Zprávy Radia Praha
Prezident Václav Klaus přijal šéfa Valného shromáždění OSN Kavana
Čeští vojáci a polní nemocnice by měli pomáhat lidem v Iráku, ale jen s mandátem OSN. Po schůzce s prezidentem Václavem Klausem to řekl šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Stejný názor prý zastává i Klaus. České ministerstvo zahraničí má ale za to, že nemocnice bude mít humanitární poslání, pro které mandát OSN není nutný. Podle ředitele tiskového odboru prezidentské kanceláře Petra Hájka přijal Klaus Kavana na jeho žádost.
Ministr Tvrdík v pondělí navrhne na vládě vyslání nemocnice do Iráku
Už v pondělí by se měla česká vláda zabývat návrhem ministerstva obrany vyslat do jižního Iráku, pravděpodobně do okolí města Basra, českou 7. polní nemocnici a stovku vojáků 6. skupiny speciálních sil k její ochraně. Novinářům to řekl náměstek ministra Jaroslav Škopek s tím, že parlament by materiál mohl v případě vládního souhlasu projednat ještě stejný týden. Nemocnice bude k odjezdu připravena 4. dubna, dodal Škopek. Česko, které se oficiálně neúčastní Spojenými státy a Británií vedeného útoku proti iráckému režimu Saddáma Husajna, by tak v oblasti Perského zálivu mělo asi 650 svých vojáků. Škopek zdůraznil, že nemocnice vyjíždí na humanitární misi. Půlroční náklady na vyslání vojenského zdravotnického zařízení, které má 147 členů, ministerstvo spočítalo na 473,5 milionu korun. Na financování by se ale zřejmě měly podílet i Británie a USA, s nimiž Česko o nemocnici intenzivně jedná. Nemocnice by byla součástí českého národního kontingentu, kterému by měl velet současný šéf 1. česko-slovenského protichemického praporu Dušan Lupuljev, řekl Škopek. Nemocnici samotné bude velet Mojmír Mrva, velení chemiků nejspíš převezme Jiří Gajdoš.
USA požádaly Česko o styčného důstojníka pro civilní správu v Iráku
Spojené státy požádaly Českou republiku, aby vyslala styčného důstojníka k týmu, který by měl mít na starosti civilní správu v poválečném Iráku. Tým by měl vést americký generál ve výslužbě Jay Garner. O americké žádosti se jedná. Systém obnovy válkou poničeného Iráku je zatím nejasný; otázkou zůstává, zda bude hlavně pod kontrolou OSN či spíše pod patronátem válčících mocností USA a Británie. Česká republika se minulý týden přihlásila k usnesení EU o budoucím postupu vůči Iráku, které sází na ústřední roli Spojených národů. Jaké budou možnosti Česka při rekonstrukci Iráku, lze zatím těžko odhadovat. Premiér Vladimír Špidla uvedl, že postoj české vlády k situaci kolem Iráku stojí přesně uprostřed mezi stanovisky evropských zemí a USA. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda tvrdí, že Česko je na straně protiirácké koalice. To ale podle něj neznamená, že je jejím členem. Šéf české diplomacie uvedl, že o americké žádosti se nyní jedná, dosud ale žádné rozhodnutí nepadlo. "Máme zájem na účasti na této diskusi, máme zájem být součástí tohoto rozhodovacího procesu, ale nic rozhodnuto není," uvedl Svoboda. Odhadl, že konečný verdikt bude zřejmě otázkou příštích dnů či nejdéle několika málo týdnů. Mluvčí ministerstva Vít Kolář řekl, že se dosud neví, kdo by případně republiku při irácké obnově zastupoval. Vyslání takového člověka by podle něj zřejmě musela schválit také vláda.
V Kuvajtu je klid, bezpečnostní riziko se nezvýšilo
Do ostrahy základny česko-slovenského protichemického praporu v Kuvajtu se ve čtvrtek ihned po příletu zapojilo 16 příslušníků 6. skupiny speciálních sil z Prostějova a čtyři slovenští vojáci. Novinářům to telefonicky z Kuvajtu řekl velitel praporu Dušan Lupuljev. Situace ve městě je podle něj klidná a všichni vojáci jsou v pořádku. "Vojáci, kteří sem přijeli, nám výrazně pomohou v ochraně a obraně celého prostoru, kde se v současné době nacházíme. Protože ten prostor není jednoduché zabezpečovat," řekl. Větší část jednotky, monitorující případné použití zbraní hromadného ničení v Kuvajtu, je nyní umístěna v prostorách bývalého výstaviště v podstatě v centru města. Část vojáků je stále ve spojeneckém táboře v Dauhá, který střeží Američané. Profesionálové z Prostějova mají chemiky chránit i při případných přesunech jednotky, neboť Iráčané se podle dostupných informací uchylují k taktice partyzánské války a napadají i zásobovací a humanitární konvoje. Lupuljev poznamenal, že Češi jsou v pravidelném kontaktu s kuvajtskou policií i armádou. Napínavou situaci zažili chemici ve čtvrtek, kdy se po sestřelení rakety ukázala naštěstí později nepotvrzená možnost použití biologické zbraně.
Na věži katedrály v Plzni se objevil velký protiválečný nápis
Na věži katedrály sv. Bartoloměje v centru Plzně se v pátek odpoledne objevilo velké bílé plátno s hnědým nápisem "válka není řešení" a červeným srdcem. Transparent, vyjadřující zřejmě protest proti válce v Iráku, na nejvyšší kostelní věž v republice pověsili neznámí lidé. Transparent o ploše zhruba dva krát čtyři metry chtěli hasiči původně hned odstranit. O případ se ale začala zajímat policie, takže museli počkat, až policisté vše zdokumentují. "My jsme nikomu nedovolili transparent vyvěsit a nevěděli jsme o tom. Na věži katedrály si žádné nápisy nepřejeme," uvedl mluvčí plzeňského biskupství Jiří Nývlt.
Rizika pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda nepocházejí pouze od iráckých diplomatů
Vyhoštěním pěti iráckých diplomatů stát sice minimalizoval riziko teroristického útoku na pražskou budovu Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, policejní opatření však musejí pokračovat se stejnou intenzitou. Policejní prezident Jiří Kolář BBC řekl, že rizika pro americkou rozhlasovou stanici pocházejí i z jiných směrů. Bezpečnostní rizika pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda se s vyhoštěním iráckých diplomatů nezměnila ani podle mluvčí stanice Sonii Winterové. Navíc řekla, že tento krok podle ní neměl souvislost s případným teroristickým útokem proti stanici. Rizika pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda plynou ze záměrů Iráku přerušit její pražské vysílání do této země. Winterová uvedla, že se zahájením útoku Američanů a jejich spojenců na Irák se v budově stanice mírně zpřísnila některá bezpečnostní opatření. Jak konkrétně se tato bdělost projevuje, ale odmítla sdělit. Dodala pouze, že české úřady zvýšily ostrahu před budovou. Zahájení vojenských operací v Zálivu podle Winterové pro stanici nepřineslo příliš změn. Kolář rovněž uvedl, že policie musela v uplynulém týdnu posílit ostrahu tří velvyslanectví, jmenoval jen Velkou Británii a Španělsko. Dosavadní opatření jsou podle něj jednoznačně úspěšná. O vyslání českých policistů pod mandátem OSN do Iráku po skončení války se podle Koláře zatím nehovoří, nelze to však vyloučit. Češi působí nyní v Bosně a Kosovu. Podle Koláře má policie v záloze 100 lidí jazykově a odborně připravených.
Malajsie chce hrát výraznější roli při řešení konfliktů
Malajsie chce jako země, která předsedá Hnutí nezúčastněných zemí, hrát výraznější roli při řešení konfliktů podobných iráckému. Je jednoznačně proti válce jakožto metodě, která nic neřeší. Řekl to předseda Senátu Petr Pithart po setkání s místopředsedou malajsijského Senátu Gaparem bin Gurrohuem. Hnutí nezúčastněných zemí sdružuje 114 států, Malajsie mu bude předsedat po tři roky. Podle Pitharta má na to, aby dala hnutí po pádu železné opony nový náboj. Předseda malajsijské vlády Datuk Seri Mahathir je uznávanou autoritou, podotkl Pithart. Gapar bin Gurrohu navštívil Prahu v rámci cesty po Evropě. Do Česka přijel z Varšavy, v neděli poletí do Paříže.
Předseda České strany sociálně demokratické Špidla vyzval sociální demokraty k jednotě
Předseda České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla v úvodním projevu na 31. sjezdu vyzval k jednotě. "Nejsme špidlovci, nejsme grossovci, nejsme zemanovci, jsme sociální demokraté," řekl. Sociální demokraté podle něj musí změnit sami sebe, aby byli úspěšní, jinak je prý čeká zkáza. Šéf vládní strany přiznal i osobní chyby při volbě prezidenta. Dva roky, které uplynuly od minulého sjezdu, podle Špidly charakterizují především vítězné volby do Poslanecké sněmovny. Sociální demokracie jich dosáhla podle něj proto, že vystupovala jednotně a důvěryhodně. Rozhodující obrat při volební kampani podle něj nastal poté, co se ČSSD jasně vyhranila vůči ODS i KSČM, připomněl Špidla těm, kteří nostalgicky vzpomínají na opoziční smlouvu s ODS nebo požadují zrušení bohumínského usnesení, které zapovídá spolupráci s komunisty. Nynější křehkou vládní koalici, která má v Poslanecké sněmovně většinu pouze jednoho hlasu, považuje Špidla za optimální přesto, že je předmětem stranické kritiky. V každém jiném kabinetu by podle jeho přesvědčení ČSSD prosadila ze svého programu mnohem méně. Zároveň ale prohlásil, že je třeba posílit postavení sociální demokracie jako nejsilnějšího článku koalice. Moc ve státě se podle premiéra odvozuje od výsledků voleb, které sociální demokraté loni s náskokem vyhráli. Lidovci a unionisté skončili až čtvrtí, za ODS a komunisty. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda v reakci na Špidlův výrok připomněl, že poměr sil ve vládě byl již jednou stanoven. Podle předsedy unionistů Petra Mareše není příliš zřejmé, co by mělo avizované posílení koaličního principu znamenat v praxi. Zároveň poznamenal, že podobná prohlášení zaslechl z úst premiéra již v minulosti. Špidla prohlásil, že jeho vláda se zatím za nic stydět nemusí. Odmítl i výtky, že jeho tým nevládne nebo váhá. Špidla přiznal, že se při volbě prezidenta dopustil osobních chyb, které ho prý mrzí a které nemůže zcela napravit. Uvědomuje si prý, že se měl hned po volbách jasně zeptat expremiéra Miloše Zemana, zda chce nebo nechce být prezidentem. Podcenil prý politické ambice bývalého šéfa strany. Sociální demokracie by si měla podle Špidly uvědomit, že chce zemi přivést do Evropské unie a dosáhnout v ní vlivného postavení. Chce také rozvíjet sociální stát a posilovat sociální spravedlnost. ČSSD musí podle něj také být schopna říci, že veřejné finance nejsou v pořádku, že je jejich reforma nutná, ale současně také, že musí být spravedlivá a sociálně únosná. Nutná je podle Špidly rovnováha mezi prací a kapitálem. ČSSD musí podle Špidly rovněž pokračovat v boji proti korupci. Od protikorupční akce "čisté ruce" by měla postoupit k "trvale čistým rukám". Zasazovat se rovněž musí o prosaditelné právo. Špidla rovněž vyzval delegáty, aby všechny síly vrhli do přípravy krajských voleb.
Místopředseda ČSSD Škromach zpochybnil trvalost vládní spolupráce s US-DEU a KDU-ČSL
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zpochybnil na sjezdu sociální demokracie trvalost vládní spolupráce své strany s Unií svobody-DEU a KDU-ČSL. Několikrát zopakoval i fakt, že vláda závisí v parlamentu na křehké většině 101 hlasu, včetně hlasů unionistky Hany Marvanové a lidovce Miroslava Kalouska, kteří se netají kritikou současné vlády, zejména její finanční politiky. Delegáty sjezdu vyzval, aby plnili volební závazky sociální demokracie a hleděli na zájmy svých voličů, zejména důchodců a rodin s dětmi. Kdyby se tak nestalo, mohla by ČSSD podle ministra práce a sociálních věcí ztratit popularitu a v možných předčasných volbách by pak neuspěla. Podobně jako další členové nejužšího vedení strany volal Škromach ve svém projevu po jednotě strany. S kritikou do vlastních řad se vrátil k volbě prezidenta, při níž ČSSD nebyla schopna zvolit vlastního či koaličního kandidáta. Za narušení spolupráce uvnitř ČSSD označila volbu prezidenta místopředsedkyně Marie Součková. O rozhádanosti mluvil i další možný kandidát na nejvyšší stranickou funkci - místopředseda Stanislav Gross.
Úvodní projev Špidlu ke zvolení předsedou více nepřiblížil
Úvodní projev k delegátům sjezdu, ve kterém hodnotil uplynulé dvouleté období, předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu ke znovuzvolení více nepřiblížil. Jeho kritikové k němu zůstali kritičtí a stoupenci mu dávali za pravdu. "Většina delegátů přijela Špidlu zvolit a na jejich rozhodnutí jeho projev nic nezměnil," soudí liberecký volební lídr Michal Kraus. "Projev byl velmi vyvážený, postihoval všechny oblasti, které se týkají jak vlády, tak Poslanecké sněmovny i politiky vůbec," pochvaloval ho Milan Urban, kterého si premiér nedávno vybral za ministra průmyslu a obchodu. Když Špidla připustil osobní chyby v souvislosti s prezidentskými volbami, pak podle poslance Roberta Kopeckého zapomněl přiznat svou osobní averzi vůči svému předchůdci Miloši Zemanovi, který vinou nejednotnosti poslanců ČSSD propadl již v prvním kole druhé volby. "Přesvědčil mě o tom, že by se měly funkce předsedy vlády a strany oddělit a že by měl předsedou strany být například Stanislav Gross," řekl rozhořčeně. Špidlovi naopak zatleskal místopředseda Zdeněk Škromach, který zaujímá k premiérovi kritický postoj. Ocenil prý především Špidlův úmysl silněji ve vládní koalici prosazovat plnění sociálnědemokratického programu. "Určitě to bylo zajímavé, ale nebyl jsem z toho tak nadšen, že bych měl vstát a skákat," řekl. Odhadnout Špidlovy šance na zvolení nechtěl. Za pravděpodobné považují Špidlovo zvolení i mnozí stoupenci někdejšího předsedy vlády a strany Miloše Zemana. Přiznal to předseda ústecké organizace ČSSD Jaroslav Foldyna, přestože se Špidlovým příznivým hodnocením minulého období nesouhlasí. ČSSD podle něj zvítězila ve volbách do sněmovny především díky úspěchům Zemanovy vlády. Špidla by se měl spíše zamýšlet nad tím, proč sociální demokracie ztratila půl milionu voličů a proč posilují komunisté, soudí Foldyna. Nynější vládní koalici považuje Foldyna na rozdíl od Špidly za špatnou, především kvůli Unii svobody-DEU. Šéf severočeských sociálních demokratů zastává ve shodě se Zemanem názor, že by byla vhodnější menšinová vláda sociální demokracie, která by hledala podporu u opozice. Špidlovu bilanci minulého období odmítli další Zemanovi stoupenci, například ministři Zemanovy vlády Karel Březina a Ivan David, exposlankyně Jana Volfová nebo Jiří Rusnok, který je dosud jediným členem Špidlova kabinetu, jenž musel vládu opustit. Vytýkají Špidlovi neplnění programu, který ČSSD slíbila voličům, a také nerozhodnost.
Koruna oslabila na 31,95 Kč/EUR, trh čeká na výsledek sjezdu ČSSD
Česká měna pokračovala v lehkém oslabování. Před pátečním polednem otestovala hladinu 31,95 Kč za euro, po té svůj pohyb zkorigovala a obchodování uzavřela na 31,90 Kč/EUR, kde se pohybovala většinu dne. Za oslabováním koruny podle dealera České spořitelny Viktora Mikuleckého něj stojí jednak sílící euro k dolaru, ale i nervozita trhu před víkendovým sjezdem ČSSD. Vůči dolaru je koruna stabilní kolem 29,70 Kč/USD. Ekonomové věří, že premiér Vladimír Špidla obhájí svůj post předsedy strany, což by mělo dočasně podpořit stabilitu vládní koalice. Podle Mikuleckého je koruna na sestupné dráze a nad úroveň 32 Kč za euro v horizontu týdne oslabí bez ohledu na sjezd. Ministr financí Bohuslav Sobotka s výsledkem sjezdu spojuje další osud reformy veřejných financí.
Vláda zváží program financování výstavby justičních objektů
Program financování výstavby a rekonstrukcí justičních objektů včetně areálu Na Míčánkách v Praze 10 posoudí na pondělním zasedání vláda. Podle návrhu by mělo být do roku 2007 uvolněno na tento projekt ze státního rozpočtu 7,5 miliardy korun, řekl ČTK ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček. Podle něj nejde o program nový, pouze nově strukturovaný. Slučuje dva dosavadní programy ministerstva, které se týkaly výstavby, oprav a modernizace soudů a státních zastupitelství. Česká justice se stále mnohde potýká s problémem zastaralých soudních sídel i jejich technického vybavení. Programy schválilo loni v lednu a únoru ministerstvo financí. Vládě však předloženy nebyly, protože každý zvlášť finančními nároky na státní rozpočet nepřesáhl povinný limit pěti miliard korun; ve svém souhrnu však ano.
Ministři Buzková a Dostál požadují 42 milionů korun na minimální mzdy
Ministryně školství Petra Buzková a ministr kultury Pavel Dostál (oba ČSSD) budou od vlády požadovat peníze, aby mohli alespoň částečně pokrýt náklady na dorovnání minimální mzdy některých pracovníků. Dohromady chtějí navýšit své rozpočty o téměř 42 milionů korun. O žádosti rozhodne koaliční vláda v pondělí. Zvýšení minimální mzdy od ledna tohoto roku o 500 korun na 6200 korun měsíčně znamená pro ministerstvo školství značné výdaje navíc, řekla Růžena Doležalová z ministerstva školství. Buzková bude pro svůj resort žádat 40 milionů korun navíc a Dostál 1,6 milionu korun. Obě ministerstva předloží vládě společný materiál, v němž prokazují, že má toto opatření na oba úřady značný finanční dopad. V nejnižších platových třídách pracují například školníci nebo uklízečky. Zatím pokaždé, když se minimální mzda zvýšila, dorovnávalo ministerstvo rozdíl mezd, podotkla Doležalová. V resortu kultury se ale rozhodně nejedná o práce nekvalifikovaného charakteru. Minimální mzdu pobírají podle mluvčí ministerstva kultury Kateřiny Besserové například umělečtí řemeslníci, průvodci, dokumentátoři, divadelní pracovníci, knihovníci a archiváři.
Lékaři vítají návrh Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj na vyšší platby pacientů, ti to odmítají
Platby pacientů na zdravotní péči by se podle lékařů měly zvýšit, pacienti však tento návrh Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odmítají. OECD ve své nejnovější zprávě označila osmiprocentní spoluúčast za nízkou. "Spoluúčast pacientů je u nás dlouhodobě druhá nejnižší v Evropě, nižší je jen v Norsku. Je totiž špatně rozdělena, platí jen na léky," řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Podle mluvčího České lékařské komory Pavla Kubíčka je spoluúčast jednou z možností, jak omezit nadbytečné návštěvy u lékaře. Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár míní, že spoluúčast je dostatečná a srovnatelná se zeměmi EU. Řekl, že spoluúčast má být, ne ale na standardní péči. OECD rovněž doporučuje komerční připojištění. Kubek soudí, že z nynějšího objemu péče by měla být vyčleněna pětina, na ni by se lidé mohli komerčně připojistit. Další peníze by podle něj přineslo, kdyby podnikatelé platili reálné částky zdravotního pojištění a stát zavedl zdravotní daň na cigarety a alkohol. Česká lékařská komora vidí další velký zdroj financí v nemocnicích. Zde se podle ní dá ušetřit na přístrojích, lécích a investicích.
Veřejný dluh letos kvůli CME vzroste na 30 procent HDP
Kvůli nákladům na prohranou arbitráž se společností CME letos veřejný dluh České republiky vzroste na 30 procent HDP z loňských přibližně 20 procent HDP. Na diskusním fóru k reformě veřejných financí na Vysoké škole ekonomické to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Česko musí CME na základě arbitrážního rozhodnutí zaplatit asi 10,4 miliardy korun. Podle původních předpokladů ministerstva měl letos vládní dluh vzrůst na 24,1 procenta HDP z loňských 19,9 procenta. Zastavit vysoké tempo růstu dluhu může pouze reforma veřejných financí. O její konečné podobě vláda podle ministra rozhodne nejpozději v polovině roku. Pokud by se kabinet k reformě neodhodlal, veřejný dluh Česka by se v roce 2006 tedy na konci volebního období, prohloubil až na 45 procent HDP. Podmínkou pro budoucí přijetí eura je veřejný dluh nepřekračující 60 procent HDP. Česká národní banka sice reformu vítá, i její radikální verzi však nepovažuje za dostačující. Základní scénář stále zhoršuje saldo deficitu veřejných financí a i ambiciózní varianta zadlužení zlepšuje jen nepatrně, uvedl člen bankovní rady Pavel Štěpánek. Podle něj v reformě především zcela chybí důchodová reforma a reforma zdravotního pojištění. Sobotka připustil, že ministerstvo financí čeká tuhý boj o prosazení reformy ve vládě i v parlamentu. Ochota kabinetu k nepopulárním opatřením bude klesat s blížícími se volbami. Všechny politické strany jsou si podle Sobotky vědomy nutnosti snižovat deficity veřejných financí, ale jejich ochota provést konkrétní reformní opatření je nižší. Zhruba ze dvou třetin by podle Sobotky reforma měla spočívat ve snížení státních výdajů, zbylou třetinu obstará růst daní.
Americké velvyslanectví zpřísní vydávání víz
Americké velvyslanectví zpřísní ještě před letní sezonou proces vydávání víz. K pohovoru před vydáním víza budou muset jít takřka všichni žadatelé, zatímco nyní si konzulární úředníci zvou asi třetinu. Není rovněž zcela vyloučeno, že cena za vydání víza 100 dolarů (asi 3000 korun) se v budoucnu ještě zvýší, řekl vedoucí konzulárního oddělení Richard Appleton. Důvodem je stále klesající počet žádostí o americká víza ve světě. Podle Appletona nové opatření týkající se pohovorů souvisí s bezpečnostní situací. Appleton zopakoval, že možnost zrušení víz pro české občany není v nejbližší době aktuální. Američané pro cesty do České republiky víza nepotřebují, Češi k návštěvě USA ano. České ministerstvo zahraničí neustále usiluje o zrušení jednostranné vízové povinnosti, současně však konstatuje, že to je plně v kompetenci amerických úřadů.
A ještě krátce o počasí na území České republiky.
Bude polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Teploty 16 až 20, na horách kolem 12 stupňů Celsia.