hmoty, potraviny, tabákové výrobky a alkohol. Schválením příspěvků pro propuštěné horníky chce vláda přispět k udržení sociálního smíru v regionech s vysokou nezaměstnaností, kde je ocelářství jednou z dominantních činností. Propuštění hutníci v letošním roce mají dostat od státu na sociálních dávkách 230 milionů korun proti loňským necelým 190 milionům. Příspěvky se podle dřívějšího nařízení vlády ale týkají jen těch propuštěných horníků, kteří v hutích pracují nepřetržitě alespoň deset let a do penze jim chybí nejvíce deset let a nejméně deset měsíců. Kabinet se vrátil k projednávání návrhu novely zákona o místních poplatcích, které přerušil na minulé schůzi. Podle přijaté novely by tak napříště měl poplatek ze psa platit držitel zvířete a ne jeho vlastník, jako je tomu dosud. Má se tím zabránit situacím, kdy například pražský chovatel svého psa přihlásí na vesnici a platí za něj nižší poplatek. Návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání se týká zejména chovu a zejména transportu zvířat. Rozšiřuje povinnosti chovatelů hospodářských zvířat, zavádí kontrolu chovu a upravuje podmínky ustájení. Vláda rovněž schválila demoliční komisi pro průmyslovou zónu v Žatci. Letos přitom mají být dokončeny demoliční práce za zhruba 450 milionů korun a hrubé terénní úpravy v zóně. Termín pro předkládání nabídek uchazečů je 24. leden.

Vláda má logo pro kampaň k EU: Nápis ANO se zlatými hvězdičkami

Češi říkají ano vstupu republiky do Evropské unie. Tak to alespoň vypadá při pohledu na logo, které na dnešním zasedání vybralo předsednictvo vlády pro kampaň před červnovým referendem. Logo tvoří zlatý nápis ANO na modrém pozadí a poslední písmeno O se skládá z hvězdiček, podobně jako je tomu na vlajce unie. "Hledali jsme logo, z něhož by bylo naprosto zřejmé, že jde o EU, logo, jež odpovídá vůli celé politické reprezentace," řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Ministři podle něj vybírali ze tří návrhů, které postoupily do užšího výběru. Některé z nich byly prý vhodné spíše pro čistící prostředky než pro kampaň ke vstupu do EU. Vítězné logo navrhla agentury TBWA/Praha. Logo, které se bude objevovat na všech propagačních materiálech, doprovodí také hesla. V první fázi to budou otázky jako například: "Chcete znát klady a zápory evropské sociální politiky?" Druhou fázi kampaně před referendem by měly reprezentovat například hesla: "Investice neznají hranice. Růst nezná hranice. Vzdělání nezná hranice." Poslední fází kampaně bude výzva k tomu, aby lidé šli k referendu. Svoboda se neobává toho, že by kampaň s tak jednoznačným logem nebyla objektivní. "Neexistuje politická strana, která by říkala ne vstupu do unie. Vláda se nemůže tvářit neutrálně. Nic ale nebude zamlčeno, nic nebude zkresleno," dodal ministr. Svoboda je přesvědčen o tom, že ani komunisté se nebrání vstupu do unie. "Dosud jsem neslyšel, že by KSČM řekla ne evropské integraci. Četl jsem přitom, možná jako jeden z mála lidí, i volební program KSČM," poznamenal.

Kubánský disident Payá děkoval prezidentu Havlovi a Čechům za příklad

Kubánci nechtějí čekat, až diktátor Fidel Castro umře nebo až jeho režim dospěje k demokratickým změnám. S tímto poselstvím přijel do Prahy přední kubánský disident Oswaldo Payá, který se setkal i s prezidentem Václavem Havlem. Po schůzce Havlovi a také Čechům poděkoval zejména za příklad, který v nich Kubánci vidí. Češi a změny z listopadu 1989 jsou podle Payá příkladem nenásilného pádu totalitního režimu. Bývalý disident Havel, který již dříve navrhl Payá na udělení Nobelovy ceny za mír, ho přijal hlavně proto, aby ho ujistil o solidaritě Čechů. Kromě Hradu zavítal Payá také do obou komor parlamentu a hovořil s jejími představiteli. Jeho program se v podstatě v ničem nelišil od přijetí oficiálních představitelů států. Během krátkého setkání s novináři stačil Havel komentovat účinnost embarga Havany. Payá je jedním z iniciátorů takzvaného Projektu Varela. To je obdoba české Charty 77. Cílem projektu je prosadit na Kubě referendum o demokratických změnách. Petici s více než 11.000 podpisy se mu podařilo loni dostat do kubánského parlamentu a další lidé se k ní připojují.

Irácký problém je třeba řešit, autorita OSN je v ohrožení

Situaci v Iráku je třeba řešit, neboť autorita Organizace spojených národů je už nyní v ohrožení. Je o tom přesvědčen náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra, který v Černínském paláci hovořil s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem. S velvyslancem USA se setkal hlavně proto, aby ho oficiálně informoval o usneseních vlády a parlamentu. Kabinet a po něm i poslanci a senátoři schválili českou pomoc v případné vojenské akci proti režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Politici rozhodli, že Česko posílí protichemickou jednotku, která působí v Kuvajtu. Schválili i to, že vojáci ze zemí, jež by se do protiirácké akce zapojily, by mohli dočasně pobývat v České republice nebo projíždět přes její území. "Spojené státy velmi vítají českou pomoc. Je důležité, aby protiirácká koalice byla silná," řekl Stapleton po schůzce novinářům. "Je třeba postupovat tak, aby se celá věc už konečně vyřešila. Ideální by bylo, kdyby to šlo bez použití síly," dodal Vondra. Rada bezpečnosti OSN už v souvislosti s Irákem přijala od roku 1991 na 50 rezolucí. Zatímco v Senátu se minulý týden projednávání vojenské účasti v protiirácké operaci odehrálo relativně hladce, ve sněmovně se diskutovalo bouřlivěji. Poslanci nakonec vládu požádali, aby vojáky nasadila až na základě nového aktu Rady bezpečnosti OSN. Přestože vláda už dříve počítala s tím, že by čeští vojáci mohli zasáhnout na základě nové rezoluce nebo stanoviska Rady bezpečnosti, ale i prohlášení jejího předsedy, bude se muset ještě jednou k této věci vrátit. Stále však platí, že bez mandátu OSN by mohla protichemická jednotka zasáhnout v případě, že budou použity zbraně hromadného ničení. Vojáci podle ministrů nemohou nečinně přihlížet, jak umírají lidé.

Z Kuvajtu se vrací jen 22 českých vojáků

Pět vojáků, kteří původně chtěli odjet z Kuvajtu zpět do České republiky, se nakonec rozhodlo v misi protichemické jednotky zůstat, a do Česka se tedy vrací 22 vojáků. Ostatní příslušníci jednotky poslali ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi prohlášení, v němž uvádějí, že všechny uložené úkoly splní. Podle velitele kontingentu Dušana Lupuljeva se vojákům nelíbí, že o části z nich česká média hovoří jako o zbabělcích. "Vojákům vadí nepravdivé a překroucené zprávy v novinách. Uráží je a ubližují jejich rodinám," řekl Lupuljev. Všichni vojáci, kteří jsou nyní v Kuvajtu, proto podepsali prohlášení adresované Tvrdíkovi. V něm uvádějí, že rozhodnutí jejich kolegů misi přerušit z vážných rodinných důvodů nebo kvůli jejímu prodloužení nemá negativní vliv na práci jednotky. Podle velitele bylo sepsání petice spontánní záležitostí jeho lidí. Prohlášení kuvajtské jednotky poskytl Vladimír Palán z ministerstva obrany. Prvních sedm vojáků se z Kuvajtu vrátilo v pondělí společně s ministrem obrany armádním speciálem. Jednotka má být do konce měsíce posílena o 107 specialistů se zkušenostmi z Kuvajtu. Kromě operace Trvalá svoboda, v níž nyní působí, se může - po prohlášení Rady Bezpečnosti OSN, že Irák neplní rezoluce OSN - zapojit i do případné akce proti tomuto státu. Celkem má v oblasti působit 358 českých vojáků. Bez mandátu OSN se mohou do akce dostat v případě, že v oblasti budou použity zbraně hromadného ničení.

Úřad dokumentace a vyšetřování uzavřel kauzu agenta Minaříka, navrhne žalobci obžalobu

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uzavřel kauzu bývalého agenta komunistického Československa Pavla Minaříka. Ve čtvrtek navrhne žalobci, aby ho obžaloval. Minařík je stíhán pro obecné ohrožení. Trestný čin spáchal podle vyšetřovatele v polovině 70. let., kdy podle ÚDV připravoval atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Minařík působil jako agent v rozhlasové stanici Svobodná Evropa od roku 1969 do roku 1976. Minaříkovým případem se trestní orgány zabývají od roku 1991. V roce 1993 ho Městský soud v Praze odsoudil za přípravu obecného ohrožení ke čtyřletému vězení. Vrchní soud však rozsudek v následujícím roce zrušil a kauzu vrátil k došetření. Zastupitelství pak na Minaříka vypracovalo novou obžalobu, kterou soud pro Prahu 4 obdržel začátkem roku 1998. Vzhledem k tomu, že se Minařík před nedávnem přestěhoval z Prahy do Brna, jeho kauzu dostal na starost brněnský žalobce.

Policie odložila Tvrdíkovo trestní oznámení na šéfy rozvědky

Policie odložila trestní oznámení, které loni v září podal ministr obrany Jaroslav Tvrdík na bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora a jeho někdejšího náměstka Miroslava Kvašňáka. Ministr je podezíral, že zneužívali své pravomoci. "Podle policie se vyšetřováním neprokázalo, že by spáchali trestný čin," řekl mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka. Dozorující státní zástupkyně se zatím k rozhodnutí policie kauzu odložit nevyjádřila. Tvrdík nesdělil, kvůli jakým prohřeškům trestní oznámení na Šándora a Kvašňáka podal. Ministr obrany odvolal šéfa vojenské rozvědky již v srpnu, oficiálně pro vzájemné neshody. Podle médií však důvodem bylo to, že služba i přes Tvrdíkův zákaz dále spolupracovala s bývalým generálním sekretářem ministerstva zahraničí Karlem Srbou. Podle některých informací pracoval Srba pro tajnou službu. Také Kvašňák podle mediálních informací zastával funkci náměstka šéfa vojenské rozvědky v době, kdy Tvrdík vydal rozkaz, aby rozvědka ukončila spolupráci se Srbou jako nespolehlivým a kontrole se vymykajícím agentem. Po vypuknutí Srbovy aféry Tvrdík Kvašňáka odvolal z funkce vojenského přidělence v Indii.

Náměstek Paroubek by měl, podle Evropských demokratů, kvůli zakázkám odstoupit

Primátorův ekonomický náměstek Jiří Paroubek (ČSSD) by měl podle opozičních zastupitelů za Evropské demokraty odstoupit. Kontrola veřejných zakázek v odboru městského investora prokázala, že na magistrátu neexistuje systém finanční kontroly, za niž je Paroubek odpovědný, řekl předseda zastupitelů Evropských demokratů Jiří Witzany. Náměstek rezignovat nehodlá. "V mé funkční náplni to nenajdete, možná u někoho na úřadu," řekl Paroubek. Odmítl i tvrzení Evropských demokratů, že výsledky kontroly zakázek zlehčuje a že údajně dokonce uvedl, že městu nevznikla žádná škoda. Witzany odhadl, že magistrát kvůli špatně zadaným a vedeným zakázkám přišel řádově o stamiliony korun. Kontroloři zkoumali 133 veřejných zakázek odboru z posledních pěti let, většina z nich nebyla v pořádku. Evropští demokraté podle Witzanyho přivítali, že kontrola byla provedena a že její závěry radní zveřejnili. Připomněl, že předseda Evropských demokratů Jan Kasl už dříve, když byl primátorem, audit zakázek neúspěšně navrhoval. Paroubek naopak soudí, že nedostatky v zakázkách měl Kasl prověřit. Jako primátor se totiž vyjadřoval k odvolání firem, které v soutěžích neuspěly. Evropští demokraté požadují, aby město provedlo hlubší kontrolu zakázek, která by zkoumala vztahy firem a členů výběrových komisí včetně jejich případné trestní odpovědnosti. Prověřit by se podle nich měly zakázky, které zadávaly i jiné magistrátní odbory a městské organizace.

Rakouští a čeští katolíci chystají společné prohlášení

Česká a rakouská biskupská konference chystají prohlášení o vzájemných vztazích obou národů a zemí. Má podle mluvčího české katolické církve Daniela Hermana obsahovat výzvu k překonání napětí, ke vzájemné toleranci, přátelství a spolupráci v budoucí společné Evropě. Text bude zveřejněn 21. března v Praze. Podle agentury Kathpress rakouský kardinál Christoph Schönborn nedávno v Bruselu oznámil, že obě biskupské konference připravují společné prohlášení k takzvaným Benešovým dekretům. Text označil za doklad přání katolické církve přispět k překonávání hranic a zacelování ran minulosti. "Nedá se říci, že je to text o Benešových dekretech - ty se tam vůbec nikde nezmiňují," řekl Herman, podle něhož se čeští biskupové textem nyní zabývali na svém zasedání a dělali v něm poslední úpravy. S Rakouskem rozvíjí vztahy i česká Ekumenická rada církví sdružující ostatní křesťanské církve.

Čeští školáci mohou na jaře diskutovat o budoucnosti Evropy

Čeští žáci a studenti mohou diskutovat o budoucnosti Evropské unie a připojit se tak k projektu První jarní den Evropy. Cílem projektu je napomoci diskusi o budoucnosti Evropy. Školy by 21. března měly zorganizovat různé akce, například diskuse či setkání s významnými osobnostmi a odborníky zabývajícími se problematikou EU. Do projektu se již zapojilo více než 1000 škol nejen ze zemí EU, mezi nimi je 12 českých základních a středních škol. Z kandidátských zemí má více zástupců než Česká republika například Slovensko, Polsko a Maďarsko. Informace o akci získají zájemci na internetové adrese www.eun.org, kde se mohou také zaregistrovat.

Jižní Čechy zaznamenaly loni 37 onemocnění leptospirózou

Sedmatřicet z celkových dvaadevadesáti případů onemocnění leptospirózou, které se loni vyskytly v České republice, zaznamenali hygienici v jižních Čechách. Příčinou byly srpnové povodně, ale také fakt, že jižní Čechy jsou tradičním centrem výskytu této nemoci. Nárůst počtu nemocných o více než 200 procent proti roku 2001 však odborníci nepovažují za epidemii. Podle Ivy Šípové z epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích mělo souvislost se srpnovými povodněmi 26 jihočeských případů, to je více než 70 procent z celkového počtu onemocnění. V celé republice přitom povodně zapříčinily 38 případů leptospirózy.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo déšť se sněhem, ojediněle mrznoucí. Od středních poloh sněžení. Nejvyšší teploty 0 až 4 stupně, na horách kolem -1 stupně Celsia.