Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Krizový štáb se chystá zpřísnit bezpečnostní opatření v České republice

V České republice by mohla být v souvislosti s hrozbou možných teroristických útoků zpřísněna bezpečnostní opatření. Bez bližších podrobností sdělil ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). "Máme připravenou celou škálu opatření včetně určitých apelů na veřejnost," prohlásil ministr s tím, že o jejich podrobnostech bude v pátek jednat Ústřední krizový štáb. Ke zpřísnění bezpečnostních opatření přistoupila v minulých dnech Velká Británie. Britská policie varovala, že teroristická síť Al-Káida Usámy bin Ládina by se mohla pokusit zaútočit na Londýn. V okolí letiště Heathrow hlídkují tanky a stovky vojáků. Britští představitelé neupřesnili charakter hrozeb, ani jak dlouho by měla bezpečnostní opatření trvat. Varovali však, že Al- Káida se možná pokusí zaútočit na Londýn na konci muslimského svátku íd al-kabír. Tato náboženská slavnost potrvá do soboty.

Jan Sokol své kritické názory na poválečný odsun Němců měnit nehodlá

Filozof Jan Sokol, jehož prezidentskou nominaci zvažuje vládní koalice, své kritické názory na poválečný odsun Němců měnit kvůli kandidatuře nehodlá. Prezident však nemůže říkat to, co předtím říkal jako řadový občan, uvedl Sokol v Českém rozhlase. Sokol podepsal petici Smíření 95, která vyzývala k dialogu se sudetskými Němci. "Žádné své podpisy zpátky neberu, je to věc osm let stará a podepsal ji tehdy řadový občan, vysokoškolský učitel Jan Sokol," řekl. Česko-německé vztahy jsou podle něj kartou, kterou politici občas zneužívají. "Pokud se ukáže, že ta věc přestává být kartou a nemůže být zneužita, tak je v pořádku, ale kdyby to bylo potřeba, pak je třeba začít s rozumně vybranými zástupci té druhé strany nějak o něčem jednat," prohlásil. Ani na názoru, že poválečný odsun sudetských Němců byla hanebnost, nic nemění. "Naši předci prodloužili válku ještě o kousek dál, a to je věc, která jakkoliv menšího kalibru než to, co předcházelo, má být pojmenována. My si ji máme pojmenovat kvůli sobě, ne kvůli nim, nemáme mít žádné kostlivce ve skříni," řekl šestašedesátiletý děkan Fakulty humanitních studií. Sokol si uvědomuje, že při návštěvách parlamentních klubů budou právě česko-německé vztahy i školné, které prosazuje, "choulostivá" témata. Za poněkud méně citlivé problémy považuje krizi kolem Iráku a nájemné. O těchto otázkách již diskutoval i s jedním poslancem, aby se na dotazy zákonodárců lépe připravil. Svoji nominaci podmínil zárukou lídrů vládních stran, že podpora jeho kandidatury je výrazná.

Možnost, že by KSČM navrhla prezidentského kandidáta nepadla

Možnost, že by i KSČM navrhla svého prezidentského kandidáta, stále definitivně nepadla. Komunistický místopředseda sněmovny Vojtěch Filip řekl, že KSČM to rozhodně neudělá do 24. února. V mezidobí do tohoto dne hodlají komunisté politickým partnerům neformálně nabízet jména, která považují za široce přijatelná. Pokud nabydou dojmu, že to ostatní ignorují, znovu asi zváží oficiální nominaci vlastního kandidáta. Místopředseda KSČM Vlastimil Balín na tiskové konferenci přitom řekl, že komunisté nikoho navrhovat nebudou. "Zcela vyloučeno to ještě není, v politice platí, že nikdy se neříká nikdy," uvedl Filip. Do 24. února ale KSČM určitě nikoho navrhovat nebude a možná ani pak ne, to v případě, že mezi kandidáty bude někdo pro komunisty přijatelný a se skutečnou šancí na zvolení. Třetí prezidentská volba se koná 28. února, 24. února si KSČM podle Filipa stanovila tak, aby případně pohodlně stihla poslední termín pro navrhování kandidátů, což je 48 hodin před dnem volby. Jan Sokol, na kterém se vládní koalice a hlavně sociální demokraté sami mezi sebou snaží dohodnout, komunisty zjevně příliš nenadchl. Podle některých spekulací je komunistům bližší kandidát ODS Václav Klaus. Na Sokolovi jim vadí především jeho kritický postoj k poválečnému odsunu sudetských Němců a to, že se vyslovoval pro zavedení školného na vysokých školách. Filip nechtěl říci, koho tedy KSČM hodlá v rozhovorech se zástupci dalších stran doporučovat. V médiích se objevilo třeba jméno bývalého poslance ČSSD Zdeňka Jičínského a někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka. Filip rovněž uvedl, že ve sněmovně se spolu sešli Grebeníček a předseda dolní komory Lubomír Zaorálek z ČSSD. Schůzka Grebeníčka se Špidlou se podle Filipa zatím neuskutečnila, komunisté jsou k ní ale připraveni.

Sněmovna bude schvalovat zákon o požitcích pro exprezidenty

Poslaneckou sněmovnu na nadcházející schůzi čeká schvalování vládního návrhu zákona o penzi a dalších náležitostech exprezidentů. Jako prvního by se týkal Václava Havla, jehož mandát skončil 2. února. Zákon o požitcích pro exprezidenty by měl nabýt účinnosti 1. května. Bývalý prezident může zatím využívat jen policejní ochranku a auto. Schůze sněmovny začne v úterý. Sněmovna zákon podpořila už v listopadovém prvém čtení. Jednaní sněmovních výborů z konce ledna naznačilo, že poslanci by mohli zákon schválit ve znění navrženém vládou. Každý bývalý prezident by měl mít kromě dalších výhod nárok na doživotní plat. Tvořit ho má zdanitelná mzda 69.700 korun a paušál 46.500 na výdaje. Z dosavadních debat vyplývá, že proti zákonu by mohli být hlavně komunisté, zablokovat ho ale nemohou. Vedle doživotního platu by měl mít exprezident také doživotně nárok na úhradu kanceláře. Stát by měl na její nájem přispívat nejvýše 40.000 korun měsíčně. Každý prezident by po skončení mandátu mohl využívat doživotně i služební auto. Po dobu pěti let po skončení mandátu by měl nárok také na policejní ochranku.

Vláda by měla schválit reformu rozpočtů do poloviny roku

Nejpozději v polovině letošního roku by vláda měla schválit konečnou podobu reformy veřejných financí. Na setkání se zástupci hospodářské komory to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. "Před vládou leží úkol navržený materiál po částech projednat, najít politickou shodu mezi třemi koaličními stranami a nejpozději v polovině roku materiál poznamenaný projednáváním schválit jako celek," uvedl ministr. Zopakoval, že pokud by se kabinet k reformním krokům neodhodlal, veřejné finance by v roce 2006 propadly do schodku 6,6 procenta HDP. Podmínkou pro budoucí přijetí eura je přitom schodek veřejných financí nepřesahující úroveň tří procent HDP. Ministr je odhodlán při jednáních prosazovat radikální opatření, která budou směřovat k poklesu deficitu veřejných financí v roce 2006 pod čtyři procenta HDP. Předpokládá, že se Česká republika k euru připojí v letech 2009 až 2010. Podle Sobotky je vláda "proreformně naladěná". Ministr také již podle svých slov nachází společnou řeč s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem, který byl z počátku proti jeho reformě.

Odmítnutí státní garance na hokejovou halu je správné

Odmítnutí státní garance na úvěr poskytnutý na vybudování hokejové haly Sazky je podle ekonomů správným krokem. Analytici se domnívají, že i přes středeční rozhodnutí vlády má Sazka šanci získat bankovní úvěr, musí si však zajistit jiné záruky. "Postoj ministerstva financí je správný. Stavba hokejové haly je soukromou záležitostí a nelze se schovávat za národní zájmy či výhrůžky mezinárodní ostudou v případě neuspořádání mistrovství světa v hokeji," řekl analytik Patria Online David Marek. Už nyní přitom činí objem závazků, za které ručí stát, téměř 500 miliard korun, připomněl. Otázkou tak je, zda má stát riskovat šest miliard a podpořit výstavbu sportovního areálu. Rovněž podle Pavla Sobíška z HVB Bank by se státní garance měly týkat výhradně infrastrukturních projektů s účastí státu. Přesto má podle ekonomů Sazka možnost získat úvěr, záleží na dohodě mezi bankami a společností. Cena za úvěr však zřejmě bude vyšší než se státní garancí, Sazka rovněž musí snížit rizikovost projektu na úroveň akceptovatelnou bankami. Pokud je projekt výstavby haly životaschopný a jeho podmínky standardní, měly by soukromé banky mít zájem o jeho realizaci, domnívá se Sobíšek. Pokud tomu tak však není a Sazka nemůže získat financování ze soukromých zdrojů, znamená to, že je s projektem něco v nepořádku, upozornil.

Pardubice se nevzdávají naděje na hokejový šampionát

Pardubice se nevzdávají naděje, že by v příštím roce mohly hostit mistrovství světa v ledním hokeji, pokud je nebude možno uspořádat v Praze. Rada města se na svém jednání rozhodla nabídnout seriózní jednání o možnosti přesunout část mistrovství do Pardubic Českému svazu ledního hokeje a Mezinárodní hokejové federaci. Prohlášením rada města reaguje na rozhodnutí výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje, který možnost uspořádat šampionát v Pardubicích odmítl. Tuto nouzovou variantu zmínil v úterý v Praze předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel. Radní připomínají, že nová pardubická aréna splňuje všechny požadavky pro sportovní a novinářské potřeby takovéto vrcholné akce. S ubytováním, tréninky a dalším technickým zázemím by Pardubicím pomohl nedaleký Hradec Králové. Město je připraveno zasadit se v případě potřeby o to, aby hotel, který chce nechat postavit na svých pozemcích, stál během 14 měsíců zbývajících do šampionátu. Pardubická hala je podle hokejových odborníků po rekonstrukci nejlépe vybaveným zařízením svého druhu v Česku. Rekonstrukce arény předloni stála 340 milionů korun. Má kapacitu přes 9000 míst, nad ledovou plochou je umístěna velká televizní kostka, desítky obrazovek jsou umístěny po celém areálu arény, včetně restaurací.

Přesun mistrovství z Prahy by snížil počet fanoušků o třetinu

Přesun hokejového mistrovství světa kvůli potížím s výstavbou haly zcela mimo Prahu by mohl snížit počet zahraničních turistů, kteří na šampionát přicestují, až o třetinu. Pokud by se mistrovství konalo v Praze, očekává ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek, že by na něj mohlo přijet až několik desítek tisíc fanoušků ze zahraničí. Mimo Prahu však není dostatek kvalitních hotelů. Pardubice a Hradec Králové, ale ani Ostrava totiž nemají dostatečné množství ubytovacích kapacit v té kvalitě, na kterou jsou zahraniční fanoušci zvyklí. Museli by se tak spokojit s ubytováním v penzionech a hotelech nižší kategorie. Už vůbec města mimo Prahu nejsou schopna nabídnout reprezentativní ubytování pro hokejové týmy, jejich doprovod či novináře. Přínos, který bude mistrovství světa pro Českou republiku na devizových příjmech znamenat, by tedy v případě konání šampionátu mimo Prahu byl citelně nižší, řekl Beránek. Zahraničních návštěvníků mistrovství by sice ve srovnání s počtem turistů nebylo mnoho, ale sportovní fanoušci proti běžným turistům více utrácejí. Kromě návštěv zápasů se chtějí večer bavit a navštěvují restaurace. Mistrovství světa však bude v každém případě znamenat pro Českou republiku velkou propagaci. Význam konání mistrovství světa v Praze si uvědomuje i hokejový svaz. Možnost pořádat mistrovství světa pouze v Pardubicích tak, jak naznačil předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel, výbor českého hokejového svazu vyloučil. Ostrava, kde se podle dosavadních záměrů mají hrát zápasy jedné ze čtyř základních skupin, je připravena organizačně převzít větší část mistrovství. Náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák řekl, že město by bylo schopno uspořádat i celé mistrovství.

Cenu Policista roku 2002 získala mladá žena z Mnichova Hradiště

Horolezecké dovednosti se zúročily policistce Iloně Zajícové z Mnichova Hradiště. Loni v květnu vyšplhala do skalní průrvy, kde poskytla první pomoc zraněné patnáctileté dívce. Za tento čin převzala cenu Policista roku 2002. Ocenění si ze slavnostního čtvrtečního odpoledne v pražském Muzeu policie odneslo také dvanáct jejích kolegů. Vyznamenáni byli mimo jiné nejschopnější velitelé, policisté-veteráni a nejlepší policejní týmy z různých koutů republiky. Sošky s policejním emblémem z rukou ministra vnitra Stanislava Grosse převzali také vedoucí skupiny silničního dohledu pražského dopravního inspektorátu Jiří Dušek, který byl odměněn cenou Velitel roku, a nejlepší policista-veterán Jaroslav Petrlík z Děčína. Dušek, který se mimo jiné podílel i na ochraně nejvýznamnějších světových politiků během pražského summitu NATO, se při přebírání ceny svěřil, že nejobtížnějším úkolem je uhlídat americký prezidentský pár. Perličkou pro novináře byla již tradičně kategorie Smolař roku. Letos v ní zvítězil žamberský policista Pavel Hasík, na něhož během ohledávání lesního místa u Klášterce nad Ohří zaútočil roj sršňů. Kvůli četným žihadlům ztratil vědomí a přestával vidět. Jeho kolega ho ale naštěstí včas dopravil do nemocnice, kde mu lékaři zachránili život.

ODS navrhuje zrušit daň z nemovitostí, je prý demotivující

Zrušit daň z nemovitostí je cílem novely zákona, kterou sněmovně předložili poslanci ODS. Tvrdí, že výše výběru daně je neúměrné nízká vůči administrativní zátěži, která její výběr provází. Podle závěrečného účtu roku 2001 vybral stát na této dani 4,57 miliardy korun, což bylo 0,76 procenta tehdejších daňových příjmů. Daň je součástí příjmů obcí. ODS proto navrhuje zvýšit podíl obcí na výběru jiných daní. Daň z nemovitostí je demotivující. Jsou jí postiženi občané, kteří svůj příjem neutratí v předmětech denní spotřeby, ale šetří a investují své úspory do koupi domu, pozemku či bydlení, napsali v důvodové zprávě k předloze poslanci ODS v čele se svým předsedou Vlastimilem Tlustým. Daň z nemovitostí by podle nich ještě mohla být omluvitelná, kdyby reálná cena zakoupené nemovitosti každý rok automaticky rostla a daň z nemovitosti byla jistou obdobou daně z příjmů. "Tomu tak však není. Naopak ve většině případů si dům, byt či pozemek žádá další náklady na opravy, rekonstrukci, údržbu či rekultivaci," tvrdí ODS. Zákon, pokud ho parlament schválí, nabyde účinnosti dnem 1. ledna 2004.

Ministr Svoboda příští týden navštíví Portugalsko a Španělsko

O budoucnosti EU, boji proti terorismu, o irácké krizi a NATO bude příští týden ve Španělsku a Portugalsku jednat ministr zahraničí Cyril Svoboda. Jako první navštíví ve středu Lisabon, den poté bude pobývat v Madridu. V obou zemích ho mimo jiné čekají setkání s ministry zahraničí - portugalským Antóniem Martinsem a španělskou Anou Palaciovou. V Portugalsku, které má zhruba stejně obyvatel jako Česko, Svoboda zřejmě otevře téma volného pohybu osob v EU. Zatímco v minulosti portugalští politici zdůrazňovali, že nechtějí jakkoli omezovat vstup Čechů na portugalský pracovní trh, nyní tato věc není zcela jasná. Portugalský státní tajemník pro evropské záležitosti Carlos da Costa Neves v lednu řekl, že jeho země čeká na postoj dalších států. Své pracovní trhy zatím slíbilo zcela otevřít ihned po rozšíření EU pět současných členů. V obou zemích se český ministr patrně nevyhne jednáním o aktuální krizi kolem Iráku, která ukázala i na rozpolcenost Evropy k této věci. Španělský i portugalský premiér patří spolu s bývalým prezidentem Václavem Havlem k evropským politikům, kteří před týdnem a půl v takzvaném dopisu osmi vyzvali k podpoře amerického postoje. České ministerstvo zahraničí ale Havlovu iniciativu označilo jako osobní postoj. Nyní se česká vláda jasně postavila na stranu USA ve sporu NATO o zahájení alianční ochrany Turecka. Česko ve věci Iráku preferuje mírové řešení, do vojenského útoku je ochotno se zapojit s podporou Rady bezpečnosti OSN.

Koruna posílila téměř o 30 haléřů na 31,40 Kč za euro

Koruna navázala na posilování ze závěru středečního obchodování. Zatímco ve čtvrtek dopoledne zahajovala těsně pod 31,70 Kč/EUR, přes den posílila až na závěrečných 31,40 koruny za euro, vyplývá z informací dealingu Komerční banky. Zhruba o třicet haléřů koruna posílila i proti americké měně a končí na 29,02 Kč/USD.

Země visegrádské čtyřky se budou turistům prezentovat společně

Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko se budou prezentovat jako cíl pro turisty společně. Společná prezentace bude zaměřena na vzdálené zámořské trhy, kde je podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna výhodné propagovat větší region najednou. Turisté ze zemí jako USA, Kanada či Japonsko se při výběru dovolené rozhodují spíše mezi většími regiony než mezi jednotlivými zeměmi. Cizinci ze vzdálených destinací navíc při cestě do Evropy navštíví většinou více států. Proto si země visegrádské čtyřky na vzdálených trzích nekonkurují. Společnou propagací naopak mohou dosáhnout větší návštěvnosti turistů a současně ušetřit finanční prostředky. Zástupci ministerstev všech čtyř zemí podepsali ve středu v Budapešti o společné prezentaci dohodu.

Evropské investiční banky půjčila Česku loni 898 milionů eur, polovinu na povodně

Skoro polovina z 898 milionů eur úvěrů, které si loni Česká republika půjčila od Evropské investiční banky, bude vynaloženo na odstraňování následků ničivých povodní. Prezident banky Philippe Maystadt při prezentaci loňských výsledků vyjádřil hrdost, že jeho instituce na katastrofu rychle zareagovala. Obdobné půjčky nabízí nyní také španělské Galicii postižené rozsáhlým znečištěním pobřeží ropou z tankeru Prestige - podle Maystadta lze podpis dohody o úvěru v hodnotě 150 miliónů eur očekávat během několika týdnů. Zájem o úvěry na odstraňování povodňových škod přetrvává i v Česku - podle ředitele pro kandidátské země Emanuela Maravice lze možná ještě v únoru očekávat podpis dohody o půjčce dalších 80 milionů eur, tentokrát na dokončení oprav pražského metra.

Předsedkyně německého Svazu vyhnanců popírá zneužití Werfelova jména pro vyhnaneckou cenu

Předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová v otevřeném dopisu odmítla námitku pražské židovské obce, že chystaná cena Franze Werfela zneužívá jména tohoto původem pražského spisovatele. Poukazuje na to, že s použitím jména souhlasili Werfelovi dědicové. Nadace, k jejímuž vzniku dali popud němečtí vysídlenci ze zemí střední a východní Evropy, letos na jaře poprvé udělí Werfelovu cenu za lidská práva a proti genocidě (10.000 eur), o kterou se napůl rozdělí trojice českých iniciátorů Kříže smíření v Teplicích nad Metují s vedoucím ústavu výzkumu diaspory a genocidy na Porúrské univerzitě v Bochumi Mihranem Dabagem. Pod vedením Steinbachové (CDU) a sociálnědemokratického politika (SPD) Petera Glotze (pochází z bývalých Sudet) nadace pracuje na projektu Centra proti vyhánění. "Obáváme se, že v případě udělování této ceny použilo Centrum proti vyhánění Werfelovo jméno a spisovatelův osud k bezpříkladné instrumentalizaci pro svoje politické cíle. Centrum de facto klade rovnítko mezi holokaust a jakékoli útěky, vyhánění a přesuny obyvatelstva v souvislosti s válečnými konflikty," uvedl v dopisu porotě pro výběr oceněných předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek. Steinbachová Jelínkovi nabídla vysvětlující rozhovor. V dopisu zároveň připustila, že Kříž smíření nepřipomíná jen německé oběti, ale všechny lidi, kteří přišli o život nevinně. Reagovala tak i na vyjádření budoucích nositelů Werfelovy ceny, a to bývalé starostky Teplic nad Metují Věra Vítové, předsedy občanského sdružení Tuž se, Broumovsko Jana Piňose a předsedy sdružení Inex Petra Kulíška. Ti se obrátili na německé sdělovací prostředky a sudetoněmecké organizace, aby jejich projekt nebyl jednostranně představován pouze jako pouhý památník zavražděným sudetským Němcům.

Předseda ODS Topolánek v pátek v Brně zahájí cestu po regionech

Mirek Topolánek se chce jako nový předseda ODS představit do dubna svým stranickým kolegům ve všech krajích České republiky. Spanilou jízdu regiony zahájí v pátek v Brně. "Topolánek chce objet všechna ta místa z titulu předsedy a vedení ho v tom podporuje," sdělil k záměru místopředseda ODS Petr Bendl. Při setkáních s komunálními politiky za ODS i řadovými členy bude podle něj Topolánek mluvit o dění ve straně v posledních dvou měsících. ODS se v této době nevěnovala podle Bendla pouze volbě prezidenta, kterou ale stále vzhledem ke kandidatuře čestného předsedy ODS Václava Klause považuje za prioritu. V Brně se Topolánek setká s předsedou regionálního sdružení ODS Milanem Venclíkem a primátorem města Petrem Duchoněm. Mluvit bude také s členy strany ze Židlochovic a večer se zúčastní v centru Brna diskuse na téma vize ODS na léta 2003 až 2006. V pondělí bude předseda ODS pokračovat s představováním v Moravskoslezském kraji, odkud pochází.

Město Teplá a téměř 80 obcí má právo užívat prapory a znaky

Město Teplá na Karlovarsku a téměř 80 obcí může od čtvrtka používat své znaky a prapory. Právo jim udělil předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) předáním dekretů. Pokud obce chtějí získat právo užívat svůj prapor a znak, musejí předsedovi sněmovny doručit žádost schválenou zastupitelstvem. Ve sněmovně ji posuzuje podvýbor pro heraldiku, který předsedovi komory předá své stanovisko. Konečné rozhodnutí zůstává na předsedovi dolní komory.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Od severu se čeká přibývání oblačnosti, později se slabým sněžením. Nejvyšší teploty -3 až + 1 stupeň, při nízké oblačnosti nebo mlze kolem -6, na horách -4 stupně Celsia.