Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Nově zvolený prezident Václav Klaus zamíří nejdříve na Slovensko

První zahraniční cesta nového českého prezidenta Václava Klause povede na sousední Slovensko. V nejbližší době se chystá navštívit také všech 14 krajů České republiky. Klaus v nedělním pořadu televize Nova Sedmička prohlásil, že během svého působení na Pražském hradě hodlá častěji než v cizině pobývat doma, setkávat se s lidmi, šířit dobrou náladu a pohodu a zahlazovat roztržky na politické scéně. Zvolený prezident bude do pátku, kdy se na slavnostní inauguraci ujme svých pravomocí, docházet jako poslanec na pokračující schůzi dolní komory parlamentu. Jeho poslanecký mandát automaticky zanikne složením prezidentského slibu, ve sněmovně jej nahradí občanský demokrat Aleš Rozehnal.

Klaus odmítá nálepku euroskeptika, vůči EU zůstává realistou

Nový český prezident Václav Klaus odmítá nálepku euroskeptika, kterou mu podle něj vytrvale přisuzují někteří domácí i zahraniční politici a novináři. I v čele státu si ale prý zachová realistický pohled na Evropskou unii. Jak v neděli řekl, na mezinárodní scéně bude nadále odmítat federalistický model evropské integrace, který fakticky znamená více pravomocí Bruselu a méně Praze.

Klaus považuje členství České republiky v Evropské unii za hotovou věc. Před červnovým referendem Klaus ale vybídl k hlubší diskusi o podobě Evropy, do níž Češi v polovině příštího roku vstoupí. Čestný předseda ODS si není jist, zda premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) mají mandát prosazovat federalizaci Evropy, když se o rozsahu a hloubce evropské integrace na domácí politické scéně tak málo diskutuje. Klaus také míní, že lidé před referendem nepotřebují nějakou supernákladnou kampaň. Dobře prý vědí, na čem jsou a odpoví jasným způsobem. Kdyby měl on rozhodovat o strategii, založil by kampaň před plebiscitem na tom, do jaké EU chtějí občané vstoupit, ne jestli ano, nebo ne. Varoval vládu, aby nedělala z kampaně karikaturu skutečně vážné debaty o výhodách a nevýhodách členství.

Ve vztahu k Německu a sudetským Němcům nehodlá Klaus jako prezident zajít dál, než zašel v roce 1997 jako premiér při podpisu česko-německé deklarace. "Pro mě není sebemenší důvod, abych vykročil za to, co jsem tehdy podepsal," prohlásil. Tehdy i nyní je podle Klause potřeba uvádět časovou posloupnost událostí, tedy že poválečný násilný odsun Němců z Československa byl reakcí na nacistický teror a druhou světovou válku.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v neděli v televizi Prima řekl, že zahraniční politiku určuje vláda a doufá, že Klaus, který zemi zastupuje navenek, to bude respektovat. Dodal, že on i premiér Špidla jsou připraveni ke konzultacím. "Vláda určuje zahraniční politiku, vláda nese odpovědnost vůči Poslanecké sněmovně... my bereme vážně slib Václava Klause, že bude v tomto ohledu tento systém respektovat," uvedl šéf české diplomacie.

Válka v Iráku je až posledním řešením, míní nový český prezident

Válečné řešení současné krize kolem Iráku je až nejkrajnějším řešením, míní nově zvolený prezident Václav Klaus. "Silácké proválečné věty určitě ode mě nikdo nemůže uslyšet," řekl v pořadu televize Nova Sedmička Klaus, který se v pátek 7. března stane i vrchním velitelem ozbrojených sil. Klaus si myslí, že válka je posledním řešením konfliktu nejen v případu režimu Saddáma Husajna, ale v lidské společnosti vůbec. Věří, že mezinárodní společenství zvolí jiné než násilné řešení krize, která již řadu měsíců rozděluje svět.

Z Klausových slov dále vyplynulo, že by nepodepsal dopis státníků osmi evropských zemí včetně tehdejšího českého prezidenta Václava Havla, kteří podpořili tvrdý postoj Spojených států a Británie vůči Bagdádu. Havel byl podle svého nástupce mezi signatáři jediným prezidentem. "Podpis prezidenta byl neadekvátní," uvedl Klaus. Svůj krok Havel nekonzultoval s premiérem ani ministrem zahraničí a navíc jej učinil krátce před koncem svého mandátu, pokračoval ve výhradách nový prezident.

Signatáři dopisu zejména z kandidátských zemí EU si za podporu amerického postoje v irácké krizi vysloužili ostrou kritiku od evropských států, které odmítají použití síly a žádají pokračování zbrojních inspekcí. Silnými slovy tehdy nešetřil zejména francouzský prezident Jacques Chirac, který chování budoucích členů EU označil za nevychované - radši prý měli mlčet.

Parlament schválil nasazení českých vojáků v případném válečném konfliktu pod podmínkou nového rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Kdyby Američané zaútočili bez mandátu Spojených národů, zasáhnou čeští chemici v Perském zálivu jen při použití zbraní hromadného ničení.

Podle Klause má prezident udělovat milosti jen ve vyjímečných případech

Václav Klaus také trvá na tom, že milosti má prezident udělovat jen v naprosto výjimečných a mimořádných případech. On sám je připraven využít tuto pravomoc až po delší době svého úřadování na Hradě. Nahrazovat soudní systém rozhodnutím prezidenta není dobré, uvedl. Podle tohoto principu hodlá postupovat i v případě senátora a ředitele televize Nova Vladimíra Železného, který se netají sympatiemi k nové hlavě státu. Železný čelí několika obviněním kvůli majetkovým poměrům v televizi Nova, Senát jej již zbavil imunity. "To, co jsem řekl o milostech obecně, platí na jakoukoliv konkrétní eventuální žádost o milost," řekl Klaus.

Ústavní soud nemá být podle Klause tak jednobarevný jako teď

Podle nového prezidenta Václava Klause má Ústavní soud reprezentovat širší spektrum názorů a nemá být tak jednobarevný jako dosud. Klause již brzy čeká rozhodnutí o obsazení většiny křesel v této klíčové soudní instituci, včetně předsedy Ústavního soudu po nedávné rezignaci Zdeňka Kesslera. Řadě soudců vyprší mandát letos v létě. Klaus v pořadu televize Nova Sedmička prohlásil, že rozhodnutí o jmenování ústavních soudců nebude izolovaným krokem prezidenta, ale vzejde až po konzultacích s vládou a dalšími zástupci politické reprezentace.

Bývalý předseda ODS v minulosti opakovaně kritizoval Ústavní soud, který několikrát vyhověl jeho předchůdci na Hradě Václavu Havlovi. Klaus tehdy označil Ústavní soud za prohradní a obvinil ústavní soudce, že neprávem suplují práci parlamentu.

Klaus: Personální změny v ČNB kvůli Union bance iniciovat nebudu

Čerstvě zvolený prezident republiky Klaus není spokojen s fungováním bankovního dohledu České národní banky a viní ho ze současných problémů Union banky, personální změny v centrální bance však iniciovat nebude. Klaus to v neděli řekl v diskusním pořadu televize Nova. K pravomocím prezidenta patří jmenování a odvolávání členů bankovní rady ČNB. Václav Klaus kauzu Union banky označil za další nezvládnutý případ bankovních problémů v zemi. "Změna v bankovním dozoru minimálně by podle mého názoru byla nezbytná, ale ne z iniciativy prezidenta," uvedl.

ČNB odpovědnost za stav Union banky odmítá. Podle guvernéra Zdeňka Tůmy ukládala centrální banka v posledních letech opatření k nápravě, která se Union banka snažila plnit. Banka však neustála svou expanzi, její rozhodnutí o převzetí dalších bank bylo dobrovolné, upozornil Tůma v pátečním rozhovoru pro ČTK. Centrální banku v minulých dnech kritizovali i další členové ODS, Vlastimil Tlustý dokonce údajně vyzval Tůmu k rezignaci. "Na rozdíl od pana Tlustého nemám imunitu, mám trestněprávní odpovědnost za to, co říkám, takže nemohu reagovat s podobnou razancí," reagoval Tůma.

Česká národní banka koncem předminulého týdne zahájila s Union bankou správní řízení o odnětí bankovní licence. Tento krok odůvodnila horší likviditou banky, která vede k její platební neschopnosti. Banka dostala čas na vyjádření do pondělí 3. března. Poté ČNB znovu posoudí její situaci a rozhodne.

Prezident Klaus chystá na Hradě inventuru, s sebou si vezme Weigla

Nově zvolený prezident Václav Klaus chystá na Pražském hradě inventuru a výrazné zeštíhlené úřednického aparátu. Nepočítá s tím, že by nadále využíval služeb kancléře Iva Mathé ani mluvčího Martina Krafla. Za svého nejbližšího spolupracovníka na Hradě označil Jiřího Weigla, který by se mohl zřejmě stát novým kancléřem. Již dříve se Klaus zmínil o tom, že role mluvčí by se mohla ujmout žena z novinářského prostředí. Vedle Weigla ale už v neděli nikoho dalšího nejmenoval. Pětačtyřicetiletý Weigl byl šéfem Klausových poradců v době, kdy byl tehdejší předseda ODS českým premiérem. Václav Klaus se v pondělí setká s pracovníky prezidentské kanceláře, aby se připravil na převzetí úřadu. Uvedl, že je třeba udělat na Hradě inventuru, což prý nemyslí jako vyhrůžku.

Václav Klaus v neděli v televizi Nova řekl, že jeho předchůdce Václav Havel mu ke zvolení do nejvyšší ústavní funkce nepogratuloval osobně ani zprostředkovaně. "Nevím, jestli je pan prezident na telefonu nebo jestli má můj telefon, ale neblahopřál mně ani prostřednictvím svého tajemníka," prohlásil Klaus s tím, že Havlovo přání zahlédl pouze v novinách. Podle Havlova tajemníka Jakuba Hladíka ovšem Havel poslal Klausovi bezprostředně po jeho pátečním zvolení blahopřejný telegram. "Faktické doručení telegramu je záležitostí čistě technickou," sdělil ČTK Hladík. Havel je nyní v zahraničí. Klaus nicméně věří, že bývalý prezident dorazí na slavnostní inauguraci, která se uskuteční v pátek 7. března na Hradě. "Ve svém projevu jistě najdu dobrá slova o něm," řekl Klaus o svém letitém politickém rivalovi.

Václav Klaus prý stoprocentně ví, že jej volili politici všech stran

Nově zvolený prezident Václav Klaus prý bezpečně ví, že mu při páteční tajné volbě dali hlas zákonodárci všech parlamentních stran. Nástupce Václava Havla v neděli zároveň prohlásil, že na stabilitu vlády nebude mít jeho zvolení zásadní vliv. Křehká vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, která má ve sněmovně většinu jediného hlasu, je zranitelná bez ohledu na tom, kdo je prezidentem, řekl Klaus v pořadu televize Nova Sedmička. Klaus odmítl tvrzení, že byl prezidentem zvolen hlasy komunistů. "Vím naprosto bezpečně, že hlasy mi dali představitelé všech politických stran," řekl. Kteří poslanci a senátoři, včetně zákonodárců vládních stran, to byli, ale neprozradil.

Zatímco lídři ČSSD připustili, že někteří jejich zástupci zřejmě nedali hlas koaličnímu kandidátovi Janu Sokolovi, předsedové KDU-ČSL a Unie svobody-DEU Cyril Svoboda a Petr Mareš se dušovali, že všichni lidovci i unionisté volili Sokola. Klaus řekl, že za podporu komunistům nic nesliboval. Kupčení o hlasy by "bylo naprosto nedůstojné pro obě strany", dodal. Komunistům podle Klause nešlo o to pomoci mu na Hrad, jako spíše dokázat sociálním demokratům svoji sílu a rostoucí vliv.

Ransdorf zvažuje svou rezignaci na funkci místopředsedy KSČM

Místopředseda KSČM Miroslav Ransdorf zvažuje rezignaci na svou funkci. Odstoupil by v případě, že se se prokáže většinová podpora komunistů Václavu Klausovi při prezidentských volbách. Podle Ransdorfa by se tím zúžil manévrovací prostor pro KSČM. K úvahám o rezignaci ho vede také to, že zvolení Klause fakticky potvrdilo správnost politiky v 90. letech. Ransdorf chce nyní sledovat vývoj až do březnového zasedání ústředního výboru strany, který má prezidentské volby zhodnotit.

Svoboda: Rozpad vlády nehrozí, záleží na dění ve sněmovně

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda si nemyslí, že by nyní koaliční neúspěch při prezidentské volbě ohrožoval existenci vlády. V televizi Prima v neděli Svoboda řekl, že úspěch vlády bude záležet na hlasování koaličních zákonodárců v parlamentu. Předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš ČTK řekl, že ani pro jeho stranu zatím nepominuly důvody pro setrvání ve vládě, i když postoj ČSSD při volbě podle něj na vládou udělal "trošku otazník". "Volba prezidenta republika je důležitý krok. Ale to nemá s fungováním koalice na vládní úrovni nic společného," řekl Svoboda. Pro fungování současné koaliční vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU je podle něj rozhodující podpora sněmovny. Koalice tam má jen těsnou většinu 101 poslanců z celkem 200.

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) už v pátek řekl, že zvolení Václava Klause (ODS) prezidentem není důvodem pro pád vlády. O schopnosti vlády dál fungovat má ale podle tisku určité pochybnosti vlivný místopředseda sociálních demokratů Stanislav Gross.

Ministr zahraničí se nebojí ztěžování vstupu do EU; Temelín je uzavřená věc

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se neobává, že nová rakouská vláda, opět složená z lidovců (ÖVP) a krajně pravicové strany svobodných (FPÖ), bude České republice ztěžovat vstup do EU. Svoboda v neděli také ČTK řekl, že odmítá další jednání na téma možného uzavření jihočeské jaderné elektrárny Temelín. V rakouském vládním programu se objevila zmínka o tom, že Vídeň chce vést intenzivní rozhovory o odstavení Temelína. Svoboda doufá, že rakouský kabinet lidovce Wolfganga Schüssela bude pro členství ČR v EU. Přestože program nové rakouské vlády neobsahuje ultimativní požadavky na uzavření Temelína, rozpory v řešení této otázky mezi Českou republikou a Rakouskem mohou zůstat. "Jednání o Temelínu je uzavřeno podpisem protokolu z Melku a dohody z Bruselu. Z naší strany se budou všechny dokumenty, které byly podepsány, plnit do posledního písmene a do poslední čárky, takže ani tady není žádný důvod k nějakému novému jednání," uvedl Svoboda.

Nový rakouský kabinet se přidržuje odmítavého postoje k jaderné energetice. Hlavně od politiků FPÖ zaznívaly za předchozí vlády sestavené stejnými stranami hrozby bránění vstupu ČR do unie, pokud Praha neodstaví Temelín a nezruší Benešovy dekrety. Svobodní dokonce loni uspořádali protitemelínské referendum. Ačkoli lidovci ovládali obě kompetentní ministerstva (zahraničí a ekologie), nemohli radikální rétorice FPÖ zamezit, protože nacionalisté měli ve vládě stejně silné zastoupení. Z listopadových voleb ale vyšli vítězně lidovci a FPÖ naopak přišla o většinu voličů. Špičky svobodných následně připustily, že s tvrdými požadavky proti umírněnějším lidovcům vůči ČR už tentokrát nepochodí.

Do Kuvajtu odletěla poslední skupina slovenských chemiků

V neděli odletěla do Kuvajtu poslední část slovenské chemické roty, která se tam připojí k českému praporu. První skupina vojáků odletěla do Kuvajtu na palubě ruského transportního letounu An-124 Ruslan ve středu. K přepravě celé roty spolu s příslušným vybavením bylo zapotřebí několika letů. Celkově přijde doprava slovenských vojáků do Kuvajtu na více než 130 milionů slovenských korun - náklady hradí Bratislava, ale zároveň jedná s Washingtonem o částečné úhradě. Celkově bude slovenská mise do konce roku stát více než 300 milionů korun.

Radnice v Hodoníně chce od státu převzít dvě bývalá kasárna

Hodonínská radnice chce od státu převzít dvoje kasárna, která koncem loňska opustila po zrušení posádky ve městě armáda. Vzniknout by v nich měly byty, sídla firem, obchody a také střediska zábavy i sportu. Malá Dukelská kasárna stát převede pouze v případě, že město je po získání nesmí deset let prodat a peníze, které v nich vydělá z nájmu musí investovat do údržby areálu. Stejné podmínky bude mít stát pravděpodobně i u velkých kasáren.

V České republice vzrostly nedoplatky daní o 4,5 miliardy

Nedoplatky daní v České republice loni vzrostly o 4,5 miliardy na celkových 111 miliard korun. Na růstu daňových pohledávek státu se podílela především daň z příjmu právnických osob a fyzických osob z přiznání. Důvodem jsou podle ministerstva financí především srpnové povodně, které postihly řadu firem. Nedoplatky daní není možné podle ministerstva financí radikálně snížit. Téměř polovina daňových pohledávek je totiž evidována za podniky v konkurzu.

Nejlepším filmem loňského roku je snímek Petra Zelenky Rok ďábla

Nejlepším českým filmem minulého roku se v sobotu v pražské Lucerně stal snímek režiséra Petra Zelenky Rok ďábla. Hudební mystifikace s Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem a skupinou Čechomor proměnila šest z deseti nominací. Po dvou cenách si odnesli tvůrci filmu Alice Nellis Výlet a snímku Zdeňka Trošky Andělská tvář. Z osmi nominovaných filmů natočených v uplynulém roce bodovalo sedm snímků. Bez ocenění zůstal jen film Milana Šteindlera Perníková věž. Režisér nejúspěšnějšího snímku si sobotního Českého lva může přidat ke dvěma skleněným soškám, které má doma již za scénář a režii Knoflíkářů. Rok ďábla sklidil v sobotu další ze svých úspěchů - loni zvítězil na karlovarském festivalu, v lednu získal hlavní cenu na festivalu v Terstu, hrál se na letošním Berlinale a v únoru měl velký úspěch na festivalu v Rotterdamu.

Trojici filmů s největším počtem nominací doplňovaly snímky Výlet a Smradi. Snímek Alice Nellis Výlet bodoval dvakrát. Iva Janžurová přitom dostala sošku za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli již podruhé, předchozího lva si odnesla za účinkování ve filmu Kdo chytá v žitě. Druhou cenu za Výlet dostala režisérka za scénář. Smradi proměnili jen jednu ze sedmi nominací - cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli dostal Ivan Trojan. Ten si odnesl cenu i ve stejné kategorii ve vedlejší roli. Při přípravě diplomů se však pořadatelům vloudila chyba a místo hercova křestního jména vepsali jméno jeho bratra, producenta Ondřeje Trojana. Bratrovo jméno má laureát obou cen vyryto i na skleněné sošce.

Česko-slovenský filmový režisér, scenárista a kameraman Juraj Jakubisko převzal v Lucerně Českého lva za dlouholetý umělecký přínos domácí kinematografii. Doplnil tak devět svých předchůdců, kterými jsou František Vláčil, Jan Švankmajer, Karel Kachyňa, Jiří Menzel, Miloš Forman, Jiří Krejčík, Miroslav Ondříček, Věra Chytilová a od loňska Otakar Vávra. Jakubisko, který v polovině 60. let absolvoval obor režie na pražské Filmové akademii múzických umění, žije od roku 1993 se svou ženou, herečkou Deanou Horváthovou v Praze a má české občanství. Je držitelem mnoha ocenění, například Cen československé filmové kritiky z let 1967 a 1991, dvou ocenění Trilobit z konce 60. let a řady uznání z mezinárodních filmových festivalů. V roce 2000 získal například nejvyšší ocenění jugoslávské kinematografie. Do pokladnice československé kinematografie patří jeho snímky Kristove roky, Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni, Do videnia v pekle, priatelia, Postav dom, zasaď strom, Nevera po slovensky, Tisícročná včela a Sedím na konári a je mi dobre. Natočil i pohádky Perinbaba a Pehavý max a strašidlá. Z poslední doby si diváci pamatují snímky Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný, který měl koncem loňského roku obnovenou premiéru, či Nejasnou zprávu o konci světa, zatím poslední Jakubiskův snímek.

Novinkou letošního ročníku byla Cena Sazky o nejlepší dosud nerealizovaný filmový scénář. K třetímu a druhému místu, které již v únoru získali Jiří Hubač za text Salon Gruber a nedávno zesnulý Milan Maryška a Josef Urban za text Habermannův mlýn v sobotu přibylo první místo. Cenu spojenou s odměnou 300.000 korun dostal Jiří Křižan za text s názvem Britský pas. Proti Křižanovu autorství vystupuje režisér Petr Nikolaev, který tvrdí, že téma scénáře vymyslel on a zadal Křižanovi napsat scénář. Sporem Nikolaeva s Křižanem se zabývá policie.

Pařížská galerie zapůjčila do Bruselu 24 děl Jiřího Koláře

Van Goghův portrét na motýlích křídlech nebo rozložený portrét dívky z Ingresova obrazu, jenž se v mnoha překvapivých podobách obrací zpět na diváka, patří mezi exponáty výstavy výtvarných děl Jiřího Koláře, kterou zahájilo České centrum v Bruselu. Více než dvě desítky maleb, koláží a dalších prací na měsíc zdarma zapůjčila do Bruselu francouzská galerie Lelong. "Dlouho jsem jednal s galeriemi českými, ale nakonec se ukázalo daleko nejjednodušší jednání s galerií pařížskou, prestižní, s galerií Lelong, která má největší sbírku Jiřího Koláře," vysvětlil ČTK ředitel Českého centra Petr Bažant, který snil o uspořádání Kolářovy výstavy v Bruselu od počátku svého působení v Belgii. Hodnotu zapůjčených děl lze v přepočtu odhadnout asi na čtyři miliony korun.

Sport

Česká republika má od soboty historicky prvního mistra světa v běhu na lyžích. Martin Koukal vybojoval titul v italském Val di Fiemme v běhu na 50 kilometrů volnou technikou.

Fotbalisté Viktorie Žižkov remizovali v osmnáctém kole Gambrinus ligy s Hradcem Králové 1:1. Vedoucí branku hostů vstřelil ve dvaatřicáté minutě Bouška, za domácí vyrovnal v 59. minutě Marcel Lička. V závěru zápasu dostal červenou kartu hradecký obránce Rolko.

Nečekanou prohrou Sparty v Ostravě 2:3 skončil sobotní zápas 18. kola fotbalové Gambrinus ligy.

Druhou ženou v české výpravě pro halové mistrovství světa za čtrnáct dní v Birminghamu bude výškařka Iva Straková. Dvaadvacetiletá skokanka pražského Olympu překonala v neděli na mistrovství České republiky v Bratislavě potřebnou výšku 194 centimetrů na druhý pokus a pak hned napoprvé nečekaně přidala ještě dva centimetry.

Počasí

Oblačno až zamračeno, občas s deštěm nebo přeháňkami, denní teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio