Zprávy Radia Praha
Od nového roku podraží téměř všechny služby
Téměř veškeré služby, které běžný občan využívá, podraží od nového roku zhruba o 17 procent. Dražší bude telefonování, internet, alkohol v restauracích, opravy veškerého spotřebního zboží, ale třeba také nábytek, papír, textil, boty, počítače a služby cestovních kanceláří, vyplývá ze schválené novely zákona o dani z přidané hodnoty. O výrazném zdražení rozhodla sněmovna na návrh poslance Michala Krause (ČSSD). Do novely totiž prosadil, aby desítky položek zboží a služeb byly přeřazeny z pětiprocentní do 22procentní sazby daně. Proti přijetí zákona hlasovali komunisté a občanští demokraté. Ekonomický expert ODS Martin Kocourek odhadl, že státní rozpočet si přijde zvýšením daní zhruba na sedm miliard korun. Opozice navíc tvrdí, že občané zažijí největší plánovaný cenový šok v novodobé historii České republiky. Zákon musí ještě schválit Senát a prezident.
Analytici: Ceny kvůli změnám daní vzrostou, nepůjde však o šok
Chystané zvýšení spotřebních daní a DPH v příštím roce způsobí růst cen některého zboží a služeb, nepůjde však o cenový šok, jak tvrdí opoziční poslanci, míní analytici oslovení ČTK. "Dopad dosud uvažovaných změn v nepřímých daních do inflace v příštím roce nepřekročí 2,4 procentního bodu. Vzhledem k současné nulové inflaci bych tak rozhodně nepoužil výraz cenový šok," řekl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. I poté, co daňové změny vejdou v platnost, podle něj zůstane inflace výrazně níž než po většinu devadesátých let. Analytici se shodují, že z hlediska dopadu na domácnosti bude asi nejkritičtější vyšší zdanění telekomunikačních služeb.
Daňové změny se z valné většiny odehrávají v rámci harmonizace s Evropskou unií. Ekonomové však vládu kritizují za to, že se ke zvyšování daní neodhodlala dříve a změny nerozložila do více kroků. Na druhou stranu letošní rekordně nízká inflace činí změny méně bolestivými.
Deset tisíc lidí demonstrovalo v Ostravě proti reformě financí a nezaměstnanosti
Více než deset tisíc lidí podle odhadu odborářů demonstrovalo v Ostravě proti vládnímu záměru reformovat veřejné finance a proti rostoucí nezaměstnanosti. Demonstranti, kteří zcela zaplnili hlavní ostravské Masarykovo náměstí, skandovali protivládní hesla, nadávali a pískali. Mezi nejčastější výkřiky demonstrantů patřilo Fuj, hlavně při čtení dopisu premiéra Vladimíra Špidly, který adresoval odborům. Lidé se na dosud největší protestní shromáždění v Moravskoslezském kraji od roku 1989 sjeli z celé republiky i ze Slovenska.
Nepřátelské atmosféře, která hrozila až fyzickým napadením, čelil na demonstraci moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS). Jeho projev lidé přerušovali ostrým a hlasitým nesouhlasem. Dva z demonstrantů Tošenovský tak rozčílil, že se snažili dostat na provizorní podium. Tošenovského při odchodu doprovázeli také policisté. První muž kraje přijal pozvání odborů, aby se přidal k řečníkům mohutné demonstrace. Hejtman vylíčil největší problémy kraje a přiznal, že přišel navzdory problémům, které mu jeho účast na odborářském mítinku může způsobit. V kraji je nyní více než pětina lidí bez práce. Akce se obešla bez zásahu policie.
Premiéři Špidla a Persson hovořili mezi čtyřma očima o stíhačkách
Otázku případného pořízení nových nadzvukových stíhaček pro českou armádu probírali mezi čtyřma očima český premiér Vladimír Špidla a jeho švédský protějšek Göran Persson. Švédsko bylo spolu s Británií zemí, od které měla ČR původně loni koupit stíhačky Gripen. Z obchodu ale sešlo, protože ho zamítl Senát. Švédsko ale i pak naznačovalo, že se i nadále chce případného dalšího tendru zúčastnit. Persson před novináři zdůraznil, že případná veřejná obchodní soutěž na stíhačky musí být průhledná a férová. Špidla vyložil, že ČR chce mít své vlastní letouny. Jak by měla vypadat ochrana vzdušného prostoru, nyní řeší ministerstvo obrany.
Voják, který ve čtvrtek zemřel, patřil mezi příslušníky elitní jednotky
Český voják zraněný před časem při automobilové nehodě v Iráku zemřel ve čtvrtek ráno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, řekl ředitel nemocnice Miroslav Bartoš. Pětadvacetiletý nadrotmistr Pavel M. byl podle šéfa česko-slovenského protichemického praporu v Kuvajtu Dušana Lupuljeva příslušníkem 6. skupiny speciálních sil z Prostějova, patřil tedy mezi nejelitnější české vojáky. Vojenské auto havarovalo 9. května na zpáteční cestě z Bagdádu do Kuvajtu, asi 150 kilometrů jihovýchodně od iráckého hlavního města. Zraněni byli tři lidé, kteří byli leteckým speciálem přepraveni zpět do České republiky.
Nejhůře poraněný voják vypadl z terénního vozidla a poškodil si hlavu a ruce a musel být napojen na podpůrné přístroje. Lékaři ještě minulý týden očekávali, že se jeho stav bude zlepšovat. Smrt způsobily zánětlivé komplikace vedoucí k selhání všech důležitých orgánů, a poté i k srdeční zástavě. Voják už na místě nehody upadl několikrát do komatu a život mu tehdy zachránil jeho kolega ze skupiny speciálních sil. "Co k té tragedii říct? Zasáhlo mne to, mysleli jsme, že už má to nejhorší za sebou," reagoval ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
Václav Klaus hovořil v Salcburku na summitu s prezidenty o EU a NATO
Prezident Václav Klaus se před začátkem summitu hlav států středoevropských zemí v rakouském Salcburku setkal individuálně se svými protějšky z Chorvatska, Bulharska, Moldavska, Albánie a Rumunska. Během krátkých schůzek s nimi hovořil mimo jiné o Evropské unii a NATO. S některými prezidenty se Klaus, který před necelými třemi měsíci vystřídal na Pražském hradě Václava Havla, setkal vůbec poprvé. Na summit prezidentů zemí střední Evropy přicestoval jako zvláštní host i Havel. Nezúčastní se pracovní části programu, ale zavítal jen na slavnostní banket.
"S chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem hovořil Václav Klaus mimo jiné o turistice a investicích českých firem. Prezident Mesič se zmínil o tom, že by se české firmy mohly účastnit privatizace hotelů na chorvatském pobřeží. Bulharský prezident Parvanov projevil zájem pomoci českým firmám ucházet se o kontrakty v bulharské jaderné energetice.
Na v pořadí již desáté schůzce středoevropských prezidentů by se mělo hovořit hlavně o budoucnosti střední Evropy po rozšíření EU. Dvoudenního summitu se účastní celkem 17 hlav států. Pro Klause je schůzka v Salcburku premiérou a poprvé ji zažívá také jeho manželka Livia. Ta si společně s dalšími prvními dámami prohlédne město a zavítá například i do rodného domu skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.
Česká republika rozhodně podpoří další rozšíření Evropské unie. Během jednání hlav středoevropských států v rakouském Salcburku to novinářům řekl český prezident Václav Klaus. Česko může podle něj z vlastní zkušenosti doporučit státům, které aspirují na členství v Evropské unii, aby tvrdě vyjednávaly.
Vláda hodlá omezit imunitu zákonodárců a zavést přímou volbu prezidenta
Vláda připravuje novelu Ústavy, která počítá se zavedením přímé volby prezidenta, omezením imunity zákonodárců a rozšířením působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu i na hospodaření krajů. Na změně volby prezidenta z parlamentní na přímou se shoduje většina politiků napříč politickým spektrem. Další prezidentské volby se mají konat za pět let, kdy skončí mandát Václava Klause. Vicepremiér Rychetský chce změnit i některé kompetence prezidenta. Například takzvanou abolici, čili právo hlavy státu zastavit probíhající trestní řízení, by chtěl podmínit spolupodpisem předsedy vlády.
Chystaná novela Ústavy počítá i s omezením imunity poslanců a senátorů, jejíž šíře je dlouhodobě terčem veřejné kritiky. Zcela by měl podle Rychetského vypadnout "hrůzostrašný institut", podle něhož je stíhání zákonodárce zakázáno navěky, pokud jej parlamentní komora nevydá ke stíhání. Toto omezení nemá být podle návrhu ústavní novely doživotní, ale jen po dobu trvání mandátu. Poslanec či senátor by měl přijít o své parlamentní křeslo v případě, že bude pravomocně odsouzen za trestný čin. "Nyní, i kdyby byl například odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody za vraždu, mu mandát zůstává a já bych ho musel eskortovat na zasedání orgánů parlamentu," podotkl ministr spravedlnosti.
Češi věznění v Thajsku za pašování drog se budou moci vrátit do ČR
Češi Radek Hanykovics a Emil Novotný věznění v Thajsku za pašování drog se budou moci vrátit do Česka. Nejvyšší soud ve čtvrtek uznal thajské rozsudky. Jen tak se mohou podle smlouvy o vzájemném vydávání vězňů vrátit do republiky. Čtyřiatřicetiletý Hanykovics měl podle thajských úřadů v tamním vězení strávit 25 let, sedmadvacetiletý Novotný 42,5 roku. Český trestní zákon za tento trestný čin ukládá maximálně patnáctileté vězení. Odsouzenci podle dřívějších informací mohou po odpykání dvou třetin trestu požádat o podmínečné propuštění, mohou žádat i o milost a mohla by se na ně vztahovat také amnestie.
Ministerstvo zahraničí neví o 30 Češích v Alžírsku
České ministerstvo zahraničí nemá zatím žádné informace o 30 českých krajanech žijících v Alžírsku, které bylo ve středu postiženo zemětřesením. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Vít Kolář. Zemětřesení, jehož epicentrum se nacházelo necelých 70 kilometrů východně od alžírské metropole, si podle posledních zpráv alžírských médií vyžádalo nejméně 770 mrtvých a přes 5600 zraněných. Ministerstvo zahraničí však potvrdilo zprávu, že všichni zaměstnanci českého velvyslanectví v Alžíru jsou v pořádku, přestože jeho budova byla otřesy půdy ve středu večer poškozena.
Do Alžírska letí tým českých záchranářů. Je v něm devět hasičů, tři kynologové se psi a jeden lékař, řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář. Záchranáře z Prahy do Alžíru přepraví armádní speciál An-26. Hasiči povezou vyprošťovací techniku. Českému týmu pomůže i české velvyslanectví; poskytne jim například auta.
Brněnský soud zastavil trestní stíhání agenta StB Minaříka
Brněnský městský soud zastavil trestní stíhání bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavla Minaříka. Trest mu hrozil za to, že v polovině 70. let připravoval atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. "Nikdo nebyl nyní schopen prokázat, jaká škoda mohla při útoku vzniknout a to je také hlavní důvod, proč je stíhání zastaveno," řekl soudce Aleš Dufek. Upřesnil, že navíc neexistuje žádný podklad, z něhož by se dalo alespoň odvodit, jakou trhavinu a v jakém množství chtěl Minařík použít. To je důvod, proč je plánování útoku na Svobodnou Evropu podle soudce stále jen nestíhatelnou myšlenkou, která se nedostala až do stadia skutečné přípravy na pumový útok.
Katolická církev čeká na stanovisko Vatikánu k odmítnutí smlouvy
Překvapení, podiv, znechucení. Takové jsou reakce v katolické církvi na středeční zamítnutí návrhu smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem. Apoštolský nuncius Erwin Josef Ender ani čeští hodnostáři nicméně zatím nemají v úmyslu situaci nijak komentovat. Čeká se na vyjádření vatikánského ústředí.
Text smlouvy se v expertních jednáních připravoval přes dva roky, schválila ho vláda. Poslanci, kteří dohodu kritizovali, tvrdili, že je pro republiku nevýhodná a dává katolické církvi výsadní postavení. Pro zamítnutí bylo 110 ze 177 přítomných poslanců - zástupci KSČM, většina občanských demokratů a řada sociálních demokratů.
Česku vynese vstup do EU dodatečné tři miliardy Kč
Dodatečných 100 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun, by měl České republice v příštím roce vynést vstup do Evropské unie. Novinářům to po jednání s premiérem Vladimírem Špidlou řekla komisařka EU pro rozpočet Michaele Schreyerová. Důvod vyššího výnosu neuvedla, podle předchozích informací by měl plynout z kurzových rozdílů.
Podle dosavadních informací z ministerstva financí měla Česká republika v roce 2004 z unie dostat 24,8 miliardy korun a naopak do evropské pokladny přispět 19,3 miliardy. Na vstupu tak země měla vydělat zhruba 5,5 miliardy. Špidla také komisařku informoval, že Česká republika plánuje přijmout společnou evropskou měnu v letech 2009 až 2010.
Pro vstup do EU by hlasovalo osm z deseti účastníků referenda
Přibližně osm z deseti účastníků červnového referenda o vstupu České republiky do EU by podle současné prognózy hlasovalo pro vstup. Referenda by se nyní pravděpodobně zúčastnilo 68 procent lidí. Vyplývá to z pravidelného průzkumu agentury TNS Factum. Přistoupení k EU podporuje 81 procent z těch, kteří chtějí v červnu přijít k volebním urnám. V celé populaci je podpora unie nižší, pro vstup by hlasovala pouze polovina všech oprávněných voličů. Pětina obyvatel ČR starších 18 let je proti vstupu a 30 procent neví, jak by se v referendu zachovalo.
Z Fondu solidarity EU půjde do krajů v příštích dnech 730 mil. Kč
Téměř 730 milionů korun získají v příštích dnech z Fondu solidarity Evropské unie kraje Středočeský, Karlovarský, Ústecký a hlavní město Praha. Jak uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun, nejvíce prostředků obdrží hlavní město, a to téměř 668 milionů korun. "Doufáme, že z Fondu solidarity vyčerpáme celou částku," uvedl Dimun. K dispozici je více než 2,5 miliardy korun. Kraje si v poslední době stěžovaly, že jim ministerstvo pro místní rozvoj na odstranění následků srpnových povodní neposkytuje peníze. Dimun ale již dříve uvedl, že o čerpání peněz z Fondu solidarity musí kraje písemně požádat.
Německá opozice vítá Marešův podnět k odškodnění vysídlenců
Německá křesťanskodemokratická opozice CDU/CSU hodnotila podnět místopředsedy české vlády Petra Mareše odškodnit některé sudetské Němce jako "vítanou iniciativu". Marešův podnět uvítal i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení a poslanec Evropského parlamentu za bavorskou CSU Bernd Posselt. Vyjádřil ale i obavu, že Marešova iniciativa narazí v českém parlamentu i ve veřejnosti na silný odpor.
Hromadný příliv uprchlíků bude řešit institut dočasné ochrany
Dočasnou ochranu cizinců, kteří se nemohou vrátit do své vlasti, protože se v ní třeba válčí, umožní České republice jako budoucímu členovi EU nový zákon, který přijala sněmovna. V případě masové migrační vlny by každý stát EU, tedy i Česko, dostal na starost stanovený počet uprchlíků, o něž by se musel postarat. Sněmovna také přijala vládní předlohu zpřísňující podmínky pro žadatele o azyl. Žadatelé by už neměli mít nárok nahlížet a tím ovlivňovat konečnou verzi spisu, který o nich vytvářejí české orgány.
Obnova bytového fondu na úroveň EU bude prý trvat až 20 let
Deset až dvacet let prý bude trvat, než se bytový fond v České republice dostane na úroveň zemí v Evropské unii. Na tiskové konferenci to na dotaz ČTK řekl bývalý prezident Evropského výboru pro sociální bydlení Nico van Velzen. Kvalitní úrovně bydlení přitom podle něj nelze dosáhnout bez podpory státu. V zemích EU stát bydlení podporuje například levnými úvěry na výstavbu nových bytů, dále pak bezúročnými půjčkami, dotacemi nebo sníženými sazbami DPH na stavební práce.
Stát už vykoupil všechny pozemky na první stavbu dálnice D47
Stát již vykoupil všechny pozemky pro výstavbu prvního úseku dálnice D47 Ostrava-Rudná-Hrušov, který se má začít stavět letos na podzim. Na setkání s novináři to uvedl ministr dopravy Milan Šimonovský. Právě ve výkupu pozemků vidí odborníci hlavní riziko nedodržení termínů výstavby dálnice. Ta má být podle rozhodnutí vlády celá uvedena do provozu v listopadu 2008. Příští měsíc by mělo ministerstvo dopravy dokončit věcný záměr zákona o liniových stavbách. Ten by podle Šimonovského v krajních případech umožnil státu stavět i na pozemcích, u nichž není jasný vlastník, například kvůli soudnímu či dědickému řízení.
Žďas své sídlo na Slovensko kvůli nižším daním nepřesune
Sídlo jednoho z nejvýznamnějších českých strojírenských a metalurgických podniků, ždárského Žďasu, se kvůli nižším daním na Slovensko přesouvat nebude. ČTK to řekl předseda představenstva Vladimír Soták, jenž je zároveň i nejvyšším představitelem majoritního vlastníka, slovenské společnosti Železiarne Podbrezová. "Žďas zůstane Žďasem. Neměnili jsme značku, nebudeme měnit sídlo," řekl po valné hromadě Žďasu v Brně. Podle Sotáka vytvořil český stát seriozní podnikatelské klima, a proto není třeba v souvislosti se slovenskou daňovou reformou přemýšlet o takových změnách.
Nevybuchlou munici budou moci likvidovat i soukromníci
Likvidací nevybuchlé munice v bývalých vojenských újezdech by se od počátku příštího roku mohla zabývat nejen policie, ale také soukromí podnikatelé. Předpokládá to vládní předloha, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Soukromníci, kteří by se likvidací nevybuchlé munice chtěli zabývat, by museli získat koncesi. Navíc kvůli této činnosti vznikne nový typ zbrojního průkazu pro pyrotechnický průzkum.
Sudetští Němci v Rakousku zpochybňují české válečné oběti
Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) zpochybnilo počet obětí z bývalého Československa během druhé světové války. Namísto 360.000 Čechoslováků, včetně 260.000 Židů, zaplatilo podle landsmanšaftu životem pouze 35.000 až 45.000 Čechů a kolem 70.000 Židů. Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Kafka v reakci řekl, že prohlášení je jen "sebeprezentací rakouského landsmanšaftu". Další diskusi o počtu obětí Kafka odmítá, neboť by se mohla dotýkat i citů pozůstalých.
Komunisté mají výhrady ke dnům obětí holokaustu a komunismu
KSČM má výhrady k poslaneckému návrhu zákona, podle kterého by v českém kalendáři přibyly významné dny obětí zvůle nacistického a komunistického režimu. Komunističtí poslanci by chtěli rozšířit obsah těchto významných dnů, aby pro ně mohli hlasovat, řekla poslankyně Jitka Gruntová (jako bezpartijní kandidovala za KSČM). Oběti holokaustu by se měly připomínat 27. ledna, kdy byl osvobozen vyhlazovací tábor v Osvětimi, a oběti komunismu 27. června, kdy byla po vykonstruovaném procesu popravena národněsocialistická politička Milada Horáková. Nejvíce KSČM vadí den obětí komunismu. Jeho zavedení podpoří jenom tehdy, když bude vzpomínkou na všechny oběti studené války. Poslankyně uvedla, že k nim patří i manželé Ethel a Julius Rosenbergovi, kteří byli v roce 1953 ve Spojených státech popraveni za údajné vyzrazení tajemství atomové bomby.
Bez stavebních chyb by do metra natekla jen pětina vody
Stavební nedostatky v metru mohou podle odborníků za to, že velká voda zaplavila loni v srpnu tak velkou část podzemní dráhy. Bez nich by se prý zastavila před eskalátorovými tlakovými uzávěry. Ladislav Satrapa z Českého vysokého učení technického na semináři o příčinách zaplavení metra pro zastupitele uvedl, že do metra nateklo asi 1,1 milionu metrů krychlových vody. V případě, že by těsnily otvory pro kabely u uzávěrů a nevyskytly by se ani další stavební chyby, do podzemní dráhy by nateklo jen 18 procent z celkového objemu vody.
Adopce na dálku pomohla už 350 dětem ze Zakarpatské Ukrajiny
Projekt adopce na dálku, který v loňském roce zahájila ostravská Charita svatého Alexandra, pomáhá ke vzdělání už 350 dětem ze Zakarpatské Ukrajiny. Adoptivním rodičem se může stát každý, kdo na jedno dítě ročně přispěje 6000 korun, řekla realizátorka projektu Eva Chudejová. Podle misionáře Petera Krenického, který už deset let působí na Ukrajině, žijí lidé ve velmi nuzných podmínkách. Mnozí z nich nemají peníze ani na oblečení, léky či potraviny.
Testy u mladého muže vyvrátily podezření na nákazu SARS
Opakované testy v národní referenční laboratoři vyvrátily podezření na SARS u pětadvacetiletého muže, který byl přijat v noci na úterý do Fakultní nemocnice Bulovka s horečkami. ČTK to řekl hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Muž zůstane v pozorování lékařů deset dní, jeho stav je dobrý. Laboratoř ve čtvrtek test zopakovala, protože předchozí testy přinesly rozporuplné výsledky - první ukázal stopové množství koronaviru a nebylo jasné, zda je to typ, který způsobuje syndrom akutního respiračního selhání. Mladý muž vyhledal lékařskou pomoc po návratu z Thajska, kde se několik případů akutního respiračního syndromu vyskytlo.
Než opakovaný test podezření na SARS vyloučil, připravili se hygienici na to, že rozjedou rozsáhlou akci, pokud by se nemoc potvrdila. Díky příletovým kartám, které od pondělí musejí vyplňovat všichni lidé, kteří letecky přicestují do České republiky, jsou schopni najít všechny spolucestující případného pacienta. Karty jsou však trnem v oku Úřadu pro ochranu osobních údajů, který šetří, zda hygienická služba nezneužila dat z příletových karet. Podle Polaneckého není v kartách nic závadného. "Je stanoven postup, jak s nimi nakládat, aby se jména cestujících nedostala k nikomu nepovolanému," řekl.
Inspektorkou úřadu na ochranu dat se stala Kamila Bendová
Novou inspektorkou Úřadu pro ochranu osobních údajů se stala matematička Kamila Bendová, manželka zesnulého senátora a disidenta Václava Bendy. O obsazení uvolněného křesla rozhodl v tajné volbě Senát, který měl na výběr ze čtyř kandidátů. Inspektory jmenuje prezident republiky na návrh Senátu, a to na deset let. Bendovou nominovali občanští demokraté. Úřad na ochranu dat má bránit zneužívání osobních údajů. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Za porušení zákona jim může udělit pokutu nebo nařídit i zničení shromážděných údajů.
Poslanci chtějí vědět, proč vzrostl počet policejních odposlechů
Počet policejních odposlechů a také odposlechů, které provádějí orgány celní správy, v posledních pěti letech značně vzrostl. Zatímco v roce 1998 provedly různé složky ministerstva vnitra a policie přes 1300 odposlechů, loni jich bylo už přes 9450. Členové sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, neformálně zvané Velké ucho, se teď budou zajímat o to, proč počet odposlechů tak výrazně vzrostl. "Vidíte ohromný nárůst od roku 1998, kdy nastoupila socialistická vláda," poznamenal předseda komise Jiří Bílý (ODS).
Mladiství chovanci psychiatrické léčebny zranili zdravotní sestry
Tři chovanci Psychiatrické léčebny ve Šternberku na Olomoucku zranili dvě zdravotní sestry. Mladíci ve věku 12 až 15 let zaútočili železnou tyčí na personál kvůli penězům, které potřebovali k útěku, řekla ČTK mluvčí severomoravské policie Dagmar Bendarčíková.
K soudu se opět vrací případ šluknovské vraždy dvou Němců z roku 1990
Případ dosud nepotrestané vraždy dvou starých sudetoněmeckých občanů Šluknova na Děčínsku z roku 1990 se po několika letech opět vrací k soudu. Podezřelým z tohoto brutálního činu je nyní stejný muž, kterého policie podezírala již před lety, ale který byl nakonec odsouzen jen za krádež. Od minulého týdne je z rozhodnutí soudu ve vazbě. Policisté se případem vraždy bratrů Františka (1911) a Eduarda (1909) Bienertových znovu zabývají již od prosince, kdy se objevily nové skutečnosti.
Bratři Bienertovi a jejich sestra Alžběta byli sudetští Němci, kteří se narodili ve Šluknově. František jako textilní odborník nemusel odejít po válce do Německa. Zůstat ve Šluknově mohla i Alžběta. Do odsunu byl ale zařazen Eduard. Ten se s tím nemohl smířit, z transportu utekl a poté se zhruba 20 let skrýval na půdě rodinného domu. V polovině 60. let ho objevili hasiči při likvidaci požáru sousedního domu. V té době již protiněmecké vášně pominuly, a tak Eduard mohl zůstat se svými příbuznými. V noci na neděli 16. září 1990 začal dům Bienertových hořet. František byl po úderech tupým předmětem mrtev na místě, Eduard zemřel cestou do nemocnice.
Arnika varuje před obaly z PVC
Ekologická organizace Arnika chce, aby výrobci ustoupili od používání PVC jako obalu. Některé tyto materiály totiž obsahují i jedovaté ftaláty. Ve srovnání s jinými plasty je výroba PVC levnější, používají se do něj ale často změkčovadla riziková pro lidské zdraví. Aktivisté chtějí, aby změkčovadla byla zařazena do registru znečišťujících látek, a výrobci tak museli hlásit, kolik jich používají.
Na letišti Ruzyně bude nový hotel
Začátkem června budou moci cestující na mezinárodním letišti v Praze Ruzyni využít nový hotel s kapacitou 55 míst. Jak řekla mluvčí České správy letišť (ČSL) Anna Kovaříková, v dubnu příštího roku správa letišť počítá s otevřením dalšího hotelu, který by měl nabídnout 74 pokojů, včetně bezbariérového. Na letišti měl být příští rok postaven i hotel s kapacitou více než 200 pokojů, kvůli sporu správy letišť a developerské společnosti ECM se ale stavba stále oddaluje.
Josefovské údolí se možná jednou stane památkou UNESCO
Josefovské údolí v Moravském krasu se možná stane v budoucnu kvůli svým přírodním krásám a hutnické historii jednou z dalších památek světového kulturního dědictví UNESCO. Záměr podporují muzejníci, památkáři i starostové jihu Blanenska. Josefovské údolí je patrně nejstarší oblastí v Česku s hutnickou tradicí. V Býčí skále se totiž našla kovárna až z pátého století před naším letopočtem. Badatel Karel Absolon v ní objevil také sošku bronzového býčka, která je chloubou vídeňského přírodovědného muzea. Dominantou údolí je nejstarší technická památková rezervace v Česku nazvaná Stará huť, jejíž součástí je i vysoká pec Františka postavená v roce 1732. V údolí lze najít i jeskyni Výpustek, v níž měli kdysi nacisté tajnou továrnu a kterou za komunismu přestavěla armáda na protiatomový kryt pro generály.
Romské skupina Kale zahájila turné po Rusku
Úspěšným vystoupením v moskevském Českém centru zahájila své téměř dvoutýdenní turné v Rusku romská skupina Kale. Zúčastní se mezinárodního romského festivalu v kulturním centru DOM, zazpívá v prestižní moskevské restauraci Praga a představí se ve městech Jaroslavl, Uglič, Čerepovec, Petrozavodsk a Petrohrad. Společně s dalšími českými umělci kapela Kale popluje na lodi po Volze a zazpívá v několika přístavech. Plavba skončí v Petrohradě v době vyvrcholení oslav 300. výročí založení města. Projekt Loď kejklířů, na které bude také česká skupina Čechomor, připravilo České centrum v rámci letošní české kulturní sezony v Rusku.
Nadace Pangea předá svou výroční cenu zpěvačce Martě Kubišové
Výroční cenu nadace Pangea "Za úsilí o nápravu věcí lidských" za rok 2002 převezme v neděli 25. května v pražském Divadle na Vinohradech zpěvačka Marta Kubišová. Prestižní ocenění jí bylo uděleno především za pěvecké umění a statečnou celoživotní občanskou angažovanost, ale i za nenápadnou, o to však obětavější a trpělivější službu, s níž se rozdává druhým.
V mezinárodní kategorii se laureátkou nadační ceny stala americká folková zpěvačka Joan Baezová. Na jaře 1989 se zúčastnila festivalu Bratislavská lyra, kde bylo její vystoupení přerušeno poté, co si na jeviště pozvala umělce z "černé listiny" tehdejšího režimu.
V Hergetově cihelně vznikla unikátní expozice šperků
V historické budově bývalé Hergetovy cihelny byla slavnostně otevřena dlouhodobá výstava Pražský kabinet šperku. Převahu mají prsteny, náramky a náhrdelníky z 19. století. Návštěvníci naleznou i šperky z jiných materiálů než zlato či stříbro. Některé jsou vyrobeny i z litiny nebo lidských vlasů. Ve vitrínách je vystaveno téměř 400 šperků. Nejstarším exponátem je na první pohled celkem obyčejný zásnubní prstýnek z konce 15. století, který tvoří dvě sepnuté ruce.
Jágr přiletěl do Česka především za přípravou na další sezonu
Hokejový útočník Jaromír Jágr se vrátil ze zámoří do České republiky především za přípravou na nový ročník NHL. Cílem jedenatřicetiletého pětinásobného držitele Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče ligy je po dvou letech ve Washingtonu opět se vrátit do pozice jednoho z nejlepších hokejistů světa. Nově tomu chce také přizpůsobit trénink, s nímž začne již od pondělka.
Hokejový trenér Ivan Hlinka se vydal na dráhu hráčského agenta
Kouč olympijských vítězů z Nagana Ivan Hlinka bude hokejovým agentem. Rázně tak ukončil spekulace o svém dalším trenérském angažmá, či dokonce o vstupu na půdu sportovní diplomacie. Trojnásobný mistr světa z let 1972, 1976 a 1977, který v uplynulé sezoně působil u týmu ruské hokejové superligy Avangard Omsk, na tiskové konferenci v Praze oznámil přestup k agentuře, která se zabývá zastupitelskou a poradenskou činností ve sportu, zejména v ledním hokeji.
Tenista Jan Vacek postoupil do semifinále challengeru Prague Open
Český tenis bude mít jednoho zástupce v semifinále challengeru Prague Open. Na antuce pražské Štvanice, kde se hraje s dotací 100.000 eur, uspěl osmý nasazený Jan Vacek, který ve čtvrtfinále zdolal turnajovou čtyřku Justina Gimelstoba z USA v třísetovém duelu 6:3, 1:6 a 6:1.
Bohemians budou hrát třikrát venku a zaplatí půl milionu
Fotbalový klub Bohemians Praha bude za sobotní nedohraný ligový zápas proti Spartě tvrdě pykat. Kvůli tomu, co se odehrálo v 74. minutě, kdy jeden z diváků inzultoval asistenta rozhodčího Ladislava Talpu, sehraje mužstvo nejbližší tři soutěžní zápasy ve vzdálenosti nejméně sto kilometrů od vršovického stadionu a zaplatí pokutu 500.000 korun.
Počasí
Bude oblačno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.