Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Kvůli atentátu na Djindjiče kondolovali Srbům Klaus i Havel

Soustrastné telegramy kvůli středečnímu atentátu na srbského premiéra Zorana Djindjiče zaslali do Srbska a Černé Hory jak nový prezident Václav Klaus, tak jeho předchůdce v této funkci Václav Havel. "Prezident republiky Václav Klaus byl šokován zprávou o atentátu na srbského premiéra Zorana Djindjiče, jenž jeho následkům podlehl," sdělil ČTK Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Zpráva o smrti srbského premiéra se Klause prý dotkla o to více, že se s ním osobně znal. "Několikrát se s ním setkal a velmi sympatizoval s jeho úsilím vytvářet nový stát na území bývalé Jugoslávie," podotkl Klvaňa. V telegramu, který zaslal prezidentovi Srbska a Černé Hory Svetozaru Marovičovi, podle mluvčího Klaus vyjádřil přesvědčení, že navzdory této tragické události se země bude i nadále ubírat zahájenou cestou demokracie a integrace.

Prezidentovi Marovičovi zaslal přes zastupitelský úřad telegram i Václav Havel, Klausův předchůdce na Pražském hradě. "Jsem otřesen zprávou, že srbský premiér Zoran Djindjič podlehl následkům atentátu. S panem Djindjičem jsem se setkal a dosud na naše hovory vzpomínám. Dovolte mi proto, abych vyjádřil upřímnou soustrast vám, lidu Srbska a pozůstalým," citoval ČTK z telegramu Havlův tajemník Jakub Hladík.

Djindjič byl podle dostupných zpráv zasažen dvěma střelami z odstřelovací pušky přímo před úřadem vlády. Premiér byl okamžitě převezen do nemocnice a operován. Na následky zranění ale zemřel. V souvislosti s atentátem policie již zatkla dva lidi, které vyslýchá. Odborníci soudí, že atentát na Djindjiče mohl být dílem struktur organizovaného zločinu. Dočasná srbská prezidentka Mičičová v souvislosti s atentátem vyhlásila na celém území Srbska výjimečný stav.

Václav Klaus hovořil s velvyslanci SR a USA o vzájemných vztazích

Česko-slovenské a česko-americké vztahy - to byla hlavní témata středečních schůzek nového prezidenta Václava Klause s velvyslanci Slovenska a Spojených států. Právě diplomaté těchto dvou zemí byli vůbec prvními, které prezident Klaus po svém zvolení oficiálně přijal. "Mluvili jsme také o Iráku," řekl novinářům po schůzce na Pražském hradě americký velvyslanec Craig Stapleton. Zmínil se prý o tom, že Spojené státy by si přály, aby Rada bezpečnosti OSN zaujala společné stanovisko k rezoluci ohledně Iráku, kterou Američané navrhují. "Přijetí bylo první, a proto do značné míry protokolární," řekl novinářům šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Mravec. Prezident podle něj ocenil, že Američané hledají širokou podporu pro rezoluci.

Václav Klaus po svém zvolení už telefonicky mluvil i s americkým prezidentem Georgem Bushem. Přestože Hrad vůbec neuvedl, že hlavy států spolu hovořily rovněž o Iráku, v zahraničních agenturách se objevily zprávy o tom, že Bush poděkoval Klausovi za podporu, které se Spojeným státům od Prahy v řešení irácké krize dostává. V úterý pak Václav Klaus přijal telefonickou gratulaci také od ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovali se o postojích svých zemí k současné irácké krizi, které vycházejí z ne příliš odlišných názorových pozic, sdělil poté šéf Klausova sekretariátu Ladislav Jakl. Rusko přitom s útokem na Irák nesouhlasí a chce přijetí americké rezoluce zablokovat. Mravec odmítl tento rozpor jakkoli komentovat.

Před Stapletonem přijal Václav Klaus také slovenského velvyslance Ladislava Balleka. S ním mluvil hlavně o chystané návštěvě Slovenska. Na jednodenní návštěvu Bratislavy by měl nový český prezident odjet příští týden v úterý. "Cesta má symbolický význam," řekl novinářům Ballek. Prezident Klaus tak podle velvyslance nejen přijetím, ale právě připravovanou cestou, dává najevo, ke kterým zemím bude mít jako hlava České republiky nejblíže. V Bratislavě by se měl Klaus setkat s nejvyššími představiteli země - s prezidentem Rudolfem Schustrem, premiérem Mikulášem Dzurindou a předsedou parlamentu Pavlem Hrušovským.

Čeští politici věří, že USA nakonec půjdou proti Iráku v koalici

Čeští politici v souvislosti s možným samostatným útokem USA na Irák vesměs věří, že se nakonec Spojené státy dokáží domluvit s dalšími velmocemi na společném postupu. Uvedli to v reakci na hrozbu amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, podle níž jsou USA připraveny vést válku proti Iráku i bez Británie, kdyby to bylo třeba. České ministerstvo zahraničí nechce události před rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN komentovat. ČR postoj zaujme, jakmile bude jasná pozice OSN, uvedl mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) by bylo nejlepší, "kdyby jakékoli vynucení platnosti rezolucí Rady bezpečnosti OSN provedla široká mezinárodní koalice, nikoli pouze jednostranně Spojené státy," řekl ČTK Tvrdík. Stále věří tomu, že se velmoci mezi sebou "dokáží domluvit na nějakém rozumném postupu". Případný samostatný útok USA na Irák by podle Tvrdíka nezměnil podmínky pro nasazení českých vojáků, kteří se do konfliktu mohou zapojit v podstatě jen s mandátem RB OSN. Stanovisko, které kvůli tomu přijal český parlament, je podle ministra komplexní a vyvážené. "Nevidím v tuto chvíli žádný důvod pro jeho změnu," dodal Tvrdík.

Místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že z vojenského hlediska bylo jasné od začátku, že USA by byly schopny provést útok na Irák samostatně. "Není to vojenská otázka, je to o politice," řekl Nečas. Domnívá se, že určité trhliny by mohly v mezinárodní protiteroristické koalici vzniknout. "Američané se ale určitě budou snažit tu koalici udržet," soudí poslanec.

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček pokládá Rumsfeldovo prohlášení za důkaz, že vláda Spojených států se neomezuje ohledy na nikoho a na nic. "Jde o průkazný doklad skutečnosti, že silová politika George Bushe, která je v zásadním rozporu se zájmy mezinárodního společenství, sleduje výhradně vlastní velmocenské cíle," tvrdí Grebeníček ve stanovisku zaslaném ČTK. "Čeští občané musejí počítat s tím, že je vláda přes všechny deklarace o spojenectví nabízí jako užitečné sluhy a rukojmí cizích zájmů," prohlásil Grebeníček. Uvedl to v souvislosti s vyjádřením ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL), který zcela nevyloučil případné přemístění amerických vojáků z Německa na české území. Svobodovu reakci se ČTK nepodařilo získat.

Ministři jednali o irácké krizi, klíčové rozhodnutí je teprve čeká

Vláda ve středu jednala o aktuálním vývoji krize kolem Iráku, který již řadu týdnů rozděluje mezinárodní společenství na stoupence a odpůrce válečného konfliktu. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) své vládní kolegy informoval o postoji velmocí a členů Rady bezpečnosti OSN k režimu Saddáma Husajna a intenzivních jednáních politiků a diplomatů o možných řešení krize. "Bylo to průběžné hodnocení aktuální situace kolem Iráku," řekl ČTK Jindřich Marek z tiskového odboru vlády.

Koaliční kabinet Vladimíra Špidly však zásadní rozhodnutí teprve čeká. Česká republika souhlasila s nasazením své protichemické jednotky v případném válečném konfliktu v Perském zálivu. Poslanecká sněmovna ovšem podmínila českou účast mandátem OSN. Nemusí jím být pouze nová rezoluce Rady bezpečnosti, ale i jiné rozhodnutí mezinárodního společenství. Rozhodnout o tom musí vláda. Bez garance Spojených národů by čeští vojenští chemici mohli zasáhnout jen při použití zbraní hromadného ničení.

Vláda stanovila nové podmínky pro obecní referenda

Obce a města by se při vyhlašování místních plebiscitů měly v budoucnu řídit novými pravidly. Vláda totiž schválila návrh zákona o místním referendu. Předlohu musí ještě posoudit parlament. Referendum tak bude moci iniciovat občan, který má trvalé bydliště na území obce či města a nejpozději v den hlasování dovrší 18 let. Pro svůj záměr bude muset získat potřebný počet podpisů svých spoluobčanů, který bude závislý na velikosti obce.

Poslanci nechtějí, aby referendum o EU bylo 15. a 16. června

Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie se nejspíš nebude konat 15. a 16. června, tedy v neděli a v pondělí, jak zamýšlí vláda. Poslanci z ústavně-právního výboru jednomyslně doporučili, aby lidé o začlenění země do unie rozhodovali v tradičních volebních dnech - v pátek a v sobotu. Přesný termín ale v návrhu prováděcího zákona k referendu neurčili, protože o tom rozhoduje prezident.

Prezident Klaus se zatím pro termín referenda o EU nerozhodl

Český prezident Václav Klaus zatím netuší, zda se přikloní k vládnímu či poslaneckému názoru na termín, kdy se v České republice uskuteční referendum o vstupu do EU. To vyhlašuje právě prezident, řídí se však takzvaným prováděcím zákonem. "Pan prezident má na rozhodnutí ještě čas," řekl ČTK Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Hlava státu vyhlašuje podle již schváleného zákona referendum o vstupu do EU nejpozději 30 dnů od podpisu smlouvy o přistoupení. Dokument se má podepisovat 16. dubna v Aténach.

V referendu budou občané odpovídat na otázku: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?". Podle posledních průzkumů veřejného mínění podpora lidí stoupá. V únoru by například podle CVVM hlasovalo pro vstup do unie asi 59 procent lidí.

Peníze na mzdy učitelů převede stát na kraje až od roku 2006

Peníze na financování středních škol budou kraje dál dostávat ve formě dotací ze státního rozpočtu. Rozhodla o tom vláda. Vlastní příjmy krajů se tak nezvýší o původně plánovaných 54 miliard korun, ale o 25 miliard korun. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky se kabinet rozhodl ponechat peníze na mzdy ve středním školství v rozpočtu ministerstva školství až do roku 2005.

Ministerstvo financí původně navrhovalo, aby krajům místo dotací zůstávala z rozpočtu určitá část daní. Kraje by pak samy určovaly, kolik peněz dají na školství. S tím nesouhlasili ministryně školství Petra Buzková ani odboráři, kteří hrozili protesty. Do sporu se vložil i premiér Vladimír Špidla, který po schůzce s odboráři projednávání návrhu pozastavil.

Vládní kabinet je proti řetězení pracovních poměrů na dobu určitou

Maximálně dva roky budou moct firmy zaměstnávat lidi na dobu určitou. Předpokládá to návrh novely zákoníku práce, který ve středu schválila vláda. S předpisem ještě musí souhlasit parlament. Když se tak stane, budou platit nová pravila i pro propouštění zaměstnanců, kteří byli odvoláni ze jmenované či volené funkce. Zaměstnavatelé budou mít větší možnost jim dát výpověď pro nadbytečnost, když se s nimi nedomluví na jiné práci. Novela také stanoví kompenzaci pro zaměstnance, kteří by po ukončení pracovního poměru po určitou dobu neměli pracovat nebo podnikat ve stejném oboru.

Vláda navrhuje omezit dostupnost tabáku, alkoholu a drog

Tabák a alkohol by v budoucnu mohly být k dostání jen ve specializovaných prodejnách. Navrhuje to ministryně zdravotnictví Marie Součková a její návrh podpořila vláda. Pokud navrhovaný zákon schválí parlament, mohly by být cigarety k dostání ještě u čerpacích stanic a v ubytovacích zařízeních, kde nebydlí děti. Zakázán má být prodej kusových cigaret. Automaty s cigaretami najdou kuřáci jen v místech, kam nemohou mladí lidé do 18 let. Nový zákon má zpřísnit i pravidla pro prodej alkoholu. V České republice podle ministerstva zdravotnictví kouří téměř 30 procent dospělých, mezi patnáctiletými pětina. Na každého obyvatele, včetně kojenců, připadá za rok průměrně necelých 10 litrů stoprocentního alkoholu.

Stát chce za tři procenta v Transgasu tři miliardy korun

Tříprocentní podíl stávu v plynárenské společnosti Transgas chce vláda prodat ve veřejné obchodní soutěži. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky činí orientační cena podílu tři miliardy korun. Je otázkou několika týdnů, kdy Fond národního majetku soutěž vyhlásí.

Transgas z 97 procent vlastní německá RWE Gas, která za podíl státu loni zaplatila 125 miliard korun. Podle informací z tisku vláda nemůže počítat s tím, že by z prodeje zbylých tří procent akcií Transgasu získala mnoho peněz. Je možné, že se tento zbylý podíl v majetku státu nepodaří prodat vůbec. RWE Gas údajně o zbylá tři procenta akcií nestojí.

Kabinet schválil podmínky pro práci policistů, hasičů a celníků

Policisté, členové vězeňské služby, celníci, hasiči či pracovníci civilních zpravodajských služeb by se měli brzy dočkat jednotné právní úpravy své činnosti. Předpokládá to návrh zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, který ve středu schválila vláda. Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) bude zákon obhajovat před sněmovnou, která první verzi předlohy odmítla loni v březnu. Služební poměr lidí, kteří pracují v bezpečnostních složkách státu, by se tedy do budoucna neměl řídit zákoníkem práce či dalšími pracovněprávními předpisy.

Migraci slovenských Romů do České republiky chce posoudit vláda

Do České republiky přichází čím dál více Romů ze Slovenska. V koncepci integrace romských komunit, kterou ve středu schválila vláda, to konstatuje vicepremiér Petr Mareš (US-DEU). Romové ze Slovenska se přitom usazují většinou v lokalitách, kde již žijí členové jejich komunity. Tento trend se podle Mareše projevil například při loňských povodních. Roste i počet slovenských občanů žádajících v České republice o přiznání postavení uprchlíka. Analýzu situace chce vicepremiér společně s ministrem vnitra Stanislavem Grossem (ČSSD) vypracovat do konce září. Ke stejnému datu má ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) podat zprávu o dopadu migrace Romů ze Slovenska na sociální politiku České republiky.

Vláda zpřesnila podmínky, za nichž lze zmrazit majetek obviněných

Vládní kabinet z iniciativy ministerstva spravedlnosti zpřesnil okolnosti, za kterých může stát v trestním řízení zmrazit majetek obviněných lidí. Dosavadní úprava správy movitých a nemovitých věcí je totiž naprosto nedostatečná. Na správě majetku se mají podle návrhu zákona podílet i exekutoři. Podle povahy zajišťovaných věcí soud zváží, zda je převezme do úschovy sám, případně je svěří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, nebo exekutorovi. Nově se zavádí institut peněžité záruky jako náhrady zajištění majetku.

Podle novely musí podezřelé transakce hlásit i účetní či auditoři

Další pokrok v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti by měla přinést novela zákona o praní špinavých peněz, kterou ve středu schválila vláda. Novela totiž po vzoru EU rozšiřuje okruh finančních institucí, jež musejí hlásit podezřelé obchody, o notáře, advokáty, účetní, auditory či soudní exekutory. Všechny instituce by se měly nově zaměřit i na transakce podezřelé z financování terorismu.

Ministr obrany chce zrušit základní vojenskou službu ke konci roku 2004

Základní vojenská služba by mohla být zrušena už ke konci příštího roku, tedy o dva roky dříve než podle dosavadního plánu reformy armády. Navrhnout to chce ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Rychlejší ukončení základní vojenské služby pokládá za lepší řešení profesionalizace armády než poslanecké a senátorské návrhy na její zkrácení.

Vojáci souhlasí s tím, aby základní vojenská služba skončila už příští rok. Z řešení, o kterých se v souvislosti s profesionalizací armády mluví, je ukončení povinné vojny s rokem 2004 asi nejlepší, míní. "Všechny signály, které dneska máme, nás opravňují k mírnému optimismu. Toto řešení je ze všech, která jsou v této chvíli k dispozici, zřejmě nejlepší," řekl ČTK šéf vojenského rekrutačního střediska Dušan Ryban.

Podle generálního štábu sloužilo k 1. lednu letošního roku u armády více než 17.000 vojáků základní vojenské služby, přibližně 21.000 profesionálních vojáků a 22.000 civilních zaměstnanců. Podle původních záměrů měla v Česku začít fungovat plně profesionální armáda s koncem roku 2006. Tvořit ji má 35.000 vojáků a 10.000 civilních zaměstnanců.

Ústavní soud: Odkup akcií má být povinný i při privatizaci

Odkup akcií při ovládnutí společnosti musejí podle středečního rozhodnutí Ústavního soudu nabízet všichni, tedy i investoři, kteří majetek získají od státu v privatizaci. Ústavní soudci totiž zrušili ta ustanovení obchodního zákoníku, podle kterých byly této povinnosti zbaveny právě například subjekty, jež kupují majoritu ve státních a polostátních firmách.

Rozhodnutí Ústavního soudu o povinném odkupu akcií je špatná zpráva pro budoucí výnosy státu z privatizace. Tvrdí ministr financí Bohuslav Sobotka. Zároveň ale dodal, že nezbývá, než verdikt soudu respektovat.

MZV stáhlo část lidí a rodiny diplomatů z mise v Káhiře

Dalším českým velvyslanectvím, z něhož kvůli bezpečnosti odjíždí část personálu a rodiny diplomatů, je úřad v Káhiře. V egyptském hlavním městě tak zůstává pouze velvyslanec a pracovníci, jejichž přítomnost je pro chod mise nezbytná. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář ujistil, že velvyslanectví i nadále normálně funguje a provoz nepřerušilo.

Káhira je po iráckém Bagdádu, Kuvajtu, izraelském Tel Avivu a palestinském Ramalláhu dalším městem, z něhož české ministerstvo preventivně stahuje své lidi.

Další zranění ze sobotní havárie autobusu byli převezeni z jihočeských nemocnic

Druhým dnem ve středu pokračovaly individuální převozy zraněných ze sobotní havárie autobusu na Českokrumlovsku. Nemocnice v Českých Budějovicích a Prachaticích opustili tři lidé. Karlovarská nemocnice přijala na chirurgické oddělení jednoho zraněného muže. Dva pacienti českobudějovické nemocnice byli převezeni do fakultní nemocnice v Plzni. Ve středu ráno bylo v péči lékařů jihočeských nemocnic 28 zraněných. Devět z nich je podle posledních informací ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

Při nehodě přišlo o život 19 lidí. Policie v úterý obvinila osmačtyřicetiletého řidiče autobusu z obecného ohrožení, za které mu hrozí až deset let vězení.

Pacient zastřelil svého lékaře

Rozezlený pacient zavraždil ve středu ráno v Sarajevské ulici v Praze 2 svého ortopeda. Dvaapadesátiletého docenta Jana Štědrého, který pracoval jako lékař na ortopedickém oddělení nemocnice Na Bulovce, zastřelil jeho třiatřicetiletý pacient. Útočník zřejmě nebyl spokojený s tím, jak ho lékař léčil. Ředitel nemocnice Na Bulovce Jaroslav Štrof ale považuje operaci, kterou docent Štědrý svému pacientovi provedl za úspěšnou. Zastřeleného lékaře označil za vynikajícího odborníka, který patřil ve svém oboru ke špičce. Střelec se poté, co lékaře usmrtil, střelil se do hlavy. Nyní ve Vinohradské nemocnici bojuje o život.

Ministerstvo financí doporučilo ČNB pokračovat v řízení o odebrání licence UB

Ministerstvo financí předalo České národní bance stanovisko k plánu záchrany ostravské Union banky. Doporučuje pokračovat ve správním řízení o odnětí bankovní licence. Podle mluvčího resortu Jaroslava Dědiče v plánu prý nebylo nic, co by změnilo původní stanovisko ministerstva. Nově dopracovaný krizový plán představenstva Union banky předpokládá, že by klienty vyplatil Fond pojištění vkladů a právě jemu by banka peníze splácela. Centrální banka by mohla o dalším osudu Union banky rozhodnout už tento týden.

H&C chce zahájit stavbu dálnice D47 nejpozději 1. července

Nejpozději 1. července hodlá společnost Housing&Construction zahájit stavbu dálnice D47. Novináře o tom ve středu informoval ředitel projektu Amir Ronen. Dálnice by podle něj měla být dokončena v roce 2010, tedy o rok později, než se původně předpokládalo. Cena projektu by se podle Ronena měnit neměla. Nyní vychází na 112 až 115 miliard korun. Maximální cenu 125 miliard korun, kterou podle cen z roku 2001 stanovila vláda, společnost podle současných propočtů údajně nepřekročí.

ČD letos propustí více než plánovaných 2200 zaměstnanců

Velké propouštění čeká letos České dráhy. O práci přijde zřejmě víc než 2200 zaměstnanců. Snižovat stavy by přitom podnik měl zejména v administrativě a na generálním ředitelství. Dráhy, které teď mají kolem 80-ti tisíc pracovníků, musejí podle generálního ředitele podniku Petra Kousala zeštíhlit a zefektivnit svůj provoz. Větší snížení stavu neprovozních pracovníků by měly uvítat železniční odbory, které po něm už delší dobu volají. Nový šéf drah za to ale od nich bude požadovat vstřícnost při kolektivním vyjednávání o mzdách.

O problémy chanovského sídliště se Most chce podělit s vládou

Při řešení problemů sídliště Chanov, obývaného Romy a nepřizpůsobivými lidmi, se chce vedení mosteckého magistrátu obrátit i na vládu. Otázka národnostních menšin přesahuje hranice obcí a měst, za příbuznými do Mostu se navíc sjíždějí Romové z různých koutů republiky i ze Slovenska, řekla ve středu ČTK náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková. Magistrát nyní připravuje zprávu o stavu chanovského sídliště.

Obyvatelé Chanova patří k dlouhodobě největším dlužníkům. Na celkové částce dlužného nájemného kolem 130 milionů korun se podílejí 40 procenty. Dlužníky nepřimělo k placení nájemného ani zabavování sporáků a odstávka teplé vody v celém chanovském sídlišti.

CVVM: S případným útokem na Irák nesouhlasí 71 procent Čechů

Se snahou USA a jejich spojenců pokračovat v boji proti terorismu útokem na Irák nesouhlasí 71 procent Čechů, podporuje ho jen 22 procent občanů. Ještě méně lidí, pouze 12 procent, by operaci proti režimu Saddáma Husajna podpořilo i v případě, že by neměla mandát Rady bezpečnosti OSN. Devětasedmdesát procent by ji za takových okolností nepodpořilo, vyplynulo z únorového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Případný útok na Irák podporuje podle CVVM stále méně Čechů. Loni na jaře jej schvalovalo 39 procent, v říjnu 28 procent, letos v lednu 24 procent a minulý měsíc o dvě procenta méně.

V Jindřišské věži je již zavěšen zrekonstruovaný zvon Maria

Desátý nejstarší pražský zvon Maria z roku 1518 si od středy mohou Pražané prohlédnout v Jindřišské věži. Poté, co byl zrekonstruován, jej restaurátoři koncem roku vrátili na své původní místo. Nyní je součástí třípodlažní restaurace, jež byla ve středu otevřena přímo v místě původní zvonice. Další významná událost nastane pro Jindřišskou věž 26. března: Po několika měsících se zprovozní věžní hodiny.

Jindřišská věž měří zhruba 66 metrů a její historie sahá do 15. století. Vlastníkem objektu je katolická církev. Stavbu si od ní na 40 let pronajala společnost Jindřišská věž.

Muzikál Malováno na skle oživí repertoár libereckého divadla

Převážně klasický repertoár libereckého Divadla F. X. Šaldy oživí letos muzikálová balada polských autorů Kateřiny Gärtnerové a Ernesta Brylla Malováno na skle. Premiéra muzikálu se uskuteční v pátek a v sobotu. "Po úspěšných inscenacích Hallo Dolly či My Fair Lady diváci v našem repertoáru podobný žánr postrádali, a tak jsme hledali muzikál, který bychom mohli v našich podmínkách realizovat," uvedl ředitel divadla František Dáňa. Muzikál je podle něj letos ojedinělým počinem, a to zejména proto, že se na něm podílejí všechny tři soubory - činohra, balet i opera. Režii poetického příběhu, který byl poprvé uveden v roce 1969, svěřilo divadlo mladému slovenskému režisérovi a choreografovi Jánu Ďurovčíkovi.

Brněnské Rondo bude hostit obří muzikálovou show G-studia

Brněnská hala Rondo bude 27. a 28. března hostit obří muzikálovou show Viva Broadway Night. "Diváci uvidí 26 hudebních čísel v asi dvouhodinovém programu. Nebudou chybět například ukázky z muzikálů West Side Story, Jesus Christ Superstar, Fantom opery či Bídníci. Scény budou doprovázeny na obřích plátnech videoprojekcemi Přemka Kotoučka. Tato scénografie vytvořená pomocí počítačových animací a filmových klipů přenese diváky do pařížské katedrály Notre-Dame, do revoluční Paříže, mezi čarodějky z Eastwicku, do tajemného úkrytu fantoma opery či na slavnostní bál koček.

Knihovníci Národního muzea se na výstavě představují jako spisovatelé

V mé duši věčný smutek dlí a věčné teskno..., napsal kdysi jeden z bibliotékářů knihovny Národního muzea v Praze Jarmil Krecar z Růžokvětu, který se vedle své knihovnické činnosti věnoval literární tvorbě. Jeho verš je v názvu nově otevřené výstavy, na níž muzeum představuje i spisovatelskou zálibu Krecarových kolegů. Do května si mohou zájemci v Kabinetu knižní kultury prohlédnout staré knížky, jejichž autory byli pracovníci muzejní knihovny. Mnozí z nich se zasloužili o to, že je jednou z nejbohatších v České republice a že především v 19. století byla významným centrem duchovního života. Patřili mezi ně například kulturní organizátor a obrozenec Václav Hanka, který vedle podílu na rukopisu Královédvorském a Zelenohorském napsal později zhudebněný text Moravo, Moravo, dlouholetý ředitel knihovny Čeněk Výbrt, autor řady populárně vědeckých prací, či Václav Řezníček, jenž byl autorem desítek svazků románů a povídek.

A ještě krátce o čtvrtečním počasí:

Převážně proměnlivá oblačnost a sněhové přeháňky, nejvyšší denní teploty 0 až +3 stupně Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio