Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Za Česko bude obnovu Iráku koordinovat zřejmě Janina Hřebíčková

Českým koordinátorem v Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc v Iráku se zřejmě stane Janina Hřebíčková. Po vyřízení všech formalit bude první z týmu asi 20 odborníků, které Česko do Iráku vyšle. Experti tam budou pomáhat úřadům a obyvatelům a také radit vedení českých podniků, které mají zájem podílet se na poválečné obnově země. Kompletní tým českých expertů by měl být znám do 15. května.

Janina Hřebíčková pracovala v uplynulých 11 letech u různých mezinárodních organizací, převážně OSN, a bylo to většinou v krizových oblastech: na Blízkém východě v Izraeli, potom v Jižní Koreji a posledního osm a půl roku ve všech republikách bývalé Jugoslávie. V Iráku byla před 13 lety jako novinářka.

V Iráku už nyní působí v rámci humanitární pomoci čeští lékaři. Ministerstvo zahraničí už také poskytlo dva miliony korun Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Česká republika byla byla společně se zástupci USA, Austrálie, Velké Británie, Španělska a Polska přizvána na schůzku o sestavení prozatímní irácké vlády. Na jednání se chystá česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková. Má tam předávat české zkušenosti z přechodu od totality k demokracii.

Británie by uvítala českou pomoc při ověřování nálezů zbraní hromadného ničení v Iráku

Británie by uvítala případný český příspěvek při ověřování nálezů zbraní hromadného ničení v Iráku, řekl v Londýně britský ministr obrany Geoff Hoon. Hoon v nedávném rozhovoru v BBC uvedl, že ověřovat nemusejí nutně inspektoři OSN, ale že je nutné objektivní ověření případných nálezů.

Hoon se ve středu sejde v Praze s prezidentem republiky, předsedou vlády, ministrem zahraničí a ministrem obrany. Chce hovořit vedle spolupráce v NATO také o Iráku a o nadzvukových stíhačkách. Praha požádala Británii, zda by byla s to dodat letouny Tornado F3 tak, aby mohly dočasně nahradit sovětské MiG-21, které doslouží v prvním čtvrtletí roku 2005. Ministr odmítl říci, jaké konkrétní návrhy do Prahy veze. Spolupráci Británie a České republiky kolem stíhaček označil za velmi těsnou. Hoon také řekl, že pro vztahy mezi oběma zeměmi nebude klíčové, zda si Praha vybere britské nebo americké stíhačky. Vedle tornad se nyní hovoří také o možnosti získat americké stíhačky F-16.

Do konce června se rozhodne o ostraze českého vzdušného prostoru

Do konce června by mělo být jasné, jak bude střežen vzdušný prostor České republiky. Bezpečnostní rada státu ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi uložila, aby vládě do 30. června předložil koncepci vzdušné obrany země. Z ní vyplyne, jak a s jakými stíhačkami bude střeženo české nebe. Premiér ani Tvrdík neuvedli, jaké vojenské stroje by armáda mohla v budoucnu využívat. Tvrdík chce přeložit několik alternativ k ostraze vzdušného prostoru. Vláda by měla jednu z nich vybrat a schválit.

Vondra: NATO překonalo iráckou krizi a jeho význam opět roste

Po neshodách kolem řešení iráckého konfliktu se pro NATO znovu rýsuje podstatná role. Evropané by přitom měli sledovat zájem, aby Spojené státy postupovaly na mezinárodním poli v rámci aliance, soudí náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra. "Pokud nechceme, aby Američané jednali samostatně, tak nemáme k dispozici lepší organizaci," řekl Vondra ČTK a zdůraznil, že v rámci aliance se vážně diskutuje o zvýšení její role v Afghánistánu. Zároveň začaly seriózní rozhovory o možné úloze NATO při zabezpečení obnovy v Iráku. Vondra vystoupil na semináři s názvem NATO po pražském summitu, které uspořádalo české velvyslanectví a kontaktní velvyslanectví NATO v Rakousku.

Prezident Václav Klaus hovořil s francouzským ministrem o EU a evropské obraně

Rozšíření Evropské unie, příprava společné evropské obranné politiky a situace v Iráku - to byla hlavní témata, o kterých spolu na Pražském hradě hovořili prezident Václav Klaus a francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin. Prezident poznamenal, že obecně nemá nic proti tomu, když se v Evropě vytvářejí koalice států podle zájmů. Česká republika ale bude trvat na posilování transatlantické vazby, a proto nebude podporovat nic, co by tuto vazbu oslabilo, dodal prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Česká republika a Francie se liší v názoru na to, jak by mělo v rozšířené Evropě vypadat předsednictví v Evropské unii. Zatímco francouzský ministr zahraničí Diminique de Villepin hovořil o zavedení stabilního předsedy, jeho český kolega Cyril Svoboda prosazuje zachování principu pravidelného rotujícího předsednictví. Jen to podle Svobody zajistí rovný přístup i menších členských zemí. Podle de Villepina však stálý předseda posílí pozici Evropské unie a spolu se silnější komisí, radou a parlamentem EU umožní rychlejší rozhodování.

Bezpečnostní rada odvolala ochranu důležitých objektů v Česku

Bezpečnostní rada státu odvolala první stupeň ochrany důležitých objektů v Česku. Důvodem je stále se zklidňující situace v Iráku, s níž klesá riziko teroristického útoku v zemi. Občané změnu poznají především podle toho, že z ulic zmizí vojenské hlídky střežící důležité objekty. "Vracíme se tedy do mírového života," zdůraznil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ostraha sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), pražského ruzyňského letiště, zastupitelských úřadů a židovských objektů však zůstane na stejné úrovni.

Od začátku války v Iráku byla zavedena přísnější bezpečnostní opatření po celé zemi. Nepřetržitě byly sledovány jaderné elektrárny, přísná bezpečnostní opatření platila také na vodních dílech. Hrozbu teroristického útoku nepodceňovaly ani některé firmy.

ČR zvýší Američanům poplatky za pracovní a dlouhodobá víza

Česká republika zvýší pro Američany poplatky za pracovní víza a víza pro pobyt delší než 90 dnů. Do tří měsíců pobytu občané Spojených států nadále vízum nepotřebují. Ministr zahraničí Cyril Svoboda nepřímo potvrdil, že česká strana tímto reaguje i na zpřísněný režim vydávání turistických víz pro Čechy a také řekl, že náklady na chod konzulátů se zvyšují. Americké velvyslanectví nyní požaduje, aby k pohovorům chodili všichni čeští žadatelé, když dříve to byla třetina, a navíc zavedlo placenou linku, kde se rozhovor dojednává.

Zpřísnění režimu pro české občany kritizovali i někteří senátoři a poslanci. Šéfa sněmovního zahraničního výboru Vladimíra Laštůvku to rozzlobilo natolik, že hovořil o nutnosti reciprocity, tedy buď oboustranně bezvízovém styku s USA či zavedení víz pro Američany. Česko-americký vízový vztah je nevyvážený: Češi vízum pro cesty potřebují, Američané pro maximálně tříměsíční turistický pobyt nikoli. Americké velvyslanectví zpřísnění režimu vysvětluje světovými bezpečnostními riziky a také tím, že za oceánem pracuje nemalé množství Čechů bez potřebného povolení.

Transparency International chce přísnější zákon o střetu zájmů

Přísnější pravidla zveřejňování vedlejších aktivit politiků a rozšíření působnosti zákona o střetu zájmů i na krajské zastupitele a radní ve větších obcích - to je několik novinek, které navrhují zapracovat do zákona o střetu zájmů lidé z Transparency International a senátor Josef Zieleniec (za US-DEU). Zásady nového zákona počítají s vytvořením internetového registru majetkových přiznání politiků. Zákon by měl také zavést sankce za jeho nedodržení a znemožnit politikům, aby ihned po odchodu z funkce nastoupili třeba do firmy, o které předtím rozhodovali, například jí přidělili veřejnou zakázku.

Z loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplynulo, že většina politiků je podle názoru obyvatel zkorumpovaná. Letošní šetření agentury GfK zase ukázalo, že více než třetina Čechů obecně považuje uplácení za každodenní součást života.

Zhruba 100 klientů Union banky požadovalo navrácení svých peněz

Přibližně stovka především starších klientů Union banky na pražském Malostranském náměstí požadovala navrácení celých vkladů, které si uložili v tomto krachujícím peněžním ústavu. Protestující obviňovali z pádu banky vedoucí představitele ministerstva financí a České národní banky. Petice také požaduje řádné prošetření celé kauzy a vyjadřuje obavy z možného vytunelování banky. Někteří klienti v bance přišli o celoživotní úspory a odmítají vlastní spoluzodpovědnost za výběr banky.

Výplaty pojištěné části vkladů začnou 17. května a klienti ze zákona získají 90 procent vkladů, maximálně však necelých 800.000 Kč.

Příliv Čečenců o víkendu pokračoval

Rekordních 100 uprchlíků z Čečenska požádalo v sobotu na hraničním přechodu v Českém Těšíně o azyl. Stejně jako předchozí běženci přišli z Polska do České republiky za lepšími životními podmínkami v uprchlických táborech. "V neděli jsme zaznamenali pouze tři cizince; od poloviny dubna hranice překročilo téměř 600 Čečenců," řekla mluvčí severomoravské cizinecké a pohraniční policie Daniela Vlčková. Kapacita střediska ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomísteckuje je dávno překročena a ubytovaní spí v kulturních místnostech či dokonce v kuchyních. "Situace je neúnosná," komentoval stav pracovník tábora. Česko a Polsko zatím nejsou schopny situaci vyřešit.

Čečenští běženci do Polska přijíždějí bez jakýchkoliv administrativních překážek. Země teprve v polovině roku zavede vízovou povinnost pro obyvatele zemí bývalého Sovětského svazu. Do té doby ale Čečenci s pomocí tamních prostředníků přijíždějí v celých skupinách na polsko-běloruské hranice, které pak bez potíží legálně překračují. Jak vyplývá ze zkušeností polského cizineckého úřadu, většina z těchto žadatelů jsou typičtí ekonomičtí imigranti.

Čeští žáci si dovolí víc než dřív, učitele většinou respektují

Čeští žáci jsou sice živější, otevřenější, více si dovolí a možná jsou i drzejší než děti před několika lety. Učitele jako autoritu ale většinou respektují. Případy, kdy žák napadl kantora, se sice vyskytují, ale jsou jen ojedinělé. Situace v českých školách je tak mnohem klidnější než ve vzdělávacích ústavech na západ od českých hranic. Podle předsedy Asociace základního školství a ředitele základní školy Karla Bárty nejsou nyní děti agresivnější než před 20 lety, jsou ale svobodnější ve svých projevech. Bárta má za to, že hodně záleží na učiteli a jeho autoritě.

Někteří učitelé pro sebe žádají statut veřejného činitele, protože se cítí ohroženi. V únoru napadli příbuzní některých žáků z jihlavské základní školy učitelku i ředitele. Útoku před časem čelila i učitelka ze zvláštní školy na jižní Moravě, agresivního žáka museli ze školy odvézt policisté. Jiní učitelé se dožadují, aby byly povoleny tělesné tresty.

Výstaviště v Brně patří na tři dny zbraním; začal veletrh Idet

Na dosud největší ploše 30.000 čtverečních metrů začal na brněnském Výstavišti mezinárodní veletrh obranné techniky Idet. Do středy zde představí své expozice zbraní 320 firem ze čtyřiadvaceti zemí. Český zbrojní export se za první dva měsíce letošního roku zvýšil meziročně o deset procent na 317 milionů korun. Ze všech komodit měly největší úspěch pistole a revolvery, pružinové, vzduchové a plynové zbraně, dále střelné zbraně na explozivní náboje a munice.

České zbrojařské firmy vidí své exportní příležitosti veskrze příznivě, a to i v souvislosti s nedávno ukončenou válkou v Iráku. Značný zájem je podle prezidenta Asociace obranného průmyslu ČR Jiřího Hynka například o radary, nákladní vozy, ruční zbraně nebo speciální vojenské oděvy. "Čína má eminentní zájem o pasivní radiolokátory Věra," řekl na veletrhu Hynek. Důležitý však bude postoj státu, aby příslušné licence vydal bez zbytečných průtahů, přičemž Čína není nijak embargovaným trhem. Ukončení války v Iráku může mít pozitivní vliv třeba na společnost Sellier&Bellot, která v minulosti dodala do Iráku závod na výrobu munice. Nyní po případném pádu embarga by se mohla zapojit do obnovy zařízení.

Premiér Špidla: Požadavky na reformu v armádě jsou přiměřené potřebám ČR

Požadavky na změny v armádě jsou podle premiéra Vladimíra Špidly přiměřené potřebám České republiky. Je však třeba modernizovat průmyslovou základnu, což se neobejde bez nákupu licencí a technologií. "Problematika nákupu letadel pro armádu je otevřená ve všech variantách," řekl šéf kabinetu při oficiálním zahájení veletrhu obranné techniky Idet v Brně. Zdůraznil, že vláda má zájem na dlouhodobé podpoře armádní reformy a také českého obranného průmyslu.

Tresty za kritiku nešvarů ve straně nemají v ČSSD podporu

Tresty nebo dokonce vylučování ze strany za veřejnou kritiku nešvarů v sociální demokracii nemají v nejsilnější vládní straně podporu. Zbavovat za to členství chce senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). "Na vyloučení to není, ale na pokárání ano," připustil v rozhovoru pro ČTK pouze předseda sociálnědemokratických senátorů Petr Smutný. Ostatní politikové ČSSD jsou proti jakýmkoli trestům.

Gajdůšková na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD reagovala na spor mezi premiérem Vladimírem Špidlou a šéfem poslanecké frakce ČSSD Petrem Iblem. Ibl Špidlu opakovaně napadl, že nekomunikuje s klubem a není ochoten k nápravě. Lepším předsedou ČSSD by podle něj byl Stanislav Gross. Senátorka chce, aby každý sociální demokrat, který v médiích kritizuje ČSSD, mohl být potrestán, a to i vyloučením. "Nejlépe odpověděl výbor sám, který ji vypískal," komentoval senátorčiny názory poslanec Michal Kraus. Byl by to podle něj návrat o 15 let zpět. Vedení strany podle Krause nemůže vymáhat respekt sankcemi. Mělo by změnit kvalitu a styl práce.

Marvanová znovu navrhne, aby stát mohl vymáhat škodu za arbitráž

Stát by měl mít v budoucnosti větší šanci vymáhat úhradu škody za prohrané arbitráže po lidech nebo firmách, které podle něj tuto škodu způsobili. Chce to unionistka Hana Marvanová. Hodlá proto během dvou týdnů opět navrhnout novelu občanského zákoníku, která by měla státu obecně umožnit, aby se takové náhrady, či aspoň její části soudně domáhal.

Diag Human chce dohodu o zrušení mlčenlivosti, ministryně Součková to vítá

Společnost Diag Human, jíž stát musel vyplatit 326 milionů korun za poškození dobrého jména, navrhla ministerstvu zdravotnictví dohodu, která by obě strany zbavila mlčenlivosti o této kauze. "Vítám to, protože by to vedlo k rychlejšímu uvolnění informací," řekla ministryně zdravotnictví Marie Součková, která o zbavení mlčenlivosti požádala soud.Firma Diag Human počátkem 90. let marně usilovala o obchod s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara ale z obchodu sešlo. Současný kabinet již firmě odškodné vyplatil. Částka za ušlý zisk a úroky by však mohly dosáhnout až šesti miliard.

Laboratoř pro chřipku začne v úterý s novými testy na zjištění SARS

Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) v úterý poprvé použije nové testy na SARS. Využije je na vzorky, které má od dvou pacientek z Fakultní nemocnice Bulovka. Obě jsou už v pořádku doma, smrtícím zápalem plic netrpí. Odborníci se pouze zacvičí v používání nových testů. Marie Otavová z laboratoře potvrdila, že v této chvíli není žádný pacient s takovým podezřením. SARS si dosud ve světě vyžádal nejméně 318 lidských životů a více než 5000 osob onemocnělo.

Léčba iráckého chlapce Hasana v Motole úspěšně pokračuje

Léčba dvouletého iráckého chlapce Hasana Chaláfa, kterého před týdnem přijali i s jeho matkou na kliniku dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol, úspěšně pokračuje. Hasan, který trpí dětskou mozkovou obrnou, podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové dobře snáší každodenní rehabilitaci. Případ iráckého hocha připoutal pozornost médií a veřejnosti tím, že české úřady dítě a jeho matku Salju začátkem dubna nevpustily do země.

Rakušané připravují pro Čechy balíčky s lékem proti radioaktivitě

V rámci protijaderné kampaně připravují Rakušané pro obyvatele České republiky balíčky s jodovými tabletami, jež snižují účinky radioaktivních látek na lidský organismus. V balíčcích bude i text upozorňující mimo jiné na jaderná rizika. Hornorakouská vláda vyčlenila letos na protitemelínskou kampaň více než 200.000 eur (asi 6,5 milionu korun). Mluvčí elektrárny Milan Nebesář považuje balíčky s léčivem za zcela zbytečné, protože obyvatelé zón havarijního plánování jsou jím vybaveni.

Papež přijal velvyslance ČR

Papež Jan Pavel II. převzal pověřovací listiny od nového českého velvyslance u Svatého stolce Pavla Jajtnera. Při soukromé audienci ve Vatikánu papež upozornil, že během sociální transformace, kterou procházejí "nové demokracie", by konzumní postoje mohly vést k zániku tradičních hodnot.

Podezřelý z vraždy české studentky ve Švédsku policii stále uniká

Mladý Čech, podezřelý z vraždy čtyřiadvacetileté české studentky ve švédské Uppsale, policistům stále uniká. Jak potvrdil mluvčí policie v Uppsale Christer Nordström, na případu ve Švédsku i nadále pracuje tým policistů, třebaže severští strážci zákona již nepředpokládají, že údajný vrah je na švédském území.

Švédský list Expressen s odvoláním na své nejmenované zdroje a na rodiče zavražděné informoval, že studentka se s údajným vrahem znala několik let. Studenti v Uppsale popsali mladíka jako zakřiknutého, který o svoji krajanku projevoval velký zájem. Motivem vraždy prý mohla být žárlivost, když se dozvěděl, že se její přítel za ní do Švédska vypravil strávit Velikonoce.

Celníci ve velkotržnicích v Brně zabavili zboží za 135 milionů

Celníci od čtvrtka zabavili ve dvou velkotržnicích v brněnské Olomoucké ulici asi 90 tun stánkového zboží s padělanou ochrannou známkou. Cena, především textilních výrobků všeho druhu, se odhaduje na 135 milionů korun. "Kontrola trvala téměř dva dny. Celý víkend jsme pak počítali kolik toho bylo zabaveno," řekl mluvčí celníků Jaroslav Moravec. Zátah na stánkaře z brněnské Olomoucké ulici patří k jedné z největších akcí svého druhu v Česku.

Budvar nesmí ve Španělsku používat značku Budweiser

Pivovar Budějovický Budvar nesmí ve Španělsku používat značku Budweiser. Svá práva obhájila americká společnost Anheuser-Busch, která vede s českým pivovarem o tuto značku řadu sporů v celém světě. O zákazu rozhodl odvolací soud ve Španělsku. Budějovický Budvar vyváží pivo asi do 60 zemí a má přes 380 ochranných známek. S americkou firmou vede asi 40 soudních sporů a zhruba stejný počet správních řízení před patentovými úřady. Naposledy byl úspěšný ve Švýcarsku, kde Anheuser-Busch nesmí užívat známku Bud.

Nárůst zájmu o spotřebitelské úvěry a splátkový prodej trvá

Největší firmy poskytující spotřebitelské úvěry a prodej zboží na splátky zaznamenaly v prvním čtvrtletí roku meziroční zvýšení počtu uzavřených smluv. V letošním roce pokračuje nárůst zájmu o neúčelové půjčky, mezi nejvíce poptávané zboží stále patří audio a video technika, pračky a ledničky. Vyplývá to z ankety ČTK. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členskými firmami Asociace leasingových společností ČR vzrostl v roce 2002 ze 14,2 miliardy na 15 miliard Kč a objem prodejů na splátky z 1,9 miliardy na 2,3 miliardy korun.

Česko nedostatečně využívá obchodní možnosti s Vietnamem

Česká republika nedostatečně využívá možnosti obchodní spolupráce s Vietnamem, řekl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Za jednu z hlavních překážek vzájemného obchodu považuje zrušení českého generálního konzulátu v Ho Či Minově městě v roce 1997. Přes Ho Či Minovo město přitom do Vietnamu proudí 75 procent zahraničních investic. Českým firmám podle Wintera většinou chybějí informace o obchodních podmínkách a příležitostech ve Vietnamu. V zemi přitom žije přibližně 200 tisíc lidí, kteří mluví česky a většinou mají zájem o spolupráci s Českou republikou.

S operní pěvkyní Marií Tauberovou se přišlo rozloučit sto lidí

Přes stovku lidí přišlo na hřbitov v Mělníku vzdát poctu operní pěvkyni Marií Tauberové. Při pietním aktu byla pochována po bok svého manžela, dirigenta Jaroslava Krombholze v den svých nedožitých 92. narozenin. Jak řekl šéf operního souboru Národního divadla Jiří Nekvasil, patřila k největším operním umělkyním minulého století. Úspěšně reprezentovala české operní umění v takřka celém světě. Podle ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka její odkaz tkví především v tom, že byla dokonalou profesionálkou.

Sólistkou Národního divadla se Marie Tauberová stala ve svých 25 letech, v roce 1936 a působila zde až do roku 1973. Roku 1995 obdržela Cenu Thálie za celoživotní umělecký přínos. Pro Národní divadlo nastudovala téměř padesát rolí.

Plzeňský pomník ukrýval listiny s údaji o válečných obětech

Při opravách pomníku v plzeňské čtvrti Božkov dělníci objevili kovový tubus s historickými listinami. Byly mezi nimi písemnosti o pěti členech Dělnické jednoty TJ Božkov, kteří přišli za druhé světové války o život. Poté, co do tubusu přibudou i současné dokumenty, vrátí se pouzdro zpátky do základů pomníku. "Je to výjimečný nález. Dokumenty jsou neuvěřitelně zachovalé: jako kdyby je tam dal někdo včera, a ne v červnu roku 1946," řekl ČTK starosta městského obvodu Plzeň - Slovany Lumír Aschenbrenner.

Michal Hvížďala (US): Trhy v centru Prahy jsou ostudné, město tratí miliony

Vánoční a velikonoční trhy v centru Prahy jsou ostudné a pro město nevýhodné. Tvrdí to městský zastupitel za opoziční US-DEU Michael Hvížďala. Magistrát podle něj tratí na trzích, provozovaných soukromou firmou, ročně desítky milionů korun. Podle primátora Pavla Béma (ODS) je vzhled trhů otázkou vkusu. "Slýchávám řadu chvály na to, jak se Staroměstské náměstí v čase vánočním a velikonočním proměňuje, slýchávám i kritiku," řekl primátor. Ekonomickou stránku trhů prý podrobně nezná. Hvížďala kritizoval také to, že magistrát na poslední oslavy Vánoc přispěl pěti miliony korun, další peníze dal za Silvestra. "Město dotuje čistě komerční záležitost," soudí Hvížďala. Primátor Bém naopak příspěvky města obhajoval.

V Krkonoších vznikne sportovní areál s aquaparkem

Před zahájením je výstavba sportovního areálu s aquaparkem pod Medvědínem ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Investoři již podle východočeských Deníků Bohemia začali s kácením stromů. O výstavbě aquaparku v horském středisku se hovoří již léta. Několik investorů však nebylo schopno předložit způsob financování. Nyní projekt počítá s vybudování areálu vodních radovánek, restaurací a několika menšími penziony s celkovou kapacitou 180 lůžek. Stavba by měla být podle plánů dokončena příští rok.

V červenci budou na Hradě vystaveny pravé korunovační klenoty

Počátkem července budou na Pražském hradě k vidění korunovační klenoty. Nejvzácnější český poklad si budou moci návštěvníci Hradu prohlédnout znovu po pěti letech, kdy ležel uzamčen v nejpřísněji střežené komnatě. Důvodem pro opětovné vystavení klenotů je skutečnost, že letošní rok je bohatý na výročí.

Svatováclavská koruna je zhotovena z jednadvacetikarátového zlata, je posázená drahokamy a váží téměř 2,5 kilogramu. Další korunovační insignie tvoří zlaté jablko a žezlo z první poloviny 16. století, které jsou zdobeny safíry, spinely a perlami. K vidění by měl být také svatováclavský meč asi z roku 1356 a kříž z ryzího zlata z doby po roce 1354. V současné době jsou klenoty uloženy v korunní komoře, která je jedním z nejnepřístupnějších míst Pražského hradu. K otevření dveří a trezoru se musí sejít sedm klíčů.

Brno vystavuje Židli Magdaleny Jetelové, kterou odnesla Vltava z Kampy

Moravská galerie v Brně vystavuje na nádvoří Pražákova paláce čtyřmetrovou dřevěnou židli Magdaleny Jetelové. Židle se proslavila loni v srpnu, kdy ji před před Muzeem Kampa v pražských Sovových mlýnech odnesla rozbouřená Vltava. O 18 dní později ji našli obyvatelé Vraňan na Mělnicku. Židle uplavala z Prahy zhruba 40 kilometrů. Jetelová židli vytvořila na počátku 80. let pro výstavu Malostranské dvorky. Později stála na schodech Uměleckoprůmyslového muzea. Cena díla se odhaduje na milion korun.

Ministr Ambrozek lyžování na Lysé hoře navzdory petici nepovolí

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek nepočítá s tím, že by povolil lyžování na severní sjezdovce na Lysé hoře v Beskydech. Ke změně jeho verdiktu ho nepřiměla ani petice, kterou podepsalo přes 9000 lidí. "Vzhledem k tomu, že se jedná o promile obyvatel, to nemůže být dostatečný důvod ke změně rozhodnutí," řekl Ambrozek. Nebrání se však širší diskusi o využití celého vrcholu Lysé hory.

Moderní gymnastka Kopáčová skončila čtvrtá na Dunajském poháru

Česká moderní gymnastka Kateřina Kopáčová obsadila čtvrté místo ve víceboji na Dunajském poháru v Bratislavě. Hned za ní skončila Dominika Červenková. Prvenství vybojovala Ruska Irina Čačinová před loňskou vítězkou Julií Raskinovou z Běloruska.

Ve finálových disciplínách byla Čačinová bezkonkurenční a vyhrála cvičení s míčem, kuželi, obručí a stuhou. Kopáčová získala bronz za cvičení se stuhou a ve cvičení s míčem obsadila páté místo. Červenkové těsně unikla medailová pozice za sestavu s kuželi, s obručí zacvičila jako pátá.

Cyklistický Závod míru pojede nejméně osm elitních stájí

Minimálně osm stájí první divize se zúčastní 56. ročníku Závodu míru. Cyklistický závod, který je podruhé zařazen do druhé kategorie kalendáře mezinárodní unie UCI, odstartuje 9. května v Olomouci a jeho vítěz bude korunován po devíti etapách a celkem 1555,9 ujetých kilometrech 17. května v německém Erfurtu. Na nejlepšího jezdce čeká opět prémie osm tisíc eur, asi čtvrt milionu korun. Na startu se sejde nejkvalitnější konkurence v historii.

Prezident Václav Klaus se chystá na hokej, pokud Češi postoupí do finále

Na právě probíhající hokejový šampionát do Finska se chystá vydat prezident České republiky Václav Klaus. Kvůli pracovní zaneprázdněnosti je ale připraven mužstvo osobně povzbudit pouze v případě, že český výběr postoupí do finále. Klaus, který je znám jako sportovec, už atmosféru finále hokejového šampionátu zažil. V roce 1996 ještě jako předseda vlády vyrazil do Vídně, kde se o titul úspěšně utkali čeští hokejisté s týmem Kanady. Byl i o čtyři roky později v Petrohradu při triumfu českého týmu nad Slováky, tehdy jako šéf Poslanecké sněmovny.

Počasí

Poslední dubnové dny v České republice svými teplotami pravděpodobně již předznamenají léto. Meteorologové na úterý a středu předpovídají teploty až k 27 stupňům Celsia. Vysoké teploty mohou provázet bouřky, které také patří spíše k letnímu období. Oproti minulému týdnu se oteplí nejméně o deset stupňů.