Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministr Tvrdík Senátu vysvětloval, že není třeba zpřesnit mandát chemiků

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) senátorům musel vysvětlovat, že mandát českých chemiků v Kuvajtu je z vojensko-politického hlediska zformulován dobře. Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost chtěli prostřednictvím Senátu požádat vládu, aby mandát chemiků v Kuvajtu zpřesnila. Po vystoupení Tvrdíka ale již na svém požadavku netrvali. Českým a slovenským chemikům naopak vyjádřili uznání a popřáli šťastný návrat domů. Senátoři původně chtěli upřesnit mandát chemiků pro plnění případného humanitárního poslání i na území Iráku. Ministr Tvrdík senátorům podrobně vysvětlil, že mandát je zformulován dostatečně. Připomněl, že chemici by se do protiiráckého tažení zapojili pouze v případě, že Irák použije zbraně hromadného ničení, případně k jejich použití bude rozhodnut. Vojáci by zasahovali také v případě humanitární katastrofy. Tvrdík senátory informoval, že nyní lze jen ztěží odhadnout, zda a kde by mohly být zbraně hromadného ničení případně použity. Právě proto by bylo jakékoli zpřesnění mandátu podle Tvrdíka téměř nemožné. Senátory ujistil, že s jednotkou se rozhodně nepočítá do bojové akce.

Půjdou-li chemici do Iráku, posílí je zřejmě četa speciálních sil

Generální štáb české armády má připravené plány, jak do 24 hodin vyslat do Kuvajtu k česko- slovenskému protichemickému praporu četu "operátorů" 6. skupiny speciálních sil, aby protichemické odborníky chránila. Novinářům to v Praze řekli náčelník štábu Pavel Štefka a náměstek ministra obrany Jan Váňa. Velitel praporu Dušan Lupuljev novinářům z Kuvajtu telefonicky sdělil, že vojáci jsou v pořádku a chystají se na společné cvičení s americkými jednotkami. "Posledních 24 hodin bylo relativně klidných. V současné době se připravujeme na cvičení v poušti, kde budeme nacvičovat spolupráci s koaličními partnery v případě odstraňování následků použití zbraní hromadného ničení," řekl Lupuljev. Ani cvičení společně s protichemickými jednotkami USA nezabrání příslušníkům praporu v jejich hlavním úkolu, tedy monitorování situace přímo v Kuvajtu, upozornil velitel. Vojáci jsou však připraveni na to, že v případě použití zbraní hromadného ničení v Iráku, budou muset zasahovat i tam. Na místo mohou odlétnout do 40 minut. Další části jednotky by se na místo přesunovaly po vlastní ose. Bránit by je měli v první řadě spojenci, tedy americké jednotky. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík hovořil v úterý o jednáních, podle kterých by ochranu měl zajišťovat pluk americké armády. Přesto se Česká republika s ohledem na iráckou taktiku záškodnické a partyzánské války v zázemí spojeneckých jednotek rozhodla zpracovat plány na vyslání mužů prostějovské jednotky zvláštního určení. Zřejmě by šlo o 20 či 30 vojáků, kteří by pak doprovázeli zásobovací kolony česko-slovenského praporu. Podle Štefky by vyslání vojáků neporušilo současný mandát jednotky, protože by počet příslušníků české armády v misi nepřesáhl 400. Tabulkově je sice nyní v jednotce 398 lidí, ve skutečnosti je to okolo 380. Slováci mají v Kuvajtu 69 svých vojáků.

Irácká opozice je v kontaktu s českou vládou kvůli obnově Iráku

Irácká opozice chce, aby se české firmy zapojily po skončení války do obnovy Iráku, a již o tom informovala českou vládu. Irácký disident žijící v Praze Muvaffak Fattúhi na téma obnovy hovořil minulý týden například s vicepremiérem Petrem Marešem. Fattúhi je zástupcem nejvlivnější exilové opoziční skupiny Irácký národní kongres (INC). Mareš uvedl, že ministři o zájmu irácké opozice vědí a možnosti zapojit se do rekonstrukce země se budou snažit využít. Fattúhi uvedl, že nedávno navštívil i české ministerstvo zahraničí. Připomněl, že kdysi měly Irák a Československo velice dobré hospodářské vztahy. Bývalá federace Čechů a Slováků například dodávala zařízení pro rafinérie, uvedl disident.

Na druhou zahraniční návštěvu zamíří prezident Klaus příští týden do Polska

Prezident Václav Klaus zamíří příští týden do Polska na svou druhou zahraniční cestu. Společně s manželkou Livií navštíví ve čtvrtek 3. v pátek 4. dubna Varšavu a Gdaňsk. Minulý týden byl Klaus na své vůbec první zahraniční cestě v roli hlavy státu. Jako první zemi navštívil sousední Slovensko. Po zvolení Klaus řekl, že právě budování dobrých vztahů se sousedy považuje za svou zahraničně-politickou prioritu. Na oficiální návštěvu Polska pozval Klause jeho protějšek Aleksander Kwašniewski. Kromě schůzky s ním se český prezident podobně jako před týdnem v Bratislavě pravděpodobně setká i s dalšími představiteli země.

Vláda jednala jen pár hodin, premiér Špidla chyběl

Velmi rychle stihla vláda projednat všechny body svého programu. Zasedání, které ve Strakově akademii začíná pravidelně úderem deváté hodiny ranní, skončilo již před polednem. Obvykle přitom ministři stráví na Úřadu vlády většinu odpoledne, často se jejich jednání protáhne do večera. Omluven byl tentokrát i premiér Vladimír Špidla, i když podle programu uveřejněného na internetových stránkách vlády neměl mít žádný oficiální program. Příště se vláda kvůli jednání Poslanecké sněmovny sejde již v pondělí. Tehdy již budou známy výsledky víkendového sjezdu ČSSD, na kterém Špidla bude obhajovat předsednické křeslo i dosavadní politiku vládní koalice své strany s lidovci a unionisty. Špidla nebyl jediný, který na zasedání chyběl. Například při projednávání bodu o kauze afghánského občana Mohammada Fakiriho, který již deset let neúspěšně žádá o české státní občanství, hlasovalo podle vicepremiéra Pavla Rychetského jen sedm z celkem 17 členů vlády. K případu, s níž se na vládu obrátil veřejný ochránce práv Otakar Motejl, proto vláda kvůli malé účasti nezaujala žádné stanovisko. Rozhodnutí nechala na dohodě mezi ombudsmanem a ministrem vnitra. Vláda vyšla vstříc lidem, kteří uspěli se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tito občané budou mít možnost podat návrh na obnovu řízení před Ústavním soudem, a dosáhnout tak zrušení jeho původního nálezu. Kabinet se také rozhodl odvolat proti verdiktu štrasburského soudu, u něhož stát prohrál další spor se svým občanem. Podle štrasburského rozsudku má Česko zaplatit 15.500 eur (asi 465.000 korun) Daně Bořánkové, která si stěžovala na nepřiměřenou délku soudního řízení. Spor o vypořádání majetku s jejím bývalým manželem se totiž u českých soudů táhl 14 let. Kabinet nepřijal kvůli legislativním nedostatkům nařízení, které má omezit veřejné osvětlení kolem hvězdáren. Ministerstvo životního prostředí bude muset změnit zákon o ochraně ovzduší.

Vláda schválila rozdělení peněz z EU na úhradu povodňových škod

Návrh ministerstva financí na rozdělení prostředků z EU mezi kraje postižené loňskou povodní kabinet na zasedání přijal. Zákon připravený poslanci KSČM, který měl zaručit vyplácení mezd zaměstnancům, vláda odmítla. Ministři schválili způsob rozdělení 4,087 miliardy korun, které České republice poskytla Evropská unie na krytí škod způsobených loňskými povodněmi. Podle přijatého návrhu obdrží každý kraj na obnovu zatopeného území částku ve výši 3,28 procenta z celkových škod, které utrpěl. Vláda tak mezi postižené kraje rozdělí 2,286 miliardy Kč. Zákon, který by garantoval vyplácení mezd zaměstnancům Česká republika zatím mít nebude. Návrh komunistických poslanců vládní kabinet odmítl. Vláda schválila návrh, podle nějž přestanou s účinností od nové liberalizace zemědělského obchodu mezi Českem a EU platit dosavadní preferenční celní sazby pro dovoz některých agrárních produktů z unie. Obchod se zemědělskými produkty mezi Českou republikou a Evropskou unií by se měl podle předpokladů ministerstva zemědělství dál uvolnit od 1. dubna. Žádné materiály o restrukturalizaci energetiky vládě předloženy nebyly, uvedl její místopředseda Pavel Rychetský. Ministři se na zasedání nevěnovali ani případné pomoci Třineckým železárnám.

Senát přes výhrady umožnil přijetí novely obchodního zákoníku

Senátoři umožnili přijetí novely obchodního zákoníku, přestože podle nich obsahuje vážné legislativní chyby. Byli si ale vědomi toho, že je třeba novelu schválit do úterý 1. dubna, neboť neúplný obchodní zákoník by ohrozil obchodně-právní vztahy v České republice. Poukázal na to vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD). Připomněl, že k letošnímu 31. březnu Ústavní soud zrušil kvůli způsobu schválení prakticky totožnou novelu, kterou Poslanecká sněmovna prosadila na podzim 2001. Nynější novelu musí ještě podepsat prezident Václav Klaus, podle Rychetského tak učiní v pátek. Vicepremiér slíbil, že vláda na přelomu května a června předloží do sněmovny další novelu, která by nedostatky napravila. Senát k tomu vládu vyzval svým usnesením. Senátoři současně kritizovali kabinet za to, že s přípravou novely otálel a horní komora pak neměla dostatek času na její projednání. Rychetský přiznal, že vláda novelu, která "kopíruje platný právní stav", projednávala dva měsíce.

Za únorovou tragickou nehodou L-159 stála chyba pilota

Nejspíš chybný odhad pilota byl příčinou nehody lehkého bitevníku L-159 Alca, který havaroval před měsícem ve výcvikovém prostoru Jince na Příbramsku. Zkušený pilot Petr Vašíček zahájil 24. února sestupnou část manévru zvaného Zvrat do svíčky asi o 500 metrů níže, než bylo potřeba k jeho bezpečnému provedení. Letoun, zatížený třemi kontejnery s kanony Plamen a dvěma s měřícími přístroji, se zabořil do lesa jen několik desetin vteřiny poté, co se pilot nakonec rozhodl katapultovat. "Vždycky je špatné, když skončí výcvik vojáků v mírové době smrtí. Nás to samozřejmě velmi trápí," řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Podstatné podle něj je, že za nehodou nestojí nekázeň pilota, ani závada na technice. "Bohužel to bylo selhání lidského faktoru. Takhle to chodí," dodal. S výsledky vyšetřování komise ustavené náčelníkem generálního štábu novináře seznámil její šéf Stanislav Suchý. Podle něj měl pilot asi pět až sedm vteřin na rozhodování a rozhodl se chybně. Místo přerušení manévru a úniku se jej za každou cenu snažil dokončit, možná pod tíhou zodpovědnosti za nový drahý stroj a měřicí techniku. Ke katapultáži se nakonec rozhodl, systém fungoval tak, jak měl, ale pilot se z letadla už nedostal, protože narazil do země. Komise vycházela především ze záznamů z takzvané černé skříňky nalezené v troskách na místě neštěstí. Prověřován byl i vrak letadla, které bylo ještě v záruce. Vyrobeno bylo v prosinci 2002 a dosud na něm bylo nalétáno jen 20 hodin. Letadlo se ukázalo být zcela v pořádku.

Sociálním demokratům se nenápadná podpora Bruselu Špidlovi nelíbí

Českým sociálním demokratům se nelíbí nenápadná podpora Bruselu šéfovi strany Vladimíru Špidlovi. V sídle Evropské unie před nadcházejícím sjezdem ČSSD se znepokojením sledují sílící hlasy v ČSSD, které požadují výměnu předsedy. Brusel nepovažuje takové oslabení premiéra před referendem o vstupu země do EU za vhodné. S "jasným a silným evropským poselstvím" na sjezd v sobotu přijede komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach soudí, že by Verheugen, který je německým sociálním demokratem, vyjádřením podpory prokázal Špidlovi "medvědí službu". "Měl by se spíš starat o volný pohyb osob," dodal. Němci a Rakušané totiž požadují v počátečních letech členství v EU omezení volného pohybu českých pracovních sil. "Názor pana Verheugena na vnitrostranickou politiku mě vůbec nezajímá," řekl předseda ústecké organizace ČSSD Jaroslav Foldyna. Brusel by podle něj měl varovně zdvižený prst rychle sklonit. Místopředsedkyně Marie Součková nevidí na Verheugenově návštěvě nic špatného. Přijede prý jako sociální demokrat, ne jako evropský komisař. Nepovažuje za nevhodné, podpoří-li evropskou integraci. Neočekává ale, že by se snažil ovlivnit volby stranického vedení. Třicátý první sjezd sociální demokracie se koná ve dnech 28. až 30. března v pražském Kongresovém centru. Předsedu a místopředsedy budou delegáti volit v sobotu. Ve straně sílí hlasy, že by měl v čele ČSSD Špidlu vystřídat výraznější lídr.

Pražská sudetoněmecká kancelář čelí trestnímu oznámení

Provozovatel pražské kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z několika trestných činů: vlastizrady, rozvracení republiky, potlačení práv a svobod, podpory fašismu a podněcování k národnostní a rasové nesnášenlivosti. Trestní oznámení podala neparlamentní Národní strana. Kancelář provozuje podle obchodního rejstříku firma SKS - Informační středisko Praha, s. r. o. Vedoucí kanceláře Petr Barton řekl, že se k trestnímu oznámení nebude vyjadřovat. Také předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt přes Bartona vzkázal, že nebude tuto věc komentovat. Podle Sedláčka se sdružení trestné činnosti dopouští průběžně po celou dobu své existence, jak vyplývá z programového prohlášení a projevů představitelů krajanského sdružení. Sedláček míní, že provozovatel pražské kanceláře se trestné činnosti dopustil "aktivní realizací" záměrů sudetoněmeckého sdružení. Sdružení otevřelo kancelář v Praze v úterý. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že krajanské sdružení se v Česku nezaregistrovalo. Podle Bartona to však není nutné, neboť ho zastupuje soukromá společnost registrovaná v České republice. Stoprocentní podíl v ní podle rejstříku vlastní vydavatelská firma pod názvem Sudetendeutsche Verlags-Gesellschaft mit beschränkter Haftung (Sudetoněmecká vydavatelská společnost).

Členové rady ČT nezvolili generálního ředitele

Rada České televize (ČT) nezvolila generálního ředitele ČT. Její členové konstatovali, že v tomto složení nejsou schopni ředitele zvolit, a s volbou proto počkají do té doby, než Poslanecká sněmovna obmění část rady. K tomu by mělo dojít v květnu poté, co vyprší mandát třem členům rady. Mezi poslanci vyvolalo rozhodnutí rady rozdílné reakce - od kritických přes neutrální až po takové, které vyjádřily pro její postup pochopení. Poslanec Ivan Langer (ODS) soudí, že rada si plete své postavení. Zdůraznil, že rada se zodpovídá sněmovně, a ne opačně. Šéf mediální komise Jaromír Talíř (KDU-ČSL) pouze poznamenal, že radě asi nic jiného nezbývá. Podle sociálnědemokratické členky komise Evy Novákové jednají členové rady uvážlivě, nechtějí volbu ředitele uspěchat. Ředitele ČT měla rada jmenovat do tří měsíců poté, co loni v listopadu odvolala Jiřího Balvína. Výběrové řízení ale rada před měsícem přerušila, když se její členové nebyli schopni shodnout na vítězi. Ke zvolení by musel dostat deset hlasů, nejúspěšnější kandidátce Janě Kasalové k tomu však dva chyběly. Rada tak nedokázala Balvínova nástupce zvolit v termínu a podle sněmovní mediální komise tím porušila zákon. Poslanci radu žádali, aby generálního ředitele vybrala v nejkratším možném termínu.

Česká republika zahájila u švédského soudu další proces proti CME

Česká republika zahájila u stockholmského soudu další proces ve svém sporu se společností CME. Ve Švédsku to sdělil dobře informovaný zdroj. Podle něho zástupci Česka podali v úterý u odvolacího soudu pro střední Švédsko ve švédském hlavním městě Stockholmu žádost o zneplatnění výsledku arbitráže a zastavení celého případu. Nová žaloba také nárokuje, aby soud uložil CME uhradit veškeré soudní výdaje, které Česku v souvislosti s tímto případem vznikly. Mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič výše uvedenou informaci ovšem nepotvrdil. Rovněž mediální zástupce CME Michal Donath řekl, že zatím nemá žádné podobné informace k dispozici. Nikdo z odpovědných zaměstnanců švédského soudu se k nové žalobě ze strany Česka nechtěl vyjadřovat.

Česká kulturní sezóna v Rusku posílí vzájemnou důvěru

K posílení důvěry mezi oběma státy má podle ministra kultury Pavla Dostála přispět Česká kulturní sezóna 2003, která oficiálně začala v úterý a je první rozsáhlou prezentací české kultury v Rusku od roku 1989. Program České kulturní sezóny představí do konce roku více než stovku kulturních akcí. "Považuji za ostudu, že kulturní styky se zemí Čechova, Tolstého, Dostojevského, Sacharova, či Okudžavy nebyly od roku 1989 takového rázu, jak by si zasloužily. Hned po nástupu do své funkce jsem se je snažil obnovit. V důsledku politické situace však bylo těžké udělat zvrat najednou. Nyní však máme jasné, konkrétní výsledky," řekl Dostál. Zdůraznil, že posílení kulturních vztahů s Ruskem posílí i politickou důvěru mezi oběma zeměmi. Dostál připomněl, že po roce 1989 kulturní vztahy mezi oběma zeměmi "prořídly" a že vliv na to měla zejména skutečnost, že ty minulé byly postiženy ideologií. Dnešní stav vztahů Dostál hodnotí kladně. Ministr upozornil, že také v České republice bude velmi bohatě a kvalitně zastoupena ruská kultura. Letos na podzim přijede do Prahy Moskevské umělecké akademické divadlo A.P.Čechova (MCHAT) a nyní se v Moskvě písemně dohodl na tom, že v Praze vystoupí také slavné Velké divadlo (Bolšoj těatr) s baletem. Letos v květnu v Kongresovém centru bude zpívat proslulý ruský armádní soubor A.V.Alexandrova.

Autorská práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří ředitelce divadla Heleně Štáchové

Autorská práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Vyplynulo to z rozhodnutí pražského městského soudu. Soud zamítl žalobu, kterou na Štáchovou podal Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy. Plzeňský ústav chtěl žalobou docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi. Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová. Podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové je autorem toho, co si každý vybaví pod pojmem Spejbl a Hurvínek, Skupa. Toto dílo se však časem vyvíjelo a měnilo. Skupa si Kirschnera vychoval jako svého pokračovatele, a dal mu tak souhlas, aby vykonával dílo nové. "Zápis ochranných známek byl na dílo jiné než původní, nemohl tak být neoprávněným zásahem do autorských práv," uvedla Lobotková. Plzeňský ústav je podle ní dědicem pouze toho, co existovalo ke dni Skupova úmrtí. Právnička ústavu sociálních péče Elena Hornová uvedla, že podá odvolání k vrchnímu soudu.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až polojasno, na severozápadě a severu místy slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů, na horách kolem 12-ti stupňů Celsia.