Zprávy Radia Praha

První máj v ČR byl klidný, jen v Praze rvačka skinů a anarchistů

Krátká rvačka několika anarchistů a skinheadů na Vítězném náměstí v Praze 6 byla nejdramatičtější událostí čtvrtečních prvomájových oslav v České republice. Celkově byl jejich průběh ale až nezvykle klidný. Jen některá shromáždění KSČM se stala terčem převážně slovních protestů odpůrců, ale šlo spíše o akce menších skupin. Prvomájové oslavy v Česku měly klidnější charakter než v minulosti. Podstatně mírnější byly také v porovnání s mítinky v zahraničí. Prvomájových shromáždění v Česku se tradičně zúčastnili hlavně levicově smýšlející lidé. Politický náboj měly především akce organizovaná komunistickou stranou. Jejich účastníci často kritizovali poměry v zemi a často brojili proti vstupu do EU. Proti unii demonstrovali i anarchisté. Naopak mítinky sociální demokracie byly zaměřeny na podporu vstupu do EU a na některých místech měly hlavně zábavný charakter. Téma EU, do níž má Česko vstoupit příští rok, bylo na shromážděních zmiňováno podstatně častěji než v minulosti.

Nejdramatičtější situace nastala odpoledne na pražském Vítězném náměstí, kde skončil pochod asi 250 anarchistů. Do té doby mělo jejich setkání klidný průběh. To kontrastovalo s minulými lety, kdy se anarchisté na 1. máje střetávali s policií. Na Vítězném náměstí se dostali do konfliktu se skiny, ale situace se brzy uklidnila. Jeden skin byl lehce zraněn.

Recesistický První máj přivedl pod Ještěd skoro 10.000 lidí

Na recesistickém První máji se ve čtvrtek ve Světlé pod Ještědem sešlo skoro 10.000 účastníků. "Děláme ho už poosmé a dohromady tady za ty roky mohlo být skoro 100.000 lidí," řekl ČTK hlavní pořadatel oslav Vladimíř Kašpar. Konají se pod názvem "Srpem a kladivem na komunisty" a jejich heslem se stal parodovaný soudružský pozdrav "Buď v práci v šest". Jednou pořadatelé oslavy vynechali, ale lidi si je vynutili zpátky. "Chtějí si tady užít jídla, pití a muziky. A v legraci zavzpomínat na časy, kdy museli do průvodu," podotkl Kašpar. "Já si vybavuji, jak nás studenty soudruzi vždycky prosili, ať zůstaneme na závěrečné manifestaci až do konce. Ostatní složky Národní fronty už totiž utíkaly do hospod." Po Světlé poletovaly pionýrky. Obětavá odborářka nesla na zádech sytě rudý kobereček se zlatým nápisem XVII. sjezd KSČ. Mezi nadšenými pracujícími projížděla Tatra 603 z roku 1973 s rudými karafiáty za reflektorem. Z amplionů obecního rozhlasu znělo rozhodné "I kdybychom padli všici, vstanou noví bojovníci".

Milenci pod rozkvetlými třešněmi překonali rekord v líbání

Praha získala rekord v počtu dvojic líbajících se pod rozkvetlou třešní. V hlavním městě se ve čtvrtek totiž líbalo 340, v Brně 236 a v Ostravě 182 párů. Dosavadní rekord platil od května 1997, kdy se v průběhu 11 hodin pod rozkvetlou třešní políbilo 629 manželských a mileneckých párů. Tentokrát byl čas pro hledání dvojic snížen na pět hodin. Stačilo tudíž 315 párů, což se v Praze podařilo překonat. Čtvrteční akce byla pokusem o překonání rekordu zapsaného v Guinnessově knize rekordů. Na klání dohlíželi komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den, kteří ho budou posuzovat, informovala ČTK za organizátory Markéta Svobodová. Pod rozkvetlou mladou třešní se líbaly zaregistrované páry. V brněnském parku na Moravském náměstí organizátoři využili dvojic, které se kolem tamní fontány každý den scházejí. Nabízenou možnost zachovat se podle lidových tradic a zároveň se zúčastnit rekordu většina z nich s úsměvem využila.

V Praze demonstrovalo asi 50 lidí proti válce v Iráku

Zhruba 50 lidí ve čtvrtek demonstrovalo na pražském Palachově náměstí proti válce v Iráku a událostem po jejím skončení. Poklidnou, zhruba půlhodinovou demonstraci uspořádala Iniciativa proti válce. Od počátků konfliktu v Iráku vystupovala proti násilnému řešení tamější situace. "Demonstrace měla ukázat lidem, kteří se zapojili do protestů proti válce, že Iniciativa proti válce nekončí," řekl ČTK jeden z organizátorů akce Karel Votruba. Zástupci iniciativy uvedli, že na válku plynně navázala okupace této země. "Okupace má v tuto chvíli podobu přímé americké správy nad Irákem. Navíc Spojené státy nejsou v Iráku proto, aby tam donesly demokracii, ale aby zprivatizovaly iráckou ropu ve svůj prospěch," řekl Votruba.

Vláda zahajuje kampaň před referendem o vstupu do EU

Vláda ve čtvrtek rozjíždí hlavní část své kampaně před červnovým referendem o vstupu země do EU. Chce v ní lidi přesvědčit, aby 13. a 14. června hlasovali pro členství země v unii. Vláda vsadila na poselství modelových představitelů občanů současných členů. Vítejte ve společenství, budou občanům sdělovat z billboardů, televize i inzerátů. V České televizi a na Nově k nim bude promlouvat irský počítačový specialista, finská manažerka a řecký kavárník. Z plakátů po celé zemi budou do EU Čechy lákat ještě portugalský rybář, rakouská důchodkyně a španělská řidička autobusu. Každá domácnost by také měla před plebiscitem dostat leták s výtahem přístupové smlouvy k EU, neboť právě na ni se bude vláda v referendu ptát. Lidé též mohou volat na bezplatnou linku 200 800 800, která jim zodpoví dotazy týkající se unie. Součástí kampaně, na níž vyčlenilo ministerstvo zahraničí 200 milionů korun, jsou také debaty, distribuce letáků a další aktivity.

Z Rokycan ve čtvrtek vyrazil konvoj amerických válečných automobilů

Vzpomínkový konvoj 60 historických džípů a nákladních vozidel se ve čtvrtek vydal na čtyřdenní putování po západočeských a jihočeských místech, která v dubnu a květnu 1945 osvobodila americká armáda. Akce Convoy of Remembrance 1945 je největší svého druhu v republice. Lidem má připomenout všechny padlé za druhé světové války a hlavně její konec, řekl ČTK předseda pořadatelského Military Car Clubu Plzeň Milan Dlouhý, jenž v uniformě amerického brigádního generála 13. ročníku konvoje velí. Téměř půlkilometrová šňůra historických amerických vozů vyjela z Rokycan a její pouť skončí v neděli 4. května ve 13:40 na plzeňském náměstí. V perfektně upravených a naleštěných vozidlech jede téměř 200 uniformovaných nadšenců ve věku od necelého jednoho roku až po třiaosmdesátiletého Američana Erika Petersena, který se před 58 lety jako desátník-tankista účastnil větnového osvobození Plzně. Zahraniční účastníci, jichž je více než 30, přijeli z USA, Německa, Belgie a Švýcarska. Všichni nocují v kempech a jídlo si vaří na ohni.

Prezidentovu vojenskou kancelář vede od čtvrtka Vlastimil Picek

Vojenskou kancelář prezidenta vede od čtvrtka Vlastimil Picek. V čele vojenského útvaru, který řídí především Hradní stráž, vystřídal Ladislava Tomečka. Tomeček na Hradě působil za prezidenta Václava Havla a odchází do důchodu. Šestačtyřicetiletý brigádní generál Picek dosud působil na generálním štábu české armády ve funkci náčelníka sekce velení a řízení. Vystudoval Vojenskou akademii v Brně a od roku 1990 byl náčelníkem spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany. Vojenská kancelář prezidenta je zvláštní součást armády, která nespadá pod ministerstvo obrany. Jejího náčelníka totiž jmenuje a odvolává přímo hlava státu. Prezidentovi, který je i vrchním velitelem ozbrojených sil, je náčelník hradní Vojenské kanceláře přímo podřízen.

Politici chtěli na Havlovi ušetřit, stát to stojí necelý milion

Poslanci připravili státní pokladnu o necelý milion korun, když nedokázali včas schválit rentu pro Václava Havla. Zákon o zajištění bývalé hlavy státu nezačne platit od 2. května a Havel tak získá na odchodném více než 800.000 korun. Bývalý prezident má totiž po vypršení mandátu nárok na odchodné stejně jako řada dalších ústavních činitelů, pokud do tří měsíců od opuštění funkce nezíská jiný státem placený post. Takovým je i "placená funkce" bývalé hlavy státu. Vláda už jednou sněmovně předkládala zákon, který stanovoval rentu pro bývalé prezidenty. Poslanci ale zákon smetli se stolu. Někteří z nich připustili, že zákon neprošel hlavně kvůli tomu, že první, na koho by se vztahoval, by byl právě Havel. Nelíbila se jim ale ani štědrost, s níž stát k exprezidentům přistupoval.

V Cikháji na Žďársku si připoměli události světové války

V Cikháji pod Žákovou horou ve Žďárských vrších si pamětníci v sobotu připoměli události z dob druhé světové války. V obci a okolních lesích tehdy působily partyzánské skupiny Zarevo, M.J.Hus, Kirov a Vpřed. Po vyzrazení měla být obec zlikvidována podobně jako Lidice a Ležáky. Uchránil ji rychlý spád událostí v závěru války, řekla ČTK starostka obce Hana Zoubková. Gestapo na základě informací od udavačů odvleklo řadu lidí do koncentračních táborů, či na nucené práce do Německa. Pět občanů bylo odsouzeno k smrti. Před popravou je zachránili partyzáni. Po válce muselo 76 německých obyvatel vesnici opustit. V šedesátých letech vlivem úbytku obyvatel ztratil Cikháj po staletích samostatnost. Znovu ji nabyl v roce 1980. Proti někdejším 450 obyvatelům jich tu nyní žije stovka.

Možnost beztrestně odevzdat nelegální zbraň využilo 1400 lidí

Možnosti odevzdat policii bez trestu nelegálně vlastněné zbraně využilo do konce dubna 1416 lidí. Policejní amnestie platí od Nového roku do začátku července. Dosud se vybralo 1781 zbraní, o 15 z nich měla policie záznam, řekl ČTK ředitel služby správního řízení policie Antonín Kreml. Záznam na policii podle něj nemusí nutně znamenat, že zbraň byla použita při trestném činu nebo že je kradená. "To bude nyní předmětem šetření," uvedl. Nepravděpodobné podle něj je, že by člověk, který zbraň dobrovolně odevzdal, s ní spáchal trestný čin. Pravděpodobné podle něj není ani to, že by někdo odevzdal zbraň, kterou sám ukradl. Kdyby tomu tak ale bylo, amnestie by jej již před trestním stíháním neochránila, řekl Kreml.

Berounští recesisté se rozloučili s rumem a pokřtili tuzemák

Berounští trampové a vodáci se ve čtvrtek rozloučili s rumem, tradiční značkou lihoviny, kterou její čeští producenti nebudou moci po vstupu do EU už používat. Husovým náměstím v Berouně ve čtvrtek při této příležitosti prošel neobvyklý smuteční průvod recesistů. Za zvuků Pochodu padlých revolucionářů tudy projel vojenský džíp. Táhl za sebou maketu děla, na jehož lafetě ležela černá rakvička s obrovskou lahví rumu. Tuzemský rum nese od tohoto roku na základě dohody českých producentů sdružených v Unii výrobců lihu a lihovin nové druhové označení tuzemák. Jedna z nejoblíbenějších domácích lihovin se musela vzdát svého tradičního názvu, aby Česká republika vyhověla pravidlům EU. Název rum mohou podle předpisů unie nést jen produkty, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny. Tuzemské rumy jsou ale většinou vyráběny z melasového či obilného lihu.

Při srážce vlaku s autobusem ve Frýdku se zranilo devět lidí

Devět zraněných si vyžádala srážka autobusu městské dopravy s osobním vlakem na železničním přejezdu ve Frýdku-Místku. Jeden z nich, řidič autobusu, je zraněn těžce. Před nechráněným přejezdem zřejmě přehlédl signalizaci. Bude obviněn z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl policejní vyšetřovatel Martin Bražina. Podle prvních policejních informací zranění utrpělo deset lidí. Všichni zranění podle policisty cestovali v autobusu. Řidiče podle původních informací vrtulník přepravil do Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Titul Severočeského ropáka získal hejtmanův náměstek Foldyna

Titul Severočeský ropák za rok 2002 ve čtvrtek získal náměstek ústeckého hejtmana a ústecký krajský předseda ČSSD Jaroslav Foldyna. "Ekologickou anticenu dostal zejména za prosazování jezů na Labi a za návrh na zrušení ministerstva životního prostředí," řekl ČTK Marian Páleník, ředitel ústecké organizace Přátelé přírody-Občanská společnost, která anketu pořádala. Foldyna považuje udělení titulu za úsměvnou záležitost. "Lidi, kteří mě zvolili, považuji za ekoteroristy a ekoexhibicionisty," uvedl. Zdůraznil, že jezy na Labi umožní celoroční plavbu lodí, což kromě jiného přinese kraji s nejvyšší nezaměstnaností v republice další pracovní místa.

Autoklub ČR navrhl uzákonit celoroční svícení jedoucích aut

Řidiči na českých silnicích by měli mít podle Autoklubu ČR povinně rozsvícená světla po celý rok. Autoklub by chtěl, aby tuto povinnost obsahoval zákon o provozu na pozemních komunikacích. Policisté by podle autoklubu měli mít možnost v některých případech na místě odebrat provinilcům řidičský průkaz. Zákon by měl také nařídit používání takzvaných zádržných systémů pro přepravu dětí do 12 let a menších než 150 centimetrů, a to na všech typech silnic. ČTK o těchto návrzích informoval zástupce autoklubu Václav Špička. Představitelé autoklubu jsou rovněž pro takzvaný bodový systém, který by evidoval trestné činy a závažné přestupky řidičů. Po překročení určitého limitu trestných bodů by motorista o řidičský průkaz na určitou dobu přišel.

Návštěvníky keltského festivalu neodradila ani půlnoční bouřka

Devátého ročníku mezinárodního festivalu keltské kultury Beltine 2003, který se letos konal v zámeckém parku v Telči na Jihlavsku, se zúčastnilo více než 2000 lidí. Přehlídka keltské hudby a tradičních řemesel začala ve středu večer a skončila ve čtvrtek v poledne. Nadšené návštěvníky neodradil ani půlnoční déšť s bouřkou, řekl ČTK hlavní organizátor Tomáš Křivánek ze sdružení Bratrstvo Keltů. Kromě vystoupení hudebních skupin z Česka, Slovenska, Francie a Španělska si mohli návštěvníci prohlédnout keltskou vesnici, vidět při práci kováře, podstoupit rituální malování na tělo nebo zkusit si primitivním způsobem umlít pšeničnou mouku a upéct placku. V průběhu noci pokřtila skupina Czeltik své nové album Still Crazy. Podle kastelána zámku Bohumila Norka proběhl celý festival bez nejmenších problémů a zámecký park neutrpěl kromě poněkud více sešlapané trávy pod pódiem žádné škody. "Byla to akce na úrovni, je přínosem pro město i zámek," pochvaloval si Norek. Spokojenost s přístupem města k festivalu vyjádřili i organizátoři. "Po devíti ročnících festivalu to dokážeme posoudit," dodal Křivánek. Současný zájem o keltskou kulturu je podle Jana Dobiáše z Bratrstva Keltů důsledkem zvýšeného zájmu o část historie, která u nás byla opomíjena. Podle Jiřího moravského Brabce, který Beltine už tradičně moderuje, bylo keltské období důkazem, že už před 2500 lety existovala spojená Evropa.

Výstava českých fotografií probíhá v Jekatěrinburgu

Praha Mariny Cvetajevové je název výstavy fotografií Jaroslava Trnovského, kterou v ruském Jekatěrinburgu uspořádalo Muzeum fotografie - Dům Metěnkova ve spolupráci s generálním konzulátem ČR v Jekatěrinburgu. Jak ČTK sdělil vicekonzul Ivo Slavíček, na výstavě je představen cyklus fotografií Prahy doplněných úryvky z textů Mariny Cvetajevové. Černobílé snímky zachycují místa, s nimiž je spojen pobyt slavné ruské básnířky v Československu a její tvorba. Výstava je výsledkem dlouholeté spolupráce fotografa Jaroslava Trnovského a české odbornice na tvorbu Cvetajevové Galiny Vanečkové. Ta je zároveň autorkou koncepce výstavy. Jekatěrinburg je po Moskvě a Petrohradu třetím městem v Rusku, kde se výstava uskutečnila. Její otevření, které se konalo za přítomnosti autora, vyvolalo podle Slavíčka mimořádný zájem místních odborníků i široké veřejnosti. Jde o vůbec první autorskou výstavu českých uměleckých fotografií v Jekatěrinburgu a Uralském federálním okruhu.

Česká neporazitelnost pokračuje, debakl si odvezli i Turci

Krásné časy české fotbalové reprezentace pokračují. Ani ve čtrnáctém utkání pod trenérem Karlem Brücknerem národní tým nenašel přemožitele a ve středu porazil v Teplicích Turecko, bronzový tým z loňského světového šampionátu, vysoko 4:0. Soupeř naposledy čtyři branky inkasoval před třemi lety od Francie, ale letos ještě neskóroval. Střelecký koncert načala Brücknerova parta už v 75. vteřině zápasu. Baroš vybojoval na polovině hřiště míč, který dotáhl až k šestnáctce, kde Koller připravil ideální střeleckou pozici pro dortmundského spoluhráče Rosického, a ten střelou z hranice vápna rozjásal zaplněná Stínadla poprvé. Rosický zůstal jen tři sekundy za rekordním počinem Šmicera, který před rokem proti Jugoslávii načal podobné střelecké hody. Turci přijeli na zápas až hodinu před výkopem z hlavního města a myšlenkami byli asi ještě u pražských pamětihodností. Brücknerova parta rozjela svůj obvyklý presinkový rej, s nímž si temperamentní soupeř nevěděl rady.

Počasí

V noci skoro jasno nebo polojasno. Teploty 9 až 5 stupňů. V pátek polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Odpoledne a k večeru bude od jihozápadu oblačnosti přibývat. Teploty by se měly pohybovat mezi 20 až 24, na horách bude kolem 15 stupňů.