Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Koaliční výběr prezidentských kandidátů se komplikuje - odstoupili Illnerová a Wilhelm, sociální demokraté navrhli Rychetského

Křeslu prezidenta republiky se v úterý zřejmě nejvíce ze všech zvažovaných kandidátů přiblížil sociálnědemokratický místopředseda vlády Pavel Rychetský. Získal totiž největší podporu svých stranických kolegů z poslaneckého klubu ČSSD. Jeho šance na zvolení ale záhy zpochybnili oba koaliční partneři nejsilnější vládnoucí strany, tedy KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Oznámili, že Rychetského jako kandidáta na prezidenta vyškrtli již před týdnem. "V případě, že se Rychetský stává oficiálním kandidátem ČSSD, naše vyjednávání se vrací do bodu nula," řekl v úterý novinářům místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Pro vládní Unii svobody-DEU je místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD) jako prezidentský kandidát také nepřijatelný, protože nemá šanci získat dostatečnou podporu zákonodárců vládní koalice. Namísto třetí parlamentní volby by se podle unionistů již mělo rovnou přejít k přímé volbě. "V tuto chvíli pro nás existuje pouze jediná cesta, a to je nekonat třetí volbu prezidenta a rovnou přejít k přímé volbě," řekl v úterý ČTK a deníku Právo předseda US-DEU Petr Mareš.

Ještě v průběhu dne přitom vicepremiérovu případnému úspěchu významně nahrálo také to, že z boje o Hrad dobrovolně odstoupili dva z jeho konkurentů - šéfka Akademie věd ČR Helena Illnerová a rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm. Prezidentskými nominacemi může ale ještě zamíchat poslední ze zvažovaných kandidátů - onkolog Pavel Klener, jenž podle neoficiálních výsledků skončil v hlasování sociálnědemokratických poslanců na druhém místě.

Podle politologů přitom nebyly Rychetského šance na zvolení zrovna zanedbatelné. Jeho případný úspěch však mohl záviset mimo jiné na tom, zda by byl skutečně kandidátem celé sociální demokracie, a nikoli pouze určité její frakce.

Sociální demokraté po úterních jednáních nicméně nevylučují, že budou pro Rychetského hledat podporu i mezi komunisty. Vzhledem k tomu, že vicepremiér je levicově orientovaný, lze předpokládat, že nebude KSČM příliš vzdálený. Komunistický místopředseda sněmovny Vojtěch Filip řekl, že Rychetský by byl možná akceptovatelný. Postoj KSČM bude podle něj jasnější po čtvrtečním jednání lídrů všech parlamentních stran. V pátek bude o celé situaci jednat vedení komunistů.

Podle předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly bylo otevřenou otázkou, zda by mohl být Rychetský společným kandidátem vládní koalice. "Budeme v koalici debatovat. Pokud se do určité kratší doby nepodaří nalézt řešení, které odpovídá třetí volbě, budeme muset vážně uvažovat o volbě přímé," prohlásil těsně po jednání klubu ČSSD.

ODS věří, že přímá volba prezidenta by se stihla v červnu

Občanští demokraté jsou přesvědčeni, že pokud by byla mezi parlamentními stranami politická vůle, tak přímá volba prezidenta by se mohla konat v polovině června, souběžně s referendem o vstupu země do EU. Po úterním jednání poslaneckého klubu to ČTK řekl poslanec Miroslav Beneš. Přímé volbě musí ale předcházet patřičná novela ústavy. ODS nabízí podle Beneše model, kdy by do druhého kola přímé volby postoupili všichni kandidáti s volebním výsledkem vyšším než 12,5 procenta. Prezidentem by se pak stal ten, kdo by ve druhém kole získal největší počet hlasů. Beneš v úterý naznačil, že vládní koalice se staví zatím k úvahám o přímé volbě skepticky. "Zatím nemá smysl cokoli předkládat. Vládní koalice v tuto chvíli přímou volbu nepreferuje a připravuje se na třetí volbu. ODS ale zatím není schopna sama tuto změnu prosadit," řekl ČTK Beneš.

ODS navrhuje znovu svého bývalého předsedu Václava Klause. Tato strana je navíc přesvědčena, že způsob, jakým hledají strany vládní koalice možného nástupce prezidenta Václava Havla, oslabuje důstojnost kandidátů na nejvyšší ústavní funkci i samotný prezidentský úřad.

Pražský hrad opustil i Havlův mluvčí Ladislav Špaček

Po Václavu Havlovi odešel z kanceláře hlavy státu rovněž jeho mluvčí Ladislav Špaček. Bude pracovat pro komunikační agenturu TV Praha. Dnes už bývalý prezidentův mluvčí se částečně vrátí i k původní pedagogické profesi. Na Fakultě sociálních věd pražské Univerzity Karlovy povede seminář Komunikace s médii připravovaný pro studenty žurnalistiky v rámci nového oboru Marketing a public relations.

Prezidentskou kancelář v souvislosti s koncem Havlova mandátu opustili i další lidé. Šéfku právního odboru Brigitu Chrastilovou Havel jmenoval soudkyní pražského vrchního soudu, zástupce šéfa politického odboru Petr Buriánek se zase stal velvyslancem v Chorvatsku. Jakub Hladík z hradního protokolu odešel přímo s Havlem a dělá mu nyní tajemníka. O odchodu zřejmě uvažuje i šéf politického odboru Pavel Fischer, který by se měl podle dostupných informací stát velvyslancem ve Francii.

Mluvčí: Ministr financí Sobotka je k možné pomoci Sazce skeptický

Ministerstvo financí pochybuje o tom, že by souhlasilo s případnou státní zárukou za úvěr společnosti Sazka na výstavbu víceúčelové haly v Praze 9 pro hokejové mistrovství světa. "Stát má v tuto chvíli jiné priority než výstavbu hokejové haly. Ministr financí (Bohuslav Sobotka) je k případné pomoci skeptický," řekl v úterý mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič. Ministerstvo zatím žádnou žádost nedostalo. "Nicméně se jedná o privátní investici, kde stát již určitou podporu uskutečnil," poznamenal Dědič.

Společnost Sazka chtěla za několikamiliardový úvěr ručit pozemky pod halou, zjistila ale, že to není možné. Údajně kvůli tomu, že vlastník parcel, firma Quonex Real, porušil podmínky smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Pozemky mají jít kvůli exekuci do dražby. Quonex Real naopak tvrdí, že smlouvu porušuje Sazka. Ta by sice podle svých zástupců neměla o parcely přijít, hrozí ale, že hala nebude stát včas. Za nejlepší řešení považuje garance státu.

Vládní zmocněnec pro přípravu šampionátu Karel Hrdý ČTK řekl, že bude ve středu jednat se zástupci Quonex Real. "Chci stanovisko obou obchodních partnerů," uvedl. Bude jednat i se Sobotkou. Za několik dní chce vládě odeslat zprávu o přípravě mistrovství, na jejímž základě by případně měla rozhodnout. Jeho prioritou je, aby Česká republika neutrpěla mezinárodní ostudu.

Společnost Sazka loni měla čistý zisk ve výši 1,2 miliardy korun, předloni činil 1,13 miliardy korun. Jiným majetkem než pozemky by údajně Sazka zřejmě bankám ručit nemohla. Podle mluvčí společnosti Stanislavy Doubravové není jisté, zda by s tím souhlasili akcionáři. Sazka totiž financuje sportovní kluby. Když akcionáři rozhodovali v minulosti o tom, zda Sazka bude halu stavět, podmínili to tím, že to neohrozí finanční toky do sportu, připomněla mluvčí.

Podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka je požadavek Sazky na státní garance zvláštní. Poznamenal, že jde o společnost, která má přes sportovní svazy ke státu velmi blízko. Ševčík soudí, že ekonomická návratnost velkolepě budované haly bude velmi dlouhodobá. Pokud by Sazka získala státní záruky za úvěr a nesplácela ho, povinnost by přešla na stát. "Pak je otázka, zda není lepší financovat halu z rozpočtu," dodal Ševčík, podle něhož by to bylo průhlednější. Hala by totiž mohla být přímo ve vlastnictví sportovních svazů.

Fasel je o problémech se stavbou sportovní haly informován a prý je chápe

Problémy s výstavbou víceúčelové haly pro hokejové mistrovství světa v roce 2004 prý nijak vážně neznepokojují předsedu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Reneho Fasela. Předseda představenstva společnosti Sazka, investora stavby, Aleš Hušák ho v pondělí odpoledne telefonicky informoval o problémech se získáním úvěru na stavbu v Praze- Vysočanech. "Pan Hušák mi říkal, že Rene Fasel vše chápe a nabídl nám, že je ochoten do Čech přijet, aby nám pomohl," uvedl v úterý předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut v rozhovoru pro ČTK. Šéf Sazky Fasela ubezpečil, že se na projektu dále pracuje. "Pan Fasel nastoupil do tohoto vlaku s námi," řekl Gut obrazně. Nejvyššího představitele IIHF kontaktoval Hušák proto, že ho podle Guta mohl o vzniklém problému lépe a zasvěceněji informovat. Konkrétní datum, kdy šéf IIHF kvůli hale opět zavítá do Prahy, není zatím známo. Problémy s pozemky, na které má Sazka uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí, jsou již několikátou komplikací při stavbě haly. Kvůli průtahům již při realizaci projektu si musela Česká republika vyměnit pořadatelství s Finskem, kde se MS uskuteční letos.

Vondra: Česká republika pravděpodobně vyšle svého zástupce na konferenci irácké opozice

Česká republika pravděpodobně vyšle svého zástupce na konferenci irácké opozice. Novinářům to v úterý řekl náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra. Schůzka by se měla konat v polovině února v severoiráckém Saláhaddínu, který leží v iráckém Kurdistánu mimo dosah Bagdádu. Pozvání na schůzku podle něj přišlo od Američanů, což ovšem neznamená, že by se jednání odehrávalo pod taktovkou Spojených států. "Je velmi důležité mít dobrý přehled o situaci v Iráku. Jde nám o to, abychom mohli rozvíjet s touto zemí dobré vztahy," uvedl Vondra. Zatím však podle něj není jasné, kdo by se za českou stranu měl schůzky zúčastnit. "Mysleli jsme si, že by asi bylo dobré, kdyby to byl spíše odborník než politik. Například vystudovaný arabista nebo nějaký mladý diplomat," poznamenal. Schůzka není podle Vondry ničím neobvyklým, protože Česká republika již delší dobu udržuje kontakty s iráckou opozicí. "Chceme nyní hlavně zjišťovat informace a dále navazovat kontakty s lidmi, kteří mají v Iráku budoucnost," dodal.

Český zástupce by na schůzce mohl podle diplomatických zdrojů také poskytnout zkušenosti z přechodu od totalitního režimu k demokracii. Podle amerického tisku by se setkání irácké opozice mělo konat 15. února. Naváže na prosincovou schůzku v Londýně. Původně se mělo jednání v Saláhaddínu uskutečnit 15. ledna, ale kvůli sporům mezi opozičními skupinami a také organizačním problémům bylo odloženo. Hlavním cílem schůzky by mělo být nejen zvýšení tlaku na Saddáma Husajna, aby se podřídil požadavkům OSN a poskytl důvěryhodné důkazy o likvidaci zakázaných zbraní hromadného ničení, ale i sjednocení roztříštěné irácké opozice. Právě kvůli neplnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN nyní hrozí Iráku vojenský útok ze strany Spojených států a zřejmě i dalších zemí. Do protiirácké operace by se měli zapojit i čeští vojáci.

Česká republika loni zvýšila do USA vývoz zbraní a munice na 565 mil. korun

V loňském roce vyvezla Česká republika do Spojených států zbraně a munici za 565 milionů korun. To bylo o pětinu více než v roce 2001. Převládaly civilní zbraně a munice za skoro 300 milionů korun, významně se však též podílely válečné zbraně, jejichž export stoupl o 15 milionů na 88 milionů korun. ČTK v úterý údaje získala z celních statistik. Celkový vývoz do Spojených států loni klesl o více než šest procent a činil 35,6 miliardy korun. Dovoz se snížil o 22 procent na 43,4 miliardy korun. Česká republika tak snížila deficit asi na osm miliard korun.

"Případný válečný konflikt v Perském zálivu by mohl pomoci americké ekonomice, zejména zbrojnímu průmyslu," uvedl pro ČTK hlavní ekonom Patria Online David Marek. Vzhledem k technické náročnosti, dostatku vlastních kapacit a možnosti ochranářských opatření však není podle něj viditelný dopad na vzájemný obchod českých firem s USA pravděpodobný. "Prostor k vyšším vývozům by mohl být ve zbrojním průmyslu," domnívá se analytik Volksbank Vladimír Pikora. Podle Asociace obranného průmyslu ČR by země mohla do USA dodávat hlavně ochranné prostředky. "Předpokládá se velký zájem o plynové masky, ochranné oděvy," uvedli představitelé asociace s tím, že by mohly být použity zbraně hromadného ničení.

Remek: Tragédie Columbie výzkum vesmíru nezastaví

Nemyslím, že tragédie raketoplánu Columbia zastaví výzkum vesmíru a kosmické lety. Bude samozřejmě znamenat určité změny, avšak rozhodně nepovede k jeho zastavení. Jedinou cestou člověka k řešení pozemských problémů je pokračovat ve výzkumu kosmu, soudí jediný český kosmonaut Vladimír Remek, který letos v březnu oslaví 25. výročí svého letu do vesmíru. "Velmi lituji toho, co se stalo s americkými kosmonauty. Neznal jsem je osobně, ale byli to kolegové. Vyjádřil jsem soustrast rodinám zesnulých i kolegům," uvedl. Zároveň dodal, že podle jeho názoru tato tragická událost "možná přispěje k lepšímu chápání toho, co je třeba udělat v budoucnu, aby se podobné problémy neopakovaly". "Naprosto vyloučit je však není možné," zdůraznil Remek, který byl členem první mezinárodní kosmické výpravy lidstva vůbec, na tiskové konferenci v moskevském Českém centru.

Remkův kolega Alexej Gubarev, který byl velitelem první mezinárodní posádky ve vesmíru, jež startovala z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978, zdůraznil, že nejzávažnějším momentem každého letu je sestup lidí z oběžné dráhy. "Když jsem letěl poprvé, ale také podruhé, největší obavy jsem měl ze sestupu. Tam už je člověk bezmocný. Na oběžné dráze můžeme nějak zasáhnout a opravit poruchu. Při přistávání aparátu však musíme spoléhat na osud," uvedl. Gubarev připomněl, že i Rusko má své kosmické oběti a ruští kosmonauti velmi dobře znají tragédie. Stejně jako američtí astronauti zemřeli i čtyři Rusové při sestupu lodi z vesmíru. Komarov a později Volkov, Dobrovolskij a Pacajev byli oběťmi nepodařeného přistávání.

Návrh rozpočtu USA na rok 2004 počítá se snížením míst v RFE/RL

Návrh státního rozpočtu USA na finanční rok 2004 počítá se snížením výdajů na rozhlasové vysílání do střední a východní Evropy, včetně působení Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Tato stanice tak přijde o 46 pracovních míst. V ČR pracuje v RFE/RL asi 600 lidí. Snížení o 8,8 milionu dolarů se týká vysílání RFE/RL a Hlas Ameriky (VOA). RFE/RL má přestat vysílat ve slovenštině, litevštině, lotyščině, estonštině, chorvatštině a bulharštině. Hlas Ameriky má přestat vysílat mimo jiné v češtině, uvedla vláda USA na svých internetových stránkách. Vláda USA v návrhu rozpočtu, který nedávno předložil Kongresu prezident George Bush, naopak počítá s větší finanční podporou rozhlasového a televizního vysílání na Blízký východ a do Asie.

Senátor Kerry objevil židovské kořeny v Čechách

Americký senátor za stát Massachusetts John Kerry, který se uchází o nominaci demokratické strany do prezidentských voleb v příštím roce, má židovské kořeny sahající do Čech, odkud jeho dědeček z otcovy strany odešel do Spojených států v roce 1905. Napsal to v úterý americký tisk s odvoláním na genealogické pátrání, které provedl list The Boston Globe. Kerry o původu svého prarodiče nevěděl. Felix Gundacker, rakouský genealog, kterého si americký list k pátrání najal, zjistil, že Kerryho praotec Frederick A. Kerry se narodil jako Fritz Kohn roku 1873 v městečku Bennisch v části tehdejšího rakouského mocnářství, které je dnes Horním Benešovem v okrese Bruntál. Ještě před odchodem do Spojených států si Fritz Kohn v roce 1902 změnil jméno na Frederick A. Kerry a konvertoval ke katolicismu. V roce 1921, již po emigraci do Spojených států, spáchal sebevraždu střelou do hlavu. Gundacker uvedl, že si je na tisíc procent jist, že Fritz Kohn byl synem Benedikta Kohna a manželky Mathilde. Jeho narození je podle Gundackera zaznamenáno v církevních matrikách v dodatku určeném pro židovské rodiny.

Pořádání listopadového summitu NATO stálo zhruba miliardu korun

Pořádání loňského summitu NATO stálo Českou republiku přibližně miliardu korun. Zhruba 305 milionů pohltila organizace vrcholné schůzky Severoatlantické aliance, zbývající část peněz šla na zajištění bezpečnosti. "Ve státním rozpočtu se na organizaci summitu počítalo se sumou 337,5 milionu korun. Utratili jsme celkem 304,8 milionu," řekl v úterý novinářům náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra, který měl přípravu summitu na starosti. Rozpočet, který schvalovala Poslanecká sněmovna, počítal s tím, že celkem na organizaci a zajištění bezpečnosti summitu NATO půjde kolem 800 milionů korun. Další peníze vyčlenila ve svých kapitolách jednotlivá ministerstva, zejména vnitra, obrany, ale například i zdravotnictví. Před listopadovým summitem se také opravovaly některé prostory na Pražském hradě, které by se však podle tamních úředníků musely i bez toho rekonstruovat.

Vondrova kancelář, která summit připravovala, z 800 milionů korun dostala zmíněných 340 milionů. Zbytek byl určen na bezpečnost. Policii a armádu stálo zajištění bezpečnosti 620 milionů korun. Policie kupovala například vybavení pro své muže, které jim zůstane i po summitu. Speciální obleky pro takzvané těžkooděnce totiž využije například také při různých demonstracích či zajišťování bezpečnosti při sportovních utkáních.

Pražský dopravní podnik již podal žalobu na stávkující řidiče

Žalobu k Městskému soudu v Praze na určení nelegálnosti pondělní stávky řidičů pražských tramvají podal v úterý dopravní podnik. V online diskusi na zpravodajském serveru iDNES to uvedl generální ředitel podniku Milan Houfek. České zákony sice upravují stávku jen ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy, je však možná i z jiných důvodů. Skutečnost, že zákon o stávce neexistuje, nemůže podle právníků omezit právo zaručené ústavní Listinou základních práv a svobod. Soud v minulosti rozhodoval o zákonnosti pětidenní stávky železničářů z roku 1997 kvůli údajně špatným poměrům na dráze. Městský soud ji prohlásil za nelegální, vrchní soud ale jeho rozhodnutí změnil. Uvedl, že absence zákona o stávce nemůže bránit ústavnímu právu.

Pondělní stávky se zúčastnila asi jen třetina pražských tramvajáků. Protestující řidiči si tak chtěli vymoci stejné podmínky, jako mají řidiči autobusů, a chtěli také odvolání generálního ředitele Houfka. Stávka veřejnou dopravu v Praze nijak zvlášť nenarušila. Dopravní podnik totiž posílil spoje o 200 autobusů, které nahrazovaly podle potřeby chybějící tramvaje. Podnik chce dát federaci ztráty vzniklé stávkou k úhradě. Podle jeho ředitele dosáhnou sedmi milionů korun.

Proces s bývalým komunistickým funkcionářem Hoffmannem byl odročen

Proces s bývalý vysokým komunistickým funkcionářem Karlem Hoffmannem, obžalovaným z vlastizrady, byl odročen na neurčito. Hoffmannův obhájce Kolja Kubíček při úterním přelíčení totiž obvinil předsedkyni senátu pražského městského soudu Pavlu Augustinovou z podjatosti. Odůvodnil to tím, že její manžel je spolupracovníkem Českého a dříve Československého rozhlasu. Osmasedmdesátiletý Hoffmann je obžalován z toho, že v noci na 21. srpna 1968 nařídil zastavit provoz vysílačů Československého rozhlasu a chtěl znemožnit vysílání názorů odsuzujících intervenci vojsk Varšavské smlouvy. Manžel soudkyně Miroslav Augustin přitom nastoupil do rozhlasu až v roce 1985 a pracuje jako sportovní redaktor. Soudkyně teď kauzu odešle k Vrchnímu soudu, který má o námitce obhajoby rozhodnout.

Soud z Dubou se kvůli neúčasti přísedící a výhrůžce nekonal

Neúčast členky trestního senátu a především anonymní oznámení o uložení bomby v justičním paláci bylo v úterý důvodem, proč nemohlo pokračovat projednávání případu Jaroslava Duby. Hrozí mu deset let vězení za to, že v padesátých letech jako velitel komunistického trestního tábora Vojna na Příbramsku týral podle žalobce politické vězně. Hlavní líčení, které začalo již loni v květnu, bylo odročeno na neurčito. V rámci procesu je nutné vyslechnout desítky politických vězňů. Když se v úterý k jednání nedostavila jedna z přísedících, chtěl soudce mimo hlavní líčení alespoň vyslechnout některé svědky. Překazil mu to anonym, který oznámil, že v justičním paláci je bomba. Policie objekt prohledala, nic nenašla.

Duba je prvním velitelem komunistického trestního tábora, který v České republice stanul před soudem. Obžaloba mu klade za vinu, že nechal zbudovat bunkr, v němž byli političtí vězni týráni. Bunkr byl zapuštěný v zemi, na podlaze bylo stále asi deset centimetrů vody. Místnost měla 11 metrů čtverečních a výšku 170 centimetrů. Vězni sem byli zavíráni za útěk, odmítání práce a nedovolenou korespondenci. Mnozí to odnesli zdravotními následky.

Zahrádky vyhlásily sbírku na obnovu zámku zničeného ohněm

Obecní úřad v Zahrádkách na Českolipsku vyhlásil veřejnou sbírku na obnovu zámku zničeného ohněm. Starostka Milena Brožová už má první příspěvky od dárců - několik tisíc korun. Zámek, který patří Karlově univerzitě, zničil požár koncem minulého týdne. Téměř třicet let sloužila budova jako středisko pro výuku jazyků a hotel s 96 lůžky. Do oprav památkově chráněné budovy investovala škola od roku 1988 desítky milionů korun.

Na hrázi Rožmberka se objevila propadlina; není ale nebezpečná

Zhruba metr široká a půl metru hluboká propadlina se v minulých dnech objevila na hrázi největšího českého rybníka Rožmberka nedaleko Třeboně na Jindřichohradecku. Podle Jana Sokolíka z rožmberského střediska Rybářství Třeboň však není nebezpečná a jde pouze o lokální propad zeminy v místech, kudy vede potrubí. Rybáři místo monitorují a až se oteplí, potrubí opraví. Na propadlinu upozornili obyvatelé obce Lužnice, která leží těsně pod hrází. Díra v zemi u nich probudila vzpomínky na loňský srpen, kdy kvůli hrozícímu protržení hráze museli hasiči celou obec evakuovat. Tato propadlina však podle rybářů s povodněmi nesouvisí.

Pošta začala nabízet elektronickou obdobu doporučených dopisů

Česká pošta začala od pondělí nabízet registrovanou elektronickou poštu, což je služba, která by se mohla stát elektronickou obdobou doporučených dopisů. Minulý týden firma ukončila pilotní projekt, ve kterém službu od loňské září testovala, a nyní ji začala nabízet zákazníkům, uvedla v tiskové zprávě společnost ICZ, která je dodavatel technologie. O tuto digitální službu v minulosti projevily zájem například zdravotní pojišťovny a nemocnice, které měsíčně zpracovávají tisíce soupisů lékařských výkonů a dosud je musely zasílat na disketách v doporučených zásilkách. Registrovaná elektronická pošta zajišťuje bezpečnou a průkaznou výměnu elektronických dat po internetu mezi libovolnými právnickými nebo fyzickými osobami. Pošta potvrzuje převzetí zásilky i její doručení adresátovi. Výhodou řešení je nezávislost odesílatele či příjemce na používané platformě.

Výdej elektronických podpisů pro veřejnost chce pošta zavést na zhruba 70 místech v dubnu. Na trhu dosud působí tři certifikační autority pro elektronický podpis. Zaváděním elektronických služeb se Česká pošta snaží konkurovat rychlému rozvoji internetu a rostoucímu počtu mobilních telefonů.

Průzkum CVVM: Téměř polovina lidí je pro uzákonění registrovaného partnerství

Výzkum postojů veřejnosti ke kontroverzním tématům partnerského soužití prokázal, že 49 procent dotázaných je pro uzákonění soužití lidí stejného pohlaví. S legislativním řešením této otázky souhlasí zejména lidé mladší 30 let, odpůrci jsou naopak převážně starší 60 let. Výzkum provedlo ve druhém lednovém týdnu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) s více než tisícovkou respondentů. Ve srovnání s předchozími výzkumy na stejné téma stále méně lidí na tuto otázku nemá vyhraněný názor, řekla novinářům autorka výzkumu Gabriela Šamanová. "Svědčí to o tom, že otázka registrovaného partnerství se již dostala do povědomí širší veřejnosti," konstatovala. Významný rozdíl v postoji k tomuto tématu zaznamenal výzkum u věřících a u ateistů. S uzákoněním registrovaného partnerství nesouhlasí přesně dvakrát více věřících než lidí bez vyznání.

S barokním orchestrem Musica Florea vystoupí i Magdalena Kožená

Desáté výročí činnosti připomíná český barokní orchestr Musica Florea koncertním cyklem v historických pražských sálech. Od loňského prosince do letošního 5. dubna jich je naplánováno šest. V úterý 25. února vystoupí sopranistka Susanne Rydénová a na předposledním koncertě 31. března má být hlavním pěveckým hostem Magdalena Kožená. Souboru dobových nástrojů vedenému Markem Štrynclem získala v lednu nahrávka Zelenkovy korunovační hry Sub olea pacis ve Francii na mezinárodním veletrhu hudebního průmyslu MIDEM prestižní ocenění Cannes Classical Award. V celosvětové konkurenci je to v oboru takzvané autentické interpretace staré hudby první významné ocenění pro české interprety.

Janáčkova filharmonie v Ostravě chystá koncertní turné po Japonsku

Na dvoutýdenní koncertní turné po Japonsku odletí v polovině února přes 70 hudebníků z Janáčkovy filharmonie v Ostravě. Během hostování v zemi vycházejícího slunce se filharmonici představí na šesti koncertech, které povede šéfdirigent Petr Vronský. Největší koncert připravuje filharmonie na 23. února v Tokiu. Zástupci ostravského orchestru se při něm spojí s japonskými umělci a vytvoří těleso s 360 hudebníky, doprovázet je navíc bude asi 5000 sboristů. Zahrají Vltavu od Bedřicha Smetany a Beethovenovu Devátou symfonii s Ódou na radost.

Janáčkova filharmonie Ostrava vznikla z rozhlasového orchestru v roce 1954. Od roku 1958 hostovala téměř ve všech státech Evropy, ale také v Jižní Koreji, Tchaj-wanu či Japonsku. Vydala také desítky kompaktních desek s vážnou hudbou. V roce 2000 získala filharmonie také vzácné varhany, které byly původně umístěny v pražském Paláci kultury.

Sochaři z Plzně získali v Petrohradě za dílo z ledu druhé místo

Stříbrnou medaili ze soutěže o dílo z ledu si přivezl minulý týden z Petrohradu plzeňský sochařský tým bratrů Bálkových. Porotu přesvědčili sochou, kterou nazvali Skrz mé okno. Kompozice znázorňuje pohled z okna, jímž jsou vidět dvě vlny unášející múzu. Tříčlenný tým, jehož duší je akademický sochař František Bálek, soutěžil v konkurenci deseti družstev. Prvenství získal domácí tým. Na druhé místo z Petrohradu si už prý plzeňští zvykli - loni v létě tam získali stříbrnou medaili za sochu z písku. "K námětu ledového díla mě inspirovaly povodně. V létě mi totiž voda úplně vyplavila dům i ateliér a zničila nenávratně mnohá díla. Napadlo mě tedy vytvořit něco, co by připomínalo tuto zkázu. Chtěl jsem tím také říct, že i když člověk přijde o hmotné statky, nejdůležitější je to, co má v sobě," řekl ČTK František Bálek. Na ledovém skvostu pracoval společně se svým dvojčetem Josefem a tým doplňoval jako obvykle Luboš Husák. Sochu museli udělat za 30 hodin.

Loni sklidil sochařský tým dvojčat Bálkových řadu úspěchů: na sympoziích v Moskvě a Petrohradě získali za ledové sochy první a druhé místo a ve finské Vaase byli první. V neděli odjíždějí tvořit další díla do Švédska.

V Budapešti byla zahájena výstava české grafiky 20. století

Výstava české grafiky 20. století byla v úterý zahájena v Českém centru v Budapešti. Expozice byla připravena ve spolupráci se Spolkem maďarských výtvarných umělců a Muzeem Antala Regulyho v Zirci. Expozice je reprezentativním výběrem českých autorů. Jsou zde zastoupeny grafiky takových známých autorů, jako je například Max Švabinský, Jaroslav Lukavský, Josef Herčík a Jiří Švengsbír. Většina vystavených děl pochází ze sbírky malířky a grafičky Julie Bérové, která působí dlouhá léta v Praze. Díky její spolupráci se zastupitelstvem města Zirc vznikla v tomto městě sbírka grafik s názvem Mezinárodní grafická sbírka Přátelství. Sbírka v současné době obsahuje přes 2000 grafických listů českých, slovenských a maďarských umělců. Nalezneme v ní však i autory dalších zemí.

Renesanční Dům pánů z Kunštátu se znovu otevřel veřejnosti

Po více než deseti letech mohli v úterý poprvé přijít návštěvníci do známé brněnské renesanční památky - Domu pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Po rozsáhlé rekonstrukci se do paláce vrátilo umění. V přízemí je instalována výstava mladých výtvarníků s názvem Za jiných okolností by to mohla být pravda. "Další výstavní prostory vznikly v suterénu budovy. Budou sloužit k produkcím videoartu," řekl při otevření ČTK ředitel Domu umění města Brna Radek Horáček. Jako první se v suterénu od května představí videopráce polské umělkyně Katarzyny Kozyrové. Mladé výtvarníky v přízemí vystřídá 22. března výstava obrazů Petra Písaříka. Na jaře příštího roku se do objektu přesune Památník Leoše Janáčka, který nyní sídlí ve skladatelově domku ve Smetanově ulici. Domek náleží brněnskému biskupství a město chce památník ve správě Moravského zemského muzea přestěhovat do vlastních prostor.

Dům pánů z Kunštátu pochází ze 14. století a byl původně gotický. Ve druhé polovině 16. století byl přestavěn na renesanční palác. Od roku 1708 patří městu. Byly v něm obchůdky, sklad obilí, městská spořitelna i sídlo okresního soudu. Po poškození za druhé světové války byl přestavěn pro muzejní účely. První známky havarijního stavu se objevily v roce 1983. Sanační práce začaly o sedm let později. Expozice Domu umění města Brna v objektu sídlily od roku 1958 do roku 1990.

Sport

Letošní halová sezona atletky Ludmily Formanové je ohrožena. K problémům se sedacím nervem se u dvojnásobné mistryně světa přidala infekce ledvin.

Lenka Šmídová podle předpokladů zvítězila v anketě Jachtař roku 2002. Závodnice olympijské třídy Evropa se stala nejlepší domácí jachtařkou potřetí za sebou.

Česká tenistka Denisa Chládková skončila na turnaji v Paříži hned v úvodním kole. S Ruskou Dementěvovou prohrála 4:6 a 3:6. V turnaji tak není žádná česká hráčka - Daniela Bedáňová vypadla v Paříži už včera.

Počasí

Místy přechodě i polojasno, jinak oblačno s občasným sněžením. Denní teploty -3 až +1 stupeň Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio