Zprávy Radia Praha

Zvýší se ochrana letiště v Ruzyni, zpřísní kontroly hranic

Zpřísnit ochranu ruzyňského letiště v Praze a ostrahu hranic se rozhodl Ústřední krizový štáb jako preventivní opatření proti případné teroristické hrozbě. Novinářům to po jednání štábu řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Štáb také rozhodl o zpřísnění vízového režimu a o zvýšení ochrany zásobáren a úpraven pitné vody. Na ruzyňském letišti bude v příštím týdnu umístěno vojenské monitorovací zařízení typu Sojka a Los a asi 40 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení. Muži této jednotky přitom letiště střežili v podstatě až do konce loňského roku. Gross zdůraznil že toto i další opatření jsou preventivní. "Nemáme v tuto chvíli konkrétní potvrzenou informaci, která by znamenala velkou míru jistoty, že v České republice někdo připravuje nebo plánuje provedení nějakého teroristického útoku," prohlásil ministr vnitra. Zastupitelské úřady v rizikových oblastech už nyní podle Grosse dostaly pokyn přísně prověřovat všechny podklady k žádostem o udělení víza. Ministerstvo zemědělství vyzvalo zemědělskou inspekci, veterinární službu a potravinářskou komoru, aby požádaly potravinářské firmy o analýzu rizik v souvislosti s možnou kontaminací potravin.

Ministr Gross chce mít pro případ nutnosti k dispozici dva tisíce vojáků

Více než dva tisíce vojáků české armády by měly v budoucnosti pomáhat policii v případě, že o ně ministerstvo vnitra armádu požádá. Ministr vnitra Stanislav Gross chce dokument, který to umožní, předložit co nejdříve vládě. Gross to uvedl na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. Návrh je součástí opatření souvisejících se vzrůstajícími bezpečnostními riziky ve světě i v České republice. Vojáci by měli být schopni v případě nutnosti do šesti hodin začít střežit objekty strategického významu a "symboly státu", řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Například by mohli být rozmístěni okolo chemických továren, které by v případě sabotáže mohly zamořit okolí, ale třeba i kolem Pražského hradu nebo armádního generálního štábu. Vláda by mohla materiál projednat už v pondělí.

Ministr Gross apeloval na Novu, aby nevyvolávala paniku mezi lidmi

Ministr vnitra Stanislav Gross apeloval na soukromou televizní stanici Nova, aby nevyvolávala v souvislosti se zpřísněním bezpečnostních opatření paniku mezi lidmi. Přiznal, že o tom jednal s majiteli televize. Mluvčí Novy Martin Chalupský potvrdil, že o tom Gross ve čtvrtek hovořil i s ředitelem Vladimírem Železným, s nímž se potkal na společenské akci. "Byl bych rád, kdyby některá média nedávala tolik volnosti velké fantazii v tom smyslu, aby nebyla veřejnost příliš plašena," informoval Gross o schůzce s majiteli Novy. Na otázku časopisu Týden, proč o tom jednal s majiteli stanice, a nikoliv s ředitelem a senátorem Železným, kterého Senát nedávno vydal k trestnímu stíhání, Gross odpověděl: "Kdybych se sešel s Železným, tak mě budete podezřívat, že jsme jednali o jeho vyšetřování, takže ono je to jedno, s kým to řeším." K tomu, zda to řeší i s jinými televizemi, uvedl, že v této souvislosti se konalo zatím jen toto jediné jednání. Chalupský uvedl, že Gross se nesešel se Železným speciálně kvůli této otázce, ale potkali se na slavnostním otevření sportovního baru. "Oba ve shodě konstatovali, že není důvod zveličovat aktuální bezpečnostní opatření," informoval Chalupský. Dodal, že je běžnou praxí, když ministři v takových situacích informují vedení médií.

Profesor Jan Sokol je jediným kandidátem vládní koalice

Jediným člověkem, o jehož prezidentské kandidatuře nyní ČSSD a celá vládní koalice jedná, je vysokoškolský profesor Jan Sokol. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach prohlásil, že nemá cenu navrhovat v tuto chvíli nová jména. "V této chvíli jednáme jen o jednom kandidátovi, a tím je Jan Sokol," řekl Škromach novinářům. Sokol podle něj nemůže být jen kandidátem nejsilnější vládní strany, ale celé koalice. Škromach míní, že strana bude tentokrát velmi výrazně jednotná; stoprocentní podporu neočekává ani u koaliční KDU-ČSL a US-DEU. Jen "pět, šest, sedm, možná deset" poslanců ČSSD zatím není rozhodnuto, jak se při hlasování hlavy státu zachová, uvedl.

Bývalý ministr Šedivý o prezidentském úřadu neuvažuje, líbí se mu Sokol

Bývalý ministr zahraničí Jaroslav Šedivý byl překvapen, že se opět dostal do seznamu možných uchazečů o prezidentský úřad. Dlouholetý diplomat podle svých slov sleduje diskuse politiků o nástupci Václava Havla jen z tisku a zprostředkovaně. Jméno třiasedmdesátiletého exministra znovu "oprášil" poslanec ČSSD Ladislav Skopal. Šedivý ani netušil, že o něm ještě někdo v souvislosti s prezidentskou kandidaturou uvažuje. Jméno někdejšího velvyslance a šéfa české diplomacie jako možného kandidáta na prezidenta se objevilo již před první parlamentní volbou nástupce Václava Havla; tehdy o něm uvažovali unionisté. Před třetím hlasováním o hlavě státu se vyjednavači vládních stran shodli na Sokolovi. Nyní lidovci a unionisté čekají na postoj vedení ČSSD, které se sejde v sobotu, a poslaneckého klubu, který zasedne v úterý.

ODS s komunisty o podpoře Václava Klause nevyjednává

Občanští demokraté podle svého předsedy Mirka Topolánka nejednají s komunisty o možné podpoře Václava Klause při třetí volbě prezidenta. "Jestli prostě oni mají některé požadavky, které jsem se dočetl, tak probourání té hranice nespolupráce s komunisty na komunální úrovni je pro nás nemyslitelné," řekl Topolánek novinářům při návštěvě v Brně. To, že občanští demokraté s KSČM nevyjednávají podle něj dokládá i hlasování v minulých dvou kolech volby prezidenta. Z těchto voleb je podle Topolánka zřejmé, že komunisté Klause nevolili. Pokud Klausovi někdo z nich svůj hlas dal, tak spíše někdo z reformních komunistů, kteří jsou podle Topolánkova osobního názoru lepší než někteří levicoví sociální demokraté. Topolánek také obhajoval parlament a tvrdil, že dvě neúspěšné prezidentské volby nejsou selháním poslanců a senátorů. Chyba je podle něj ve způsobu voleb do Poslanecké sněmovny, kdy systém neumožňuje sestavit ani vládu se silným mandátem a tedy ani zvolit prezidenta. Topolánek narážel na novelu volebního zákona, kterou prosadily ČSSD a ODS v rámci opoziční smlouvy a jejíž části zrušil Ústavní soud. ODS opakovaně do prezidentských voleb nominovala svého čestného předsedu Klause. Ten sice v každém kole získal nejvíce hlasů, ale k vítězství mu to nestačilo. Topolánek uvedl, že ODS je připravena i na třetí volbu, která se má konat 28. února, a v níž je zatím Klaus jediným oficiálně navrženým kandidátem. Výsledky třetí volby však Topolánek nechce odhadovat. Podle něj může být v parlamentu několik tlaků, například demonstrovat jednotu a "napráskat" Klausovi tím, že nedostane většinu hlasů. Druhou tendencí může být podle Topolánka chtít prezidenta zvolit, i v tomto případě je však nejisté jestli se většina přikloní ke Klausovi nebo k jinému kandidátu. Pokud nebude prezident zvolen na konci února a situace bude směřovat k přímé volbě hlavy státu, je ODS pro tuto variantu. Toplánek se však přímé volby osobně obává, protože podle něj vzroste populismus a mediální války. To by mohlo destabilizovat politickou scénu v době důležitých věcí jako je referendum o vstupu do Evropské unie.

Ústavní komise asi opět odmítne zavedení přímé volby prezidenta

Senátní komise pro Ústavu zřejmě opět odmítne návrh ústavního zákona, podle něhož by prezidenta republiky měli místo parlamentu vybírat občané. K předloze unionistů a nestraníků mají členové komise podobné výhrady jako vůči návrhu na přímou volbu prezidenta, který loni vypracovali unionisté s některými lidovci. "Stanovisko komise bude asi takové, jaké bylo před půl rokem, to jest nedoporučující," řekl po jednání komise její předseda Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). Podle něj nelze zavést přímou volbu hlavy státu, aniž se zároveň upraví postavení prezidenta v ústavním systému. Navrhovaná novela s tím nepočítá. Podle Stodůlky by bylo třeba vyjasnit, komu by byl přímo volený prezident odpovědný, kdo by ho mohl odvolat a jaké by měl mít pravomoci. Novela také neřeší situaci, kdy by soud označil výsledek přímé prezidentské volby za neplatný. Konečné doporučení má ústavní komise přijmout na svém příštím zasedání, které by se mělo konat zhruba za dva týdny.

Schůzka irácké opozice, na níž má být český pozorovatel, odložena

Konference irácké opozice, která se měla konat v sobotu v iráckém Kurdistánu a jíž se měl v roli pozorovatele zúčastnit i český zástupce, byla znovu odložena. Oznámilo tžo tiskové oddělení ministerstva zahraničí. Schůzka v severoiráckém Saláhaddínu, hlídaném USA, se měla konat již v lednu. Měla navázat na obdobné prosincové setkání v Londýně. Pozvání na schůzku v oblasti, která leží mimo dosah Bagdádu, přišlo podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zahraničí Alexandra Vondry od Američanů. Prý to ale neznamená, že by se jednání odehrávalo pod taktovkou Spojených států. Za českou stranu by se ho patrně zúčastnil odborník nebo diplomat z českých zastupitelských úřadů ležících v regionu. Podle diplomatických zdrojů by Česká republika mohla předávat své zkušenosti s přechodem od totality k demokracii. Irácký disident žijící v Praze Muvaffak Fattúhi ale podle týdeníku Prague Post nepředpokládá, že by na to na zasedání zbylo moc času.

ODS souhlasí s postoji české vlády k otázkám Iráku i Turecka

Postoje české vlády k pomoci v možném vojenském konfliktu s Irákem i k žádosti Turecka o ochranu NATO vyplývají ze závazků Česka a občanští demokraté s tím nemají žádný problém. Novinářům to řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Na rozdíl od představitelů vlády se ODS jednoznačně přihlásila ke kroku bývalého prezidenta Václava Havla, který v lednu podepsal "dopis osmi". Představitelé některých evropských zemí, například Španělska či Británie, v něm vyzývali k podpoře USA. Premiér Vladimír Špidla se k výzvě nepřidal, třebaže o to byl žádán. Podle Topolánka byl Havlův podpis gesto, které Česká republika potřebovala. Brněnský primátor Petr Duchoň (ODS) šel ještě dál, když uvedl, že se tak Česká republika postavila na správnou stranu. V dopise, který kromě Havla podepsalo dalších sedm státníků, se psalo, že ve věci Iráku je nutné postupovat jednotně s tím, že ve hře je i věrohodnost OSN. Nejen tento dopis je považován za známku nejednotnosti EU. Představitelé ODS se shodli na tom, že izolace Francie, Německa a Belgie není dobrá. Tyto země zatím mimo jiné nechtějí vyhovět žádosti Turecka o zajištění alianční ochrany. Česko i jiní členové NATO si však myslí, že Ankara na to má nárok.

Policie očekává klidný průběh sobotních protestů v Praze

Policisté chystají na sobotní odpoledne, kdy budou v Praze protestovat odpůrci případného vojenského zásahu v Iráku, pouze běžná opatření provázející podobné akce. Na náměstí Jana Palacha svolala demonstraci Iniciativa proti válce spolu s některými cizinci žijícími v Praze. Václavské náměstí se pak má stát výchozím bodem protestního pochodu komunistů. Policie předpokládá, že se obě demonstrace obejdou bez násilí a výtržností. Bezpečnost během sobotních protestních shromáždění budou zajišťovat především policisté prvního pražského obvodu. Spolupracovat budou s dopravní a pořádkovou službou. Pro případ mimořádného vývoje má být v záloze připravena stálá pořádková jednotka. Demonstrovat proti zásahu v Iráku budou v sobotu také lidé v ulicích Londýna, Amsterodamu, Paříže, Berlína, Madridu a Bernu. Patnáctý únor totiž vyhlásilo loni v listopadu Evropské sociální fórum ve Florencii evropským dnem proti válce v této zemi.

Krajský státní zástupce je proti tomu, aby byl Sitta obžalován

Bývalý velitel polní nemocnice v Afghánistánu Jindřich Sitta a jeho náčelník štábu Michal Pecha zřejmě nakonec nebudou obžalováni ze šikany. Dozorující krajský státní zástupce Zbyněk Eger má pochybnosti o tom, zda je nutné obžalobu podávat. Proto vydal pokyn, aby ji okresní žalobce zatím nepodával, protože ji chce ještě přezkoumat. Okresní státní zástupce ale na žalobě trvá. "Velitelé sice předpisy porušili, ale podle mne by se věc měla spíše postoupit ke kázeňskému řízení," řekl Eger, který se zabývá už vypracovanou obžalobu obou vojáků. Jiný názor má státní zástupce Štefan Oravec, který obžalobu zpracoval. "Domnívám se, že jsou splněny všechny podmínky, aby vojáci stáli před soudem a ten je uznal vinnými," řekl. Šéf okresního státního zastupitelství Petr Brýda řekl, že příští týden dostane od krajského zastupitelství pokyny, jak mají v případu dále postupovat. Velitele 6. polní nemocnice Sittu a náčelníka štábu Pechu policie podezřívá z toho, že svým podřízeným ukládali přísné tresty, které odporují zákonům. Jsou obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování práv a chráněných zájmů vojáků. Na chování obou velitelů si údajně stěžovali vojáci, kteří s nimi byli v Afghánistánu. O pochybení obou velitelů podle policie svědčí i kontrolní zprávy armádní inspekce. Policie začala šikanu vojáků v Afghánistánu vyšetřovat počátkem prosince. Sitta údajně vojákům nařizoval mimořádné služby. V tisku se také objevilo, že jeden z lékařů musel sbírat kameny v autoparku, ale to Sitta důrazně popřel. Za velitele afghánské nemocnice se postavily nejvyšší armádní autority, ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Koncepce mapuje cíle zdravotnictví a nastiňuje konkrétní kroky

Aktivní podíl pacienta na rozhodování o svém zdraví, optimalizace sítě zdravotnických zařízení, principy ozdravění nemocnic či vzdělávání zahraničních týmů v České republice jsou některé z tezí obsažených ve střednědobé koncepci ministerstva zdravotnictví, se kterou dnes novináře seznámila šéfka resortu Marie Součková (ČSSD). Vyřešení zadluženosti nemocnic je podle Součkové dlouhodobou záležitostí, které musí předcházet vypracování auditů v jednotlivých zařízeních. "Na základě výsledků budeme komunikovat ohledně nemocnic a jejich zadluženosti individuálně," uvedla ministryně, přičemž dohoda mezi ministerstvem a hejtmany bude mít podobu právní formy. Lidé by měli být podle koncepce více vtaženi do rozhodování o svém zdraví. To zahrnuje právo na informace o svém zdravotním stavu, samozřejmě svobodnou volbu lékaře i souhlas s navrhovanou léčbou. Pacient by měl mít také možnost sledovat, jak se jeho lékař dále vzdělává, řekla Součková. Důležitou součástí koncepce je stanovení minimálního počtu potřebných lůžek z důrazem na dynamiku a elasticitu sítě. Podle ministryně je nutné zohlednit dostupnost lůžek během roku a věnovat se i otázce zástupnosti jednotlivých zařízení v léčbě některých diagnóz v určitých regionech. Součková dále uvedla, že podle koncepce by měla Česká republika mít v budoucnosti takzvaná centra excelence, která by poskytovala výuku zahraničních týmů v oborech, v nichž naši odborníci dokázali značnou zdatnost. To se týká například transplantačního programu nebo dětské kardiochirurgie. Koncepce, kterou má v pondělí projednat vláda, obsahuje také oblast sociální péče, podrobnou analýzu stavu zdravotnictví a cílů, kterými by se mělo ubírat.

Ministerstvo financí chce snížit příjmy fondu dopravy ze spotřební daně

Ministerstvo financí chce od příštího roku snížit daňové příjmy fondu dopravy zhruba o sedm miliard korun. V návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní chce snížit podíl fondu na příjmu ze spotřební daně z pohonných hmot ze současných 20 na 6,5 procenta. Ušetřené peníze by získávaly z jiných daní přímo kraje na údržbu silnic II. a III. třídy, vyplývá z návrhu. Novela by měla být účinná od roku 2004 a v pondělí by o ní měli jednat někteří ministři s hejtmany. Podle ředitele fondu dopravy Pavla Švagra jde o krok, který by mohl zkomplikovat financování řady dopravních projektů. Snížením zdrojů bude mít fond navíc omezenou možnost čerpat kontokorentní úvěr na zajištění průběžného financování při časovém nesouladu příjmů a výdajů, ale i možnost čerpání dalších úvěrů na financování dopravní infrastruktury. "Ekonomicky je výhodnější, když by byla údržba i investice do komunikací financována z jednoho zdroje," uvedl. V praxi by pak totiž údržbu a opravy silnic I. třídy hradil podnikům správy a údržby silnic stát, zatímco na údržbu silnic nižších tříd by dostávaly peníze od krajů. Ty se navíc budou rozhodovat, zda získané prostředky použijí na údržbu silnic, nebo na jiné účely.

Fond národního majetku se vydal na cestu k zániku, propustí třetinu lidí

Fond národního majetku oznámil, že zahájil transformaci a vydal se na cestu ke svému zániku, který je zatím plánován nejpozději na konec roku 2006. Fond národního majetku proto ještě do konce letošního prvního pololetí propustí zhruba třetinu ze svých 180 zaměstnanců. Na tiskové konferenci to řekl šéf FNM Jan Juchelka. S ukončením činnosti Fondu národního majetku do konce funkčního období nynější vlády počítá ministerstvo financí v návrhu reformy veřejných financí. Definitivní termín zániku fondu stanoví až nový zákon. Jeho věcný záměr by měl projít vládou ještě do konce letošního roku. Fond národního majetku není jedinou státní institucí, kterou čeká zánik. Nejpozději o rok později než fond by měla ukončit činnost Česká konsolidační agentura. Některé malé mimorozpočtové fondy chce Ministerstvo financí postupně zahrnout přímo do státního rozpočtu, rozpočty fondu dopravy a bydlení navrhuje schvalovat spolu se státním rozpočtem. Důvodem navrhovaných opatření je snaha o konsolidaci a nižší deficity veřejných financí.

Senátoři navrhli zkrácení vojenské služby z roku na devět měsíců

Šestice senátorů v čele s Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) navrhla zkrácení základní vojenské služby z 12 na devět měsíců. Zdůvodňují to snižováním počtu odvedených branců, což souvisí s chystanou profesionalizací armády. Základní vojenská služba má být zrušena k 31. prosinci 2006. Poslední vojáci by tedy podle nynějšího zákona měli nastoupit v lednu téhož roku. "Je to jakási vstřícnost, není to vzdor," řekl spoluautor návrhu Jaroslav Šula (KDU-ČSL) k důvodům, proč senátoři nenechali předložení novely branného zákona na ministerstvu obrany. Podotkl, že ministerstvo se teď zabývá "jinými důležitějšími věcmi" vzhledem k možnému konfliktu v Iráku. Náměstek ministra obrany pro reformu Jan Váňa ale upozornil, že zkrácení vojenské služby by paradoxně zvýšilo počet odvedenců, neboť by se jich ve službě muselo vystřídat víc. Autoři předlohy návrh s ministerstvem konzultovali a nebrání se jeho úpravám, například snížení délky základní služby jen na půl roku. Tuto možnost loni v březnu před parlamentními volbami zmínil ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) v reakci na záměr ODS, která se ústy svého místopředsedy Petra Nečase vyslovila právě pro devítiměsíční vojnu. Šula předpokládá, že novela bude hladce schválena. Naposledy byla v Česku vojna zkrácena v roce 1993, a to z 18 měsíců. Na Slovensku nastupují mladí muži do služby na devět měsíců už od roku 2001, Maďaři si musejí odsloužit jen půl roku, Rakušané sedm měsíců.

Téměř polovina stínové vlády ODS bude zřejmě stejná jako dřív

Téměř polovina ministrů, které navrhne do svého stínového kabinetu předseda ODS Mirek Topolánek, figurovala již ve stínové vládě Václava Klause. Zachování kontinuity v práci stínové vlády ODS přičítá Topolánek tomu, že lidé, kteří by v ní měli znovu zasednout, mají politickou váhu a příslušnou odbornost. Při sestavování stínové vlády, kterou by měl výkonné radě představit Topolánek 1. března v Plzni, se rozhodovalo i o počtu a struktuře jejích ministerstev. Nakonec bude stínový kabinet kopírovat stávající strukturu vlády. Jedinou odlišností tak zřejmě bude, že ODS nebude mít stínového ministra informatiky, protože ODS podle Topolánka netuší, co je náplní jeho práce. ODS nemá stínovou vládu od loňského července, kdy ji po neúspěšných volbách do sněmovny stínový premiér a tehdejší předseda strany Václav Klaus rozpustil. Stínový kabinet nesplnil jeho očekávání, tehdejší předseda ODS obvinil členy stínové vlády z nečinnosti. Výsledky voleb vedly ke svolání mimořádného kongresu, který o prvním prosincovém víkendu zvolil nové vedení. Stínová vláda měla podle tehdejších vyjádření nového předsedy strany Topolánka fungovat již v lednu.

Představenstvo Škody Auto schválilo růst mezd o 5,2 procenta

Představenstvo automobilky Škoda Auto souhlasí se zvýšením průměrných mezd o 5,2 procenta, které při kolektivním vyjednávání navrhl zprostředkovatel Ivan Fišera. Každý zaměstnanec by tak měl dostat přidáno měsíčně 1050 Kč. Dohoda o mzdách má být podle návrhu sjednána od 1. dubna 2003 do 31. března 2004. Za první tři měsíce letošního roku má být vyplaceno 3150 korun, řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý. Souhlas firmy s navrhovaným řešením však neznamená konec kolektivních vyjednávání. Firma pouze poprvé zveřejnila svůj postoj k předloženým návrhům zprostředkovatele. Příští týden bude muset dále jednat s odbory, zda s návrhy souhlasí. Podle vedení automobilky návrh zprostředkovatele ekonomicky výrazně překračuje představy firmy. Člen představenstva Helmuth Schuster uvedl, že základem pro původní návrh podniku s nižším nárůstem mezd byly nízká míra inflace a neuspokojivá situace na trzích osobních automobilů. Představenstvo však chce uklidnit situaci a věří, že odbory budou souhlasit s výsledkem tohoto řízení před zprostředkovatelem.

Francouzi diskutovali s analytiky o osobnosti Václava Havla

Osobnost českého exprezidenta Václava Havla byla tématem kulatého stolu, který uspořádalo české velvyslanectví v Paříži. S politickými analytiky mělo o Havlově politickém odkazu možnost diskutovat několik desítek lidí. Známý francouzský politolog Jacques Rupnik se zaměřil na to, že Havlova politická kariéra byla neoddělitelná od jeho minulosti divadelníka a disidenta. Současné těžkosti s hledáním Havlova nástupce v prezidentské funkci jsou podle něj symbolické v tom, že Havel svým způsobem nemá nástupce. Ředitel Francouzského ústavu mezinárodních vztahů Thierry de Montbrial poznamenal, že výjimečné osobnosti mají v politice šanci hlavně za výjimečných okolností. Po Havlově odchodu čeká podle něj českou politiku všední období. Na pozadí Havlova podpisu pod nedávným článkem osmi státníků na podporu amerického přístupu k Iráku se v sále rozproudila živá debata o tom, proč měl Havel vždy blíže k USA než k Francii. Rupnik uvedl, že nejen Česko, ale i ostatní středoevropské postkomunistické země se více upnuly na USA mimo jiné proto, že Severoatlantická aliance k nim byla od počátku otevřenější než Evropská unie.

Ministr Dostál pošle do sv. Mikuláše po filmování památkovou inspekci

Ministr kultury Pavel Dostál je rozhodnut neprodleně po konci natáčení v katolickém kostele sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně zaslat do chrámu památkovou inspekci. Na základě jejího posudku vyvodí podle vyjádření své mluvčí Kateřiny Besserové další důsledky. Pražské arcibiskupství přes zamítavé stanovisko památkářů, vydané z preventivních důvodů, kostel pronajalo americkým filmařům, kteří v barokním interiéru do čtvrtka točili scény do romanticko-dobrodružného filmu Van Helsing. Během příštího týdne mají filmaři odstranit techniku. Za nerespektování názoru památkářů vlastníkům neplyne postih. V případě skutečně zjištěného poškození kostela by však památkáři mohli uložit vlastníkovi pokutu, a to maximálně půlmilionovou. Podle některých zdrojů má arcibiskupství za pronájem dostat několik milionů korun. Arcibiskupství podle ministerstva nebralo ohled na negativní stanovisko odboru památkové péče magistrátu, ani na zamítavé prosincové stanovisko Státního ústavu památkové péče (nynějšího Národního památkového ústavu), který ze zákona vykonává odborný dohled nad nakládáním s národními kulturními památkami. Arcibiskupství nevyčkalo ani na rozhodnutí ministerstva kultury.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo, s občasným sněžením, teploty -5 až -1 stupeň Celsia. Vát bude mírný severní až severozápadní vítr.