Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Poslední zahraniční cesta Václava Havla ve funkci hlavy státu vedla na Slovensko

Prezident Václav Havel si ve středu v Bratislavě se svým hostitelem Rudolfem Schusterem nejen zavzpomínal na "společné začátky" na politické scéně v dobách "sametové revoluce", ale také dal najevo, že už se cítí rolí hlavy státu unavený. "Rozhodně ne, rozhodně o tom neuvažuji," rezolutně odmítl Havel na společné tiskové konferenci otázku, zda by se ucházel o znovuzvolení, kdyby mu to případné zavedení přímé volby českého prezidenta umožnilo. "Byl jsem dost dlouho prezidentem, nejsem člověk nejzdravější. Cítím se být trochu unavený, cítím potřebu něco vstřebat, načerpat, psát. Rozhodně bych žádnou kandidaturu nepřijal," ujistil. Patrně i proto ve slovenské metropoli přirovnal poslední zahraniční cestu ve funkci šéfa státu k oblouku, který se uzavírá: dosud si živě pamatuje návštěvy slovenských měst v dobách pádu komunismu, na první zahraniční cestu zavítal na Slovensko po prvním zvolení českým prezidentem a nyní se zde loučí, čtyři dny před vypršením mandátu.

Václav Havel dále připustil, že se cítí "trošku nervózní" z dosud marného hledání svého nástupce na Pražském hradu, nicméně věří, že Česká republika dříve či později prezidenta mít bude. "Nebude-li ho mít nějaký čas, nebude to znamenat žádnou osudovou katastrofu, i když to bude nepraktické a mrzuté." V okamžiku, kdy se na Pražském hradu stáhne prezidentská standarta, by si Havel přál "nejdříve srovnat myšlenky, získat odstup, pár věcí si promyslet, přečíst, popřemýšlet, co bych v budoucnu mohl eventuálně psát". Další program ještě nemá promyšlen, ale již obdržel hodně pozvánek, ve středu i vřelé pozvání na Slovensko. "Dříve či později ho využiji," slíbil.

S hostitelem hovořil český prezident i o společné perspektivě obou republik v Severoatlantické alianci a v Evropské unii. Se slovenským prezidentem se shodl také v názoru na další užitečnost Visegrádu, protože regionální spolupráce neztrácí smysl, jakkoli se ten v různých fázích evropské integrace mění.

Prezident Schuster, který ve středu vyznamenal svého hosta nejvyšším státním řádem, zdůraznil, že vyznamenání "je v dobrých rukou". Václav Havel "je a zůstane příkladem v dějinách": vždy byl věrný tomu, co hlásal již v dobách revoluce, která se jeho velkou zásluhou stala "sametovou", nezpronevěřil se přesvědčení a neměnil názory podle vývoje situace. I proto se stal autoritou, jakkoli mnohé "děti revoluce" jsou již pryč. Ocenil také pomoc Václava Havla a jeho choti Dagmar v dobách, kdy před dvěma lety sám zápasil se smrtí. Havel opět ujistil, že si slovenského řádu váží možná více než jiných; udělení nebylo formalitou, ale je za ním upřímné přesvědčení, že se v rámci svých sil a možností snažil něco udělat ve prospěch soužití našich národů v dobách federace i samostatných států.

Český prezident se vrátil i ke svému novoročnímu projevu, v němž se zmínil o rozdělení společného státu. Jak uvedl, nechtěl zachránit federaci za každou cenu, ale snažil se, aby federace byla spravedlivá, autentická a odpovídala vůli obou národů a aby se model soužití odvíjel od referenda. Ani nyní neříkal, že rozdělení bylo dobré, ale zdá se mu, že pachuť ze způsobu rozdělení začínají střídat výhody; oba národy nabyly sebevědomí, přestaly se nepřetržitě zabývat vzájemným vztahem a státnost slouží k rozvíjení spolupráce na společných cílech. "Traumata z rozdělení, která byla možná více na české než slovenské straně, dávno pominula. Vztahy mi připadají velmi dobré a přirozené," řekl.

Dzurinda a Hrušovský přijali Havla jako "symbol a legendu"

Jako symbol svobody a demokracie i jako legendu česko-slovenských vztahů přivítali ve středu českého prezidenta Václava Havla v bratislavském Místodržitelském paláci předsedové slovenského parlamentu a vlády Pavol Hrušovský a Mikuláš Dzurinda. "Prezident Havel navždy zůstane symbolem nejen listopadu 1989, ale i boje za svobodu a demokracii. I po rozdělení ČSFR projevoval úsilí o svobodu v obou zemích. Byl a zůstane osobností, která si zaslouží mimořádnou pozornost. Máme mu za co děkovat," řekl novinářům šéf sněmovny Pavol Hrušovský, který také připomněl, že ještě jako federální poslanec mohl Václava Havla dvakrát volit za prezidenta.

Jak ČTK řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, rozloučení provázely i vzpomínky na předchozí Havlovy pobyty v Bratislavě, kde mimo jiné vznikala visegrádská skupina. Hovořilo se i o volbě Havlova nástupce a o Havlových zásluhách o rozšíření Severoatlantické aliance. Schůzky se zúčastnil také někdejší předseda republikového parlamentu, poslanec František Mikloško, který kandiduje na slovenského prezidenta. "Bylo to velice srdečné a spontánní, milé a příjemné," řekl Špaček. V souvislosti s volbou nového českého prezidenta Hrušovský připustil, že Havel "nám tak trošku záviděl, protože, jak řekl, je stoupencem přímé volby, ale nedokázal odhadnout, jak vývoj, který neprospívá stabilitě politické scény, bude pokračovat".

Mikuláš Dzurinda, jak ČTK řekl premiérův poradce Miroslav Wlachovský, českému prezidentovi "poděkoval nejprve za podporu Slovenska při vstupu do NATO, zvláště za pražský summit a ještě zvlášť za to, že v dobách, kdy se o rozšíření NATO moc nediskutovalo a kdy mnozí západní představitelé váhali, Václav Havel vyslovil velmi jednoznačné poselství v bratislavské Redutě v květnu 2001". Další poděkování náleželo za Havlův přínos k nynější vynikající úrovni česko-slovenských vztahů.

Václav Havel udělil v Bratislavě vysoká vyznamenání

Prezident Václav Havel během návštěvy Slovenska, poslední ve funkci hlavy státu, předal jedenácti význačným osobnostem slovenské politiky a veřejného života vysoká česká vyznamenání. Řád Bílého lva I. třídy in memoriam udělil Alexandru Dubčekovi, státníkovi, který po pádu komunismu stál v čele federálního parlamentu a zemřel na následky autonehody v roce 1992. Ke hrobu Alexandra Dubčeka, s jehož jménem je spjat pokus o "socialismus s lidskou tváří" a reformy Pražského jara, vedly také Havlovy první kroky po příletu do Bratislavy. Stejný řád ve vojenské skupině obdržel i veterán západního odboje za druhé světové války, bývalý velitel čs. brigády obléhající Němce ve francouzském přístavu Dunkerque, Anton Petrák, který byl za komunismu dvakrát vězněn. Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy prezident propůjčil politologu, profesoru Miroslavu Kusému, který se rovněž angažuje na poli ochrany lidských práv. Medaile Za zásluhy I. stupně od Havla dostali operní pěvec Peter Dvorský, herečka Emília Vášáryová, historik Ľubomír Lipták, publicista a vydavatel László Szigeti, herci Ladislav Chudík, Martin Huba, Milan Lasica a nedávno zesnulý Július Satinský, in memoriam.

Jak ČTK sdělil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, videopřenos z ceremoniálu předání vyznamenání na českém velvyslanectví v Bratislavě lze sledovat rovněž na internetu, na adrese www.czc.sk

Prezident Václav Havel už v neděli končí, parlament teprve rozhoduje o jeho penzi

Václavu Havlovi skončí o půlnoci z neděle na pondělí funkční období, avšak v té době ještě nebude jasné, jaká bude penze bývalé hlavy státu. Středeční jednání sněmovních výborů však naznačila, že každý bývalý prezident bude mít kromě dalších výhod nárok na doživotní plat. Tvořit ho má zdanitelná mzda ve výši 70 tisíc korun a paušál 47 tisíc korun na výdaje. Tak to navrhla vláda a v této podobě novelu zákona o platu ústavních činitelů doporučil přijmout i ústavně-právní výbor sněmovny. Dolní komora má návrh projednat ve druhé polovině února, pak ho posoudí Senát. Z dosavadních debat se zdá, že proti by mohli být hlavně komunisté, kteří ho ale nemohou zablokovat. Prezident má nyní nejvyšší plat ze všech ústavních činitelů. Jeho měsíční mzda činí 167.000 korun. K tomu má každý měsíc nárok na náhradu výdajů ve výši asi 156.000 korun.

Bez prezidenta nebudou milosti, přijaté zákony ale platit budou

Některé prezidentské pravomoci nebude moci po nedělním odchodu Václava Havla z funkce nikdo vykonávat. Ústava totiž předpokládá, že je může plnit výhradně hlava státu, ale nelze je na nikoho jiného přenést. Mezi tyto pravomoci patří vracení a podepisování zákonů, udělování individuálních milostí a vyhlašování voleb. Ostatní kompetence prezidenta si mezi sebe rozdělí v souladu s ústavou premiér Vladimír Špidla a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Havlovým tajemníkem se po odchodu z Hradu stane asi Jakub Hladík

Tajemníkem Václava Havla se po odchodu z Pražského hradu stane zřejmě Jakub Hladík, který nyní pracuje v protokolu prezidentské kanceláře. Podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka ale prezident ještě neuzavírá žádné dohody či smlouvy. Ve sněmovně je zákon, který by měl zajistit Havlovi příjem a také kancelář a peníze na její provoz, i když už nebude hlavou státu.

Koaliční lídři znovu jednali o prezidentovi, o jménech mlčí

Lídři vládní koalice se ve středu znovu snažili najít dohodu o společném kandidátovi na prezidenta republiky. Po schůzce na Úřadu vlády ale příliš sdílní nebyli. Zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU novinářům řekli, že hovořili o možných uchazečích o nejvyšší ústavní funkci, zveřejnit jejich jména i počet ale odmítli. "Jednalo se o jménech, bude se jednat dál, to je výsledek," řekl novinářům po schůzce předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. Ani on, ani ostatní účastníci jednání nechtěli prozradit, jak velký je okruh možných kandidátů. "Není ani úzký, ani široký, je přiměřený situaci," uvedl místopředseda lidovců Jan Kasal. Politici podle něj diskutovali také o možnostech prosazení jednotlivých jmen uvnitř poslaneckých a senátorských klubů. Nepotvrdil ani nevyvrátil, že mezi těmito jmény jsou některé osobnosti, o jejichž nominaci spekulují média. Naznačil jen, že mezi kandidáty jsou i nestraníci. Předseda US-DEU Petr Mareš řekl, že "jednání velmi zřetelně k něčemu směřují". "Shoda je čím dál větší," dodal.

Další jednání koaličních stran se podle informací ČTK uskuteční tento pátek. Kulatý stůl všech parlamentních stran, o jehož svolání dnes požádal také předseda KSČM Miroslav Grebeníček, se podle Špidly uskuteční brzo; tento týden ale zřejmě ne. Předák komunistů požádal předsedy sněmovny a Senátu Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Petra Pitharta (KDU-ČSL), aby svolali schůzku šéfů všech parlamentních stran "ke hledání východiska ze současné vážné situace". "Považuji za nešťastné, aby za těchto okolností si určitá část politického spektra přisvojovala právo výběru do mimořádně důležité funkce v systému výkonné moci," uvedl Grebeníček v dopise, který poskytl ČTK.

Vláda schválila návrh vyšší daně z cigaret a lihu, správní řád, nákup vrtulníku a ochranu cizinců

Cigarety a lihoviny by měly být od dubna dražší. Vláda ve středu schválila zvýšení spotřební daně u tohoto zboží. Podle novely příslušného zákona by daň u nejprodávanějších cigaret měla vzrůst z nynějších 40 na 44 procent z ceny. Daň za litr 100procentního lihu by se měla zvýšit na 265 korun. Pokud bude souhlasit i parlament, krabička cigaret značky Petra například podraží o čtyři až pět korun. Spotřební daň z tabákových výrobků poroste každý následující rok tak, aby v roce 2007 činila 57 procent z ceny, jak Česká republika slíbila Evropské unii. Za půllitr běžné 40procentní lihoviny lidé podle novely zaplatí o osm korun více.

Marie Bohatá, šéfka statistického úřadu, který hrubě zkreslil ekonomická data, dál zůstává ve funkci. Vláda ani ve středu nerozhodla, zda za chybu může její úřad či Generální ředitelství cel. Kabinet projednávání celé kauzy odložil na příští středu. Premiér Vladimír Špidla a další politici v minulých dnech vyzvali Bohatou k rezignaci. Ta se však rozhodla jejich tlaku nepodlehnout. Odstoupit hodlá pouze v případě, že pochybení úřadu prokáže odborná kontrola statistického úřadu Evropské unie Eurostatu. Ta začala ve středu a její výsledek bude znám v pátek. Kabinet Bohatou sám odvolat nemůže, může však její odvolání navrhnout prezidentovi. Po 2. únoru bude ale Česká republika bez hlavy státu a prezidentské pravomoci si mezi sebe v souladu s Ústavou rozdělí premiér Špidla a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Ministr financí Bohuslav Sobotka navrhne nový limit pro hotovostní platby. Ministři se na zasedání vlády neshodli na tom, že hotově by se mělo platit jen do výše sto tisíc korun. Vláda proto projednávání návrhu zákona přerušila. Sobotka řekl, že navrhne zvýšení tohoho limitu na půl miliónu korun. Sněmovně vláda zákon předloží ke schválení na dubnové schůzi. Podle něj by částky přesahující 500 tisíc korun měli platit občané i podniky pouze bezhotovostně prostřednictvím účtu u banky.

Záchranáři dostanou do konce roku první lehký vrtulník, řekl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu ministr vnitra Stanislav Gross. Vyplývá to z harmonogramu nákupu celkem osmi lehkých vrtulníků. Ministr kabinet informoval o plnění materiálního zajištění leteckých činností záchranářů, které vláda schválila již předloni v říjnu. Vrtulníky mají být zakoupeny postupně do roku 2008. Každý bude stát 150 milionů korun. Stroje budou sloužit hlavně policistům a hasičům. Vybrán byl již dodavatel, jeho jméno nechce Gross zatím z obchodních důvodů zveřejnit.

S hromadným přílivem uprchlíků, například kvůli válečnému konfliktu, se Česká republika jako budoucí člen Evropské unie bude vypořádávat pomocí takzvané dočasné ochrany cizinců. Tento výjimečný institut, který ve středu také schválila vláda, řeší postavení vysídlených osob, které se nemohou vrátit do své vlasti. Dočasně by podle předkládaného návrhu měli být chráněni zejména lidé, kteří potřebují ochranu mezinárodního společenství, tedy například osoby, v jejichž zemi se válčí. Ministr vnitra Stanislav Gross novinářům řekl, že v případě masové migrační vlny dostane každý členský stát EU na starosti stanovený počet uprchlíků, o které se musí postarat.

Do roku 2004 přijme stát více než 1100 úředníků, kteří budou s Evropskou unií jednat o čerpání peněz pro Českou republiku. Letos by ministerstva a další úřady a organizace mělo posílit více než 720 lidí. Návrh ministra pro místní rozvoj Pavla Němce schválila ve středu vláda. Ze státního rozpočtu půjde během dvou až tří let na tyto administrativní pracovníky zhruba 270 milionů korun.

Novela správního řádu má posílit postavení ale zároveň i odpovědnost občana před úřady. Kabinet novelu schválil ve středu a je to už druhý vládní pokus o přiblížení státní správy občanům. První poslanci odmítli jako nedostatečný. Návrh se snaží podrobně popsat zákonné postupy úřadů tak, aby bylo možné se v případě jejich nečinnosti obrátit na soud.

Návrh novely telekomunikačního zákona, který umožní pronájem telefonních linek Českého Telecomu konkurenci, schválili také ve středu ministři. Návrh musí ještě projít parlamentem. S účinností zákona počítá předkládající ministerstvo informatiky v polovině roku. Podle návrhu by měl Telecom konkurenci umožnit buď pronájem celého účastnického vedení nebo části pro nehlasové služby. Telecom by tak nadále linku využíval pro poskytování hlasových služeb. Pokud žádosti konkurence bezdůvodně nevyhoví, bude firmě hrozit pokuta až pět milionů korun.

Znečišťování povrchových vod bude pod přísnější kontrolou. Vláda totiž snížila tři roky staré limity a vodohospodáři budou bedlivěji sledovat vypouštění nebezpečných látek. Nařízení, které kabinet podle své mluvčí Anny Stárkové ve středu schválil, přinutí podniky i obce investovat do ochrany vod podle zveřejněných propočtů zhruba 224 milionů korun.

Pyrotechnické práce by měli mít možnost provádět i soukromé osoby. Vláda totiž schválila novelu živnostenského zákona, kvůli níž má na provádění pyrotechnického průzkumu vzniknout nová koncesovaná živnost. Dosud se činnostmi v této oblasti mohla zabývat pouze armáda a policie.

Termín částečného odškodnění klientů zkrachovalých makléřských společností Private Investors a Bradley, Rosenblatt & Company je nadále nejasný. Body spojené s rozhodnutím o případné státní pomoci, a to analýzu Komise pro cenné papíry a návratnou půjčka Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry, ve středu vláda vrátila k dopracování.

Podle ministra Sobotky je chyba na straně ČSÚ - podpoří odvolání Bohaté

Ministr financí Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že za statistickou chybu v loňské obchodní bilanci může jednoznačně Český statistický úřad. Na příštím zasedání vlády proto podpoří případný návrh na odvolání předsedkyně ČSÚ Marie Bohaté. Sobotka to ve středu řekl novinářům po jednání vlády, která projednávání kauzy odložila na příští středu.

Analytici: Statistická chyba neměla vliv na politiku vlády a ČNB

Čtyřicetimiliardová chyba ve statistice zahraničního obchodu sice změnila obrázek o vývoji domácí ekonomiky, neměla však výraznější vliv na rozhodování vlády, České národní banky, podniků či zahraničních investorů. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Navzdory pochybení a následné rozsáhlé revizi dat se nedomnívají, že by Český statistický úřad fungoval hůř než úřady jiných kandidátských zemí. "Je nepochybné, že chyba v datech tohoto rozsahu vyslala do ekonomiky falešný signál, zvyšující nejistotu ohledně jejího vývoje. Dívám se ale s velkou rezervou na úvahy, že chyba významně ovlivnila rozhodování kterýchkoliv ekonomických subjektů, nebo že je dokonce finančně poškodila," řekl například hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Česká oficiální místa tvrdí, že v zemi nehrozí teroristický útok

Bezpečnostní informační služba (BIS) i ministr vnitra Stanislav Gross ve středu ubezpečili veřejnost, že v České republice nehrozí teroristický útok. BIS vydala prohlášení, že informaci o afghánském teroristickém komandu, které je připraveno vniknout na české území, lze označit za soubor nekonkrétních podnětů, jako obecné upozornění a varování. Přesto Gross koncem příštího týdne svolá Ústřední krizový štáb. "V tuto chvíli nedisponujeme žádnou informací, která by varovala před tím, že v České republice má být proveden nějaký konkrétní útok," řekl po středečním jednání vlády Gross. Ministři podle něj ve středu schválili opatření, která umožňují lepší využití bezpečnostních složek státu a centralizaci potřebných informací.

Německý list Bild o víkendu psal o skupinkách teroristů s padělanými pákistánskými pasy, kteří se chystají do Německa, Česka, Francie a Británie. List se odvolával na německou zpravodajskou službu a Spolkový kriminální úřad. V informaci, kterou česká strana obdržela se podle Grosse neuvádí, že v ČR by měl být uskutečněn teroristický útok. "Uvádí se cíl jejich cesty, že bude několik tras a jedna z těch tras, že může vést přes ČR," řekl ministr. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace František Bublan pro ČTK nevyloučil, že jde o dezinformaci. ČR byla podle něj ve zprávě uvedena jako jedna z cest, kterou se teroristé měli chtít dostat do západní Evropy. Bublan však dodal, že informace je tentokrát o něco věrohodnější, než obvykle.

Informaci o teroristickém komandu obdržela BIS podle jejího ředitele Jiřího Růžka asi před týdnem. "Zpráva neobsahuje žádné konkrétní údaje, na které by bylo třeba bezprostředně reagovat a učinit mimořádná opatření. Neobsahuje informace o cílech, charakteru akce, kdy má k útoku dojít, jak bude proveden a podobně," uvedl šéf BIS. Služba začala informaci okamžitě prověřovat. "Do této chvíle se nám nepodařilo potvrdit, že hrozí okamžité, bezprostřední nebezpečí," prohlásil Růžek.

Slovenští vojáci se budou podílet na práci české protichemické jednotky v Kuvajtu

Na práci české protichemické jednotky v Kuvajtu se budou podílet také slovenští vojáci. Oznámil to ve středu český ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj tak zřejmě od dubna v Kuvajtu vznikne společný česko-slovenský prapor na podobném základě, jako už funguje v misi KFOR v Kosovu. Slováci by měli do jednotky vyslat okolo 60 vojáků, Češi budou mít od 4. února v Zálivu 358 vojáků. Slovenští zástupci budou společně s českými působit i ve štábu USCENTCOM v Tampě na Floridě, kde se operace plánuje. Slováci budou mít poměrné zastoupení ve velení a štábu jednotky. Mandát pro slovenské vojáky bude podle Tvrdíka stejný, s jakým souhlasila nedávno česká politická reprezentace. Do akce proti Iráku se tedy společná jednotka zapojí pouze pod záštitou Rady bezpečnosti OSN, bez mandátu mezinárodního společenství by zasahovala jen v případě, kdyby v oblasti byly použity zbraně hromadného ničení.

CVVM: S případným útokem na Irák nesouhlasí dvě třetiny Čechů

Se snahou USA a jejich spojenců pokračovat v boji proti terorismu útokem na Irák nesouhlasí dvě třetiny Čechů, podporuje ji jen necelá čtvrtina občanů. Ještě méně lidí, 13 procent, by s operací proti režimu Saddáma Husajna souhlasilo v případě, že by ji Rada bezpečnosti OSN neschválila. Šestasedmdesát procent by ji však za takových okolností nepodpořilo, vyplynulo z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Případný útok na Irák podporuje podle CVVM stále méně Čechů. Loni na jaře jej schvalovalo 39 procent, v listopadu 28 procent a nyní jen 24 procent dotázaných.

České dráhy slovenským kolegům odpustí úhradu škod kvůli stávce

České dráhy nebudou po slovenských železnicích požadovat úhradu škod kvůli sřdeční šestihodinové stávce. Na šesti hraničních přechodech bylo ve středu odřeknuto 28 osobních vlaků a dalších sedm převážně nočních rychlíků bylo zpožděno o 1465 minut. Podnik zatím nemá statistiku, kolik lidí vrátilo kvůli zpoždění jízdné.

Stávka, do které se zapojily téměř všechny železniční stanice a velká část personálu, úplně paralyzovala osobní i nákladní přepravu. Mezistátní vlaky musely čekat v příhraničních oblastech. Železničáři se rozhodli zastavit železniční dopravu na protest proti chystaným úsporným opatřením. Od neděle totiž dráhy ruší osobní přepravu na 25 regionálních tratích a postupně zredukují asi 200 vlakových spojů, což se odrazí také v mírném snížení zaměstnanosti. Odboráři nevylučují uspořádaní dalších protestů, nejprve ale chtějí počkat na reakci ministra dopravy.

EIB schválila devítimiliardový úvěr na stavbu nového terminálu v Ruzyni

Evropská investiční banka schválila úvěr devíti miliard korun pro Českou správu letišť (ČSL) na výstavbu nového terminálu na ruzyňském letišti v Praze. Ten by měl stát vedle terminálu Sever a rozšířit kapacitu letiště o čtyři až deset milionů cestujících. ČSL předpokládá dokončení stavby v roce 2005. ČSL odhadují náklady na celou stavbu na deset miliard korun.

Výdaje České republiky na zdravotnictví jsou pod průměrem OECD

Výdaje České republiky na zdravotnictví v minulých letech rostly, avšak ještě nedosáhly průměru členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z údajů uvedených v ročence OECD Health Data 2002. Během devadesátých let minulého století výdaje ČR na zdravotnictví stouply z pěti procent na 7,2 procenta hrubého domácího produktu, stále jsou ale pod průměrem zemí OECD. V roce 2000 dosáhly průměrné výdaje v zemích OECD osmi procent HDP. Česká republika ve stejné době věnovalo na zdravotnictví stejný podíl HDP, jaký byl průměr zemí OECD v roce 1990. Největší výdaje na zdravotnictví vykazují dlouhodobě Spojené státy, kde v roce 2000 činily 13 procent HDP, zatímco o deset let dříve 11,9 procenta HDP.

České pojišťovny loni vybraly na pojistném 89 miliard, o 13 procent víc

Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) vybraly loni na pojistném podle předběžných údajů 89,3 miliardy Kč, což je o 12,8 procenta více než v roce 2001. Asociace o tom ve středu informovala s tím, že podíl členů na pojistném trhu loni přesáhl 98 procent. V roce 2001 vzrostlo předepsané pojistné členů ČAP o 14,3 procenta.

Rada vybrala šest finalistů konkurzu na šéfa ČT

Tajnou volbou vybrala ve středu Rada České televize šest finalistů výběrového řízení na generálního ředitele. Do dalšího kola a volby, která se zřejmě odehraje 26. února, postoupili Jiří Franc, Vlastimil Ježek, Jana Kasalová, Otakar Kosek, Michal Prokop a Jan Štern. Z výběrového řízení tak neočekávaně vypadl současný prozatímní ředitel ČT Petr Klimeš. Získal pouze šest hlasů, potřeboval jich osm.

Ubývá studentů, kteří jsou pro vstup do Evropské unie

Středoškolských studentů, kteří podporují vstup republiky do Evropské unie, ubývá. Před několika lety jich integraci podporovalo až 70 procent, nyní necelých 60 procent. Proti byla pětina a stejný počet nebyl zatím rozhodnut. Vyplynulo to z více než 1800 dotazníků, které zpracovala Národní agentura Sokrates. Dotazník byl připojen ke studentskému diáři Generace Evropa, který dostalo zhruba 30.000 žáků, řekl ve středu novinářům ředitel agentury Sokrates Josef Vochozka. Z dotazníků také vyplynulo, že největšího výhodu členství v unii studenti spatřují v možnostech studia a práce v zahraničí. Líbí se jim také, že se ČR stane součástí Evropy. Z členských států mají nejraději Francii, Británii a Německo. Z kandidátských zemí je jim nejsympatičtější Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Policie: Čtyři Romové napadli kvůli barvě pleti dva chlapce

Z rasově motivovaného útoku na dva chlapce jsou podezřelí čtyři Romové z Bohumína na Karvinsku. V úterý na mladíky ve věku 14 a 15 let zaútočili se slovy: "Vy bílé a fašistické kurvy". "Bili je pěstmi do obličeje a způsobili jim zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření a hospitalizaci," řekla ve středu ČTK severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Policisté totožnost násilníků už znají. "Šetření v tuto chvíli ještě pokračuje, ale předpokládáme, že během čtvrtka padnou první obvinění," uvedla mluvčí. Doplnila, že staršímu chlapci útočníci při potyčce zlomili spodní čelist a musel zůstat v péči lékařů bohumínské nemocnice s poliklinikou. "Mladší z incidentu vyvázl se zhmožděním levé tváře," řekla Bednarčíková.

Nespokojení běženci odjeli do jiného tábora, v protestu pokračují

Dva uprchlíci z Arménie, kteří před šesti dny vyhlásili v pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí protestní hladovku, odjeli do jiného zařízení v Kašavě na Zlínsku. V protestu proti zdlouhavé proceduře vyřizování žádostí o azyl pokračují. "V úterý odjel muž se svou družkou a dvěma dětmi do jiného střediska na Zlínsku, a tím to považuji za uzavřené," řekla ve středu ředitelka Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Miluše Dohnalová. Ukrajinec, který držel hladovku společně s Armínem Arturem Karapetjanem a jeho družkou v Kostelci zůstává a v protestu pokračuje. "Upřesnil své důvody. Nespočívají v nespokojenosti v našem středisku, ale ve zdlouhavém azylovém řízení," dodala.

Nejvyšší soud odročil případ výtržnictví rockových hudebníků

Nejvyšší soud ve středu odročil projednávání 26 let starého případu výtržnictví čtyř rockových hudebníků kapely Plastic People of the Universe. K soudu se totiž žádný z nich nedostavil. Pouze Pavlu Zajíčkovi se podařilo včas předvolání doručit. Že o soudním jednání ví, vzkázal faxem i Vratislav Brabenec. Poštovní doručenka se nevrátila od Svatopluka Karáska, bez udání nové adresy se odstěhoval Ivan Jirous. V listopadu 1976 byli všichni čtyři uvězněni za výtržnictví. Nyní podalo k Nejvyššímu soudu ministerstvo spravedlnosti stížnost pro porušení zákona v jejich prospěch. Senát pod vedením Františka Hrabce musel jednání odročit na 18. února.

I po propuštění hudebníků se o ně zajímala Státní bezpečnost. Televizní seriál 30 případů majora Zemana později hudebníků zneužil jako předlohy pro kapelu Bič boží, která se objevila v jednom z dílů seriálu. Ten měl ve své době podpořit tažení komunistického režimu proti undergroundu. Skupina pak hrála jen na soukromých akcích, například u Václava Havla na Hrádečku. Členové skupiny, která dosud příležitostně hraje, jsou také literárně činní. Textař a hudebník skupiny Vratislav Brabenec vydal knížku Karlín - přístav a Jirous knihu Magor dětem, kterou napsal ve vězení po procesu současně se svou nejznámější sbírkou Magorovy labutí písně. Hlavsa napsal autobiografickou knihu Bez ohňů je underground, ve které otevřeně vylíčil divoká léta svého rockového mládí.

České želízko v britských "Oscarech" je Lucie Wenigerová

Mezi nominacemi na britské filmové ceny BAFTA je animovaný snímek Sap (Míza). Jeho producentkou je Češka Lucie Wenigerová, která kdysi pracovala v televizi Nova, pak v Londýně jako asistentka šéfa CME Freda Klinkhammera a loni zde dokončila studium Národní školy filmu a televize. "Je to samozřejmě obrovské povzbuzení," řekla ve středu Wenigerová ČTK o nominaci. Film už několik cen získal, ale nominace na BAFTA, které jsou britským ekvivalentem amerických Oscarů a jsou posledním velkým termínem filmového světa před každoroční hollywoodskou show, jsou zatím nejvyšší ocenění. Mezi cenami na kontě tohoto krátkého animovaného snímku je například Stříbrný Hugo z Chicaga. V České republice se Sap ještě nepromítal. První příležitostí bude letošní festival animovaného filmu v Třeboni.

Animované filmy jsou u BAFTA podobě jako u Oscarů "menší" kategorií. Proti Sap letos stojí snímky The Chub Chubs, The Dog Who Was A Cat Inside, Fish Never Sleep a Wedding Expresso. Hlavní letošní nominace BAFTA patří filmům Chicago a Gangs of New York. Každý z nich obdržel 12 nominací, zatímco film The Hours jich má 11. Soutěž má speciální kategorii britských filmů a kategorii zahraničních filmů.

Film Quartétto zastupuje na Febiofestu po dlouhé době Slovensko

Zatímco na loňském Febiofestu slovenskou tvorbu reprezentovaly pouze dokumenty a snímky studentů, letos mají diváci příležitost zhlédnout debutový film Quartétto. Scenáristka a režisérka Laura Siváková ho ve středu představila pražským novinářům. "Je to komorní drama z rodinného prostředí o vztahu matky a tří dcer na pozadí dost kruté skutečnosti. Matka je těžce nemocná a dochází k poslednímu momentu, kdy si mohou konečně vyřešit vztahy a věci, o nichž nehovořily dlouhá léta," řekla absolventka Vysoké školy múzických umění v Bratislavě o svém snímku. Na Slovensku jsou hlavním problémem při vzniku nových filmů peníze. Siváková se musela spokojit s milionem korun. Jedinou možností při tak omezených prostředcích bylo točit na digitální kameru. Sama přitom pracovala nejen jako režisérka, ale také sháněla pronájmy, zajišťovala kostýmy a organizovala zkoušky.

O Českého lva usiluje patnáct celovečerních snímků

Patnáct celovečerních filmů usiluje o přízeň členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) v 10. ročníku soutěže o prestižní sošku Českého lva. Noví majitelé budou vyhlášeni 1. března ve Velkém sále pražské Lucerny. Nominační večer se uskuteční 5. února ve stejnojmenném kině. Obě akce uvede v přímém přenosu Česká televize. "V rámci nominací ve 13 kategoriích oznámíme i nositele Českého lva za nejlepší zahraniční film, držitele plakety za nejlepší filmový plakát a výsledky ankety čtenářů časopisu Cinema. Bude udělena cena kritiků za nejlepší český film," řekl na tiskové konferenci v Praze předseda ČFTA Petr Vachler. Majitel Plyšového lva za nejméně oblíbený snímek filmových kritiků bude oznámen na tiskové konferenci 20. února.

Myronovo divadlo chystá obnovenou premiéru baletu The Beatles

Ostravské Divadlo Jiřího Myrona uvede v neděli obnovenou premiéru baletní inscenace The Beatles. Divácky velmi úspěšné dílo předvedl baletní soubor již v roce 1996, tehdy však tanečníky doprovázela pouze reprodukovaná hudba. V novém pojetí však "Brouky" hudebně ztvární slovenská revivalová kapela The Backwards, řekl ve středu novinářům choreograf a šéf baletu Igor Vejsada. V představení, které je inspirováno životem a dílem nejslavnější skupiny světa, zazní zhruba 20 skladeb.

Košická kapela The Backwards vznikla v roce 1995. O tři roky později vyhrála prestižní Beatlefest v New Yorku. V současné době účinkuje v muzikálu Beatles v bratislavském divadle Nová scéna a v pražském Divadle Spirála v hudební revui Brouci - Evangelium pro Beatles. Autentičnost zvuku skupiny, která má v repertoáru asi 60 skladeb, je dána nejen věrohodnou image, ale také používáním originálních nástrojů z 60. let.

Počasí

Oblačno se sněhovými přeháňkami. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio