Zprávy Radia Praha
Klaus na oficiální návštěvě ve Vídni
Prezident Václav Klaus se nebrání tomu, aby se svým rakouským protějškem Thomasem Klestilem mluvil také o kontroverzních tématech vztahů mezi oběma zeměmi. Řešení a gesto požadované například v otázce takzvaných Benešových dekretů je ale podle něj třeba čekat spíš od vlád. "Řekl jsem, že jsem připraven s panem prezidentem mluvit. Lidé spolu musí mluvit přímo, ne přes média. To není korektní. Ale jednání, to je pro mě něco asi příliš," uvedl Klaus po schůzce s Klestilem ve Vídni, kam ve středu nový český prezident zavítal na jednodenní návštěvu. Klestil ocenil zejména Klausovo prohlášení při příležitosti 64. výročí okupace Československa nacistickým Německem, kdy český prezident označil válku i poválečný odsun sudetských Němců za nepřijatelné z dnešního pohledu. Během asi hodinové schůzky hovořili rovněž o mezinárodních otázkách a situaci v Iráku. Podle Klause má Česká republika s Rakouskem hodně společného. Jsou to mimo jiné společné zájmy dvou menších zemí v rozšířené Evropské unii. Zároveň se však Klaus ohradil proti tomu, aby se v EU stavěly bloky malých a velkých zemí.
Požadavky sudetských Němců jsou podle Klause přestřelené
Požadavky sudetských Němců v Rakousku jsou "extrémně přestřelené", a proto na ně nebudu reagovat, vzkázal zástupcům Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) český prezident Václav Klaus. Sdružení Klause před jeho středeční návštěvou Vídně dopisem vyzvalo k jednání o odškodnění po válce odsunutých Němců. Pokud se v dnešní Evropě a při současném pojetí lidských práv píše v dopise o tom, aby bylo konečně uznáno právo na domovinu, tak je to něco ne z jiného století, ale dokonce z jiného tisíciletí, řekl Klaus českým krajanům, s nimiž se sešel na závěr své jednodenní návštěvy Rakouska. "Nic nového říci neumím," poznamenal Klaus k požadavkům zástupců sudetských Němců. Česká strana podle něj udělala maximum při vyjednávání česko-německé deklarace v roce 1997. "To jsou pro mne slova konečná," zdůraznil.
Čeští vojenští lékaři začnou v Basře pracovat tento pátek
Polní ošetřovna 7. polní nemocnice české armády by měla začít v jihoirácké Basře pracovat v pátek ráno. ČTK to ve středu řekla velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková. Čeští lékaři měli původně v jedné z nemocnic v Basře pracovat už od úterý, podle velvyslankyně však nebyly tamní materiální ani sociální podmínky dostatečné. Mezi pomoc, kterou Češi do Iráku pomáhají dostat, ale bude patřit například i denní tisk. "V Basře skoro 12 let nebyly žádné noviny, takže budeme dělat trochu pošťáky," vysvětlila Hybášková. Do aglomerace čítající asi čtyři miliony lidí budou vojáci vozit některé z kuvajtských deníků. Sama velvyslankyně už v Basře několikrát byla, na cestách obrněnou terénní toyotou ji doprovázejí vojenští policisté v civilu jako ochranka a někteří z kolegů diplomatů. V sobotu předají čeští zástupci irácké straně chirurgické vybavení do dvou nemocnic v Basře. Zařízení koupilo ministerstvo zahraničí jako humanitární pomoc. Pro 7. polní nemocnici, jejíž příslušníci a materiál postupně do Kuvajtu přilétají, je už nalezeno působiště - nachází se nedaleko bývalé vojenské nemocnice v Basře. Po nezbytných úpravách terénu, které provedou britští ženisté, začne stavba samotné nemocnice. "Úklid terénu není jednoduchý, protože z hygienického hlediska je to nesmírně zaneřáděná oblast," poznamenala velvyslankyně. Nemocnice by mohla v plném rozsahu začít sloužit na počátku května.
ČR a Lotyšsko prosazují reálný vliv menších zemí v EU
Menší země jako Česká republika a Lotyšsko musí mít v budoucí Evropské unii reálný vliv a rovné postavení s většími zeměmi, shodli se ve středu lotyšská ministryně zahraničí Sandra Kalnieteová a její český protějšek Cyril Svoboda. Oba také chtějí, aby se mezivládní konference o budoucnosti EU konala poté, co se kandidátské země stanou členy EU. ČR a Lotyšsko, které patří mezi deset kandidátských zemí, prosazují zachování rotujícího předsednictví v EU. Na druhé straně stojí návrh na stálého předsedu EU, s čímž oba ministři nesouhlasí. "Chceme, aby každá země měla tímto šanci být předsednickou zemí EU," řekl Svoboda novinářům. Oba diplomaté zastávají názor, že česko-lotyšské vztahy jsou vynikající. Lotyšská ministryně poděkovala Svobodovi za českou podporu při cestě do NATO. Uvedla, že v rámci NATO je nutné další posilování euroatlantických vazeb. Svoboda nabídl zkušenosti s přechodem k profesionální armádě i se sladěním práce armády s aliancí.
Podle Prokše v jihoirácké Basře vládne chaos
Čeští vojenští lékaři, kteří zahájili letecký přesun do jihoirácké Basry, se budou muset připravit na těžké podmínky pro svou práci. Šéf vojenské rozvědky Josef Prokš ve středu členům sněmovního zahraničního výboru řekl, že v Basře panuje chaos a anarchie, ve městě se stále rabuje a hrozí zhoršení hygienicko-epidemiologické situace. Prokš řekl, že terčem rabování se stalo všechno - na některých místech lidé dokonce rozebírají obvodové zdivo objektů, z nichž si odnášejí věci. Cílem rabování se staly nejen výrobní a další budovy, ale i nemocnice. Prokš varoval také před zhoršením hygienicko-epidemiologické situace. V okolí města jsou totiž bažiny, v nichž se daří velkému množství komárů. Špatná je i situace přímo ve městě, kde není odklizeno velké množství odpadků. Prokš uvedl, že podle dostupných informací je ve městě dostatek potravin, ale málo vody. V okruhu 20 kilometrů prý není žádný její vhodný zdroj.
Klaus ke Stapletonovi: Česká pozice k Iráku je jiná než americká
Česká republika nahlíží na válku v Iráku jinak než Spojené státy. To je podle prezidenta Václava Klause podstata sdělení, které řekl americkému velvyslanci Craigu Stapletonovi během březnové schůzky. Český prezident ve středu reagoval na zprávu pražského týdeníku The Prague Post, kde Stapleton kritizoval Klausův postoj k Iráku. "Musím bohužel říci, že nesdílím názor amerického velvyslance," řekl Klaus ve Vídni na tiskové konferenci po rozhovoru s rakouským protějškem Thomasem Klestilem. Kaus soudí, že jako prezident musí zastávat českou pozici, kterou zastává vláda a parlament. "Nic jiného jsem mu neřekl, než českou pozici. Tato pozice není identická s americkou, ale tak to bohužel v životě často bývá," dodal. Konflikt v Iráku podle Klause přešel do druhé fáze, která je mnohem obtížnější než samotná vojenská intervence. Odkázal přitom na zkušenosti s transformační výstavbou v Čechách po roce 1989 nebo v Rakousku po druhé světové válce.
Ostravské obvody darují stavební materiál na Český dům v Rjece
Stavební materiál v hodnotě 250.000 korun darují ostravské městské obvody na výstavbu Českého domu v chorvatské Rjece. Darovací smlouvu ve středu podepsali zástupci města Ostravy a představitelé České besedy v Rjece. Dům by se měl stát centrem kultury pro české krajany, řekl ve středu ČTK starosta Moravské Ostravy a Přívozu Lubomír Karpíšek (ODS). Na stavební materiál přispělo sedm městských obvodů. S výstavbou domu by se mělo začít ještě letos. Celkové náklady jsou odhadovány zhruba na 45 milionů korun. Při České besedě v Rjece fungují tři folklorní soubory i amatérské divadlo. Beseda pořádá také kurzy češtiny. "Kulturní centrum by mělo sloužit nejen pro obyvatele Rjeky, ale pro všechny Čechy, kteří žijí v Chorvatsku," řekla ČTK předsedkyně České besedy v Rjece Fanynka Husáková. Na území Chorvatska působí 24 Českých besed, 15 z nich má vlastní kulturní centrum. K české menšině se v Chorvatsku hlásí asi 10.500 lidí. V Rjece, kde se vyskytuje 16 menšin, žije necelá stovka krajanů.
Po odvolání z vlády se Jiří Rusnok vzdal i poslaneckého mandátu
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok (ČSSD), kterého premiér Vladimír Špidla v březnu odvolal z vlády, se vzdal i svého poslaneckého mandátu. Ještě v pátek 18. dubna se přitom nechal sněmovnou zvolit za člena rozpočtového výboru a stálé komise pro bankovnictví. Rusnok se tak stahuje z vysoké politiky a podle svého vyjádření chce nyní pracovat jako ekonom. O Rusnokově odchodu ze sněmovny se spekulovalo již několik dní, podle deníku Právo byl kritizován za neúčast na nedávných hlasováních, v nichž vládní koalice neuspěla kvůli nepřítomnosti svých poslanců. Rusnok to sice popírá, v minulosti však několikrát kritizoval složení a práci vládní koalice ČSSD, KDU- ČSL a US-DEU a zpochybnil i schopnosti premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Špidla odvolal Rusnoka krátce poté, co sněmovna 11. března vyjádřila vládě podporu, když ji podpořilo všech 101 koaličních poslanců včetně Rusnoka. Byla to první a doposud poslední změna ve vládě. Opozice kritizovala Špidlu také za to, že se zbavil jediného ekonoma. Rusnok byl členem vlády již za premiéra Miloše Zemana (ČSSD) - od dubna 2001 byl ministrem financí.
Rusnokův nástupce Böhnisch chce stihnout parlament i studium
Šestadvacetiletý student a obecní zastupitel Robin Böhnisch z Mladých Buků na Trutnovsku by měl v poslaneckém křesle nahradit exministra Jiří Rusnoka, který se ve středu vzdal poslaneckého mandátu. Böhnisch ve středu v rozhovoru pro ČTK řekl, že svá doktorandská studia na Univerzitě v Pardubicích chce zkusit skloubit se svou prací ve sněmovně. "Nevidím to jako špatnou kombinaci. Předpokládám, že se budu schopný dohodnout s děkanem naší fakulty, abych na doktorandském studiu mohl zůstat," řekl Böhnisch, který se v Pardubicích studuje aplikovanou krajinnou ekologii. Současně také vyučuje například na Univerzitě Hradec Králové.
Vláda sněmovně znovu předloží návrh vyšší daně z cigaret a lihu
Vláda trvá na tom, aby se spotřební daň z cigaret a lihu zvýšila ještě letos. Odmítnutí novely zákona o růstu spotřebních daní v Poslanecké sněmovně minulý týden kabinet neodradilo; rozhodl se podobný návrh poslancům předložit znovu na nejbližší schůzi. Vláda ve středu také schválila nový zákon o spotřebních daních, podle kterého se má daň z cigaret od 1. ledna příštího roku dále zvýšit tak, aby se postupně přiblížila úrovni požadované Evropskou unií. Na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Pokud novela zákona projde parlamentem, měla by letos do státního rozpočtu přinést zhruba 1,1 miliardy korun. Nový zákon pak v příštím roce do státní kasy přinese 3,5 miliardy Kč.
Zahradil navrhuje možnost větší i menší integrace pro členy EU
Český zástupce v Konventu EU Jan Zahradil (ODS) předložil v Bruselu návrh, který by členským státům EU umožnil větší, ale i menší stupeň zapojení do evropských struktur. Zahradil ve středu novinářům řekl, že to navrhl do vznikající ústavy EU, kterou Konvent nyní tvoří. Koncept ústavy, podle níž by měla fungovat budoucí EU, by měl být hotov do 20. června. Pak by se k této věci měl konat zvláštní summit. Pokud by jeden či více členů ústavu do dvou let od podpisu neratifikoval, měla by podle Zahradila pozice tohoto státu zůstat na úrovni, která byla před podpisem ústavy, což je v současnosti smlouva z Nice. "Byla by to přímá cesta k takzvané flexibilní, nebo-li vícerychlostní Evropě, což je koncept, o kterém se hodně hovoří," řekl Zahradil, jehož strana odmítá federativní uspořádání EU. Chce, aby tato úprava nahradila současný navržený paragraf, podle něhož by pozici státu, který ústavu neratifikuje například na základě referenda, řešila Evropská komise.
Telecom nabízí nejpomalejší ADSL v Evropě za průměrnou cenu
Český Telecom nabízí základní nabídku vysokorychlostního internetu přes telefon prostřednictvím ADSL s nejnižší rychlostí, ale za cenu v evropském průměru. Při porovnání nabídek se srovnatelnou rychlostí vychází ADSL v ČR jako jedno z nejdražších. Vyplývá to ze srovnání, která na popud ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vypracoval Český telekomunikační úřad. Studie měla objektivně posoudit, zda je ADSL v ČR skutečně tak drahé, jak tvrdí někteří uživatelé a alternativní operátoři. Telecom se v porovnání s dalšími 12 dominantními operátory z evropských zemí umístil s šestou nejvyšší cenou zhruba v polovině žebříčku. Zatímco v ČR stojí ADSL u dominantního operátora 42,4 eura měsíčně bez DPH, nejlevněji vyjde ve Velké Británii na 19,95 eura. Naopak nejdražší je v Polsku, kde nabídka začíná na 189,6 eura. Průměrná cena je přitom kolem 58,5 eura měsíčně. Tuzemský dominantní operátor však nabízí nejlevnější ADSL o rychlosti 192 kbit/s, kterou již v Evropě žádný jiný operátor neposkytuje. Obvyklá je nabídka začínající na 256 nebo 512 kbit/s. Při srovnání nabídky ADSL o rychlosti 512 kbit/s vycházejí čeští poskytovatelé služby, včetně Telecomu, se zhruba 180 eury měsíčně jako nejdražší. Srovnatelnou cenu nabízí pouze Telekomunikacja Polska. U rychlosti Mbit/s je ČR s nabídkou začínající na 314 eur měsíčně nejdražší. Výše cen tuzemských operátorů je přitom závislá na velkoobchodní nabídce Českého Telecomu. Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy je pro firmu klíčové potvrzení faktu, že při porovnání nejnižších cen v jednotlivých zemích se ČR pohybuje na úrovni evropského průměru. Telecom chce podle něj postupně zvyšovat přenosovou rychlost, aby se dostal na úroveň srovnatelných zahraničních operátorů.
Panasonic přesune výrobu autorádií z Německa do Pardubic
Společnost Panasonic Automotive Systems Deutschland GmbH (PASD) plánuje přeložení sériové výroby autorádií do závodu firmy Matsushita Communication Industrial Czech v Pardubicích. Důvodem je letitý vysoce ztrátový provoz výroby, vysoký tlak na ceny a silná konkurence dalších evropských výrobců autorádií. ČTK o tom informoval Ivo Mareš z Mmd Public Relations. PASD si v německém Neumünsteru hodlá ponechat aktivity v oblasti vývoje, kontroly kvality, strategického nákupu a servisu. Do konce října 2003 se plánovaná opatření v Německu dotknou až 120 zaměstnanců. Ve druhé fázi, do konce března 2004, to bude dalších 280 zaměstnanců. Po březnu roku 2004 zůstane v PASD zhruba 160 pracovníků.
OKD loni zvýšila čistý zisk o 43 procent na 103 milionů korun
Čistý zisk akciové společnosti OKD loni podle auditovaných výsledků vzrostl o téměř 43 procent na 102,9 milionu korun. Novinářům to řekl předseda představenstva OKD Viktor Koláček. Celkové výnosy firmy meziročně klesly na 33,454 miliardy ze 40,324 miliardy korun. "OKD vydělává na velkém zájmu o uhlí u nás i v zahraničí, což souvisí s oživením ocelářského průmyslu," dodal šéf OKD. Podle něj výsledek loňské těžby neovlivnilo ani uzavření vytěženého dolu Barbora, kde firma produkovala s poměrně nízkými náklady milion tun ročně. OKD v uplynulém roce vytěžila 11,673 milionu tun uhlí, zhruba o 160 tisíc tun více než v roce 2001. Podnikatelský záměr OKD letos počítá s těžbou 10,95 milionu tun. Zisk po zdanění by měl být 63 milionů a celkové výnosy 28,246 miliardy korun. Počet zaměstnanců by se na konci letošního roku měl snížit na 17.414 z 18.708 v závěru minulého roku. Ke konci března zaměstnávala firma 17.970 lidí.
Počítačový expert dostal za podvod v GE Capital Bank sedm let
Třicetiletý počítačový expert Věnek Herynk, stíhaný kvůli rozsáhlému podvodu v GE Capital Bank, byl odsouzen k sedmi letům ve věznici s dozorem. Na dotaz ČTK to ve středu řekl předseda senátu Pavel Benda, který po dvoudenním neveřejném jednání vynesl rozsudek. Herynk dostal navíc peněžitý trest jeden milion korun. Pro případ, že by jej neuhradil, soud vyměřil náhradní trest odnětí svobody na další rok. Soud také zakázal počítačovému odborníkovi činnost v oblasti peněžnictví na pět let. Státní zástupce vinil Herynka z toho, že od srpna 1999 do března 2002 neoprávněně převedl na své účty u českých a německých bankovních ústavů zhruba 193 milionů korun.
Srbu ve věznici prý šikanují
Nestandardní jednání prý provází pobyt bývalého generálního sekretáře Karla Srby ve vazební věznici v Českých Budějovicích. Srba, který je spolu s dalšími třemi lidmi obžalován z přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, je údajně vězeňskou službou šikanován. ČTK to ve středu řekl Srbův právní zástupce Miroslav Kříženecký. Mluvčí Vězeňské služby Jana Jodlová možnost jakéhokoli šikanování popřela. Srba je ve vazbě již více než osm měsíců, které strávil v Plzni, Brně a částečně i v Českých Budějovicích, kde se koná hlavní líčení. Již několikrát podali jeho právní zástupci žádost o propuštění z vazby, ale soud ji pokaždé zamítl. O poslední žádosti jednal senát v úterý a usnesení by měl Srbovi předat pravděpodobně ve čtvrtek. Podle Kříženeckého se musí Srba před a po každé návštěvě svého advokáta svléknout do naha a dělat deset až patnáct dřepů. Tento cvik má údajně vyloučit, aby si Srba s Kříženeckým předávali jakékoliv věci. Srba to však v úterý odmítl udělat a musel stát několik minut bosý na studené dlažbě, z čehož se nachladil, uvedl Kříženecký. Podle něj je takový postup vězeňské služby zbytečný, protože setkání se stejně konají v místnostech sledovaných kamerami a oba muži jsou při rozhovoru odděleni mříží.
Soud vyměřil Smetkovi pět let vězení za podvod v kauze Kriváň
Zakladatel zkrachovalého H-Systemu Petr Smetka má jít za asi sedmnáctimilionový podvod související s koupí pražského hotelu Kriváň na pět let do věznice s dozorem. V hlavním líčení o tom ve středu rozhodl pražský městský soud. Podle něj Smetka podvedl Českou spořitelnu při čerpání úvěru ve výši 260 milionů korun na koupi a rekonstrukci hotelu. Podle pokynů Smetky byla na účet firmy Žako převedena za zprostředkovatelské služby provize zhruba 17 milionů korun, ačkoli společnost žádnou zprostředkovatelskou činnost nevyvíjela, prohlásil předseda senátu Kamil Kydalka. Jeho senát zároveň čtyřiačtyřicetiletému muži zakázal činnost ve všech statutárních orgánech obchodních a finančních společností na dobu pěti let. Obhájce Jan Liegert se proti rozsudku okamžitě odvolal, státní zástupkyně Petra Pavlánová se práva na odvolání vzdala. "Jsem s rozsudkem spokojená," řekla novinářům. Původně přitom žádala pro Smetku trest odnětí svobody kolem osmi let. Akceptuje ale závěr soudu, že při výměře trestu je třeba přihlédnout k tomu, že od doby spáchání skutku uplynulo zhruba deset let. Smetkovi hrozilo vězení od pěti do 12 let.
Německá nadace Nehemia pomáhá českým rodinám postižených povodní
Německá křesťanská nadace Nehemia věnuje do konce roku 1,7 milionu korun 10 až 20 rodinám v Ústeckém kraji, které byly postiženy loňskými záplavami. "Nadace požádala Apoštolskou církev, aby vybrala rodiny, jejichž členové jsou zároveň v tíživé situaci v důsledku svého stáří, nemoci či nezaměstnanosti," řekl ve středu ČTK Štěpán Hlavsa z ústecké misijní stanice Apoštolské církve. Zatím podle něj nadace zaplatila přes půl milionu korun za materiál a práce při obnově jejich bydlení, či za vybavení jejich domácností. Rodiny vybírají pracovníci ústecké misijní stanice Apoštolské církve ve spolupráci s místními radnicemi. "Většinou se jedná o rodiny nevěřících," uvedl Hlavsa na dotaz ČTK. Záměrem nadace není podle něj pomoci malou částkou hodně rodinám. Taková pomoc by nebyla dostatečně účinná. "Finanční částka pro konkrétní rodinu, která je vždy individuálně stanovena na základě pečlivého posouzení naléhavosti, se pohybuje od menších částek v řádu tisíců korun za povodní zničené spotřebiče, až po částky v řádech stovek tisíc korun pro ty, kterým voda zničila celý dům," řekl Hlavsa.
Režisér Jan Hřebejk začne v létě natáčet film Horem Pádem
Režisér Jan Hřebejk se v létě pustí do natáčení svého pátého celovečerního snímku. Má název Horem Pádem, což se má podle něj psát zvlášť a s velkými začátečními písmeny. Spolu s dvorním scenáristou Petrem Jarchovským se podílel na námětu tohoto příběhu ze současnosti, v němž prý nezvyklé role ztvární Jan Tříska a Jiří Macháček. Rozhodnutí o startu natáčení nového projektu usnadnil producentovi Ondřeji Trojanovi ze společnosti Total Helpart T.H.A. divácký úspěch Hřebejkova Pupenda. To totiž během necelého měsíce od premiéry v kinech nasbíralo přes 400.000 diváků, tržby zatím přesáhly 43 milionů korun. "V srpnu začneme natáčet, i když o případné koprodukci stále jednáme, protože nový projekt ještě není zafinancován," řekl ve středu Trojan ČTK. Rozpočet by měl být vyšší, než v případě Pupenda, které stálo 25 milionů korun. Trojan odhaduje, že náklady snímku Horem Pádem přesáhnou třicet milionů. "Na plátně se objeví také Emília Vášáryová a věříme, že i Petr Forman," dodal producent. Kameramanem bude Jan Malíř, střihačem Vladimír Barák, architektem Milan Býček, kostýmy navrhne Katarína Hollá. Distribuční premiéra těchto tří vzájemně se prostupujících tragikomických příběhů o osudovém ztrácení a nalézání lásek, přátelství, rodin, rodičů a dětí navzájem se plánuje na jaro 2004.
V Pelhřimově odhalili pamětní desku herecké rodině Lipských
Pamětní desku, připomínající vznik moderního divadelnictví v Pelhřimově zásluhou Viléma Lipského a jeho synů, ve středu odhalil starosta města Leopold Bambula na domě číslo 87 na Masarykově náměstí. V divadelnické rodině se zde narodili herec Lubomír Lipský i jeho bratr, režisér Oldřich Lipský. Deska, z níž vystupuje plastika připomínající různé tváře divadla, je z dílny Zdeňka Šejnosty, syna známého sochaře a medailisty, který se narodil v Těšenově u Pelhřimova. Spolu se starostou odhalil desku herec Lubomír Lipský, který tento měsíc oslavil své osmdesátiny. Do rodného Pelhřimova přijel s řadou rodinných příslušníků a přátel. Poblahopřát mu přišly stovky lidí. Oslavenec před odhalením desky řekl, že patří nejen generacím Lipských, ale současně i generacím divadelníků, které v Pelhřimově působily před více než stovkou let. Vzdal hold všem bezejmenným, známým i současným ochotníkům.
Čajánek ani Tomáš Kaberle na mistrovství světa nepřijedou
Deset hokejistů vyřadil trenér české reprezentace Slavomír Lener z týmu připravujícího se na mistrovství světa ve Finsku. Mužstvo je naopak připraven posílit zadák Martin Škoula z Colorada, které vypadlo ve středu v noci v prvním kole play off NHL s Minnesotou. Třiadvacetiletý vítěz Stanleyova poháru z roku 2001 a účastník olympijského turnaje v Salt Lake City ve středu svoji účast Lenerovi přislíbil a k národnímu výběru se připojí až v dějišti šampionátu. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí týmu Pavel Bárta. Krátce po návratu z posledního přípravného zápasu v Rusku byli z kádru vyřazeni obránci Michal Barinka, Martin Čech, Michal Dobroň, Martin Hlavačka, Pavel Kolařík a Petr Mudroch a útočníci Jaroslav Bednář, Tomáš Kucharčík a Jan Marek. Stejnou informaci se dozvěděl i brankář Petr Bříza, který jako jediný do Petrohradu neletěl. Opora pražské Sparty jako jediná chybí v kádru ze zdravotních důvodů.
Hokejové MS 2004 se po strastiplné cestě blíží do ČR
Přestože se momentálně pozornost hokejových fanoušků upíná k nadcházejícímu mistrovství světa ve Finsku, přesně za rok a jeden den se šampionát uskuteční v České republice. Úvodní buly by v pražské i ostravské hale měla být vhozena v sobotu 24. dubna, finále se v české metropoli uskuteční v neděli 9. května. Ještě před několika měsíci přitom nebylo jasné, zda se příští rok vrcholná hokejová akce v Praze a Ostravě uskuteční. Kvůli komplikacím se stavbou nové víceúčelové haly v hlavním městě totiž hrozilo, že Mezinárodní hokejová federace (IIHF) českému svazu pořadatelství odebere. V srpnu se ale investorem haly v Libni stala oficiálně společnost Sazka a i přes řadu problému se ve druhé polovině roku začalo skutečně stavět. Momentálně tak na staveništi pracuje v nepřetržitém provozu denně tisíc dělníků a každým dnem jsou patrné změny. Strastiplná cesta tak směřuje k mistrovství, které si musela Česká republika již jednou vyměnit. Původně se zde totiž turnaj měl uskutečnit již letos, ale právě kvůli neexistující hale došlo k výměně s Finskem.